EKSTRA
MENÜ

Simone De Beauvoir

Simone De Beauvoir haberleri sayfasında güncel ve son dakika Simone De Beauvoir hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 166 Simone De Beauvoir haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Simone De Beauvoir Haberleri

‘Resimlerimdeki kedi benim, bir çeşit imzam o’

‘Resimlerimdeki kedi benim, bir çeşit imzam o’

Resimleriyle bir anlamda içinden geçtiği zamanın güncesini tutan Türk resminin büyük ustası Neş’e Erdok, son iki yılda ürettiği 30’a yakın tabloyla Yapı Kredi Bomontiada’ya konuk oluyor. Uzun bir hastane sürecinin ardından pandemiyi yaşayan Erdok, “Resim yapmasaydım çokkötü olabilirdim” diyor.

10.09.2021Kitap Sanat
2 Ocak hangi burç ve burcu ne 2 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

2 Ocak hangi burç ve burcu ne? 2 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji ile burçlar geçmişten bu yana insanların en çok rağbet gösterdiği alanlardan bir tanesi olmuştur. Tarihte, astroloji ve burçlar ile ilgili olan çok eski nitelikteki kayıtlarda da bilgiler mevcut halde bulunmaktadır. Günümüzde burçlar on iki tane grupta yer almaktadır. Bireylerin doğum tarihlerine göre ise burçlar belirlenebilmektedir. 2 Ocak tarihinin hangi burca ait olduğunu, bu burcun taşıdığı özellikleri sizler için derledik.

1.09.2021Burçlar
Bir hak ve dayanışma mücadelesi

Bir hak ve dayanışma mücadelesi!

Kadın mücadelesi sokakta, evde, okulda, işte, kısacası hayatın her alanında devam ederken feminizmi doğru anlamak daha da önem kazanıyor. Kadınların hak arayış dayanışmasını anlatan, herkesin okuması gereken kitapları uzman jürimize sorduk...

Polonya’da kürtaj isyanı

Polonya’da kürtaj isyanı

Polonya Anayasa Mahkemesi’nin, kalıtım bozukluğu olan fetüsü (cenini) kürtaj yoluyla aldırmanın anayasaya aykırı olduğuna karar vermesi ülkeyi karıştırdı. Polonyalılar sokaklara döküldü.

2.12.2020Avrupa
Son dakika: Erbakanın büyük gafı... Beauvoir’ı ‘adam’ yaptı, ‘TT’ oldu

Son dakika: Erbakan'ın büyük gafı... Beauvoir’ı ‘adam’ yaptı, ‘TT’ oldu

Milli Görüş hareketinin lideri eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, ünlü Fransız yazar ve feminist filozof Simone de Beauvoir için “biseksüel (her iki cinse de eğilimli) bir adam” dedi. Bu ifade kısa sürede Twitter’da TT oldu.

12.09.2020Gündem
Her bir hayvan hikayesi bize yaşadığımız dünyanın başka bir yüzünü gösteriyor

Her bir hayvan hikayesi bize yaşadığımız dünyanın başka bir yüzünü gösteriyor

‘Türkiye’nin Yakın Tarihinde Hayvanlar’ adlı kitabını yayımlayan ve hayan-insan ilişkisi üzerinden millet, aile, adalet, eşitlik gibi kavramları tartışmaya sosyolog Ozan Zeybek: “Kitabın asıl maksadı, hayvanlarla ilişkimizden yola çıkıp geçmişle gelecek arasında umut veren köprüler kurmak.”

Olgular değişirken fikirleri değişmeyen entelektüeller

Olgular değişirken fikirleri değişmeyen entelektüeller

Tony Judt, ölümünden bir yıl sonra yayımlanan ‘Kusurlu Geçmiş/Fransız Entelektüelleri, 1944-1956’ kitabında Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Emmanuel Mounier ve çağdaşlarının duygusuzluğuna ve ahlaki ikircikliliğine odaklanıyor.

20.02.2020Kitap Sanat
Mine Özgüzel’le edebiyat terapi: ‘Aykırı Aşk’

Mine Özgüzel’le edebiyat terapi: ‘Aykırı Aşk’

Psikolog Mine Özgüzel, hayli ilgi gören kitabı ‘Edebiyat Terapi’yle 26 Aralık Perşembe 19.00’da Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin konuğu oluyor. ‘Yaratıcı Psikoloji / Aykırı Aşk’ konulu söyleşinin moderatörü ise yazar Nilüfer Kuyaş.

12.12.2019Kitap Sanat
Goncourt Ödülünün sahibi Dubois

Goncourt Ödülü'nün sahibi Dubois

Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü, "İnsanlar dünyada aynı şekilde yaşamaz" isimli kitabıyla Jean-Paul Dubois'a verildi.

5.11.2019Keyif
Hemingway’e Türk komşu

Hemingway’e Türk komşu

Dice Kayek ilk ‘flagship’ mağazasını Paris’in kalbinde, bohem Saint-Germain-des-Prés’de açtı. Ernest Hemingway, Simone de Beauvoir, Truman Capote gibi efsane müdavimleri olan ikonik kafe Cafe de Flore’e komşu olan mağazada neler var?

Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Netflix’in gençlik dizilerinden ‘Élite’nin Madrid setindeyiz. Bir sahnenin çekimini izledikten sonra ikişer, üçer kişilik gruplar halinde bizimle tanışmaya gelen oyuncularla sohbet ediyoruz... İZLEMEDEN GEÇMEYİN Elçin Yahşi öneriyor elcinyahsi@ekranella.com

Mine Özgüzel: Varoluşçu ya zarlar bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Mine Özgüzel’in ‘Edebiyat Terapi’si, benzerine rastlamadığımız türden bir psikoloji kitabı. Okuması bir nevi terapi gibi. Kitapta kendi varoluş problemlerini tüm çıplaklığıyla anlatan Özgüzel, edebiyatın bunları aşarken kendisine nasıl iyi geldiğini ortaya koyuyor. Bunu yaparken de Virginia Woolf, Sartre, Kafka, Zweig, Dostoyevski, Camus ve Simone de Beauvoir gibi varoluşçu yazarların çocukluk travmalarına derinlemesine inerek onların yoksunluklarını nasıl varoluşa, yaratıcılığa dönüştürdüğünü anlatıyor, çözüm önerileri sunuyor. Kısa sürede üç baskı yapan ‘Edebiyat Terapi’yi Özgüzel’le konuştuk.

8.08.2019Kitap Sanat
Brigitte Bardot kimdir Brigitte Bardot biyografisi

Brigitte Bardot kimdir? Brigitte Bardot biyografisi

Bir döneme damga vuran Fransız sinema oyuncusu Brigitte Bardot'un hayatı zaman zaman çeşitli nedenlerle gündeme geliyor. Brigitte Bardot, 1990'lı yıllar süresince göç, Fransa'da Müslümanlık, ırk karışımı ve eşcinsellik gibi konularda siyasal düşünceleri ile sözünü sakınmayan bir kadın olarak biliniyor. İşte, Brigitte Bardot'un hayatına ilişkin bilgiler...

19.12.2018Magazin
36 saatte Sevilla

36 saatte Sevilla

Rengarenk paskalya bayramı ve Feria festivaliyle tanınan Sevilla bunların ötesinde katedraliyle, Alkazar Sarayı ile tarihin soluk aldığı bir şehir. Endülüs’ün başkenti yürüyerek, bisikletle keşfedilebilecek kadar derli toplu. Hıristiyan, İslam, Yahudi kültürünün izleri iç içe geçmiş ve hala belirginliğini koruyor. Klasik saray ve katedral rotasıyla yetinmeyin, Mağribi ve gotik mudehar mimarisinin çan kulesine dönüştürülmüş minarelerden Yahudi mezarlığına şehrin her köşesine yansımış izlerini keşfedin.

25.06.2018Seyahat
Dünya Kitap Günü’nde Kampüsten okuma listesi

Dünya Kitap Günü’nde Kampüs'ten okuma listesi

‘Ne okusam?’ diye düşünüyorsan Hürriyet Kampüs 89. sayının 101 sayfasında öneriyor! 23 Nisan Dünya Kitap Günü vesilesiyle bu hafta sizin için bir okuma listesi hazırladık. Sizlerden gelecek önerileri de heyecanla bekliyoruz.

23.04.2018Kampüs
Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Geçtiğimiz aylarda Orhan Pamuk’un romanları üzerine yurt dışında altı kitap birden yayımlandı. Kamuoyunun dikkatini henüz çekmeyen bu kitapların üçü İngilizce, ikisi Fransızca, biri de İtalyanca.

12.03.2018Kitap Sanat
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

Beni resepsiyonda iki kurt köpeği karşıladı

Beni resepsiyonda iki kurt köpeği karşıladı

Yaşar Kemal’in gerek yurtiçi gerek yurtdışında aldığı bütün ödül törenlerinde bulundum. Hepsi birbirinden güzel anlardı. Ama 1983’te Paris’te aldığı ‘Cino del Duca Ödülü’nün benim için ayrı bir hatırası vardır…

24.04.2017Kitap Sanat
Dünyaca ünlü yazarlarla Pariste buluşmaya ne dersiniz

Dünyaca ünlü yazarlarla Paris'te buluşmaya ne dersiniz?

Paris’e gidip Eyfel’i, Louvre Müzesi’ni, Ressamlar Tepesi’ni görmenin keyfi bir başka ama şimdi özellikle edebiyatseverler için tatlı mı tatlı, bol kahve kokulu iki özel kafeden söz edeceğim. Bu iki mekân, Paris’i Paris yapan efsanelerin vakitlerini geçirdikleri özel yerler arasında. Bir Nâzım sever olarak Prag’da Slavia Cafe’ye hangi heyecanla gittiysem bu iki mekanı da işte bu merak ve heyecanla keşfettim.

25.11.2016Seyahat
#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 12.02.2016

#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 12.02.2016

Bugünün haberlerini Ertuğrul Özkök seçti...

12.02.2016Gündem
Uluslararası akademisyenlerden Türk hükümetine açık mektup

Uluslararası akademisyenlerden Türk hükümetine açık mektup

Dünyanın dört bir yanından 351 akademisyen ve üniversite yöneticisi, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildirinin ardından Türkiye'de yaşanan gelişmelere ilişkin kaygılarını ve Türk hükümetinden isteklerini bir açık mektup yazarak ifade etti.

22.01.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Mösyö Sartre yani Türk kadını benden önce mi

Dünya feminizminin en önemli kadınlarından biri olan Simone de Beauvoir’ın, bugüne kadar yayınlanmamış bir romanı bulundu ve geçen sonbahar Fransa’da yayınlandı.

26.09.2021

Ayşe, Sibel ve Gülse tarihi mi değiştirdi

Ayşe’den kastım Ayşe Arman... Sibel Kekilli ve Gülse Birsel...

6.02.2021

Restoranlar yıldızlı şefler ve diğerleri

Covid 19 salgını tüm dünyayı etkisine alıp da pandemi ilan edildikten sonra olayın kendisi ve gidişatının ardından üstünde en çok durulan, hakkında en çok yazılan, manşetlerden inmeyen haberler yeme-içme sektörüne ilişkindi.

30.01.2021

Yatak odasında devrim yapan bir kadının 14 ve 51 numaralı sorusu

Geçtiğimiz 9 Eylül 2020 günü Londra’da bir kadın öldü...

3.01.2021

Emine Hanım'dan Sezen'e Ajda'dan Tarkan'a en sevdiğimiz Timur şarkıları

Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın mesajını da görünce, dünden beri şu sorunun cevabını arıyorum...

8.11.2020

Muhafazakâr Cihangir'in kızı ve erkeği nerede tanışır

Bundan 6-7 yıl önce muhafazakâr bir gazetenin kadın muhabiri benimle röportaj yapmak istedi.

4.10.2020

Bana ve Beatles'a siyah dik yaka kazak giydiren kadın

İzmirli bir delikanlı olarak bana “varoluşçuluğun siyah dik yaka kazağını” giydiren kadındı o...

25.09.2020

Avrupa çıpası bize iyi geliyor

SURİYE’yi çok konuşuyoruz; normal...

25.10.2019

Kapağı açık tabuttaki iki günlük bebeğin sırrı

25 Ağustos 1970 günü Amerika Birleşik Devletleri’nin Marshalltown kasabasında küçük bir cenaze töreni yapıldı.

29.09.2019

Köln duvarında ingilizce sürgün, Türkçe sürgün şiiri

Dün Almanya’nın Köln şehrindeydim. Hava çok güzeldi.

27.04.2019

Böyle bir kadının aşk mektupları yakılır mı

 Bu haftanın en güzel mülakatını “Tuhaf” dergisinde okudum.

17.03.2019

24 yaş fark olunca kahvaltı masasındaki durumumuz şu

Fransa’nın yeni first lady’si Brigitte Macron’a soruyorlar... “Sabah kahvaltınızı eşinizle mi yaparsınız?”

20.10.2018

5 maddede sapyo-seksüellik

Sapyoseksüel kimdir, kime denir? Ortak özellikleri nedir? Acaba siz de bir sapyoseksüel olabilir misiniz? Vitrine değil zekâya âşık olanları tanıyalım... Mikrofonu psikiyatri uzmanı Dr. Mustafa Güveli’ye uzattım.

31.08.2018

Açılın kadınlar geliyor

Uzun süredir masamda okuduğum, incelediğim sayfamda paylaşmak üzere ayırdığım kitaplar bekliyordu. Her biri alanında farklılık yaratan, çok özel olduklarını düşündüğüm kitapların yazarları uzun yıllardır tanıdığım, arkadaşım, meslektaşım olan kadınlar.

13.07.2018

Adını koyalım, o çuvalın rövanşı şimdi alınıyor

GAZETECİ İsmet Berkan, kurduğu “Gündem” adlı internet sitesinde dün işin adını koydu:

25.01.2018

Kerimcan’a ailesi zorla Çaykovski mi dinletmiş

TURİZM ve Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş diyor ki...

16.01.2018

Müttefikini ‘Esed’leştirirsen meydan böyle aşirete kalır

DAVUTOĞLU kardeşim gördün mü bu işin nereye geldiğini...

21.12.2017

Paris’e gidecekseniz bu mevsimde gidin

Yılın bu günlerinde; gürültücü turistlerden arınmış, sergiler ve konserlerle donanmış, insana yaşama keyfi veren bir şehir oluyor Paris. Mini seyahatimde müthiş lezzetlerini tattım, kahvelerde oturup geleni geçeni izleyip zamanı unuttum.

2.12.2017

47 yaşında bir kadın terk edilince ne yapar

FRANSIZ sinemasının Alain Delon’dan önceki en efsane erkeği Jean Gabin, kamera karşısında ona “Biliyor musun çok güzel gözlerin var” dediği zaman, Michele Morgan daha 18 yaşındaydı.

14.01.2017

Vatandaşlıktan çıkarmak sürgüne göndermek üstüne

Osmanlı yönetimi, Namık Kemal’i sürgüne göndermişti.

12.01.2017

Tarihin Gördüğü En Büyük Tabu Düşmanı

Acının sınırı nerede başlar, zevkin sınırı nerede biter? Yoksa ahlak, insan doğasını mı hapseder? 202. ölüm yıl dönümünde Marquis de Sade hakkında konuşalım mı biraz?

1.12.2016

Bu iş beni aşar kardeşim

AMAN ha... Yanlış anlamayın. Sakın bana ‘Fitneci’ falan demeyin...

18.04.2016

Bu plan daha önce yapılmalıydı

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Ankara’daki son terörist saldırının ardından Emniyet yetkililerinden brifing aldı ve Ankara için yeni “Başkent Güvenlik Eylem Planı” hazırlanması kararı verdi.

22.02.2016

Elimde pankart, nehrin kenarında

İÇİMDEN siyaset yazmak hiç gelmiyor artık...

3.12.2015