EKSTRA
MENÜ

Sinovac

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 290 haberi bulunmuştur.

Sinovac Haberleri

Çin ve Rus aşılarına yeniden güvenme zamanı

Çin ve Rus aşılarına yeniden güvenme zamanı!

Dünyanın en zengin ülkeleri Covid-19 aşılarını temin etmeyle ilgili sıkıntılar yaşarken az gelişmiş ülkelerde hala aşı yaptırma konusunda endişeler söz konusu. Her iki soruna da bir çözüm önerisi olarak Çin, Rusya, hatta belki de çok yakında Hindistan’dan gelecek olan aşılar yeniden değer kazanacak gibi görünüyor. Dünyaca ünlü tıp dergisi The Lancet’in yayımladığı Sputnik V’nin % 91,6 etkinlik oranına sahip olduğunu gösteren deneme sonuçlarına bakılırsa bu tez doğru şekilde ilerliyor denebilir.

5.03.2021Sağlık
Türkiyeden KKTCye 20 bin doz aşı daha...

Türkiye'den KKTC'ye 20 bin doz aşı daha...

Türkiye, koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) 20 bin doz Sinovac aşısı daha ulaştırdı.

4.03.2021Gündem
Son dakika haberler: Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Kocadan açıklama: Umudumuzun önünde bir tehdit

Son dakika haberler: Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama: Umudumuzun önünde bir tehdit

Son dakika haberi... Bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Bakan Koca sosyal medya hesabından yazılı açıklama paylaştı. Açıklamanın başında 1 Mart itibarıyla geçilen yeni döneme değinen Koca, yeni aşamada illerin risk seviyelerine göre koronavirüsle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Koca ayrıca, koronavirüs vaka sayılarına dikkat çekti, "Yüksek vaka sayılarımız hala, hayatımızı olağan akışına kavuşturma umudumuzun önünde bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Ancak kontrol elimizde ve tedbirlere uyarak normalleşebiliriz." ifadelerini kullandı.

3.03.2021Gündem
Son dakika haberi... Bakan Koca Sinovac aşısının etkinlik oranını açıkladı

Son dakika haberi... Bakan Koca Sinovac aşısının etkinlik oranını açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinovac aşısının Türkiye Faz-3 sonuçlarının açıklandığını belirterek, "Buna göre genel etkinlik %83,5 ve hastaneye yatışları %100 engelliyor. Klinik çalışma 10 binden fazla gönüllüde yapıldı." dedi.

3.03.2021Gündem
Çöküş ve kaosa 2 hafta kaldı Dünyanın en büyük açık hava laboratuvarı haline gelecek

Çöküş ve kaosa 2 hafta kaldı! "Dünyanın en büyük açık hava laboratuvarı haline gelecek"

Koronavirüsün ilk halinden çok daha hızlı yayılan ve çok daha ölümcül olan P.1 mutasyonuyla başa çıkmaya çalışan Brezilya’nın sağlık sistemi de çöküşün eşiğinde. Uzmanlar durum birkaç hafta içinde kontrol altına alınmazsa bütün dünya için bir felaket olabileceği yorumlarını yapıyor.

3.03.2021Dünya
Sinovac aşısının etkinliği açıklandı

Sinovac aşısının etkinliği açıklandı

Türkiye'de yapılan Sinovac firmasina ait aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulundu.

3.03.2021Haber
Son dakika... Türkiye, Sinovac aşısının etkinliğini açıkladı Hastaneye yatışı yüzde yüz engelliyor

Son dakika... Türkiye, Sinovac aşısının etkinliğini açıkladı! Hastaneye yatışı yüzde yüz engelliyor

Son dakika haberine göre Türkiye'de yapılan Sinovac firmasina ait aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulundu. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Murat Akova, Sinovac aşısıyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

3.03.2021Gündem
Malezyadan Sinovac ve AstraZeneca aşılarının kullanımına şartlı onay

Malezya'dan Sinovac ve AstraZeneca aşılarının kullanımına şartlı onay

Malezya hükümeti, ilaç firmaları Sinovac ve AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının kullanımına şartlı onay verdi.

3.03.2021Dünya
‘Kısıtlama saatleri’ ile ilgili Prof. Dr. Akın’dan dikkat çeken açıklama

‘Kısıtlama saatleri’ ile ilgili Prof. Dr. Akın’dan dikkat çeken açıklama

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kontrollü normalleşmeyle birlikte hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına, akşamları ev toplanmalarını önlemek için devam edildiğini söyledi. Akın, "Ama önümüzdeki dönemde düşük ve orta riskli illerde sınırlama 22.00 ya da 00.00'a doğru kaydırılabilir. Bununla ilgili ön çalışmalar var" dedi. Akın ayrıca, "Toplum kurallara uymak istemiyor; ama hastalık da 'insanlar kurallara uymasın' diye bekliyor yayılabilme özelliğini korumak için. '' ifadelerini kullandı.

3.03.2021Gündem
‘Milletvekili her şeyi söyleyebilmeli’

‘Milletvekili her şeyi söyleyebilmeli’

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması konusunda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız, demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. ‘Millet ittifakı’nı bozacaklar, ondan sonra diyecekler ‘bak gördünüz mü CHP’yi.’ Yok arkadaş, biz bildiğimiz yoldan yürürüz” dedi.

3.03.2021Gündem
Aşı pasaportunu gündeme getiren profesör: 3 ay çok kritik, bir an önce başlamalıyız

Aşı pasaportunu gündeme getiren profesör: 3 ay çok kritik, bir an önce başlamalıyız

DSÖ Avrupa Bölgesi Avrupa Bağışıklama Teknik Uzman Grubu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nur Baran Aksakal AB Komisyonu'nun aşı sertifikası çalışmalarına yönelik açıklamada bulundu. Aksakal, "3 ay süremiz var. Türkiye olarak bir an önce başlamamız lazım" dedi.

2.03.2021Ekonomi
Keymen İlaç’tan ‘1 milyon doz aşı cevabı

Keymen İlaç’tan ‘1 milyon doz aşı' cevabı

Sinovac aşısının Türkiye’deki yasal temsilcisi Keymen İlaç A.Ş., ‘aracı firma oldukları ve kendilerine Çin’in ücretsiz olarak temin ettiği 1 milyon koronavirüs aşısı için Türkiye’nin 12 milyon dolar ödeme yaptığı’ yönündeki iddialar üzerine açıklama yaptı.

2.03.2021Gündem
‘AB’nin aşı pasaportu taslağı utanç belgesi’

‘AB’nin aşı pasaportu taslağı utanç belgesi’

AB’nin aşı pasaportu taslağı uygulaması, turizm sektörünün tepkisine yol açtı. NBK Touristic Genel Müdürü turizmci Recep Yavuz, ‘fiyasko’ olarak nitelendirdiği kararla ilgili bir rapor hazırladı. Yavuz, gerekli düzeltmeler yapılmazsa AB’nin dijital aşı pasaportunun turizm tarihinin ‘utanç belgesi’ bile olabileceğini söyledi.

1.03.2021Avrupa
Çinden tek dozluk aşıya şartlı onay

Çin'den tek dozluk aşıya 'şartlı' onay

Çin tek dozluk kullanıma sahip “Rekombinant” yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını yaygın kullanım için şartlı olarak onayladı.

27.02.2021Dünya
Hong Kong, 585 bin doz Pfizer-Biontech aşısını teslim aldı

Hong Kong, 585 bin doz Pfizer-Biontech aşısını teslim aldı

Alman biyoteknoloji şirketi BioNtech ile ilaç şirketi Pfizer'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısından 585 bin doz, Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ne ulaştı.

27.02.2021Dünya
Öğretmenlerin COVID-19 aşılama sürecinin ayrıntıları belirlendi

Öğretmenlerin COVID-19 aşılama sürecinin ayrıntıları belirlendi

Ülke genelinde aşılanmasına başlanan köy okullarında görevli öğretmenlerin yanı sıra anaokullarındaki öğretmenler de aşılanacak. Bu grupları, 1 Mart'ta yüz yüze eğitime başlayacak ilkokul ile 8'inci ve 12'nci sınıf öğretmenleri izleyecek. Çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinde yüz yüze yapılacak uygulamalı eğitimlere katılacak öğretmenler aşılamada öncelikli olacak. Yüz yüze eğitime başlanacak ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okulları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıfları öğretmenlerine aşılamada öncelik tanınacak.

26.02.2021Eğitim
Öğretmenlere koronavirüs aşısı yapılmaya başlandı İşte aşılama sürecinin ayrıntıları...

Öğretmenlere koronavirüs aşısı yapılmaya başlandı! İşte aşılama sürecinin ayrıntıları...

Öğretmenlere Kovid-19 aşısı uygulanmaya başladı. Öğretmenlerin Kovid-19 aşılama sürecinin ayrıntıları da belli oldu. Ülke genelinde aşılanmasına başlanan köy okullarında görevli öğretmenlerin yanı sıra anaokullarındaki öğretmenler de aşılanacak. Bu grupları, 1 Mart'ta yüz yüze eğitime başlayacak ilkokul ile 8'inci ve 12'nci sınıf öğretmenleri izleyecek. Çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinde yüz yüze yapılacak uygulamalı eğitimlere katılacak öğretmenler aşılamada öncelikli olacak. Yüz yüze eğitime başlanacak ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okulları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıfları öğretmenlerine aşılamada öncelik tanınacak.

26.02.2021Gündem
Tek yol kendi aşımızı üretmek

Tek yol kendi aşımızı üretmek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her geçen gün vaka sayılarının arttığını belirtti. Tam kapanmanın düşünülmediğini belirten Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından özetle şunları söyledi:

26.02.2021Gündem
Son dakika haberi: CHPnin bedava aşı iddiası... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca belgelerle tane tane anlattı

Son dakika haberi: CHP'nin 'bedava aşı' iddiası... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca belgelerle tane tane anlattı!

Son dakika haberi... Merakla beklenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuştu. CHP'nin "bedava aşıya para veriliyor" iddiasına belge gösterip tane tane yanıt veren Bakan Koca, "Üretici firma, aşıyı ülkeye bedavaya bağışlar mı? Bunun akılla izahı var mı?" diyerek tepki gösterdi. Bakan Koca, kademeli normalleşme sürecinde 65 yaş üstü için il bazlı kararlar alınabileceğini belirtti. Ayrıca tam kapanmanın düşünülmediğini ifade etti.

25.02.2021Gündem
Çinden iki koronavirüs aşısına daha geniş kapsamlı kullanım onayı

Çin'den iki koronavirüs aşısına daha geniş kapsamlı kullanım onayı

Çin, geniş kapsamlı kullanım için CanSino Biologics ve Sinopharm aşılarına şartlı onay vererek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesindeki aşı tedarikçilerini artırdı.

25.02.2021Dünya
BioNTech/Pfizerın koronavirüs aşısına bir ülkeden daha onay

BioNTech/Pfizer'ın koronavirüs aşısına bir ülkeden daha onay!

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA), BioNTech/Pfizer'ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının ülkede yaygın kullanımına onay verdi.

23.02.2021Dünya
İnaktif aşıda tüm virüse yönelik bağışıklık sağlanıyor

'İnaktif aşıda tüm virüse yönelik bağışıklık sağlanıyor'

Koronavirüsün dünyada etkili olduğu 3 büyük mutasyondan Güney Afrika ‘suş’una karşı Moderna ve BioNTech aşılarının etkisinin düştüğü, inaktif aşının ise mutasyonlara karşı etkili olduğu açıklandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Farmakoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural, "mRNA aşılarında 'spike' proteine yönelik bağışıklık sağlanıyor. İnaktif aşıda ise tüm virüse yönelik bağışıklık sağlanıyor" dedi.

23.02.2021Gündem
Hong Kongda koronavirüs aşılaması başladı

Hong Kong'da koronavirüs aşılaması başladı

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesinde koronavirüse karşı aşılama kampanyası başladı. İlk aşılar, Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam ile Bölge Sağlık Bakanı Sophia Chan'e yapıldı.

22.02.2021Dünya
Çin aşısı mutasyonlara karşı etkili

Çin aşısı mutasyonlara karşı etkili

Brezilya, Çin’in Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısının virüsün İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan varyantlarına karşı etkili olduğunu açıkladı.

19.02.2021Dünya
Hong Kong Çinin Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi

Hong Kong Çin'in Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin'in geliştirdiği Kovid-19 aşısı Sinovac'ın acil kullanımını onayladı.

18.02.2021Dünya
Aşı tuttu; sonuçlar olumlu

Aşı tuttu; sonuçlar olumlu

DSÖ, aşılamanın da etkisiyle dünya genelinde son bir haftada yeni vakalarda yüzde 16, ölümlerde ise yüzde 10 düşüş yaşandığını açıkladı. İsrail ve İngiltere de aşılamanın başlamasından bu yana vaka ve ölüm oranlarının azaldığını duyurdu. Peki Türkiye’de durum ne? Bilim Kurulu üyeleri yanıtladı.

18.02.2021Dünya
7 SORU 7 YANIT | Yerli aşıda hedef sonbahar

7 SORU 7 YANIT | Yerli aşıda hedef sonbahar

Dünyanın dört bir yanında koronavirüse ve mutasyonlarına karşı etkili aşılarla ilgili arayış devam ederken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın "İnsan deneyleri başlayacak 3 aşı adayımız var" açıklaması heyecan yarattı. Bu aşılar dünyadaki diğer aşılarla kıyaslandığında ne durumdalar? Yerli aşıyla ne zaman tanışacağız?

17.02.2021Gündem
Kolombiyada hastanelerdeki yatak sıkıntısına çözüm olarak şişirilebilir üniteler geliştirildi

Kolombiya'da hastanelerdeki yatak sıkıntısına çözüm olarak şişirilebilir üniteler geliştirildi

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor. Koronavirüs salgınından kötü şekilde etkilenen ülkelerden olan Kolombiya'da hastanelerdeki koronavirüs ve aşılama yoğunluğuna şişirilebilir ünitelerle çözüm aranıyor.

17.02.2021Haber
Hastanelerdeki koronavirüs yoğunluğuna şişirebilir ünite çözümü

Hastanelerdeki koronavirüs yoğunluğuna 'şişirebilir' ünite çözümü

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor. Koronavirüs salgınından kötü şekilde etkilenen ülkelerden olan Kolombiya'da hastanelerdeki koronavirüs ve aşılama yoğunluğuna şişirilebilir ünitelerle çözüm aranıyor.

17.02.2021Dünya
KKTCde Kovid-19 aşılama programı aralıksız devam ediyor

KKTC'de Kovid-19 aşılama programı aralıksız devam ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni tip koronavirüse karşı 15 Ocak 2021'de başlatılan aşılama programı kesintisiz sürüyor.

16.02.2021Dünya
Bilim kurulu üyesi profesörden önemli inaktif aşı açıklaması

Bilim kurulu üyesi profesörden önemli inaktif aşı açıklaması

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türkiye'de uygulanan inaktif aşı Sinovac'ın, mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı olduğunu belirterek, yaz aylarına daha sağlıklı bir şekilde girilebileceğini kaydetti.

15.02.2021Haber
Bilim Kurulu Üyesi Gündüz: Türkiyede uygulanan inaktif aşı mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı

Bilim Kurulu Üyesi Gündüz: Türkiye'de uygulanan inaktif aşı mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türkiye'de uygulanan inaktif aşı Sinovac’ın, mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı olduğunu belirterek, yaz aylarına daha sağlıklı bir şekilde girilebileceğini kaydetti.

15.02.2021Gündem
KKTC’de Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner, ikinci doz aşılarını oldu

KKTC’de Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner, ikinci doz aşılarını oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Hamza Ersan Saner’e ikinci doz Covid-19 aşıları uygulandı.

12.02.2021Dünya
Brezilya Sağlık Bakanı açıkladı: Amazonda rastlanan Kovid-19 mutasyonu 3 kat daha bulaşıcı

Brezilya Sağlık Bakanı açıkladı: Amazon'da rastlanan Kovid-19 mutasyonu 3 kat daha bulaşıcı

Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Paziello'dan korkutan bir açıklama geldi. Paziello, Amazon'un bir bölgesinde rastlanan ve "Amazon mutasyonu" olarak bilinen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mutasyonunun 3 kat daha bulaşıcı olduğunu bildirdi.

12.02.2021Dünya
Hangi aşı, hangi varyanta karşı etkili

Hangi aşı, hangi varyanta karşı etkili?

Dünya salgından kurtulmak için aşılanıyor, virüs ise hayatta kalmak için sürekli şekil değiştiriyor. Aşılar da bu değişime uygun şekilde güncellenme yarışı içinde. Bu amansız mücadelede hangi aşı, hangi virüs varyantına karşı ne derecede etkili? Detaylar haberimizde...

12.02.2021Gündem
Bu aşı bize iyi geldi Uzmanlar ilk sonuçları değerlendirdi: Aşı olanlarda hiç entübe yok

Bu aşı bize iyi geldi! Uzmanlar ilk sonuçları değerlendirdi: Aşı olanlarda hiç entübe yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı yapılan vatandaşların arasında hiç ölüm vakası yaşanmadığını, tek bir kişinin bile entübe olmadığını söyledi. Bilim Kurulu üyeleri de aşılama programının ilk aşamasının sonuçlarını Hürriyet’e değerlendirdi...

12.02.2021Gündem
Türkiyeden gönderilen 40 bin doz aşı KKTCde

Türkiye'den gönderilen 40 bin doz aşı KKTC'de

Türkiye, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) Çin kökenli Sinovac aşısından 40 bin doz daha gönderdi.

11.02.2021Haber
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurmuştu Türkiyenin yardımı KKTCye ulaştı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurmuştu! Türkiye'nin yardımı KKTC'ye ulaştı

Türkiye, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) Çin kökenli Sinovac aşısından 40 bin doz daha gönderdi.

11.02.2021Dünya
Ukrayna Rus aşısının tescilini yasakladı

Ukrayna Rus aşısının tescilini yasakladı

Ukrayna, Rusya'ya ait koronavirüs aşısının tescilini yasakladığını duyurdu.

11.02.2021Dünya
Aile Hekimleri Derneği Başkanı: Mart ayında yine pik olacağını öngörüyoruz

Aile Hekimleri Derneği Başkanı: Mart ayında yine pik olacağını öngörüyoruz

Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, mutasyonlu virüsün yol açacağı vaka artışı nedeniyle mart ayında yine pik yaşanabileceği endişesini dile getirdi. Atakan, "Mutasyon olayına çok dikkat etmemiz lazım. Mutasyon daha bulaşıcıdır. Kendini daha dirençli hale getiriyor ve daha bulaşıcı. Bunun için temizlik, mesafe ile maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Bizim öngörümüz mart ayı gibi yine pik olacağıdır" dedi.

11.02.2021Gündem
65 yaş üstüne aşı başlıyor

65 yaş üstüne aşı başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonun görüldüğü il sayısının 33’e yükseldiğini belirtti. Bugünden itibaren 70 yaş üzeri, yarından itibaren ise 65 yaş üzeri vatandaşların aşılanmalarının başlayacağını söyleyen Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası özetle şunları söyledi:

11.02.2021Gündem
Ukraynadan flaş Rus aşısı kararı

Ukrayna'dan flaş Rus aşısı kararı

Ukrayna, Rusya'ya ait yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının tescilini yasakladığını duyurdu.

10.02.2021Dünya
Son dakika... Bakan Koca koronavirüs mutasyonlarını tek tek açıkladı ve salgında yeni döneme işaret etti

Son dakika... Bakan Koca koronavirüs mutasyonlarını tek tek açıkladı ve salgında yeni döneme işaret etti

Son dakika... Türkiye'nin corona virüsüyle (koronavirüs) mücadelesi tüm hızıyla sürerken, Bilim Kurulu dün kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Koca, salgında yeni döneme girildiğini duyururken, pazartesiden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacağını açıkladı ve yeni dönemin adını "yerinde karar dönemi" olarak nitelendirdi. Öte yandan, ilk dozu 13 Ocak'ta sağlık çalışanlarına uygulanan aşılar bugün ikinci dozla devam ediyor. Sancaktepe Şehit Profesör İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de sağlık çalışanları ikinci doz aşılarını yaptırıyor.

10.02.2021Gündem
Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan açıkladı: Antalyada mutasyonlu bir hasta tespit edildi

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan açıkladı: Antalya'da mutasyonlu bir hasta tespit edildi

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, bir koronavirüs hastasında İngiltere mutasyonunu tespit ettiklerini belirterek, "Mutasyonların hem hastalık yapıcı etkisi, hem bulaştırıcılık hızı, hem de sonuç olarak ne kadar ağır seyrettiğini takip edeceğiz. Birkaç çeşit aşıdan en çok hangisinin etkili olduğu, bu etkinin ne kadar uzun sürdüğü takipler neticesinde ortaya çıkacak" dedi.

10.02.2021Gündem
Mutasyona sıkı takip ‘Bambaşka bir süreç başlayabilir’

Mutasyona sıkı takip! ‘Bambaşka bir süreç başlayabilir’

Koronavirüs mücadelesinde vaka sayısının düşmemesi ve mutant virüsle ilgili gelişmeler, yeni planlama ve çalışmaları gündeme getirdi. Vaka sayısındaki artışı önlemek için bölgesel yasakların getirilmesi planlanıyor. Mutant virüsün vaka sayısındaki etkisinin görülmesi için de 4 hafta gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar, pandemide üçüncü dalgadan söz edebilmek için de 15-20 bin vaka sayısının yeniden görülmesi gerektiğini belirterek, “Virüs tamamen yeni bir özellik kazanarak, mutantla başka bir şeye evrilirse, işte o zaman bambaşka bir süreç başlayabilir” diyor.

10.02.2021Gündem
12-17 yaş grubunda da aşı önceliği kronik hastalığı olanlarda olacak

12-17 yaş grubunda da aşı önceliği kronik hastalığı olanlarda olacak

DÜNYA Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Avrupa Bağışıklama Teknik Uzman Grubu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, koronavirüs aşı üreticileri tarafından 12-17 yaş grubu için başlatılan faz 3 çalışmalarına ilişkin verilerin şubat sonunda açıklanacağını söyledi. Aksakal, "O zaman biz 12-17 yaş grubuna da uygulamaya başlayacağız. Öncelikle kronik hastalığı olanlara uygulama yoluna gideceğiz" dedi.

9.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

“İkinci normal”in yeni rakamları

Her gün yeni kurallar, yeni zorunluluklar, adetler... Ana-babalarımızın; dede-ninelerimizin görmediği, yaşamadığı şekilde değişiyor hayatımız. O yüzden şiar edinebileceğimiz atasözleri, deyimler bile yok. Pandeminin ikinci saldırısında, yüzlerce kayıp verdiğimiz bir sürecin ardından yeniden bir normalleşme sürecine girdik. İşte bu dönemde aklıma kazınan bazı sayılar...

5.03.2021

COVID’siz dünya yakın mı

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü son dönemin en güzel, en sevindirici duyurularından birini yaptı ve “pandeminin 2022 başlarında kontrol altına alınabileceğini” açıkladı. Hemen ardından da İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “COVID-19 kısıtlamalarını 8 Mart’tan itibaren kademeli olarak kaldıracağız. 21 Haziran’dan itibaren de tümüyle sonlandıracağız” şeklinde özetlenebilecek iddialı bir demeç verdi.

25.02.2021

Sağlık Bakanı’yla aşı sohbeti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile iki gün önce uzun bir görüşme yaptım.

17.02.2021