EKSTRA
MENÜ

Sulukule

Sulukule haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sulukule hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 528 Sulukule haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sulukule Haberleri

‘Eskiden de para yoktu ama mutluyduk’

‘Eskiden de para yoktu ama mutluyduk’

Sulukule’de doğup büyüyen altı arkadaş özledikleri mahalle kültürünü rap müziğin vurucu ritminde yaşatıyor. Sulucrew, ‘Para Lazım’ teklisiyle ‘sınıfsal ayrıcalıkları, modern köleliği ve dayatılan her şeyi eleştirme’ derdinde.

İki semtin iki şarkısı... Bağcılar vs. Sulukule

İki semtin iki şarkısı... Bağcılar vs. Sulukule

Rap müzik, özellikle metropollerin sosyoekonomik açıdan daha dezavantajlı olan bölgelerinde yaşayan gençler arasında kendini ifade etme biçimi olmaya devam ediyor. Ancak rap müziğin takipçileri olan gençler arasında ilginç farklılıklar var. Mesela Sulukule ile Bağcılar arasında rap müzik yapma ve dinleme biçimleri birbirinden çok farklı.

14.05.2021Gündem
Azra Deniz Okyay’ın ‘Hayaletler’ine Venedik’ten ödül

Azra Deniz Okyay’ın ‘Hayaletler’ine Venedik’ten ödül

Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi “Hayaletler”, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nin ‘Eleştirmenlerin Haftası’ bölümünde Büyük Ödül’ü kazandı.

12.09.2020Keyif

İstanbul'da surlarda çökme: 20 burça dikkat

İstanbul'un yıkılmaya yüz tutan tarihi surlarının bir bölümünde daha, dün gece çökme meydana geldi. Dünya kültür mirası listesinde olan surların son durumunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat anlattı.

15.07.2020Haber
İstanbul surlarında korkutan tespit Dün gece çökme meydana geldi...

İstanbul surlarında korkutan tespit! Dün gece çökme meydana geldi...

İstanbul'un yıkılmaya yüz tutan tarihi surlarının bir bölümünde daha, dün gece çökme meydana geldi. Dünya kültür mirası listesinde olan surların son durumunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat anlattı

15.07.2020Gündem
İstanbulda elektrik kesintisi yaşanıyor - İstanbulda elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da elektrik kesintisi yaşanıyor - İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un Anadolu ve Avrupa Yakası'ndaki ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Kesintilerden etkilenen ilçelerde ve mahallelerde yaşayanlar, elektriklerin ne zaman geleceğine yönelik internetten araştırma yapıyor. Peki, İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?

25.06.2020Gündem
Tarihi surlarda çökme tehlikesi; yol trafiğe kapatıldı

Tarihi surlarda çökme tehlikesi; yol trafiğe kapatıldı

İstanbul'un tarihi surlarında meydana gelen çökmenin ardından Sulukule Caddesi trafiğe kapatıldı.

16.06.2020Haber
Tarihi surlarda çökme... Yol trafiğe kapatıldı

Tarihi surlarda çökme... Yol trafiğe kapatıldı

İstanbul'un tarihi surlarında meydana gelen çökmenin ardından Sulukule Caddesi trafiğe kapatıldı.

16.06.2020Gündem
Tarihi surlarda çökme... Yol trafiğe kapatıldı

Tarihi surlarda çökme... Yol trafiğe kapatıldı

İstanbul'un tarihi surlarında meydana gelen çökmenin ardından Sulukule Caddesi trafiğe kapatıldı.

16.06.2020Gündem
Fatih Topkapıdaki tarihi surlardan yola taş parçaları düştü

Fatih Topkapı'daki tarihi surlardan yola taş parçaları düştü

FATİH Topkapı'daki tarihi surlardan Sulukule Caddesi'ne taş parçaları düştü.

15.06.2020Gündem
İstanbulda tarihi surlarda tedirginlik

İstanbul'da tarihi surlarda tedirginlik

İSTANBUL'da tarihi surlarda yaşanan çökmeler tedirgin ediyor. Bir çok defa benzer durumun yaşandığı surlarda dün meydana gelen çökmenin sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelmesi olası bir facianın önüne geçti. Daha önce yakın bir noktada top oynayan çocuklar görüntülenmişti.

4.05.2020Gündem
Son dakika... Topkapıda tarihi surlarda çökme

Son dakika... Topkapı'da tarihi surlarda çökme

Topkapı'daki tarihi surlarda öğle saatlerinde çökme meydana geldi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi.

3.05.2020Gündem
22.7 milyon liradan satıştaydı Ünlü sahilin parkına alıcı çıkmadı

22.7 milyon liradan satıştaydı! Ünlü sahilin parkına alıcı çıkmadı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) bütçeye kaynak aktarılması için 5 arsa satış ihalesi düzenlendi. Şile Kumbaba sahilinde bulunan park alanının satış ihalesine teklif veren çıkmadı. Diğer 4 araziyi ise ihalede tek alıcı olarak bulunan İGDAŞ aldı. İBB’nin şirketlerinden olan İGDAŞ, Fatih, Pendik ve Arnavutköy’deki arazileri toplam 425 milyon 360 TL’ye satın aldı.

4.12.2019Ekonomi
Sulukule’de yeni  dönem Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu

Sulukule’de yeni dönem! 'Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu'

Her şey 13 yıl önce başladı. Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı bir karar, bildiğimiz Sulukule’nin sonunu getirdi. İstanbul, Fatih’teki bu yoksul mahallede bulunan evler tek tek yıkıldı. Yerine ‘lüks’ konutlar yapıldı. Aradan yıllar geçti. Konu, ülke sınırlarını aştı, Avrupa Parlamentosu’na taşındı. Açılan en önemli davalardan birinde yeni bir karar çıktı. Davanın avukatlarının kamuoyuyla geçen hafta paylaştığı bu kararda; Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan ‘yeni Sulukule’ projesinin tarihi dokuyu bozduğu, hukuksuz olduğu için iptal edildiği belirtiliyordu. Soluğu Sulukule’de aldık. Yenilenen mahalleyi sokak sokak gezdik. Bir zamanlar kavganın ve dansın eksik olmadığı semtin yeni havasını soluduk. Peşi sıra eski Sulukule sakinlerini yeni mahallelerinde, Karagümrük’te ziyaret ettik.

22.09.2019Hürriyet Pazar
Umutsuzluğa dansla cevap veren ‘Hayaletler’e destek için son günler

Umutsuzluğa dansla cevap veren ‘Hayaletler’e destek için son günler

‘Küçük Kara Balıklar’ ve ‘Sulukule Mon Amour’ gibi ödüllü kısa filmlerin yönetmeni Azra Deniz Okyay’ın kentsel dönüşüm ve yeni yapılandırılan şehrin ekseninde bir araya gelen dört karakterin hikayesini anlattığı ilk uzun metraj filmi ‘Hayaletler’ için Fongogo’da açılan destek kampanyasında son üç güne girildi.

8.08.2019Kitap Sanat
Şehrin ucundan bize seslenenler

Şehrin ucundan bize seslenenler

Şehrin ucunda geçen yeni romanı ‘Hayatın Ucu’nda bir ihtiyar ile gelininin, çaresizlikle yalnızlığın buluşturduğu iki insanın hikâyesini anlatan Metin Celâl, “Merkeze uzak sitelerde yeni bir yaşam kültürü oluşuyor. Buralardaki insanları, insan ilişkilerini yazmak istedim. Yapayalnız kalan insanların ruh halini anlatmaya çalıştım” diyor.

25.07.2019Kitap Sanat
İstanbulun farklı yüzü Yeşilçamın ünlü ismi de burada yaşamıştı...

İstanbul'un farklı yüzü! Yeşilçam'ın ünlü ismi de burada yaşamıştı...

Renkli sokaklar, mutlu yüzler ama pek de kolay olmayan hayatlar. Sadece günümüzde değil, Bizans’tan bu yana Romanlar hayatın en zor koşullarıyla şehrin bir sur içinde bir de sur dışında gidip gelerek yaşadılar. Hep yer değiştirdiler çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da uzun yıllar boyunca toplum tarafınca benimsenilmediler. Sulukule, Ayvansaray, Balat ve Karagümrük sokakları Romanların yaşadığı renkli semtler olmasının yanı sıra birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. Hatta Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu da buralarda yaşadı.

21.12.2018Seyahat
Erkekleri tuzağa düşürerek soyan Özbek kadın yakalandı

Erkekleri tuzağa düşürerek soyan Özbek kadın yakalandı

İSTANBUL’da internet üzerinden tanıştığı yabancı uyruklu erkekleri tuzağa düşürerek erkek suç ortaklarıyla birlikte soyduğu ileri sürülen Özbekistan uyruklu Mustrarry S.(25) gözaltına alındı.

29.11.2018Gündem
Yaya geçidinde can pazarı

Yaya geçidinde can pazarı

İstanbul Fatih'te, yaya geçidinden yolun karşısından geçmeye çalışırken servis minibüsün çarptığı kadın yaralandı. Yaralı kadın, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

21.11.2018Gündem
Elektrikler ne zaman gelecek AYEDAŞ ve BEDAŞ kesinti programı

Elektrikler ne zaman gelecek? AYEDAŞ ve BEDAŞ kesinti programı

İstanbul’dan elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. AYEDAŞ ve BEDAŞ’ın 4 Kasım tarihli kesinti listesine göre, her iki yakada da (Anadolu ve Avrupa) planlı elektrik kesintileri yaşanacak. Peki, kesintiler ne kadar sürecek, elektrikler ne zaman gelecek?

4.11.2018Gündem
İstanbulda tarihi sur çöktü

İstanbul'da tarihi sur çöktü

İstanbul Fatih'te 10'uncu Yıl Caddesi yanında bulunan surlardaki bir burç çöktü. Haftasonu yaşanan olayda surların bazı bölümlerinde derin çatlaklar oluştu.

15.10.2018Gündem
Amsterdam’da Türkiye Edebiyatı Festivali

Amsterdam’da Türkiye Edebiyatı Festivali

Amsterdam’ın uluslararası edebiyat festivali Read My World bu yıl 11-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Aylime Aslı Demir ile Süreyyya Evren’in küratörlüğünde Türkiye edebiyatına odaklanıyor. Türkiye’den Enis Akın, Sevinç Çalhanoğlu, Karin Karakaşlı, Sema Kaygusuz, Cem Sorguç, Seray Şahiner, Ali Duran Topuz ve Murat Uyurkulak’ın katılacağı festivalde Hollanda edebiyat ve sanat dünyasından da çok sayıda isim yer alıyor.

8.10.2018Kitap Sanat
Seçim diyorlar olacak inşallah

Seçim diyorlar olacak inşallah

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP liderinin erken seçim çağrısının “Yönetemiyoruz” itirafı olduğunu savunarak, “Şimdi seçim diyorlar ya, olacak inşallah. Ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık bıktık” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

17.04.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan erken seçim hakkında ilk yorum

Kılıçdaroğlu'ndan 'erken seçim' hakkında ilk yorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Şimdi seçim diyorlar ya, olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık" dedi. Grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, erken seçim sorusuna "Ana aktörü bir bekleyin. O sözcüydü" yanıtını verdi.

17.04.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Osmanpaşa Türküsünü söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Osmanpaşa Türküsü'nü söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Fatih İlçe Kongresine katılmadan önce kendisini karşılayan minik müzisyenlerle Osmanpaşa Türküsünü söyledi.

14.04.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Osmanpaşa Türküsünü söyledi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Osmanpaşa Türküsü'nü söyledi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Fatih İlçe Kongresine katılmadan önce kendisini karşılayan minik müzisyenlerle Osmanpaşa Türküsünü söyledi. Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi Senfoni Orkestrası tarafından karşılanan Erdoğan, “Hadi Tuna’yı bir çalın diyerek” genç müzisyenlerden Osmanpaşa Türküsünü çalmalarını istedi. Türküye bir süre eşlik eden Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan, orkestrayı Cumhurbaşkanlığı Külliyesine davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongre konuşmasında da kendisine yapılan bu sürprizden söz etti. Erdoğan, “Maşallah Fatih Belediyemizin güzel bir senfoni orkestrası var. Tuna nehrini söylüyorlar. Evet, Tuna nehre akacak inşallah. Ama buna hazır olmamız lazım. Buna hazır mıyız? Mesele o. Bu çoşkuyu, bu heyacı 2019’a taşımamız lazım”dedi. Özgür ALTUNCU / İSTANBUL

14.04.2018Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Suriye operasyonuyla ilgili ilk açıklama

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye operasyonuyla ilgili ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye operasyonu ile ilgili, "Rejimin daha önce de defalarca yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyorum. Böylece rejim saldırılarının cevapsız kalmayacağını gördü'' dedi.

14.04.2018Gündem
İstanbulda ilginç görüntü Böyle beklediler

İstanbul'da ilginç görüntü! Böyle beklediler

Partisinin Fatih ilçe kongresine katılacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Edirnekapı surları üzerinde bekleyen mehteran takımı ilginç bir görüntü oluşturdu.

14.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Devletin zirvesinden olta uyarısı

Herkesin, ciddi ve ağır tonda açıklamalarına alıştığı Cumhurbaşkanlığı, bu kez “aman oltalanmayın” uyarısında bulundu.

18.04.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Frank Grillo ile Mel Gibson’ı bir araya getiren zaman döngüsü temalı aksiyon “Boss Level” ve Eddie Murphy’li 80’ler komedisinin devamı “Coming 2 America”, haftanın ekran tavsiyeleri... Sessiz filmlere meraklı izleyicilere Kundura Sahne’den “Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği” seçkisi, kısa film izlemek isteyenlere İFSAK Kısa Film Festivali ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın 11’inci yaşını deviren performansı “Sen Balık Değilsin” çevrim içinde yakalayabilecekleriniz. Fazıl Say’ın bu yıl 100. yaşını kutlayan usta besteci İlhan Usmanbaş’ın eserlerini yorumladığı “Türk Bestecileri Serisi, Vol. 3”ü de haftanın albümü seçtik.

12.03.2021

Yüzyıllara meydan okuyan kapılar

İstanbul’da yaşayanların gün içinde çok da dikkat etmeden yürüyüp gittiği tarihi sur kapıları kim bilir nelere tanık olmuş ve altından kim bilir kimler geçip gitmiş yüzyıllardır... Yedikule’den başlayıp Ayvansaray’a uzanarak kadim şehir İstanbul’un kapılarını aralayalım bir bir. O kapılardan ulaşılan eşsiz mimari yapıları ve semtlerin büyülü sokaklarını keşfedelim...

28.02.2021

Edirnekapı'dan Ayvansaray'a uzanan tarihi yerler ve yer altı dehlizleri

İstanbul'un en tanınan semtlerinden biri Edirnekapı. Eyüpsultan ve Fatih İlçeleri sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul'un sur kapılarından birini oluşturur ve en önemlisi Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın isteğiyle Mimar Sinan tarafından yapılan Mihrimah Sultan Camii de burada yer alır. Bu yazımda sizleri Edirnekapı'dan Ayvansaray'a uzanan tarihin izinde güzel bir yolculuğa çıkaracağım. 

29.01.2021

Film online’da değil sinemada izlenir

Christopher Nolan’ın gösterime girmeden, hatta sırf gösterilemediği için bile sinema tarihine geçecek son filmi “Tenet”ın vizyon tarihi bir kez daha değişti.

24.07.2020

Roman otantizmi

ÇOK katlı binalarda yaşarken bir serzenişi hep gündeme getiririz.

11.08.2019

Şehrin yeni gözdesi: Tekfur Sarayı

Henüz birkaç hafta önce ziyarete açılan Tekfur Sarayı başarılı bir restorasyonun ardından çağdaş müzeciliğin İstanbul’daki öncülerinden biri olacağını hissettiriyor. Tekfur Sarayı’na çok yakın bir müze olan ve muhteşem Bizans mozaiklerini yakından görme fırsatı tanıyan Kariye Müzesi’ni gezdikten sonra sadece birkaç dakika yürüme mesafesindeki Tekfur Sarayı’na gelerek Bizans’a ait günlük yaşamı, tarihi çinilerin üretim süreçlerini, tarihi cam, çini, çanak ve çömlek eserlerini çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde görebilirsiniz.

2.08.2019

İzmir Romandır aynı zamanda

ROMAN kültürü bambaşka bir şey.

10.03.2019

Mühürlenmiş zamanlar

Ne kadar planlarsanız planlayın, bazı şeyler istediğiniz gibi olmuyor. Çoğunlukla “Zamanı gelince olur” kuralı işliyor.

21.01.2019

İstanbul’un farklı yüzü: Sulukule, Ayvansaray ve Karagümrük

Renkli sokaklar, mutlu yüzler ama pek de kolay olmayan hayatlar. Sadece günümüzde değil, Bizans’tan beridir Romanlar hayatın en zor koşullarıyla şehrin bir sur içinde bir de sur dışında gidip gelerek yaşadılar. Hep yer değiştirdiler, çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da uzun yıllar boyunca toplum tarafınca benimsenilmediler. Ayrıca Sulukule, Ayvansaray, Balat ve Karagümrük sokaklarında Romanların yaşadığı renkli semtler olmasının yanı sıra birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. İşte İstanbul’un farklı yüzü, arka sokakları…

19.12.2018

Ara Güler albümü tam 65 kilogram

PAZARTESİ günü Zekâi Demir gazeteye geldi. Daha önce Ara Güler’in albümünde yer alan yazımı imzalamamı istemişti.

8.11.2018

Bizim davulumuzu kimse susturamaz

Gülben Ergen sahur vakti Sulukule’ye gitti, ramazan davulu geleneğini türlü zorluğa rağmen sürdürmeye çalışan davulcularla bir araya geldi, onların sorunlarını dinledi.

5.06.2018