EKSTRA
MENÜ

Sigorta Primleri

Sigorta Primleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sigorta Primleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.542 Sigorta Primleri haberi bulunmuştur.

Sigorta Primleri Haberleri

Yapılandırmadan kimler faydalanabilir Emeklilik ve Bağ-Kurla ilgili önemli detay

Yapılandırmadan kimler faydalanabilir? Emeklilik ve Bağ-Kur'la ilgili önemli detay

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan bugün köşesinde merak edilen ancak birçok kişinin bilmediği sorulara yanıt verdi. Yapılandırma kapsamında emeklilik ilgili bilgi veren Doğan, Bağ-Kur detaylarına da değindi.

16.06.2021Ekonomi
2021 KYK borç yapılandırması nasıl yapılır 2021 KYK borç yapılandırmasının detayları

2021 KYK borç yapılandırması nasıl yapılır? 2021 KYK borç yapılandırmasının detayları

KYK borç yapılandırması için beklenen gelişme yaşandı. Vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılandırma işlemlerinde 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar kapsamda olacak. KYK borcu olanlar, yeni düzenlemeye göre, borcunu 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeyecek. İşte KYK borç yapılandırması nasıl ve nereden yapılır? 2021 KYK borç yapılandırmasının detayları

9.06.2021Ekonomi
Son dakika... Vergi, ceza, KYK borçlarının yapılandırılmasına başlanıyor

Son dakika... Vergi, ceza, KYK borçlarının yapılandırılmasına başlanıyor

Vergi cezaları, KYK borçları, sigorta primleri, araç muayene cezalarına yönelik olarak getirilen yapılandırma Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılandırma dahilindeki borçlar 18 taksitle her iki ayda bir ödenecek. Toplamda 36 aya yayılmış olacak. Yapılandırma internet üzerinden ya da vergi dairesine giderek de yapılabilecek.

9.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak? İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Geçtiğimiz günlerde AK Parti, vergi borçlarının yeniden yapılandırmasını da içeren 15 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Bununla birlikte vergi borcu olan vatandaşlar, vergi affının ne zaman çıkacağı ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, borçlara yönelik 2021 vergi affı ne zaman çıkacak, vergi borcu yapılandırması yasa teklifi meclisten geçti mi? İşte detaylar…

30.05.2021Gündem
Sicil No Nedir Ssk Sicil Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir

Sicil No Nedir? Ssk Sicil Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Günümüzde pek çok yetişkin çalışma hayatında yerini almaktadır. Çalışırken ise her bireye belli bir sigorta sicil numarası verilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan kişilerin sicil numarası bulunur. Sicil No nedir? SSK Sicil numara sorgulama nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Araştırma
Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylülde

Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylül'de

30 Nisan 2021 tarihinden önceki vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, sigorta pirimleri yeniden yapılandırılabilecek. Ayrıca 2016 yılından itibaren de matrah arttırımı yapılabilecek. Karşılıksız çek, ödenmemiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçları için de sicil affı getiriliyor.

22.05.2021Ekonomi
Son dakika... Borçlara yapılandırma geliyor AK Parti yeni torba yasa teklifini TBMMye sundu

Son dakika... Borçlara yapılandırma geliyor! AK Parti yeni torba yasa teklifini TBMM'ye sundu

Yeni borç yapılandırmasıyla ilgili teklif Meclis'e sunuldu. 15 maddelik yeni ekonomi paketi kapsamında teklife göre istihdam ve üretimin de korunması amaçlanıyor. Aynı zamanda teklife göre esnafa sicil affı geldi. Bu teklifle aynı zamanda meslek odalarına olan borçlar da yapılanacak. Önümüzdeki hafta da teklif görüşmeleri için önce Komisyon aşaması var. Sonrasında gündeme gelmesi bekleniyor.

21.05.2021Ekonomi
Trafik sigortasındaki yeni düzenlemeyle aracılar ortadan kalkıyor

Trafik sigortasındaki yeni düzenlemeyle aracılar ortadan kalkıyor

Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı Suat Sarı, trafik sigortasındaki yeni düzenlemeye ilişkin, ?Trafik sigortasında değişiklik öngören yasa tasarısı, Meclis?e gönderildi, Tasarı yasalaşırsa trafik sigortasında bir dizi yeni düzenleme öngörülüyor. Mngörülen yeni düzenlemeyle, trafik sigortasından ödenen vefat ve sakatlık tazminatına standart gelecek. Sigorta şirketleri tarafından kullanılacak hesaplama yöntemini de Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) belirleyecek.

18.05.2021Haber
Sigorta Primi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Sigorta Primi Hesaplama Hakkında Bilgi

Sigorta Primi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Sigorta Primi Hesaplama Hakkında Bilgi

İş hayatında faaliyet gösteren tüm şahısların sigortalı çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Sigortasız çalışmanın yasak olduğu günümüz dünyasında çalışanların sigorta primleri de çalıştıkları branşlar bazında farklılıklar gösterebilmektedir. Sigorta priminin hesaplanması noktasında farklı kriterler baz alınır. Sigortanın satışını yapmış olan kişi tarafından sigortayı yapan kişi ve sigortalı arasında ödenmesi gereken bu prim tutarı kişisel ihtiyaçlar ve şahsın özellikleri baz alınarak oluşturulur. Sigorta şirketlerinin sunduğu içeriklere göre de prim tutarında değişkenlikler gözlemlenebilir. Peki sigorta primi nedir ve nasıl hesaplanır? Sigorta primi hesaplama hakkında bilgileri derledik.

13.05.2021Kobi
Gider Gösterilemeyen Kalemler Nelerdir Vergiden Düşülemeyen Kalemler Listesi

Gider Gösterilemeyen Kalemler Nelerdir? Vergiden Düşülemeyen Kalemler Listesi

İşletme ve firmalar için yapılan harcama bedellerinin bir kısmını güder olarak göstermek ve bu harcamaları vergiden düşürmek mümkündür. Ancak bazı harcamalar gider olarak gösterilemez ve vergiden düşürülemez. Gider gösterilemeyen kalemler nelerdir? Vergiden düşülemeyen kalemler listesi nedir? İşte bu konuda merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İşçiler için 15 maddelik talep listesi

İşçiler için 15 maddelik talep listesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi CHP Emek Büroları’nın işçilere ilişkin 15 talebini sıraladı. Ağbaba, zorunlu üretim hizmetlerinin yer aldığı işyerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı verilmesi, kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanması gibi taleplerde bulundu.

20.04.2021Ekonomi
SGK prim yapılandırmasının ilk ödemesi için son tarih 31 Mart

SGK prim yapılandırmasının ilk ödemesi için son tarih 31 Mart

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "Yapılandırma için e-Devlet, e-SGK ve sosyal güvenlik merkezlerimize 2,1 milyon vatandaşımız başvurdu. Yapılandırılan toplam alacak 101 milyar lirayı aştı ve bugüne kadar 7,4 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi" dedi.

28.03.2021Ekonomi
Yıllık ücreti o seviyede olan çalışanlar dikkat 31 Mart son gün

Yıllık ücreti o seviyede olan çalışanlar dikkat! 31 Mart son gün

2020 yılında ikinci ve sonraki işverenlerden aldığı ücret 49 bin lirayı aşanlar da beyanname dolduracak. Elde edilen beyana tabi ücret gelirlerine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerinin 31 Mart'a kadar doldurulması önem taşıyor.

22.03.2021Ekonomi
Koronavirüs geçirenler dikkat Sağlık sigortası yaptıracakları neler bekliyor

Koronavirüs geçirenler dikkat! Sağlık sigortası yaptıracakları neler bekliyor?

İlk Covid-19 vakasının ortaya çıktığı günden bu yana insanlar sağlık sektörünün önemini bir kez daha anladı. Bununla birlikte bir soru daha belirdi: Koronavirüs geçiren biri sağlık sigortası yaptırmak istediğinde daha fazla mı ödeme yapacak? 6 soruda inceledik

12.03.2021Gündem
Moodys: İslami finans 2021 yılında büyümesini sürdürecek

Moody's: İslami finans 2021 yılında büyümesini sürdürecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2021 yılında küresel sukuk ihracının 190 ila 200 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini bilirdi.

23.02.2021Ekonomi
1000 TL Pandemi yardımı başvuru ve sorgulama sayfası.. E-Devletten T.C kimlik no ile sosyal yardım işlem detayları

1000 TL Pandemi yardımı başvuru ve sorgulama sayfası.. E-Devlet'ten T.C kimlik no ile sosyal yardım işlem detayları

Sosyal yardım ödemeleri devam ediyor ve 1000 TL pandemi başvuruları sürüyor. 3. Faz başvuruların devam ettiği sosyal yardımlarda başvuru ve sonuç sorgulama ekranları hakkında vatandaşların merak ettiği ve cevabını aradığı sorular bulunuyor. Başvuruların E-Devlet'ten T.C Kimlik numarası ile yapıldığı süreçte sonuç sorgulama ve başvuru ekranları E-Devlet aracılığı ile sorgulanabiliyor.. Bilindiğini üzere 3. faz dönemi dinamik bir dönem olarak açıklanmış ve 4. faz yerine başvuruların 3. faz döneminden devam edeceği duyurulmuştu. İşte E-Devlet sosyal yardım sorgulama ve başvuru ekranları.

27.01.2021Ekonomi
Üniversiteliler ‘Çekirdekten Geleceğe’ hazırlıyor

Üniversiteliler ‘Çekirdekten Geleceğe’ hazırlıyor

Üniversite öğrencilerine perakende sektörünü yakından tanıyarak, işin profesyonelleriyle gerçek projelerde çalışma ve tecrübe edinme fırsatı yakalayabilecekleri bir program açıldı.

27.01.2021Eğitim
Bakan Selçuk: SGK prim yapılandırmasında başvuru sayısı 1 milyon 400 bini geçti

Bakan Selçuk: SGK prim yapılandırmasında başvuru sayısı 1 milyon 400 bini geçti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasında bugüne kadar 1 milyon 428 bin kişinin başvuru yaptığını,  79 milyar 24 milyon liralık borç için yapılandırma yapıldığını belirtti.

25.01.2021Ekonomi
SGKdan önemli uyarı Dikkat: Son gün 1 Şubat

SGK'dan önemli uyarı! Dikkat: Son gün 1 Şubat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ünal Kaya, vatandaşları yapılandırma avantajlarını kaçırmamaları için uyardı. Kaya, yapılandırma avantajlarının son tarihinin 1 Şubat olduğunu hatırlattı.

16.01.2021Ekonomi
2021de Türkiyeyi astrolojik açıdan neler bekliyor

2021'de Türkiye'yi astrolojik açıdan neler bekliyor?

Satürn’ün Kova seyahati Türkiye doğum haritasında 8. ev dediğimiz alanda alacak bu transiti. 8. Dünya astrolojisine göre; bize ait olmayan paralar, faizler, vergiler, şirketlerin, ülkelerin borçları, cinayetler ve terör saldırıları, bankalar, sigorta, sosyal güvenlik, ölümcül büyük kazalar, salgınlar, sermaye kazanımları, yabancı ülkelerle finansal ilişkiler, krizler, gizlilik içinde halledilen işler, ticaret merkezlerini sembolize eder.

29.12.2020Astroloji
Son dakika haberi: Yeni asgari ücret ne kadar olacak Sayılı günler kaldı İşte olası asgari ücret zammı

Son dakika haberi: Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Sayılı günler kaldı! İşte olası asgari ücret zammı

Son dakika haberi... Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ilişkin toplantıların yapılmasına devam ediliyor. Çalışanlar ise maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını bekliyor. 2020 yılı için 2943 lira brüt, 2324 lira net asgari ücret çalışanlara veriliyor. Asgari ücretle birlikte alınan işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi gibi kalemlerde de artış yaşanacak.

22.12.2020Sigorta
Son dakika... SGKdan önemli hatırlatma 31 Aralık son gün: Kaçırmayın...

Son dakika... SGK'dan önemli hatırlatma! 31 Aralık son gün: Kaçırmayın...

SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş borç yapılandırmaya ilişkin çağrı yaptı. Göktaş, “7256 yapılandırmaya son başvuru tarihi 31 Aralık 2020’dir. Buna göre işveren ve sigortalılarımız gelin başvurun fırsatları kaçırmayın. Yapılandırma büyük fırsat, yapılandırın kazançlı çıkın“ dedi.

22.12.2020Ekonomi
Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak Yeni asgari ücret için geri sayım...

Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Yeni asgari ücret için geri sayım...

Asgari ücret zammı için görüşmeler devam ediyor. İki toplantıyı geride bırakan Asgari Ücret Tespit komisyonu, dördüncü toplantıda yeni askeri ücret tutarı için kararını vermiş olacak. Asgari ücret zammında son gelişmeleri yakından takip eden binler asgari ücretli, 3. toplantı tarihini araştırıyor. Peki, asgari ücret 3. toplantısı ne zaman yapılacak? Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? İşte, asgari ücret toplantıları ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

18.12.2020Ekonomi
SGK borcunda düşük faiz fırsatı

SGK borcunda düşük faiz fırsatı

Yapılandırma için herkese başvuru çağrısında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanvekili İsmail Yılmaz, yapılandırma yasasıyla sağlanacak kolaylıkları örneklerle anlattı. Yılmaz, “1200 lira prim ana para borcu, 3 bin 580 lira gecikme faizi olan biri, peşin öderse sadece 81 lira faiz ödeyecek. Yani faizin yüzde 90’ı silinmiş olacak” dedi.

10.12.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Milyonlarca kişi bu açıklamayı bekliyor... İşte olası asgari ücret zamları Değişiklik neleri etkileyecek

Son dakika haberler: Milyonlarca kişi bu açıklamayı bekliyor... İşte olası asgari ücret zamları! Değişiklik neleri etkileyecek?

Son dakika haberi... Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ilişkin toplantıların yapılmasına devam ediliyor. Çalışanlar ise maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını bekliyor. 2020 yılı için 2943 lira brüt, 2324 lira net asgari ücret çalışanlara veriliyor. Asgari ücretle birlikte alınan işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi gibi kalemlerde de artış yaşanacak.

8.12.2020Sigorta
10 soruda yeniden yapılandırma

10 soruda yeniden yapılandırma

Toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren borçları yeniden yapılandıran düzenleme önceki gece Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 500 milyar liralık bir büyüklüğü kapsayacağı belirtilen yapılandırmanın merak edilen tüm ayrıntılarını, 10 soru ve yanıtları ile birlikte ele aldık.

13.11.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMMde kabul edildi

Son dakika haberi: Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberine göre; Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

11.11.2020Gündem
Dev yapılandırmada karar günü

Dev yapılandırmada karar günü

500 milyar liralık borcu yeniden yapılandıran torba yasa teklifi Meclis’te son aşamaya geldi.

9.11.2020Ekonomi
TBMMde kabul edildi Yapılandırmanın kapsamı genişliyor

TBMM'de kabul edildi! Yapılandırmanın kapsamı genişliyor

TBMM Genel Kurulunda, istihdam teşvikini de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 10 maddesi kabul edildi.

4.11.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

10 soruda borç yapılandırması

Okuyuculardan sosyal güvenlik borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili çokça soru alıyorum. Bu soruların çok azına dünkü soru-cevap köşesinde yer verebildim. Yapılandırma geniş kapsamlı olduğu için sorular da birbirinden farklı. Yapılandırma konusunda en çok merak edilenleri 10 soru halinde toparladım.

17.06.2021

Yapılandırmadan yararlanamazsınız

Soru: 3.5.1966 doğumluyum. 1988 yılında isteğe bağlı sigorta yatırmaya başladım, 1998 yılına kadar yatırdım. Yeni yasadan faydalanıp, yapılandırıp emekli olabilir miyim? 3413 ödenmiş primim var. Nurten T.

16.06.2021

Sigorta prim borçlarına yapılandırma geliyor

Borçların yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’e sunuldu.

27.05.2021

Ücretsiz izin desteği artıyor, çalışana yeni destek geliyor

Meclis'e sunulan Torba Yasa Tasarısı, hem salgın nedeniyle verilen desteklerde hem de çalışma hayatında önemli düzenlemeler içeriyor. Ayrıca yasanın kabulü halinde çalışanlara yeni bir destek daha geliyor. Hepsine tek tek değineyim.

8.04.2021

CEO’lar üzülecek mi, sevinecek mi?

Öteden beri kuraldır: Ne kadar yüksek maaş alırsa alsın; ücretli çalışanlar, CEO da olsa beyanname vermez, bizzat vergi ödemez.

23.03.2021

Fiilen tam çalışma yapmasına rağmen kısa çalışmada gösterilen işçinin hakları

Pandemi döneminde fiilen çalıştığı halde kısa çalışmada gösterilen büyük bir işçi çoğunluğu var. Birçok işçinin ücret farkı elden ödeniyor, sosyal güvenlik primi eksik ödeniyor veya hiç ödenmiyor. İşçiler eksik ödenen ücretleri nedeniyle birçok haklarından mahrum oluyorlar. Zira primlerin eksik yatırılması sebebiyle asgari ücretli gösterilen işçinin emekli maaşı, kurum tarafından ödenen iş göremezlik ücreti, kıdem ve ihbar tazminatı, işsizlik ücreti, kadın işçi ise doğum ücreti gibi yasal hakları zedelenmiş olmaktadır. Sigorta primlerinin düzenli ödenmemesi halinde çalışan ve devletin mağduriyeti doğmakta ise de eksik prim ödendiğinin tespiti halinde işverenler de çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya gelmektedirler

22.03.2021

‘Çubuklu’dan parçalı ‘Bulut’luya!..

F.Bahçe’de bazı gençler dert yanıyor: ‘her kafadan bir ses çıkıyor’

24.02.2021

İşte aylara göre çalışan maaşları

Brüt ücretler aydan aya değişmese de, yıl içinde gelir vergisi oranının artması nedeniyle net ücretler yılın ilk ayına göre sonraki aylarda azalma gösteriyor. Kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden oluyor.

23.02.2021

Kapıcılar ve bahçıvanlar için yeni asgari ücret

Yeni yılın asgari ücreti geçen hafta net 2 bin 825 lira olarak açıklanmıştı. Açıklanan brüt ücretten yola çıkılarak yeni yılda kapıcıların net asgari ücreti ise 3 bin 40 lira olarak hesaplanacak. Brüt ücretlerinden vergi kesilmediğinden kapıcıların net asgari ücreti 215 lira daha yüksek hesaplanıyor.

6.01.2021

Turizmciye daha çok destek gerek

BUGÜN bir değişiklik yapayım, kısa kısa haberler vereyim dedim. Kimi ekonomik, kimi duyuru... Önce turizmden başlayalım...Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu, salgın önlemleri yüzünden turizmcilerin aylardır zorda olduğunu bildirdi. Bayraktaroğlu “Birçok işletme uzun süredir kapısına kilit vurdu, hatta çoğu satışa çıkarıldı. Sektörün her alanında milyonlarca insan ekmek yiyor, aile geçindiriyor. Destekler yetersiz, yeni düzenleme şart” dedi.

5.01.2021

Çalışan ve işveren açısından yeni yılın asgari ücreti

Yeni yılın asgari ücreti dün açıklandı. Yüzde 21.56 oranında yapılan artışla 2021’de uygulanacak en az aylık net asgari ücret 2 bin 825 lira olarak belirlendi. Asgari ücretli çalışanların net maaşına net 501 lira zam yapılmış oldu.

29.12.2020

İş hayatında kadınlara destek: Çalışan annelere bakıcı desteği

Günümüzde kadınların iş hayatında daha aktif olmasını sağlamak için Avrupa Birliği destekli bir “mali destek projesi” getirildi. Bu proje ile hem sigortalı çalışan kadın sayısını olabildiğince arttırmak hem de bakıcılık mesleğine sahip bireylerin bu alanda sigortalı olarak çalışmalarına imkân sağlayarak, son zamanlarda gündemde olan “eğitimli çocuk bakıcı” mesleği ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

25.12.2020

Sigorta borçları için yapılandırma rehberi

Sene sonu yaklaşıyor, yapılandırmadan yararlanmak için son günler. 31 Aralık tarihine kadar başvurulması gerekiyor.

23.12.2020

2021’de asgari ücret ve kesintiler kaç lira olacak?

Yeni yılın asgari ücretin belirlenmesi için bugün ikinci toplantı yapılacak. Yılın son haftasına girilmeden ücret tespit komisyonu son toplantısını da yaparak, 2021’in asgari ücreti açıklanacaktır.

15.12.2020

10 soruda yeni kısıtlamalarda çalışanların hakları

Koronavirüs önlemleri kapsamında birçok işletmenin faaliyetleri durdu ya da kısıtlandı. Peki bu işletmelerde çalışanların durumu ne olacak? Kısa çalışma öde-neğine dönülecek mi, dönülürse kimler yararlanacak? 10 soru ve yanıtlarıyla yeni kısıtlamaların işverene ve çalışanlara etkilerini ele aldık.

25.11.2020

Madde madde sosyal güvenlik borçlarının yapılandırılması

Alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapan Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak, uygulamaya girdi. Kanun, sosyal güvenlik alanında düzenlemeler içeriyor. Bunları iki başlığa ayırabiliriz. Birincisi, sosyal güvenlik borçlarının yeniden yapılandırılması, ikincisi istihdama yeni teşvikler sağlanması. Bu yazımda borçların yeniden yapılandırılmasına değineceğim, istihdama teşvikler konusuna ise gelecek yazımda yer vereceğim.

19.11.2020

Maske takmayanlara kesilen cezalara af yok

Hali hazırda 10 bin liralık vergi borcu için aylık 160 lira (%1.6) faiz işliyor... Geçmiş yıllara ait borçlarda; daha yüksek gecikme zammı oranları da uygulandı. 05 Eylül 2018’den, 30 Aralık 2019’a kadar aylık yüzde 2 ve yüzde 2.5’luk oranlar geçerliydi.

27.10.2020