EKSTRA
MENÜ

Stel

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 55 haberi bulunmuştur.

Stel Haberleri

Hırsızlar camilere dadandı

Hırsızlar camilere dadandı

Türkiye’de bu yıl 9 ay içinde soyulan 33 camiden çok sayıda tarihi eser çalındı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne göre, bu yıl Eylül ayı sonuna kadar, 33 cami soyuldu. Camilerin kapılarına anahtar uydurularak, asma kilitlerin parçalanması ve pencerelerden girilerek gerçekleştirilen soygunlarda, çoğu antik değere sahip 87 halı, 37 kilim, 8 şamdan ve çok sayıda seccade çalındı.

6.10.2002Gündem
Dünyanın en büyük tapınma alanı  Urfa’da mı

Dünyanın en büyük tapınma alanı Urfa’da mı?

Urfa’da Göbeklitepe’yi kazan Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç.Dr. Schmidt, ‘Göbeklitepe’de ortaya çıkartılan tapınak, dünyanın bilinen en büyük tapınağı olma özelliği taşıyor’ dedi.

26.09.2003Spor
Gladyatörlerin mezar taşları sergileniyor

Gladyatörlerin mezar taşları sergileniyor

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde 5 yıl önce bulunan 7 gladyatör mezar taşı (stel), bakımı yapıldıktan sonra Muğla Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Muğla Müzesi Müdürü Şevki Bardakçı, MÖ 264 ile MS 1 arasında yaşayan gladyatörlere ait mezar stellerinin savaşçıların yaşadıkları dönem canlandırılarak sergilendiğini söyledi.

5.02.2006Gündem
Tarih kaçakçılarına 3 operasyon

Tarih kaçakçılarına 3 operasyon

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, elindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradığını belirlediği Nilüfer A. ile alıcı rolünde temas kurdu.

5.09.2007Gündem
Bu kadar da atılmaz ki

Bu kadar da atılmaz ki!

Hollanda kupasında Ajax rakibi WHC'yi 14-1 yenerek tarihi bir skora imza attı.

24.12.2009Spor
ODTÜ: Nemrut yerinde korunabilir

ODTÜ: Nemrut yerinde korunabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, dünyanın sekizinci harikası olan Nemrut Dağı’ndaki heykellerin Kâhta’ya taşınması ve yerlerine replikalarının konması yönündeki önerisi arkeoloji dünyasında tartışmaya neden oldu. ODTÜ Kommagene Nemrut Koruma Geliştirme Programı ekibi karara tepki gösterirken arkeologlar destek verdi.

28.08.2011Gündem
Babilin sırları 3,900 yıllık kalıntılarda yatıyor

Babil'in sırları 3,900 yıllık kalıntılarda yatıyor

Irak Hükümeti Bağdat yakınlarındaki Babil Antik Kentini yeniden canlandırmak için çalışmalarına hız verdi.

29.08.2011Gündem
Karkamış Krallığının ilk kralının adı tespit edildi

Karkamış Krallığı'nın ilk kralının adı tespit edildi

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde mayından temizlenen Karkamış Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları kapsamında bulunan stel sayesinde Karkamış Krallığı'nın ilk kralının adı tespit edildi.

21.11.2011Gündem
Binlerce tarihi eser yurda döndü

Binlerce tarihi eser yurda döndü

5 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'dan yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan eserlerden 3611'i, Türkiye'ye iade edildi.

20.01.2012Gündem
Ünlü müzerlere ambargo...ya açıklık geldi

'Ünlü müzerlere ambargo...'ya açıklık geldi

Türkiye, Anadolu’dan kaçırılan tarihi eserleri iade etmeyen ünlü İngiliz ve Amerikan müzelerinin geçici sergilerine parça vermeme kararı aldı. Bakan Günay ise konuyla ilgili müzelere 'Sizin müzenizin kayıtlarında bir çalıntı Türkiye eseri var. Onu bize verin ondan sonra işbirliği yapabiliriz' diyoruz" açıklık getirdi.

5.03.2012Gündem
Babil Kralının steli bulundu

Babil Kralı'nın steli bulundu

Suriye sınırındaki Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nde kazı çalışmaları süren antik kentte, Kudüs’ü tahrip etmekle suçlanan, Tevrat ve İncil’de adı geçen Babil Kralı Nebukadnezzar’ın dünyada örneği bulunmayan steli bulundu.

31.10.2013Gündem
39 eser getirildi

39 eser getirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2015 yılında yasadışı yollarla ülke dışına çıkarılan kültür varlıklarının iadesine yönelik çalışmaların bilançosunu açıkladı. Avusturya’dan boğa figürü başı ve Almanya’dan lahit parçasının da aralarında olduğu 39 eserin Türkiye’ye iadesi sağlandı.

15.02.2016Gündem
Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı

Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2015 yılında yasadışı yollarla ülke dışına çıkarılan kültür varlıklarının iadesine yönelik çalışmaların bilançosunu açıkladı. Avusturya’dan boğa figürü başı ve Almanya’dan lahit parçasının da aralarında olduğu 39 eserin Türkiye’ye iadesi sağlandı.

16.02.2016Avrupa
2700 yıllık stel kayıp

2700 yıllık stel kayıp

Konya’nın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz mart ayında geç Hitit dönemi steli bulundu. Bir inşaatın temel kazısında çıktığı iddia edilen yaklaşık 2 bin 700 yıllık stelin Adana’da 6 milyon liraya satıldığı iddia edildi. Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili gizlilik kararı aldı.

1.06.2016Gündem
Herkes biliyor herkes susuyor

Herkes biliyor herkes susuyor

Konya Ereğli’de geç Hitit dönemine ait olduğu ileri sürülen 2700 yıllık stelin (mezar taşının) çıktığı arsanın sahibi emekli polis memuru Muzaffer Yaramış, emniyet müdürlüğüne şikâyette bulunduğunu ama kimsenin ilgilenmediğini söylüyor.

9.06.2016Gündem
Kayıp 2700 yıllık stelde yeni iddia

Kayıp 2700 yıllık stelde yeni iddia

Konya’nın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz mart ayında bulunan ve daha sonra 'sır' şekilde kaybolan 2 bin 700 yıllık Hitit dönemi steli ile ilgili  skandal büyüyor.  Heykelin çıktığı  iddia edilen arazide defineci çukuru bulunuyor. Şikayetlere karşın burada hiçbir işlem yapılmadığı belirtiliyor

10.06.2016Gündem
Kayıp 2700 yıllık stelde yeni iddia

Kayıp 2700 yıllık stelde yeni iddia

Konya’nın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz mart ayında bulunan ve daha sonra 'sır' şekilde kaybolan 2 bin 700 yıllık Hitit dönemi steli ile ilgili skandal büyüyor. Heykelin çıktığı iddia edilen arazide defineci çukuru bulunuyor. Şikayetlere karşın burada hiçbir işlem yapılmadığı belirtiliyor

10.06.2016Gündem
Silah kendiliğinden ateş alır mı

Silah kendiliğinden ateş alır mı?

ŞÜPHELİ çocuk polis silahıyla öldü” haberine göre, bir alışveriş merkezinde hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan iki genç kaçmaya çalışmış ama polis yeniden yakalamıştı:

27.02.2017OkurTemsilcisi
Ereğli’deki 2 bin 700 yıllık kayıp stel bulundu

Ereğli’deki 2 bin 700 yıllık kayıp stel bulundu

Konya'nın Ereğli İlçesi’nde geçen yıl bir inşaatın hafriyat çalışması sırasında bulunduktan sonra satıldığı ileri sürülenÿyaklaşık 2 bin 700 yıllıkÿstel, o dönem hafriyat çalışmasını yapan firmanınÿbahçesindeÿtoprağa gömülü olarak bulundu.ÿİlçeye 12 kilometre uzaklıktaki İvriz Kaya Anıtı’ndaki kabartma kaya anıtına benzeyen stel, Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

3.05.2017Gündem
Kayıp stel bulundu

Kayıp stel bulundu

KONYA Ereğli’de bir inşaatın temel hafriyat çalışmaları sırasında geç Hitit dönemi (MÖ 7-8. Yüzyıl) stel bulunmuş ancak daha sonra kayıplara karışmıştı.

3.05.2017Kitap Sanat
Çıktığına pişman ettik

Çıktığına pişman ettik

2 bin 700 yıllık kayıp Hitit steli bulundu ama tartışmalar bitmedi. Eser iş makinesi ile çıkarılınca birçok yerinden kırıldı. Müzeye getirildiğinde ise hiçbir arkeolojik tedbir alınmadan plastik fırça ile araba yıkar gibi temizlendi.

8.05.2017Kitap Sanat
Ereğlideki 2700 yıllık kayıp stel bulundu

Ereğli'deki 2700 yıllık kayıp stel bulundu

Konya'nın Ereğli İlçesi'nde geçen yıl bir inşaatın hafriyat çalışması sırasında bulunduğu ileri sürülen yaklaşık 2700 yıllık Stel'in satıldığı iddia edilmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda kayıp olan stel, o dönem hafriyat çalışması yapan firmanın işyerinin bahçesinde toprağa gömülü olarak bulundu.

9.05.2017Haber
Bulunduğunda büyük heyecan yaratmıştı: Uzmanlar inceleyince...

Bulunduğunda büyük heyecan yaratmıştı: Uzmanlar inceleyince...

KONYA’nın Ereğli İlçesi’nde geçen yıl bir inşaatın hafriyat çalışması sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin 700 yıllık olduğu belirtilen stelin sahte olduğu ortaya çıktı. Kabartma taşın volkanik pembe andezit taşından yapıldığı ve tarihi görünümü verilmek için de kimyasal madde sürüldüğü belirlendi.

10.05.2017Gündem
O stel sahteymiş

O stel sahteymiş

KONYA’nın Ereğli ilçesinde bir hafriyat firmasına ait iş yerinin bahçesinde yapılan kazıda bulunan ve 2 bin 700 yıllık olduğu iddia edilen stelin, İvriz Kaya anıtları ilham alınarak yapılmış taklit örnek olduğu tespit edildi.

10.05.2017Gündem
Arkeologlar kaymakamlığa karşı

Arkeologlar kaymakamlığa karşı

Ereğli Kaymakamlığı’nın 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen Hitit steli için ‘Sahte’ açıklaması yapması bilim insanlarının tepkisini çekti. Uzman arkeologlar eserin bilim heyeti tarafından incelenip laboratuvar testleri yapılmasını istiyor.

11.05.2017Kitap Sanat
4 bin 272 eser geri döndü

4 bin 272 eser geri döndü

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen yoğun girişimler sonucunda yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılan 4 bin 272 eser, Türkiye topraklarına döndürüldü.Bakanlığa bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde, Türkiye topraklarından yıllar önce yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılan eserleri ait olduğu yere döndürme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda en son Cenevre'deki Herakles Lahdi'nin Türkiye'ye iadesi yönünde karar alınırken, 2003'ten bu yana yurtdışında yürütülen yoğun takip ve girişimlerle binlerce eserin de Türkiye topraklarına dönmesi sağlandı.

6.08.2017Kitap Sanat
Karsın 5 bin yıllık Türkleri

Kars'ın 5 bin yıllık Türkleri

Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Kars’taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arası Türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaştı. Prof. Ceylan, boynuna fotoğraf makinesi asıp, Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar olduğu için bulguların yerini açıklamayacağını söyledi.

5.01.2018Gündem
Tel Rıfat nerede Tel Rıfatın haritadaki konumu

Tel Rıfat nerede? Tel Rıfat'ın haritadaki konumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tel Rıfat'ı da kontrol altına alacağız" açıklamasının ardından vatandaşlar, Tel Rıfat'ın nerede olduğunu sorguluyor. Tel Rıfat hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler internette araştırma yapmaya devam ediyor. İşte son günlerin en çok merak edilen yerleri arasında yer alan Tel Rıfat hakkında merak edilenler...

28.03.2018Gündem
Mardinde heyecanlandıran keşif

Mardin'de heyecanlandıran keşif

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu.

30.10.2019Gündem
15 yılda 4 bin 399 tarihi eser yurda döndü

15 yılda 4 bin 399 tarihi eser yurda döndü

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen yoğun girişimler sonucunda yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan 4 bin 399 eser, yurda kazandırıldı.

11.11.2019Keyif
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

TÜRKİYE'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Gündem
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Seyahat
Adana Arkeoloji Müzesi Nerede Adana Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Adana Arkeoloji Müzesi Nerede? Adana Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Adana Arkeoloji Müzesi oldukça eski zamanlardan beri ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Müzede sergilenen eserlerin ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Yazımızda Adana Arkeoloji müzesi nerede, tarihçesi, eserleri, müze giriş ve ziyaret saatleri gibi bilgileri bulabilirsiniz.

8.09.2020Seyahat
Mersin Arkeoloji Müzesi Nerede Mersin Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mersin Arkeoloji Müzesi Nerede? Mersin Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Arkeoloji kazı bilimi olarak da bilinen; arkeolojik yöntemler kullanılarak sosyoloji, tarih, coğrafya, etnoloji gibi birçok bilimden de yararlanarak, bu bilim dalları ışığında olayları, durumları ve nesneleri inceleyen bilim dalına verilen isimdir. Arkeolojik kalıntılar oldukça önemli kalıntılardır. Arkeolojik kalıntılar kişilere tarih öncesi dönemi gösterme açısından çok büyük önem taşır. Arkeoloji müzeleri ülkemizde hemen hemen her ilde bulunur. Bu illerden bir tanesi de Mersin’dir. Mersin Arkeoloji Müzesi ile ilgili detayları derledik.

9.09.2020Seyahat
Letoon Antik Kenti Nerede Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti Nerede? Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti, Likyalıların Anadolu’da kurdukları bir şehirdir. Tanrılar için kurulmuş bir şehir olduğundan Likya’nın dini merkezi konumundadır. Antik kent, tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon için kurulmuştur. Letoon Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Son dakika haberi... Hırsızlıktan af dileme taşı 23 yıl sonra iade edilecek

Son dakika haberi... Hırsızlıktan af dileme taşı 23 yıl sonra iade edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın dedektif gibi ısrarlı ve titiz takipleri, sonuç getirmeye devam ediyor. Bakanlık, 23 yıldır peşinde olduğu Lidya dönemine ait yaklaşık 1800 yıllık tapınak stelini (yazıt) sonunda İtalya’dan geri almayı başardı.

16.09.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Afrika’nın güney ucundaki şarap, lezzet şehri CAPE TOWN

Kışın kapımızı çaldığı günlerde yazı karşılayan bir şehre gitmeye, plajların, şarabın, deniz ürünlerinin, gece hayatının tadını çıkarmaya ne dersiniz? Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilk olarak 2000’de, Millennium vesilesiyle gitmiştim.

12.12.2010

Bizden kaçırdığınız eserleri geri vermeyin!

II. Selim Türbesi’ne ait Çini pano, Paris’teki Louvre Müzesi’nde.

10.08.2012

Tılsımlı topraklarda kayıp bir uygarlık

Göbeklitepe’nin sırlarını belki de çözemeyeceğiz ama ondan şimdiye kadar öğrendiklerimiz çok şey ifade ediyor. Bu tapınak buz devrinin sonlarına dek uzanan çok uzun soluklu bir düşünce ve sanatkârlık geleneğinin doruk noktası… Temsil ettiği anlam itibari ile toplumları bir arada tutan sosyal bir bağ. İnsanlık için dev bir sıçrama tahtası. Kendimizi tabiatın bir parçası görmek yerine ona hükmetmeye başladığımızın resmi. Belki de burası tanrıların doğuşuna şahitlik etti ama bildiğimiz bir gerçek var ki o da; Göbeklitepe’nin kültürel evrimimizin doruk noktası olduğu. Burada insan toplulukları topluma dönüşmeye başladı. Burası insanlık tarihinde taş devrinden uzay çağına uzanan dev bir adımın ilk ve en eski ayak izi.

11.03.2018

Göbeklitepe hem tarihi değiştirdi hem Urfa’nın kaderini  

DOĞUŞ Grubu’nun 2016 yılında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda sırasında yaptığı tanıtım sayesinde Göbeklitepe’nin gizemli hik^ayesiyle tanışmıştım.

12.05.2018