EKSTRA
MENÜ

Sıcak Hava

Sıcak Hava ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sıcak Hava haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.504 Sıcak Hava haberi bulunmuştur.

Sıcak Hava Haberleri

Fransa ve İspanyadan sonra Almanya kavrulacak

Fransa ve İspanya'dan sonra Almanya kavrulacak!

Geçtiğimiz hafta Afrika sıcaklarıyla kavrulan Fransa ve İspanya’nın bugünden itibaren kısmen serinleyeceği bildirildi. Sıcak hava dalgası Almanya’yı etkisi altına alacak.

1.07.2019Dünya
Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

2030-2050 yılları arasında küresel ısınma yılda 100 milyon kişiyi ekonomik açıdan olumsuz etkileyecek, 250 bin kişi hastalıktan ölecek. 3.5 milyar yoksul, karbon emisyonunun salt yüzde 10’undan sorumlu. Emisyonun yarısı, nüfusun yüzde 10’una denk gelen varlıklı kesimden kaynaklanıyor. Sel, fırtına, heyelan... Son yıllarda yaşadığımız tüm felaketler ‘kara günler’in habercisi... Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Klimatolog Prof. Dr. Murat Türkeş’e göre, devlet politikaları artık iklime göre konuşulmalı.

1.07.2019Gündem
İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya sıcak hava dalgasının tetiklediği orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

30.06.2019Haber
İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya sıcak hava dalgasının tetiklediği orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

30.06.2019Dünya
İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

İspanya sıcak hava dalgasının tetiklediği orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

30.06.2019Dünya
Öğretmene şiddete dikkat çekmek için 650 kilometre pedal çevirecekler

Öğretmene şiddete dikkat çekmek için 650 kilometre pedal çevirecekler

Antalya’da Türk Eğitim-Sen üyesi 4 öğretmen, öğretmenlere yönelik şiddete dikkati çekmek için Antalya-Adana arasında 650 kilometre pedal çevirecek. ‘Öğretmenime Dokunma’ mesajı taşıyan öğretmenler, ek gösterge için günlük 3600 pedal çevireceklerini söyledi.

29.06.2019Eğitim
Merkel’in nesi var

Merkel’in nesi var

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in (64) bir hafta arayla kameralar önünde titreme nöbeti geçirmesi, Alman kamuoyunda “Merkel’in nesi var” sorularını artırdı.

29.06.2019Dünya
7 aylık bebeğini, içini oyduğu karpuzda serinletti

7 aylık bebeğini, içini oyduğu karpuzda serinletti

Aydın’ın Çine ilçesinde, evli ve 2 çocuk babası Mustafa Avohan, sıcaktan bunalan 7 aylık kızı Ayla Avohan’ı, ilginç bir yöntem geliştirerek oyduğu 18 kiloluk karpuzun içine koyarak serinletmeye çalıştı.

28.06.2019Gündem
Kapadokyada sıcak hava balonlarının görsel şöleni

Kapadokya'da sıcak hava balonlarının görsel şöleni

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, sıcak hava balon turları alternatif turizm etkinliklerinin başında geliyor.

28.06.2019Seyahat
Merkel’in nesi var

Merkel’in nesi var?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i bir hafta arayla kameralar önünde titreme tutması, kamuoyunda, “Merkel’in nesi var?” sorularını artırdı. Sekiz gün önceki titreme nöbetine ‘sıcak hava ve su yetersizliği neden olabilir’ diyen Alman doktorlar, şimdi Merkel’in sağlık durumunu ciddiye alması, titremenin altında ‘Multiple Skleroz’, parkinson gibi ciddi hastalıkların olabileceğini söylüyor. Bunun için de başbakanın ciddi bir sağlık kontrolünden geçmesini tavsiye ediyorlar.

28.06.2019Avrupa
Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor

Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor

Sıcaklık artışına bağlı olarak bazı sağlık sorunlarında ciddi bir artış gözlemleniyor. Bu sorunların başında gelen kalp hastalıkları, yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde sık sık söz konusu oluyor.

Belediyelerden ‘içme suyu’ uyarısı

Belediyelerden ‘içme suyu’ uyarısı

Sahra Çölü’nden gelen ‘Ulla’ sıcak hava dalgası, İspanya, Güney Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg gibi Almanya’yı da etkiledi. Almanya’da 40 dereceye ulaşan hava sıcaklığı sebebiyle belediyeler su kullanımı konusunda halkı uyarmaya başladı.

27.06.2019Avrupa
Susuz kaldım demişti Yine titremeye başladı

Susuz kaldım demişti! Yine titremeye başladı

Almanya Başbakanı Merkel’i geçen hafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky’yi karşılama töreninde birden titreme sarmıştı. Tüm yüzü beyazlaşan Merkel, düşmemek için adeta mücadele etmişti.

27.06.2019Avrupa
Trafiğe çırılçıplak çıktı Polis bile hak verdi

Trafiğe çırılçıplak çıktı! Polis bile hak verdi

Avrupa genelinde etkili olan sıcak hava dalgası ilginç görüntüler ortaya çıkardı.

27.06.2019Dünya
Sıcak Havalarda Yeterince Su Tüketiyor Musunuz

Sıcak Havalarda Yeterince Su Tüketiyor Musunuz?

Yaz aylarının gelmesiyle aşırı sıcak hava insan sağlığını da etkiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaman, sıcak havalarda damarların genişlemesinden dolayı normalden hızlı çalışan kalbin daha çok yorulduğunu, bundan dolayı da hayati organlara kan akışının düştüğünü söyledi, su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupanın sıcak hava dalgasıyla imtihanı

Avrupa'nın sıcak hava dalgasıyla imtihanı

Kıtada sıcaklıklar artamaya devam ederken, Avrupa'da halk serinlemek için birçok yöntem kullandı.

26.06.2019Dünya
Avrupada Afrika sıcakları

Avrupa'da Afrika sıcakları

Avrupa son yılların en sıcak yazına hazırlanıyor. Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıkların 40 derece seviyesine çıkması bekleniyor.

26.06.2019Dünya
Meteorolojiden sıcak hava uyarısı | 5 günlük hava durumu tahminleri

Meteoroloji'den sıcak hava uyarısı | 5 günlük hava durumu tahminleri

Metoroloji'den yapılan değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da kısa süreli sağanak geçişlerinin meydana geleceği ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4-7 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Peki, ilerleyen günlerde hava nasıl olacak? Yağmur yağacak mı? İşte, 5 günlük hava durumu tahminleri.

25.06.2019Gündem
Meteoroloji’den İstanbul için çok önemli uyarı geldi

Meteoroloji’den İstanbul için çok önemli uyarı geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürü Ahmet Kocaman yaptığı son dakika açıklamasında "Hafta boyunca, İstanbul ve çevresinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, 3-7 derece arasında artması bekleniyor. Bölgede yüksek sıcaklıklarla birlikte yüksek nem de bekleniyor. Kentte nem oranının yüzde 55-60'a kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Yüksek nem nedeniyle sıcaklık daha yüksek hissedilecek" dedi.

25.06.2019Gündem
Meteorolojiden flaş uyarı: 39 derece...

Meteoroloji'den flaş uyarı: 39 derece...

Hava sıcaklıklarının Adıyaman'da 39, Elazığ ve Tunceli'de 37, Bingöl'de 36 ve Malatya'da 35 dereceye ulaşması bekleniyor.

25.06.2019Gündem
Meteorolojiden son dakika uyarısı geldi Dikkatli ve tedbirli olun…

Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi! Dikkatli ve tedbirli olun…

Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının artması ve mevsim normallerinin 3-7 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Nemle birlikte hissedilen sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle meydana gelebilecek sıcak çarpması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

24.06.2019Gündem
Son dakika... Meteorolojiden 5 il için sıcak hava uyarısı

Son dakika... Meteoroloji'den 5 il için sıcak hava uyarısı

Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman için sıcak hava uyarısı yapıldı. Hava sıcaklıklarının Elazığ, Adıyaman, Bingöl, Tunceli'de 35, Malatya'da 33 dereceye ulaşması bekleniyor.

24.06.2019Gündem
Yamaç paraşütünde yeni rota

Yamaç paraşütünde yeni rota

Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, doğa ile tarihin eşsiz buluşmasına sahne olan, inanç, sağlık, termal ve hava sporları turizmine ev sahipliği yapan bir bölge. Pamukkale, son yıllarda alınan tedbirler ve iyileştirmeler sayesinde yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu ile Pamukkale’yi havadan görmek isteyen binlerce yerli ve yabancı turistin de yeni rotası oldu.

21.06.2019Seyahat
Hindistanda aşırı sıcaklar yüzünden ölenlerin sayısı 92ye çıktı

Hindistan'da aşırı sıcaklar yüzünden ölenlerin sayısı 92'ye çıktı

Hindistan'ın Bihar eyaletinde aşırı sıcaklar yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 92'ye yükseldi. Hindistan'ın Bihar eyaletindeki yerel hükumet yetkilileri, 4 gündür etkisinin sürdüren sıcak hava dalgası yüzünden 92 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Tüm ölümlerin Aurangabad, Gaya, Nawada ve Jamui ilçelerinde meydana geldiği bildirildi.Yetkililer sıcaktan etkilenen bölgelerdeki insanlar için uyarı yaparak evlerinden çıkmamalarını, bol miktarda sıvı tüketmelerini ve yorucu fiziksel aktivitelerini sınırlandırmalarını istedi. Eyalette okulların 22 Haziran'a kadar kapalı kalacağı duyuruldu.Sağlık yetkilileri ölenlerin çoğunun 50 yaşın üzerinde olduğunu belirtirken, bu insanların ateş, ishal ve kusma gibi semptomlarla hastanelere gittiğini belirtti.Gaya bölgesinde yerel yöneticiler gündüz aktivitelerini iptal etti.

20.06.2019Haber
Hindistanda aşırı sıcaklar 92 can aldı

Hindistan'da aşırı sıcaklar 92 can aldı

Hindistan'ın Bihar eyaletinde 50 °C'yi aşan sıcaklar yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 92'ye yükseldi.

20.06.2019Dünya
Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor

Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor

Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak havada pet şişe kullanımına dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Tayar, "Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor. Pet şişeler, asla doğrudan güneşe maruz kalmamalı" dedi.

19.06.2019Sağlık
Sıcak Hava, Pet Şişenin Zararını Artırıyor

'Sıcak Hava, Pet Şişenin Zararını Artırıyor'

Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak havada pet şişe kullanımına dikkat edilmesi uyarısında bulundu, "Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor. Pet şişeler, asla doğrudan güneşe maruz kalmamalı" dedi.

19.06.2019İyi Yaşam
Sıcaklarda 7 Beslenme Tüyosu

Sıcaklarda 7 Beslenme Tüyosu

Sıcaklar etkisini artırırken kişilerin dikkat etmesi gereken konuların başında beslenme geliyor. Doğru bir beslenme yöntemiyle konforlu bir yaz dönemi geçirmek mümkün. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının yaz dönemlerinde beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, sıcak havalar için 7 beslenme tüyosu verdi.

Grönlanda yolculuk: Buzul eridi, uzmanlar zor durumda kaldı

Grönland'a yolculuk: Buzul eridi, uzmanlar zor durumda kaldı!

Grönland'da köpeklerin çektiği kızakla hava istasyonundaki cihazlarını almaya giden meteoroloji ekibi, buz tabakasının aniden bastıran sıcaklarla erimesi nedeniyle zor duruma kaldı.

18.06.2019Teknoloji
Yaz sıcakları yüksek tansiyon nedeni

Yaz sıcakları yüksek tansiyon nedeni

Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, halk arasında ’balonlaşma’ olarak bilinen aort anevrizmasının (patlama, yırtılma) başlıca risk faktörünün, yüksek tansiyon olduğunu belirterek, tansiyon hastalarının kendilerini etkileyen yaz sıcaklarında korunmasını istedi.

18.06.2019Sağlık
Hindistanda sıcaklar yüzünden 2 günde 78 ölüm

Hindistan'da sıcaklar yüzünden 2 günde 78 ölüm

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Hindistan'ın Bihar eyaletinde sıcaklar yüzünden ölenlerin 2 günde 78'e ulaştı. Eyalette okullar tatil edildi.

18.06.2019Dünya
Atak, Paris Havacılık Fuarında uçuş gösterisi yaptı

Atak, Paris Havacılık Fuarı'nda uçuş gösterisi yaptı

Paris Havacılık Fuarı'nda TUSAŞ'ın geliştirdiği Atak helikopteri uçuş gerçekleştirdi.

17.06.2019Ekonomi
Tavsiye üzerine başladılar şimdi siparişlere yetişemiyorlar

Tavsiye üzerine başladılar şimdi siparişlere yetişemiyorlar

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Boyluca köyünde 4 yıl önce tavsiye üzerine devlet desteğiyle kurulan çilek bahçesinde yeni sezonun ilk hasadı başladı. Üreticiler iç piyasaya ürün yetiştiremediği için çevre illerden gelen taleplere "yok" demek zorunda kalıyor.

17.06.2019Ekonomi
Hindistanda sıcak hava nedeniyle 40 kişi öldü

Hindistan'da sıcak hava nedeniyle 40 kişi öldü

Hindistan'ın Bihar eyaletinde, artan hava sıcaklığı sebebiyle cumartesi günü 40 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Farklı bölgelerden de ölüm haberleri gelirken; doktorlar vatandaşları gerekli olmadığı müddetçe sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.

16.06.2019Dünya
Bakan Kurumdan G20de Türkiyede yatırım çağrısı

Bakan Kurum'dan G20'de "Türkiye'de yatırım" çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Yabancı yatırımcıları da büyümekte olan, yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz" dedi.

16.06.2019Ekonomi
Kuyruk oluştu Yerli ve yabancı turist akın etti

Kuyruk oluştu! Yerli ve yabancı turist akın etti

Kapadokya'da bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme fırsatı veren sıcak hava balon turlarına katılmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin balon turlarında uzun kuyruklar oluşturması dikkatlerden kaçmadı.

13.06.2019Ekonomi
Kapadokyaya bayramda yoğun ilgi

Kapadokya'ya bayramda yoğun ilgi

Kapadokya bölgesindeki ücretli giriş yapılan müze ve yer altı şehirlerini 9 günlük bayram tatili sürecinde 122 bin 82 turist ziyaret etti.

11.06.2019Ekonomi
Hindistanda sıcak çarpması sonucu 4 kişi öldü

Hindistan'da sıcak çarpması sonucu 4 kişi öldü

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde trenle seyahat eden 4 kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

11.06.2019Dünya
Kum fırtınası ve yıldırım ölüm getirdi

Kum fırtınası ve yıldırım ölüm getirdi

Hindistan'da etkili olan fırtına, dolu, yağmur ve yıldırımlar 34 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.

8.06.2019Dünya
Hindistandaki kum fırtınası ve yıldırım can almaya devam ediyor

Hindistan'daki kum fırtınası ve yıldırım can almaya devam ediyor

Hindistan'ın Uttar Pradeş ve Madya Pradeş eyaletlerinde etkili olan kum fırtınası, dolu, yağmur ve yıldırım düşmesi sonucu 34 kişi öldü.

8.06.2019Dünya
Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık

Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Peki neler yapmalı, nelerden kaçınmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu, yaz aylarında en sık görülen dört kadın hastalığını ve bu sorunlara karşı hangi önlemleri almanız gerektiğini anlattı, önemli bilgiler verdi.

7.06.2019Sağlık
Eriyip yeniden donan dondurmaları yemeyin

Eriyip yeniden donan dondurmaları yemeyin

Yaz mevsiminde çocuklarda görülen ishallerde de artış oluyor. İshalin yaşlılarda ve çocuklarda risk oluşturabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Yazın besinlerin kolay bozulması, sıcak hava nedeniyle fazla sıvı alma isteğinin mikrop alma riskini arttırması ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi ishale neden olabiliyor” uyarısında bulundu.

7.06.2019Sağlık
170 bin nüfuslu Bodrum’a bayramda 150 bin araç giriş yaptı

170 bin nüfuslu Bodrum’a bayramda 150 bin araç giriş yaptı

Bayram tatilinin başladığı günden itibaren Bodrum’a giren araç sayısı dudak uçuklattı. Bir günde sadece 50 bin araç ilçeye girdi.

6.06.2019Ekonomi
Güney Ege sahillerinde bayram yoğunluğu

Güney Ege sahillerinde bayram yoğunluğu

Gözde turizm merkezleri Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Ula'da tatilciler sahillerde yoğunluk oluşturdu.

6.06.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

2030-2050 yılları arasında küresel ısınma yılda 100 milyon kişiyi ekonomik açıdan olumsuz etkileyecek, 250 bin kişi hastalıktan ölecek. 3.5 milyar yoksul, karbon emisyonunun salt yüzde 10’undan sorumlu. Emisyonun yarısı, nüfusun yüzde 10’una denk gelen varlıklı kesimden kaynaklanıyor. Sel, fırtına, heyelan... Son yıllarda yaşadığımız tüm felaketler ‘kara günler’in habercisi... Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Klimatolog Prof. Dr. Murat Türkeş’e göre, devlet politikaları artık iklime göre konuşulmalı.

1.07.2019
Aşırı terleme ve koku bakterilerine botoks tedavisi

Aşırı terleme ve koku bakterilerine botoks tedavisi

Sıcak yaz aylarında terleyerek vücut ısısını dengeliyoruz. Bir metrekarede bir dakikada bir milimetrelik terleme normal kabul edilir. Aşırı terleme dediğimiz hiperhidrozis rahatsızlığında ter miktarı normalin 30-40 katına çıkabiliyor. Sıcak hava, stres, heyecan ve korku bu hastalığı olan insanlarda su gibi ter akmasına neden oluyor.

19.06.2019

Bebek odalarında buhar makinesi kullanımı

Bebek odasının nemi sürekli kontrol edilmeli!

12.06.2019

Kapadokya'da Balon kavgası

Türkiye’nin kültür turizminde başrol oyuncusu Kapadokya’nın sembolü balon uçuşlarında ciddi sorunlar yaşanıyor. Dorak Turizm’in 25 balon firmasını bir konsorsiyum çatısında bir araya getirmesiyle başlayan tekelleşme iddialarına Rekabet Kurumu soruşturması yanıt verecek. Ancak bu süreçte konsorsiyum dışında balon uçuşu yapmak isteyenlerin engellendiği, bireysel rezervasyon yapan turistlerin ise rezervasyonlarının iptal edildiği belirtiliyor.

9.06.2019