EKSTRA
MENÜ

Soya

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.506 haberi bulunmuştur.

Soya Haberleri

Değerli metallerin fiyatları yükseliyor

Değerli metallerin fiyatları yükseliyor

Emtia piyasasında bir önceki hafta metallerde görülen ralli, geçen hafta da devam etti.

18.10.2021Ekonomi
Kanada hangi kıtada ve yarım kürede yer alır Kanada hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Kanada hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Kanada hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

9.093.507 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olan Kanada, Rusya ve Antartika'dan sonra dünyanın en büyük 3. ülkesidir. Başkenti Ottowa olan ülkenin diğer büyük şehirleri sırasıyla Toronto, Calgary, Victoria, Montreal ve Thunder Bay'dır. Saskatchevan, Ontario ve Quebec ise ülkenin en büyük eyaletleri arasında yer alır. Kanada hangi kıtada, hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor? İşte, merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
Arjantin hangi kıtada ve yarım kürede yer alır Arjantin hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Arjantin hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Arjantin hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Yaklaşık 3 asır boyunca İspanya'nın sömürgesi olan Arjantin, 1816 yılında bağımsızlığını ilan etti. Resmi adı Arjantin Cumhuriyeti olan ülkede en çok çıkarılan madenler bakır ve çinko, en çok yetiştirilen tarım ürünleri ise soya, yulaf ve fasulyedir. Arjantin hangi kıtada, hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor? İşte, merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir En güzel dana antrikot nasıl yapılır

Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir? En güzel dana antrikot nasıl yapılır?

Antrikot İngilizceden çevrilmiş bir sözcüktür. Fransızcada ise bu kelime sığır eti kesiminden yapılan biftek için kullanılan terimdir. Kaburga bölgesinden gelen dana antrikot da tüm dünyada sevilerek yenilen et çeşididir. Elbette ki bu etin pişirilme teknikleri bulunmaktadır. Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir, en güzel dana antrikot nasıl yapılır tüm detayları ile derledik.

13.10.2021Lezizz
Küresel enerji krizi geliyor Dünya bu kış üşüyecek

Küresel enerji krizi geliyor! Dünya bu kış üşüyecek

Enerji krizi tüm dünyada büyüyor. Doğalgaz, kömür ve elektrikte fiyatlar rekor kırıyor. Çin’de bazı bölgelerde fabrikalar yeterli enerjiyi bulamadığı için üretime kısa aralar vermeye başladı. Uzmanlar, aralık-ocak-şubat aylarını işaret ediyor. Dünyada enerji talebi hızla artarken arzdaki artış buna aynı hızda karşılık veremiyor. Enerji emtialarındaki fiyatların artmaya devam etmesine bağlı olarak tüketicilerin enerji maliyetlerinin artması ve önümüzdeki kış aylarında birçok ülkede doğalgaz ve elektrik kesintilerinin yaşanması bekleniyor.

9.10.2021Ekonomi
Dünyanın kâbusu ‘gıda fiyatları’

Dünyanın kâbusu ‘gıda fiyatları’

Gıda fiyatlarında yaşanan artış tüm dünyanın kâbusu oldu. FAO’nun yayımladığı Gıda Fiyat Endeksi’nde 2021’in mayıs ayında kaydedilen değer, Arap Baharı’nın yaşandığı 2011’den bu yana, yaklaşık son 10 yılın en yüksek seviyesine işaret etti.

8.10.2021Ekonomi
Kansızlık Neden olur, Belirtileri Nelerdir İşte, Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık Neden olur, Belirtileri Nelerdir? İşte, Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık, vücudunuzun dokularına yeterli oksijeni taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücrenizin bulunmadığı bir durumdur. Düşük hemoglobin olarak da adlandırılan kansızlık sorunu, kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Peki kansızlık neden olur, belirtileri nelerdir? İşte, kansızlığa iyi gelen besinler…

Protein Tozu Zararlı Mı, Neden Zararlı Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Protein Tozu Zararlı Mı, Neden Zararlı? Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Çoğunlukla sporcular tarafından kullanılan bir takviye olan protein tozunun zararlı olup olmadığı en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Spor yaparken kişilerin ihtiyacı olan yüklü proteini doğal besinlerden karşılayamayacağını düşündüğü için alınan protein tozu, kasların daha kısa sürede gelişmesine yardımcı olur. Peki protein tozu zararlı mı, ne işe yarar? İşte protein tozu ile ilgili merak edilenler…

6.10.2021Spor Fitness
Narlı Maş Fasulyeli Pirzola Tarifi | Mucize Lezzetler

Narlı Maş Fasulyeli Pirzola Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde narlı maş fasulyeli pirzola tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Büyük zam geldi ABDde et fiyatı tartışması

Büyük zam geldi! ABD'de et fiyatı tartışması

ABD'de, gıda enflasyonu Kovid-19 salgının etkisiyle son dönemde artış gösterirken, et fiyatlarındaki sert yükseliş dikkatleri çekiyor.

29.09.2021Ekonomi
Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Kolesterol İçin Kullanılır Mı Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Kolesterol İçin Kullanılır Mı? Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu insan vücudu için oldukça yararlıdır. Pek çok insan, tohumun dış kabuğunun sindirilmesi zor olduğu için keten tohumu karışımını öğütülmüş keten tohumu veya keten tohumu yağı şeklinde temin eder. Peki, keten tohumunun yararları nelerdir, bahsedildiği gibi kolesterole etkileri nasıldır ve nelere iyi gelir tüm detayları ile derledik.

Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kilo artışının kadınlarda kısırlığa neden olabildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, kısırlık ve beslenme hakkında önemli bilgiler aktardı.

Kuru fasulye nasıl yazılır TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır Kuru fasulye kelimesinin doğru yazımı

Kuru fasulye nasıl yazılır? TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Kuru fasulye kelimesinin doğru yazımı

Kuru fasulye, mercimek ve soya başta olmak üzere birçok çeşidi bulunan bir baklagildir. Yöresel yemeklerimizden biri olan kuru fasulyenin diğer çeşitleri ise bakla ve börülcedir. Bu sözcüğün nasıl yazıldığı ve telaffuz edildiği birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kuru fasulye nasıl yazılır? TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Sizin için örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

24.09.2021Sözlük
Lektin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur İşte, Lektin İçeren Besinler ve Vücuda Etkileri

Lektin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur? İşte, Lektin İçeren Besinler ve Vücuda Etkileri

Lektin, yediğiniz yiyecekler de dahil olmak üzere tüm yaşam formlarında bulunan bir protein türüdür. Lektin içeren besinler çeşitli sağlık faydaları sağlayabilirler. Peki, lektin nedir, hangi gıdalarda bulunur? İşte lektin içeren besinler ve vücudumuza etkileri…

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Cani annenin cezası belli oldu

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Cani annenin cezası belli oldu

Kocaeli'de çocuklarını darbettiği şiddet görüntülerinin sosyal medyada tepkilere neden olmasının ardından ikinci kez gözaltına alınarak tutuklanan anne ve erkek arkadaşının yargılandığı davada karar verildi. Anneye 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

21.09.2021Gündem
Portakallı ya da portakalsız o ördek buraya gelecek

Portakallı ya da portakalsız o ördek buraya gelecek!

Nedense kafamızdaki kalıp ‘ördek pahalıdır, pişirmesi zordur ve evde yapılmaz’dır… Genellikle tüm Uzakdoğu restoranlarında ve bazı lüks restoranlarda menüde olur. Deneyimsever bir yemekçiyseniz bir yerlerde yemişsinizdir. Ha değilseniz, yahut fırsatınız olmadıysa da takılmayın. Bu yazıyı okuduğunuzda bir tane alıp pişirmek isteyeceksiniz.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Çevresel hassasiyet beslenme tarzına dönüşebilir mi

Çevresel hassasiyet beslenme tarzına dönüşebilir mi?

Vegan beslenmenin çoğu kez bitkisel beslenmeyle aynı şey olduğu düşünülüyor. Oysa ikisi arasında çok önemli bir fark var: Veganlık çevresel hassasiyet ve hayvan refahından kaynaklı bir yaşam biçimiyken bitkisel beslenme sağlık odaklı bir beslenme biçimi...

11.09.2021Lezzetli Hayat
E-Devlet soy ağacı hizmetinde yeni uygulama: Al üst soy bilgisi şema olarak çıktı alınabilecek

E-Devlet soy ağacı hizmetinde yeni uygulama: Al üst soy bilgisi şema olarak çıktı alınabilecek

E-Devlet soy ağacı sorgulama ekranı, yapılan geliştirme sonrası yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan alt-üst soy sorgulama hizmetine gösterilen yoğun ilgiden yola çıkarak vatandaşlar için alt-üst soy bilgilerinin kullanılması ile soyağacı tasarlayabilecekleri “Soyağacı Oluşturma” hizmetini uygulamaya açtı.

7.09.2021Ekonomi
Emtia piyasasına geçen hafta doğal gaz damgasını vurdu

Emtia piyasasına geçen hafta doğal gaz damgasını vurdu

Emtia piyasasında geçen hafta dalgalı bir seyir izlenirken, doğal gaz gösterdiği performansla haftaya damgasını vurdu.

6.09.2021Ekonomi
Buffalo sos nasıl yapılır ve hazırlanır İşte evde pratik buffalo wings tarifi

Buffalo sos nasıl yapılır ve hazırlanır? İşte evde pratik buffalo wings tarifi

Buffalo sos tavuk yemeklerinin yanına oldukça yakışıyor. Buffalo kanatları yani buffalo wings evde de kolayca pratik malzemeler ile yapılıyor. Et ve tavuk bulunan her yemeğe lezzet katan buffalo sosu hazırlamak için bazı püf noktalar bulunuyor. Sizler de pratik buffalo sosu tarifi arıyorsanız haberimize göz atabilirsiniz... Peki, buffalo sos nasıl yapılır? Evde pratik buffalo wings nasıl hazırlanır? İşte, denemek isteyenler için kolay buffalo sos hazırlanışı, tarifi ve malzeme listesi.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için beslenme önerileri sundu.

Onun için Bir sonraki Steve Jobs deniyordu... En genç milyarder sahte çıktı

Onun için "Bir sonraki Steve Jobs" deniyordu... En genç milyarder sahte çıktı

Forbes dergisi "dünyanın kendi başına milyarder olan en genç kadını" yazıyordu. Kapağına fotoğrafını koyan bir başka iş dünyası dergisi Inc, onun için "Bir sonraki Steve Jobs" diyordu.

31.08.2021Ekonomi
Bakliyat filizlendirip vegan mantı yapabiliriz

Bakliyat filizlendirip vegan mantı yapabiliriz

Evinizdeki bakliyat çeşitlerini filizlendirerek onlarla hazırlayacağınız öğünlerin besin değerlerini katlayabilirsiniz. Bu filizleri çerez gibi yiyebilir, salatalarınıza katabilir veya leziz mantı ve çorbalar yapabilirsiniz.

28.08.2021Lezzetli Hayat
Kilo verdiren kalorisi düşük 5 lezzetli diyet salata tarifi

Kilo verdiren kalorisi düşük 5 lezzetli diyet salata tarifi

Yaz aylarında kilo vermeye çalışmak daha bir önem taşırken aynı zamanda birbirinden lezzetli içecekler ve salata tarifleriyle daha da kolay bir hal alır. Siz de kış aylarında fit görünümünüzü korumak ya da kilo vermek için aşağıda paylaşacağımız kalorisi düşük, zayıflatan diyet salata tariflerine mutlaka bir göz atın.

Nasi Goreng nedir, hangi ülkeye ait İşte Nasi goreng yemeği hakkında bilgiler

Nasi Goreng nedir, hangi ülkeye ait? İşte Nasi goreng yemeği hakkında bilgiler

Nasi goreng uzun zamandır Endonezya'nın ulusal bir yemeği olarak kabul ediliyor. ] 2018'de Endonezya hükümeti tarafından ülkenin altı ulusal yemeğinden biri olan nasi goreng, sunumunda yumurta ve sate sos kullanılıyor. Peki, nasi goreng nasıl yapılır?

Kore Usulü Etli Türlü Tarifi | Mucize Lezzetler

Kore Usulü Etli Türlü Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde Kore usulü etli türlü tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Glisemik İndeks Nedir Glisemik İndeks Yüksek Yiyecekler, Besinler Ve Meyveler..

Glisemik İndeks Nedir? Glisemik İndeks Yüksek Yiyecekler, Besinler Ve Meyveler..

Glisemik İndeks, karbohidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme hızına göre sınıflandırılmasını sağlar. Tüm karbohidratlar kanda farklı hızlarla şekere dönüşür. Besinlere 0 ve 100 aralığında kan değeri verilir. Bir öğünün glisemik indeksini hesaplamak zaman zaman zor olabilir ama farklı glisemik indeks değeri olan besinlerin bir araya gelmesi, o yemeğin glisemik indeks değerini önemli ölçüde değiştirebilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer Alerji Neden Olur Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Alerji Neden Olur? Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerji durumunda vücut bir besine veya maddeye karşı tepki verir. Toplumda pek çok kişi bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca besin alerjisinin aynı sıra özellikle mevsim geçişlerinde polen ve bahar alerjisi de görülmektedir. Alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözüm üretilebilir. Peki alerji nasıl geçer? Evde alerjiye ne iyi gelir? İşte alerjinin nedenleri ve evde alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler...

21.07.2021İyi Yaşam
Bilim insanlarının Aman dikkat diye uyardığı şey oldu Bundan sonrası karanlık...

Bilim insanlarının 'Aman dikkat' diye uyardığı şey oldu! Bundan sonrası karanlık...

Hayatta kalmak için en temel ihtiyacımız olan oksijenin ana kaynağı ormanlar, artık bu fonksiyonu yerine getiremiyor. Şu an bulunduğumuz kırılma noktasının bir adım ötesinde bizi çok karanlık günler bekliyor.

18.07.2021Dünya
Yulaf nedir ve neyden yapılır Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulaf nedir ve neyden yapılır? Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulafın pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle tok tutucu özelliği ile bilinen yulaf mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Yulaf tüketmek isteyenler yulafın neyden yapıldığını merak etmektedirler. Yulaf oldukça faydalı olan bir besindir. Son günlerde yulaf ile ilgili araştırmalar da artmıştır. Peki, yulaf nedir? Yulaf neyden yapılmaktadır? Yulaf faydaları nelerdir? Yulaf nasıl yenir? İşte yulaf besini ile ilgili tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
FAO: Küresel gıda fiyatları 12 ay sonra ilk kez düştü

FAO: Küresel gıda fiyatları 12 ay sonra ilk kez düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının bir yıl boyunca yükselişini sürdürmesinin ardından haziranda düştüğünü bildirdi.

8.07.2021Ekonomi
Tarım, gıda ve içecek sektörü ilk 5 ayda 8,6 milyar dolarlık ihracat yaptı

Tarım, gıda ve içecek sektörü ilk 5 ayda 8,6 milyar dolarlık ihracat yaptı

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Veri Paneli'ne göre, 2021 yılının ilk 5 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü 8,6 milyar dolarlık ihracat, 7 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi.

7.07.2021Ekonomi
Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynadı

Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynadı

Emtia piyasasında geçen hafta pozitif bir seyir izlenirken, şekerde 4 yılın, kurşunda 3 yılın, Brent petrolde ve doğal gazda 2,5 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

5.07.2021Ekonomi
Sebze-meyveye yeni standartlar

Sebze-meyveye yeni standartlar

TİCARET Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

30.06.2021Ekonomi
Emtia piyasası geçen hafta atağa kalktı

Emtia piyasası geçen hafta atağa kalktı

Emtia piyasası geçen hafta ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelen "güvercin" açıklamalar, dolar ve tahvil faizlerindeki geri çekilmelerle atağa kalktı.

28.06.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ünlülerin beslenme danışmanı Türkiye’de... 'Türk mutfağı bir hazine'

Mel Gibson, Jennifer Aniston, Oprah Winfrey gibi Hollywood’un ünlü isimleriyle çalışan Amerikalı beslenme uzmanı Mark MacDonald geçen hafta İstanbul’daydı. İşte ünlü sağlık gurusu ile yaptığımız online sohbetten satırbaşları...

19.10.2021

Gözaltı torbaları neden olur, nasıl kurtulunur?

Göz çevresindeki cilt, daha ince ve daha hassastır. Yaşlanmanın ilk işaretleri göz çevresinde görünür. Bunun nedeni ise sıvı retansiyonu ya da fazladan yağın daha belirgin göründüğü içindir.

15.10.2021

Hem ruhu hem bedeni iyi beslemek önemli

Meme kanseri tedavisi sürecimi anlattığım ve röportajlarla desteklemeye çalıştığım yazı dizisinin son gününü ruhsal ve bedensel beslenmeye ayırmak istiyorum. Çünkü bu süreçte bir kez daha gördüm ki, ‘Komşumuza iyi geldi, sen de şunu ye’ lobisi çok güçlü. Elbette haklı oldukları noktalar da var. İnsan, ‘Belki iyi gelir’ umudu ile hepsini de denemek istiyor ama tersi de mümkün, iyi gelmeyebilir. İstedim ki, kulaktan dolma bilgi ile değil de tedavi sürecinde beslenmenin önemini ve kansere yakalanmamak için neler yapılması ve dahası ruhu nasıl beslemek gerektiğini uzmanlar anlatsın.

10.10.2021

Fındıktan, bademden ya da kestane şekerinden...

Bugünlerde 1 litrelik bitkisel sütler marketlerde 20 lirayla 45 lira arasında satılıyor. Aynı miktarı evde yapmanın maliyetiyse 3-10 lira arasında... Üstelik yapılışı da oldukça basit. Örneğin pirinçten süt yapabilir, sonra o sütü vegan bir muhallebiye dönüştürebilirsiniz. Fındık sütüyse hem tatlılara hem de kahvaltılık gevreklere çok yakışır.

2.10.2021

Hadi mektup yazıyoruz

Pandemide herkes teknolojiye gömüldü, her şeyimiz dijitale döndü diye düşünebilirsiniz.

28.09.2021

Veganların bitmeyen derdi: Herkes bizim yemediklerimizle ilgileniyor, ‘Bir kerecik ye, ne olur’ diyor

Restoranda “Bu ürün vegan mı” soruma “Hayır, un var” şeklinde bir cevap gelebiliyor, ‘Acaba glütenle mi karıştırdı’ derken başlıyoruz sohbete... Dışarıda yemek yerken de ısrarla kendi yediklerinden tattırmaya çalışanlarla uğraşıyoruz.

25.09.2021

Bitkisel etin leziz ve popüler hali

Buğdaydan, gerçeğini aratmayan lezzetli bir et elde etme fikri kulağa nasıl geliyor? Asya’da 1.500 yıldır yenen ‘seitan’, tadı ve dokusu kadar doyuruculuğuyla da şaşırtan, popüler bir seçenek.

18.09.2021

Sağlıklı olmaya karar verdiyseniz, işte ilk adım!

Sağlık yolculuğunuzu küçük, yapılabilir adımlara bölmek, zorlanmadan hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Artık daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyor ama bu zamana kadar yapmanız gerekenleri gözünüzde mi büyütüyordunuz? Büyütmeyin, size vereceğim küçük adımları takip edin.

12.09.2021

Dünyanın bütün sebzeleri... Birleşin!

Evde ne varsa, ne artmışsa... Çıkarın buzdolabından, hepsini bir tencerede kaynatın... Şifa dolu bu leziz sebze suyuyla da ister vegan bolonez soslu makarna ister domatesli pilav yapın...

4.09.2021

Prebiyotik- Probiyotik

Tüm dünyada bilinir ki fermente gıdalar, beslenmeye probiyotik bakteri katkısı sağlar. Yaklaşık 7000 yıl önce İran’da şarap yapımı ile başlayıp, Çin’de lahana fermentesiyle devam eden, Türklerin ilacı yoğurdun yapımı ile çeşitli faydaları tespit edilen günümüzde prebiyotik-probiyotikler önem kazanmaya devam ediyor.

19.08.2021

Kırışıklığa savaş açan 10 besin

Beslenme ve cilt kırışıklığı arasında büyük bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Öncelikle basit şekerden uzak durulmalıdır. Çünkü şeker molekülleri, kolajen lifleriyle birleşerek onları sertleştiriyor. Bu durum esnekliklerinin kaybolmasına ve kırışıklıklara neden oluyor. Kırışıklıkların engellenmesi için yapmanız gereken taze meyve ve sebzenin besleyiciliğinden faydalanmaktır. Ayrıca günde 2-3 litre su içmeyi de ihmal etmemek gerekiyor. Kırışıklığa savaş açan besinlerin bazılarına göz atalım.

11.08.2021

Menopozda beslenme

MENOPOZUN sorunları bir hayli fazla ama her kadında bu sorunların hepsinin çıkması da şart değil. Ayrıca, söz konusu sorunların hafif seyretmesi de mümkün. Peki, ne yapacak kadınlar? Özel Kent Bayraklı Tıp Merkezi’nden kadın doğum uzmanı Dr. Ayşalı Yılmaz anlattı...

9.08.2021

Tatilcilerin değil müdavimlerin kasabası

Ayvalık, sonu ille denize kavuşan daracık taş sokaklarından Çamlık’a, Sarımsaklı’dan Cunda’ya hayallerdeki Ege kasabası. Girit’ten ve Midilli’den esen lezzet rüzgârıysa zeytinyağına ve balığına meftun. Tabak tabak Ayvalık-Cunda turumuzda gelenekseli de var, modern adresler de....

18.07.2021

Soya ürünlerini tüketmek bize ne fayda sağlar?

Son yıllarda Akdeniz Mutfağını, Uzak Doğu'nun uzun ve sağlıklı yaşam sırlarını, muhtelif tohumların, otların, ağaçların, baharatların yararlarını yeniden keşfetmeye başladık. Keşfettiğimiz en değerli ürünlerden biri de soya fasulyesi oldu. Asya ülkelerinde pirinç kadar değerli olan soya, 5000 yıl kadar önce Doğu Asya ovalarında fark edilmiş. Ondan sonra da neredeyse kutsal bir tohum haline gelmiş. Bu ülkelerde yaşlılık hastalıklarına ve kansere daha az rastlandığı bir gerçek. Bunun nedenlerinden birinin, soya tüketimi olduğu düşünülüyor. Bu durum ortaya çıktığından beri, batıda soya ürünleri dikkatle inceleniyor, antiaging kapsamında değerlendiriliyor, standartları belirleniyor. Bu amaçla kurulmuş, ASA (American Soy Association) ve daha birçok araştırma merkezleri var.

17.07.2021