EKSTRA
MENÜ

Sirke

Sirke haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sirke hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.759 Sirke haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sirke Haberleri

Emine Erdoğan, Çubuk’ta kadınlarla turşu kurdu

Emine Erdoğan, Çubuk’ta kadınlarla turşu kurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Aşağı Çavundur Mahallesi'ndeki kadınlar ile bir araya gelerek turşu kurdu.

14.10.2021Gündem
Emine Erdoğan’dan ilk turşu

Emine Erdoğan’dan ilk turşu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ankara’nın Çubuk ilçesinde kadınlarla birlikte tarladan toplanan yöresel lezzetlerle turşu kurdu.

14.10.2021Gündem
Yeşil mercimek nasıl haşlanır Yeşil mercimek haşlarken dağılmaması için ne yapılır

Yeşil mercimek nasıl haşlanır? Yeşil mercimek haşlarken dağılmaması için ne yapılır?

Yemek yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Özellikle bakliyatlar haşlanırken doğru bir şekilde pişirme yapılmalıdır. Yeşil mercimek için doğru pişirme yöntemi de bilinmelidir. Yeşil mercimek nasıl haşlanır? Yeşil mercimek haşlarken dağılmaması için ne yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Yengeç nasıl pişirilir Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer

Yengeç nasıl pişirilir? Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer?

Yemek kültüründe birbirinden farklı lezzetler bulunmaktadır. Özellikle yengeç ve ıstakoz gibi lezzetlerin doğru yöntemler ile pişirilmesi gerekmektedir. Yengeç nasıl pişirilir? Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Mumbar nasıl temizlenir Evde kuzu şırdan nasıl temizlenir

Mumbar nasıl temizlenir? Evde kuzu şırdan nasıl temizlenir?

Mumbar özellikle Adana ve bölgesinde çok sevilen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Son zamanlarda ise pek çok kişi tarafından tüketilmeye başlanmıştır. Sakatat sevenlerin lezzetine doyamadığı bu yiyeceğin evde de hazırlanması mümkün olmaktadır. Ama hazırlama aşamasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Mumbar yemeği bumbar olarak ta bilinmektedir. Mumbar doğru şekilde temizlenmezse hastalığa neden olabilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Mikrodalga nasıl temizlenir İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli

Mikrodalga nasıl temizlenir? İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli?

Mutfak; hijyen açısından oldukça önemli bir konumdadır. Ev içerisindeki hijyen konusunda başta yer alan mutfak içerisinde pek çok yemeğin pişirilmesinden ötürü, bu duruma dikkat etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra mutfak gereçlerinin de sıklıkla temizlenmesi oldukça gereklidir. Mikrodalga fırını; en fazla kirlenen mutfak gereçleri içerisinde bulunmaktadır. Bu yüzden mikrodalga fırınının belli aralıklarla temizlenmesi, hijyen açısından yararlı olacaktır. Peki mikrodalga nasıl temizlenir? İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli? İşte, tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Mercan balığı nasıl pişirilir En güzel mercan balığı fırında nasıl yapılır

Mercan balığı nasıl pişirilir? En güzel mercan balığı fırında nasıl yapılır?

Balık pişirmek oldukça önemlidir. Lezzetli ve güzel balık pişirmek için doğru teknikleri bilmek gerekir. Mercan da en lezzetli balıklar arasında yer almaktadır. Mercan balığı nasıl pişirilir? En güzel mercan balığı fırında nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Mantar nasıl temizlenir Mantar yıkanır mı, kültür mantarı nasıl temizlenmeli

Mantar nasıl temizlenir? Mantar yıkanır mı, kültür mantarı nasıl temizlenmeli?

Yemek yaparken birbirinden farklı malzemeler kullanılabilir. Özellikle de mantar her türlü yemeğe yakışan besinlerden biridir. Mantarın nasıl temizleneceği ise çok fazla bilinmiyor. Mantar nasıl temizlenir? Mantar yıkanır mı, kültür mantarı nasıl temizlenmeli? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Kontrfile nasıl pişirilir Kontfile nasıl terbiye edilir

Kontrfile nasıl pişirilir? Kontfile nasıl terbiye edilir?

Kontrfile özellikle et restoranlarında en çok tercih edilen et cinsleri arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa ve Amerika'da bu et cinsi sıklıkla kullanılmaktadır. Kontrfile nasıl pişirilir? Kontrfile nasıl terbiye edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kelle nasıl temizlenir Kelle çorbasının terbiyesi nasıl yapılır

Kelle nasıl temizlenir? Kelle çorbasının terbiyesi nasıl yapılır?

Kurban kesiminden sonra, etten ayrılan kısımlar özel olarak temizlenip, pek çok tarif hazırlanmaktadır. Ancak ilk önce doğru metotlarla ve hijyenik biçimde temizlemek oldukça önemlidir. Dana, inek, koyun gibi hayvanların sadece etinden değil, sakatat kısımları ile de değerlendirilmektedir. Kelle gibi parçalar, oldukça hijyenik biçimde temizlenmelidir. Peki, kelle nasıl temizlenir? Kelle çorbasının terbiyesi nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Karides nasıl temizlenir Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir

Karides nasıl temizlenir? Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir?

Deniz ürünleri günümüzde sevilerek tüketilmektedir. Deniz ürünlerinin pişirilmesi de çok fazla dikkat gerektirir. Karides pişirmek isteyen kişiler mutlaka karidesleri temizlemeliler. Karidesin nasıl temizleneceği ise merak uyandırır. Karides nasıl temizlenir? Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Hamsi nasıl temizlenir Hamsi sirke ile yıkanır mı En kolay nasıl yıkanır

Hamsi nasıl temizlenir? Hamsi sirke ile yıkanır mı? En kolay nasıl yıkanır?

Karadeniz mutfaklarının vazgeçilmezi olan hamsi, en çok tüketilen balık türlerinden biridir. Denizin en küçük balıklarından hamsi, tadıyla tüm ülkemizde severek tüketiliyor. Pilavı, çorbası ve kavurması ünlü olan hamsi, kolay şekilde temizlenebilen balıklardan biridir. Hamsi nasıl temizlenir, hamsi sirke ile yıkanır mı, en kolay nasıl yıkanır tüm detayları ile derledik.

13.10.2021Lezizz
Dibi tutan tencere nasıl temizlenir Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır

Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır?

Hanımlar zamanlarının büyük bölümünü mutfakta geçiriyorlar. Mutfakta bazı durumlar neticesinde mutfak kazaları oluşabiliyor. Özellikle de dibi tutan tencerelerin yıkamada doğru metodu uygulanmalıdır. Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Biftek nasıl marine edilir Biftek sütle nasıl marite edilir, nasıl terbiye edilir

Biftek nasıl marine edilir? Biftek sütle nasıl marite edilir, nasıl terbiye edilir?

Türk kültürüne baktığımız zaman et yemeklerinin daha çok tercih edildiği görülmektedir. Özellikle eti sade haliyle pişirmek çok tercih edilmektedir. Marine edilmiş olan etin olduğu gibi pişirilmesi çok lezzetli olmaktadır. Biftek nasıl marine edilir? Biftek sütle nasıl marine edilir, nasıl terbiye edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Bez ayakkabı nasıl temizlenir Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar

Bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar?

Ayakkabılar içerisinde şüphesiz en çok etkilenen renk beyazdır. Diğer yandan beyaz renkli ayakkabılar beğenildiği için de yaygın şekilde kullanılır. O yüzden beyaz bez ayakkabıları nasıl temizlenmesi gerektiği merak ediliyor. Peki, bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekesi nasıl çıkar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Banyo fayansları nasıl temizlenir Banyo fayanslarını parlatmak için nasıl temizlenmeli

Banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarını parlatmak için nasıl temizlenmeli?

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve pek çok zararlıyı evden uzak tutabilmek için fayans temizliği çok önemlidir. Hijyen alışkanlığını geliştirmek ve düzenli olarak fayans temizliği yapabilmek için birçok değişik yöntem bulunmaktadır. Peki, banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarını parlatmak için nasıl temizlenmeli? İşte bu konular üzerine merak edilen bilgiler.

12.10.2021Lezizz
Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılmalı Tırnak Eti Bakımı İçin Evde Doğal Çözüm Önerileri

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılmalı? Tırnak Eti Bakımı İçin Evde Doğal Çözüm Önerileri

Tırnak bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Tırnak bakımı deyince akla gelen ilk soru da tırnak eti bakımı nasıl olmalı sorusu oluyor. Tırnak etini kesmenin zararından bahseden uzmanların yanında manikür ve pedikür yaparken, çok çabuk beliren tırnak etlerinin mikrop kapmaması için neler yapılması gerektiği konusu sıklıkla araştırılıyor. Peki, tırnak eti bakımı nasıl yapılmalı? İşte, tırnak eti bakımı evde doğal çözüm önerileri….

12.10.2021Kişisel Bakım
Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır

Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır?

Bafra, Sinop, Isparta gibi yörelere özel bir tarif olan nokul tatlı ve tuzlu şekilde hazırlanabiliyor. Kıymalı, peynirli, cevizli çeşitleri bulunan nokul tarifinin birazdan Bafra usulü kıyır kıyır olanına eşlik etmeye hazırsanız, işte nokul tarifi ve malzemelerimiz sizlerle…

Tıkanan tuvalet nasıl açılır Tuvalet tıkanıklığı kendiliğinden geçer mi, ne yapılmalı

Tıkanan tuvalet nasıl açılır? Tuvalet tıkanıklığı kendiliğinden geçer mi, ne yapılmalı?

Evlerde yaşanan en can sıkıcı durumlardan biri tuvalet tıkanıklığıdır. Ancak böyle durumlarda panik yapmamak ve gerekli tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri kullanmak büyük öneme sahiptir. Peki, tıkanan tuvalet nasıl açılır? Tuvalet tıkanıklığı kendiliğinden geçer mi, ne yapılmalı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Tarak nasıl temizlenir Kirli, iğneli, elektrikli tarak nasıl temizlenir

Tarak nasıl temizlenir? Kirli, iğneli, elektrikli tarak nasıl temizlenir?

En çok kullanılan ve aynı zamanda kirlenen ev eşyaları arasında tarak gelir. Diğer yandan önemli bir bakım ve temizlik aracı olarak da öne çıkmaktadır. Peki, tarak nasıl temizlenir? Kirli, iğneli, elektrikli tarak nasıl temizlenir? İşte, tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Deniz kabuğu en kolay nasıl delinir Deniz kabuğu kokusu nasıl giderilir

Deniz kabuğu en kolay nasıl delinir? Deniz kabuğu kokusu nasıl giderilir?

Hem süs amaçlı hem de birçok farklı eşyada güzel bir görüntü elde etmek için deniz kabuğu kullanılır. Tabii bu konuda deniz kabuklarını delmek gerekir. Peki deniz kabuğu en kolay nasıl delinir? Deniz kabuğu kokusu nasıl giderilir? İşte, tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Sirke asit mi baz mı Sirke organik mi

Sirke asit mi baz mı? Sirke organik mi

Çözelti, kimyanın belli başlı konularındandır. Özellikle de test ve tahlil etme konularında çözeltilere bir diğer ifade ile maddelerin asit, nötr ve baz olma durumuna dikkat edilmektedir. Bazı maddelerse görüntüsü asit veya baz olsa da değişik bir duruma sahip olabilmektedir. Sirke de asit, baz veya nötr olduğu merak edilmekte olan bir sıvıdır. Sizin için sirkenin asit mi baz mı olduğunu ve sirkenin organik olup olmadığını derledik.

2.10.2021Araştırma
Yerel malzemeler özgün yemeklere dönüşmüş

Yerel malzemeler özgün yemeklere dönüşmüş

Kadıköy’deki Atlas Mühürdar 78, klasik malzemelerle rafine lezzetler yaratan bir mekân. Pide arası tavuk, falafel, organik domates salatası ve tahin soslu köz patlıcan pek lezzetliydi...

Piyaz Tarifi | Mucize Lezzetler

Piyaz Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde piyaz tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır | Mucize Lezzetler

Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde mor lahana turşusu tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Turşu suyu neden bulanır, beyazlar ve kararır Turşu suyu neden sümüksü yapıya döner

Turşu suyu neden bulanır, beyazlar ve kararır? Turşu suyu neden sümüksü yapıya döner

Turşu suyu en lezzetli ve aynı zamanda en faydalı doğal besin kaynakları içerisinde yer almaktadır. Tabii evde özel olarak hazırlarken turşu suyunun dengesi çok önemlidir. Böylece bulanma ya da beyazlama ile beraber kararma gibi durumlardan uzak durma şansı elde edilebilir. Peki, turşu suyu neden bulanır, beyazlar ve kararır? Turşu suyu neden sümüksü yapıya döner detayları ile derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Turşu suyu nasıl yapılır, ayarlanır ve saklanır Turşu suyu tarifi ve yapımı için püf noktaları

Turşu suyu nasıl yapılır, ayarlanır ve saklanır? Turşu suyu tarifi ve yapımı için püf noktaları

Türkiye genelinde her yörede birbirinden farklı turşular yapılıyor. Özellikle turşu suyu yapımı ise merak uyandırıyor. Turşu suyu nasıl yapılır, ayarlanır ve saklanır? Turşu suyu tarifi ve yapımı için püf noktaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları

Turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları

Turşu suyu en yararlı ve aynı zamanda en lezzetli besin kültürleri içerisinde gelir. Tabii son dönemlerde özellikle sunduğu faydalar ile oldukça fazla ilgi çekmiş durumda. Peki, turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları hakkında tüm detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Koruk suyu nedir, nasıl yapılır ve saklanır Koruk suyu tarifi ve yapımı

Koruk suyu nedir, nasıl yapılır ve saklanır? Koruk suyu tarifi ve yapımı

Koruk meyvesi; halk dilinde ham üzümlere verilen isimdir. Olgunlaşmamış olan koruk üzümleri ezilip, suyu çıkarılır. Çıkarılan asidik meyvenin suyu; ekşi tadıyla alternatif bir lezzet sunmaktadır. Tam anlamıyla doğan koruk suyu; ham şekilde şişelenip saklanır. Peki koruk suyu nedir, nasıl yapılır ve saklanır? Koruk suyu tarifi ve yapımı hakkında tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
İlik suyu nasıl yapılır ve içilir İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir

İlik suyu nasıl yapılır ve içilir? İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Özellikle de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilik suyu içilmesi önerilir. İlik suyu nasıl yapılır ve içilir? İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Ch3cooh nedir, asit mi baz mı ve kuvvetli asit midir Asetik asit (ch3cooh) yaygın adı nasıldır ve organik midir

Ch3cooh nedir, asit mi baz mı ve kuvvetli asit midir? Asetik asit (ch3cooh) yaygın adı nasıldır ve organik midir

En yaygın olarak sirke ile birlikte ilişkilendirilen asetik asit hakkında birçok kişi web üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Sizin için CH3COOH formülünün ne demek olduğunu, bu formülün asit mi baz mı olduğunu, yaygın kullanılan adını ve organik olup olmadığını derledik.

28.09.2021Araştırma
Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar Üzüm sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir... İşte detaylar

Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar? Üzüm sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir... İşte detaylar

Üzüm sirkesi, kuru ve yaş üzümden, üzüm şırası konsantresinden ya da uçar asit miktarı asetik asit cinsinden sınırı aşan şaraplardan elde edilen sirke çeşididir. Özellikle de çorbalarda, salatalarda ve turşu yapımında sıkça kullanılır. Üzüm sirkesi, hem iştah açıcı hem de hazmı kolaylaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar sizler için derledik.

Uyuz böceği vücuttan nasıl atılır Uzun ne kadar sürede geçer

Uyuz böceği vücuttan nasıl atılır? Uzun ne kadar sürede geçer?

Uyuz hastalığı; sarcoptes scabiei ismi verilen ufak böceklerin sebep olduğu bir hastalık olup önemli bir cilt problemidir. Uyuz hastalığının bulaşıcı olduğu söylenebilir. Bu yüzden uyuz hastalığı ile alakalı bilgilerin, belirtilerin ve vücuttan nasıl atılacağının bilinmesi oldukça önemlidir. Peki, uyuz böceği vücuttan nasıl atılır? Uyuz ne kadar sürede geçer? İşte detaylar.

23.09.2021Araştırma
Karıncalardan nasıl kurtulunur Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerileri..

Karıncalardan nasıl kurtulunur? Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerileri..

Oldukça can sıkıcı durumlarda bir tanesi de evlere baskın yapan karıncalardır. Evin her hangi bir köşesinde bırakılan bir yiyecek kırıntısı karınca istilasına sebep olabilir. Aynı zamanda karıncalar evde bulunan toz şeker ve şekerli gıdaların da etrafını sarabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda karıncaları evden uzaklaştırma çözümleri uygulanmalıdır. Peki, karıncalardan nasıl kurtulur? Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerilerini tüm detaylarıyla derledik.

23.09.2021Araştırma
Dişler nasıl beyazlar, dişi en iyi ne beyazlatır Diş lekeleri nasıl temizlenir

Dişler nasıl beyazlar, dişi en iyi ne beyazlatır? Diş lekeleri nasıl temizlenir?

İnsanların pek çoğu, inci gibi parlayan bembeyaz dişlere sahip olmayı isterler. Fakat gün içinde tüketilen içecek ve yiyecekler, dişlerin lekelenmesine ve arzu edilen beyazlıkta olmasına engel olur. Peki dişler nasıl beyazlar, dişi en iyi ne beyazlatır? Diş lekeleri nasıl temizlenir? Dişlerin beyazlaması için ne yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.09.2021Araştırma
Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü? Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir?

Her alanda işlerimizi kolaylaştırmak için kullanılan birçok elektronik eşya bulunuyor. Çamaşır makineleri de, herkesin kullandığı bir elektronik eşyadır. Çamaşır makinesini olan kişiler, nasıl temizleme yapacağı hakkında birçok araştırma yapabiliyor. Kireç sökücü dökülüp dökülmeyeceği de araştırılan bir bilgidir. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü? Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.09.2021Araştırma
Portakallı ya da portakalsız o ördek buraya gelecek

Portakallı ya da portakalsız o ördek buraya gelecek!

Nedense kafamızdaki kalıp ‘ördek pahalıdır, pişirmesi zordur ve evde yapılmaz’dır… Genellikle tüm Uzakdoğu restoranlarında ve bazı lüks restoranlarda menüde olur. Deneyimsever bir yemekçiyseniz bir yerlerde yemişsinizdir. Ha değilseniz, yahut fırsatınız olmadıysa da takılmayın. Bu yazıyı okuduğunuzda bir tane alıp pişirmek isteyeceksiniz.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Şef Ali Ronay’la tarihi çarşıda...

Şef Ali Ronay’la tarihi çarşıda...

Şeflerin sadece restoranda hangi tabakları sunduğu değil, hangi malzemeyi nereden aldığı, evinde ne pişirip yediği de merak edilir. Biz de çocukluğundan bu yana Kadıköy Çarşı’dan alışveriş ettiğini anlatan tanınmış şef Ali Ronay’la dükkânları dolaştık. Ne satın alıyor, nerede durup yemek yiyor öğrendik.

18.09.2021Lezzetli Hayat

Yazar Sonuçları

İç Ege’ye farklı bir yolculuk

Arabayla giderken gözün alabildiğine uzanan bağlar karşısında insan şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemiyor. Manisa’ya çok gittiğim halde bir üzüm cenneti olan Alaşehir’e hiç yolum düşmemişti.

16.10.2021

İç Ege’ye farklı bir yolculuk

Arabayla giderken gözün alabildiğine uzanan bağlar karşısında insan şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemiyor. Manisa’ya çok gittiğim halde bir üzüm cenneti olan Alaşehir’e hiç yolum düşmemişti.

16.10.2021

‘Su trendleri’ne dair gerçekler

İçine elma sirkesi ya da limon katanlar da var, kaynatıp ılıttıktan sonra içenler, birkaç dal maydanoz ekleyenler de... Sabah aç karnına mı içmeli, yoksa yemeğin üzerinden biraz vakit geçtikten sonra mı? Temel içeceğimizle ilgili akıllardaki soruları masaya yatırdık.

9.10.2021

Fethiye lüks ve lezzetle büyüyor

İki yıl önce yoğunlukla İngiliz, Alman ve Hollandalı turist ağırlayan Fethiye, pandeminin ardından lüks standart arayışı olan, beğeni çıtası daha yüksek yerli turistler için de iyi bir alternatif haline geldi. Yurtdışına gidemeyince çoğumuz yıllardır ihmal ettiğimiz cennet yerleri tekrar keşfe çıktık. Doğrusu Fethiye’nin beni bu kadar şaşırtmasını beklemiyordum.

3.10.2021

Modern beslenmeye kadim dokunuşlar

Başlangıçta gıdaları muhafaza etmek amacıyla kullanılan fermentasyon, günümüzde daha sağlıklı beslenmek için tercih edilen bir yöntem. Üstelik bu sayede aldığımız lezzet de artıyor. Sebzelerin yanı sıra meyveleri de fermente edebilirsiniz. Su, şeker ve peynir altı suyu katıp bekletin, fermente olmuş bu meyveleri reçel veya sos olarak kullanın ya da nefis smoothie’ler hazırlayın.

2.10.2021

Bir gastronomi elçisi...

Claudio Chinali 11 yıldır Türkiye’de yaşıyor, bir etkinlik için gelmiş ve bir daha geri dönmemiş. 8 yıldır da Eataly’nin executive şefi.

2.10.2021

Sofranızda şifaya yer açın

Benim mutfağımdan probiyotikler eksik olmuyor; ev yapımı turşu, şalgam suyu, ev yapımı yoğurt, tarhana ve özellikle kefiri sık sık tüketiyorum. Bu ürünlerle nefis cacıklar, salatalar ve smoothie’ler de hazırlıyorum.

25.09.2021

Veganların bitmeyen derdi: Herkes bizim yemediklerimizle ilgileniyor, ‘Bir kerecik ye, ne olur’ diyor

Restoranda “Bu ürün vegan mı” soruma “Hayır, un var” şeklinde bir cevap gelebiliyor, ‘Acaba glütenle mi karıştırdı’ derken başlıyoruz sohbete... Dışarıda yemek yerken de ısrarla kendi yediklerinden tattırmaya çalışanlarla uğraşıyoruz.

25.09.2021

Aç kalmayın, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık edinin

Delirmişçesine kalori saymak, protein miktarını hesaplamak yaşamı zorlaştırıyor, baskı yaratıyor. Hedefimiz; doyarak ve zevkle beslenmek, hem ruhu hem de bedeni düşünerek sağlıklı kalmak olmalı. İşte 1 haftalık bir beslenme programı...

18.09.2021

İstanbul: Herkesin gözü onun üstünde

Tüm yurdun en özel tatlarını İstanbul’da bulmak mümkün. Nasıl olmasın; birçoğu sentezlenerek zamanla kente özgü birer lezzete dönüşmüş... Kentin mutfağı, kültürü kadar zengin.

18.09.2021

Yaprağını sütle, tazesini peynirle...

İncirle yoğun aromalı bir yemek yapmak istersem sotelerim ya da ızgaralarım. Fırında yavaş yavaş pişirince de şahane olur. Kahvaltılarda yumurtalı ekmek üzerine ballı, taze kekikli ve sotelenmiş inciri de çok severim. Biri ekmek üstü atıştırmalık, biri tart ve biri de balık olmak üzere işte mutfağımdan incirli, üç tarif...

18.09.2021