EKSTRA
MENÜ

Sinagog

Sinagog ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sinagog haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.176 Sinagog haberi bulunmuştur.

Sinagog Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında, "Şu an yapılan terörle mücadele bahanesiyle Mescid-i Aksa'yı Müslümanların elinden alma çabasıdır. Metal detektörlerin kaldırılma kararını duyduk ümit ederiz bunun devamı da gelir" dedi. Erdoğan, "Tüm Müslümanlara çağrıda bulunuyorum. İmkanı olan herkes Kudüs’ü Mescid-i Aksa’yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersinler. Ama tıpkı Mekke’ye Medine’ye sahip çıkar gibi çıkalım. Ne Hristiyanların ne de Musevilerin inançları ibadetleri ve ibadethaneleriyle bir sorunumuz yoktur" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400'ler için "Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık. İnşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, Almanya ile yaşanan gerilim için "Ya müttefiklik yapacaksınız ya da her saygısızlığın cevabını alacaksınız" dedi. Gelen ekonomik yaptırım mesajları için "Tehdit ederseniz siz kaybedersiniz" diye konuştu. Erdoğan, AK Parti teşkilatına da uyarılarda bulunarak şöyle konuştu: "Teşkilatlar ve belediyeler eğer bizim dava idrakiyle hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar demektir. Zarar veren kardeşlerimize söylüyorum biz uyarmadan kendileri uyarsınlar ve bu adımı atsınlar"

25.07.2017Gündem
Bahçeliden Alperen Ocaklarına tepki

Bahçeli'den Alperen Ocakları'na tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'e sert tepki gösterdi, "İsrail'in yöntemi terörden farksızdır" dedi. Bahçeli, İstanbul’da sinagog kapısını tekmeleyip taş atan Alperen Ocakları üyelerine de tepki gösterdi. Bahçeli, "Musevi vatandaşlarımıza ait mabetlerin tahrip edilmesini kabul edemeyiz. İsrail gibi davranamayız. Yanlışa yanlışla karşılılık veremeyiz. Türkiye’deki sinagoglara yapılacak en ufak saldırı elimizi zayıflatmakla kalmayacak din özgürlüğüne saldırı olacaktır. Son günlerdeki bazı olayları endişeyle seyrettiğimi söylemek isterim" dedi.

25.07.2017Gündem
Tehlikeli tırmanış

Tehlikeli tırmanış

El Aksa gerilimi tırmanıyor. Önceki gün Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın girişine metal dedektörler yerleştirilmesini protesto sırasında 3 Filistinlinin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinin ardından akşam da bir Filistinli, aynı aileden üç Yahudi yerleşimciyi öldürdü. Filistin lideri Abbas, İsrail ile ilişkileri kesti. İsrail, Batı Şeria’ya binlerce asker yolladı.

22.07.2017Dünya
Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Akademisyen “Biz çocukluktan itibaren kimseye karışmamayı öğreniyoruz” diye anlatıyor. Öğretmen “Burada kadın olmak özgürlük demek” diyor. Gazeteci “İşin sırrının acele etmemek” olduğunu söylüyor. Burası Trakya. Telaşsız, stressiz, hırçınlıktan azade insanlar, hayattan daha çok tat almanın yollarını arayıp buluyor. ‘Trakya kafası’ neden huzur vaat ediyor?

15.07.2017Hürriyet Pazar
Anadoluda gizli kalmış Musevi kültürünün hikayesi

Anadolu'da gizli kalmış Musevi kültürünün hikayesi!

Galata’daki Neve Şalom Sinagogu’yla iç içe olan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Türk Musevilerinin kültürü, Osmanlı-Türk kültürleriyle etkileşimi ve toplumumuza katkıları hakkında çok değerli bilgiler veriyor. İşte 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nin buram buram tarih kokan hikayesi...

20.02.2017Seyahat
50 yıllık temel

50 yıllık temel

YAKLAŞIK 50 yıllık tartışmanın ardından, İstanbul 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı ve Beyoğlu Belediyesi’nin ruhsat vermesiyle, önündeki hukuki engeller kalkan ‘Taksim Camisi’nin temeli dün atıldı.

17.02.2017Gündem
Ryan Giggs ve Gary Neville’ın projesi Manchester’a zarar verecek mi

Ryan Giggs ve Gary Neville’ın projesi Manchester’a zarar verecek mi?

Manchester United tarihine damga vuran futbolculardan Ryan Giggs ve Gary Neville'ın 200 milyon sterlinlik (yaklaşık 910 milyon TL) "kentsel dönüşüm" planına karşı kampanya başlatıldı.

17.02.2017Dünya
O kadının kimliği 16 yıl sonra belirlendi

O kadının kimliği 16 yıl sonra belirlendi

16 yıl sonra kimliği tespit edilebilen Berlinli kadın tanık, NSU duruşmasında dinlenecek. Tanığın Beate Zschaepe ile ilgili vereceği bilgiler, davanın seyri açısından çok önemli. Tanık, NSU çete üyeleriyle birlikte Berlin’de bir sinagogun önünde görülmüştü.

13.12.2016Dünya
Afrikada kanlı gün

Afrika'da kanlı gün

Afrika'da son 24 saatte art arda gerçekleşen üç faciada 200'ü aşkın insan hayatını kaybetti. Kanlı olaylardan en fazla can kaybı Batı Afrika ülkesi Nijerya'da yaşandı. Nijerya'da bir kilisenin çatısının çökmesi sonucu en az 160 kişi öldü. Kenya’da kimyasal madde taşıyan tankerin sebep olduğu patlamada 30 kişi can verirken, Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlenen bombalı saldırıda 16 kişi yaşamını yitirdi.

11.12.2016Dünya
13 yıldır dinmeyen acı

13 yıldır dinmeyen acı

İSTANBUL’da, 13 yıl önce sinagoglara yönelik bombalı saldırılarda can veren 28 kişi, Şişhane’deki Barış Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

15.11.2016Gündem
7 adımda Edirne gezi rehberi

7 adımda Edirne gezi rehberi

İstanbul'da beton ve gürültüyle iç içe yaşayınca en ufak bir fırsatı bile kaçırmayıp şehirden uzaklaşmanın yollarını arıyoruz. Bu yüzden geçen hafta sonu 90 yıl Osmanlı'ya başkentlik yapmış, Mimar Sinan'ın eserleriyle dolu Edirne'ye gittik. Günü birlik diye gittiğimiz kentte ciğere doyamayınca bir gece daha kalarak hafta sonunu orada geçirmiş olduk. İşte adım adım Edirne gezi rehberi

4.11.2016Seyahat
Konyalı El Kaide’ci İdlib’de öldürüldü

Konyalı El Kaide’ci İdlib’de öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin İdlib bölgesinde 17 Ekim’de insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda El Kaide’nin üst düzey isimlerinden olduğu iddia edilen Türk vatandaşı Konya doğumlu Haydar Kırkan’ın (36) öldürüldüğünü açıkladı.

3.11.2016Dünya
Pentagon: Üst düzey el Kaide yetkilisi Haydar Kırkan öldürüldü

Pentagon: Üst düzey el Kaide yetkilisi Haydar Kırkan öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib kentinde 17 Ekim'de insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda El Kaide'nin üst düzey isimlerinden olduğu iddia edilen Haydar Kırkan'ın öldürüldüğünü açıkladı.

2.11.2016Dünya
İsveçli mobilya devi ilk kez Türk tasarımcıyla çalıştı

İsveçli mobilya devi ilk kez Türk tasarımcıyla çalıştı

İsveçli mobilya devi Ikea ilk kez bir Türk tasarımcıyla çalıştı. Babası Turkcell’in ilk Genel Müdürü olan 31 yaşındaki Pınar Demirdağ, 2017 koleksiyonu için Ikea’ya masa örtüleri, çarşaflar, tabaklar, tepsiler ve yastıklar tasarladı.

26.10.2016Ekonomi
NSU’nun hedefinde sinagolar da mı vardı

NSU’nun hedefinde sinagolar da mı vardı?

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, 10 kişiyi öldüren NSU çetesinin, sinagoglara da saldırı planladığı ileri sürüldü.

7.10.2016Dünya
Trafik cezasına kızıp satırla polise saldırdı

Trafik cezasına kızıp satırla polise saldırdı

New York'ta, ödenmemiş park cezaları nedeniyle aracına lastik kilidi takılan bir kişi, Manhattan'da kasap satırıyla saldırdığı polis memurunu yaraladı.

16.09.2016Dünya
İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

Hayatın kaybeden Alarko Holding Kurucu ortağı ve Onursal Başkanı İshak Alaton için bugün Neve Şalom Sinagog’unda cenaze töreni düzenlendi.

13.09.2016Ekonomi
Alatonun cenazesi için yoğun güvenlik önlemi

Alaton'un cenazesi için yoğun güvenlik önlemi

Hayatını kaybeden AlarkoHolding’in Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanı İshak Alaton için Şişhane’debulunan Neve Şalom Sinagogu’nda düzenlenen cenaze töreni öncesindeyoğun güvenlik önlemleri alındı. 89 Yaşında hayatını kaybeden Alarko Holding’in Kurucu Ortağı ve OnursalBaşkanı İshak Alaton için, Neve Şalom Sinagogu’nda cenaze törenidüzenleniyor. Tören öncesinde sinagog etrafında yoğun önlemleri alındı.Emniyet ekipleri sinagoga çıkan bütün sokakları trafiğe kapatırkenvatandaşlar da sokaktan aranarak geçiriliyor. Tören için çok sayıdaemniyet ekibinin yanı sıra sinagogun özel güvenlik ekipleri de görevyapıyor.İshak Alaton'un cenaze töreni saat 13.00'da başlayacak. 

13.09.2016Haber
İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

İshak Alaton son yolculuğuna uğurlandı

Alarko Holding Kurucu ortağı ve Onursal Başkanı İshak Alaton için bugün Neve Şalom Sinagog’unda cenaze töreni düzenlendi. Törene Musevi Cemaatinin önde gelen isimleri ile birlikte, iş, sanat, siyaset dünyasından isimler katıldı. Tören öncesi taziyeleri Alaton’un eşi Margarete Olga Alaton ile çocukları, Leyla Alaton ve Vedat Alaton kabul etti. Ünlü iş adamının kızı Leyla Alaton'un törende babası için duygusal bir konuşma yaptığı aktarıldı. İş adamı Alaton'un cenazesi törenden sonra Kilyos Musevi Mezarlığına defnedildi.

13.09.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Türk Musevilerine terörist demedik’ üzerine

NEVE Şalom Sinagogu’ndaki eylem, mesajı düzeltilmese, Almanların karalamalarına yarayacaktı.

22.07.2017

Kırkpınar’ın şehrinde, tarihin izinde

Yağlı güreş Edirne ile özdeşleşen bir spor. Geleneksel Kırkpınar Müsabakaları bu yıl 656. kez yapılacak. 14-15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışlar, aynı zamanda şehri festival havasıyla da renklendirecek. İşte gitmişken görmeden, tatmadan dönmemeniz gerekenler.

16.07.2017

Scooter’la seyahat oh ne rahat...

"Çare iki teker..." Yıllardır bunu bilir bunu söylerim... İstanbul trafiğine başka türlü çözüm bulmak neredeyse imkansız. Meğer ‘turizm’ açısından da güzel bir yöntem imiş iki teker... Geçenlerde üç motosiklet kullanıcısı İstanbul’daki ‘Tarihi Yarımada’yı gezdik. Otomobillerin geçemediği, hatta yayaların bile kullanmadığı ara sokaklardan geçtik. Tarihi yerleri bir de scooter farkıyla gördük.

12.05.2017

Yok olmadan gidin görün

Sonra yazacaktım aslında ama sevgili dostlar Sema Kumrulu, İzzetdoğan Bayrak ve Mustafa Taşkın aradılar, ‘bir ev daha yandı’ dediler. Son bir ayda ikisi koruma tescilli 3 yapı yok oldu. Tükeniyor. Koca mahalle tükenmeden bir an önce yazmak istedim. 

15.04.2017

Dünya mirası bir kent: Edirne

Hürriyet Gazetesi ve TÜRSAB işbirliğiyle düzenlenen “Hürriyet’le Keşfet” seyahatlerinin durağı bu kez Edirne’ydi. “H”leri yutarak dolu dolu bir üç gün geçirdik ve “(h)ayranlık” içinde Edirne’yi keşfettik...

7.04.2017

Roma diye yazılır, baharda 'Aşk' diye okunur

Üç bin yıllık bir tarihe sahip Roma’ya aşık olmamak imkansız, tıpkı Roma’ da aşık olmamanın imkansızlığı gibi. Bir şehir düşünün ki aşkı tarihinin her köşesinde yaşamış, düşünün ki aşkı tanrılarına adamış. Tanrıçasını yaratmış mitolojisinde... Göklere sığdıramamış Venüs’ünü, şehrin her yerine nakşetmiş. Roma’yı tersinden okuduğunuzda bir sürprizle karşılaşıyorsunuz: 'Amor' yani aşk... İşte size Roma gezi rehberi...

14.03.2017

Balat'taki İstanbul / Balat'ta gezilecek yerler

Kentin açık hava fotoğraf atölyesi olan Balat, profesyonel makinelerini boynuna asan herkesin mutlaka uğradığı ve poz vermeyi çoktan öğrenmiş Balat'ın çocuklarının gönüllü asistanlığı ile ilk fotoğrafların çekildiği yer. Peki Balat'ta gezilecek yerler nereleri? Balat'ta nereye gitmeli? Balat'ta nerede fotoğraf çekmeli?

11.01.2017

Küçük dokunuşlar

İZMİR çok güzel bir kent.

11.12.2016

Sultan Alp Arslan’a suikast

13 Kasım 1072 tarihinde Türkiye tarihinin bilinen en önemli siyasi suikastı sonucu Anadolu’nun kapılarını ulusumuza açan Sultan Alp Arslan tarihe göçtü. Kurucu hükümdar Alp Arslan hakkında bu kadar az tetkik yazmamız normal mi?

19.11.2016

Hırvatistan’ın olmazsa olmazları

1667’de büyük bir deprem, 1990’ların başında savaş atlatmış bir ülke. Ama zor olanı seçerek tarihini korumayı, kendini yenilemeyi ve turizmin merkezi olmayı başarmış. Kravat kelimesine adını veren ülkenin nüfusu bizdeki büyük şehirlerden az; 4,5 milyon bile değil. Ama turist sayısı nüfusunun 3 katı. Bu yıl Türkiye’nin kaybettiği yabancı konukları da kendine çekmesiyle 16 milyon turistin adresi olacak. Yemyeşil doğadan ışıl ışıl sahillere, tarihi yapılardan lezzet duraklarına kadar dolu dolu bir tatil için aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer Hırvatistan. Her yerin olduğu gibi onun da “olmazsa olmaz”ları var. Neler mi?

7.10.2016

Rozaryo’da Yaşayan “Sararmış Notalar…”

Cuma akşamı, kökleri 1700’lere kadar uzanan ve 1900’lü yılların başında inşa edilen, “1200 tane borusu ile İzmir’de çalışan en büyük org”a sahip olan Alsancak’taki Santissimo Rosario İtalyan Katolik Kilisesi’ne, daha doğrusu ayinden sonraki piyano ve org konserine gidip de, kilisenin tahta sıralarına, son 10 yılın gazete arşivlerine göz atmadan oturanlar; ya da sadece “…İtalyan rahipten Karadeniz türküleri” diye atılmış magazin kokan başlığa takılanlar, Tıpkı “libretto”yu bilmeden, okumadan operaya gidenler gibi, “sıradan dinleyici” durumuna düştüler sanırım.

2.10.2016

Hırvatistan’ın olmazsa olmazları

1667’de büyük bir deprem, 1990’ların başında savaş atlatmış bir ülke.

1.10.2016