EKSTRA
MENÜ

Sophos

Sophos haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sophos hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 232 Sophos haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sophos Haberleri

Flört sitelerinden bulaşıyor, iPhoneları ele geçiriyor

Flört sitelerinden bulaşıyor, iPhone'ları ele geçiriyor

Bumble ve Tinder gibi uygulamaların ABD ve Avrupalı kullanıcılarını hedef alan CryptoRom, kurbanların iPhone cihazlarını uzaktan yönetebiliyor.

14.10.2021Teknoloji
Kurumunuzu siber saldırılara karşı nasıl hazırlarsınız

Kurumunuzu siber saldırılara karşı nasıl hazırlarsınız?

Uygun bir siber saldırı müdahale planı oluşturarak, işletmenizin siber saldırılara karşı önceden hazırlanmasını sağlayabilir ve olası bir saldırı anında kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Sophos’un bu konudaki tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

6.10.2021Teknoloji
Avrupada organize siber saldırılar 2020de iki kattan fazla arttı

Avrupa'da organize siber saldırılar 2020'de iki kattan fazla arttı

Kötü amaçlı fidye yazılımlarıyla yapılan saldırıların şirketlere ve kurumlara maliyeti 2020'de 761 bin dolar civarındayken, bu rakam 2021'in daha ilk 5 ayında yaklaşık 1 milyon 850 bin dolara kadar çıktı.

10.06.2021Dünya
Yaptırımları korsan kripto madencilikle aşmaya çalışıyorlar

Yaptırımları korsan kripto madencilikle aşmaya çalışıyorlar

Siber güvenlik uzmanları, internet üzerindeki veritabanı sunucularını hedef alan kripto madencilik yazılımı MrbMiner hakkında “MrbMiner: Cryptojacking to bypass international sanctions” başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Rapor, zararlı yazılımın İran’a yönelik uluslararası yaptırımları aşmak için ülkedeki küçük bir yazılım merkezi tarafından hazırlandığına ve yönetildiğine işaret ediyor.

26.01.2021Teknoloji
2021 yılında siber güvenlikte neler ön planla çıkacak

2021 yılında siber güvenlikte neler ön planla çıkacak?

2021’de deepfake, Blockchain, fidye yazılımı, oltalama ve DNS zehirlenmesi ile akıllı oyuncaklar en büyük siber güvenlik konularının başında gelecek. Evden çalışmanın süreceği 2021 yılında da yine kişisel veriler, e-posta güvenliği, online ticaret, oltalama gibi pek çok siber güvenlik tehdidi artarak ve yeni yöntemler kullanılarak devam edecek. Bilgi teknolojileri uzmanı Ozan İnan, 2021 yılında ön plana çıkacak 5 Siber Güvenlik konusunu anlattı.

17.01.2021Teknoloji
Siber suçlular en sık hangi yöntemleri kullanıyor

Siber suçlular en sık hangi yöntemleri kullanıyor?

Microsoft’un düzenli aralıklarla yayınladığı Dijital Savunma Raporu’nun son sayısı çıktı. Araştırmaya göre, pandemi ile birlikte kimlik bilgisi dolandırıcılığı ve iş e-postalarının güvenlik ihlallerinde artış söz konusu.

10.12.2020Teknoloji
Siber saldırılar 20 yıl boyunca nasıl gelişti

Siber saldırılar 20 yıl boyunca nasıl gelişti?

Sophos, siber güvenliğe yönelik tehditlerin geçtiğimiz 20 yıl boyunca nasıl geliştiğini adım adım ele alan kapsamlı bir rapor yayınladı. Şirketin Kıdemli Güvenlik Danışmanı John Shier tarafından hazırlanan rapor, siber saldırganların nasıl organize suç örgütlerine dönüştüğünü ve dünya genelinde trilyon dolarla ölçülen zararlara neden olan bir sektör haline geldiğini gözler önüne seriyor.

9.12.2020Tekno
Sunuculara yönelik saldırılar artış gösterecek

Sunuculara yönelik saldırılar artış gösterecek

Sophos 2021 Tehdit Raporu yayınlandı. Güvenlik araştırmacılarının yanı sıra tehdit avcıları, hızlı müdahale ekipleri, bulut güvenliği ve yapay zeka uzmanları tarafından hazırlanan rapor, önümüzdeki yıl siber güvenlik tehditlerinin ve eğilimlerinin hangi yöne evrileceğine ve gerçek dünyaya nasıl etki edeceğine dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

24.11.2020Teknoloji
Fidye yazılımının vurduğu şirketler eski haline dönemiyor

Fidye yazılımının vurduğu şirketler eski haline dönemiyor

Sophos’un gerçekleştirdiği araştırma, fidye yazılımlarının kurbanı olan bilgi teknolojileri yöneticilerinin siber güvenlik konusunda kendilerine duydukları güvenin ve siber saldırılara olan yaklaşımlarının, daha önce fidye yazılımlarıyla karşılaşmamış olanlara kıyasla önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

20.10.2020Teknoloji
En gelişmiş tehditler en basit yöntemlerle bulaşıyor

En gelişmiş tehditler en basit yöntemlerle bulaşıyor

Günümüzde kurumsal ağların derinliklerine sızmak isteyen siber saldırganlar her ne kadar gelişmiş teknikler kullansalar da, günün sonunda kullanıcıları tuzağa düşürmek için basit yöntemlerden yardım alıyor. Kurum genelinde doğru güvenlik yaklaşımlarını uygulayarak ve kullanıcılarınızı güvenlik zincirinin aktif birer halkası haline getirerek, her birini siber savunma hattınızı koruyan kahramanlara dönüştürebilirsiniz.

12.10.2020Teknoloji
Fast Food fidye yazılımlarının her biri 8 bin 620 dolara mâl oluyor

Fast Food fidye yazılımlarının her biri 8 bin 620 dolara mâl oluyor

Siber güvenlik uzmanları, COVID-19 döneminde özellikle KOBİ ölçeğindeki şirketleri kıskacına alan Dharma adlı fidye yazılımına dair detaylı analizinin sonuçlarını paylaştı. Fast food mantığıyla herkesin ulaşabileceği bir hizmet olarak sunulan Dharma, tuzağa düşürdüğü KOBİ’lerden ortalama 8 bin 620 dolar fidye talep ediyor.

19.08.2020Teknoloji
İnternetteki Emotet tehlikesi kış uykusundan uyandı

İnternetteki Emotet tehlikesi kış uykusundan uyandı

Siber güvenlik uzmanları, dünyanın en yaygın ve inatçı botnet ağlarından Emotet’in 6 ay süren sessizliğin ardından yeniden faaliyete geçtiğini belirledi. Üstelik Emotet kullanıcıları tuzağa düşürmek için yeni numaralar öğrenmişe benziyor.

4.08.2020Teknoloji
ProLock: İnternette kullanıcıları bekleyen yeni tehlike

ProLock: İnternette kullanıcıları bekleyen yeni tehlike

Prolock, diğer fidye yazılımlarında olduğu gibi dosyaların tamamını şifrelemek yerine dosyaların sadece bir kısmının şifrelendiği yeni bir tekniğe başvuruyor. Ancak ProLock saldırısına uğrayanlar, fidye ödemeyi kabul etseler dahi kendilerine gönderilen şifre çözücünün bu dosyaları eski haline getiremediğinden ve işleri çok daha zorlaştırdığından şikayet ediyor.

29.07.2020Teknoloji
İşletmelere Genel Bulut odaklı siber saldırılar artıyor

İşletmelere Genel Bulut odaklı siber saldırılar artıyor

Sophos’un dünya çapında gerçekleştirdiği “The State of Cloud Security 2020” araştırması, geçtiğimiz yıl Türkiye’deki kurumların %79’unun genel bulut üzerindeki varlıklarının saldırıya uğradığını ortaya çıkardı. Araştırmada saldırıların başlangıç noktasının çoğunlukla yapılandırma hatalarından kaynaklanan açıklar olduğuna, Türkiye’deki saldırıların %84’ünün bu yolla gerçekleştirildiğine dikkat çekiliyor.

13.07.2020Teknoloji
Macbook kullananları bekleyen yeni tehlike

Macbook kullananları bekleyen yeni tehlike

Sophos, MacOS işletim sistemini ve Safari internet tarayıcısını hedef alan Bundlore adlı yeni reklam saldırısını ortaya çıkardı. Bundlore, yüklediği eklentilerle kullanıcıları istenmeyen reklamlarla yüzleştirmenin yanı sıra arama sonuçlarına ve indirme bağlantılarına da müdahale ediyor.

24.06.2020Teknoloji
Sistemler arasında hayalet gibi dolaşan fidye yazılımı

Sistemler arasında hayalet gibi dolaşan fidye yazılımı

Uzmanlar, Ragnar Locker adlı fidye yazılımının güvenlik sistemlerinin denetiminden kurtulmak için bulaştığı cihazlarda kendi sanal makinesini kurduğunu tespit etti. Siber güvenlik uzmanları, fidye yazılımlarında böylesine karmaşık bir gizlenme tekniğine ilk kez rastladıklarını ifade ediyor.

1.06.2020Teknoloji
Fidye saldırıları şirketlere 350 bin dolara mâl oluyor

Fidye saldırıları şirketlere 350 bin dolara mâl oluyor

Sophos, fidye saldırılarının mevcut eğilimini ve şirketlere verdiği zararı ortaya koyan küresel araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmaya göre başarılı bir fidye saldırısının neden olduğu zararı geri döndürmek dünya genelinde ortalama 730 bin dolara mal olurken, Türkiye özelinde saldırı başına maliyet 350 bin doların üzerine çıkıyor. Araştırma ayrıca fidye ödeme yoluna giden şirketlerin iki kat daha fazla zararla yüzleştiğini ve saldırı başına maliyetin 1,4 milyon dolara tırmandığını ortaya koyuyor.

13.05.2020Teknoloji
Şifreniz elimizde diyerek şantaj yapan e-postalara kanmayın

Şifreniz elimizde diyerek şantaj yapan e-postalara kanmayın

Siber güvenlik uzmanları, ‘bilgisayarınıza casus program yükleyerek internette porno izlerken web kameranız aracılığıyla sizi kaydettiğini’ iddia eden ve bu yolla para koparmak isteyen e-posta mesajlarına kanmamanız gerektiği konusunda uyardı.

21.04.2020Teknoloji
iPhoneları bu kez soyguncu yazılımlar bastı

iPhone'ları bu kez 'soyguncu' yazılımlar bastı

Siber güvenlik uzmanları, Apple resmi uygulama dükkanı App Store’da 30’un üzerinde soyguncu yazılım tespit ettiklerini ve bunların yaklaşık 4 milyon kez indirildiğini açıkladı. Görsel düzenleme, fal, burç, barkod okuyucu gibi basit fonksiyonların arkasına gizlenen soyguncu yazılımlar, yükleyenleri yıllık 520 dolara varan faturalarla karşı karşıya bırakıyor.

13.04.2020Teknoloji
Evinde kargo bekleyenler siber dolandırıcıların yeni hedefi

Evinde kargo bekleyenler siber dolandırıcıların yeni hedefi

Koronavirüs önlemleri kapsamında günlerdir evinizden dışarı adım atmasak da, zorunlu veya aniden beliren ihtiyaçlar peşimizi bırakmıyor. Böyle durumlarda ilk akla gelen şey çevrimiçi alışveriş sitelerinden adrese teslim sipariş vermek. Siber güvenlik uzmanları, bu durumun önemli suistimallere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

1.04.2020Teknoloji
Koronavirüs odaklı yeni siber saldırı tekniklerine dikkat

Koronavirüs odaklı yeni siber saldırı tekniklerine dikkat!

Siber güvenlik uzmanları, Koronavirüs (COVID-19) salgınını fırsat olarak gören siber suçlulara karşı kullanıcıları uyarıyor. Diğer yandan toplum sağlığını ilgilendiren bu denli ciddi bir olay karşısında bile fırsatçıların maalesef geri adım atmadığı, hatta yeni ve yaratıcı yöntemler keşfetme yoluna gittiği görülüyor.

19.03.2020Teknoloji
Evden çalışırken nelere dikkat etmeli İşte 5 altın kural

Evden çalışırken nelere dikkat etmeli? İşte 5 altın kural

İçinde bulunduğumuz sağlık koşulları, daha önce uzaktan çalışma deneyimine sahip olmayan pek çok kullanıcıyı bir anda ofisten uzak kalmaya zorladı. Bu durumun bir siber güvenlik krizine dönüşmemesi için bilgi teknolojileri çalışanlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Sophos, uzaktan çalışma deneyiminin neden olabileceği güvenlik risklerini engellemeye yardımcı olacak ve bilgi teknolojileri profesyonellerinin hayatını kolaylaştıracak tavsiyelerini beş madde halinde paylaştı.

17.03.2020Teknoloji
Ücretsiz Wi-Fi bağlantısı kullananlara önemli uyarı

Ücretsiz Wi-Fi bağlantısı kullananlara önemli uyarı

Çoğumuz ücretsiz Wi-Fi servislerine bağlanmanın bir bedeli olmadığını düşünürüz. Oysa dolaylı da olsa bu servislere bir bedel ödersiniz. Bu yeri gelir doğum gününüz olur, yeri gelir seyahat bilgileriniz olur, hatta ev adresiniz veya telefon numaranız olur. Sonra bir bakarsınız ki milyonlarca kullanıcının bilgilerinin pazarlandığı internetin karanlık köşelerine birileri sizin bilgilerinizi de ekleyivermiş.

11.03.2020Teknoloji
Thoma Bravo, Sophos’u 3,9 milyar dolara satın aldı

Thoma Bravo, Sophos’u 3,9 milyar dolara satın aldı

Sophos, yazılım ve teknolojiye dayalı hizmet sektörlerine odaklanan özel sermaye şirketi Thoma Bravo tarafından satın alınma sürecinin tamamlandığını duyurdu. Yaklaşık 3,9 milyar dolar değerlemeyle tamamlanan satın alma süreci ilk kez 14 Ekim 2019’da gündeme gelmiş, 3 Aralık 2019’da yapılan oylamayla satış hissedarlar tarafından onaylamıştı.

3.03.2020Teknoloji
Koronavirüs endişesi e-postalara sıçradı

Koronavirüs endişesi e-postalara sıçradı

Herhangi bir konu etrafında yoğunlaşan ilgiyi kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen siber saldırganlar, şimdi de koronavirüsüne merak saldı.

14.02.2020Teknoloji
Sophostan cepte soyguna son veren ücretsiz yazılım

Sophos'tan cepte soyguna son veren ücretsiz yazılım

Sophos’un Chrome OS, Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlar için tasarladığı güvenlik çözümü Sophos Intercept X for Mobile, kullanıcıları yüklü ödemeler yapmaya zorlayan fırsatçı yazılımlara karşı korumayı vadediyor. Uygulama, bireysel kullanım için ücretsiz olarak sunuluyor.

30.01.2020Teknoloji
Fidye tazılımları kurbanlarını böyle avlıyor

Fidye tazılımları kurbanlarını böyle avlıyor!

Sophos, aralarında WannaCry, SamSam, RobbinHood, Ryuk ve MegaCortex gibi dünya genelinde pek çok sisteme diz çöktürmüş örneklerin de yer aldığı 11 ayrı fidye yazılımı ailesinin saldırılarını nasıl gerçekleştirdiklerine ışık tutan bir kılavuz yayınladı.

26.11.2019Teknoloji
Binlerce Disney Plus hesapları çalındı: Arkasında kim var

Binlerce Disney Plus hesapları çalındı: Arkasında kim var?

ABD'de hizmete girmesinin ardından yoğun ilgiyle karşılaşan Disney+ dijital içerik servisine abone olan binlerce kişi, ilk haftanın sonunda hesaplarına erişimde sorun yaşamaya başladı. Siber saldırıya uğrayan binlerce hesap çalınırken, siber güvenlik uzmanları saldırının perde arkasını aralamaya çalışıyor.

24.11.2019Teknoloji
Fidye yazılımı saldırıları artarak devam edecek

Fidye yazılımı saldırıları artarak devam edecek

Siber güvenlik şirketi Sophos’un önümüzdeki yılın siber tehditlerine ışık tutmak için yayınladığı 2020 Tehdit Raporu, fidye yazılımı saldırılarının hız kesmeyeceğine, Android’e yönelik tehditlerin daha iyi gizleneceğine, buluttaki konfigürasyon hatalarının ve makine öğrenmesinin daha çok suistimal edileceğine dikkat çekiyor.

7.11.2019Teknoloji
WannaCry, dünyanın en riskli aşısına dönüştü

WannaCry, dünyanın en riskli aşısına dönüştü

Sophos, WannaCry saldırısından sonra olup bitenleri özetlediği ‘WannaCry Aftershock’ adlı araştırma raporunu yayınladı. Rapora göre aradan 2 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen WannaCry ve varyantları saldırılarda hız kesmiyor. Sophos, sadece 2019 yılı Ağustos ayında 4,3 milyon WannaCry saldırısını engellediğini açıkladı. Ortalıkta gezinen on binlerce varyant ise ilginç bir şekilde şimdilik sistemleri ‘aşılayarak’ korumaya almakla yetiniyor.

23.09.2019Teknoloji
BlueKeep: Bilgisayarları bekleyen yeni büyük tehlike

BlueKeep: Bilgisayarları bekleyen yeni büyük tehlike

Güvenlik şirketi Sophos'un yayınladığı son rapor, BlueKeep isimli tehdidin varlığını ortaya koydu. BlueKeep sayesinde hacker'lar kolayca Uzak Masaüstü Protokolü aracılığıyla hedef sistemlerde diledikleri komutları çalıştırabiliyor ve zararlı yazılım yükleyebiliyor.

8.07.2019Teknoloji
MegaCortex adlı yeni bir fidye yazılımı tehlike saçıyor

MegaCortex adlı yeni bir fidye yazılımı tehlike saçıyor

Başta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin, İtalya, Hollanda, Fransa, İrlanda, Hong Kong, Endonezya ve Avustralya olmak üzere pek çok ülkede eş zamanlı olarak yükselişe geçen MegaCortex, Türkiye’deki kurumları da tehdit ediyor.

6.05.2019Teknoloji
Windows 10 güncellemesi bilgisayarları dondurdu

Windows 10 güncellemesi bilgisayarları dondurdu

Microsoft'un yayınladığı yeni Windows güncellemesi bazı bilgisayarlarda 'donma' problemine yol açmaya başladı.

14.04.2019Teknoloji
Facebookta şifre skandalı sonrası kullanıcılar ne yapmalı

Facebook'ta şifre skandalı sonrası kullanıcılar ne yapmalı?

Facebook bu kez şifre skandalıyla sallanıyor. Milyonlarca kullanıcının şifresini düz metin olarak sakladığını itiraf eden şirkette saklanan bu şifrelere 20 bini aşkın Facebook çalışanının da erişme yetkisi var. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Kullanıcılar şifresini hemen değiştirmeli mi? Yapılacak bir şey var mı?

22.03.2019Teknoloji
Hedef artık milyonlarca kişi değil, milyonlarca dolar

Hedef artık milyonlarca kişi değil, milyonlarca dolar!

Sophos 2019 Yılı Tehdit Raporu yayınlandı. Raporda siber suçluların alışılageldik yaygın tehditlerden öte, zengin kurumlardan para koparmak için hedefe özel tasarlanmış karmaşık saldırılara yöneldiği dikkat çekiyor. Tespit edilmesi son derece zor olan bu saldırılar, kurumlarda milyonlarca dolarlık fidye bedeli ve iş gücü kaybına neden oluyor.

20.11.2018Teknoloji
6 milyon dolarlık fidye yazılımı SamSam, Orta Doğu’yu tehdit ediyor

6 milyon dolarlık fidye yazılımı SamSam, Orta Doğu’yu tehdit ediyor

Bilgi teknolojilerine yönelik evrensel bir tehdide dönüşen fidye yazılımları (ransomware), en korkulan siber saldırılar arasında ilk sırada yer alıyor. Günümüzün en ciddi fidye saldırıları arasında yer alan SamSam üzerinde Sophos’un yaptığı detaylı araştırmalar, durumun düşünülenden çok daha ciddi olduğunu, SamSam’ın şimdiye dek fidye tehdidiyle topladığı paranın 6 milyon dolara yaklaştığını ortaya koydu.

2.08.2018Teknoloji
Android telefonlarda büyük tehlike

Android telefonlarda büyük tehlike

SophosLabs, karekod okuyucu ve akıllı pusula gibi uygulamaların içine gizlenerek Google Play mağazasına sızan ve kullanıcıları reklam bombardımanına tutan Andr/HiddnAd-AJ adlı yeni bir tehdit hakkında kullanıcılara uyarıda bulundu.

9.04.2018Teknoloji
Sophostan yeni güvenlik çözümü

Sophos'tan yeni güvenlik çözümü

Sophos, Senkronize Uygulama Kontrolü teknolojisiyle uç nokta güvenlik çözümlerinden gelen bilgiler eşliğinde tüm şüpheli ağ trafiğini denetleyebilen ilk firewall çözümü Sophos XG Firewall’u tanıttı.

21.11.2017Teknoloji
Bad Rabbit: Avrupayı kasıp kavuran tehlike

Bad Rabbit: Avrupa'yı kasıp kavuran tehlike

Bad Rabbit adlı yeni fidye yazılımı, başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere Avrupa genelinde hızla yayılıyor. Türkiye’yi de etkisi altına alan bu yeni tehdide dair Sophos Araştırma Birimi Yöneticisi Chester Wisniewski’nin analizini ve korunmaya yönelik tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

25.10.2017Teknoloji
Yapay sinir ağları ve öğrenen makineler, daha güvenli bir geleceğin anahtarı mı

Yapay sinir ağları ve öğrenen makineler, daha güvenli bir geleceğin anahtarı mı?

Öğrenme becerisi, akıllı yaşam formlarının en ayırıcı niteliklerinden biri olarak kabul edilir. Günümüzde makineler de tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri yapay sinir ağları aracılığıyla işleyerek yeni şeyler öğreniyor, daha önce keşfedilmemiş sonuçlara ulaşma ve karmaşık görevleri yerine getirme yeteneğine kavuşuyorlar. Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, insan beyni ve öğrenen makineler arasındaki benzerliği daha iyi anlamanın gelecekte daha güvenli altyapılar kurgulamanın yolunu açacağına inanıyor.

10.10.2017Teknoloji
Sophos yapay zekadan faydalanacak

Sophos yapay zekadan faydalanacak

Sophos, uç nokta güvenliğini sağlamaya yönelik endüstrinin en başarılı derin öğrenme ve yapay zeka çözümlerini sunan güvenlik şirketi Invincea’yı satın almak üzere anlaştığını duyurdu.

15.02.2017Teknoloji
2017de internet altyapısı çökecek mi

2017'de internet altyapısı çökecek mi?

Sophos güvenlik uzmanları, yeni yılda yeni nesil tehditlerin oluşturduğu ekosisteme ışık tutarken, bu tehditlerden korunmak için uygulanabilecek yöntemler konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Sophos’un öngörüleri arasında internetin temel altyapısını hedefleyen saldırıların artacağına dair uyarılar da yer alıyor.

3.01.2017Teknoloji
Bir günde İstanbul’u keşfedin

Bir günde İstanbul’u keşfedin!

İstanbul, Asya ve Avrupa'nın buluştuğu, birçok kültürü bir araya getiren muhteşem bir şehirdir. Tarihin birçok anına tanıklık eden 600 yıllık bir imparatorluğun 500 yılında başkent olan İstanbul harika mimari yapılara sahip bir şehir olmuştur. İstanbul'da çok sayıda gezilecek yer olduğu için bir günde hepsini gezmek imkansızdır. Bizde sizlere İstanbul'da bir günde gezilecek en güzel yerleri derledik.

12.12.2016Seyahat
Saldırı analizi yapıp sistemi koruyacak

Saldırı analizi yapıp sistemi koruyacak

Sophos, yeni nesil tehditlerle mücadelede yeni yeteneklere sahip uç nokta güvenlik çözümü Sophos Intercept X’i pazara sundu. Tüm mevcut güvenlik çözümleriyle birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanan Sophos Intercept X, bir araya getirdiği güvenlik teknolojileri sayesinde gizli tehditlere karşı koyacak.

21.10.2016Teknoloji
Antivirüs programı Windowsu çökertti

Antivirüs programı Windows'u çökertti!

Popüler bir antivirüsün Windows'un sistem dosyasını zararlı olarak algılaması, küçük bir felakete dönüştü!

7.09.2016Teknoloji
Müşterisinin verisini çaldırana ceza geliyor

Müşterisinin verisini çaldırana ceza geliyor

Sophos Uç Nokta Güvenlik Grubu Yöneticisi Dan Schiappa, 25 Mayıs 2018’de yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Genel Veri Güvenliği Regülasyonu gereğince, Avrupa Birliği vatandaşlarının bilgilerini kullanarak hizmet sunan şirketlerin verilerinin çalınması durumunda yıllık küresel cirolarının yüzde 4’üne varan oranda cezalarla karşı karşıya kalacaklarını açıkladı.

10.08.2016Teknoloji
Sophostan sezgisen güvenlik çözümü

Sophos'tan sezgisen güvenlik çözümü

Yeni nesil tehditlerle mücadelede ağ ve uç nokta güvenliğine yönelik çözümler sunan Sophos, son kullanıcılara yönelik sezgisel güvenlik ürünü Sophos Clean’i kullanıma sundu. Davranış analizi, delillere dayalı karar süreçleri ve kolektif zekâ gibi en son teknolojileri temel alan Sophos Clean, ilk kez gün yüzüne çıkmış tehditleri bile algılayabilen yeni nesil güvenlik çözümlerinin ilk örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

25.05.2016Teknoloji
Siber saldırılarda “Ismarlama” dönemi başladı

Siber saldırılarda “Ismarlama” dönemi başladı

SophosLabs’ın gerçekleştirdiği araştırma sonuçları, siber tehditlerin bölgelere göre özelleştirildiği “ısmarlama” döneminin başladığını ortaya koydu. Siber suçlular artık kurbanlarını konuma göre belirlerken, bölgenin özelliklerine ve kültürüne uygun kara para aklama ve siber saldırı tekniklerini tercih ediyor. Ayrıca daha ikna edici olmak için kullandıkları araç ve tekniklerde yerel dili, yerel markaları ve ödeme sistemlerini öne çıkarıyor. Rapora göre Türkiye, yüzde 9,9’luk Tehdide Maruz Kalma Oranı ile ortalamanın üzerinde yer alıyor.

11.05.2016Teknoloji
Telefonda antivirüse gerek var mı

Telefonda antivirüse gerek var mı?

Telefonunuzda veya tabletinize antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı?

12.03.2016Teknoloji

Yazar Sonuçları

Ey Homo Sapiens!

İbn Sina’yı yetiştiren kültürle Takiyüddin’in rasathanesini yıkan kültür aynı mı şimdi?

18.06.2021