EKSTRA
MENÜ

Süphan Dağı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 239 haberi bulunmuştur.

Süphan Dağı Haberleri

Süphan Dağı zirvesi, bembeyaz oldu

Süphan Dağı zirvesi, bembeyaz oldu

Türkiye'nin en yüksek dağlarından olan, 4 bin 58 metre yükseklikteki Süphan Dağı'nın zirvesi, kar yağışıyla beyaza büründü.

25.09.2021Haber
Süphan Dağı zirvesi, bembeyaz oldu

Süphan Dağı zirvesi, bembeyaz oldu

Türkiye'nin en yüksek dağlarından olan, 4 bin 58 metre yükseklikteki Süphan Dağı'nın zirvesi, kar yağışıyla beyaza büründü.

25.09.2021Gündem
Çığ tehlikesine rağmen köy yollarını ulaşıma açtılar

Çığ tehlikesine rağmen köy yollarını ulaşıma açtılar

AĞRI'nın Patnos ilçesinde Özel İdare ekipleri, çığ tehlikesine rağmen 2 metreyi aşan kar bulunan köy yollarını ulaşıma açtı.

30.03.2021Gündem
Tipiye yakalanan dağcıların zor anları

Tipiye yakalanan dağcıların zor anları

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından Bitlis'in Adilcevaz ilçesi sınırlarındaki Süphan Dağı'na düzenlenen tırmanışa katılan 32 dağcı, tipiye tutuldu. "Süphan geçit vermedi" diyen TDF antrenörü Osman Korkmaz, zirve tırmanışını gerçekleştiremeden geri dönmek zorunda kaldıklarını söyledi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi ve hızı saatte 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle tırmanışa katılan bazı dağcıların sakal ve bıyıkları buz tuttu.

26.03.2021Gündem
Dağcıların zor anları Tipiye yakalandılar

Dağcıların zor anları! Tipiye yakalandılar

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından Bitlis'in Adilcevaz ilçesi sınırlarındaki Süphan Dağı'na düzenlenen tırmanışa katılan 32 dağcı tipiye tutuldu. "Süphan geçit vermedi" diyen TDF antrenörü Osman Korkmaz, zirve tırmanışını gerçekleştiremeden geri dönmek zorunda kaldıklarını, tipide cehennemi yaşadıklarını söyledi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi ve hızı saatte 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle tırmanışa katılan bazı dağcıların sakal ve bıyıkları buz tuttu.

26.03.2021Gündem
Süphan Dağında seyrine doyumsuz manzara

Süphan Dağı'nda seyrine doyumsuz manzara

BİTLİS'in Adilcevaz ilçesindeki, Türkiye'nin 3'üncü büyük dağı olan Süphan Dağı'nın zirvesinde buluttan oluşan şapka seyrine doyumsuz bir manzara oluşturdu.

24.02.2021Gündem
Van Gölü’nde kartpostallık günbatımı

Van Gölü’nde kartpostallık günbatımı

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’ndeki günbatımı kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

4.12.2020Güncel
Anadolu’yu bir de yüksekten seyredin

Anadolu’yu bir de yüksekten seyredin

Birçoğumuzun haberi olmasa da 11 Aralık ‘Uluslararası Dağ Günü’. Birleşmiş Milletler’in 2002’den beri kutladığı günde biz de gözümüzü Türkiye’nin dağlarına çevirdik ve mutlaka görülmesi gerekenleri listeledik.

29.11.2020Seyahat
Van Gölünde seyrine doyumsuz gün batımı

Van Gölü'nde seyrine doyumsuz gün batımı

TÜRKİYE’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde yaşanan gün batımı, seyrine doyumsuz görüntüler oluşturuyor. Fotoğraf sanatçıları da bu eşsiz manzarayı fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyor.

23.11.2020Güncel
Bedenlerimiz tahakküm altında

Bedenlerimiz tahakküm altında

Ebru Ojen yeni romanı ‘Lojman’da etrafımızdaki betonu kırmaya davet ediyor bizi: “Bütün ikili ilişkiler doğal olmaktan uzakta. Bu dengesizlik ve dengesizlikten kaynaklı ruhsal gitgeller bu yüzden. Tahakküm altındaki bedenlerin geldiği nokta bu. Yapılması gereken şey yıkmak. Susadığımız şeye ulaşmak için betonu kırmalıyız.”

29.10.2020Kitap Sanat
Sonbaharda Türkiyede mutlaka görülmesi gereken 7 güzel şelale

Sonbaharda Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 7 güzel şelale

Anadolu denize kavuşmak için metrelerce yükseklikten dökülen şelalelerle dolu. Peki mutlaka görülmesi gerekenler hangisi? İşte birbirinden güzel 7 etkileyici şelale...

9.10.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Yeryüzü Şekilleri konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Yeryüzü Şekilleri konu anlatımı

Çevremizde karşılaştığımız doğal yer şekilleri sosyal bilgiler dersi konuları içerisinde öğrencilere verilen kazanımlar arasında yer alır. 5. Sınıf düzeyinde ki öğrenciler için insanlar yerler çevresi ünitesinde yer alan yer şekilleri ile ilgili birçok detay bulunmaktadır. Dağ, ova, plato, akarsu, göl, deniz gibi yer şekilleri 5. Sınıf sosyal bilgiler dersinin konularında yer alır. 5. Sınıf Sosyal Bilgiler yeryüzü şekilleri ile ilgili detayları derledik.

13.09.20205. SINIF
Süphan Dağı’nın zirvesinde düşen uçağa ait parçaları fotoğrafladı

Süphan Dağı’nın zirvesinde düşen uçağa ait parçaları fotoğrafladı

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmanan Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer, 1959 yılında düşen İngiliz uçağına ait olduğu iddia edilen parçaların fotoğraflarını çekti.

11.08.2020Gündem
Van Gölünde su sporlarına yoğun ilgi

Van Gölü'nde su sporlarına yoğun ilgi

Havaların ısınmasıyla Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından Van Gölü sahillerine akın eden vatandaşlar, sıcak havada su kayağı yaparak eğlenceli anlar yaşıyor.

10.08.2020Seyahat
Erciyeste zirve tırmanışları başlıyor... Tam 9 saat sonunda...

Erciyes'te zirve tırmanışları başlıyor... Tam 9 saat sonunda...

Erciyes Dağı’nda doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği tarifeli zirve tırmanışları bu hafta sonu başlıyor. Doğaseverler 9 saatlik tırmanışın ardından zirvede 3 bin 917 rakımdaki eşsiz manzaranın tadını çıkaracak.

6.08.2020Seyahat
Türkiyenin en büyük krater gölünde zirve yürüyüşü

Türkiye'nin en büyük krater gölünde zirve yürüyüşü

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan 2 bin 800 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın zirvesindeki krater gölü etrafında “2. Nemrut Dağı Çanağı Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

4.08.2020Seyahat
Süphan Dağı eteklerinde Van Gölü manzaralı yamaç paraşütü

Süphan Dağı eteklerinde Van Gölü manzaralı yamaç paraşütü

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan Türkiye’nin 3’üncü yüksek dağı Süphan Dağı eteklerinde yamaç paraşütü ile Van Gölü manzaralı uçuş gerçekleştirildi.

22.07.2020Seyahat
Cudi Dağı nerede, hangi il sınırları içerisinde

Cudi Dağı nerede, hangi il sınırları içerisinde?

Cudi Dağı'nda geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Operasyona Yıldırım-1 Cudi adı verildi. Operasyonla ilgili açıklamalar ardından Cudi Dağı’nın konumu bir kez daha gündeme geldi. Cudi dağı, dinler tarihi ve bilhassa İslâm dini bakımından önemlidir. Peki, Cudi Dağı nerede, hangi il sınırları içerisinde?

14.07.2020Gündem
Van Gölü çevresi çiçeklerle renklendi

Van Gölü çevresi çiçeklerle renklendi

Van ve Bitlis il sınırları içinde yer alan Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü çevresi, açan çiçeklerle renklendi.

19.06.2020Seyahat
Dağda gezerken tesadüfen buldular Tam 1 kilo 15 gram ağırlığında

Dağda gezerken tesadüfen buldular! Tam 1 kilo 15 gram ağırlığında

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, esnaf Cemil Günay’ın bulduğu, halk arasında 'göbelek' olarak bilinen 1 kilo 15 gramlık mantar, görenleri şaşırttı.

Van Gölündeki mavi bayraklı halk plajı, yeni sezon için hazır

Van Gölü'ndeki mavi bayraklı halk plajı, yeni sezon için hazır

Denize kıyısı olmadığı halde Türkiye'nin tek mavi bayraklı plajı olan Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı’nda, pandemi tedbirlerine uyularak yeni sezon hazırlıkları sürdürülüyor. Geçen yıllarda günlük bin kişinin ziyaret ettiği plajda, bu yıl koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralı için kısıtlamaya gidilecek.

2.06.2020Seyahat
Süphan Dağı nerede Süphan Dağı yüksekliği (rakım) kaç metre Süphan Dağı efsanesi hakkında bilgi

Süphan Dağı nerede? Süphan Dağı yüksekliği (rakım) kaç metre? Süphan Dağı efsanesi hakkında bilgi

Türkiye'nin en büyük dağı olan Süphan Dağı, dünyanın her yerinden bilinir. Süphan Dağı nerede, yüksekliği ne kadar, Süphan Dağı efsanesi gibi soruların cevaplarını detaylarıyla derlemeye çalıştık. İşte Süphan Dağı ile ilgili bilgiler.

31.05.2020Seyahat
Ahlat Nerede Ahlata Nasıl Gidilir Ahlat Gezilecek Yerler

Ahlat Nerede? Ahlat'a Nasıl Gidilir? Ahlat Gezilecek Yerler

Bereketli ovaları ve doğal güzellikleri ile Ahlat dünyanın en önemli tarihi merkezlerinden biridir. Aynı zamanda Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Ahlat, her sene yoğun olarak yabancı ve yerli turist çekiyor. Pek çok kişi bölgeyi daha detaylı öğrenebilmek için internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Peki Ahlat nerede? Ahlat'a nasıl gidilir? Ahlat gezilecek yerler hakkında bilinmesi gerekenler.

11.04.2020Seyahat
Türklerin Anadoluya giriş kapısı Ahlat ziyaretçilerini bekliyor

Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı 'Ahlat' ziyaretçilerini bekliyor

İtalya'da bu yıl gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda "sakin şehir" kabul edilen Bitlis'in Ahlat ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgi görüyor.

29.03.2019Seyahat
Doğuştan sporcu, Köy Enstitülü öğretmen, sosyal demokrat politikacı

Doğuştan sporcu, Köy Enstitülü öğretmen, sosyal demokrat politikacı

Hafta başında kaybettiğimiz Fikret Ünlü’nün siyasi kariyeri ile sporculuğunu terazinin iki kefesine koysak herhalde dengede kalırdı. O hem Türkiye sporu için büyük emek vermiş bir politikacı hem de 57’sinde bile öğrenen, 73’ünde tırmanışa gidip zirveyi görmeden dönmeyen bir sporcuydu. Köy Enstitülü kökünü hiç unutmadı... Banu TUNA/btuna@hurriyet.com.tr

24.02.2019Hürriyet Pazar
Sporcu bakana veda

Sporcu bakana veda

ESKİ devlet bakanlarından Fikret Ünlü (76), hayatını kaybetti. Bir süredir prostat kanseri nedeniyle tedavi gören Ünlü için yarın TBMM’de tören düzenlenecek.

20.02.2019Gündem
Van Gölü Ekspresi’nden inince... Bitlis’te yapılacak 13 şey

Van Gölü Ekspresi’nden inince... Bitlis’te yapılacak 13 şey!

Ankara-Kars arasında çalışan Doğu Ekspresi’nde özellikle gençlerin büyük ilgisi nedeniyle yer kalmayınca, ilgi, aynı coğrafyaya sefer yapan Van Gölü Ekspresi’ne yöneldi. Ankara-Tatvan arasında çalışan trenler, salı ve pazar günleri Ankara’dan, salı ve perşembe günleri Tatvan’dan kalkıyor. Yolculuk 24 saat sürüyor. Van üzerinden Tatvan seferi de en az Kars seyahati kadar ilgi çekici. Trenden indikten sonra yapılması, görülmesi, tadılması gerekenleri derledik.

4.02.2019Seyahat
Sarıçam ormanlarında kartpostallık şölen

Sarıçam ormanlarında kartpostallık şölen

Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, kar yağışıyla beyaza bürünen sarıçam ormanları doyumsuz manzara sunuyor

23.01.2019Seyahat
Türkiyede yanardağ var mı Türkiyedeki volkanların listesi

Türkiye'de yanardağ var mı? Türkiye'deki volkanların listesi

Türkiye'de aktif ve sönmüş olmak üzere birçok yanardağ bulunmaktadır. Bunların bir kısmı Doğu Anadolu bölgesinde olmak üzere, genellikle ülkenin güney kısımlarında yer almaktadır. Çoğunluğu çok eski dönemlerde faaliyette bulunan ve günümüzde sönük olarak tabir edilen yanardağlardan oluşmaktadır. İşte, Türkiye'de yanardağ var mı sorusunu yöneltenler için o liste

26.12.2018Gündem
Sarıkamış kış sezonu için hazır

Sarıkamış kış sezonu için hazır

Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, kar yağışıyla beyaza bürünen sarıçam ormanları doyumsuz manzara sunuyor.

5.12.2018Seyahat
Bir anda ortaya çıktı Bütün şehri korkutan görüntü

Bir anda ortaya çıktı! Bütün şehri korkutan görüntü

BİTLİS’in Adilcevaz ilçesinde Süphan Dağı yakınlarındaki bulutun ortaya çıkardığı şekil, görenleri şaşırttı.

21.11.2018Gündem
Van Gölü için Süphana tırmandılar, İngiliz uçağının parçalarını buldular

Van Gölü için Süphan'a tırmandılar, İngiliz uçağının parçalarını buldular

VAN Gölü Koruma Kanunu'nun çıkması ve Van Gölü'nün güzelliklerine dikkat çekmek için Süphan Dağı'na zirve tırmanışı yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği üyeleri, 1959 yılında düşen İngiliz uçağının parçalarına rastladı.

28.08.2018Haber
Van Gölü için tırmanmışlardı İngiliz uçağını buldular…

Van Gölü için tırmanmışlardı! İngiliz uçağını buldular…

Van Gölü Koruma Kanunu'nun çıkması ve Van Gölü'nün güzelliklerine dikkat çekmek için Süphan Dağı'na zirve tırmanışı yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği üyeleri, 1959 yılında düşen İngiliz uçağının parçalarına rastladı.

28.08.2018Gündem
Büyük İskender’in cenneti: Nemrut Krater Gölü

Büyük İskender’in cenneti: Nemrut Krater Gölü

Zifiri karanlık bir gece… Etrafı dik yamaçlarla ve tepe noktalarında sarp kayalarla çevrili devasa bir çukurun içinde bulunan bir krater gölünün kenarında, rengarenk kamp çadırları sıralanmış. Akşam, gökyüzünde hilal şeklinde beliren ay, karanlık bastırdıkça hızla kayalıkların ardına doğru yol alırken, yıldızlara teslim ediyor bizleri. Bir ara arkadaşlarımızdan biri gözümüzün görebildiği binlerce yıldız arasından kutup yıldızını gösteriyor: “Bakın, bakın işte tam şurada, cezve şeklinde görebildiniz mi? İşte bu taraf kuzeyimizi gösteriyor!”

1.06.2018Seyahat
Jeoparkta bin bir çiçekli ilkbahar: Nemrut Kalderası

Jeoparkta bin bir çiçekli ilkbahar: Nemrut Kalderası

Van Gölü’nü bir hilal gibi sarmalayan Doğu Anadolu’nun tarihî sahil şehri Bitlis, Nemrut Krater Gölü’nden Süphan Dağı’na kadar yayılan doğa harikalarıyla sıra dışı bir ilkbahar için doğru adres.

10.04.2018Seyahat
İçi yanan dışı donan dağın hediyesi: Nemrut Krateri

İçi yanan dışı donan dağın hediyesi: Nemrut Krateri

Türkiye, eşi benzeri olmayan, dünyada sayılı örnekleri bulunan güzelliklerden içinde mutlaka barındıran bir ülke… Bu güzelliklerden biri de Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü, Dünyada 16’ncı olan Nemrut Krater Gölü… İçinde volkanlar patlayan, tepesinden dumanlar çıkan Nemrut’un armağanı ise: Nemrut Kalderası…

27.10.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Ağrı Dağı’ndan Erciyes’e zirvedeki gazeteciler

Sevgili okurlar... Sizlere bu köşede kimi zaman usta bir fotoğrafçıyı, kimi zaman genç bir objektifi, kimi zaman gazetecilik mesleğinden önemli bir ismi, kimi zaman ise bir kitabı hatta bir fotoğraf yarışmasını anlattım. Bugün sizlere gazetecilerden oluşan doğasever bir grubu tanıtmak istiyorum: “Medyatrek.”

15.06.2021