EKSTRA
MENÜ

Şizofreni Nedir

Şizofreni Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şizofreni Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 164 Şizofreni Nedir haberi bulunmuştur.

Şizofreni Nedir Haberleri

İzmir’in amazon kadınları

İzmir’in amazon kadınları

Gülben Ergen İzmir’e gitti, kadın motosiklet sürücüleri kulübü Amazon Riders’ın üyeleriyle bir araya geldi ve motor tutkunu kadınların hikayelerini dinledi.

27.12.2016Magazin
1 saatte aşk acısına veda

1 saatte aşk acısına veda!

İki dokunuşla stresi yeniyor. Aşırı yeme isteği, takıntı, suçluluk hissi ya da fobi... Azıcık telkiniyle eser kalmıyor, tek seansta sigarayı bıraktırıyor. Bu adam müthiş dostum! Peki ya bir saatte aşk acısını unutturması?..

13.03.2016Hayat
Vücuttaki Feng Fu noktasının faydasına inanamayacaksınız

Vücuttaki Feng Fu noktasının faydasına inanamayacaksınız!

Her gün bir buz küpünü vücudunuzdaki bir bölgeye koyduğunuzda sizi gençleştireceğini ve enerji ile dolduracağınız biliyor musunuz? Bu bölge, boyunla baş arasındaki bağlantı noktası.

19.11.2015Kelebek
Ergün Demir Fransa ve Arjantinin baştacı Türkiyede ise belediye başkanından randevu alamıyor

Ergün Demir Fransa ve Arjantin'in baştacı Türkiye'de ise belediye başkanından randevu alamıyor

Onu oyuncu olarak tanıdık. Ama o şimdilerde bol bol dans ediyor… Hem de tangonun anavatanı Arjantin’de… Tango, salsa, cumbia, street dance, klasik, disco, reggaeton, zeybek… Dans ediyor, İspanyolca öğreniyor, tiyatro teklifi alıyor. Ünlü aktris Mirtha Legrand’la ve futbolun yıldızlarından Diego Armando Maradona’yla bir araya geliyor. Kısacası hayatı tango, flamenko büyüsünde ve dans göz alıcılığında yaşıyor.Kimden mi bahsediyorum? Türkiye’de üç sezon süren ve 2009’da ekranlara veda eden ‘Binbir Gece’ dizisinin Ali Kemal’i olarak bilinen Ergün Demir’den!

7.08.2015Keyif
Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm

Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm!

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı 'Cinsel Yaşam Sorunları ve Tedavileri Programı'ndan sorumlu öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Şahin,aseksüelliğin altında yatan nedenleri anlatıyor...

28.07.2015Cinsellik
Bipolar hastaları başkalarına zarar vermez

'Bipolar hastaları başkalarına zarar vermez'

Daha önce Nurseli İdiz'in bipolar hastası olduğunu açıklamasının ardından, oyuncu Orhan Şimşek'in de babasını öldürmesi ve ailesinin bu rahatsızlığa sahip olduğunu söylemesi yine hastalığı gündeme getirdi. Bir cinayetle gündeme gelen hastalık uzmanlara göre diğer bipolar hastalarının hayatını zorlaştırıyor.

5.04.2015Sağlık
Dünyanın en garip hastalığı

Dünyanın en garip hastalığı

"Sınıfta otururken birden kendimi 'ölmüş' gibi hissettim. Revire gittim. Hemşire her şeyin normal göründüğünü söyledi. Eve doğru giderken içimde birden mezarlığa gidip, diğer ölülerle yakın olma isteği doğdu."

18.01.2015Sağlık
TPD şizofreni hastalarının damgalanmasına karşı açıklama yaptı

TPD şizofreni hastalarının damgalanmasına karşı açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde eşini öldüren bir doktorun şizofreni hastası olması üzerine, yerel bir gazetede yer alan bir haberde şizofreni hastalarını hedef gösteren imalarda bulunulması Türkiye Psikiyatri Derneği'nin tepkisini çekti. Dernek adına açıklama yapan uzmanlar "Şizofreni Hastaları tehlike arz eden ve sürekli aramızda yaşayan insanlardır. Bunlar canlı bomba gibi aramızda dolaşıyor” biçiminde açıklama yapılmasının, bir insan hakları ihlali olduğunu belirterek, "Hele de bunun bir ruh sağlığı çalışanı tarafından yapılması, tüm şizofreni hastalarının damgalanmasına ve dışlanmasına neden olan bir insan hakları ihlalidir, suçtur." dedi. Dernek adına Prof. Dr. Haldun Soygür, Doç. Dr. Mehmet Yumru ve Prof. Dr. Gökhan Malkoç tarafından yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi;

18.12.2014Sağlık
Darbecilere karşı genetiğin zaferi

'Darbecilere karşı genetiğin zaferi'

Profesör Mary-Claire King.Dünyanın en ünlü genetik bilimcilerinden biri. “Meme kanseri genini” bulan bilim insanı. Ayrıca, genetik bilimini insan haklarıyla buluşturan kişi. Genetiği kullanarak, Arjantin’de darbeci askerleri pes ettiren kişi. İşte tam da bu nedenlerle, Hollywood’da şu sıralar hayatı film haline getiriliyor Prof. King’in. Filmde Prof King’i ünlü Amerikalı yıldız Helen Hunt canlandıracak.

25.03.2013Sağlık
Erken tanı alan balon çocuklar kurtuluyor

Erken tanı alan balon çocuklar kurtuluyor

Beyzanur (3) bir ‘balon çocuk’. Nedeni, bağışıklık sistemi yetersizliğine sebep olan primer immün yetmezliği (PİY) ile dünyaya gelmesi. Beyzanur’daki PİY’in ağır bir formu. Beyzanur gibi çocukları yaşatmanın tek yolu ya tamamen steril bir balon içinde tutmak ya da erkenden tanı koyarak tedavi altına almak. Neyse ki Beyza hiç olmazsa bu konuda şanslı... Tanısı erkenden kondu ve gerekli tedavilere ulaştı.

12.12.2012Sağlık
İda Dağları’nda başlayan 21 yıllık evliliğin öyküsü

İda Dağları’nda başlayan 21 yıllık evliliğin öyküsü

İlhan İrem: “Eşimle tanışmamız göksel bir buluşma”

7.08.2012Etkinlikler
Bağımlılığın şifresi çözüldü

Bağımlılığın şifresi çözüldü

Tarihte bağımlılık, bir bağımlılığın portresi, bağımlılığın alt kültürü, insanlar neden bağımlı olur, bağımlılık nasıl gelişir, bağımlılıkta genetik yatkınlık, bağımlı kişilik ve bozukluğu, bağımlılığı ortaya çıkaran davranışlar ve durumlar, bağımlılıkta aile tutumları, madde ve sanal alışkanlıklar beyinde nasıl çalışır, bağımlılık mı ödül eksikli sendromu mu ve doğru bildiğimiz yanlışlar hepsi ve bağımlılığa dair daha fazlası raflarda yerini alan "BAĞIMLILIK" kitabında cevap buluyor.

5.04.2011Kelebek
Tehdit ediliyorum

Tehdit ediliyorum

Tatlıses’in, avukatı aracılığıyla 3 kez Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup tehdit edildiğini bildirdiği ortaya çıktı.

14.03.2011Gündem
Bu paneli kaçırmayın

Bu paneli kaçırmayın!

SAE Institute tarafından 25 Ocak 2011 Salı günü 13:00- 17:00 saatleri arasında Salon İKSV'da gerçekleşecek "Dijital Derya'da Yaratıcılık" konulu panel organize edilecek.

24.01.2011Teknoloji
Hastalık hastası mısınız

Hastalık hastası mısınız?

Hiçbir şeyiniz yokken kendinizi hasta mı sanıyorsunuz? Endişeleriniz mi var? Psikolojiniz mi bozuldu? Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

Depresyonda yeni seçenek: TMU

Depresyonda yeni seçenek: TMU

Yıllarca depresyondan çıkamayan, kronik ve dirençli hale gelen gelenler için artık yüz güldürücü bir seçenek olan Manyetik Uyarım Tedavisi TMU'yu ve nasıl kullanıldığını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

3.02.2010Gündem
Kendimi vestiyerde bırakırım

Kendimi vestiyerde bırakırım

Onu ‘Binbir Gece’ dizisiyle tanıdık. Ama o yakaladığı şöhret yerine mütevazı bir yaşamı tercih ediyor. Onun için varsa yoksa tiyatro. O, sahnede nefes alanlardan… Ergün Demir’le tiyatro ve hayat üzerine yaptığımız bu röportajda çok şey bulacaksınız. Tıpkı hayattaki bulduklarımız, yaşamdaki gerçekler gibi…

20.11.2009Kelebek
İlişkilerin yeni doktorları: Yaşam koçu ve ilişki terapistleri

İlişkilerin yeni doktorları: Yaşam koçu ve ilişki terapistleri

'İlişkinizi Kurtarma Rehberi'nin yazarı Yaşam Koçu ve İlişki Terapisti Yeşim Varol Şen ile son dönemde popüler olan mesleği ve bitmeye yüz tutmuş ilişkileri kurtarmanın yollarını konuşuk.

15.09.2009Aşk
En uzun psikoloji programı

En uzun psikoloji programı

Uzman psikolog Yıldız Burkovik'in sunduğu ve bütün psikolojik rahatsızlıklarla ilgili bilgi veren Psikoyorum programı tüm hızıyla sürüyor.

20.07.2009Kelebek
Ruhun gıdasını yeterince önemsiyor musunuz

Ruhun gıdasını yeterince önemsiyor musunuz?

İyi bir yemek yeme, sadece iyi gıdalar almamızı değil aynı zamanda kendimizi iyi ve değerli hissetmemizi de sağlar

Psikiyatride EEGnin yeri

Psikiyatride EEG'nin yeri

Beynin biyoelektrik faaliyetleri EEG ile ölçülebiliyor. Beyin görüntüleme depresyon ve panik bozukluk başta olmak üzere pek çok psikiyatrik hastalığın biyolojik boyutu hakkında bilgi verebiliyor.

25.06.2009Gündem
Cinsel arzunun bittiği nokta:  Aseksüalizm

Cinsel arzunun bittiği nokta: Aseksüalizm

Cinsel yaşamdan izole bir hayatın altında; eşcinsellik, odipal çatışmalar, bağlanma sorunları, takıntılı kişilik yapısı, cinsel fobiler, gebelik korkusu, yaş veya çekicilikle ilgili endişeler, bazı psikiyatrik hastalıklar, yakınlaşma sorunları, katı dini ve ahlaki inançlar yatabilir.

20.05.2009Kelebek
Şizofreni de depresyon olur mu

Şizofreni de depresyon olur mu?

Şizofreni hastaları neler yaşıyor. Evlilik hayatları nasıl oluyor, tedavisi nasıl? İşte cevapları.

27.04.2009Kelebek
Aile içi şiddetin nedenleri neler

Aile içi şiddetin nedenleri neler?

Aile içi şiddetin sebepleri, çeşitleri ve sonuçları... Sonrasında neler yaşanıyor, kişide nasıl izler bırakıyor?

29.12.2008Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 207

SORU VE CEVAPLAR 207

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

20.12.2008Kelebek
Epilepside neler yaşanıyor

Epilepsi'de neler yaşanıyor

Epilepsi hastalarında depresyon, anksiyete bozuklukları, psikoz, çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, kekemelik tablolarına rastlanıyor.

3.12.2008Kelebek
Diyabet hastalarını bekleyen tehlike

Diyabet hastalarını bekleyen tehlike

Diyabet hastalarında depresyon, yaygın anksiyete, yeme bozuklukları, şizofreni, demans ve cinsel işlev bozuklukları görülüyor.

20.11.2008Kelebek
Aşık mısınız, hasta mı

Aşık mısınız, hasta mı?

Modern toplumda aşk adeta ayağa düşürülürken, ucu ölüme bile varabilen takıntılı aşk vakalarının başlangıçta tedavi edilmesi gerekiyor.

1.09.2008Aşk
Şizofreniler hayata nasıl bağlanır

Şizofreniler hayata nasıl bağlanır

Şizofreni hastalığı insanlar tarafından ürkütücü kabul edilen bir rahatsızlık. Şizofreni tanısı almış çocuğu olan aileler bu konuda neler yapacağını henüz tam olarak bilemiyor. Çoğu defa toplumdan tecrit olan bu aileler kendi içlerinde ciddi zorluklarla her an yüz yüze kalmaktadırlar.

25.08.2008Gündem
Şizofreni belirtileri depresyonla karışıyor

Şizofreni belirtileri depresyonla karışıyor

Ergenlik döneminde görülen sorunlar şizofreni belirtisi de olabilir. Bunu ayırt etmek için kafa yorulması gerekiyor.

Boyu sorun ise çözüm ameliyat

Boyu sorun ise çözüm ameliyat

'İdeal penis boyu' diye bir şey yok. Ancak coğrafyamızda ortalama boy 12-15 cm. olarak gösteriliyor. Sizin için sorun ise çözüm...

SORU VE CEVAP 142

SORU VE CEVAP 142

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

15.07.2008Sağlık
Panik atak en çok hangi illerde

Panik atak en çok hangi illerde

Psikiyatrik şikayetler günümüz dünyasında giderek artıyor. Yaşanan sorunlara karşı tahammül eşiği giderek aşağıya düşüyor. Bu nedenle de strese bağlı olarak pek çok ruh sağlığı şikayetleri dile getiriliyor. İlişki sorunları en sık yaşanan problemlerden. Konuşmayı unutan, kendini ifade edemeyen, çok kolay kavga eden bir toplum olma yolunda hızla yol almaktayız. Türkiye acaba hangi sorunları yaşıyor? İnsanımızın en çok sorduğu ruh sağlığı soruları nelerdir? Psikiyatrik sorunlara çare aramak bakımından hangi seviyedeyiz? NP Grup Uzman Psikologlarından Necmettin Gürsoy bu konulara açıklık getirdi.

2.07.2008Sağlık

Yazar Sonuçları

Toplumsal cinnet, topluca cinnet!

Hangi gazeteye baksak, hangi TV kanalına geçsek, sürekli cinayet haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Düşmanını öldüren insanların haberleri değil bunlar...

26.08.2015

Dünyaca ünlü bir psikoterapi yöntemi!

1960’lı yıllarda Aaron T. Beck tarafından yaratılan kognitif terapi, 1000’den fazla araştırmada birçok farklı bozukluk için etkili bulunan ve tüm dünyada tercih edilen bir psikoterapi yöntemi.

2.04.2015

Ayşe’nin prada çantası

Pazar günkü Senem Kuyucuoğlu röportajımı okuyanlarınız bilir, ben üç- dört gündür panik atak tedavisi nedeniyle bir hastanede bin yıllık doktorumun gözetimindeyim.

20.05.2014

Borderline (sınırda) kişilik bozukluğu

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu, adından da anlaşılacağı gibi aslında bir tür kişilik bozukluğu ve tanımlamada hala pek çok açıdan sorunlar yaşanmasına karşın sık karşılaşılan bir psikolojik sorun.

21.05.2012

‘Reenkarnasyon kulübü’

1959 Bartın doğumlu Kaan Arslanoğlu’nun yeni romanı yayınlandı: “Reenkarnasyon Kulübü” (İthaki Yayınları).

29.10.2011

Otizm başımıza gelebilecek EN KÖTÜ ŞEY DEĞİL

BAZEN ne kadar nankör oluyoruz... Çocuklarımızın okul gösterilerini önemsemiyor hatta “Off, yine mi?” diyebiliyoruz. Oysa, 13 yaşında otistik çocuk annesi Yeşim Bayındır Zorlu’nun, kızı diğer çocuklarla birkaç dakikalık gösteriye çıkabilsin diye, 2 ay deli gibi uğraşması küçük bir hayat dersi aslında.

11.06.2011

Acil eylem planı

- “Garanti Ergenekon yapmıştır” diyenler, üç adım geri çekilmeli.

21.04.2011

Yaraya tuz basmak

METİN Üstündağ’ı nasıl bilirsiniz?

24.06.2010

Siz hiç tanımadığınız bir aile büyüğünün kaderini taşıyorsunuz!

Mehmet Zararsızoğlu’nu N. sayesinde tanıdım. N. ve kızı Dubai’de bizde kaldılar.

6.03.2010

AYŞE:Hastanın beyin kimyasının bozulduğunu hangi testlerle anlıyorsunuz? DOKTOR:Test yapamıyoruz. Araştırmalar var, ona göre ilaç yazıyoruz...

Evet, hoş geldiniz! Konumuz yine antidepresanlar. İki hafta önce söz psikologlardaydı. Şimdi psikiyatristlerde. Konuğum Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer. Önemli bir konuda, son derece samimi konuştu, kendisine teşekkür ediyorum.

2.05.2008