EKSTRA
MENÜ

Suruç Katliamı

Suruç Katliamı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Suruç Katliamı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 216 Suruç Katliamı haberi bulunmuştur.

Suruç Katliamı Haberleri

Büyük şüphe: O DEAŞlılar konvoyda mıydı

Büyük şüphe: O DEAŞ'lılar konvoyda mıydı

Suriye’nin Rakka kentinden terör örgütü YPG’nin anlaşarak tahliye ettiği DEAŞ’lı teröristler arasında Türkiye’nin en çok arananlar listesinin kırmızı kategorisindeki iki kritik ismin de olduğu iddia edildi. Diyarbakır, Suruç ve Ankara Gar saldırılarının talimatını veren ‘DEAŞ emiri’ İlhami Balı ile ‘Dokumacılar’ grubunun elebaşı Mustafa Dokumacı’nın da tahliye edilenler arasında olabileceği değerlendiriliyor.

19.11.2017Gündem
O katiller de Rakkada

O katiller de Rakka'da

Türkiye, terör örgütü DEAŞ’ın komuta merkezinin bulunduğu Rakka’ya yönelik operasyonu yakından izliyor. Diyarbakır, Suruç ve Ankara’daki saldırıların emrini veren İlhami Balı ve Mustafa Dokumacı Rakka’da DEAŞ saflarında yer alıyor.

6.06.2017Gündem
Gültan Kışanak için 230 yıl hapis talebi

Gültan Kışanak için 230 yıl hapis talebi

Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak için 230 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

29.11.2016Gündem
Demirtaş: Kaos ve iç savaş hedeflendi, yan yana duralım

Demirtaş: Kaos ve iç savaş hedeflendi, yan yana duralım

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Gaziantep'te 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili konuştu.

21.08.2016Gündem
CHPden yayın yasağı sorusu

CHP'den 'yayın yasağı' sorusu

TÜRKİYE’yi derinde sarsan her olaydan sonra, yetkililer hızla yayın yasağı kararı aldı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 2002 ile 2015 yılları arasında kaç olay hakkında yayın yasağı uygulandığını Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlık Hakverdi’ye verdiği yanıtta, kaç olayda, yayın yasağının uygulandığına ilişkin ilişkin ellerinde bilgi bulunmadığını bildirdi.

13.01.2016Gündem
Kurtulmuştan önemli açıklamalar

Kurtulmuş'tan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaptı.

9.11.2015Gündem
HDPden 1 Kasım açıklaması: Ortada eşit bir seçim yoktu

HDP'den 1 Kasım açıklaması: Ortada eşit bir seçim yoktu

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDP Genel Merkezi'nde 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirdi. HDP'nin 3. parti olmasının başarı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Parlamentoda ilkelerimize yakın gördüğümüz uygun politikalarla yapıcı bir muhalefet sergileyeceğiz. Yeni anayasa, özgürlükçü, sivil bir demokratik reform ve barış çözüm konusunda ilkeli duruşumuzu sürdüreceğiz. 1 milyon oy kaybettik ama biz faşizme karşı dimdik durmayı başarmış bir partiyiz. Partimizin Meclis'te 3. Parti olması bu zorluğa karşı yürüyenlerin başarısıdır. Kızıl kıyametin içinde hiç kampanya yürütmeden, yürütemeden yüzde 11'e yakın oy aldık. Yaşanan çatışma ve katliamlar sonucunda 258 sivil yurttaşımız yaşamını kaybetti" ifadelerine yer verildi.

1.11.2015Gündem
Kılıçdaroğlu: Anayasanın ilk 4 maddesi tartışılmaz

Kılıçdaroğlu: Anayasanın ilk 4 maddesi tartışılmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV canlı yayınında Oğuz Haksever'in yönettiği programda gazeteciler Murat Yetkin ve Ali Bayramoğlu'nun sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Koza İpek Grubu'na kayyum atanması konusundaki sorulara ''Makul şüpheyle sizi tutuklayabilirler, malınıza haciz koyabilirler. Bunların olmaması gerekir'' dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, "Anayasanın ilk 4 maddesi bizim açımızdan tartışma konusu olmaz" dedi.

27.10.2015Gündem
Bir çay ocağı nasıl Türkiye’nin kabusu oldu

Bir çay ocağı nasıl Türkiye’nin kabusu oldu

IŞİD Türkiye’nin içine Adıyaman’dan nasıl girdi? Türkiye’yi kana bulayan canlı bombalar kim? Nerede yetiştiler? Kimlerle hareket ettiler? Kiminle, nasıl evlendiler? Her olayın arkasında neden bir çay ocağı duruyor? Adıyaman’da örgütlenip Diyarbakır, Suruç ve Ankara’daki bombalamaları gerçekleştiren IŞİD üyesi gençlerin çarpıcı hikâyesi...

24.10.2015Gündem
Cihat tapeleri

Cihat tapeleri

ANKARA ve Suruç’taki canlı bomba saldırıları ile Diyarbakır’daki HDP mitingine bomba konması eylemini düzenleyen Adıyaman’daki IŞİD hücresinin lideri Mustafa Dokumacı’nın, El Kaide soruşturması kapsamında telefonlarının dinlendiği belirlendi. Adıyaman’daki IŞİD hücresinin lider ve elemanlarının telefon konuşmalarında savaş ve kan var.

17.10.2015Gündem
MHP lideri Bahçeliden önemli açıklamalar

MHP lideri Bahçeli'den önemli açıklamalar

"AK Parti ve sözcüleri ile televizyondaki temsilcileri MHP’ye neden hayır diyor diye düşünmüyorlar. MHP her şeye hayır diyor düşüncesi kamuoyunda da var." diyen MHP lideri Devlet Bahçeli 'hayır'da hayır vardır. Biz neye hayır demişiz? Azınlık hükümetine hayır demişiz. Erken seçime hayır demişiz. Seçim hükümetinde görev almaya hayır demişiz. HDP ile bir araya gelmektense hayır demeyi uygun gördük" diye konuştu. Öte yandan Bahçeli, Davutoğlu ile yaptığı görüşme sırasında yanında bulunan çantayı açtı ve koalisyon şartlarını açıkladı.

16.10.2015Gündem

Adıyaman'ın isyanı: IŞİD'le anılmak istemiyoruz

Önce Diyarbakır’da HDP mitingine bomba, ardından Suruç katliamı ve son olarak Ankara’da 97 kişinin can verdiği canlı bomba saldırısı... Tümünde gözler Adıyaman’a çevrilirken, bu kentte yaşayanlar terör örgütü IŞİD’le gündeme gelmekten rahatsız. Birçok Adıyamanlı, “Şehir dışına gittiğimizde nereli olduğumuzu söyleyemiyoruz” diyor.

14.10.2015Gündem
Başkentteki teröre her kesimden tepki var

Başkent'teki teröre her kesimden tepki var

ANKARA’daki terör saldırısı sonrasında İzmir’de, 4 parti il başkanından, baro başkanına, milletvekillerinden gazetecilere kadar toplumun her kesiminden, acı olaya tepki yükseldi, terör lanetlendi. Açıklamalardaki diğer ortak bir yön ise, barış, birlik ve beraberlik çağrısı oldu.

10.10.2015Ege
Süddeutsche Zetiung: Türkiye, IŞİDçi Alman kızın peşinde

Süddeutsche Zetiung: Türkiye, IŞİD'çi Alman kızın peşinde

Alman televizyonları WDR, NDR ve Süddeutsche gazetesi, ortaklaşa hazırladıkları haberde, Türkiye emniyetinin canlı bomba olduğu şüphesi ile bir Alman IŞİD sempatizanını kızın peşinde olduğu iddia edildi.

12.09.2015Dünya
AB Bakanı Ali Haydar Konca: Operasyonlar durmalı

AB Bakanı Ali Haydar Konca: Operasyonlar durmalı

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Cizre’deki gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. AB Bakanı Konca, "Seçim Hükümeti’nde bakan olarak yer almamızın nedeni, tam da içinden geçtiğimiz bu çatışmalı ortamı durdurmak üzerinedir. Bir an evvel, hemen bu sokağa çıkma yasakları dahil, bölgedeki güvenlik odaklı yaklaşımların son bulması, operasyonların bitirilmesi ve ellerin tetikten çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Derhal bu yaklaşımlar son bulmalı, yeniden barış ortamına dönebilmenin ortamını yaratmaya çaba göstermeliyiz" dedi.

6.09.2015Gündem
Bir ülkeye kaç acı sığar

Bir ülkeye kaç acı sığar?

Suruç'tan bugüne terör olayları hangi şehirlerde yaşandı? Hangi şehirler şehit verdi? Ölenlerin kaçı asker, kaçı polis? Kaç sivil yaşamını yitirdi? 90'lardaki terör olayı sayısına yaklaşıyor muyuz? Haberleri taradık, sayıları derledik...

29.08.2015Hayat
78liler Girişiminden silahlar sussun mektubu

78'liler Girişimi'nden 'silahlar sussun' mektubu

78'liler Girişimi üyeleri, silahların susması için başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM olmak üzere siyasi partiler ile Türkiye’deki büyük elçiliklere mektup gönderdi.

25.08.2015Gündem
Suruç katliamının son kurbanı toprağa verildi

Suruç katliamının son kurbanı toprağa verildi

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’ndeki bombalı saldırıda yaralanan ve 26 gündür tedavi gördüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden 19 yaşındaki Mert Cömert’in cenazesi, bu sabah memleketi Samsun’un Bafra İlçesi’ne getirildi. Cömert’in cenazesi, güvenlik gerekçesiyle sabah 05.30’da toprağa verildi.

15.08.2015Gündem
Türkiye üç haftada karıştı

Türkiye üç haftada karıştı

Türkiye’de 7 Haziran genel seçimlerinden bu yana çok şey değişti. Seçimlerin ardından toplumun geneline hakim olan iyimser hava ve seçmenin siyasetçilere verdiği “uzlaşın” mesajı; kısa sürede yerini terörün zirve yaptığı, kutuplaşmanın daha da arttığı bir ortama bıraktı. Dört yıldır devam eden barış sürecinin de fiilen sona erdiği Türkiye’de artık her güne yeni ölüm haberleriyle uyanıyoruz. Her gün bir ya da birden fazla ailenin ocağına ateşler düşüyor. Peki ne oldu da Türkiye bu kadar kısa sürede bu hale geldi? İşte 20 Temmuz’daki Suruç Katliamı’ndan sonra Türkiye’de yaşananlar:

12.08.2015Gündem
Turizmde kayıp 5 milyar doları aşacak

'Turizmde kayıp 5 milyar doları aşacak'

Türkiye, Suruç saldırısı ve ardından gerçekleştirilen terör eylemleri ve operasyonlar nedeniyle turizm sezonunu kötü geçiriyor. DW Türkçe’ye konuşan turizmciler, “Bu yıl toplam kaybımız 5 milyar doları aşacak” diyor.

11.08.2015Ekonomi
İmralı Heyetinden yazılı açıklama: ‘Çözüm devam edecekse...’

İmralı Heyeti'nden yazılı açıklama: ‘Çözüm devam edecekse...’

HDP İmarlı Heyeti, çözüm süreci devam edecekse Öcalan'ın müzakere çalışmalarını kendi insiyatifiyle, kendi belirleyeceği zaman diliminde, kendisinin önereceği her kesimden heyetlerle yürütebileceği koşulların sağlanması gerektiğini belirtti.

9.08.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Bu kafalarla IŞİD'le mücadele edilemez

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, açık oturumu yöneten İtalyan düşünce kuruluşu ISPI'nin başkanı Giampiero Massolo'ya basit bir soru sordu. "Kargaşanın Ardından" derken "IŞİD sonrası mı demek istiyorsunuz?"  sorusu, Roma'da yapılan Akdeniz Diyalogları toplantısının bu yılki konusu olan "Kargaşanın Ardından, Olumlu Gündem" başlığına atfen sorulmuştu.

1.12.2017

Göz göre göre…

Ankara’daki son kanlı terörist saldırı, “artık bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olamaz, olmayacak” ölçüsünü koymaya çok uygun, Türkiye’miz için son derece trajik ve bir o kadar tehlikeli bir gelişmeyi ifade ediyor.

18.02.2016

Devlet Aklı-Akıl Tutulması (1925-2015)

“Çözüm Süreci” boyunca İmralı’da Abdullah Öcalan ile BDP’li ve HDP’lilerin gerçekleştirdikleri görüşme zabıtları, Almanya’da Mezopotamya Yayınları tarafından “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa (imralı notları)” adıyla kitaplaştırıldı.

3.02.2016

1 Kasım seçimleri mutlaka yapılmalı

ANKARA’da yaşadığımız katliam artık sözün bittiği yer gibi, çoğu kimse için.

11.10.2015

Ya korku ya umut

GÜNEŞİN parladığı, mesela kahvenin tam istediğin gibi olmadığı ama idare ettiği bir güne uyanıyorsun...

10.10.2015

Yaşadığımız acı durumdan kimse yarar ummamalıdır

ANKARA’da dün ‘Savaşa hayır’ temalı ve yurtdışı dahil, yüksek katılımlı bir barış mitingi, dolaylı olarak, HDP’nin siyasetine destek amacı da taşıyordu ama toplanma mahallinde patlayıcılar devreye sokuldu ve bir katliam yaşandı.

10.10.2015