EKSTRA
MENÜ

Süs Bitkisi

Süs Bitkisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Süs Bitkisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 518 Süs Bitkisi haberi bulunmuştur.

Süs Bitkisi Haberleri

Bitkisel üretime yönelik destekleme ödemelerinin şartları belirlendi

Bitkisel üretime yönelik destekleme ödemelerinin şartları belirlendi

Çiftçilere, 2020 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS'de kayıtlı arazi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteği sağlanacak. Tarımsal faaliyet yapılan toplam alanı 5 dekar veya altında olan, yaş çay ve fındık ürünleri hariç, açıkta veya örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan gerçek kişi çiftçilere, küçük aile işletmesi desteği verilecek.

25.11.2020Ekonomi
TARSİM tarafından 2021de teminat altına alınacak riskler belirlendi

TARSİM tarafından 2021'de teminat altına alınacak riskler belirlendi

Bitkisel ürünler için dolu ana riskiyle birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, yaban domuzunun tarla ürünlerine, sebzelere ve çileğe verdiği zararlar, pamuğa yağmurdan kaynaklı miktar kaybı zararı ve ayçiçeğine kuş zararı ek riskleri dolu paketi halinde verilecek.

25.11.2020Ekonomi
Süs bitkisinde salgına rağmen hedef büyüyor

Süs bitkisinde salgına rağmen hedef büyüyor

Salgın sürecinde süs bitkileri sektörü, her geçen gün artan talep sayesinde yıl sonuna kadar 100 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyor.

23.11.2020Ekonomi
Huş ağacı nedir ve nerede yetişir Huş ağacı özellikleri ve faydaları

Huş ağacı nedir ve nerede yetişir? Huş ağacı özellikleri ve faydaları

Günümüzde kuzey yarım kürede doğal bir şekilde yetişmekte olan huş ağacının pek çok faydalanıldığı sektörler bulunmaktadır. Bu nedenle sizler için Huş Ağacı nedir ve nerede yetişir? Huş Ağacı özellikleri ve faydaları nelerdir? Detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

2.10.2020Araştırma
Ters lale çiçeği nerede yetişir Ters lale nesli tükendi mi Ters lale çeşitleri ve hikayesi

Ters lale çiçeği nerede yetişir? Ters lale nesli tükendi mi? Ters lale çeşitleri ve hikayesi

Anadolu'da yetişen birbirinden farklı çiçek çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ters lale çiçeğidir. Ters lale çiçeği özellikle hikayesi ile pek çok kişinin ilgisini çeken bir çiçektir. Ülkemizde de bulunan bu çiçeğin nerede yetiştiği ve hikayesi oldukça merak edilmektedir. Peki Ters Lale çiçeği nerede yetişir? Ters Lale nesli tükendi mi? Ters Lale çeşitleri ve hikayesi ile ilgili bilgileri derledik.

1.10.2020Araştırma
Orduda ihtiyaç sahiplerinin yüzü güldü

Ordu'da ihtiyaç sahiplerinin yüzü güldü

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Örtü Altı Yetiştiriciliği ile 7 ilçede 40 serada hayata geçirdikleri proje kapsamında 150 tonluk üretim gerçekleştirildiğini açıkladı. Başkan Güler, üretilen bazı ürünlerin kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldığını söyledi.

1.10.2020Gündem
Peygamber Süpürgesi nedir ve faydaları nelerdir

Peygamber Süpürgesi nedir ve faydaları nelerdir?

Peygamber Süpürgesi bitkisi, son günlerde faydaları ile ön plana çıkmaya devam ediyor. Aslen Asya ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişen Peygamber Süpürgesi, Türkiye'de ise Kaz Dağları bölgesinde yetişmektedir. Pelin Otu olarak da bilinen Peygamber Süpürgesi faydaları dolayısıyla ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Peki, Peygamber Süpürgesi faydaları nelerdir? İşte, o bilgiler

23.09.2020Gündem
Süs bitkiciliğinde Türkiye’nin uluslararası kapısı

Süs bitkiciliğinde Türkiye’nin uluslararası kapısı

Sakarya’nın sahip olduğu tarımsal potansiyel ve verimli topraklar ile süs bitkiciliği sektöründe üretime oldukça uygun bir şehir olduğunu söyleyen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Marmara Bölgesi’nin incisi Sakaryamız, süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe Türkiye’nin uluslararası kapısı haline geldi” dedi.

11.09.2020Ekonomi
Bitkiler büyürken elektrik üretilebilecek

Bitkiler büyürken elektrik üretilebilecek

İstanbul'da bir üniversitenin Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ile Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü ortak çalışması bitki gelişiminden sürdürülebilir elektrik enerjisi üretilebiliyor. Aynı proje tarımda bitkiler büyürken elektrik enerjisi üretimine de imkan sağlıyor. Elektrik üretimi için özel alana, tesis veya üretim ünitesi kurulmasına gerek duyulmuyor

3.09.2020Teknoloji
Pes Lüks araçla gelip, saksıdaki bitkiyi çaldılar

Pes! Lüks araçla gelip, saksıdaki bitkiyi çaldılar

Adana'da, sokak kenarında duran 'sıkas' cinsi bitkiyi lüks araçla çalan 2 kişiyi gören iş yeri sahibi Bülent Sayılıkan, "Güvenlik kamerası görüntülerini izleyince çok şaşırdım, 300-400 bin liralık arabayla gelip bitkimi çaldılar" dedi.

9.08.2020Gündem
Açelya isminin anlamı nedir Açelya ne demek

Açelya isminin anlamı nedir? Açelya ne demek?

Açelya isminin anlamı; fundagillerden, kokusuz renkli açan çiçekli bir bitkidir. Açelya çiçeği, Ericaceae familyasından gelen pembe, krem ve renkli çiçeklerden açan bir süs bitkisidir. Açelya çiçeğinin anlamı nedir? Tüm detaylarını sizler için derledik.

Dünyada sadece Bartın’da olan bitki türü keşfedildi

Dünyada sadece Bartın’da olan bitki türü keşfedildi

Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol tarafından keşfedilen ve Dünyada sadece Bartın’da bulunan bitki türüne Bartın Geveni ismi verildi.

20.07.2020Seyahat
Bayburtta yeni bitki türü keşfedildi

Bayburt'ta yeni bitki türü keşfedildi

EGE Üniversitesi (EÜ) ve Bayburt Üniversitesi'nden 2 bilim insanı, Bayburt'ta, kır sümbülü türüne ait yeni bir endemik bitki türü keşfetti. Literatüre kazandırılan bitkiye, 'Bayburt Sümbülü' adı verildi.

21.05.2020Gündem
Reyhan İsminin Anlamı Nedir Reyhan Ne Demek

Reyhan İsminin Anlamı Nedir? Reyhan Ne Demek?

Reyhan çok özel anlamı ile beraber ilgi gören güzel adlardan biridir. Daha çok kız çocukları için kullanılan bir isim olsa bile, günümüzde nadir olarak erkek çocukları adına da değerlendirilmektedir. Peki, Reyhan isminin anlamı nedir? Reyhan ne demek? İşte bu isim hakkında bilinmesi gerekenler.

Yerli üretim atağı

Yerli üretim atağı

2020 yılıyla birlikte, üreticilerle yatırımcıların önlerini daha rahat görebilmelerine imkan sağlayan bir finansman programının uygulanmasına adım adım başladıklarını dile getiren Ziraat Bankası Tarım Bankacılığından Sorumlu Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, “Bu finansman programı ile ülkemizin mevcut tarımsal üretim potansiyelini harekete geçirip, kaynakların daha etkin kullanılması, ithalatın azaltılarak yerli üretimin daha üst seviyelere çıkarılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

14.05.2020Ekonomi
Balkonlar ve pencere önleri çiçek bahçesine dönsün…

Balkonlar ve pencere önleri çiçek bahçesine dönsün…

Dışarıdaki rengârenk baharı, saksı içinde evlerimize de taşıyabiliriz. Doğasever, konusunda uzman isimlere sorduk: Bu mevsimde bahçeye ihtiyaç duymadan, balkonumuzda, camımızın önünde yetiştirebileceğimiz çiçekler hangileri? Onlar da birbirinden güzel 10 saksı bitkisi önerdi!

Zerrinkadeh çiçekleri bu yıl hüzünlü açtı

Zerrinkadeh çiçekleri bu yıl hüzünlü açtı

Van'da baharın gelişi ile birlikte Edremit ilçesindeki bahçelerde açan 'zerrinkadeh' (nergis) çiçekleri seyrine doyum olmaz bir güzellik ortaya çıkardı.

30.04.2020Seyahat
Karsta kardelenlerin renk cümbüşü

Kars'ta kardelenlerin renk cümbüşü

Kars’ta uzun ve çetin geçen kış mevsiminin ardından doğayı canlandıran kardelenler, renk cümbüşü oluşturdu.

21.04.2020Seyahat
Tam zamanı Dalından mutfağa en kısa yol: Balkon bahçeciliği

Tam zamanı! Dalından mutfağa en kısa yol: Balkon bahçeciliği

Virüs kriziyle birlikte doğal kaynakların sınırlarını düşünmeye başladık. Bunun ne kadar hayati bir konu olduğunu yeniden hatırladık. Şimdi hepimizin aklında benzer sorular var. Örneğin, “Kısa sürede normale dönemezsek ne yiyeceğiz” düşüncesi. Büyük şehirlerde ürettiklerimizle yaşamak çok kolay değil belki ama önemli adımlar atmak mümkün. O adımlardan biri de balkon bahçeciliği...

12.04.2020Hürriyet Pazar
Fidan ihracatından bir yılda 97 milyon dolarlık gelir

Fidan ihracatından bir yılda 97 milyon dolarlık gelir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılında 50 milyon fidanın ihraç edildiğini ve 97 milyon dolarlık gelir sağlandığını bildirdi.

31.03.2020Ekonomi
Süs bitkileri sektörünün hedefi 40 milyar dolarlık dünya pazarı

Süs bitkileri sektörünün hedefi 40 milyar dolarlık dünya pazarı

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Başkanı Ahmet Dündar "Yılda ortalama 5,5-6 milyar liralık üretim gerçekleştiren üreticilerimizin, 40 milyar doları bulan dünya pazarından çok daha fazla pay alması için çalışıyoruz" dedi.

30.03.2020Ekonomi
İhracatın oransal artışında şampiyon süs bitkileri oldu

İhracatın oransal artışında şampiyon "süs bitkileri" oldu

Süs bitkileri ve mamulleri sektörü, ihracatını ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 artırarak oransal bazdaki artışta başı çekti ve 46 ülkeye ürün sattı.

9.02.2020Ekonomi
Geçen yıl 10,5 milyon fidan bedelsiz dağıtıldı

Geçen yıl 10,5 milyon fidan bedelsiz dağıtıldı

Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki fidan ihtiyacını karşılamak üzere geçen yıl 3 bin 290 hektar üzerine kurulu 138 tesiste 242 milyon 436 bin fidan üretti. En çok ilgiyi sedir, karaçam, mavi ladin, ıhlamur, akçaağaç, alıç, ceviz ve badem fideleri görüyor.

7.02.2020Ekonomi
2 bin yıllık anıt ağaç kar yağışına dayanamadı

2 bin yıllık anıt ağaç kar yağışına dayanamadı

TÜRKİYE’nin en yaşlı dünyanın ise ikinci en yaşlı ağacı olarak kabul edilen 2 bin yaşındaki Juniperus Foedissima türündeki ‘Ağıl Ardıç’ ağacının bir kısmı yoğun kar yağışı nedeniyle kırıldı.

21.01.2020Gündem
TARSİM teminatının 2020 yılı kapsamı genişletildi

TARSİM teminatının 2020 yılı kapsamı genişletildi

Açık alanda yetiştirilen "yağ gülü" don riskine, "su ürünleri" isteğe bağlı olarak muhtemel hırsızlığa, "çay" ve "süs bitkisi fidanları" da çeşitli zararlara karşı TARSİM tarafından teminat kapsamına dahil edildi.

25.12.2019Ekonomi
Begonvil çiçeği bakımı nasıl yapılır

Begonvil çiçeği bakımı nasıl yapılır?

İki türü olan begonvil çiçeği, havayı temizleme özelliği ile bilinmektedir. Bulunduğu ortamı renklendiren bu çiçek hoş kokusuyla adından söz ettiriyor. Peki, begonvil çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

20.12.2019Gündem
Begonya çiçeği nedir Begonya bakımı ve çeşitleri

Begonya çiçeği nedir? Begonya bakımı ve çeşitleri

Begonya çiçeğinin özellikleri ve bakımı hakkında merak edilen bilgileri haberimizde derledik. Begonya çiçeğinin bakımı için neler yapılmalı ve Begonya çeşitleri nelerdir sorularının cevapları internette sıklıkla araştırılıyor. Peki Begonya çiçeği nedir? Begonya bakımı ve çeşitleri

19.12.2019Gündem
Siklamen çiçeği nedir nasıl yetiştirilir Siklamen çiçeğinin bakımı

Siklamen çiçeği nedir? nasıl yetiştirilir? Siklamen çiçeğinin bakımı

Sıklamen (Cyclamen) çiçeği son derece narin ve bir o kadar da güçlü yapısı ile dikkat çekmektedir. Peki sıklamen çiçeği çeşitleri nelerdir? Sıklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sıklamen çiçeği ekimi ve çoğaltma teknikleri nelerdir?

18.12.2019Gündem
En güzel kız bebek isimleri ve anlamları- 2019

En güzel kız bebek isimleri ve anlamları- 2019

Anne baba adayları yeni doğacak bebekleri için aylar öncesinden isim arayışına girer. Siz de kız bebeği sahibi olacaksanız ve bebeğinize hem güzel hem de farklı bir isim arayışı içindeyseniz doğru yerdesiniz. Size fikir verebilmek adına en güzel kız bebek isimlerini ve anlamlarını derledik.

12.11.2019Yenidoğan
Bakanlık destek şartlarını açıkladı

Bakanlık destek şartlarını açıkladı

Destekleme ödemesinden yararlanmak isteyenler için başvurular başladı. Kayıtlı olmayanlar destekleme ödemelerinden faydalanamayacak.

9.11.2019Ekonomi
Tarımsal arazilerin alım satımı için veri tabanı

Tarımsal arazilerin alım satımı için veri tabanı

Tarım ve Orman Bakanlığınca, tarımsal arazi alım satımı ile ipotek gibi işlemlerde tüm alıcı ve satıcıların yararlanabileceği bir veri tabanı hazırlanacak.

31.10.2019Ekonomi
Sümbülün yenileri

Sümbülün yenileri

Adana ve Bolu kırsalında Anadolu’ya özgü iki yeni sümbül türü keşfedildi. Sümbülleri bilim dünyasına tanıtan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç. Dr. İsmail Eker, birine oğlu ‘Pamir Yiğit’in, diğerine ise annesi ‘Fatma’ ile yeğeni ‘Ceren’in isimlerini verdi. Yenileriyle Türkiye’de bulunan sümbül türü 45’e yükseldi.

31.10.2019Gündem
Kızılcık nedir, faydaları neler

Kızılcık nedir, faydaları neler?

Daha çok Karadeniz ve Çukurova'da yetişen kızılcık, tezgahlarda yerini almaya başladı. Yıllardır farmakologların ilgisini çekmiş olan kızılcık, reçel, marmelat ve meyve suyu sanayisinde kullanılıyor. Bol miktarda C vitamini içeren kızılcık şerbeti evde yapabileceğiniz muhteşem bir içecektir. Peki, kızılcık meyvesinin faydaları neler, nasıl tüketilir?

29.08.2019Sağlık
Avrupaya ağaç ihracatı artıyor

Avrupa'ya ağaç ihracatı artıyor

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, "AB ülkelerine yapılan ağaç ve çalı ihracatında, 2018 yılında yüzde 33'lük artış sağlandı. Geçen yıl AB'ye yaptığımız ağaç ve çalı ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 45'ini oluşturdu. Bu yıl da ağaç ve çalı ihracatımızda artış söz konusu. Düzenlediğimiz tanıtımlarla bunu daha da geliştirmeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

12.07.2019Ekonomi
Ihlamurdan bal akıyor

Ihlamurdan bal akıyor

Türkiye'de ıhlamur ormanlarına sahip nadir bölgelerden olan ve barındırdığı yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle dikkati çeken Karabük'ün Yenice ilçesinde devletten destek alan arıcılar, "ıhlamur" balı üretiyor.

30.06.2019Ekonomi
Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Türkiye’nin elindeki botanik hazineyi kullanamadığına dair verileri, ilginç örneklerle Meclis Komisyonu’na anlattı. Tıbbi ve Aromatik Bitkileri (TAB) Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Prof. Yeşilada, “Beni kahreden bir durum. Her bir şey var elimizde ama hiçbir şey yok. Bir altın tutuyoruz ama değerini bilemiyoruz” diyerek şu örnekleri verdi:

15.06.2019Gündem
Üreticiye 62.3 milyar TL’lik destek

Üreticiye 62.3 milyar TL’lik destek

Ziraat Bankası olarak hem ürün ve hizmetleri günün gereklerine uygun olarak sürekli yenilediklerini hem de yeni uygulamalar geliştirdiklerini belirten Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, “Tarım sektöründeki müşterilerimizin sayısı 2 milyonun üzerinde. Bankamızca kredi kullandırılan üretici sayısı ise 700 bine yaklaştı. Üreticimize kullandırdığımız krediler nisan ayı itibariyle 62.3 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

14.05.2019Ekonomi
Yeni Nesil Unlar Sağlıklı Ve Formda Kalmanızı Sağlıyor

Yeni Nesil Unlar Sağlıklı Ve Formda Kalmanızı Sağlıyor

Tatlı ya da tuzlu kurabiyeler, çeşit çeşit börekler, dumanı tüten sıcacık poğaçalar, kimsenin kolay kolay “hayır” diyemeyeceği yiyecekler arasında yer alıyor. Değişen yemek alışkanlıklarıyla beraber buğday ununa alternatif glisemik indeksi yüksek ve glutensiz yeni nesil unlar, sofralarda yerini alıyor Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin, yeni nesil unlar ve faydaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Pekdemirli açıkladı:  Enerji hattı ve yangın emniyet yolunda yem bitkisi yetiştirilecek

Bakan Pekdemirli açıkladı:  Enerji hattı ve yangın emniyet yolunda yem bitkisi yetiştirilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "Ormanlık alandan geçen enerji nakil hatları ile yangın emniyet yol şeritlerinde yem bitkisi yetiştirilerek hayvancılık yapan vatandaşlarımızın ücretsiz faydalanmasına sunacağız" açıklamasında bulundu.

6.02.2019Ekonomi
3 arkadaş hobi amaçlı başladı Sınırda ihtiyacı karşılayacak

3 arkadaş hobi amaçlı başladı! Sınırda ihtiyacı karşılayacak

Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Irak sınırındaki Yukarı Akkaya köyünde yaşayan üç arkadaş, evlerinde hobi olarak başladıkları istiridye mantarı işini geliştirip tüm bölgenin ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

31.01.2019Ekonomi
17 il milyar dolarlık ihracat yaptı

17 il milyar dolarlık ihracat yaptı

Türkiye'de geçen yıl yapılan toplam 168,1 milyar dolarlık rekor ihracatın yüzde 43'ü İstanbullu firmalar tarafından gerçekleştirilirken, milyar dolarlık ihracata imza atan il sayısı 17'ye çıktı.

10.01.2019Ekonomi
Süs bitkilerinde ihracatı artıracak adımlar

Süs bitkilerinde ihracatı artıracak adımlar

Antalya’da süs bitkilerine yönelik sertifikasyon çeşitleri ve avantajları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

12.12.2018Ekonomi
Trabzon hurmasının lif içeriği çok yüksek

Trabzon hurmasının lif içeriği çok yüksek

Karadeniz’de kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan hurmanın hasadı başladı. Ağaçları süsleyen sarı renkli meyveleri toplayan üreticiler, meyvelerin bir kısmını kış için stoklarken, bir kısmını da pazarda satıyor. Üreticiler, ’Trabzon hurması’ da olarak bilinen meyveden pekmez de üreterek ciddi gelir sağlıyor.

29.11.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Sağlıklı bitkiler ve otlar- Ekinezya

'Sağlıklı Bitkiler ve Otlar' yazı serim başlıyor. Bundan sonra her hafta farklı bitki ve otlarla ilgili size bilgi vereceğim. Diyette nasıl kullanılabilir ve sağlığa olan olumlu etkileri neler olduğundan bahsedeceğim. Yazı serisine kış aylarında olduğumuz için ekinezya ile başlamak istiyorum.

6.12.2019

Amaranth gerçek bir mucize!

Son yıllarda adını duymaya başladığımız amaranth, diyet listelerinin gözdesi… Üstelik kötü kolesterolü düşürüyor, kanserle savaşıyor. Gerçek bir mucize olan bu besinin faydalarını Diyetisyen Gülhan Koca anlattı.

18.06.2019

Kendisi küçük ama faydası büyük! Kumkuat tüketmeniz için nedenler…

Şu sıralar tezgahlarda gördüğümüz ‘kumkuat’ ya da diğer adıyla ‘kamkat’ bazılarımızın evde süs bitkisi olarak yetiştirdiği, bazılarımızın ise adını hiç duymadığı, tadına hiç bakmadığı narenciye türünden bir meyve...

16.01.2019