EKSTRA
MENÜ

Su Tüketimi

Su Tüketimi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Su Tüketimi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8.139 Su Tüketimi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Su Tüketimi Haberleri

3 güne dikkat... İstanbul yılın en sıcak havasını yaşayacak Nefes almakta bile güçlük çekeceğiz...

3 güne dikkat... İstanbul yılın en sıcak havasını yaşayacak! 'Nefes almakta bile güçlük çekeceğiz...'

Tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcaklar, İstanbul'da rekor kıracak. Meteorolojik verileri inceleyen uzmanlara göre; Ağustos'un ilk günlerinde nefes almakta bile güçlük çekeceğiz. İstanbul'da hissedilen sıcaklıklar nemi de hesaba katarsak 50 derece hissedilecek. Ege için de durum farksız. İşte bunaltacak detaylar...

28.07.2021Gündem
Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Yazın yakıcı sıcaklarında, pandeminin gölgesinde geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek her zamankinden fazla önem taşıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, pandemide bayramı sağlıklı geçirmek için ihmal edilmemesi gereken 12 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.07.2021Sağlık
Ağız kokusu nasıl geçer ve ne iyi gelir Ağız kokusu neden olur Evde ağız kokusunu bitkisel ve doğal yollarla hemen ne geçirir

Ağız kokusu nasıl geçer ve ne iyi gelir? Ağız kokusu neden olur? Evde ağız kokusunu bitkisel ve doğal yollarla hemen ne geçirir?

Nefesin ya da ağzın kokması, sosyal bir sorun olduğu için de, bazı sağlık problemlerine işaret ettiği için de önemlidir. Bu problemi yaşayan insanlar ne kadar uğraşsalar da üstesinden gelemeyebiliyor. Sarımsak, sucuk ve soğan gibi yiyecekler de ağız kokusune neden olabiliyor. Ayrıca sabahları oluşan ağız kokusunu yanı sıra geniz akıntısı ve ağız kuruluğu da görülebiliyor. Ağız kokusu geçiren bitkisel yiyecekle ve besinlerle evde doğal yollarla çözüm üretmek mümkün. Peki ağız kokusu nasıl geçer? Evde ağız kokusuna ne iyi gelir? İşte ağız kokusunun nedenleri ve ağız kokusunu hemen geçiren öneriler...

15.07.2021Sağlık
İstanbulda barajlarda yüzde 10luk artış var ama dikkat Su krizi olasılığı yüksek

İstanbul'da barajlarda yüzde 10'luk artış var ama dikkat! 'Su krizi olasılığı yüksek'

İstanbul'da barajların doluluk oranı yağışların ardından yüzde 71'i geçti. Barajların doluluk oranı geçen yıl aynı günde yüzde 61.55 olarak gerçekleşmişti. Peki önümüzdeki dönemde İstanbul'u nasıl bir tablo bekliyor? Yüzde 10'luk bir artış olsa da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek uyarıyor: "Önümüzdeki 6 aydan sonraki periyot için su krizi olma olasılığı yüksek gözüküyor."

14.07.2021Gündem
Tekstil sektöründen sürdürülebilirlik adımı

Tekstil sektöründen sürdürülebilirlik adımı

Sürdürülebilirlik konusundaki adımlarını hızlandıran Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) haziran ayında Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı açıklamış ve tüm sektörler için ‘dünyayı tüketmeden, dünya için üretiyoruz’ anlayışı ile hareket edeceklerini duyurmuştu.

13.07.2021Ekonomi
Karaciğer yağlanması neden olur, belirtileri nelerdir Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkisel besinler

Karaciğer yağlanması neden olur, belirtileri nelerdir? Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkisel besinler

Vücut için önemli görevleri olan karaciğer, zararlı maddelerin kandan süzülmesi gibi faaliyetleri yerine getiriyor. Fakat, karaciğer sağlığına dikkat edilmediğinde alkol, stres, obezite gibi çeşitli nedenlerle yağlanarak eski etkisini sürdüremeyebiliyor. Peki, karaciğer yağlanması nedir, neden olur, belirtileri nelerdir? Karaciğer yağlanmasını önlemek için nelere dikkat edilmeli? İşte, karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkisel besinler.

7.07.2021Sağlık
Tahıl ambarı alarm veriyor... Covidden de Marmaradaki müsilajdan da daha tehlikeli

Tahıl ambarı alarm veriyor... Covid'den de Marmara'daki müsilajdan da daha tehlikeli!

Ta ilkokul yıllarından beri hafızamıza "Türkiye'nin tahıl ambarı" olarak kazınan Konya, bu sıfatını henüz kaybetmese de geleceğe ilişkin korkutan sinyaller veriyor. Türkiye'nin en verimli ovası susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Jeopolitik yapısı yüzünden her geçen gün oluşan obruklara ek olarak sulamadaki 'zararlı alışkanlıklar' geleceğimizi tehdit ediyor. Durum öyle bir halde ki ovanın sadece üçte birinde sulu tarım yapılabiliyor. İşte yakın gelecekte salgınlardan daha çok dert edineceğimiz sorun...

2.07.2021Gündem
Makat Çatlağına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Makat Çatlağı Nedenleri Ve Tedavisi

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Makat Çatlağı Nedenleri Ve Tedavisi

Makat çatlağına makat yırtığı da denmektedir. Tıbbı ifadesi ise anal fissür terimidir. Buradaki anüs vücuttaki makat bölgesini ifade eder. Makat bölgesini örten deride ağrı, kaşıntı, kanama neden olan durum kattaki yırtık ya da çatlaktır. Bu anlamda sizler için bilgilendirici şekilde detaylı olarak makat çatlağına ne iyi gelir, nasıl geçer, tedavisi ve nedenleri konularını derledik.

24.06.2021Sağlık
Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri Ve Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri Ve Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu en sık karşılaşılan sindirim sistemi hastalıklarından bir tanesidir. Sindirim sistemi kanalının tıkanmasına da yol açan bağırsak enfeksiyonu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bağırsak enfeksiyonunun neden olduğu son yıllarda araştırma konusu olmuştur. Peki bağırsak enfeksiyonuna ne iyi gelir? Bağırsak enfeksiyonuna nasıl geçer? Bağırsak enfeksiyonu nedenleri nelerdir? Bağırsak enfeksiyonu tedavisi nedir? İşte bağırsak enfeksiyonu ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Tedavisi

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Tedavisi

Bademcik iltihabı hem çocuklarda hem de erişkinlerde ortaya çıkabilen bir durumdur. Bademcik iltihabı en önemli iltihap hastalıklarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Bademcik iltihabını doğal yollardan tedavi etmek isteyen kişiler konu ile ilgili bir araştırma serüvenine girmektedirler. Peki bademcik iltihabına ne iyi gelmektedir? Bademcik iltihabı nasıl geçer? Bademcik iltihabının nedenleri nelerdir? Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? İşte bademcik iltihabı ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Scottish Fold Nedir İskoç Kedisi Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır

Scottish Fold Nedir? İskoç Kedisi Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır?

Scottish Fold kelime öbeği İskoç dilinden kat anlamına gelmektedir. Scottish Fold bir kedi ırkının ismidir. 1961 yılında İskoç'da William Ross ismindeki çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Bu kedi ırkının ün kazanması ise 1966 yılında yaşanan olayla olmuştur. Kedi ırkının kulak kıkırdağında yer alan değişim nedeniyle kıvrık, içe doğru, küçük yapı oluşmuştur. Böylece ünlenip GCCF tarafından kayıt altına alınmıştır. Sizler için bilgilendirici şekliyle detaylı olarak Scottish Fold nedir, özellikler, kişiliği, bakımı hakkında konuları derledik.

24.06.2021Yaşam
Karın ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer Karın ağrısı neden olur Evde şiddetli karın ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel öneriler

Karın ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Karın ağrısı neden olur? Evde şiddetli karın ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel öneriler

Karın ağrısı çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Sebepleri mevsimsel veya fiziksel olabilen karın ağrısı, basit bir sorun gibi görünse de kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Karın ağrısının nedenleri arasında üşütme, ishal, adet (regl) sancısı gibi durumlar gösterilebilir. Karın ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar ve yiyeceklerle evde doğal yollarla çözüm bulunabilir. Peki karın ağrısı neden olur? Karın ağrısına ne iyi gelir? Evde karın ağrısı nasıl geçer? İşte evde şiddetli karın ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel öneriler

23.06.2021Sağlık
Boyler Nedir, Ne İşe Yarar Gömlekli Ve Serpanitli Boyler Çalışma Prensibi Ve Bağlantı Şeması

Boyler Nedir, Ne İşe Yarar? Gömlekli Ve Serpanitli Boyler Çalışma Prensibi Ve Bağlantı Şeması

Günümüzde teknolojinin hızlı bir gelişim süreci içerisine girmiş olması, hayatımıza kolaylık getiren çözümlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de boyler olmaktadır. Sizin için Boyler nedir, ne işe yarar? Gömlekli ve Serpanitli boyler çalışma prensibi ve bağlantı şeması konularını derledik.

9.06.2021Araştırma
Tuz Gölü 1 Km küçüldü

Tuz Gölü 1 Km küçüldü

Aksaray, Ankara ve Konya sınırları içinde yer alan ve Türkiye’nin ikinci en büyük gölü olan Tuz Gölü de kuraklıktan etkilendi... Gölde araştırmalar yapan Dr. Hatice Ünal Ercan “Sınırı bir kilometre içeri girdi, son iki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı daha merkeze doğru çekildi ve küçüldü” dedi.

7.06.2021Gündem
Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km'lik çekilme var

Türkiye'nin ikinci büyük gölü ve flamingo cenneti olan Tuz Gölü, kuraklık nedeniyle giderek küçülüyor. Tuz Gölü'nde birkilometrelik çekilme olduğunu söyleyen Konya Teknik Üniversitesi Kimya Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hatice Ünal Ercan, "Kuraklıktan dolayı tuz tabakasının oldukça azaldığını, iç kısımlarda ise organik malzemelere bağlı olarak pembeleşmelerin daha çok arttığını görüyoruz" dedi. Bu yıl kuraklık nedeniyle göl Temmuz - Ağustos ayları yerine Haziran ayı başından itibaren pembeleşmeye başladı.

6.06.2021Gündem
Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci üretim modeli ile örnek olan İpeker Tekstil, bu uygulamaları ile 1.5 milyon ağacın yükünü aldı. 243 bin 828 ton karbon salınımını engelledi.

5.06.2021Ekonomi
Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir Hidroliz örnekleri konu anlatımı

Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir? Hidroliz örnekleri konu anlatımı

İnsanlar için su hayati bir öneme sahiptir. Özellikle de sağlıklı bir yapıya sahip olmak için insanların günlük yeteri miktarda su tüketmesi gerekir. Çünkü su tüketiminin sınırlı olması durumunda bazı sorunlar meydana gelebilir. Ayrıca bunun tam terci durumlarda da ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Hidroliz de merak ediliyor. Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

26.05.2021Araştırma
Tarımsal kuraklık tehlikesi

Tarımsal kuraklık tehlikesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dünyada yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sonucu oluşan kuraklıktan Türkiye de etkilendi.

13.05.2021Ekonomi
Bayramın tadı sofrada çıkar

Bayramın tadı sofrada çıkar

Perşembe Ramazan Bayramı’nın ilk günü. Bayram, bu yıl da kısıtlamaların gölgesinde geçecek. Ama sofranın tadını ailemizle çıkarabilir, uzaktaki sevdiklerimize çevrimiçi bağlanabiliriz. Tanınmış şefler masalarımıza lezzet katacak menüler ve tarifler verdi. Beslenme uzmanı Elif Nida Zafer’e ramazanda değişen alışkanlıklarımızdan sonra dikkat etmemiz gerekenleri sorduk.

Ödem Belirtileri Nelerdir, Neden Olur Ödem Riskini Azaltmanın Yolları

Ödem Belirtileri Nelerdir, Neden Olur? Ödem Riskini Azaltmanın Yolları

Ödem, vücutta anormal su toplanması durumudur. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan ödem, günlük hayatı da etkileyebiliyor. Peki ödem belirtileri nelerdir, neden olur? Ödem riskini azaltmanın yolları...

29.04.2021İyi Yaşam
Tam kapanma göçü için uyardı: Çok tehlikeli bir durum Biz bunu galiba yanlış anladık

Tam kapanma göçü için uyardı: 'Çok tehlikeli bir durum! Biz bunu galiba yanlış anladık'

Tam kapanma süreci bu akşam 19:00'da başlıyor, 17 Mayıs'a kadar sürecek. Tam kapanma öncesi özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar tatil beldeleri ya da memleketlerine gitmek için yola çıktı. Görüntülere tepki gösteren Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, tam kapanma göçüne karşı uyardı ve ''Bu çok tehlikeli bir durum. Maalesef toplum olarak biz bunu galiba yanlış anladık. İnsanlarımızın bulunduğu yerde kapanmayı geçirmesinde fayda var. Maalesef bunu yapmak zorundayız. Başka şansımız yok" dedi.

29.04.2021Gündem
36 yılda büyük değişim Uydu fotoğraflarında ortaya çıktı...

36 yılda büyük değişim! Uydu fotoğraflarında ortaya çıktı...

'Göller Yöresi' olarak bilinen bölgedeki Burdur, Eber, Akşehir, Işıklı Gölü ve Acıgöl'deki su seviyesinin kuraklık nedeniyle düşüşü, 1984 ve 2020 yılları arasında çekilen uydu fotoğraflarıyla belgelendi. 36 yıl boyunca çekilen fotoğrafların time lapse (hızlandırılmış) video haline dönüştürülmesiyle özellikle Akşehir ve Burdur Gölü'nde, ciddi oranda su çekilmesi meydana geldiği görüldü.

26.04.2021Gündem
Öncelik enerji ve su yatırımları

Öncelik enerji ve su yatırımları

10 yıl önce doğalgaz çevrim santrali kuran Uludağ OSB, yeni buhar merkezini geçen ay devreye aldı. Başkan Yunus Aydın, yenilenebilir enerjiye yatırım için projeleri olduğunu anlattı ve bölgede üretimin devamlılığı için su geri kazanımını mutlaka sağlayacaklarını belirtti.

19.04.2021Ekonomi
Ramazan Ayı’nda su tüketimini ihmal etmeyin

Ramazan Ayı’nda su tüketimini ihmal etmeyin

İftardan sahura kadar geçen sürede en az 10-12 bardak su içilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Eda Honça Türe, genellikle Ramazan’da yetersiz su tüketimi nedeniyle mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü gibi birçok olumsuz durumla karşılaşılabildiğini dile getirdi.

12.04.2021Sağlık
Lezzetli ve sağlıklı sahur için...

Lezzetli ve sağlıklı sahur için...

Önümüzdeki salı, ramazanın ilk günü. Bu ramazanı da pandemiye paralel yaşayacağız. Koronavirüse karşı bağışıklık sistemimizi sağlam tutmamız gerektiğini unutmamalı, oruç tutarken beslenme düzenimizi buna göre ayarlamalıyız. Özellikle gün boyu enerjimizin yüksek olması için sahurda iyi ve dengeli beslenmek önemli. Uzmanlardan sahur için menü tavsiyeleri ve sağlıklı beslenme tüyoları, şeflerden de besleyici, lezzetli ve pratik tariflerini istedik.

Başkentte 120 günlük su kaldı Su kıtlığı çok yakın...

Başkent'te 120 günlük su kaldı! 'Su kıtlığı' çok yakın...

İstanbul barajlarındaki doluluk oranı son günlerdeki yağmurlarla istikrarlı bir şekilde artmaya devam ederken, bu sefer Ankara'daki barajlar alarm vermeye başladı. Şehrin 120 günlük suyu kaldı. Peki ne yapmak lazım? Ankaralılar endişelenmeli mi, alternatif planlar neler, önümüzdeki süreçte yağışlar bekleniyor mu? Konunun uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

31.03.2021Gündem
Vücuttaki ödem nasıl atılır İşte, ödem atıcı çay tarifi

Vücuttaki ödem nasıl atılır? İşte, ödem atıcı çay tarifi

Bazı günlere ödem ve şişkinlik şikayetleriyle başlarız. Bu durumdan en çok etkilenen bölgelerimiz ise genellikle el ve ayaklardır. Peki vücuttaki ödem nasıl atılır? İşte, şişkinliği azaltacak, ödem atıcı çay tarifi.

30.03.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Beyin dostu besinlerin gücüne inanın!

Özellikle hem 8. Sınıf öğrencilerinin hem de 12. Sınıf öğrencilerinin sınavına yakın olması, ayrıca da öğrencilerin yıl sonu sınavlarına yakın olması sebebiyle bu dönemde algıları açacak şekilde beslenme önerilerinde bulunmak istiyorum.

3.06.2021

Gölden su çeken hat yenilenirken...

Gemlik Gübre’nin İznik Gölü’den çektiği su, son dönemlerin sıkça tartışılan bir konusuydu.

2.06.2021

Köpeklerde diyabet kontrol altında tutulmalı

Evcil hayvanlarda şeker hastalığı nadir sayılamayacak hastalıklar arasındadır.

10.05.2021

50 yaş üstü erkekler için beslenme önerileri

50’li yaşlar pek çok insan için hastalık riskinin arttığı, sağlığına daha çok dikkat etmeye başladığı bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemde yaşam tarzınız ve beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız doğru seçimler hastalık riskinin azalmasında ve sağlınızın korunmasında önemli rol oynar.

4.05.2021

Maske takmak sivilce yapar mı?

Pandemi ile birlikte hayatımıza cerrahi maskeler girdi. Kurallar gereği maske takmak ise zorunlu. Cerrahi maskeler ile artan sivilce sorununu Dermatoloji Uzmanı Dr. Nezih Karaca sizler için anlattı.

28.04.2021

Antalya muzu sorun oluyor

Bugün yine muzdan söz etmek istiyoruz. Neden diye sorarsanız, iş vahim bir hal alıyor. Hesap kitap yapılmadan ilgili-ilgisiz yerlerde bu kadar muz ekilirse bundan para kazanılmaz tabii ki. Antalya Ticaret Borsası, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Antalya Tarım Konseyi’nin işbirliğinde düzenlenen ve 6 gün devam eden Muz E-Çalıştayı’nda 10 oturumda 5 yabancı uzmanın bildirisi yer aldı. 48 bildirinin sunulduğu çalıştayın sonunda değerlendirme raporuyla sonuç bildirgesi açıklandı. Hiç de parlak şeyler anlatılmıyor.

22.04.2021

Cildiniz mevsim geçişine hazır mı?

Mevsimlerin değişip yaz gelmesiyle cildimizde değişikliğe uğruyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Nezih Karaca mevsim geçişlerinde cildin nasıl korunacağını sizler için anlattı.

17.04.2021

Çocukların bağışıklığını güçlendirmenin yolları

Bağışıklık son bir yılın en önemli konularından. Yaşam biçimi kadar duygusal durumumuz da bu konuda etkili oluyor. Bu dönemde çocukların bağışıklığını güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini uzmanlara sorduk, “Hayatı dengede yaşayın” dediler.

17.04.2021

Ramazanda Su Tüketimi

Ramazan ayında vücudun işlevlerini yerine getirmesi, su kaybının önlenmesi için beslenme önerileri...

15.04.2021

Ramazanda Kilo Vermenize Yardımcı 8 Öneri

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Bu süreçte nasıl kilo verebiliriz? İşte kilo vermemize yardımcı olacak 8 öneri...

15.04.2021

Hoş Geldin Ramazan: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan ayı, diğer aylardan farklı olarak beslenme düzeninin ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır.

12.04.2021