EKSTRA
MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Siber saldırı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.444 Siber saldırı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Siber saldırı Haberleri

Doxxing siber saldırıları artıyor, önleminizi alın

Doxxing siber saldırıları artıyor, önleminizi alın!

Kişisel verileri online ortamda ifşa etmeyi amaçlayan Doxxing siber saldırıları artış gösteriyor. Sosyal medyanın yükselişi ile kişisel verilerin ifşasının da kolaylaştığına dikkat çeken siber güvenlik uzmanları, Doxxing saldırılarına karşı kişisel verilerin korunması için önemli 5 öneride bulunuyor.

19.08.2020Teknoloji
ABD şokta Trump ile Rusya arasında önemli bağlar bulundu

ABD şokta! Trump ile Rusya arasında 'önemli bağlar' bulundu

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, Rusya ile Başkan Donald Trump'ın 2016'daki seçim kampanyası arasında "önemli bağlar" olduğunun vurgulandığı bir rapor yayımladı.

18.08.2020Dünya
Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Siber güvenlik araştırmacıları, Bisonal adlı bir arka kapının 300’den fazla örneğini, en az 2012’den beri faaliyetlerini sürdüren CactusPete adlı gelişmiş kalıcı tehdit grubunun düzenlediği saldırıyla ilişkilendirdi. Grubun hızlı gelişmesini gözler önüne seren son saldırıda Doğu Avrupa’daki askeri ve finansal kurumlara odaklanıldı.

18.08.2020Teknoloji
Hackerlar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

Hacker'lar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

İleri teknoloji daha yaygın hale geldikçe her sektör için siber tehditler kaçınılmaz boyutlara ulaşıyor. Şirketlerin halen yeni teknolojiye ve siber güvenlik algısına uyum sağlamada zorlandığını belirten siber güvenlik uzmanları, siber tehditlerle baş başa kalan hackerlerin gözdesi 5 sektörü uyarırken atılması gereken adımları da aktarıyor.

12.08.2020Teknoloji
Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon, siber saldırı kabusu yaşıyor. Şirketin sunucularına yapılan fidye saldırı sonucu 10 TB'ı aşkın kullanıcı verisi çalınmış durumda.

7.08.2020Teknoloji
Penti siber saldırı iddialarını doğruladı İşte, şirketten yapılan açıklama

Penti siber saldırı iddialarını doğruladı! İşte, şirketten yapılan açıklama

İç giyim firması Penti, yayımladığı duyuru ve müşterilerine gönderdiği SMS ile siber saldırı hususunda bilgilendirme yaptı. 31 Temmuz tarihinde yaşanan siber saldırı sonucunda meydana gelen durum hakkında bilgi veren Penti yönetimi, saldırganların sisteme girişinin engellendiğini duyurdu. Kredi kartı bilgileri noktasında hiçbir müşterinin olumsuz bir durumla karşılaşmadığını ifade eden şirket yönetimi, konuyla ilgili bilgi alınmak istenmesi durumunda, Penti çağrı merkezi ve mail yoluyla iletişim kurulabileceğini belirtti

5.08.2020Teknoloji
Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

2020, hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı ama hayatın da devam ettiği bir yıl oldu. Aynı şey, siber saldırganlar ve gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri için de geçerli. COVID-19 pandemisi bu tür gruplar ve saldırganlar tarafından ufak veya büyük çaplı pek çok aktivite için tuzak olarak kullanıldı. Kaspersky araştırmacıları yeni platformları hedeflerine almaktan yeni araçlardan yararlanarak savunmasız kurbanları hedef almaya kadar, APT faaliyetlerinin pek çok cephede gelişimini sürdürdüğünü gördü. Bunlar ve dünya genelindeki diğer APT eğilimleri Kaspersky’nin en yeni üç aylık tehdit istihbaratı özetinde ele alındı.

4.08.2020Teknoloji
Twitter ücretli abonelik için düğmeye bastı

Twitter ücretli abonelik için düğmeye bastı

Son olarak ünlü hesaplarını çaldırdığı için eleştiri oklarının hedefi olan dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Twitter, ücretli abonelik sistemi üzerinde çalışıyor. Şirket bu kapsamda yol haritasını şimdiden çizmeye başladı bile.

2.08.2020Teknoloji
E-ticaretteki büyüme siber saldırı artışını beraberinde getirdi

E-ticaretteki büyüme siber saldırı artışını beraberinde getirdi

Bilgi Güvenliği Uzmanı Geylani Gani, Türkiye'de e-ticaretin 2019 yılında 83,1 milyar TL hacme ulaştığını ve bu büyümenin salgın döneminde de hızla sürdüğünü belirterek, "E-ticaret siteleri sahip oldukları potansiyelle kötü niyetli girişimlerin ve siber saldırganların iştahını kabartıyor. Gerçekleşen siber saldırıların sayısı ciddi boyutlara ulaşmış durumda." dedi.

31.07.2020Teknoloji
AB ilk kez siber saldırılar nedeniyle yaptırım uygulayacak

AB ilk kez siber saldırılar nedeniyle yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli 6 kişi ile aralarında Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU) de bulunduğu 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

31.07.2020Teknoloji
ABden siber saldırı kararı 3 kuruluşa yaptırım

AB'den siber saldırı kararı! 3 kuruluşa yaptırım

Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli 6 kişi ile aralarında Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU) de bulunduğu 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

30.07.2020Dünya
Twitter ücretli mi oluyor Sürpriz açıklama

Twitter ücretli mi oluyor? Sürpriz açıklama

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Twitter, son günlerde siber saldırı neticesinde çaldırdığı hesapların muhasebesini yapıyor. Diğer yandan şirketin CEO'su Jack Dorsey, sürpriz bir açıklama yaparak Twitter'da ücretli abonelik düşündüklerini ve henüz hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti.

24.07.2020Teknoloji
Covid-19 döneminde siber saldırılar yüzde 542 oranında arttı

Covid-19 döneminde siber saldırılar yüzde 542 oranında arttı

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilgin Metin, Covid-19 salgınında uzaktan çalışmanın artmasıyla siber saldırılara karşı hassasiyetin arttığını söyledi. Covid-19 sürecinde siber saldırılarda %542’lik bir artış olduğunu kaydeden Bilgin Metin, bu önemli tehdide karşı büyük kısmı deniz altında olan fiber hatların karaya alınarak tarihi İpek Yolu’nun güzergâhının fiber optik kablolar için kullanılması önerisini getirdi. Doç. Dr. Metin, ‘’Türkiye transit internet geçişleri için dünyadaki internet taşıyıcısı firmaların ilgi odağı haline gelebilir’’ dedi.

23.07.2020Teknoloji
Telefon tamiri için yetkili servislere gidenlere çok önemli uyarı

Telefon tamiri için yetkili servislere gidenlere çok önemli uyarı

Çeşitli arızalar nedeniyle akıllı telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere götürenler, özel yazışma, fotoğraf ve videolar gibi dosyaların üçüncü kişilerin eline geçmesi konusunda endişe yaşıyor. Vatandaşlar, tuş kilidi ya da parmak izi kilidi koymak ve çeşitli dosyaları silmek gibi önlemler alsalar da Öğretim Üyesi Ahmet Hasan Koltuksuz, silinen dosyaların geri getirilmesinin mümkün olduğunu belirterek, "Bunları kalıcı olarak silmek için çeşitli yazılımlar var ve bunlar ya ücretsiz ya da çok düşük bir ücretle kullanılabiliyor. Ayrıca, tuş kilidi koymak gibi önlemler çok anlamlı değil, çünkü bunlar servisler ya da tamirciler tarafından kolayca aşılabilecek şeyler" dedi.

23.07.2020Teknoloji
Rus iş insanı ve karısı koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denedi

Rus iş insanı ve karısı koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denedi!

Rus yatırım fonunun tepe ismi Kirill Dmitriev, eşiyle birlikte koronavirüs aşısı yaptırdığını ve elde edilen ilk sonuçların başarılı olduğunu söyledi.

18.07.2020Dünya
İngilterenin iddialarına Rusyadan sert yanıt

İngiltere'nin iddialarına Rusya'dan sert yanıt!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın İngiltere’den yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmalarını çalmaya çalıştığı ve bu ülkedeki 2019 genel seçimlerine müdahalesi bulunduğuyla ilgili iddiaları yalanladı.

17.07.2020Dünya
İngiltereden Rusyaya çok ağır suçlamalar

İngiltere'den Rusya'ya çok ağır suçlamalar

Rus hacker grubu APT29’un, İngiltere’de yapılan koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına ilişkin bilgileri ele geçirmeye çalıştığı iddia edildi. İngiliz medyasının "son dakika" olarak duyurduğu haberinde, The Dukes ve Cozy Bear olarak da bilinen APT29 adındaki Rus istihbaratıyla ilişkili olduğuna inanılan Rus hacker grubunun, İngiltere’deki koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin bilgileri ele geçirmeye çalışıyor. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) söz konusu siber saldırıların doğrudan Rus istihbaratıyla ilişkili olduğunu öne sürdü.

16.07.2020Dünya
Pandemi döneminde siber saldırı sayısı arttı

Pandemi döneminde siber saldırı sayısı arttı

KoçSistem, Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği (ETİD) ile Covid 19 pandemi döneminde ve yeni normale geçişte e-ticaret sektöründe siber güvenliğin önemini anlatan kapsamlı bir rapor hazırladı.

16.07.2020Teknoloji
Türk SİHA’larına övgü

Türk SİHA’larına övgü

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye’nin taktik silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) Libya ve Suriye’de etkili biçimde kullanmasının ‘oyun değiştirici’ nitelikte olduğunu bildirdi.

16.07.2020Dünya
Siber saldırı nedir Barrack Obama, Bill Gates, Elon Musk gibi isimlerin Twitter hesabı hacklendi

Siber saldırı nedir? Barrack Obama, Bill Gates, Elon Musk gibi isimlerin Twitter hesabı hacklendi

Twitter'da ünlü isimlere ait hesaplar bilgisayar korsanları tarafından hacklendi. Aralarında Barrack Obama, Bill Gates, Jack Dorsey, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West gibi isimlerin bulunduğu hesapların hacklenmesinin ardından Twitter'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Soruşturmak ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde güncelleyeceğiz." ifadeleri kullanıldı. Peki, siber saldırı nedir?

16.07.2020Teknoloji
Son dakika haberi: Twitterda Bitcoin depremi Ünlü isimlerin hesapları hacklendi

Son dakika haberi: Twitter'da Bitcoin depremi! Ünlü isimlerin hesapları hacklendi

Son dakika haberine göre; Barrack Obama, Bill Gates, Jack Dorsey, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber ve Jeff Bezos'un resmi Twitter hesapları hacklendi. Hacklenen hesaplardan bitcoin çekilişi paylaşımı yapıldı. Öte yandan Twitter, Bitcoin için yapılan hack olayından sonra bütün onaylı hesaplara kısıtlama getirdi. Twitter'ın patronu Jack Dorsey, yaşanan gelişmeden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirirken, konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

15.07.2020Teknoloji
Hackerlar 39 saniyede bir siber saldırı düzenliyor

Hacker'lar 39 saniyede bir siber saldırı düzenliyor

Her 39 saniyede bir hacker saldırısının gerçekleştiği dijital dünyada 2021 yılı sonuna kadar 6 trilyon doların üzerinde siber güvenlik yatırımı bekleniyor. Bu kapsamda siber güvenlik uzmanları önemli uyarılarda bulunuyor.

14.07.2020Teknoloji
Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneğinden siber saldırı uyarısı

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği'nden siber saldırı uyarısı

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, yakın geçmişte Balıkesir işletmelerini etkileyen ve pandemi dönemi ile artan dijital çalışmalar doğrultusunda; işletmeler açısından siber risk konusunda değerlendirmelerde bulundu.

14.07.2020Teknoloji
Ünlü Hacker Grubu Anonymous ile K-Pop bir arada

Ünlü Hacker Grubu Anonymous ile K-Pop bir arada

Şirket verilerinden kişisel verilere, siyasi olaylardan eğlence sektörüne kadar her yerde hackerlerin ayak izleri görülüyor. Bazen maddi kazanç bazen de bir başkaldırı için organize olan hackerlerin eylemlerinin çeşitliliğine dikkat çeken uzmanlar, ünlü hacker grubu Anonymous ve K-Pop (Kore Pop) hayranları arasındaki ilginç bağlantıya dikkat çekerken, dijital dünyadaki hackivist eylemler konusunda da uyarıyor.

13.07.2020Teknoloji
2020’nin ilk 6 ayında siber saldırı yükselişe geçti

2020’nin ilk 6 ayında siber saldırı yükselişe geçti

Türkiye’de ilk 6 ayda 1.204.804 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre %273 artışın gerçekleştiği Türkiye’de, dakikada 5 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşandı. Yarım milyona yakının “Exploit” ve “Truva Atı” kötü amaçlı yazılım saldırıları olduğunu aktaran uzmanlar, artan saldırılara karşı şirketleri ve bireysel kullanıcıları uyarıyor.

9.07.2020Teknoloji
Çinden ABDnin kararına sert tepki: Bu adım küresel çabalara darbedir

Çin'den ABD'nin kararına sert tepki: Bu adım küresel çabalara darbedir

Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken ABD'nin Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) geri çekilmesini eleştirdi.

8.07.2020Dünya
E-Bebek hack olayını doğruladı İşte, ilk açıklamalar

E-Bebek hack olayını doğruladı! İşte, ilk açıklamalar

Anne ve bebek ürünleri satışı yapan E-Bebek, önceki gün aldığı siber saldırının ardından erişim problemi ile karşılaştı. 5 Temmuz sabah saatlerinde yoğun bir şekilde gelen DDoS saldırılarının ardından tamamen devre dışı kalan site, aynı zamanda fiziki mağazalarla paralel yürüyen sistemin de kopmasına neden oldu. Bunun üzerine E-Bebek'ten hack saldırısı ile ilgili açıklama geldi

7.07.2020Teknoloji
Türkiyede siber saldırı sayısı karantina sürecinde iyice arttı

Türkiye'de siber saldırı sayısı karantina sürecinde iyice arttı

2020’de Türkiye’de akıllı telefonlara yönelik saldırıların sayısı karantina döneminde yaşanan artışla yaklaşık 160 bine ulaştı.

29.06.2020Teknoloji
Kullanıcıların özel bilgileri Dark Web üzerinden 2 dolara satılıyor

Kullanıcıların özel bilgileri Dark Web üzerinden 2 dolara satılıyor

Yapılan son araştırmaya göre 2019’da yaşanan tüm veri ihlallerinin %29’unda kimlik bilgisi doldurma saldırısının kullanıldığı tespit edildi. Veri ihlali sırasında sızdırılan kullanıcı adları ve şifrelerinin Dark Web’de 2 dolara satıldığını dile getiren uzmanlar, büyük şirketler ya da KOBİ’ler fark etmeksizin kimlik bilgisi doldurma saldırısına karşı uygulanması gereken adımları paylaşıyor.

23.06.2020Teknoloji
İki siber suç çetesi bilgi hırsızlığı için işbirliği yapıyor

İki siber suç çetesi bilgi hırsızlığı için işbirliği yapıyor

Saldırılarında Doğu Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef aldığı tespit edilen InvisiMole çetesinin, sistemlere sızma konusunda güçlü yeteneklere sahip Gamaredon çetesiyle işbirliği yaptığı belirlendi. ESET, iki karanlık grubun ortaklıklarını mercek altına aldı.

19.06.2020Teknoloji
Uzay ve havacılık şirketleri siber saldırganların hedefinde

Uzay ve havacılık şirketleri siber saldırganların hedefinde

Siber güvenlik kuruluşu ESET, adeta bir Hollywood film senaryosuna konu olabilecek, içinde dolandırıcılık, casusluk, hırsızlık ve etkili saklanma teknikleri barındıran kurnazca kurgulanmış bir siber saldırı tespit etti. Saldırıda, Linkedin platformu üzerinden sahte hesaplarla, Avrupa’dan uzay, havacılık ve askeri şirket çalışanları hedef alındı. ESET, bu olaya ilişkin analizini, ilk kez düzenlediği global online basın toplantısında paylaştı.

18.06.2020Teknoloji
Şirketlerin sistemlerine dahil olan tedarikçilerle gelen tehlike

Şirketlerin sistemlerine dahil olan tedarikçilerle gelen tehlike

Cihazlar ve şirketler, her geçen gün birbiriyle daha fazla bağlantı kuruyor. Şirketlerin kendilerini korumak için aldıkları önlemlerin yanı sıra zincirlerine dahil ettiği tedarikçilerin de kendilerini koruması hayati öneme sahip. BugBounter'ın yayınladığı “Tedarik zincirinin siber güvenliği” isimli rapor, şirketlerin tedarikçileri üzerinden erişen siber saldırganlara karşı kendilerini daha iyi koruyabilmeleri için önemli başlıklar sunuyor.

17.06.2020Teknoloji
IoT cihazlardan zarar görmemek için bunları yapın

IoT cihazlardan zarar görmemek için bunları yapın

Ev ısıtmasından aydınlatmaya, eğlenceden çalışma araçlarına kadar çoğu şey IoT cihazları ile yönetiliyor. IoT cihazların bu denli hayatımıza girmesiyle verilerin de aynı düzeyde tehlikeye girdiğini belirten uzmanlar, siber güvenlikleri düşük seviyede kalan IoT cihazların hem şirket hem de kişisel veriler için büyük tehlike yarattığına dikkat çekiyorken, atılması gereken adımları anlattı.

17.06.2020Teknoloji
Koronavirüs salgınıyla beraber hastanelere siber saldırı arttı

Koronavirüs salgınıyla beraber hastanelere siber saldırı arttı

Koronavirüs salgını sonrası siber saldırganlar, sağlık sektörünü daha çok tehdit etmeye başladı. Koronavirüs adını kullanarak siber saldırı düzenleyen hacker'lar, ciddi seviyede maliyetlere sebebiyet veriyor.

12.06.2020Evdehayat
Sağlık sektöründe bir ihlalin tespiti 124 gün sürüyor

Sağlık sektöründe bir ihlalin tespiti 124 gün sürüyor

Koronavirüs ile mücadele içerisinde olan sağlık sektörü hackerlerin yoğun saldırılarına maruz kalıyor. Uluslararası 40’tan fazla sağlık örgütü, hackerlerden siber saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu. Ortalama 6,45 milyon dolar zararla en pahalı veri ihlallerinin yaşandığı sağlık sektöründeki siber saldırılara dikkat çeken siber güvenlik uzmanları, veri ihlalleri ve fidye yazılımı saldırılarına karşı sağlık sektörünün gelişmiş siber güvenlik çözümlerine sahip olması gerektiğini belirtiyor.

11.06.2020Teknoloji
Hastanelere yönelik siber saldırı sayısında ciddi bir artış var

Hastanelere yönelik siber saldırı sayısında ciddi bir artış var

Siber saldırganlar, popüler gündemden yararlandıkları için Koronavirüs temalı kötü amaçlı yazılımlar Koronavirüs ile aynı anda ve aynı bölgelerde yayılıyor. Siber güvenlik uzmanlarına göre Mart ayında hastanelere yönelik tespit edilen siber saldırıların sayısı Şubat ayına göre neredeyse %60 oranında arttı. Bu, son 12 ay içinde hastanelere yönelik tespit edilebilen siber saldırılar arasında küresel boyuttaki en yüksek artış ve siber suçluların bu saldırıları başlatmak için salgından açıkça faydalandığı görülüyor.

10.06.2020Teknoloji
Artan siber saldırılar  sigortaya olan talebi artırdı

Artan siber saldırılar sigortaya olan talebi artırdı

Koronavirüs ile birlikte tüketiciler yeni sigorta branşları ile tanışmaya başladı.

5.06.2020Sigorta
Kimlik avı saldırıları artıyor, zarar 100 bin doları aştı

Kimlik avı saldırıları artıyor, zarar 100 bin doları aştı

Yapılan son araştırmaya göre, ABD’deki KOBİ’lere yönelik geçtiğimiz yıl yoğun şekilde şüpheli e-postalar atıldı. Çoğunlukla kimlik avı içeren e-postaları atan hackerlerin amacı ise KOBİ çalışanlarından hileli hesaplara on binlerce dolar paranın yatırılmasını sağlamak görünüyor.

29.05.2020Evdehayat
Almanya-Rusya ekseninde siber saldırı krizi

Almanya-Rusya ekseninde siber saldırı krizi

Almanya ile Rusya arasında siber saldırı krizi büyüyor.

29.05.2020Dünya
Almanya Rusya arasında siber saldırı krizi

Almanya Rusya arasında siber saldırı krizi

Almanya 2015 yılında federal meclisteki bazı maillerin Rusya tarafından ele geçirilmesi hakkında Rusya'nın Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Almanya şimdi Rusya'ya karşı AB düzeyinde yaptırımlar istiyor.

28.05.2020Dünya
SpaceXin ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle ertelendi

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle ertelendi

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle cumartesi gününe ertelendi.

27.05.2020Dünya
WhatsApp konuşmalarını yedekleyenlere kötü haber

WhatsApp konuşmalarını yedekleyenlere kötü haber

WhatsApp, konuşma boyunca yazışmalarınızı uçtan uca şifreliyor ve bu sayede güvenle görüşmelerinizi yaptığınızı düşünüyorsunuz. Ancak sohbet kayıtlarınızı yedekledikten sonra bu korumanın ortadan kalktığını ve kayıtlarınızın savunmasız kaldığını biliyor muydunuz?

27.05.2020Evdehayat
5G’ye geçiş akıllı bir şekilde yapılmalı

'5G’ye geçiş akıllı bir şekilde yapılmalı'

Bir siber güvenlik şirketinin başdanışmanlığını yapan Adnan Baykal, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının dünyadaki siber suçlular için büyük bir fırsat oluşturduğunu söyledi, gelecek yıl Türkiye'de de aktif hale gelmesi beklenen 5G’ye geçişin akıllı şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi.

26.05.2020Teknoloji
Japonların insansız kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

Japonların insansız kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

Japonya Uzay Keşif Ajansının (JAXA), insansız kargo mekiği "Kounotori9", Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) vardı.

26.05.2020Teknoloji
Siber saldırganlar sağlık sektörünü hedef alıyor

Siber saldırganlar sağlık sektörünü hedef alıyor

Siber güvenlik uzmanları siber saldırganların hedeflerinin genellikle aynı olsa da stratejilerinin gündeme göre şekillendiğine, bu nedenle son dönemde saldırıların salgının etkisiyle sağlık sektörüne yoğunlaştığına dikkat çekiyor.

26.05.2020Teknoloji
160 milyondan fazla kullanıcının kayıtları karanlık ağda satışa sunuldu

160 milyondan fazla kullanıcının kayıtları karanlık ağda satışa sunuldu

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in ulaştığı bilgilere göre, yaklaşık bir düzine şirketten çalınan 165 milyon kullanıcı kaydı, Dark Net’te satışa sunuldu. Satışı yapan siber suç çetesi, bu veriler için 23 bin 100 dolarlık fiyat etiketi koydu.

25.05.2020Teknoloji
Avrupa’daki diplomatik kurumlar siber saldırı tehdidi altında

Avrupa’daki diplomatik kurumlar siber saldırı tehdidi altında

Siber güvenlik uzmanları, Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef alan yeni bir zararlı yazılımı tespit etti. Zararlı yazılım, cihazlara sızabilmek için sahte vize başvurularından yararlanıyordu. Yapılan ayrıntılı analizlerde bu casusluk yazılımının ünlü COMPFun ile aynı kod tabanına sahip olduğu anlaşıldı.

24.05.2020Teknoloji
Sanal siber güvenlik konferansı yarışmayla devam ediyor

Sanal siber güvenlik konferansı yarışmayla devam ediyor

Türkiye’nin ilk sanal siber güvenlik konferansı olan VShield, etkinliğin ikinci günü olan 22 Mayıs’ta (bugün) NATO Cyber Range iş ortağı CDeX ile VShield Cyber Range yarışmasını düzenleyecek. Gerçekçi bir siber saldırı deneyimi yaşatacak olan yarışma öncesinde katılımcılara eğitim verilirken, kazananlar toplam 2.900 euro değerindeki kapsamlı eğitimlerden almaya hak kazanacaklar.

22.05.2020Teknoloji
ABD basınından bomba iddia Trump anlaşmadan çekiliyor

ABD basınından bomba iddia! Trump anlaşmadan çekiliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ile yapılan Açık Semalar Anlaşması’ndan (ASA) çekileceği ve bu kararını yarın Rusya’ya bildireceği iddia edildi.

21.05.2020Dünya
Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, TUBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus desteğini resmi olarak açıkladı. Trend Micro MEDI Bölgesi Başkanı Yakup Börekcioğlu, tüm bölge yöneticilerinin katıldığı Global 2020 PartnerTrends Etkinliği’nde Pardus desteğini ilk kez duyurdu.

21.05.2020Teknoloji