EKSTRA
MENÜ

Sosyal Fobi Nedir

Sosyal Fobi Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sosyal Fobi Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 80 Sosyal Fobi Nedir haberi bulunmuştur.

Sosyal Fobi Nedir Haberleri

Sosyal Fobi Nedir Sosyal Fobi İle Başa Çıkma Yolları

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi İle Başa Çıkma Yolları

Toplum önünde konuşmak, birçok kişi için oldukça zor bir durum olarak görülüyor. Konuşma sırasında heyecanlanmaktan korkan bireyler, kendilerini ifade etmekten çekinerek, sessizliğe bürünüyor. Bu durum, hayatın birçok alanında kısıtlamalara yol açarken, depresyona sürükleyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, sosyal fobininin tedavi yöntemleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

9.07.2019İyi Yaşam
En Büyük Korkunuz Kalabalıklar mı

En Büyük Korkunuz Kalabalıklar mı?

Sürekli izlendiğini düşünmek, kalabalıklar karşısında çıplakmışçasına savunmasız hissetmek ve her an hata yapacağına ve bu sebeple eleştirileceğine inanmak… Sosyal fobisi olan kişilerin her gün yaşadığı duygular tam olarak bu şekilde ifade edilebilir.

Sosyal fobi mi yoksa utangaçlık mı

Sosyal fobi mi yoksa utangaçlık mı?

Sürekli izlendiğini düşünmek, kalabalıklar karşısında çıplakmışçasına savunmasız hissetmek ve her an hata yapacağına ve bu sebeple eleştirileceğine inanmak… Sosyal fobisi olan kişilerin her gün yaşadığı duygular tam olarak bu şekilde ifade edilebilir. Kontrol altına alınmadığında ise kişiyi tamamen kısıtlayan ve hayatını yaşamasını engelleyen bir argümana dönüşen sosyal fobiyi Nöroloji Uzmanı Dr.Mehmet Yavuz anlatıyor.

21.06.2019Sağlık
Sosyal fobi çocukları nasıl etkiliyor

Sosyal fobi çocukları nasıl etkiliyor?

Sosyal fobi nedir? Çocuklarda sosyal fobi neden olur? Utangaç sandığınız çocuğunuzun aslında sosyal fobisi olabilir. İşte, anne babalara çocuklarda sosyal fobi konusunda öneriler…

Sosyal fobiniz mi var | Beynine Format At

Sosyal fobiniz mi var? | Beynine Format At

NeuroFormat sistemi kurucusu ve yazar Barış Muslu bu hafta sosyal fobi nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi mümkün müdür sorularının cevabını paylaşıyor.

23.02.2017Life Style
Sosyal fobi nedir Sosyal fobi belirtileri nelerdir

Sosyal fobi nedir? Sosyal fobi belirtileri nelerdir?

Sosyal fobikler heyecanlanacakları durumlardan sürekli kaçma eğilimindedir.

13.06.2016Sağlık
Sosyal fobiyi yenmek artık çok kolay

Sosyal fobiyi yenmek artık çok kolay!

Kişinin hayatını ileri boyutta çok şiddetli etkiliyorsa...

11.03.2016Sağlık
Sosyal fobi yalnızlaştırıyor

Sosyal fobi yalnızlaştırıyor!

Bu durum işinizi ve sosyal aktivitelerinizi engelleniyorsa dikkat!

11.01.2016Sağlık
Sosyal fobinin belirtileri nelerdir

Sosyal fobinin belirtileri nelerdir?

Sizde de bu belirtiler varsa kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz...

20.08.2015Sağlık
Sosyal fobinizden kurtulmak elinizde

Sosyal fobinizden kurtulmak elinizde

Sosyal fobi, bir tip kaygı bozukluğu. Gençlerde 14 ile 20’li yaşlarda sıklıkla yaşanıyor. Tanımadık insanların arasında olunduğunda korku, yoğun kaygı ve stres gibi duygulara sebep oluyor. Tedavisi mümkün. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Dr. Ayşe Bombacı anlatıyor.

14.07.2015Eğitim
Çocuğun vicdanını geliştirmesini sağlayın

Çocuğun vicdanını geliştirmesini sağlayın

Uzmanlara göre çocuk ve ergenlerle başetmenin yolu yanlış yaptıklarında onları cezalandırmada değil, oturup konuşmaktan geçiyor. Kendi kararlarını alabilen çocuklar yetiştirmek için anne-babanın onları itaate zorlamaması ilk şartların başında geliyor.

25.08.2014Eğitim
Eşcinsel tartışmalarına cevap

Eşcinsel tartışmalarına cevap

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Aileden Sorumlu Devlet bakanı Selma Aliye Kavaf'ın "Eşcinsellik hastalıktır" açıklamasının ardından gerçekleşen tartışma ve TPD'nin açıklamasına bu akşam Uğur Canbolat'ın ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında cevap verecek.

15.03.2010Gündem
Sosyal fobikler zor evleniyor

Sosyal fobikler zor evleniyor

Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, rezil olmaktan, eleştirilmekten...

Sosyal fobik misiniz

Sosyal fobik misiniz?

Sosyal fobi, başka insanların da bulunduğu ortamlarda aşırı heyecan duymaktır.

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapi, hem psikologlar hem de psikiyatristler tarafından uygulanan özel tedavi türlerine verilen genel addır. Terapiler, psikolojik rahatsızlıkları teşhis ve tedavi etmek için kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde uygulanır. Terapist olmak için üniversitelerin psikoloji, PDR ya da rehberlik bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak ettiğiniz tüm soruları sizin için yanıtladık.

24.12.2020Meslekler
The K2 dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon The K2 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The K2 dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? The K2 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The K2 dizisi yayınlandığı günden bu yana aksiyon severler tarafından oldukça beğenilmiştir. Beğenilmesinin başka bir sebebi ise konusunun farklı ve ilgi çekici olmasıdır. Yazımızda The K2 dizisinin konusu, kaç bölüm ve sezon yayınlandığı, yeni sezon ne zaman gibi bilgileri bulabilirsiniz.

10.09.2020Televizyon
Depresyon Neden Kilo Yapar

Depresyon Neden Kilo Yapar?

Depresyon kilo aldırır mı, kilo artışı depresyona neden olur mu, depresyon ilaçları kilo aldırır mı? Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyon tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

17.08.2020İyi Yaşam
Son dakika haberi... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika haberi... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti MKYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, Ayasofya'nın ibadete açılmasından sonra UNESCO tarafından kültürel miras olarak kalıp kalmayacağı ile ilgili olarak, "Bu şekilde ibadet mekanı olarak açık olup, kültürel miras içinde olan yerler vardır. UNESCO'dakiler bilsinler; burasının evrensel mirasının korunmasında Türkiye her türlü işbirliğine açıktır. Ayasfoya'nın tüm özellikleri korunacaktır" dedi.

13.07.2020Gündem
Yoksa siz de koronafobik misiniz

Yoksa siz de koronafobik misiniz?

Günlük yaşam düzenimiz değişti; evden çalışıyor, sevdiklerimizle görüşemiyoruz. Uykularımız kaçıyor, hepimiz temizlik konusunda takıntılı hale geldik. Hastalanma korkusuysa ayrı bir dert.

Ben Sana Güvenmiyorum, Çevrendekilere Hiç Güvenmiyorum: Othello Sendromu

Ben Sana Güvenmiyorum, Çevrendekilere Hiç Güvenmiyorum: Othello Sendromu

Kıskançlık kimileri için ilişkinin olmazsa olmazı kimiler içinse bir güvensizlik meselesi. Ancak belli ölçülerde kaldığında normal karşılanabilir bir duygudur. Ölçüsü kaçtığında, ve saplantılı bir hal aldığında ise artık hastalık olarak değerlendirilir. Nörolog Mehmet Yavuz, patolojik kıskançlık olarak da bilinen Othello Sendromu'nu anlatıyor.

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Bir kedinin üstüne kaynar su döküldü, bir köpek sahibi tarafından arabanın arkasına bağlanıp yolda sürüklendi, bir koca karısını öldürdü, bir kadın intihar etti, bir çocuk tecavüze uğradı… Adları farklı ama şiddet sarmalına dolanan toplumun hikayesi aynı… Her gün canımızı acıtan, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten bu vakaları hayatı boyunca onbinlerce insanın ruhlarına dokunmuş bir psikiyatri duayeni, hocaların hocası Prof. Dr. Özcan Köknel ile konuştuk. Geçtiğimiz günlerde deneyimlerini Mert İnan’ın yayına hazırladığı ‘Bilgenin Aynası’ kitabında anlatan 91 yaşındaki Köknel ile topluma ayna tuttuk. Yapacak çok iş var. Bunlardan biri anne-baba okulları açmak, diğeri cinsel eğitimi müfredata sokmak…

5.08.2019Gündem
Nokianın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu 9 PureView yenilikçi özellikleri dışında tasarımıyla da dikkatleri üzerine topladı. Yeni nesil akıllı telefonların çoklu arka kamera kullanımı furyasına katılan Nokia, Tripofobi rahatsızlığı bulunan kişilerin tepkisini çekti. Peki, Tripofobi nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o telefon hakkında bazı bilgiler

27.02.2019Teknoloji
Tripofobi nedir Tripofobi ne demek

Tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

Dünya genelinde yüz binlerce insanın şikayetçi olduğu tripofobi, zaman zaman oldukça sinir bozucu olabilecek bir fobidir. Daha önce tripofobiyi duymayan vatandaşlar da tripofobi hakkında merak ettikleri detayları internette araştırıyor. Peki, tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

6.07.2018Sağlık
Kilosu sebebiyle mutsuz olan insanlara umut: Sencer Piyancı’dan Kilostrofobi

Kilosu sebebiyle mutsuz olan insanlara umut: Sencer Piyancı’dan Kilostrofobi

Hem ülkemizde hem de dünyada, ideal beden ölçüleri ve tanımlara karşı tek mutluluk reçetesi olmadığı iddiasıyla yeni ve güçlü sesler yükseliyor. Sencer Piyancı’yla kilosu sebebiyle mutsuzluğa mahkum olduğunu düşünenlere bir umut ışığı olmayı amaçladığı yeni kitabı Kilostrofobi’yi konuştuk.

28.05.2018Kampüs
Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı

Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı!

Fox TV ekranlarından yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde rol alan ünlü oyuncu Hazal Kaya'nın peşini hastalıklar bırakmıyor.

6.12.2017Etkinlikler
1 saatte aşk acısına veda

1 saatte aşk acısına veda!

İki dokunuşla stresi yeniyor. Aşırı yeme isteği, takıntı, suçluluk hissi ya da fobi... Azıcık telkiniyle eser kalmıyor, tek seansta sigarayı bıraktırıyor. Bu adam müthiş dostum! Peki ya bir saatte aşk acısını unutturması?..

13.03.2016Hayat
Sözlü sınavda fobisi olan yandı

Sözlü sınavda fobisi olan yandı

Fobi yani gerçek bir tehlike kaynağı olmadığı halde duyulan korku, çoğu insanda karşılaşılan bir durum. Gençlerde en çok sosyal fobiye rastlanıyor. Yazılı sınavda gösterdiğiniz başarıyı sözlü sınavda gösteremiyorsanız ‘sosyal fobi’ kurbanı olabilirsiniz. Tedavisi mümkün olan bu durumu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu ile konuştuk. Balcıoğlu’na göre, korku, sıkıntı ve fobi arasında sıkı bir yakınlık var ve fobiler anksiyeteye (kaygıya) karşı bir ego savunması olarak ortaya çıkıyor. Balcıoğlu şunları anlatıyor:

1.12.2015Eğitim
İlişkiniz aslında sizsiniz

İlişkiniz aslında sizsiniz!

Sağlıklı evliliğin olmazsa olmazları nelerdir?

17.06.2015İlişkiler
Fermente besinler sosyal anksiyeteyi azaltıyor

Fermente besinler sosyal anksiyeteyi azaltıyor

Dünya Türk mutfağının faydalarını keşfediyor. Bilim adamları bizim mutfağımızda da sıkça kullanılan yoğurt ve turşu gibi besinlerin uç boyutlardaki utangaçlığı yok edebileceğini iddia etti.

12.06.2015Sağlık
Kendini güvende hissetmeyen çocuk korkuyor

Kendini güvende hissetmeyen çocuk korkuyor

Uzmanlara göre sosyalleşmeyen çocuklar bilmediği bir ortama girdiğinde kendini güvende hissetmiyor ve korkuyor. Ailesi tarafından ihtiyaçları karşılanan, aidiyet duygusu gelişmiş çocuklar da elindekileri kaybedeceğini düşünerek endişeye kapılıyor.

10.11.2014Eğitim
Okul korkusu en fazla 1-2 hafta sürer

Okul korkusu en fazla 1-2 hafta sürer

Okullar 16 Eylül Pazartesi günü açılacak. Bu yıl anaokulu ya da ilkokul birinci sınıfa başlayacak minikler ise bugün ders başı yapıyor. Çocuklarla birlikte aileler de heyecanlı. Anne-babalar “Çocuğum okuldan kaçar mı, ona nasıl destek olabilirim, okula başlayınca ona eşlik etmeli miyim, okulda ne kadar kalmalıyım?” gibi sorulara yanıt ararken, Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Doktor Nevin Dölek, ailelerin aklına takılan sorulara yanıt verdi. Dölek, okul korkusunu, ne kadar sürebileceğini, ailelerin yapması gerekenleri anlattı.

9.09.2013Eğitim
25 soruda okul korkusu

25 soruda okul korkusu

Başlıca belirtileri sabah saatlerinde görülen mide bulantıları, baş ağrıları, yorgunluk, uyku düzeninde bozukluk... Her 20 çocuktan birinde yani çocukların yüzde 5’inde görülebilen okul korkusu, çocuğun okula ilk başladığı zaman da ortaya çıkabilir, ilerleyen zamanlarda da. Psikoloji İstanbul’dan Çocuk ve Ergen Psikoloğu Tolga Erdoğan’la okul fobisini konuştuk .

21.09.2012Gündem
Kadınlar ilişkiyi, erkekler gücünü kaybetmekten korkuyor

"Kadınlar ilişkiyi, erkekler gücünü kaybetmekten korkuyor"

Son yıllarda tecavüzlerde artış var ve beraberinde gelen ölümler… Ve cinsellik üzerine eğitimler, toplumu bilinçlendirmek adına yapılan seminerler sayesinde insanlar yaşadıkları sorunlarını çok rahat dile getirir oldular…

5.03.2012Sağlık
Hem erkek hem kadın

Hem erkek hem kadın

Herkes onları izliyor, onları konuşuyor, onları merak ediyor… Muhteşem ikili Demet Evgar ve Emre Karayel’in hayat verdiği “1 Erkek 1 Kadın” projesi tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul Life dergisi, yeni sezona Star TV’de başlayan dizinin iki oyuncusu Demet Evgar ve Emre Karayel ile Rahmi M. Koç Müzesi’nde zaman tüneline girdi.

7.02.2012Kelebek
Çocuklara Psikodrama ile Gelen Huzur

Çocuklara Psikodrama ile Gelen Huzur

Drama ile psikodrama arasında ne fark var?

Teknolojik Hastalık Hikikomoriye Dikkat

Teknolojik Hastalık Hikikomoriye Dikkat!

Çocuğunuz sanal dünyanın bağımlısı mı?

Kaygı kalbe zarar

Kaygı kalbe zarar

Belirgin kaygı bozukluğu olan hastaların, kalp krizi ve inme geçirme olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

29.07.2010Kelebek
Aşırı terlemeye radikal ve kesin çözümler

Aşırı terlemeye radikal ve kesin çözümler

Aşırı terleme yüzünden günlük hayatın belki de en alışılageldik sosyal davranışları olan yüzyüze bakarak konuşma ve el sıkışma büyük bir işkence haline gelir.

Okul korkusu için neler yapılabilir

Okul korkusu için neler yapılabilir

Okul korkusu yaşayan çocuklar neler yaşar, hangi davranışlar gözükür? İşte merak edilen cevaplar...

19.09.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Sosyal fobi ile baş etmenin yolları

Sosyal fobi ile baş etmenin yolları

Sosyal fobi, topluluk içinde başkaları tarafından yargılanacağı düşüncesi ile sürekli ve belirgin bir korku duyma bozukluğudur.

19.05.2018

Sosyal ortamlara girmekte zorlanıyor musunuz?

Sosyal ortamlardan rahatsızlık duyduğunuzda üstüne gidin, vazgeçmeyin.

15.08.2016

'Panik atak'ın nedeni gerginlik

Gülben Ergen bu hafta uzman psikolog Elif Özlük ile bir araya geldi. Özlük; uçuş, yükseklik, kapalı alan gibi korkuları tedavi eden sanal gerçeklik terapisinin detaylarını anlattı.

10.10.2018
Fobileri tedavi etmek mümkün

Fobileri tedavi etmek mümkün!

Kaygı insanların yaşadığı en rahatsız edici duygulardan bir tanesidir.

7.12.2016

Panik atak öldürmez ama güçlendirir

İlaç tedavisi ve psikoterapi ile panik ataktan kurtulmak mümkün!

14.10.2014

Bir tuhaf durum, bir garip hastalık: Bağlanma Hastalığı

Gün geçmiyor ki yeni bir hastalık tanımlanmasın. "Bağlanma hastalığı" da bunlardan biri; bir eski zaman hastalığı. Dünya üzerinde çeşit çeşit insan olduğu gibi çeşit çeşit de hastalık mevcut. Birazdan okuyacağınız, halk tarafından adı konulan, Dr. Cem Keçe ve Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından bilim dünyasına tanıtılan bağlanma hastalığı belki de bugüne kadar çok duyduğunuz ama inanmakta zorlandığınız bir rahatsızlık. Bağlanma hastalığına yakalan erkekler, eşleriyle seks...

4.08.2014

Şimdi herkes “nomofobik”

Nomofobi, son yıllarda giderek yayılan bir terim. Açılımı “No-mobile fobi” yani cep telefonsuz kalma fobisi.

12.09.2012

İzleyenler bizi röntgenlediklerini sanıyor

Turkmax’ta kendi halinde başlayan bir dizi, ufak ufak, önce kendini kabul ettirmeye, sonra fısıltı gazetesine manşet olmaya ve derken insanların izlemekten en hoşlandığı komedi dizilerinden biri haline gelmeye başladı ve bu sürecin sonunda bir de baktık ki, '1 Kadın, 1 Erkek' almış başını gitmiş, efsane olmuş, efsane!

28.01.2012

Ayıldım, ayıldınız

Geçen gün yazdığım yazı üzerine sizlerden yine pek çok eposta aldım.

15.09.2011