MENÜ

Stonehenge

Stonehenge ile ilgili tüm haberleri, son dakika Stonehenge haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Stonehenge haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 93 Stonehenge haberi bulunmuştur.

Stonehenge Haberleri

Göbeklitepeye yurt dışından turist akacak

Göbeklitepe'ye yurt dışından turist "akacak"

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe'nin, ünlü National Geographic dergisinin 2020 yılında dünya genelinde "Gidilecek en iyi yerler" önerileri arasına girmesi, turizmcileri umutlandırdı.

20.12.2019Keyif
Trakya dolmenlerine Stonehenge benzetmesi

Trakya dolmenlerine Stonehenge benzetmesi

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Trakya dolmenleri ile İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'nin işlevsel açıdan benzerlik gösterdiğini söyledi.

12.12.2019Keyif
Trakya dolmenlerine Stonehenge benzetmesi

Trakya dolmenlerine Stonehenge benzetmesi

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Beksaç, Trakya dolmenleri ile İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'nin işlevsel açıdan benzerlik gösterdiğini söyledi.

12.12.2019Seyahat
Stonehengei inşa edenler  Anadoludan mı göç etti

Stonehenge'i inşa edenler 'Anadolu'dan mı göç etti?'

İngiltere'de yapılan bir DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca tarihi anıtlarından Stonehenge'i inşa edenlerin Anadolu'dan geldiklerini tespit edildi.

8.10.2019Seyahat
Yaz gündönümü nedir 21 Haziran ne ifade ediyor

Yaz gündönümü nedir? 21 Haziran ne ifade ediyor?

Google, cuma günkü benzersiz doodle ile 2019 yaz gündönümünü kutladı, bu da kuzey yarım kürede bazı değişikliklerin olacağı anlamına geliyor. Ekvatorun kuzeyinde yaşayan insanlar, tüm yıl sahip olduklarından tek bir günde en fazla güneş ışığının tadını çıkaracaklar. Peki, yaz gündönümü nedir? 21 Haziran ne ifade ediyor?

21.06.2019Gündem
Avrupa kültürü Çatalhöyük’ten

Avrupa kültürü Çatalhöyük’ten

Çatalhöyük’teki bulgular üzerinde yapılan gen araştırması, bölge halkıyla Kuzey Marmara ve Avrupa halklarının DNA yakınlığını ortaya çıkardı. “Avrupa kültürünün temeli Çatalhöyük’tür” tezini savunan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Göçlerle, kültürel etkilerle, kız alıp vermeyle Avrupa’yla bir etkileşim olduğu belliydi. DNA sonuçları arkeolojik bilimsel verileri teyit etti” dedi.

25.04.2019Gündem
İngilteredeki Stonehengei Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'deki Stonehenge'i Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı açıklandı

22.04.2019Seyahat
Stonehengei Anadolulu göçmenler inşa etti

Stonehenge'i Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı belirtildi. Stonehenge, Londra'nın 130 kilometre batısında yer alıyor. Ayrıca Stonehenge’nin yapılış amacı tam olarak bilinmiyor. İşte detaylar…

17.04.2019Seyahat
Stonehengei Anadolulu göçmenlerin inşa ettiği bildirildi

Stonehenge'i Anadolulu göçmenlerin inşa ettiği bildirildi

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı ifade edildi.

16.04.2019Dünya
İlkbahar gündönümü neden doodle oldu Bahar ekinoksu ne demek

İlkbahar gündönümü neden doodle oldu? Bahar ekinoksu ne demek?

Özel günler ve tarihe adını yazdırmış kişiler için doodle tasarımları yapan Google, 21 Mart İlkbahar Gündönümü'nü de unutmadı. Google dün gece itibariyle kullanıcılarını bahar ekinoksunu ifade eden İlkbahar gündönümüne özel doodle tasarımıyla karşılıyor. Bahar ekinoksu gelenekleri milyonlarca insan tarafından ilgi görülüyor. Peki, ilkbahar gündönümü neden doodle oldu? Bahar ekinoksu ne demek?

20.03.2019Gündem
Madriddeki turizm fuarına Türkiye damgasını vurdu

Madrid'deki turizm fuarına Türkiye damgasını vurdu

Turizm sektöründe dünyadaki önemli fuarlar arasında yer alan Fitur, bu yıl 165 kadar ülke ve bölgeden 10 bin 487 turizm firmasının katılımıyla kapılarını açtı. Türkiye'nin Göbeklitepe'yi öne çıkaran standı ilgi çekti.

24.01.2019Seyahat
2018 yılında bilim dünyasına damga vuran gelişmeler

2018 yılında bilim dünyasına damga vuran gelişmeler

Bilim ve çevre haberlerine meraklı olanlar için 2018 yılı epeyce malzeme sundu. Hava sıcaklığındaki artışın 1,5 dereceyi aşması halinde dünyamızı bekleyen tehlikeler konusunda iklim uzmanlarının uyarılarından tutun da Mars'ta 20 km çapındaki gölün görüntüleri ve başka birçok haberle hatırlanacak bir yıl oldu 2018.

27.12.2018Teknoloji
Dev brandanın altında bir tarih yatıyor Bir zamanlar Anadoluda

Dev brandanın altında bir tarih yatıyor! Bir zamanlar Anadolu'da

İbrahim Tatlıses demişti ya “Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik” diye...Bırakın Oxford’u, uygarlık tarihinin başladığı yermiş meğer! UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Göbeklitepe’de, kazıların koordinatörü Dr. Lee Clare ile  bir gün geçirdik.  12 bin yıllık yapıların arasında insanın gizemli kökenlerini konuştuk.  Atalarımızın dünyaya, kozmosa nasıl baktığını ve insanlığın nereye doğru gittiğini anlamaya çalıştık.

Göbeklitepe UNESCO listesine girdi, bölge turizmi canlandı

Göbeklitepe UNESCO listesine girdi, bölge turizmi canlandı

ŞANLIURFA’nın merkez Haliliye ilçesinde bulunan, tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması, kent ve bölge turizmini canlandırdı. Sıcak havaya rağmen yerli ve yabancı turistler Göbeklitepe’yi görmek için kente gelmeye başladı. Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, ’Daha eskisi yok’ diyerek yıllardır tanıtımını yaptıkları Göbeklitepe’nin UNESCO listesine girmesinin sadece Şanlıurfa değil, bölge ve Türkiye turizminin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

29.07.2018Gündem
Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Dünyanın orijinal hâliyle günümüze kalmış en eski tapınağı Göbeklitepe… Tarih sahnesinde ‘devrim’ niteliğinde bir keşif olarak tanımlanıyor. Sonunda UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanıyor. En önemlisi ise bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor.

9.07.2018Seyahat
Göbeklitepede turist akını

Göbeklitepe'de turist akını

Şanlıurfa'da, 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasıyla turizmde hareketlilik yaşanması bekleniyor.

6.07.2018Keyif
Yaz gündönümünde dünyada neler oluyor Yıl içerisinde kaç tane gündönümü var

Yaz gündönümünde dünyada neler oluyor? Yıl içerisinde kaç tane gündönümü var?

Google'ın doodle tasarımı ile kutladığı yaz gündönümü iki gündür en çok konuşulan ve araştırılan konulardan biri oldu. Dört gündönümünden biri olan 21 Haziran ayında ülkemizin de bulunduğu kuzey yarı kürede en uzun gün yaşanıyor. Peki, yaz gündönümünde dünyada neler oluyor? Yıl içerisinde kaç tane gündönümü var?

20.06.2018Gündem
101: Astronomiye giriş

101: Astronomiye giriş

21 Nisan Astronomi Günü vesilesiyle 88. sayımızın 101 sayfasında gökyüzüne bakmanın lüks olmadığı zamanlara göz kırpıyoruz. Rumi’nin de dediği gibi: “Çünkü evrendeki her şey senin içinde.”

16.04.2018Kampüs
Binlerce yıldır gizemini koruyan yapılar

Binlerce yıldır gizemini koruyan yapılar

Çok uzun zaman boyunca ayakta kalmayı başarmış, imkânsız gibi duran mimarileriyle insanı büyüleyen bu yapıların gizemli yanlarını hiç düşündünüz mü? Gizemleri hala çözülemeyen bu yapılar sırlarını hala korurlarken çoğunun hangi amaçla inşa edildiği ise bilinmiyor. İşte gizemi bir türlü çözülememiş popüler yapılar…

14.03.2018Seyahat
Stonehenge’den, piramitlerden daha eski... Göbeklitepe’nin sırrını Londra’da anlattı

Stonehenge’den, piramitlerden daha eski... Göbeklitepe’nin sırrını Londra’da anlattı

Şanlıurfa’da 1996 yılında keşfedilen ve insanlık tarihinin başlangıcını yansıttığı düşünülen Göbeklitepe, Britanya Türk Kadınları Derneği’nin (BTKD) düzenlediği toplantıyla Londra’da tanıtıldı.

23.02.2018Dünya
Stonehenge’den, piramitlerden daha eski... Göbeklitepe’nin sırrını Londra’da anlattı

Stonehenge’den, piramitlerden daha eski... Göbeklitepe’nin sırrını Londra’da anlattı

Şanlıurfa’da 1996 yılında keşfedilen ve insanlık tarihinin başlangıcını yansıttığı düşünülen Göbeklitepe, Britanya Türk Kadınları Derneği’nin (BTKD) düzenlediği toplantıyla Londra’da tanıtıldı.

23.02.2018Dünya
21 Haziran Yaz Gündönümü nedir Yaz Gündönümünde neler yaşanır

21 Haziran Yaz Gündönümü nedir? Yaz Gündönümünde neler yaşanır?

İngiltere’deki Stonehenge harebeleri, Yaz Gündönümü gibi birçok astronomik olaya işaret eden birçok yapıdan sadece biri. Peki, 21 Haziran Yaz Gündönümü nedir? Yaz Gündönümünde neler yaşanır?

21.06.2017Gündem
Ölmeden önce görmeniz gereken 30 doğa harikası

Ölmeden önce görmeniz gereken 30 doğa harikası

Doğa ananın dünyamıza sunmuş olduğu çok fazla doğal güzellik bulunuyor. Ama hepsini görmek mümkün mü? Bari 'ölmeden önce görmemiz gereken' yerleri keşfedelim :) İşte o nefes kesici doğal güzellikleriyle ölmeden önce görmeniz gereken 30 yer!

25.11.2016Seyahat
Göbekli Tepe totemleri bize ne anlatıyor

Göbekli Tepe totemleri bize ne anlatıyor?

Göbekli Tepe’nin kumlarında tarih nasıl canlanır? Dinler tarihi profesörü Karl Luckert’in kitabı okura böyle bir hizmet sunuyor.

26.08.2016Keyif
Kurtlar Vadisi Pusu 278. Yeni Bölüm Fragmanı Yayında

Kurtlar Vadisi Pusu 278. Yeni Bölüm Fragmanı Yayında

Kanal D’nin sevilen dizisi Kurtlar Vadisi Pusu’nun 278. bölüm fragmanı yayınlandı mı?. Geçen haftaki bölümüyle nefesleri kesen Kurtlar Vadisi Pusu 278. bölümde neler olacak? Detaylar haberimizde…

25.12.2015Kelebek
Kurtlar Vadisi Pusu 277. yeni bölüm fragmanı izle

Kurtlar Vadisi Pusu 277. yeni bölüm fragmanı izle

Kanal D'nin reyting rekorları kıran dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun 277.bölüm fragmanı yayınlandı. Perşembe akşamlarının vazgeçilmez dizisi haline gelen Kurtlar Vadisi Pusu, yeni bölümüyle yine nefesleri kesecek.

23.12.2015Gündem
Kazakistanın Stonhengei uydu görüntülerinde ortaya çıktı

'Kazakistan'ın Stonhenge'i uydu görüntülerinde ortaya çıktı

Kazakistan’ın Stonehenge’i Amerikan Uzay Ajansı NASA, Kazakistan’ın kuzeyindeki Turgay bölgesinde bulunan ve sadece havadan seçilebilen binlerce yıllık dev geometrik şekilleri gösteren uydu görüntüleri yayınladı.

2.11.2015Dünya
İkinci Stonehenge bulundu

İkinci Stonehenge bulundu!

İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde yer alan ve yüzyıllardır hem arkeologların hem de turistlerin büyük ilgisini çeken Stonehenge anıtının sadece 1.5 km uzağında bir benzeri daha bulundu.

7.09.2015Dünya
1 km’lik düşüş cinayet planıymış

1 km’lik düşüş cinayet planıymış

İNGİLTERE’de yaşayan Victoria Cilliers (39) geçen ay Wiltshire bölgesinde bulunan ve Stonehenge’e ev sahipliği yapan Salisbury Platosu’nda uçaktan atlayışı sırasında paraşütü açılmayınca 1 kilometre yükseklikten yere çakılarak ağır yaralandı.

11.05.2015Dünya
Ekran, perdeyi geçerken...

Ekran, perdeyi geçerken...

10 yıl önce televizyonun da er geç sinema kadar prestijli olacağını söylesek bize gülerdiniz. Ama şimdi iş gerçekten oraya gidiyor. Hatta belki de daha ötesine...

11.05.2015Keyif
Korkunç cinayet girişiminde şüpheli kurbanın kocası

Korkunç cinayet girişiminde şüpheli kurbanın kocası!

Geçen ay İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde bulunan ve Stonehenge’e de ev sahipliği yapan Salisbury Platosu’nda gerçekleştirdiği bir hava dalışı sırasında paraşütünün açılmaması nedeniyle 1 km yükseklikten yere çakılarak ağır yaralanan Victoria Cilliers’in (39) başına gelenlerle ilgili olarak başçavuş kocası Emille’in (35) gözaltına alındığı açıklandı.

10.05.2015Avrupa
Beyaz Saraydan çok özel fotoğraflar

Beyaz Saray'dan çok özel fotoğraflar

Beyaz Saray Fotoğraf Servisi'nin müdürü Pete Souza, altı yıldır olduğu gibi bu yıl da ABD Başkanı Barack Obama'nın ve ailesinin "2014 fotoğraf albümünü" yayımladı. Albümde, hepsi Beyaz Saray fotoğrafçıları tarafından çekilmiş ve bazıları daha önce basında hiç çıkmamış fotoğraflar yer alıyor. İşte o kareler...

31.12.2014Dünya
İznik Gölündeki bazilika 2014ün en önemli 10 keşfi arasında

İznik Gölü'ndeki bazilika 2014'ün en önemli 10 keşfi arasında

BURSA’nın İznik İlçesi’nde göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 önce Aziz Neophytos’un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün (Archaeological Institute of America) tarafından ’2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi’ arasında gösterildi.

21.12.2014Gündem
Obama ölmeden önce Stonehengei de gördü

Obama 'ölmeden önce' Stonehenge'i de gördü

Galler'deki NATO zirvesine katılan ABD Başkanı Barack Obama, "ölmeden önce yapılması gerekenler" listesindeki bir maddenin üzerini çizme fırsatını kaçırmadı ve soluğu meşhur Stonehenge anıtında aldı.

6.09.2014Dünya

Yazar Sonuçları

12 bin yıl öncesine yolculuk

Her şehri ünlüsü ile gezme fikri ilk duyduğumdan beri şahane gelmişti kulağıma. Ama yaşayınca gördüm asıl anlamını, hem şehrin hem de gezenlerin üzerindeki asıl etkisini...

18.04.2019

Peygamberler şehri Urfa’da tarihin izinde

Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar türküsünü ne zaman duysam içimi bir hüzün kaplar. Özellikle Eşkıya filmini izledikten sonra türküyü ne zaman dinlesem filmin hüzünlü hikâyesi düşer aklıma. Yıllar sonra bu türkünün eşliğinde Şanlıurfa’nın yollarına düştük biz de. Anadolu’da gezerken bizden önce gelip geçen medeniyetleri düşünürüm hep. Urfa yollarında giderken de benzer düşünceler geçiyor aklımdan. Büyük İskender’in fethinden sonra Makedonyalılar akarsuları güzel anlamına gelen Edessa olarak adlandırmışlar bu güzel şehri. Araplar ise suyu bol anlamına gelen ruha adını vermişler. Tarih boyunca birçok farklı isimlerle anılsa da tüm kaynaklar ve efsaneler suya çıkıyor bu güzel şehirde. Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu mücadele nedeniyle Şanlı unvanını alan şehrimiz Urfa’yı gelin yakından tanıyalım.

14.03.2019

Tarladaki taşların dolar kriziyle ne alakası var?

HOCAM memlekete dolar krizi varken oturup iki tarlanın hikâyesi mi yazılır demeyin. Konunun dolarla alakası var...

11.08.2018

Bu filmler kaçmaz

Yarın cuma, sonra hafta sonu, yani sinema vakti.

25.04.2018

Ah şu ‘Metal’ist dünya...

‘Transformers serisi’nin beşinci adımı ‘Son Şövalye’de devasa robotların köklerinin ‘Kral Arthur efsanesi’ne ve ‘Büyücü Merlin’e kadar uzandığını görüyoruz. İngiliz hicvini de işine katan filmin öyküsü fazla dağınık ve yorucu. Mark Wahlberg ve Anthony Hopkins’in sürüklediği yapım, metal karakterleri itibariyle de çok ‘gürültülü’...

23.06.2017

Kral Yolu’ndan bisikletle geçtim

Kral Midas’ın Anadolu’da yaşadığı toprakları, Friglerin barındığı mağaraları görmek yıllar içinde bir takıntı olmuştu bende. Frig Vadisi'ne gitmek geçen haftaya kısmetmiş... Üstelik kilometrelerce alana yayılmış bu toprakları bisikletle sindire sindire gezdim... Pedalla 80 kilometre yol yapıp Friglerin izini sürdüm...

16.05.2016

Kozmik işaret

ŞANLIURFA Müzesi, yenisi yapılmak üzere kapatılmadan önce, ziyarete açılan bölümünü gezen kadın, bir heykelin karşısında durdu.

28.07.2014