EKSTRA
MENÜ

Şeyh Bedreddin

Şeyh Bedreddin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şeyh Bedreddin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 107 Şeyh Bedreddin haberi bulunmuştur.

Şeyh Bedreddin Haberleri

I. Mehmed kimdir Mehmed Çelebi dönemi olayları ve 1. Mehmetin hayatı

I. Mehmed kimdir? Mehmed Çelebi dönemi olayları ve 1. Mehmet'in hayatı

I. Mehmed, Osmanlı Devletinin beşinci padişahıdır. Adı, birçok kaynakta Mehmet Çelebi olarak da geçer. Çelebi, o dönemin en eğitimli kişilerine verilen bir unvandır. Eğitiminde dönemin en önemli müderrislerinden biri olan Amasyalı Sofi önemli rol oynamıştır. I. Mehmed kimdir, padişah olduğu dönemde hangi olaylar yaşandı? Sizin için araştırdık.

10.12.2020Araştırma
İlk fragman yayınlandı

İlk fragman yayınlandı

Anadolu tarihinin ilk eşitlikçi isyanını başlatan Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan ‘Hakikat’ filminden ilk fragman yayınlandı.

19.11.2020Magazin
İlk fragman yayınlandı

İlk fragman yayınlandı

ANADOLU tarihinin ilk eşitlikçi isyanını başlatan Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan ‘Hakikat’ filminden ilk fragman yayınlandı.

19.11.2020Keyif
Şeyh Bedreddin’in hayatı film oluyor

Şeyh Bedreddin’in hayatı film oluyor

Şeyh Bedreddin’in hayatını ve mücadelesini anlatan “Hakikat” filminin çekimleri Edirne’de başladı. Film ekibi, çekimlerin yapıldığı Edirne’de basın mensuplarını ağırladı.

17.09.2020Keyif

Şeyh Bedreddin kitabını nasıl yayımladık?

Şeyh Bedreddin üzerine imece yoluyla bir belgesel yapılacağını okuduğumda yayıncılığa ilk adım attığım günleri yeniden anımsadım. Çocukluk arkadaşım Konur Ertop’la ilk yayınevimizi kurduğumuzda ilk bastığımız kitaplardan biri Şeyh Bedreddin’di.

6.08.2020Kitap Sanat
Türk sinemasında bir ilk “HAKİKAT: Bir Şeyh Bedreddin Filmi” ile hayata geçiyor

Türk sinemasında bir ilk “HAKİKAT: Bir Şeyh Bedreddin Filmi” ile hayata geçiyor

 “İmece Film Yapım”ın yapımcılığını üstlendiği, Anadolu tarihinin ilk eşitlikçi isyanını başlatan Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan “HAKİKAT: Bir Şeyh Bedreddin Filmi ” ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Ağustos ayı sonunda “motor” diyecek filmi şimdiye kadar 128 kurum desteklerken, 850 kişi ayni ve nakdi yardımda bulundu.

28.07.2020Keyif
Ferhan Şensoy: Filmin yarısını dublör oynadı

Ferhan Şensoy: Filmin yarısını dublör oynadı

FERHAN Şensoy’un kurduğu Ortaoyuncular’ın Spotify üzerinden yayınlanan “Soru Cevap” podcast serisinde usta oyuncu, hayranlarından gelen soruları yanıtladı

16.05.2020Magazin
‘Gönlümü koymadığım hiçbir albüme imzamı atmadım’

‘Gönlümü koymadığım hiçbir albüme imzamı atmadım’

13’üncü albümü ‘Vazgeçmem’de kendisi için vazgeçilmez şarkıları bir araya getiren ‘taş plak sesli’ Sema Moritz, “Günümüzde her güzel şey hızla ellerimizden kayıp gidiyor ve yerine koyabileceğimiz değerler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Şarkılar benim yıllardır söylemeye doyamadıklarımdan. Bu anlamda bir vazgeçmemenin hikâyesi” diyor.

12.03.2020Kitap Sanat
Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu İşte Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi

Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? İşte Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihi

Kuruluş Osman dizisinin başlamasıyla, 20. yüzyıla kadar varlığını sürdüren Osmanlı Devleti ile ilgili bilgiler merak konusu oldu. Tarihi bilgilere göre, Osmanlı Devleti'nin hangi yılda ne zaman kurulduğunu öğrenmek isteyenler, Osmanlı Beyliği'nin kurulması ile başlayan Osmanlı Devleti'nin padişahları ve kuruluş detaylarını araştırma yapıyor. Peki, Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? İşte, en geniş sınırlarına 1683 yılında ulaşan Osmanlı Devleti'nin tarihi...

20.11.2019Gündem
Devlet eliyle insan silmek

Devlet eliyle insan silmek

Şeyh Bedreddin biyografisi konu hakkındaki mevcut sisi tam anlamıyla dağıtamasa bile özgür yorumları ve derli toplu sunumuyla değerli bir çalışma.

7.11.2018Kitap Sanat
Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Yayıncılık serüvenimden, anılarımdan söz ediyorum zaman zaman. Bu hafta yayıncılığa nasıl başladığımı anlatayım...

18.01.2018Kitap Sanat
İstanbul Müftüsü Yılmazdan tarikat çıkışı: Gölgeli kalması problem

İstanbul Müftüsü Yılmaz'dan tarikat çıkışı: Gölgeli kalması problem

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye'de İslam adına faaliyet gösteren pek çok cemaat ve tarikatın şeffaf ve denetlenebilir olmamasının gerçekten ciddi bir problem olduğunu söyledi.

10.01.2018Gündem
Sonbaharda Kuzey Yunanistan turu

Sonbaharda Kuzey Yunanistan turu

Arabayla yaptığımız Kuzey Yunanistan turunda ilk durağımız Fransız Feneri ile meşhur Dedeağaç oldu. Sonra Mısır Hidivi Mehmet Ali Paşa’nın memleketi Kavala, ardından Atatürk’ün doğduğu, rıhtımındaki Beyaz Kulesi’nde Cumhuriyet düşleri kurduğu Selanik oldu. Kalesinden seyri doyumsuz sakin şehir Serez’in çarşılarında süren turumuzu, uğruna belki Balkanların en içli türküsü yakılan Debreli Hasan’ın şehri Drama’da noktaladık.

21.11.2017Seyahat
5 ülkenin sinemacıları Börklüce için buluştu

5 ülkenin sinemacıları 'Börklüce' için buluştu

İZMİR'de Yunanistan, Filistin, İran, Makedonya ve Türkiye'den sinemacıların katıldığı 'Börklüce Uluslararası Sinema Atölyesi'nde, her kültürün farklı yorumuyla 5 farklı halk kahramanı kurgulandı.

26.06.2016Ege
“Yarin Yanağı”ndan, bir “Opera mı doğacak ”

“Yarin Yanağı”ndan, bir “Opera mı doğacak ?”

Ülke gündemini yok saymayan zarif bir mesajla başladı konser.

10.06.2016Ege
Beste yarışması konseri 7 Haziran’da

Beste yarışması konseri 7 Haziran’da

İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 9. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması, 7 Haziran Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Konser Salonu’nda yapılacak "Yarışma Konseri" ile sonuçlanacak.

31.03.2016Ege
Frankfurt’ta Şeyh Bedreddin gecesi

Frankfurt’ta Şeyh Bedreddin gecesi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Hessen Birliği Kültür Sanat Komitesi’nin düzenlediği halk oyunları gösterisi büyük ilgi gördü.

3.02.2016Avrupa
İçinden Tuncel Kurtiz geçen filmler Yeşilçam Sinemasında

"İçinden Tuncel Kurtiz geçen filmler" Yeşilçam Sineması'nda

Eylül ayında hayatını kaybeden tiyatro ve sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz, "İçinden Tuncel Kurtiz geçen filmler" başlığı altında gerçekleştirilecek programla anılacak.

6.12.2013Gündem
İnsanlarım

İnsanlarım

Tiyatrolara sansürün, baskının, devlet desteğinin tartışıldığı bugünlerde usta Genco Erkal, "İnsanlarım" oyunuyla Beyoğlu'ndaki alternatif tiyatrolardan Tiyatro D22'ye destek oluyor.

2.12.2013Gündem
Genç oyunculara destek için sahnede

Genç oyunculara destek için sahnede

İKİNCİ Kat Tiyatrosu’nun Karaköy’deki yeni sahnesine Genco Erkal, açılış günü ‘İnsanlarım’ ile destek veriyor.

16.10.2013Kelebek
Çingenelik var bende herhalde

Çingenelik var bende herhalde

Bu ay Mutlu Aile Defteri’nin sayfalarında göreceğimiz Tuncel Kurtiz, GQ Türkiye’ye 77 yıllık yaşamının muhasebesini yaptı.

15.02.2013Kelebek
Soruyu bil kitabı kazan

Soruyu bil kitabı kazan!

hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden, Yılmaz Karakoyunlu’nun Cumhuriyet tarihinin en önemli tarihsel ve toplumsal dönemeçlerinden biri olan “Mübadele” konusunu ele alan yeni romanı "Mor Kaftanlı Selanik"i kazanacak.

3.12.2012Gündem
Börklüce’nin diyarında nergis zamanı Karaburun

Börklüce’nin diyarında nergis zamanı Karaburun

Karaburun, İzmir’in batısında, kendi adıyla anılan yarımadanın en uç noktasında bir ilçemiz. Oldukça yakın bir yer olmasına karşın uzak bilinmesi, belki tenhalığını, gözden ıraklığını da anlatmaya yarıyor. Karaburunluların tarifine göre, Karaburun, “yakındaki uzak”! Her sonbahar bölgede nergis zamanı başlıyor, seralarda yetiştirilen çiçekler büyük şehirlere gönderiliyor.

28.11.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Cahit Tanyol’un ardından

Cahit Tanyol’la iki kez karşılaştım. Biri Altın Kitaplar Yayınevi’nde, ikincisi de rahmetli dostumuz Melisa Gürpınar’ın davetinde.

14.08.2020

Galataport’a heykel parkı

Doğuş Grubu ile Bilgili Holding’in ortaklaşa hayata geçirdiği Galataport İstanbul projesi turizme olduğu kadar, sanat alanına verdiği önemle de dikkat çekiyor.

29.07.2020

İdare Lambası

İZMİR’in bir simge anıtı maalesef yok.

31.03.2019

Müzik dünyamızı zenginleştiren yarışma

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın CD’sini dinledim. Konser Şarkıları yarışması müzik dünyasına yeni besteciler kazandırıyor.

18.11.2017

Medya’nın “destan” ile imtihanı…

Son birkaç günün neşriyatı, tam bir “hayal kırıklığı…” Açık söyleyeyim, beni hiç tatmin etmedi; daha iyisi yapılmalıydı !

16.07.2017

Tarikatlar siyasete karıştığında...

Gülenciler, seçkin eğitim kurumlarına girmek, mezun olmak ve yükselmek için eğitim sırasında kopya, eğitimden sonra da sicil tahrifiyle her yolu denemiş gözüküyor. Maalesef kolay yükselmeyi hedefleyen geniş kitlenin talebine cevap verecek bir uzun süreli operasyon söz konusu. Bu gibi gayrimeşru gelişmeleri önleyecek tek şey toplumun zihniyet değişikliği, idarede liyakat ve hukuka riayet ve hukuk sisteminden şaşmamaktır.

20.08.2016

CHP, SYRİZA’yı ıskalamıştır

“BAKMAYIN siz, CHP milletvekili ve yöneticilerinin arka arkaya SYRİZA açıklaması yapmasına, başbakanlık koltuğuna oturan genç lider Aleksis Çipras hakkında methiyeler düzmesine.

27.01.2015

Rumeli’ye bir müzik seferi

ACILARI, sevinçleri, göçleri, sürgünleri, bütün bu duyguları Rumeli şarkılarında, türkülerinde, oyunlarında hissederiz.

8.09.2012

Biyografi ve biyografik roman tahterevallisi

BİYOGRAFİ ve biyografik roman birbirinden ince bir çizgiyle ayrılıyorlar. Bir tahterevallinin iki ucunda bu iki tür dengede durur aslında.

4.08.2011

Allah akıl versin!

TÜRKİYE Birleşik İşçi Parti Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan ile EMEP’ten Prof. Dr. Cem Somel partilerinden istifa edip Numan Kurtulmuş’un Halkın Sesi Partisi’ne (HSP) geçmişler. (Adalet ve Kalkınma Partisi’nin “AK”lığını öykünerek kendilerine “HAS Parti” demişler ama Halkın Sesi Partisi’nin kısaltılmışı “HSP”dir. Kimse bana “HAS” dedirtemez.)

20.12.2010

Nâzım Hikmet ve gurur kavramı

DÜN Yahya Kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiiri üzerine yazdım, Süleymaniye Camii’nin ibadete açılış ila ve haberinde de onun şiiri başlık olmuştu.

16.11.2010

Yahya Kemal ve Nâzım da Süleymaniye’de buluştu

GAZETE ilanlarında ve haberlerinde okumuşsunuzdur.

15.11.2010

Abdülhamid’in sandukası

KUBBEDEN sandukaların üzerine doğru inen ihtişamlı avize dikkatimi çekiyor önce; Kraliçe Viktorya’nın hediyesi...

30.10.2010

Emir Kusturica Nâzım Hikmet’le akraba olabilir mi

Nâzım Hikmet’in Polonyalı kökeni bilinir ama Sırp kökeni bilinmez. Büyükdedesi Ömer Lütfi Latas, Ortodoks Sırp’tır. Müslüman olunca Osmanlı ordusunda Rumeli Müşirliği’ne kadar yükselmiştir. Bosna’nın ıslahatında görevlendirilmiştir. Nobel ödüllü yazar İvo Andriç “Ömer Paşa”nın Saraybosna günlerini romanlaştırmıştır. Peki Kusturica ailesi, astığı astık kestiği kestik Ömer Paşa’dan korkup mu Müslüman olmuştur? Tarih sayfalarını geriye doğru çevirdikçe bakın ne tür gerçeklerle yüzleşiyorsunuz...

16.10.2010