EKSTRA
MENÜ

Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz Otomobil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sürücüsüz Otomobil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 403 Sürücüsüz Otomobil haberi bulunmuştur.

Sürücüsüz Otomobil Haberleri

Son dakika haberi... Sürücüsüz otomobil dehşeti Araçları biçti

Son dakika haberi... Sürücüsüz otomobil dehşeti! Araçları biçti

Denizli’de park halindeyken freni boşalan otobüs yaklaşık 1 kilometre ilerledi. İlerlediği esnada park halindeki 5 araca çarpmasına rağmen duramayan otobüs trafik levhası direğine çarparak durabildi. Sürücüsüz ilerleyen otobüsün park halindeki kamyoneti bir süre sürükleyip savunma anları güvenlik kameralarına yansıdı.

17.12.2020Gündem
İnternete bağlı araçlar kişisel verileri tehlikeye atıyor

İnternete bağlı araçlar kişisel verileri tehlikeye atıyor

Modern arabalar, 4 tekerlekli birer bilgisayar gibi hareket ediyor. Günümüzün araçlarının çoğu zaman sürücü bilgisi olmadan bile kendileri, çevreleri ve içindeki insanlar hakkında sürekli veri işlediğini aktaran uzmanlar, her saat 25 GB’ye kadar veri üreten IoT tabanlı internete bağlı araçların kişisel verileri tehdit ettiği sorunlara dikkat çekiyor.

10.08.2020Teknoloji
Tam otonom araçlar neden halen yollarda değil

Tam otonom araçlar neden halen yollarda değil?

Otonom araçlar için test çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak seviye beş olarak nitelendirilen tam otonom araçları yollarda görebilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Bu teknolojinin önünde, halen aşılması gereken bazı engeller bulunuyor.

10.08.2020Teknoloji
Sürücüsüz taksiler artıyor

Sürücüsüz taksiler artıyor

Yapay zekâ alanında ülkeler arası yarış küresel salgının gölgesinde de devam ediyor. Kötüye kullanılabileceğine dair endişeler olsa da günümüzde yaşadığımız pek çok karmaşık sorunun çözümünde yapay zekâdan faydalanılıyor. Bu teknolojinin kullanıldığı alanlardan biri de kuşkusuz otomotiv sektörü.

24.06.2020Teknoloji
Son model Tesla otomobilin kazası interneti kasıp kavuruyor

Son model Tesla otomobilin kazası interneti kasıp kavuruyor

Sürücüsüz otomobil çalışmalarının hız kazandığı günümüzde bu alanda çalışmalarını sürdüren Tesla'nın başını ağrıtacak bir kaza meydana geldi. Göz göre göre yolun üzerinde devrilmiş araca çarpan ve oto pilot konumunda olan Tesla, nasıl kazaya karıştı?

5.06.2020Teknoloji
Sürücüsüz otomobil İstanbulda trafiğe çıktı

Sürücüsüz otomobil İstanbul'da trafiğe çıktı!

TOSB İnovasyon Merkezi’nin, İTÜ OTAM ile birlikte hayata geçirdiği Türkiye Bağlantılı ve Otonom Araç Kümelenmesi’ndeki üyelerinden ADASTEC firması, sürücüsüz araç test çalışmaları kapsamında, sürücüsüz aracı İstanbul trafiğine çıkarttı.

17.03.2020Teknoloji
İnsanların beklentisi 2030’da sürücüsüz araçlara binmek

İnsanların beklentisi 2030’da sürücüsüz araçlara binmek

Dassault Systèmes için CITE Research tarafından hazırlanan raporun sonuçları, 2030 yılının şehir trend ve perspektiflerine ışık tutuyor.

16.01.2020Teknoloji
Sürücüsüz araçlar sigorta primlerini düşürecek

Sürücüsüz araçlar sigorta primlerini düşürecek

İspanyol Mapfre Asistencia’nın Türkiye ofisi olarak 1996 yılından bu yana ülkemizde hizmetlerine devam eden Tur Assist’in Genel Müdürü Nevra Yener asistans sektörünün önemli bir değişimden geçtiğini açıkladı. Tüm dünyada yaşanan teknolojik değişimin sektörü şekillendiren riskleri adeta yeniden belirlediğini vurgulayan Yener, bu kapsamda “geleneksel riskler” ile bunları içeren “geleneksel ürünlerin” gelirlerinde düşüş yaşanacağına dikkat çekti. Tüm dünyada sigorta sektörünü etkileyecek trendler hakkında da bilgi veren Yener, “Teknolojik olarak daha gelişmiş, güvenliği yüksek araçlar, hatta sürücüsüz araçlar sektörde hasar frekanslarını aşağıya çekecek. Bu durum da doğal olarak primlerin ucuzlamasına yol açacak. Geleneksel riskler ve bu riskleri kapsayan geleneksel ürünlerin gelirlerinde de düşüş yaşanacak” dedi.

16.11.2019Teknoloji
Teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı

Teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı

Arama motorundan, navigasyona ve mail hizmetine kadar sunduğu pek çok servisin yanı sıra aynı zamanda Avrupa’nın en büyük sürücüsüz otomobil geliştiricisi olan Yandex, otonom araç teknolojisinde bir yeniliğe daha imza attı. Yandex’in yeni teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı.

8.11.2019Teknoloji
Tesladan kazaları azaltacak önemli güncelleme

Tesla'dan kazaları azaltacak önemli güncelleme

Tesla sürücüsüz otomobil projesi Tesla Autopilot'u daha güvenli hale getirmek için yeniledi.

4.11.2019Teknoloji
Sürücüsüz araçlar 2030’da yollarda olacak

Sürücüsüz araçlar 2030’da yollarda olacak

1998’den bu yana Silikon Vadisi’ndeki şirketlere danışmanlık veren Prof. Dr. Lothar Determann, BİLGİ’de düzenlenen “Veri Mahremiyeti, Güvenlik ve Verinin Metalaştırılması – Küresel Eğilimler” etkinliğinde veri paylaşımının önemine dikkat çekti. Determann, güncellenebilir ve kişiselleştirilebilir araçların en geç 2030’da yola çıkacağını belirtti

28.10.2019Teknoloji
Yandexin sürücüsüz otomobilleri 1.6 milyon km yol kat etti

Yandex'in sürücüsüz otomobilleri 1.6 milyon km yol kat etti

Yandex, sürücüsüz otomobil teknolojisine destek oluyor. Şirket, geliştirdiği sürücüsüz otomobillerin 1.6 milyon kilometre yol katettiğini açıkladı.

21.10.2019Teknoloji
Maseratiden 5 milyar euroluk dev yatırım

Maserati'den 5 milyar euroluk dev yatırım

Lüks otomobil üreticisi Maserati elektrikli ve sürücüsüz otomobil için çalışmalara başladı. Şirket 5 milyar euro yatırım yapmayı hedefliyor.

10.10.2019Ekonomi
Akıllı yolda Türk imzası

Akıllı yolda Türk imzası

Almanya’da Prof. Şahin Albayrak’ın yönetimindeki sürücüsüz otomobiller için hazırlanan ‘akıllı yol’da test sürüşü başladı. Açılış törenine Alman ve Türk siyasilerin yanı sıra birçok bilim insanı da katıldı.

20.09.2019Dünya
Hayaller otonom gerçekler 8 yaş

Hayaller otonom gerçekler 8 yaş

Deloitte Türkiye ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) işbirliği ile ilki gerçekleştirilen “Türkiye Otomotiv Tüketicileri Araştırması: İleri araç teknolojileri” tüketicilerin gelişmekte olan araç teknolojileri hakkındaki fikirlerinin yanı sıra mobilite tercihleri ve bir sonraki araçlarına dair beklenti ve tutumlarını ortaya koyuyor.

18.09.2019Ekonomi
Sürücüsüz Araç Test Parkuru kullanıma açıldı

'Sürücüsüz Araç Test Parkuru' kullanıma açıldı

TOSB, İTÜ OTAM ve İTÜ MEAM iş birliği kapsamında Gebze’de yer alan TOSB yerleşkesinde “Sürücüsüz Araç Test Parkuru” devreye alındı.

29.07.2019Teknoloji
Volkswagen ve Ford’dan otonom ve elektrikli araçlar” ittifakı

Volkswagen ve Ford’dan "otonom ve elektrikli araçlar” ittifakı

Alman otomobil markası Volkswagen ve ABD'li üretici Ford "otonom ve elektrikli otomobiller" geliştirmek için güçlerini birleştirdiklerini duyurdu.

14.07.2019Teknoloji
Huawei sürücüsüz araba yapıyor

Huawei sürücüsüz araba yapıyor

Huawei 2022 yılında yollara çıkmaya hazır sürücüsüz araba yapmayı planlıyor.

12.06.2019Ekonomi
Otonom araçlar İstanbulda trafik sorununu bitirecek

Otonom araçlar İstanbul'da trafik sorununu bitirecek

Google’ın sürücüsüz araç projesini yürüttükten sonra Aurima'da yönetici olarak otonom araç sensörü teknolojilerine yoğunlaşan otonom araçlar ve yapay zeka sistemleri uzmanı Seval Öz, "İstanbul'un trafik probleminin de otonom araçlar sayesinde çözülebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Otonom araçların en büyük avantajı paylaşımlı olarak ortaya çıkacak olması. Bu araçlar ilk aşamada paylaşımlı olarak ortaya çıkacak. Birden fazla insan otonom araçları paylaşarak beraber seyahat edecek. Otonom araçlar kişisel araç sayısının düşmesini ve trafiğin stabil bir şekilde seyretmesini sağlayarak trafik problemini ortadan kaldıracak." dedi.

3.05.2019Teknoloji
Musk: Tesla’nın piyasa değeri 500 milyar dolara yükselecek

Musk: Tesla’nın piyasa değeri 500 milyar dolara yükselecek

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, yürüttükleri çalışmalarla birlikte "sürücüsüz araç teknolojisi" tamamlandığında, Tesla’nın 500 milyar dolar piyasa değerine sahip bir şirket haline geleceğini söyledi.

3.05.2019Ekonomi
Bilgisayarını ücretsiz koruyabilirsin

Bilgisayarını ücretsiz koruyabilirsin!

123. sayımızın Techno Zone köşesinden kısa kısa...

29.04.2019Kampüs
Çinde otonom araçlar için otoban inşa edilecek

Çin'de otonom araçlar için otoban inşa edilecek

Çin'de gelecekte daha çok görmeye başlayacağımız otonom yani sürücüsüz otomobil araçlar için otoban yapımına yakında başlanacak. Otonom araç sektörünün hızlanması amacıyla inşaatına başlanacak olan otoban, özel şeritlere ve destekleyici sensörlerle çevrelenecek ve ilk aşamada otobanın uzunluğu 100 km olacak.

16.04.2019Teknoloji
Apple onlarca çalışanının işine son veriyor Sebebi ise...

Apple onlarca çalışanının işine son veriyor! Sebebi ise...

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından Apple, onlarca çalışanını kapıya koymaya hazırlanıyor. Gerekçesi ise bakın ne?

1.03.2019Teknoloji
Daimler ve BMWden sürücüsüz otomobil için önemli adım

Daimler ve BMW'den sürücüsüz otomobil için önemli adım

Almanya'nın iki büyük lüks araç üreticisi Daimler ve BMW, "sürücüsüz otomobiller" için birlikte çalışma kararı aldı.

1.03.2019Teknoloji
Alman devleri sürücüsüz otomobil için güçlerini birleştiriyor

Alman devleri 'sürücüsüz otomobil' için güçlerini birleştiriyor

Almanya'nın iki büyük lüks araç üreticisi Daimler ve BMW, "sürücüsüz otomobiller" için birlikte çalışma kararı aldı.

28.02.2019Teknoloji
Daimler ve BMW güçlerini birleştiriyor

Daimler ve BMW güçlerini birleştiriyor

Almanya’nın iki büyük lüks araç üreticisi Daimler ve BMW, ‘sürücüsüz otomobiller’ için birlikte çalışma kararı aldı. Yapılan ortak açıklamada, sürücü destek sistemleri, otoyollarda otomatik sürüş ve otomobillerin park etme özellikleri için yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine yönelik uzun dönemli iş birliği anlaşması imzalandığı duyuruldu.

28.02.2019Avrupa
Boeingden otonom uçan taksi: İlk uçuşunu yaptı

Boeing'den otonom uçan taksi: İlk uçuşunu yaptı

Sürücüsüz otomobil fikrine daha henüz alışamamışken bu kez otonom uçaklar üzerine önemli çalışmalar yapılıyor. Dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden Boeing, otonom uçan taksisiyle ilk uçuşunu tamamladı.

25.01.2019Teknoloji
Almanya İçişleri Bakanı’yla dalga geçiyor; 80’li yıllardan beri internet kullanıyormuş

Almanya İçişleri Bakanı’yla dalga geçiyor; 80’li yıllardan beri internet kullanıyormuş

Almanya’yı sarsan siber saldırı ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer, 90 yıllarda Almanya’da yaygılaşmaya başlayan interneti 80’li yıllardan beri kullandığını açıklayarak sosyal medyayı salladı. Almanya’nın diline düşen Seehofer’la ilgili sosyal medyada binlerce espri paylaşıldı.

10.01.2019Avrupa
Tesla sürücüsüz araçlar konusunda müşterilerini uyardı

Tesla sürücüsüz araçlar konusunda müşterilerini uyardı

ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla satış yetkilileri, Tam Otonom Araç (Full Self-Driving / FSD - sürücüsüz) kullanımının, yasal nedenlere bağlı olarak, yakın gelecekte mümkün olmayabileceği uyarısında bulunuyor.

10.01.2019Teknoloji
Yerli sürücüsüz elektrikli araç gün yüzüne çıktı

Yerli sürücüsüz elektrikli araç gün yüzüne çıktı

Teknoloji geliştirme şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco'nun iş birliğiyle geliştirilen yerli sürücüsüz (otonom) ve elektrikli taşıt Otomod'un ilk görselleri ve animasyonu yayınlandı.

29.10.2018Teknoloji
Yerli sürücüsüz elektrikli araç gün yüzüne çıktı

Yerli sürücüsüz elektrikli araç gün yüzüne çıktı

Teknoloji şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco'nun iş birliğiyle geliştirilen yerli sürücüsüz (otonom) ve elektrikli taşıt Otomod'un ilk görselleri ve animasyonu yayınlandı. Otomod'un ilk denemeleri Aralık ayı içerisinde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Kampüs içerisinde mobil uygulama ile çağrılan ve yolcunun seçtiği durağa otonom olarak giden elektrikli araçların tasarlandığı proje, 30 ayda tamamlanacak.

28.10.2018Ekonomi
Acerın sürücüsüz otomobili sahneye çıktı

Acer'ın sürücüsüz otomobili sahneye çıktı

Acer, Tayvan Otomotiv Teknolojileri İnovasyon Zirvesi 2018 kapsamında otonom sürüş özelliğine sahip konsept aracının tanıtımını yaptı.

3.10.2018Teknoloji
Yandexin sürücüsüz otomobili yollara çıkıyor

Yandex'in sürücüsüz otomobili yollara çıkıyor

Rusya'nın Yandex'i, otonom sürüş çabalarını bir adım daha ileri götürdü ve Rusya'nın Innopolis üniversite şehrinde otonom bir gezinti hizmeti sunmaya başladı.

5.09.2018Teknoloji
Appleın sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı

Apple'ın sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı

Amerikan teknoloji devi Apple'ın bir sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı. California'da bir sürücü, aracıyla Apple'ın modifiye edilmiş Lexus RX450h modeli arabasına arkadan çarptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken iki araç da hasar gördü.

2.09.2018Teknoloji
Toyotadan Ubere 500 milyon dolarlık sürücüsüz araba yatırımı

Toyota'dan Uber'e 500 milyon dolarlık 'sürücüsüz araba' yatırımı

Japon otomotiv şirketi Toyota, Uber'e sürücüsüz araba teknolojisine ilişkin anlaşma kapsamında 500 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

28.08.2018Teknoloji
Bosch ve Daimler, otonom sürüş için iş birliği yapıyor

Bosch ve Daimler, otonom sürüş için iş birliği yapıyor

Bosch ve Daimler, şehir içi ortamlarda tamamen otonom ve sürücüsüz sürüş konusunda, Nisan 2017’den bu yana devam ettirdikleri iş birliğiyle şehirlerde trafik akışını iyileştirmeyi, yollarda emniyeti artırmayı ve trafiğin gelecekteki durumu için önemli bir yapı taşı sağlamayı hedefliyor.

13.07.2018Teknoloji
Çinde sürücüsüz otobüslerin seri üretimine başlandı

Çin'de sürücüsüz otobüslerin seri üretimine başlandı

Çinli teknoloji devi Baidu, sürücüsüz otobüslerin seri üretimine başladığı açıkladı.

5.07.2018Teknoloji
Baidu sürücüsüz araçlarını otoyolda denedi

Baidu sürücüsüz araçlarını otoyolda denedi

Çin'in arama motoru Baidu'nun sürücüsüz araçları otoyolda test sürüşüne çıktı.

22.06.2018Teknoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir müjde vereyim, Akıncı uçağımız geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir müjde vereyim, Akıncı uçağımız geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yalova'da düzenlenen mitingde konuştu. Erdoğan, seçim sonrası cumhurbaşkanlığı adaylığı şartları arasına sadece hükümlü olmayı değil, tutukluluğu da koyacaklarını bildirdi. Bir müjde vereceğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: 'Şimdi bizim Akıncı uçağımız geliyor. Bu hiç kimse de yok.  Amerika bize vermedi, İsrail’in verdikleri arıza yaptı. Şimdi kendimiz seri üretiyoruz'

14.06.2018Gündem
Elon Musk’tan Türkiye’ye Tesla ve kebap sürprizi

Elon Musk’tan Türkiye’ye Tesla ve kebap sürprizi

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, Türkiye hakkında iletilen sorulara, Twitter üzerinden cevap verdi. Tesla, Türkiye’nin her yerinde süper şarj olacak ve Elon kebap yiyecek.

29.05.2018Dünya
Otonom otomobillerin en büyük kabusu sona eriyor

Otonom otomobillerin en büyük kabusu sona eriyor

MIT'nin geliştirdiği yeni algoritma, otonom araçların büyük bir sorununu çözecek gibi görünüyor!

25.05.2018Teknoloji
Yayanın ölümüne neden olan Uberin sürücüsüz aracıyla ilgili sürpriz gelişme

Yayanın ölümüne neden olan Uber'in sürücüsüz aracıyla ilgili sürpriz gelişme

Mart ayında ABD'nin Arizona eyaletinde bir yayaya çarparak ölümüne yol açan Uber'in sürücüsüz aracının acil durum frenlerinin devrede olmadığı bildirildi.

25.05.2018Teknoloji
Makineler gözünü açtı

Makineler gözünü açtı

‘Google I/O 18’in ikinci gününe yapay zekâ ve görüntü tanıma teknolojileri damga vurdu. Robotik uygulamalardan sürücüsüz otomobillere kadar pek çok alanda kendini gösteren görüntü tanıma teknolojileri günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor.

10.05.2018Ekonomi

İşte Google'ın yeni sürücüsüz otomobili: Jaguar I-Pace

Google'ın ana firması Alphabet tarafından kontrol edilen otonom araba firması Waymo, tamamen elektrikli Jaguar I-Pace ile filosuna yeni bir araba ekliyor. Hatta firma, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 20.000 Jaguar üretimini araçları arasına eklemeyi planlıyor. Bu hafta, bu özel Jaguar'lardan biri Google I/O 2018 etkinliği sırasında Shoreline Amphitheatre'ın dışında park edilmiş halde görüldü. Lüks araç çalışmıyordu ve hatta içine bakılması için kapıları bile açılmıyordu; bir kordon ile çevrelenmişti. Buna rağmen SUV'un park alanında dikkat çektiği rahatlıkla söylenebilir.

10.05.2018Teknoloji
Googleın sürücüsüz otomobili Waymo kaza yaptı

Google'ın sürücüsüz otomobili Waymo kaza yaptı!

ir yerel TV istasyonu olan ABC15 tarafından sağlanan videolar ve Fox 10 Phoenix'in Twitter hesabındaki fotoğraflara göre, Google'ın ana şirketi Alphabet'e ait olan Waymo markalı bir Chrysler Pacifica, ağır hasar aldığı bir kazaya karıştı.

7.05.2018Teknoloji
Veriyi yönetecek lider aranıyor

Veriyi yönetecek lider aranıyor

Vergi, danışmanlık ve denetim şirketi KPMG, Guardians of Trust (Güvenin Koruyucuları) isimli araştırmasında dijital dönüşüm ve güven duygusu arasındaki ilişkiyi inceliyor. 2 binin üstünde yöneticinin cevaplarıyla oluşturulan çalışmaya göre katılımcıların çoğu şirketlerinde kullanılan algoritmalara tam olarak güvenemiyor. Ayrıca, şirketlerde veri yönetiminden kimin sorumlu olması gerektiğine dair henüz fikir birliğine varılamıyor.

Yazar Sonuçları

Şehirler gençlere kalacak

KOVİD-19’un aşısı bulunsa bile her an başka bir virüs salgınının dünyayı sarma endişesi bundan sonra hep olacak.

11.05.2020

Otonom araçlar trafik için kabus mu olacak?

Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı otonom araçlar, geleceğe dönük umut verici bir gelişme. Biz arabanın arka koltuğuna kuruluyoruz ve araç bizim istediğimiz yere trafik eşliğinde giderek sorunsuz bir şekilde götürüyor. Hatta üzerine en zor park edilmesi gereken yere bile kendi başına park yapabiliyor. Ancak diğer yandan henüz test aşamasında olan bu tip otonom araçların kaza haberlerine karıştığına şahit oluyoruz. Gerçekten de aracın tüm kontrolünü bilgisayara verip güven içinde yolculuk yapmak mümkün mü?

4.02.2019