EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Sputnik

Sputnik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sputnik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.758 Sputnik haberi bulunmuştur.

Sputnik Haberleri

Endeavour fırlatılmayı bekliyor

Endeavour fırlatılmayı bekliyor

ABD`de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi`ne bağlı Endeavour uzay mekiği, Dünya yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu`na (UUİ) uzun dönemli 4`üncü mürettebatı götürmek için bu gece fırlatılmayı bekliyor. Üste terör saldırısı endişesiyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı bildiriliyor.

29.11.2001Gündem
Uzaydaki ilk köpek ne zaman öldü

Uzaydaki ilk köpek ne zaman öldü?

2 Kasım 1957'de Sputnik 2 uzay aracıyla Dünya yörüngesine gönderilen ilk canlı olan Leika adlı köpeğin, o dönemde Sovyet yetkililerinin söylediği gibi bir hafta sonra değil, uzaya çıkışının hemen sonrasında öldüğü açıklandı. Sovyet yetkilileri Leika'nın yörüngede bir haftaya yakın süre yaşadıktan sonra, acı çekmeden öldüğünü bildirmişlerdi.

28.10.2002Gündem
Dünyayı değiştiren 80 gün

Dünyayı değiştiren 80 gün

Amerikan Time Dergisi, kuruluşunun 80'inci yıldönümü nedeniyle dev bir anket başlattı: Dünyayı Değiştiren 80 Gün. Derginin yayın hayatına atıldığı günden bu yana meydana gelen çığır açıcı olayları bir araya getiren anket 1923 yılı ile başlıyor ve bu yılın en önemli dört olayı arasında Atatürk'ün Cumhurbaşkanı seçildiği gün de yer alıyor.

21.02.2003Gündem
Medya-TVye kara para suçlaması

Medya-TV'ye kara para suçlaması

Belçika ve Fransa makamları, Paris'ten yayın yapan PKK/KADEK yanlısı Medya-TV'yi kara para aklama, insan ticareti, haraç toplama, sahte belge hazırlama ve vergi kaçakçılığı yapmakla suçladı.

29.07.2003Gündem
İnsanlığın uzay macerası kronolojisi

İnsanlığın uzay macerası kronolojisi

Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra uzaya insanlı uzay aracı gönderen 3. ülke oldu. Moskova'nın 1957'de başlattığı uzay macerasına bir yıl sonra ABD'nin de katılmasıyla uzay yarışı başladı. Son 50 yılda uzay seyir defterine kaydedilen önemli gelişmeler ve olaylar şöyle:

15.10.2003Gündem
İnsanlığın uzay seyir defteri

İnsanlığın uzay seyir defteri

Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra uzaya insanlı uzay aracı gönderen 3. ülke oldu. Moskova'nın 1957'de başlattığı uzay macerasına bir yıl sonra ABD'nin de katılmasıyla uzay yarışı başladı.

15.10.2003Gündem
Mars görevi için şimdi de ‘mouse-not’ yetiştirilecek

Mars görevi için şimdi de ‘mouse-not’ yetiştirilecek

İnsanoğlunun Mars'a ayak basma hayalini gerçekleştirmek için farelerden yararlanılacak. ABD, insanı Mars yolculuğuna hazırlayabilmek için 15 fareyi bir kapsülle dünya yörüngesine göndererek çeşitli deneyler yapacak.

8.02.2004Gündem
NASAnın efsane mühendisi öldü

NASA'nın efsane mühendisi öldü

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 70 yıllık köklü kurumu California-Pasadena'daki JetMotorları Geliştirme Merkezi'nin (Jet Propulsion Laboratory: JPL) başmühendisi William H. Pickering, 93 yaşında öldü.

17.03.2004Gündem
Uzay çağı müzisyeni Can Atilla

Uzay çağı müzisyeni Can Atilla

O bir elektronik New Age müziği sanatçısı. Birçok albümü İngiltere ve Hollanda’da basılıyor. Polonya’da onun adına kurulmuş bir fan kulübü bile var. Türkiye’de ise yaptığı belgesel, dizi, sahne, reklam ve film müziklerinin listesi uzayıp gidiyor.

11.06.2004Kelebek
Eve ‘retroseksüel’ bakış

Eve ‘retroseksüel’ bakış

Retrospektif tasarımın en zevkli yanı, bir dönemin en iyi unsurlarını biraraya getirerek bugüne en uygun biçimde törpülemektir. 1950’lerin çoğu kült olmuş tasarım ürünlerini ve o dönemin dekorasyon anlayışını evinize taşımak hoşunuza gidebilir.

1.09.2004Kelebek
Editör

Editör

26.08.2005Gündem
Editör

Editör

26.08.2005Spor
NASA orijinal görüntüleri bulamıyor

NASA orijinal görüntüleri bulamıyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, insanın aya ilk ayak bastığı 1969'da çekilmiş orijinal görüntüleri arıyor, ancak bulamıyor.

15.08.2006Dünya
Yaşarken kimse beğenmezdi Öldü popüler oldu

Yaşarken kimse beğenmezdi Öldü popüler oldu

Trabant, Doğu Almanya’nın en çok kullanılan otomobiliydi. Komünist rejimin yarattığı bu markayla övünmesi gülünçtü. Motoru 25 beygir gücünde, yapabileceği maksimum hız saatte 112 kilometreydi. Doğu Almanlar o zamanlar mecburiyetten kullandıkları bu arabayı, iki Almanya birleşince hemen terk etti ve Batı’nın ikinci el, havalı otomobillerini satın almaya başladılar.

14.09.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Sıyırtan astronom

VALLAHİ, verilmiş sadakamız varmış...Ucuz atlattık. Resmen sıyırttık.

12.01.2002

Kozmonot, astronot, spasolog, taykonot veya gelecekte uzaynolog falan olamam

UÇTU uçtu, işte ilk Çin 'taykonot'u da uçtu.

Bu 'tay' kelimesi Konfüçyüs lisanında esas olarak 'gök' anlamına geliyor.

18.10.2003

Kimler gelmiş!!!

Tevellütü tutanlar, tutmayan kardeşlerimize anlatsın: Bonus peruklu Kadir İnanır’dan çok önce, Bobby Farrell vardı.

10.06.2004

Füze patladı mı

İSRAİL askeri istihbaratını kaynak gösteren ‘New York Times’ Suriye’nin 27 Mayıs’ta biri ‘B’, öteki de ‘D’ tipi olmak üzere üç adet ‘SCUD’ füzesi denediği haberini verdi.

14.06.2005