EKSTRA
MENÜ

Suriyeli Mülteci

Suriyeli Mülteci haberleri sayfasında güncel ve son dakika Suriyeli Mülteci hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.156 Suriyeli Mülteci haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Suriye İç Savaşı'nda mülteciler, Suriye iç savaşı'nın başladığı gün olan 15 Mart 2011 tarihinden bu yana, çatışmalar nedeniyle Suriye'ye komşu olan ülkelere sığınan binlerce insana verilen ortak isim.

2011-2012 Suriye çatışmaları sırasında halk gıda, yakıt, işsizlik ve barınak sıkıntısı yaşamıştır. Çatışmaların şiddetinden kaçan Suriye halkı Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak gibi komşu ülkelere sığınmıştır.

Devamı...

Suriyeli Mülteci Haberleri

Son dakika: BMden flaş Suriyeli mülteci açıklaması

Son dakika: BM'den flaş Suriyeli mülteci açıklaması

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, mültecilerin "güvenli" ve "onurlu" dönüşü için Suriye'de uygun bir ortam olmadığını bildirdi.

14.09.2021Dünya
Uluslararası basının gözü Kabil’de Binlerce kişi pasaport kuyruğunda

Uluslararası basının gözü Kabil’de! Binlerce kişi pasaport kuyruğunda

Taliban’ın zulmünden kaçmaya çalışan binlerce Afgan, başkent Kabil’de uzun pasaport kuyrukları oluşturuyor. Alman Bild gazetesinden sonra Fransız AFP de binlerce kişinin pasaport almak için sabaha karşı sıraya girdiğini aktardı.

29.07.2021Dünya
Bergüzar Korel ve Halit Ergençten büyük destek Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'ten büyük destek! Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

9 yaşındaki Suriyeli mülteci bir kız çocuğunu simgeleyen kukla Küçük Amal’ın, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan yolculuğunu anlatan “The Walk-Yürüyüş” projesi bugün Gaziantep’te başlıyor. Projenin Türkiye elçileri ise oyuncu çift Bergüzar Korel ve Halit Ergenç oldu.

27.07.2021Magazin
Son dakika: ABden flaş Türkiye açıklaması

Son dakika: AB'den flaş Türkiye açıklaması

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile olan göçmen anlaşmasını yenilemesi gerektiğini söyledi.

22.06.2021Dünya
Saldırgan yakalandı

Saldırgan yakalandı

Almanya’da 17 yaşındaki Suriyeli mülteci gence tekme atan ırkçı saldırgan yakalandı.

27.04.2021Avrupa
Mohammad’ı bıçaklayan Gökhan Ü. hâkim karşısında

Mohammad’ı bıçaklayan Gökhan Ü. hâkim karşısında

Berlin’de 13 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuğu bıçaklayarak ölümüne sebep olan Gökhan Ü., hâkim karşısına çıktı. Savunmasında kendisini korumak için bıçakladığını belirten Gökhan Ü., amacının öldürmek olmadığını söyledi.

13.04.2021Avrupa
AB’ye yapıcı Türkiye önerileri

AB’ye yapıcı Türkiye önerileri

AB yetkilisi Josep Borrell, 25-26 Mart’ta yapılacak AB zirvesinde liderlere sunulacak Türkiye raporunda pozitif gündeme destek veren bir yaklaşım sergiledi. Borrell raporunda, Türkiye’nin gerginliği düşürücü tutumunu sürdürmesi halinde olumlu adımlar atılması önerisinde bulundu.

23.03.2021Dünya
Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ben türküleriyle tanıdım onu ama her ne hikmetse bir süredir polemikleri, sosyal medya linç haberleriyle takip ediyorum. Söylediğine göre derdi taraf olmak değil, itirazı haksızlığa... Şükriye Tutkun ile yolumuz yüzlerce kilometre uzakta, Kahramanmaraş’taki bir organizasyonda kesişti. Mülteci çocukların arasında geçmişe daldı, 2 yaşında terk edildiği çocuk yurdundaki günlerine döndü. O duygusal anların ardından karşılıklı oturduk, her şeyi açık açık konuştuk. Eski bir belediye başkanını zan altında bırakacak iddialarda da bulundu, yürek burkan anılar da paylaştı.

9.03.2021Magazin
Akılalmaz görüntüler ortaya çıktı... TikTokta insan kaçakçılığı

Akılalmaz görüntüler ortaya çıktı... TikTok'ta insan kaçakçılığı!

Dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan sosyal medya video paylaşım uygulaması Tiktok'taki görüntüler infial yarattı. Uygulamayı kullanan bir hesabın insan kaçakçılığı reklamı yaptığı ortaya çıktı.

4.02.2021Dünya
‘Kristal Berraklığı’nda bir sergi

‘Kristal Berraklığı’nda bir sergi

Şeffaflık ve matlık, toprak ve büyüme gibi temaların birlikte sorgulanacağı bir proje olarak şekillenen Pera Müzesi’ndeki ‘Kristal Berraklığı’ sergisinin küratörü Elena Sorokina, “Bana göre hiçbir sanat eseri tek boyutlu olmadığı için sergi de asla düz bir çizgi değildir. Sergi süresince dünyanın içinden geçtiği dönem yüzümüzü ekolojiye ve iklimsel mutasyona çevirmemize önayak oldu” diyor.

29.01.2021Kitap Sanat
Lübnanda kanlı yılbaşı eğlencesi, 1 ölü

Lübnan'da kanlı yılbaşı eğlencesi, 1 ölü

Lübnan'da yılbaşı kutlaması kanlı bitti. Kutlamalar sırasında havaya ateş açılması sonucu bir kadın hayatını kaybetti. Başkent Beyrut'ta ise bir yolcu uçağı hasar gördü.

1.01.2021Dünya
Lübnanda Suriyeli mültecilerin çadır kampı ateşe verildi

Lübnan'da Suriyeli mültecilerin çadır kampı ateşe verildi

Lübnan'ın kuzeyinde yaşanan tartışmanın ardından Suriyeli mültecilere ait çadır kampı ateşe verildi.

26.12.2020Dünya
Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü’nün başlattığı ‘umut sahada’ projesinin 10 haftalık ilk etabı sona erdi.

13.12.2020Basketbol
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin Uluslararası Alanda Üstlendiği Roller konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin Uluslararası Alanda Üstlendiği Roller konu anlatımı

Türkiye, hem Asya'da hem de Avrupa'da toprakları bulunan tek ülkedir. Coğrafi avantajlarının yanı sıra askeri, sanayi, ekonomik açıdan da uluslararası alanda birçok rol üstlenmektedir. 6. sınıflar için ülkemizin uluslararası alanda üstlendiği rolleri ve üye olduğu kuruluşları anlattık.

21.07.20206. SINIF
AB 4 yılda 27 bin mülteci aldı

AB 4 yılda 27 bin mülteci aldı

Almanya’da muhalefet partisi FDP’nin soru önergesine verilen cevaba göre Türkiye’den getirilen 26 bin 835 Suriyeli mülteciden 9 bin 967 mülteci Almanya’ya yerleştirildi. Bazı AB ülkeleri ise hiç mülteci almadı bile.

8.07.2020Avrupa
Ebru Baybara Demir, Avrupa’ya Sorgül buğdayı ve Mardin sabununu onlıne anlatacak.. Avrupa’ya ilham olacak

Ebru Baybara Demir, Avrupa’ya Sorgül buğdayı ve Mardin sabununu onlıne anlatacak.. Avrupa’ya ilham olacak

Sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, koronavirüs nedeniyle turizm durunca Mardin’de çevresindeki kadınlar birlikte sabun üretimi arttırdı. Sorgül buğdayı projesini de büyüten Ebru Baybara Demir, yaptıkları çalışmaları 29 Nisan’da online bir toplantıda Avrupa’ya anlatmaya hazırlanıyor.

25.04.2020Ekonomi
Acımasızca saldırdılar Yunanistan sınırında son durum

Acımasızca saldırdılar! Yunanistan sınırında son durum

Edirne'de, göçmenlerin Yunanistan'a geçmek için Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki bekleyişleri 27'nci gününde devam ederken, Yunan güvenlik güçlerinin geçişleri engellemek için düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 3 kişi yaşamını yitirdi, 236 göçmen de yaralandı. Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Yunan güvenlik güçlerinin çok acımasız davrandığını belirterek, "Halen hastanemizde tedavisi süren 7 yaralı mevcut olup müdahale sonrasında 236 yaralının bakımı yapıldı hastanemizde. Pazarkule'de kurulu sahra çadır hastanemizde 7 bin 800 hastaya bakıldı bugüne kadar. O atılan gazlar sonrası çadırlardaki göçmenler çocuklarını bulamıyorlar. O çocukları bulan sağlık görevlileri müdahale edip oksijen veriyorlar. Daha sonra aileleriyle eşleştirmeler yapıyoruz. O çocukların anne ve babalarını gördüklerindeki tablo çok duygusal oluyor" dedi.

25.03.2020Gündem
KKTC’de üç hasta taburcu edildi

KKTC’de üç hasta taburcu edildi

KKTC’de iki hafta önce tespit edilen ilk COVID-19 hastası 3 Alman turist tedavilerini tamamladı ve iyileşerek taburcu edildi.

22.03.2020Dünya
‘Avrupa Birliği üzerine düşen görevi yapmıyor’

‘Avrupa Birliği üzerine düşen görevi yapmıyor’

İngiltere’nin başkenti Londra’da, British Turkish Association diğer adıyla İngiltere Türk Dernekleri Birliği’nin (BTA) çatısı altında faaliyet gösteren 19 Türk derneği tarafından Londra Büyükelçiliği önünde ‘Suriye Mültecilerine Dayanışma Gösterisi’ düzenledi.

6.03.2020Avrupa
Son dakika haberleri... AB, Türkiye ile acilen yeni sözleşme yapmalı

Son dakika haberleri... 'AB, Türkiye ile acilen yeni sözleşme yapmalı'

Göç uzmanı, Türkiye AB mülteci mutabakatı mimarlarından Gerald Knaus, Yunanistan sınırında sözleşmeler ve yasalarla garanti altına alınan hakların ihlal edildiğini eleştirdi. Yunanistan hükumetinin sığınma yasasını rafa kaldırarak, yasaları çiğnediğini söyleyen Knaus, Avrupa'yı kendi yasaları ve sözleşmelerine sahip çıkmaya çağırdı. Knaus ayrıca açıklamasında 'Yeni bir sözleşmeye ihtiyacımız var. Öyle bir kaç milyar Euroyla olmaz bu. AB bunu daha önce denedi. Ama tutmadı. Türkiye'yle hızlı bir biçimde yeni bir mutabakat sağlanması, hem Avrupa'nın hem Yunanistan'ın hem de Türkiye'deki mültecilerin yararına' dedi.

5.03.2020Dünya
Katarda Suriyeliler için 41 milyon dolar toplandı

Katar'da Suriyeliler için 41 milyon dolar toplandı

Katar'da, Suriyeli mülteci ve iç göçmenlere destek için düzenlenen iki günlük kampanyada 150 milyon riyal (yaklaşık 41 milyon dolar) yardım toplandı.

2.03.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Putine: Türkiye için açık hedeftir

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e: Türkiye için açık hedeftir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde, iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmeleri kararlaştırıldı.

28.02.2020Gündem
BMden İdlibde yerinden edilenler için acil koruma ve barınak çağrısı

BM'den İdlib'de yerinden edilenler için 'acil koruma ve barınak' çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İdlib'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları sonucu yerinden edilen sivillerin acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

11.02.2020Dünya
Seehofer uyardı: ‘2015’i tekrar yaşamak istemiyorsak...’

Seehofer uyardı: ‘2015’i tekrar yaşamak istemiyorsak...’

Almanya Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Avrupa’nın göç sorununa ortak bir çözüm bulmaması halinde, 2015’te yaşanan ve AB’yi dağılma aşamasına getiren krizin yeniden yaşanabileceğini söyledi:

4.02.2020Avrupa
Türkiye, mülteci şampiyonu

Türkiye, mülteci şampiyonu

Almanya Uyum ve Göç Araştırmaları yetkilisi Dr. Frank Düvell, Berlin’de ‘EURACTIV’ tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteciler arasında yaptıkları araştırma sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin 4 milyona yakın Suriyeliyle dünyada en çok mülteci barındıran ülke olduğunu belirten Dr. Düvell, şunları söyledi:

20.01.2020Avrupa
Kalın: Misak-ı Milli sınırlarının güvenliği sınırların ötesinde başlar

Kalın: Misak-ı Milli sınırlarının güvenliği sınırların ötesinde başlar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Küreselleşme çağında Misak-ı Milli sınırlarının güvenliği sınırların ötesinde başlar. Yani Türkiye'nin güvenliği, bu çağda Misak-ı Milli sınırlarının ötesinde başlar. Siz hattı geniş çizmezseniz, bu küreselleşme çağında ülkenizin ulusal sınırlarını dahi koruyamazsınız." dedi.

29.12.2019Gündem
Son dakika haberi… El-Bağdadiye bağlı DEAŞ timi Osmaniyede yakalandı

Son dakika haberi… El-Bağdadi'ye bağlı DEAŞ timi Osmaniye'de yakalandı

DEAŞ'ın öldürülen lideri El-Bağdadi'ye bağlı olan, eylem talimatlarını bizzat kendisinden alan örgütün hücre sorumlularından olduğu kaydedilen H.E.H ile birlikte 6 DEAŞ militanı Osmaniye'de Jandarma'nın yaptığı operasyonla yakalandı.

18.12.2019Gündem
Erhan Erkut PISA sonuçlarını yorumladı: Kızlar okumada önde

Erhan Erkut PISA sonuçlarını yorumladı: Kızlar okumada önde

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, PISA 2018 sonuçlarını yorumladı. Prof. Dr. Erkut, Türkiye’de kızların okumada 25 puan önde, matematikte ise 5 puan geride olduğunu söyledi.

3.12.2019Eğitim
Son dakika haberi: İzmirdeki skandal yazı ile ilgili Bakan Soyludan çok sert tepki

Son dakika haberi: İzmir'deki skandal yazı ile ilgili Bakan Soylu'dan çok sert tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı İzmir'de yaşanan tepki çeken olayla ilgili "O eve yapılan işareti, kendi evime yapılmış işaret olarak görüyorum. Arkadaşlarımız o kişiyi bulacaktır. İçişleri Bakanlığı olarak bizatihi tarafız bu olaya hukuken de tarafız. Adaletin önüne o kişi çıkacak ve bunun bedelini ödeyecek" dedi.

28.11.2019Gündem
Mahkeme affetmedi Terör propagandasından 18 ay hapis

Mahkeme affetmedi! Terör propagandasından 18 ay hapis

32 yaşındaki bir Suriyeli mülteci, Almanya’nın Celle kentinde görülen davada terör örgütü propagandası yapmaktan 18 ay hapis cezası aldı.

22.11.2019Avrupa
Türk çocuklar BM kürsüsünden seslendi: Mülteciler meselesinde Türkiyeyi örnek alın

Türk çocuklar BM kürsüsünden seslendi: Mülteciler meselesinde Türkiye'yi örnek alın

Türkiye Çocuk Hakları İl Komiteleri eş başkanları Beyza Küçük ve Muhammet Aktaş, Çocuk Hakları Sözleşmesinin 30. yılı nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

22.11.2019Dünya
Kıbrısa mülteci akını

Kıbrıs'a mülteci akını

Kıbrıs Adası'nın Gazimağusa şehri açıklarında Suriye'den tekneyle yola çıkan 122 kişilik mülteci tespit edildi.

21.11.2019Dünya
Franco A., terörden yargılanacak

Franco A., terörden yargılanacak

İki yıl önce Viyana Havalimanı’nın tuvaletinde gizlenmiş bir silahı alırken yakalanan Alman üsteğmen Franco A., terör suçlamasıyla Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde yargılanacak.

20.11.2019Avrupa
‘Hiçbir NATO üyesi, Türkiye kadar mülteci almadı’

‘Hiçbir NATO üyesi, Türkiye kadar mülteci almadı’

Almanya’da hükümet ortağı SPD Parlamento Grup Başkanı Rolf Mützenich’in Barış Pınarı harekâtı nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gerektiği sözlerine, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ten çok net mesajlar geldi.

3.11.2019Avrupa
Galada gerginlik...  Önce doğru otur

Galada gerginlik... 'Önce doğru otur'

ANTALYA Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan ’Omar ve Biz’in Ukraynalı yönetmeni Maryna Er Gorbach, soru soran izleyicinin oturma şeklini beğenmeyerek sert dille uyardı. Yönetmen Gorbach, söyleşi sonunda uyardığı seyirciden özür diledi.

29.10.2019Magazin
Kalından Barış Pınarı Harekatı mesajı: Birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur

Kalın'dan Barış Pınarı Harekatı mesajı: Birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur." ifadelerini kullandı.

16.10.2019Siyaset
Macaristan, Suriyede güvenli bölge konusunda Türkiye ile iş birliği yapacak

Macaristan, Suriye'de güvenli bölge konusunda Türkiye ile iş birliği yapacak

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, "Eğer Türkiye, Suriye'yi terk etmek zorunda kalan ailelerin geri dönebilmesi için Suriye'de güvenli bir gölge oluşturursa Macaristan, Türkiye ile memnuniyetle iş birliği yapar." dedi.

15.10.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Merkel dönemi sona ererken

Almanya’da 16 yıl sonra bir dönem kapanıyor. Şansölye Angela Merkel, 26 Eylül seçimleri sonrasında artısıyla eksisiyle vedaya hazırlanıyor. Merkel, uzun ve ayrıntılı tezlere konu olabilecek siyasi ve ekonomik bir mirası da geride bırakıyor.

17.09.2021

Cüneyt Usta’yı Coşkun Sabah’laştırmayın

◊ Tarih bilinci olan gençler Amerikan tıraşı yaptırmaz...

26.08.2021

Afgan mülteci oyunu mu?

Türkiye’nin Afganistan’da yeni görev üstlenmesi, dış politika öncelikleri açısından tartışmaya açık. Son dönemde İran sınırında Afgan mülteci hareketliliği, çok yakın zamanda Suriyeli mülteciler sorununu yaşayan Türkiye için büyük sancı.

1.08.2021

Tehlikeli çember

ABD, Avrupa’ya yerleşiyor...

5.04.2021

Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ben türküleriyle tanıdım onu ama her ne hikmetse bir süredir polemikleri, sosyal medya linç haberleriyle takip ediyorum. Söylediğine göre derdi taraf olmak değil, itirazı haksızlığa... Şükriye Tutkun ile yolumuz yüzlerce kilometre uzakta, Kahramanmaraş’taki bir organizasyonda kesişti. Mülteci çocukların arasında geçmişe daldı, 2 yaşında terk edildiği çocuk yurdundaki günlerine döndü. O duygusal anların ardından karşılıklı oturduk, her şeyi açık açık konuştuk. Eski bir belediye başkanını zan altında bırakacak iddialarda da bulundu, yürek burkan anılar da paylaştı.

9.03.2021

Akdeniz’in tropik meyveleri

Muz, avokado, mango, papaya, pitaya (ejder meyvesi), lychée (liçi), passiflora (çarkıfelek), guava, kivi ve daha adını bildiğimiz bilmediğimiz daha birçok tropik meyve...

2.05.2020

Suriye iç savaşının dokuz yıllık muhasebesi

Geçen pazar günü Suriye iç savaşının 15 Mart 2011 tarihinde patlak vermesinin dokuzuncu yıldönümüydü.

18.03.2020

Brüksel’deki gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun bir aradan sonra Brüksel’de AB yetkilileriyle yapacağı görüşmelerin gündemi bir hayli yoğun.

9.03.2020

Demet&Hande

Demet Akalın, kadına şiddet ve çocuk istismarı konularını görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu aldıklarını duyurmuştu daha önce.

1.01.2020

Somalı kadınların el emeği ABD’de

 WASHINGTON DC’de sivil toplum kuruluşu Anatolian Artisan, 20 yıldır Türkiye’de üretilen el emeği kültürel eserleri hem tanıtmak hem de düşük gelirli kadınlara maddi destek olmak için çalışıyor.

12.12.2019

Karanlığa bir mum yakmalıyız

Hayatımdaki ilk Mardin çöreğini yöresel adıyla ‘kliçe’yi onun sayesinde tattım. Mardinliler kliçeyi hem düğünde hem cenazede gelen konuklarına ikram ederlermiş. Hem tatlı, hem tuzlu bir tadı var, tarçınlı baharatlı nefis bir çörek.

26.11.2019