EKSTRA
MENÜ

Startup

Startup ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Startup haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.119 Startup haberi bulunmuştur.

Startup Haberleri

Cepten nakliyeci buluyor

'Cep'ten nakliyeci buluyor

EV veya eşya taşırken en büyük sorun nakliyat. Özellikle de nakliye aracı ve taşıma elemanı bulmak.

19.07.2017Ekonomi
Careemden 5. yılında önemli adım

Careem'den 5. yılında önemli adım

Türkiye’deki faaliyetlerine bu sene başında İstanbul’da başlayan Körfez bölgesinin lider araç çağırma uygulaması Careem, kullanıcılarına güvenli ve uygun fiyatlı hizmet verebilmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

20.07.2017Ekonomi
Apple’ın seçtiği 13 öğrenciden biri Türkiye’den

Apple’ın seçtiği 13 öğrenciden biri Türkiye’den

Yazılım mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Emirhan Erdoğan, Apple’ın düzenlediği Worldwide Developers Conference’a (WWDC) giden tek Türk öğrenci oldu.

21.07.2017Eğitim
Tatile çıkacak girişimcilere ipuçları

Tatile çıkacak girişimcilere ipuçları

Eğer bir girişimciyseniz kendinize vakit ayırmakta büyük zorluklar yaşarsınız. Bilhassa tek başına çalışan bir girişimciyseniz siz olmadığınızda işler durma noktasına gelecektir. Ancak tüm bu sorunlara rağmen tatilinizi olabildiğince kusursuz geçirmenin yolları var.

21.07.2017Kobi
Hollywood’un startup merakı

Hollywood’un startup merakı

Girişimlerin yeni yatırımcıları sahnelerden beyaz perdelerden görmeye alışkın olduğumuz isimler oldu. Beyonce’den Justin Timberlake’e kadar birçok ünlü isim milyonlarca doları girişimlere yatırım olarak ayırıyor.

Bebekleri yapay zekâ takip ediyor

Bebekleri yapay zekâ takip ediyor

Yerli girişim Mobilus, ailelerin evdeki çocuklarını kameralarla daha kolay takip edebilmesi için yapay zekâlı ‘Invidyo’yu geliştirdi. Ürün, çekilen görüntüler içinden önemli olanları ailelere anında bildiriyor.

26.07.2017Ekonomi
Genç girişimcilere ChobanI desteği

Genç girişimcilere ChobanI desteği

ABD merkezli yoğurt firması Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, Türkiye’den hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimcileri New York’ta ağırlayarak eğitim ve danışmanlık desteği verdi.

Türkiyede öne çıkan 10 girişim hızlandırma programı

Türkiye'de öne çıkan 10 girişim hızlandırma programı

Girişim hızlandırma programları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda giderek artış gösteriyor. İşte Türkiye'de öne çıkan 10 girişim hızlandırma programı:

29.07.2017Kobi
Liderlere ‘yön’ verdi

Liderlere ‘yön’ verdi

Havaalanı, fuar merkezi veya AVM gibi kapalı alanlar için hassas konumlama teknolojisi geliştiren yerli startup ‘Indoora’, geçen ay düzenlenen G-20’de, aranılan alanların bulunması için kullanılan teknolojiyi geliştirdi. Girişimin kurucu ortağı Emrah Deniz Kunt, “Wi-Fi, Bluetooth ve sensörlerin yanı sıra geliştirdiğimiz algoritmayı kullanıyoruz” dedi.

2.08.2017Ekonomi
İki arkadaş iş bulamadıkları için başladı Şimdi binlerce kişiyi iş sahibi yapıyorlar

İki arkadaş iş bulamadıkları için başladı! Şimdi binlerce kişiyi iş sahibi yapıyorlar

Gizem Kaya ve Samed Torun’un kurduğu ‘Others’, ek iş yaparak para kazanmak isteyen öğrencilerle iş vermek isteyenleri bir web sitesinde buluştuyor. Şu ana kadar öğrencilere 3 bin kez iş bulan Others’ın 12 binden fazla kullanıcı bulunuyor.

9.08.2017Ekonomi
Eyüboğlu’ndan 5 tavsiye

Eyüboğlu’ndan 5 tavsiye

MEKANLAR için geliştirdiği platform olan Mekanist ile başarılı bir girişim örneğine imza atan Ali Servet Eyüboğlu, şimdi yeni girişimi ‘English Ninjans’ ile ekosistemde yer almaya devam ediyor.

9.08.2017Ekonomi
2 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı

2 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı

2010 yılında Gökhan Erdoğan’ın kişisel bir blog olarak başlattığı ve 2013 yılı sonu itibariyle turizmde B2B çalışmalara ağırlık veren turizm teknolojileri ve pazarlama konusunda içerik üreten Uzak Rota, Inflow Travel Summit CEO’su Emre Gelen ve Afi ajans ortağı Afşin Avcı’dan 2 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

9.08.2017Ekonomi
Sağlık girişimlerine 250 bin lira

Sağlık girişimlerine 250 bin lira

TÜRKİYE Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), sağlık teknolojileri (healthtech) üzerine çalışan girişimcilerin projelerinin ticarileşmesi ve büyümesine destek olmak üzere İTÜ ARI Teknokent ile iş birliğine gitti.

9.08.2017Ekonomi
Copyrobo, TechCrunch tarafından gelecek vadeden Blockchain projesi seçildi

Copyrobo, TechCrunch tarafından gelecek vadeden Blockchain projesi seçildi

Ünlü teknoloji portalı TechCrunch, 18-20 Eylül tarihlerinde San Francisco’da düzenlenecek Disrupt FC Startup Alley’de sıra dışı projelere imza atan girişimleri bir araya getirecek. Türkiye’nin ilk uluslararası blockchain projesini “gelecek vadeden 3 blockchain projesi”nden biri seçen TechCrunch’ın davetiyle Copyrobo; dünya çapındaki teknoloji organizasyonunda Türkiye’yi temsil edecek.

10.08.2017Teknoloji
Startup dostu ekosistem

Startup dostu ekosistem

Türkiye'nin “Startup Dostu” ekosistemini büyütmek için güçler birleşiyor, yeni programlar ve kanallar kuruluyor.

12.08.2017Ekonomi
Google sağlık sektörüne giriyor

Google sağlık sektörüne giriyor

Telefon şirketlerinin elini sağlık sektörüne atmasıyla yeni bir yarış daha başladı. Google kullanıcıların sağlık verilerini telefon üzerinden takip edebilmek için çalışmalara başladı.

15.08.2017Teknoloji
Facebooka anlam katacak

Facebook'a anlam katacak

Facebook’un yeni misyonunu şirketin üst düzeydeki tek Türk direktörü olan Ari Keşişoğlu anlattı. Keşişoğlu, “Artık insanları birbirine bağlamak yetmiyor, anlamlı işler yapmak lazım. Türkiye’deki Kanser Savaşçıları, Zuckerberg tarafından dünyada örnek gösteriliyor” dedi.

16.08.2017Ekonomi
Bir bilene sor

Bir bilene sor

Öğrencilerin test çözerken bilemedikleri, takıldıkları soruları çözmek için harekete geçen ‘Bir Bilene Sor’ adındaki mobil uygulama, matematik, fizik, kimya ve yabancı dil alanlarında günde 50 bin soru çözüyor. Girişimin kurucusu Alpaslan, “Yapay zekâ teknolojisiyle öğrencilere ‘Kişiye Özel Akıllı Rehberlik’ hizmeti de veriyoruz” dedi.

16.08.2017Ekonomi
Karayağızdan 5 tavsiye

Karayağız'dan 5 tavsiye

HÜSEYİN Karayağız, hem bir girişimci hem de bir yatırımcı olarak Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde dikkat çeken isimlerden biri. KEP, E-imza, E-fatura, E-defter ve E-saklama hizmetleri sunan TURKKEP’in kurucu ortağı olan Karayağız, TRAngels ile girişimlere yatırım yapıyor. Karayağız’ın girişimcilere önerileri şu şekilde:

16.08.2017Ekonomi
11Sighta 620 bin TL yatırım

11Sight'a 620 bin TL yatırım

İŞLETMELER için kolay kullanımlı bir görüntülü görüşme platformu sunan 11Sight, Keiretsu Forum Türkiye’den 620 bin TL’lik yatırım aldı.

16.08.2017Ekonomi
Doğayla iç içe inovasyon

Doğayla iç içe inovasyon

HacknBreak Açık İnovasyon Kampı bu haftasonu başlıyor.

16.08.2017Gündem
Veri odaklı dönüşüm fırsatı

'Veri' odaklı dönüşüm fırsatı

"Çağımızın petrolü veri" cümlesi son dönemlerde iş dünyasında sıkça kullanılıyor. Yeni sanayi devriminin en önemli kriterlerinden biri olan veri, şirketler için büyük önem taşıdığı gibi ülkeler için de oldukça kritik. Özellikle de Türkiye gibi gelişen ülkelerde veri odaklı olmanın önemi çok daha anlamlı.

18.08.2017Dijital Sanayi
Denetimler artık drone’lar ve sensörlerle yapılacak

Denetimler artık drone’lar ve sensörlerle yapılacak

GÜNÜMÜZDE artık dijital dönüşüm, genetik, enerji gibi konuları konuşuyoruz. Hatta yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi konular giderek daha sık gündeme geliyor. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, bir röportajında “Bunların hepsinin birleşimine bakıldığı zaman bunun sanayiye dönüşüm biçimini ve toplumsal etkilerini uygarlığın evrimi hatta devrimi olarak tanımlayabileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullanıyor. Dijitalin birçok farklı boyutu bulunuyor. Endüstriyel internet, artırılmış gerçeklik, dijital ikizler ve son dönemde drone’lar bu alanda yaygın olarak kullanılan uygulamalar olarak öne çıkıyor. Yeni dönemin getirdiği ihtiyaçlarla artık tüm bunların entegre bir biçimde kullanıldığı bir model de gittikçe görünür oluyor.

18.08.2017Dijital Sanayi
Verimli üniversite hayatı için 15 öneri

Verimli üniversite hayatı için 15 öneri

Yoğun bir hazırlık sürecini atlatan üniversite adayları, kayıtlarını yaptırdıktan sonra üniversiteli olacaklar. Peki bu kadar emek verip girilen üniversiteden donanımlı şekilde mezun olmak sadece okul eğitimiyle mümkün mü? Şimdi sizlere yerleştiğiniz programın tüm ülkede vereceği mezunların arasında nasıl en önlere çıkabileceğinizi anlatacağım.

21.08.2017Eğitim
Bağış için e-yuvarlama

Bağış için e-yuvarlama

Mağazalardaki bağış kumbaralarını dijitale taşıyan Yuvarla, kullanıcıların e-ticaret sitelerinde yaptıkları ödemelerin küsuratlarını yuvarlayarak dernek ve vakıflara bağışlıyor. Yuvarla kurucu ortağı Emre Danacı, “600 binden fazla küsuratlı harcama işlemi yuvarladı. Yarım milyon TL’den fazla bağış yapıldı” dedi.

23.08.2017Ekonomi
Veganlar geliyor

Veganlar geliyor!

Bal, süt ürünleri ve yumurta dahil, hiçbir hayvansal gıdayı tüketmeyen veganların sayısı artıyor. Yükselen bu trende ilişkin istatistikler dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan bir ankete göre son 10 senede veganların sayısı neredeyse 4 katına çıktı. Firmalar yeni vegan ürünler çıkarıyor, Bill Gates gibi isimler vegan işletmelere yatırım yapıyor...

24.08.2017Ekonomi
Kurban Bayramında havaalanına sabit fiyat

Kurban Bayramı'nda havaalanına sabit fiyat

Türkiye’deki faaliyetlerine bu sene başında İstanbul’da başlayan Körfez bölgesinin lider araç çağırma uygulaması Careem, Kurban Bayramı tatili süresince yolcularını havaalanlarına sabit fiyat ile taşıyacak.

25.08.2017Ekonomi
İşte yeni kahramanlar

İşte yeni kahramanlar

Ticari odaklı girişimlerin sayısı hızla artarken, kâr odaklı olmayan sosyal girişimler daha iyi bir dünya için sundukları çözümlerle dikkat çekiyor. Türkiye’de de hızla sayıları artan sosyal girişimler, hayırseverlik veya güçlendirmenin yerine bulundukları alan için geliştirdikleri çözümlerle yıkıcı etki yaratıyorlar.

Kaygın’dan 5 tavsiye

Kaygın’dan 5 tavsiye

SANKO Holding çatısı altındaki yatırım şirketi Sankonline ekibinde yer alan Esranur Kaygın’ın girişimcilere önerileri şu şekilde:

30.08.2017Ekonomi
GarajSepeti’ne 1 milyon TL yatırım

GarajSepeti’ne 1 milyon TL yatırım

OTO galeri, oto tamir, oto kuaför, oto ekspertiz gibi işletmelerin dijital ortamda kendilerini tanıtmasını sağlayan Garaj Sepeti, Galata Business Angels üyelerinden yatırım aldı.

30.08.2017Ekonomi
IoT Telco Labs hızlandırma programına seçilen 5 girişim

IoT Telco Labs hızlandırma programına seçilen 5 girişim

Telekom ve nesnelerin interneti alanlarında faaliyet gösteren girişimler için düzenlenen hızlandırma programı IoT-Telco Labs programının 2. dönemine seçilen 5 girişim açıklandı. Geçtiğimiz Aralık ayında başvurularını almaya başlayan programa seçilen 5 girişim ve faaliyet alanları ise şöyle:

1.09.2017Kobi
Spor alanındaki girişimler Avrupaya açılıyor

Spor alanındaki girişimler Avrupa'ya açılıyor

Avrupa'nın en büyük spor girişim ağı Sport eXperience ile Sporlab aralarında bir protokol imzaladı. Buna göre Hollanda, Danimarka, İrlanda ve İtalya’dan sonra beşinci spor inovasyon ve girişimcilik merkezini Türkiye’de kuracak.

1.09.2017Kobi
Windowsu otomatik temizleyin, bilgisayarınız hızlansın

Windows'u otomatik temizleyin, bilgisayarınız hızlansın!

Windows'u hiç uğraşmadan, otomatik olarak temizlemenin 4 basit yolunu açıklıyoruz!

5.09.2017Teknoloji
Girişimciler kuluçkaya yattı

Girişimciler kuluçkaya yattı

Bir fikrin hayata geçebilmesi için kurulan kuluçka merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de de sayıları 20’yi bulan kuluçka merkezleri girişimcilere birçok farklı avantaj sunuyor.

Dijital kapıcı dönemi başladı

Dijital kapıcı dönemi başladı!

Eve hemen hemen her gün alınan gazete, ekmek ve süt ihtiyaçları bir girişime fikir verdi. Gazeteekmeksut.com, kullanıcılarına her gün en geç sabah saat 07.30’da gazete, ekmek ve süt ürünlerini kapılarına bırakıyor. Girişimin kurucusu Sonay Berktaş, “Dijital kapıcı olduk” diyor.

6.09.2017Ekonomi
Otelz.coma Sankonlinedan yatırım

Otelz.com'a Sankonline'dan yatırım

YERLİ otel rezervasyon sitesi otelz.com, Sankonline liderliğinde 13 milyon TL’lik yatırım aldı.

6.09.2017Ekonomi
Yurtdışından başarılı 3 girişim

Yurtdışından başarılı 3 girişim

Güneş enerjisiyle çalışan karavan

6.09.2017Ekonomi
Kolbaşından 5 tavsiye

Kolbaşı'ndan 5 tavsiye

GİRİŞİMCİLİK ekosistemine verdiği desteklerle bilinen isimler arasında Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı bulunuyor. TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu ve Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Danışma Kurulu’nda olan Kolbaşı, aynı zamanda ‘Twentify’ ve ‘Lokum Inc’ girişimlerine yatırım yaptı. Kolbaşı’nın girişimcilerin kendilerine sormasını önerdiği sorular şu şekilde:

6.09.2017Ekonomi
Dijital kapıcı dönemi başladı | Startup

Dijital kapıcı dönemi başladı! | Startup

Eve hemen hemen her gün alınan gazete, ekmek ve süt ihtiyaçları bir girişime fikir verdi. Gazeteekmeksut.com, kullanıcılarına her gün en geç sabah saat 07.30’da gazete, ekmek ve süt ürünlerini kapılarına bırakıyor. Girişimin kurucusu Sonay Berktaş, “Dijital kapıcı olduk” diyor.

7.09.2017Teknoloji
Bildirimci çocuklar

Bildirimci çocuklar

E-posta veya SMS gibi bilgi verme yöntemlerine alternatif olan bildirimler (notification) yerli girişimcilerin ilgisini çekiyor. Anlık web bildirimleri üzerine çalışan ‘Frizbit’ günde 100 bin bildirim gönderiyor.

13.09.2017Ekonomi
Yurtdışından başarılı 3 girişim

Yurtdışından başarılı 3 girişim

1-) Slack'e rakip geldi

13.09.2017Ekonomi
Altoptan 3 tavsiye

Altop'tan 3 tavsiye

ETKİN girişimcilik kavramıyla Türkiye’deki girişim ekosistemine farklı bir bakış açısı kazandıran Endeavor Türkiye’nin önemli isimleri arasında Didem Altop geliyor.

13.09.2017Ekonomi
Sigortacılık sektörü için kodlanacak

Sigortacılık sektörü için kodlanacak

ANADOLU Sigorta, “Sigortacılıkta hayatı kolaylaştıracak dijital teknolojiler” ana temasıyla hachathon düzenliyor.

13.09.2017Ekonomi
BillionToOnea 500 istanbuldan yatırım

BillionToOne'a 500 istanbul'dan yatırım

DOĞUM öncesi süreçte yapılan genetik testleri herkes için erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan sağlık teknolojisi girişimi BillionToOne’a 500 İstanbul’dan yatırım geldi.

13.09.2017Ekonomi
Canlı mönü

Canlı mönü

Restoranlardaki mönüler artık 3 boyutlu olarak canlanmaya başlıyor. Alper Güler ve Caner Soyer tarafından kurulan ‘Kabaq’ adındaki girişim arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle, kullanıcıların mönüdeki yemekleri sipariş vermeden önce 3 boyutlu olarak görmesini sağlıyor.

20.09.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Genç Werner’in hikayesi

Genç Werner ailesinin onu üniversitede okutabilecek kaynakları olmadığı için okul hayatını yarıda bırakıp, Prusya ordusuna katılır.

24.07.2017

İnovasyon bu anlayışla yine sözde kalır

SON günlerde bakanlardan sık sık “inovasyona, Ar-Ge’ye önümüzdeki dönem önem vereceğiz” sözlerini duyar olduk. Aslında bir süredir konuşuluyordu ama bu alanlarda pek yol alınamadı.

13.08.2017

Kadın-çocuk haklarını bilen ensestin ne olduğunu iyi bilir

BUGÜN esasında “İstanbul Startup” ile ilgili bir yazı yazacaktım ama uzun yıllar “toplumsal cinsiyet eşitliği”ni yazmış biri olarak günlerden beri devam eden “ensest tartışmalarına” sessiz kalamadım.

7.09.2017

Eski hanların ‘Originn’ hali

Yolları İspanyolca kursunda kesişir. 10 yıl önce başlayan arkadaşlıklarına 2015’te ortaklığı da eklerler. Nazey Erdilek ve Esra Gönen, eskinin han mantığını modernleştirerek Originn Coworking’i kurar. Yeni nesil bir çalışma ve buluşma ortamı oluşturan iki genç girişimci, tasarlanan yaratıcı, eğitici etkinlik ve atölyelerle de ahaliyi buluşturuyor. Bir yandan da yeni iş birlikleri için fırsatların kapılarını aralıyorlar. ‘Ben değil, biz’ kültürünün hakim olduğu Originn Coworking’de kurucular Erdilek ve Gönen, şubeleşerek büyümek yerine evrilerek yeni hikayelere imza atmayı hedefliyor.

9.09.2017