EKSTRA
MENÜ

Şincan Uygur Özerk Bölgesi

Şincan Uygur Özerk Bölgesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Şincan Uygur Özerk Bölgesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 590 Şincan Uygur Özerk Bölgesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Şincan Uygur Özerk Bölgesi Haberleri

Çinden ABDnin vize yasağına tepki

Çin'den ABD'nin vize yasağına tepki

Çin, ABD'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirmesine tepki gösterdi.

10.10.2019Dünya
Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişeleriyle negatif seyrediyor.

9.10.2019Ekonomi
ABD-Çin arasında Uygur krizi

ABD-Çin arasında Uygur krizi

ABD, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik baskıya katkı sağladıkları gerekçesiyle 28 Çinli şirketi ticari kara listeye aldı. Çin, ABD’nin bu hamlesine sert tepki gösterdi.

9.10.2019Dünya

ABD'den bir hamle daha! Kriz çıkaracak gelişme

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdiklerini açıkladı.

8.10.2019Dünya
ABD, Çinli teşekkülleri ticari kara listeye aldı

ABD, Çinli teşekkülleri ticari kara listeye aldı

ABD, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine yönelik baskıya müdahil oldukları gerekçesiyle 28 Çinli teşekkülü ticari kara listeye aldı.

8.10.2019Dünya
Drone ile çekilen bu tutuklular Uygur Türkleri mi

Drone ile çekilen bu tutuklular Uygur Türkleri mi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çekildiği iddia edilen bir görüntü Çin’in Uygur Türklerine yönelik kötü muamelesini yeniden gündeme getirdi.

24.09.2019Dünya
ABDden Çine karşı bomba hamle... Dünyaya çağrı yaptı

ABD'den Çin'e karşı bomba hamle... Dünyaya çağrı yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tüm ülkelere, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikasına karşı durma çağrısı yaptı.

22.09.2019Dünya
Son dakika Trumpa kötü haber

Son dakika! Trump'a kötü haber

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil sürecinin açılıp açılmamasına ilişkin Komite'ye kapsamlı şekilde çalışma imkanı veren bir düzenlemeyi kabul etti. Öte yandan ABD Senatosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

12.09.2019Dünya
İslam dünyasında Kurban Bayramı sevinci

İslam dünyasında Kurban Bayramı sevinci

İslam dünyası dünyanın dört bir yanında Kurban Bayramı'nı kutluyor. Müslümanlar, sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camilere akın etti.

11.08.2019Dünya
Diyanet bilgisi: Bayram namazı saati hangi ilde kaçta Bayram namazı kaçta kılınacak

Diyanet bilgisi: Bayram namazı saati hangi ilde kaçta? Bayram namazı kaçta kılınacak?

Günün ilk ışıkları itibariyle merak edilen bayram namazı saat kaçta kılınacak sorusu, internet üzerinden sorgulanmaya devam ediliyor. Bayram namazının saat kaçta kılınacağı konusunda detayları araştıran vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgileri sorguluyor. Peki, başkanlığın yayımladığı bayram namazı saatleri bilgisine göre hangi ilde bayram namazı saat kaçta kılınacak?

11.08.2019Gündem
Çinden ABDye sert tepki

Çin'den ABD'ye sert tepki

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun (Ticaret savaşı) ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" dedi.

3.08.2019Ekonomi
Çin’den danslı Uygur açıklaması

Çin’den danslı Uygur açıklaması

Çin’e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ‘eğitim kampları’ ile ilgili dün bir basın toplantısı düzenlendi. Çinli yetkililer, Uygur Türkleri’nin zorla alıkonduğu öne sürülen bu kamplardaki insanların büyük bir kısmının serbest kaldığını açıkladı. Toplantı öncesinde Uygur halk dansları gösteri yapılması ise ilginç bir görüntü oluşturdu.

31.07.2019Dünya
Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosiden Çine Uygur tepkisi

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'den Çin'e Uygur tepkisi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik kitlesel gözaltıları eleştirdi.

17.07.2019Dünya
Avustralyadan Çine Uygur tepkisi

Avustralya'dan Çin'e Uygur tepkisi

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik kitlesel gözaltılardan "derin endişe" duyduklarını açıkladı.

15.07.2019Dünya
Havanın ‘İpek Yolu’ merkezi İstanbul olacak

Havanın ‘İpek Yolu’ merkezi İstanbul olacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya verdiği mülakatta Türkiye’nin barışı, istikrarı, ekonomik işbirliğini zedeleyen tek taraflı adımları ve yaptırımları doğru bulmadığını kaydetti. Kuşak ve Yol Projesi’ne dikkat çeken Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nın Çin’in ‘Hava İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inanıyoruz” dedi. Erdoğan, Türkiye ile Çin arasında siyasi, ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel alanlarda yoğun ve köklü bir işbirliği olduğuna dikkat çektiği mülakatta şu ifadeleri kullandı:

3.07.2019Gündem
Bazı ülkeler Ramazan Bayramına bugün başladı

Bazı ülkeler Ramazan Bayramı'na bugün başladı

Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya, Malezya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Çin ve Azerbaycan'da Ramazan Bayramı'na bugün başlayan Müslümanlar Bayram Namazı için camileri doldurdu.

5.06.2019Dünya
Çin, Uygur camilerini yıkıyor

"Çin, Uygur camilerini yıkıyor"

Çinli otoritelerin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde aralarında yüzlerce yıllık camiler ve türbelerin de olduğu 33 dini mekanı tamamen veya kısmen yıktığı ileri sürüldü.

7.05.2019Dünya
APden Çine çağrı

AP'den Çin'e çağrı

Avrupa Parlamentosu (AP), Çin'e, Uygur, Kazak ve Tibetlilere yönelik keyfi tutukluluğa son verme ve tüm kampları kapatma çağrısında bulundu.

18.04.2019Dünya
Kaşgar kenti hapishane gibi

Kaşgar kenti hapishane gibi

Amerikan New York Times gazetesi web sitesinde Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar kenti ile ilgili ‘Çin bir kenti nasıl hapishaneye çevirdi’ başlıklı bir röportaj yayınladı. Yüzbinlerce Uygur’un yeniden eğitim kamplarında tutulduğuna işaret eden NYT, Kaşgar’ın da güvenlik kontrolleri, kameraları ve muhbirleriyle bir hapishaneye benzediğini iddia etti.

6.04.2019Dünya
Çinde eski Ulusal Enerji İdaresi Direktörü’ne tutuklama

Çin'de eski Ulusal Enerji İdaresi Direktörü’ne tutuklama

Çin’de, geçen yıl Ulusal Enerji İdaresi Direktörlüğü görevine son verilen Nur Bekri, hakkındaki rüşvet suçlamaları nedeniyle tutuklandı.

3.04.2019Dünya
BM İnsan Hakları Konseyinin 40. oturumuna İsraile tepki damga vurdu

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumuna İsrail'e tepki damga vurdu

Dün sona eren BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumuna İsrail aleyhine kabul edilen 5 karar tasarısı damga vurdu.

23.03.2019Dünya
İsveçte Uygur Türklerine mülteci statüsü verilecek

İsveç'te Uygur Türkleri'ne mülteci statüsü verilecek

İsveç Göçmen Ofisi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden gelerek İsveç'e sığınma talebinde bulunan Müslüman Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlık grubu mensuplarına mülteci statüsü verileceği belirtildi.

19.03.2019Dünya
Çinden Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki operasyonlara ilişkin açıklama

Çin'den Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki operasyonlara ilişkin açıklama

Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 2014'ten bu yana 13 bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

18.03.2019Dünya
BMden savaş suçu raporunu ciddiye almayan İsraile tepki

BM'den savaş suçu raporunu ciddiye almayan İsrail'e tepki

BM, Filistinli göstericilere yönelik ihlallerin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar kapsamına girebileceğine dair BM raporunun İsrail tarafından ciddiye alınmadan reddedilmesine tepki gösterdi.

6.03.2019Dünya
Son dakika... BM İnsan Hakları Komiseri Bacheletten önemli açıklamalar

Son dakika... BM İnsan Hakları Komiseri Bachelet'ten önemli açıklamalar

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyinin 40. oturumunda konuşan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, dünyanın farklı bölgelerindeki insan hakları ihlallerine değindi.

6.03.2019Dünya
Çin’den Uygur Türkleri uyarısı

Çin’den Uygur Türkleri uyarısı

Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik uygulanan baskılar hakkında son dönemde ön plana çıkan eleştirilerinin sürmesinin ticari ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

2.03.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Uygur Türkleri mesajı

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Uygur Türkleri mesajı

İnsan Hakları Konseyinin 40'ıncı oturumun "yüksek seviyeli" bölümünde konseye hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlıklara yönelik politikası hakkında konuştu.

25.02.2019Dünya
Uluslararası Af Örgütünden BMye Uygur çağrısı

Uluslararası Af Örgütü'nden BM'ye 'Uygur' çağrısı

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve bazı sivil toplum kuruluşları, 1 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü'nün toplama kamplarında tutulduğu Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gözlemci heyeti göndermesi için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ni göreve çağırdı.

12.02.2019Dünya
Son dakika: Çelikten önemli açıklama: Kaşıkçı cinayetinde...

Son dakika: Çelik'ten önemli açıklama: 'Kaşıkçı cinayetinde...'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. İstanbul'da düşen askeri helikoptere ilişkin "Çok üzücü bir kaza. İlk gelen bilgiler acil iniş yaparken helikopterin düştüğü şeklinde. Gerekli soruşturma başlatıldı, çok yönlü araştırılıyor." diyen Çelik, Cemal Kaşıkçı cinayeti ilişkin, "Halen talep ettiğimiz iş birliğiyle yeterli bir şekilde karşı karşıya değiliz." ifadelerini kullandı.

11.02.2019Gündem
Dışişlerinden Çine çağrı: Kapatmaya davet ediyoruz

Dışişleri'nden Çin'e çağrı: Kapatmaya davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz." dedi. "Uygur Türk'ünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir" denilen açıklamada uluslararası topluma ve BM Genel Sekreterine de çağrı yapıldı.

9.02.2019Gündem
Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 5,2 büyüklüğünde deprem

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,2 büyüklüğünde deprem

Çin Deprem Ağları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sincan'a bağlı Taçıng bölgesinde 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

2.02.2019Dünya
Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinde deprem

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde deprem

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

12.01.2019Dünya
Pekin’den ‘Çin İslam’ı’ projesi

Pekin’den ‘Çin İslam’ı’ projesi

Çin merkezli haber sitesi Global Times, Pekin yönetiminin İslam’ın sosyalizm ve Çin toplumuyla uyumlu hale getirilmesi için 5 yıllık bir planı kabul ettiğini yazdı.

11.01.2019Dünya
Çin alıkoyduğu Kazakların ülkeyi terk etmesine izin verecek

Çin alıkoyduğu Kazakların ülkeyi terk etmesine izin verecek

Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "yeniden eğitim" kamplarında alıkonulan Müslüman nüfus içindeki etnik Kazakların Çin vatandaşlığından çıkarak komşu Kazakistan'a göç etmesine izin vereceği bildirildi.

10.01.2019Dünya
Camide sosyalizm eğitimiyle İslamı Çinleştirme planı

Camide sosyalizm eğitimiyle 'İslam'ı Çinleştirme' planı

Çin'de devletin kontrolündeki Çin İslam Cemiyeti (ÇİC), "Çin İslamı" kavramını öne sürdüğü toplantıda, ülkenin Müslüman toplumuna "sosyalist değerler” eğitimi vereceğini bildirdi.

10.01.2019Dünya
Çin’de kamu görevlileri Uygur ailelerin evlerine yatıya gidiyor iddiası

Çin’de kamu görevlileri Uygur ailelerin evlerine 'yatıya' gidiyor iddiası

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2018’de 1 milyon 120 bin kamu görevlisi, bölgedeki 1 milyon 690 bin ailenin evinde konakladı.

3.01.2019Dünya
Çinden ABDye çok sert Sincan tepkisi... Tehdit etti

Çin'den ABD'ye çok sert Sincan tepkisi... Tehdit etti

Çin, ABD'de yasalaşan Tibet Özerk Bölgesi’ne serbest giriş yasasının içeriğinin ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan tartışmalı kamplarda kişilere zorla kıyafet diktirilmesi ile bunların ABD’deki üniversitelere satılması iddialarının "gerçekleri çarpıtmak" olduğunu savundu. Çin'den Tibet yasası ile ilgili ise ABD'nin katlanması gereken sonuçların ortaya çıkacağı vurgulandı.

20.12.2018Dünya
Çinden Sincandaki eğitim kamplarına ilişkin olay açıklama

Çin'den Sincan'daki eğitim kamplarına ilişkin olay açıklama

Çin, "eğitim merkezi" adını verdiği tartışmalı kamplarda tutulan kişilerin "kabiliyetsiz olduğunu, Çince bilmediğini ve terörizme meyil gösterdiklerini" savundu.

20.12.2018Dünya
Son dakika... Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 5,2 büyüklüğünde deprem

Son dakika... Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,2 büyüklüğünde deprem

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

20.12.2018Dünya
Almanyadan Çine Sincan çıkışı

Almanya'dan Çin'e Sincan çıkışı

Almanya'da hükümetin insan hakları ve insani yardım sorumlusu Baerbel Kofler Çin'deki insan hakları durumunundan endişe duyduğunu ifade etti.

5.12.2018Dünya
Son dakika.. BMden Uygur Özerk Bölgesindeki kamplar hakkında açıklama

Son dakika.. BM'den Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kamplar hakkında açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 70. yıl dönümü dolayısıyla BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında dünyanın farklı bölgelerindeki insan hakları durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

5.12.2018Dünya
Uygur Türkleri Washingtonda Çini protesto etti

Uygur Türkleri Washington'da Çin'i protesto etti

ABD Kongresi önünde toplanan yüzlerce Uygur Türkü, Çin yönetimine karşı protesto gösterisi düzenledi.

14.11.2018Dünya
Güvenlik kameraları gördüğü herkesin kimlik tespitini yapabiliyor

Güvenlik kameraları gördüğü herkesin kimlik tespitini yapabiliyor!

Çin hükümeti vatandaşlarını izlemek için bazı teknolojilerden faydalanıyor. Aranan şüphelilerin kimliklerini tespit etmek için yüz tanıma sistemi kullanan Çinli yetkililer artık yeni bir gözetim aracını uygulamaya koydukları için kanun kaçaklarının işi daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

9.11.2018Teknoloji
Çinde Uygur Türklerinin tutulduğu kamplar cephanelik gibi

Çin'de Uygur Türklerinin tutulduğu kamplar 'cephanelik' gibi

Çin'de Müslümanlara kamplarda işkence yapıldığı iddiaları sonrası gözlerin çevrildiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki merkezlerde 'cephanelik' gibi emniyet malzemesi toplandığı iddia edildi.

25.10.2018Dünya
Çinin Uygur Türklerini zorla tuttuğu kamplar yasalaştı

Çin'in Uygur Türkleri'ni zorla tuttuğu kamplar yasalaştı

Batı Şincan bölgesinde Çin'in Uygur Türkleri'ni keyfi gözaltılarla zorla tuttuğu gözetim kampları yasallaştı.

11.10.2018Dünya

ABD Uygur Türkleri için Çin'e yaptırım hazırlığında

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle bu ülkeye yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

11.09.2018Dünya
Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde deprem

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde deprem

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtildi.

4.09.2018Dünya
ABDnin ardından BMden de Çine tepki: Sincan gerilimi

ABD'nin ardından BM'den de Çin'e tepki: Sincan gerilimi

Birleşmiş Milletler (BM), Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki "yasadışı" bir şekilde gözaltında tutulan 1 milyona yakın Uygur'un derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. ABD Kongre üyesi çok sayıda Cumhuriyetçi ve Demokrat isim, Çin için yaptırım talep etmişti.

31.08.2018Dünya

Yazar Sonuçları

New York'ta diplomasi

Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unun New York’ta yapılan açılış oturumları ve ülkeler adına yapılan konuşmalar Eylül ayı sonunda bitti. Bundan sonra Genel Kurul (6 ana komitesiyle birlikte) 2019 yılı olağan görüşme sürecine başlayacak, gündeminde olan bütün konuları görüşecek ve çok sayıda karar tasarısı oylanacak, böylece BM’nin çok çeşitli konulardaki görüşleri ortaya çıkmış olacak.

1.10.2019

Türkiye’den Uygur Türkleri konusunda Çin’e karşı açık tavır

Geçen cumartesi akşamı saat 20.00 sularında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un bakanlığın web sitesinde yayımlanan bir açıklaması son iki gündür uluslararası alanda geniş yankılara yol açmış bulunuyor.

12.02.2019