EKSTRA
MENÜ

Stiko

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 29 haberi bulunmuştur.

Stiko Haberleri

Komisyona rağmen 12 yaş üstüne ‘Evet’ dediler

Komisyona rağmen 12 yaş üstüne ‘Evet’ dediler

Almanya’da Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Eyalet Sağlık Bakanları, Daimi Aşı Komisyonu’nun (STIKO) henüz onay vermemesine rağmen 12 yaş üstü çocukların aşı yaptırmaları konusunda ortak tavsiye kararı aldı. Avrupa İlaç Ajansı EMA onay verse de Almanya’da STIKO bu konuda verilerin yetersizliğinden dolayı 12 yaş üstü çocuklara korona aşısı yapılması yönünde tavsiyede bulunmamıştı.

3.08.2021Avrupa
Bavyera hükümet ortaklarında aşı çatlağı

Bavyera hükümet ortaklarında aşı çatlağı!

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki koalisyon ortakları Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU ile Hür Seçmenler Partisi arasında aşı krizi patlak verdi.

2.08.2021Avrupa
Yarın eyalet bakanlarıyla toplanacak

Yarın eyalet bakanlarıyla toplanacak

Almanya’da Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile 16 eyalet sağlık bakanı yarın Sağlık Bakanları Konferansı’nda bir araya gelecek. Toplantıda, 12 yaş üstü çocuklara aşı yaptırılması ve ağır hastalar ile yaşlılara üçüncü doz aşı yapılması konuları ele alınacak.

1.08.2021Avrupa
Almanya’da her beş gençten biri ilk aşısını oldu

Almanya’da her beş gençten biri ilk aşısını oldu

Almanya Sağlık Bakanı, 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerde beş kişiden birinin koronavirüse karşı ilk aşısını olduğunu açıkladı. Ülkede SPD’li politikacılar gençlere aşılanma çağrısı yapıyor.

1.08.2021Avrupa
‘Torunlarımın aşı olmasını isterim’

‘Torunlarımın aşı olmasını isterim’

Almanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble, 12 yaş üstü çocukların da aşılanması için Almanya Daimi Aşı Komisyonu’nun (STIKO) tavsiyede bulunması yönünde uyarıda bulundu. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onay verdiğini hatırlatan Schaeuble şunları söyledi:

30.07.2021Avrupa
On binlerce doz aşı çöpe mi gidecek

On binlerce doz aşı çöpe mi gidecek?

Almanya’da koronavirüs vaka sayısının yükseldiği dönemlerde alınan ancak şimdilerde tercih edilmeyen AstraZeneca aşılarının çöpe gitme tehlikesi bulunuyor.

21.07.2021Avrupa
STIKO’dan çocukların aşılanmasına tepki

STIKO’dan çocukların aşılanmasına tepki

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde alınan kararla 12 yaşın üzerindeki çocuklara korona aşısı yapılması, Daimi Aşı Komisyonu STİKO’nun tepkisine neden oldu.

20.07.2021Avrupa
Üçüncü dozda öncelik...

Üçüncü dozda öncelik...

Almanya’da sonbahar aylarından itibaren vurulması gündemde olan koronavirüs aşılarının üçüncü dozlarıyla ilgili çeşitli kurumlardan sağlık uzmanlarıyla bir araya gelen Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU), güçlendirici olarak adlandırılan aşının öncelikli olarak yaşlılar ve ön hastalığı olanlar için düşünüldüğünü açıkladı.

13.07.2021Avrupa
Almanya üçüncü aşıya hazırlanıyor

Almanya üçüncü aşıya hazırlanıyor

Almanya’da federal hükümetin olası üçüncü aşı için hazırlık yapmaya başladığı duyuruldu. Tatil dönemi sonunda yeni bir koronavirüs dalgası geleceği endişesi taşıyan federal ve eyalet sağlık bakanlıklarının önlem amaçlı yeni aşı kampanyası için çalışmalar yaptığı bildirildi.

11.07.2021Avrupa
Elde kalanlar yoksul ülkelere gidiyor

Elde kalanlar yoksul ülkelere gidiyor

Almanya, elde kalan AstraZeneca aşılarını üçüncü dünya ülkelerine göndermeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu’nda alınan karara göre, ağustos ayından itibaren 30 milyon doz aşı ihtiyacı olan yoksul ülkelere gönderilecek.

8.07.2021Avrupa
Aşılar elde kaldı, doktorlar vazgeçti

Aşılar elde kaldı, doktorlar vazgeçti

Almanya’nın Rheinland bölgesinde vatandaşlar aşı tercihini değiştirince, muayenehanelere gönderilen AstraZeneca aşıları elde kaldı. Bunun üzerine aile hekimleri de ortak karar alarak AstraZeneca aşılarını iptal etti.

6.07.2021Avrupa
İki doz aşı olan maske takmasın

İki doz aşı olan maske takmasın

Almanya’da Hastalık Sigortalarına Bağlı Hekimler Birliği Başkanı Andreas Gassen, pandemi kısıtlamalarının iki doz aşı olanlar için kaldırılmasını istedi: “Tam aşı olanlar için maske takma mecburiyeti olmamalı.”

5.07.2021Avrupa
İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

Almanya’da Kovid-19’un Delta varyantının hızla yayılması nedeniyle mevcut aşıların etkilerini gözden geçiren Daimi Aşı Komisyonu (STIKO), AstraZeneca hakkındaki önerisinde yenileme yaptı. AstraZeneca’nın sadece ilk aşılar için uygun olacağı görüşüne varan STIKO uzmanları, ikinci aşı için yaş farkı gözetmeden mRNA bazlı olan BioNTech ya da Moderna aşısı yapılması önerisinde bulundu.

2.07.2021Avrupa
Virüse yakalananlar da aşı olsun

Virüse yakalananlar da aşı olsun

Paul Ehrlich Enstitüsü Başkanı Klaus Cichutek, sadece vücuttaki antikorlara bakılarak yapılan değerlendirmelerin yanlış sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekerek, koronavirüse yakalanıp atlatmış kişilerin de aşı olabileceğini söyledi.

27.06.2021Avrupa
Aşı olmak salgına karşı en iyi çare

'Aşı olmak salgına karşı en iyi çare'

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgına karşı en iyi çarenin aşılanmak olduğunu belirterek, halka aşı yaptırma çağrısında bulundu.

25.06.2021Avrupa
Riskli gruptaki 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Riskli gruptaki 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya’da, BioNTech-Pfizer’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi.

11.06.2021Avrupa
Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya'da, BioNTech-Pfizer'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi. Öte yandan ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, çocuklarda koronavirüs aşısının kullanımı için FDA'ya başvurdu

10.06.2021Dünya
Aşının kokteyli daha faydalıymış

Aşının kokteyli daha faydalıymış

Almanya Daimi Aşı Komisyonu Stiko, ‘Mix and Match’ adı verilen kokteyl türü aşı uygulamasının uzun vadede daha çok fayda sağlayacağı açıklamasında bulundu.

10.06.2021Avrupa
‘12 yaş üzerindekilerde risk belli değil tavsiye etmiyoruz’

‘12 yaş üzerindekilerde risk belli değil tavsiye etmiyoruz!’

Almanya’da federal hükümet, çocuklara da aşı yapılması için hazırlık yaparken, Almanya Aşı Komisyonu (STİKO), şimdiki verilerle 12 yaş üstü çocuklara genel anlamda aşı tavsiyesinde bulunmayacağını açıkladı.

26.05.2021Avrupa
‘Virüs hemen kaybolmayacak, aşılar...’

‘Virüs hemen kaybolmayacak, aşılar...’

Koronavirüs aşılarının en geç gelecek yıl içinde tekrarlanarak yenilenmesi gerektiği açıklandı. Robert Koch Enstitüsü’ne bağlı Almanya Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) Başkanı Thomas Mertens, “Temel anlamda aşı olanların tümü, en geç gelecek yıl içerisinde tekrardan aşı yaptırmalılar” dedi.

17.05.2021Avrupa
Durdurma kararı 4 gün gecikmeyle alınmış

Durdurma kararı 4 gün gecikmeyle alınmış

Almanya’da AstraZeneca aşının pıhtılaşmaya neden olduğu yönünde hastanelerden bilgiler gelmesi üzerine önce eyaletler sonra da federal hükümet Almanya genelinde aşının 60 yaş altındakilere yapılmasını geçici olarak durdurmuştu.

2.04.2021Avrupa
Almanya’da AstraZeneca ikilemi

Almanya’da AstraZeneca ikilemi

AstraZeneca’nın 60 yaş altındakilere istisnalar dışında durdurulması nedeniyle Almanya’da yine aşı kaosu başladı. İlk AstraZeneca aşısını yaptıranların ikinci aşıyı yaptırıp yaptıramayacakları belirsiz. Alınan yeni karar Almanya’da aşı kampanyasının bir kez daha ağır darbe alacağı yorumlarına neden oldu.

31.03.2021Avrupa
Almanyadan AstraZeneca aşısı kararı

Almanya'dan AstraZeneca aşısı kararı

Oxford Üniversitesinin AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, Almanya genelinde sadece 60 yaş üstü kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.

30.03.2021Dünya
Almanya’da AstraZeneca’ya 65 yaş ve üstü izni

Almanya’da AstraZeneca’ya 65 yaş ve üstü izni

AstraZeneca firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının Almanya’da 65 yaş ve üstündeki kişilere de yapılabileceği açıklandı.

4.03.2021Avrupa
Almanya’da Kovid-19 aşısı yapılacak öncelikli gruplar belirlendi

Almanya’da Kovid-19 aşısı yapılacak öncelikli gruplar belirlendi

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 27 Aralık’ta toplu aşılamaya başlanmasının planlandığı Almanya’da aşının yapılacağı öncelikli gruplar belirlendi.

18.12.2020Dünya
Almanya’nın aşı planı hazır: İlk önce 80 yaş üstü...

Almanya’nın aşı planı hazır: İlk önce 80 yaş üstü...

Bir an önce aşıya başlamak için aşı merkezlerini aralık ayı ortasına kadar hazır hale getirme kararı alan Almanya, şimdi de bir aşı planı taslağı hazırladı. Buna göre ilk olarak aşıyı kimler olacak? İşte Daimi Aşı Komiyonu’nun 6 kategoriye ayırdığı aşı taslağı...

8.12.2020Avrupa
Almanlar aşıya nasıl bakıyor

Almanlar aşıya nasıl bakıyor?

Almanya’da yapılan bir anket, katılımcıların çoğunun koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olmak istediğini ortaya koydu. Barmer Sağlık Sigortası’nın yaptırdığı ankete katılanların yüzde 53’ü onaylanacak aşıyı yaptıracağını ifade ederken, yüzde 15’i ‘belki aşı yaptırabileceğini’, yüzde 13’ü ‘kesinlikle aşı yaptırmayacağını’, yüzde 9’u ‘yaptırmayabileceğini’ belirtti, yüzde 10’u ise “Bilmiyorum” dedi.

7.12.2020Avrupa
Alman sağlık uzmanları uyardı grip aşınızı unutmayın

Alman sağlık uzmanları uyardı 'grip aşınızı unutmayın'

Almanya'da havaların soğumasıyla birlikte grip salgınlarının başlayacağına dikkati çeken uzmanlar, sonbahar aylarında aşı yaptırılmasını tavsiye ediyorlar.

31.10.2014Avrupa