EKSTRA
MENÜ

Spd

Spd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Spd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.435 Spd haberi bulunmuştur.

Spd Haberleri

Meclise en az gelenler AfD milletvekilleri

Meclise en az gelenler AfD milletvekilleri

Almanya Federal Meclisi’nde yapılan oturumlara en az ilgi gösterenlerin AfD’li melletvekilleri olduğu ortaya çıktı. AfD Grup Eşbaşkanı Alice Weidel, istatistiğin doğru olmadığını iddia ederken AfD milletvekili Hansjörg Müller oturumları çok da önemsemedikleri mesajını verdi.

26.09.2019Avrupa
Yeni araç alanlar dikkat Hükümet iklim paketinde anlaştı

Yeni araç alanlar dikkat! Hükümet iklim paketinde anlaştı

Almanya’da yüzbinlerce genç küresel iklim değişikliğine karşı sokağa dökülürken, koalisyon hükümeti iklim paketinde anlaştı. Benzin, dizel ve mazottan CO2 parası kesilecek. Bu önlemler sonucu benzin, dizel, mazot pahalanacak.

20.09.2019Avrupa
Brandenburg’da ‘Kenya Koalisyonu’

Brandenburg’da ‘Kenya Koalisyonu’

Brandenburg Eyaleti’nde koalisyon öncesi yapılan ön görüşmeler tamamlandı. 1 Eylül’de yapılan eyalet parlamento seçimlerinde sandıktan birinci çıkan SPD önümüzdeki beş yıl boyunca eyaleti CDU ve Yeşiller’le birlikte yönetecek. Üç parti koalisyon görüşmelerini başlatma konusunda uzlaştı.

20.09.2019Avrupa
Almanya Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı

Almanya Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı

Almanya’nın, Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattığı bildirildi.

18.09.2019Dünya
Sağa milim kayma

Sağa milim kayma!

Herbert Grönemeyer. Alman bir aktör, müzisyen, komponist, metin yazarı. Ama aynı zamanda bir ‘demokrasi sevdalısı’. Almanya’da aşırı sağcı ve sağ popülist gelişmelere karşı hep tavır koydu. Yabancı düşmanlığını hep kınadı. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilere oy verenleri hiçbir zaman anlamadığını ve hiçbir zaman da anlayamayacağını söyledi hep.

18.09.2019Avrupa
Uçak biletine iklim zammı

Uçak biletine iklim zammı

Almanya, iklim korumasına yönelik önlemler paketini ve politikaları cuma günü açıklayacak. Alınacak önlemler arasında bulunan yeni vergilerin özellikle uçak biletlerini artması bekleniyor.

16.09.2019Avrupa
Twitter’dan duyurdu 2021’de adayım

Twitter’dan duyurdu! 2021’de adayım

2011’den bu yana Baden Württemberg Eyalet Başbakanı olarak görevini sürdüren Winfried Kretschmann, Twitter’dan yaptığı açıklamada 2021’deki seçimlerde Yeşiller’den üçüncü kez aday olacağını duyurdu.

12.09.2019Avrupa
NPD’li muhtar tartışma konusu olmuştu Yerine Tatjana gelecek

NPD’li muhtar tartışma konusu olmuştu! Yerine Tatjana gelecek

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Altenstadt beldesinde muhtar seçilen NPD’li Stefan Jagsch’ın yerine muhtar bulundu. CDU’li 22 yaşındaki Tatjana Cyrulnikov, ilk oturumda muhtar adayı olacak ve diğer partilerin de desteğiyle muhtar seçilebilecek.

12.09.2019Avrupa
Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan AfD Grup Eş Başkanı Alice Weidel, Almanya’nın olası ekonomik krize hazır olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Olaf Scholz’a cevap verdi.

11.09.2019Avrupa
Demokrasi düşmanlarına tam destek

Demokrasi düşmanlarına tam destek

Daha önceleri de yazdım. İşte yine yazıyorum. Şu, ‘Bizim Almanlar’ı anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor... Zaman zaman ise imkânsız...

11.09.2019Avrupa
Manuela Schwesig’den kötü haber: Meme kanseri

Manuela Schwesig’den kötü haber: Meme kanseri

SPD geçici Genel Başkanı ve Mecklenburg Vorpommern Eyalet Başbakanı Manuela Schwesig meme kanserine yakalandı. SPD Genel Başkanlık görevini bırakacak olan Schwesig, eyalet başbakanlık görevine devam edecek.

10.09.2019Avrupa
Avrupa’yı kadınlar yönetecek

Avrupa’yı kadınlar yönetecek!

İlk kez bir kadının başkanlık ettiği Avrupa Komisyonu, hiç olmadığı kadar fazla kadın üyeyle göreve başlıyor. Büyük çoğunluğunu erkek üyelerin oluşturduğu komisyonda sayı artık neredeyse eşitlenmiş durumda.

10.09.2019Avrupa
Greenpeace’ten Almanya’ya füzeli protesto

Greenpeace’ten Almanya’ya füzeli protesto

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önüne temsili 3 füze koyarak protesto gösterisi düzenleyen Greenpeace, Suudi Arabistan’a silah ihracatının durdurulmasını talep etti.

9.09.2019Avrupa
Berlin’de nazi izleme merkezi kuruluyor

Berlin’de nazi izleme merkezi kuruluyor

Berlin Eyalet Adalet Senatörü Dirk Behrendt kurmayı amaçladığı nazi izleme merkezine diğer patilerden de destek geldi. Yeşiller üyesi senatör Behrendt’in kurmayı planladığı merkezi savcılık yönetecek. Böylece nazilerle ilgili bilgilerin toplanması ve nazilerin bu merkezde izlenmesi sağlanacak.

9.09.2019Avrupa
Ev vergisini kiracı değil, ev sahibi ödeyecek

Ev vergisini kiracı değil, ev sahibi ödeyecek!

Berlin Eyalet Hükümeti, son yıllarda kiralardaki fahiş artış nedeniyle kiracıların üzerindeki yükü hafifletmek için Eyaletler Meclisi’nin inisiyatif alarak bir yasa çıkarmasını amaçlıyor. Çıkacak yasa ev vergilerini kiracının değil ev sahibinin ödemesini öngörüyor.

9.09.2019Avrupa
Laschet kapıyı açık bıraktı

Laschet kapıyı açık bıraktı

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, alışılmışın dışında bir politikacıydı. Gençliğinde, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ‘Jusos’ kısa adıyla tanınan gençlik teşkilatı Genç Sosyalistler’in başkanlığını da yapan Gerhard Schröder’in gözü hep yükseklerdeydi.

9.09.2019Avrupa
NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı

NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı!

Alman basınında yer alan haberlere göre, Altenstadt beldesine bağlı Waldsiedlung mahallesinde yapılan muhtarlık seçimlerinde, aralarında CDU, SPD ve FDP temsilcilerinin de yer aldığı mahalle konseyi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) temsilcisi Stefan Jagsch’ı oy birliğiyle muhtar seçti.

8.09.2019Avrupa
Koalisyonlar ülkesi Almanya

Koalisyonlar ülkesi Almanya

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana iki ya da üç, hatta bazı dönemlerde daha fazla partili koalisyon hükümetleriyle yöneltiliyor. Şimdi ise 16 eyaletin tamamında koalisyon hükümetleri var.

8.09.2019Avrupa
SPD’yi ikna etti Askerler kalıyor

SPD’yi ikna etti! Askerler kalıyor

CDU Genel Başkanı ve Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, hükümet ortağı SPD’yi, Irak ve Suriye’deki Alman askerlerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda ikna etti.

8.09.2019Avrupa
Brandenburg’da görüşmeler başladı

Brandenburg’da görüşmeler başladı

1 Eyül Pazar günü yapılan seçimlerden birinci parti çıkan SPD, 30 yıldır yönettiği Brandenburg’da koalisyon ortağı arıyor. SPD’li Brandenburg Eyalet Başbakanı Dietmar Woidke, önümüzdeki beş yıl eyaleti yönetecek hükümeti kurmak için öngörüşmelere başladı.

6.09.2019Avrupa
Plastik poşet kullanan markete 100 bin Euro ceza geliyor

Plastik poşet kullanan markete 100 bin Euro ceza geliyor

Almanya, plastik poşetlerin kullanımına 2020 yılının ikinci yarısından itibaren son vermek için yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda plastik poşet kullanan marketlere 100 bin Euro’ya para cezası verilmesi de planlanıyor.

6.09.2019Avrupa
Merkel’e anket dopingi

Merkel’e anket dopingi

Almanya’da kamu yayın organı ZDF’in yaptırdığı bir anket, halkın büyük bölümünün, Başbakan Angela Merkel’in 2021 yılına kadar görevde kalmasını istediğini ortaya koydu.

6.09.2019Avrupa
SPD gelecek arayışında

SPD gelecek arayışında

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), kurulduğu 1863 yılından bu yana belki de en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Üst üste seçim kaybeden SPD, 2017’deki genel seçimlerde büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ardından girdiği tüm yerel, eyalet ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük kan kaybetti. Genel Başkan Andrea Nahles haziran ayında istifa edince, liderlik koltuğu da Federal Meclis Grup Başkanlığı koltuğu da boş kaldı.

5.09.2019Avrupa
Sevindiren yenilgi mi

Sevindiren yenilgi mi?

Almanya’da yapılan genel seçimlerin yanı sıra eyalet parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını, yıllarca Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Berlin’deki genel merkezi Konrad Adenauer Evi’nde izledim.

4.09.2019Avrupa
‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız’

‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız?’

Yabancı ve İslam karşıtı AfD’nin, Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlerden ikinci büyük parti çıkmasının yankıları sürüyor. Yeni tartışma konusu ise AfD’ye yönelik tutumun ve AfD seçmeni için kullanılan dilin değişmesi. Siyasi partilerin hedefi, AfD’ye kaptırdıkları seçmeni geri kazanmak.

3.09.2019Avrupa
Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi

Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi!

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD) kurulduktan sonra girdiği her seçimde oylarını yükseltmeye devam ediyor. Hafta sonu Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde yüzde 27.5’lik oy oranıyla şimdiye kadarki en yüksek oya ulaşan AfD’nin bu başarısı, ülkede aşırı sağın yükselişini gözler önüne serdi.

3.09.2019Avrupa
‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

Eski Doğu Almanya’nın iki kritik eyaletindeki seçimlerde radikal sağcı AfD ikinci olsa da oy oranını önemli oranda arttıran tek parti oldu. Spiegel’e göre henüz en kötü senaryolar gerçekleşmese de bu durum ülkede ‘yeni bir normal’e işaret ediyor.

3.09.2019Dünya
SPD liderlik koltuğu için 17 aday yarışacak

SPD liderlik koltuğu için 17 aday yarışacak

Andrea Nahles’in haziran ayında istifa etmesiyle boşalan SPD Genel Başkanlığı için 21 aday başvurdu. Dün genel merkez binasında basının karşısına çıkan SPD geçici Genel Başkanı Manuela Schwesig, bu adaylardan sadece teşkilat desteği alan 17 kişinin genel başkanlık için yarışacağını açıkladı.

2.09.2019Avrupa
AfD ile kesinlikle...

AfD ile kesinlikle...

SPD’nin geçici üç genel başkanından biri olan Manuela Schwesig, Berlin’deki parti genel merkezinde Saksonya ve Brandenburg seçimlerini değerlendirdi. Schwesig’e, Brandenburg Eyalet Başbakanı ve SPD’nin liste başı adayı Dietmar Woidke ile Saksonya Eyaleti liste başı adayı Martin Dulig de eşlik etti.

2.09.2019Avrupa
Orta yaş ‘AfD’ dedi

Orta yaş ‘AfD’ dedi

Almanya’nın Sakyonya ve Brandenburg eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlere katılım yüksek oldu. Bir önceki seçimlerde yüzde 48 katılım olan Brandenburg’da, 2.1 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 60’ı sandığa gitti. Saksonya’da ise iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana en yüksek katılım gerçekleşti. 3.3 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 65’i oyunu kullandı.

2.09.2019Avrupa
İki eyalette de üç partili koalisyon geliyor

İki eyalette de üç partili koalisyon geliyor

Almanya’nın iki doğu eyaleti Saksonya ve Brandenburg’da pazar günü yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre iktidar partileri büyük hüsran yaşadı. Saksonya’da CDU ve SPD, Brandenburg’da ise SPD ve Sol Parti ağır darbe aldı. Aşırı sağcı AfD ise 2014 seçimlerine göre oylarını Saksonya’da üç, Brandenburg’da iki kat artırdı.

2.09.2019Avrupa
Komedyen Böhmermann, trajedi olur

Komedyen Böhmermann, trajedi olur

Beppe Grillo. İtalyan komedyen. Yaptığı televizyon programlarında İtalyan politikacıların adlarının karıştığı yolsuzlukları gündeme getirdi sık sık. Onları yerden yere vurdu. Ülkesindeki politik gelişmelere kızdığı için 2009 yılında ‘M5S’ kısa adıyla tanınan ‘Movimento 5 Stelle’ (5 Yıldız Hareketi) partisini kurdu. Popülist bir parti.

2.09.2019Avrupa
Merkel hükümetine çifte darbe

Merkel hükümetine çifte darbe

Almanya'nın doğusundaki Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde parlamento üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi oylarını artırdı.

2.09.2019Dünya
Sonuçlar geldi... AfDde dikkat çeken yükseliş

Sonuçlar geldi... AfD'de dikkat çeken yükseliş

Almanya'nın Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) oy kaybetmesine rağmen yüzde 32 oy alarak birinci çıkarken, Brandenburg Eyalet Meclisi seçimlerinde hükümetin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 27,2 oy oranıyla birinci oldu. Aşırı sağcı popülist "Almanya için Alternatif" (AfD) Partisi, bir önceki seçimlere göre oylarını yüzde 17,6 artırarak yüzde 27,3 ile ikinci oldu.

1.09.2019Dünya
Adaylık başvuru süresi bu akşam sona eriyor

Adaylık başvuru süresi bu akşam sona eriyor

SOSYAL Demokrat Parti (SPD) genel başkanlığı için adaylık başvuru süresi bugün akşam sona eriyor.

1.09.2019Avrupa
Dediği gibi oldu: SPD geri adım attı, Alman askeri kalıyor

Dediği gibi oldu: SPD geri adım attı, Alman askeri kalıyor

SPD ve muhalefet partilerinin kesin bir dille reddettiği Irak ve Suriye’de istihbarat görevi yapan Alman askerleri ve Tornado uçaklarının görev süresinin uzatılması konusunda Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’in dediği oldu. SPD geri adım atınca hükümet içinde olması beklenen kriz de teğet geçti.

1.09.2019Avrupa
Almanya’da 5.5 milyon seçmen sandık başında

Almanya’da 5.5 milyon seçmen sandık başında

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde yaşayan 5 milyon 500 bin seçmen, parlamento üyelerini belirlemek için sabah saatlerinde sandık başına gitti. Saat 18.00’e kadar oy verme işleminin süreceği seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor. Aşırı sağcı AfD’nin zafer beklediği Saksonya’da, belediye seçimleri için de oy kullanılıyor.

1.09.2019Avrupa
Sandık öncesi iki eyalette son durum

Sandık öncesi iki eyalette son durum

Almanya’nın Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde siyasi partiler haftalardır kıyasıya bir seçim mücadelesi yürüttü. Doğu’da aşırı sağ AfD’nin güçlü olması ve sandıktan birinci parti çıkacağı tahminleri, sadece hükümet partilerini değil, işverenleri de endişelendirdi.

30.08.2019Avrupa
‘Almanya göçe muhtaç bir ülke’

‘Almanya göçe muhtaç bir ülke’

Almanya’nın önemli vakıflarından Bertelsmann tarafından yapılan ve Alman toplumunun göç olgusuna bakışını irdeleyen kamuoyu araştırması, halkın büyük kısmının göçün yararlarından haberdar olduğunu ancak her iki kişiden birinin de daha fazla göç istemediğini ortaya koyuyor. Vakfın araştırması, Alman gazetelerde geniş yer tuttu.

30.08.2019Avrupa
Hatalı park, ehliyete mal olacak mı

Hatalı park, ehliyete mal olacak mı?

Almanya Federal Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in trafik cezalarıyla ilgili hazırladığı yasa tasarısı meclisten geçerse, sürücüleri çok ağır cezalar bekliyor. Hatalı yere park edenlere 100 Euro para cezasının yanı sıra sürücülerin ehliyetine el de konabilecek.

29.08.2019Avrupa
SPD’de ‘öze dönüş’ arayışı

SPD’de ‘öze dönüş’ arayışı

Almanya’nın en köklü partisi konumundaki Sosyal Demokrat Parti’de (SDP) son dönemlerde yaşanan sistematik oy kaybı yüzünden ‘öze dönüş’ arayışı başladı.

28.08.2019Avrupa
Bakan ısrar ediyor, SPD ve muhalefet istemiyor: Tornado krizine doğru

Bakan ısrar ediyor, SPD ve muhalefet istemiyor: Tornado krizine doğru

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer ısrar, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilimden sonra İncirlik’ten Ürdün’e kaydırılan Irak ve Suriye’de görevli Tornado uçaklar ile Alman askerlerinin görev süresinin uzatılmasını istiyor. Hükümet ortağı SPD ve muhalefet partileri ise 31 Ekim’de görev süresi dolacak birliklerin ülkeye dönmesini istiyor.

25.08.2019Avrupa
Dün dündür, bugün bugündür

Dün dündür, bugün bugündür

Almanya’da son yıllarda yapılan kamuoyu yoklamalarında, politikacılara duyulan güvenin sistematik olarak azaldığı görülüyor. En son ‘Tüketici Araştırma Kurumu’ (GfK) adına yapılan ve birkaç ay önce açıklanan araştırmaya göre, Almanya’da insanlar en çok itfaiyecilere, ilk yardım personeline, hemşirelere, doktorlara, makinistlere, vatmanlara, otobüs şoförlerine, eczacılara ve polislere güven duymaktadır.

24.08.2019Avrupa
Doğu eyaletlerinde kim kazanacak

Doğu eyaletlerinde kim kazanacak?

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD, Almanya’nın iki doğu eyaletinde gelecek hafta sonu yapılacak seçimlerden birinci çıkmayı istiyor. Bunun için de tüm gücünü seferber etmiş durumda. Koalisyon ortakları CDU ile SPD ise hem birinci parti konumunu hem de iktidarı kaybetme korkusu yaşıyor.

23.08.2019Avrupa
‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

Almanya Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, SPD Genel Başkanlığını paylaşmak istediği Klara Geywitz ile Berlin’de basının karşısına çıktı. İki eş başkan adayı, sadece SPD’yi güçlendirmek için aday olduklarını vurguladı.

21.08.2019Avrupa
Düşük maaşlı emekli müjde beklerken siyasilerin yüksek maaşları dikkat çekiyor

Düşük maaşlı emekli müjde beklerken siyasilerin yüksek maaşları dikkat çekiyor

Almanya’da hazırlanacak temel emeklilik tasarısında düşük maaşlı emekliye 440 Euro’ya kadar ek ödeme yapılması beklenirken, politikacıların aldıkları yüksek emekli maaşları dikkat çekiyor.

21.08.2019Avrupa
Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) Brandenburg Eyalet Meclis milletvekili Klara Geywitz ile eş genel başkan olarak yönetmek istiyor.

20.08.2019Avrupa
‘Koalisyonun parçası olarak desteklemeye devam edeceğiz’

‘Koalisyonun parçası olarak desteklemeye devam edeceğiz’

Ürdün’den sonra Irak’ı ziyaret eden Almanya Savunma Bakanı Kramp Karrenbauer, terör örgütü DEAŞ’a karşı Irak’a desteklerini sürdüreceklerini açıkladı.

20.08.2019Avrupa
Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Almanya’da hükümet ortakları CDU/CSU ve SPD, Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde seçimlere iki hafta kala ülke gündeminden düşmeyen kira artışı ve yeni konut üretimi konularında anlaşmaya vardı. Kira artışlarını yüzde 10’la sınırlandıran tasarıya göre yüksek kira ödeyenler geçmişe dönük farkı ev sahibinden geri talep edebilecek. Komusyoncu payları yeniden düzenlenecek.

19.08.2019Avrupa
Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Almanya’da her üç yılda bir verilen ve Frankfurt’un en büyük ödüllerinden ‘Ignatz Bubis Ödülü’ne, Yeşiller eski Eşbaşkanı Cem Özdemir layık görüldü.

19.08.2019Avrupa