EKSTRA
MENÜ

Serkan Özel

Serkan Özel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Serkan Özel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.455 Serkan Özel haberi bulunmuştur.

Serkan Özel Haberleri

Doğrularıyla yanlışlarıyla eğitim teknolojileri

Doğrularıyla yanlışlarıyla eğitim teknolojileri

Koronavirüs salgını ile birlikte eğitim teknolojiler hayatımızdaki yerini bir kez daha bize hatırlattı. Peki, bu teknolojileri ne kadar yerinde ve doğru biçimde kullanıyoruz? Hürriyet Teknoloji Yazaro Doç. Dr. Serkan Özel anlatıyor...

4.12.2020Teknoloji
Okullara kısa bir ara: Nasıl bir “tatil” yapmalısınız

Okullara kısa bir ara: Nasıl bir “tatil” yapmalısınız?

Sonbaharların ayrı bir güzelliği vardır. Ağaçlar yapraklarıyla bir renk şöleni sunar. Yemyeşil yapraklar sonbaharın bütün tonlarını bütün canlılığı ile gösterir.

13.11.2020Teknoloji
Eğitim Teknologları kimdir, ne yaparlar

Eğitim Teknologları kimdir, ne yaparlar?

COVID-19 pandemisi ile onlara daha çok ihtiyacımız var ama onların görev ve sorumlulukları sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. Onlar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümlerinden mezun bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenleri. Onları, eğitim teknoloğu veya öğretim tasarımcısı olarak da adlandırabiliriz.

6.11.2020Teknoloji
Teknoloji sosyal adalet uçurumunu azaltacak mı, yoksa artıracak mı

Teknoloji sosyal adalet uçurumunu azaltacak mı, yoksa artıracak mı?

Sosyal adalet, en kısa tanımıyla toplum ile birey arasında haklar sözleşmesidir. Bu sözleşmenin yazılı kuralları olduğu kadar yazılı olmayan kuralları da var. Eğitim hakkı, temel anayasal bir hak. Yani her vatandaşın eğitim alma hakkı vardır ve bundan mahrum bırakılamaz. Hem anayasal açıdan hem sosyal adalet açısından eğitim toplumun her bir bireyine ulaştırılmalıdır. Daron Acemoğlu, 2014 yılında yayımladığı bir makalesinde internetin eğitimi daha demokratik bir hale getirme gücünden bahseder.

30.10.2020Teknoloji
Görüntülü görüşmelerdeki problemi bitirecek teknoloji: Nvidia Maxine

Görüntülü görüşmelerdeki problemi bitirecek teknoloji: Nvidia Maxine

Nvidia, çoğunuzun da bildiği gibi ekran kartları üreten bir teknoloji şirketi. Ama yakın zamanda farklı bir ürün tanıttı: Maxine. Yeni ürününü tanıttığında video konferans platformlarına bir yenisi daha mı ekleniyor diye düşünmedim değil. Ama tanıtımı izleyince, doğrudan kullanıcıya hitap etmeyen ama video konferans platformlarının arka planda kullanacağı bir yapay zekâ sistemi olduğunu gördüm. Bugün, Maxine’nin biz kullanıcılara ne gibi yenilikler sunduğuna bakmak, sizinle paylaşmak istedim.

23.10.2020Teknoloji
Çocuğunuz bir cep telefonuna sahip olmak için hazır mı

Çocuğunuz bir cep telefonuna sahip olmak için hazır mı?

Bu sorunun basit bir cevabı var ama uygulaması her zaman cevaplaması kadar olmayabilir. Bu soruya bir boyutuyla cevap vermeye çalışalım.

16.10.2020Teknoloji
Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında

Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında!

145.426 çocuk ve ergen ile 30 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 8-12 yaş arasındaki çocukların neredeyse üçte ikisi (%60) en az bir tür siber tehlikeye maruz kalmış durumda.

9.10.2020Teknoloji
Dijital vatandaş mahremiyetini ve kişisel haklarını nasıl korur

Dijital vatandaş mahremiyetini ve kişisel haklarını nasıl korur?

Dijitalleşmenin artması ile birlikte sanal dünyadaki mahremiyet ve kişisel haklarımız daha fazla tehlike altında! Hele çocuklarımızın maruz kaldığı tehlike daha da büyük.

2.10.2020Teknoloji
Koronavirüs eğitimi nasıl etkiledi

Koronavirüs eğitimi nasıl etkiledi?

Bugün sizlere uzaklardan bir haber getiriyorum. Haber uzaktan olmasına rağmen konuyu çok yakın bulacağınıza eminim. Bir seneyi aşan bir süredir ABD’nin Tennessee Eyaleti’nde bulunuyorum. Dün, Tennessee Eyaleti Eğitim Bakanlığı tarafından bir rapor yayınlandı. Bugün size bu rapordaki bazı çarpıcı sonuçlardan bahsedeceğim. Rapor, COVID-19’un okullar ve öğrenciler üzerindeki etkisini inceliyor. Ancak, raporda kullanılan veriler her sene düzenli olarak toplanan veriler ışında hazırlanmış. Dolayısıyla, bu sene verilerinin geçmiş sene verileri ile karşılaştırılma şansı ortaya çıkmış oluyor.

25.09.2020Teknoloji
Dijital okuryazarlık olarak dünyaya göre ne durumdayız

Dijital okuryazarlık olarak dünyaya göre ne durumdayız?

Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlüğü’nde okuryazar kelimesinin sözlük anlamı “okuması olan, öğrenim görmüş (kimse)” olarak geçiyor. Okuryazarın İngilizce karşılığı olan “literate” kelimesinin sözlük anlamına Merriam-Webster’dan baktığımızda karşımıza iki farklı tanım çıkıyor. Bu tanımlardan birisi TDK’deki tanımın aynısı diyebiliriz.

18.09.2020Teknoloji
Neuralink: Madalyonun iki yüzü

Neuralink: Madalyonun iki yüzü

Elon Musk'ın geçtiğimiz haftalarda ilk denemesini yaptığı Neuralink projesi yavaş yavaş şekilleniyor. Bilgisayar ile insan beynini bir araya getirmeyi amaçlayan ve domuz testi başarılı olan Neuralink gerçekten de insanlık için çığır açacak bir gelişme mi? Yoksa insanlık için yeni bir tehdit mi?

7.09.2020Teknoloji
Uzaktan eğitimde çocuklara destek olacak teknolojiler

Uzaktan eğitimde çocuklara destek olacak teknolojiler

Koronavirüs salgını ile birlikte pek çok işletme, çalışanlarına evden çalışmak için imkan sunmaya başlarken, diğer yandan bu salgının bir sonucu olarak uzaktan eğitim de hayatımıza girdi. Peki uzaktan eğitimle öğrenimine devam edecek olan çocuklar hangi teknolojik cihazlardan yararlanabilir?

19.08.2020Teknoloji
5 gün önce midesini küçültmüştü...Uzman Çavuştan acı haber

5 gün önce midesini küçültmüştü...Uzman Çavuştan acı haber

Mersin’deki özel hastanede 5 gün önce mide küçültme ameliyatı olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Cerit (28), Kahramanmaraş’ta kaldığı ailesinin evinde rahatsızlanınca, götürüldüğü hastanede hayatını kaybetti. Cerit, düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

19.07.2020Gündem
Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu.

22.05.2020Eğitim
Eğitimciler yaşayarak öğreniyor

Eğitimciler yaşayarak öğreniyor

Türkiye’de özel bir öğretim kurumu öğretmen kadrosuna liderlik eğitimi veriyor. Eğitim kalitesini artırmak için düzenlenen etkinlik kapsamında ağustosta uzman akademisyenlerin verdiği liderlik eğitimlerinden 800 idareci ile 6 bin öğretmenin faydalanması hedefleniyor.

10.08.2016Eğitim
Caner Yamandan Sonrası Yok

Caner Yaman'dan 'Sonrası Yok'

Fotoğraf sanatçısı Caner Yaman'ın ilk kitabı "Sonrası Yok" Trend Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

19.11.2014Keyif
Ankarada büyük korsan kitap operasyonu

Ankara'da büyük korsan kitap operasyonu

Ankara’da polis korsan kitap basan, yayan ve satan mekanlara baskın düzenledi. Ankara’nın üç büyük ilçesindeki operasyonlarda toplam 112 bin korsan kitap ele geçirildi. 3 zanlının gözaltına alındığı operasyonda etiket değeri 2,5 milyon TL’yi aşan 112 bin kitaba da el konuldu.

9.07.2014Keyif
Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz

Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz!

Radikal Kitap olarak çantaya koyacağınız kitapları tahmin edebiliyoruz. Tabii ki Sabahattin Ali, mutlaka Emrah Serbes, ille de Kürşat Başar ya da John Green olmadı kesinlikle Soner Yalçın.

2.07.2014Keyif
PFDK yine ceza yağdırdı

PFDK yine ceza yağdırdı

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun bugün yapmış olduğu toplantıda aldığı kararlar şöyle:

15.03.2011Futbol
Trabzonspor açılışı yaptı

Trabzonspor açılışı yaptı

Trabzonspor, bugün başlayan Davraz kampındaki ilk antrenmanını sabah saatlerinde gerçekleştirdi.

28.06.2010Futbol
İkiye bölünen otomobilde can verdi

İkiye bölünen otomobilde can verdi

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Onur Pişgin (23), önceki gün saat 23.00 sıralarında, "Canım çok sıkılıyor. Hava alıp geleceğim" diyerek babasına ait Mercedes’le evden ayrıldı.

13.07.2007Gündem
Trabzonspor pes etmedi: 2-2

Trabzonspor pes etmedi: 2-2

Bordo mavili takım, Zonguldakspor ile oynadığı özel maçta Serkan Özel’in golleriyle 2-0 yenik duruma düşmesine rağmen beraberliği yakalamayı bildi. Trabzonspor’un golleri Emre ve Aurelio’dan geldi.

19.01.2003Spor
Denizde can pazarı

Denizde can pazarı

Boğaz'dan geçen bir yük gemisi, mezuniyet kutlaması yapan gençlerin teknesine çarptı. İki kişi hayatını kaybetti, iki kişi kayboldu.

16.06.2002Gündem
11. MIXX Awards Türkiye jürisi belli oldu

11. MIXX Awards Türkiye jürisi belli oldu

İnternaktif Reklamcılık Derneği (IAB) tarafından düzenlenen, bu sene 11. si gerçekleşecek MIXX Awards Türkiye yarışmasının jüri üyeleri belli oldu.

8.01.2021Ekonomi
7. Sınıf Türkçe Eş Seslilik (Eş Sesli Kelimeler) konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Eş Seslilik (Eş Sesli Kelimeler) konu anlatımı

Yazılışları ve okunuşları aynı fakat manaları farklı sözcüklere eş sesli ya da sestaş kelimeler denir. Örneğin bir içecek olan ''Çay'' aynı zamanda nehir kelimesiyle eş anlamlıdır. 7. sınıflar için Eş Seslilik (Eş Sesli Kelimeler) konusunu örnek kelimeler ve cümlelerle anlattık.

5.01.20217. SINIF
TİKA Başkanlığı’na Kayalar atandı

TİKA Başkanlığı’na Kayalar atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’na Serkan Kayalar atandı.

3.01.2021Ekonomi
Yılbaşı programları 2021 belli oldu İşte Kanal D, Star TV, TV 8, ATV, Show TV yılbaşı konukları

Yılbaşı programları 2021 belli oldu! İşte Kanal D, Star TV, TV 8, ATV, Show TV yılbaşı konukları

Yılbaşı programları 2021 yılında da dopdolu. Televizyon ekranlarında her sene yeni yıl programları yer alıyor. Kanallar yayın akışlarında yeni yıl heyecanını yaşatan yayınlara yer veriyorlar. Bu sene yine ünlüler geçidi yaşanacak. İşte Kanal D, Star TV, TV 8, ATV, Show TV yılbaşı konukları

31.12.2020Televizyon
Parmaklarım benden korkardı

'Parmaklarım benden korkardı'

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın gelmiş geçmiş en iyi klarnetçilerinden Mustafa Kandıralı, 90 yaşında hayata veda etti. Efsane cazcı Louis Armstrong ile aynı sahneyi paylaşan Kandıralı, “Sen kalk Kandıra’dan gel, Armstrong’la caz yap. O zamanlar parmaklarım benden korkardı. Kandıra’da kalsaydım çoban bile olamazdım” demişti.

29.12.2020Kitap Sanat
Kadınlar Basketbol Süper Ligi | Beşiktaş HDI Sigorta 76-86 Birevim Elazığ İl Özel İdare

Kadınlar Basketbol Süper Ligi | Beşiktaş HDI Sigorta 76-86 Birevim Elazığ İl Özel İdare

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nin 13. haftasında Birevim Elazığ İl Özel İdare, deplasmanda Beşiktaş HDI Sigorta'yı 86-76 mağlup etti.

27.12.2020Basketbol
Gribe karşı birebir Zencefil çayı, pek çok derde deva...

Gribe karşı birebir! Zencefil çayı, pek çok derde deva...

Özellikle kış aylarında tüketilen zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Gribe karşı etkili ve bağışıklığı da güçlendiriyor. Peki ya zencefil çayı nelere iyi geliyor? Uzmanlar, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

24.12.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Hangi mesajlaşma uygulaması en güvenli?

Aşağıdaki ekran görüntülerini bugün kendi telefonumdan aldım. Uygulamaların gizlilik sözleşmelerinin detayları için uygulama geliştiricilerinin sayfalarına bakmak gerekir. Ancak, telefonunuzun uygulamalar ekranında hangi verilerinizi kullandıkları ile ilgili özet bilgilere ulaşabilirsiniz.

15.01.2021

Hiss-i Kabl-el Vuku

Elinizde kime ait olduğunu bilmediğiniz bir metin olduğunu düşünün. Bu metnin yazarının kim olduğunu nasıl belirlersiniz? Bu soruya cevap bulmak için çeşitli yöntemler var. Bunlardan en sık kullandığımız, henüz nasıl çalıştığına tam hâkim olamadığımız insan beynidir. Bir paragraf okursunuz ve dersiniz ki bunu benim en sevdiğim şu yazar yazmış; bu kıta şu meşhur şaire ait. Peki nereden biliyoruz? Aslında cevabını çoğu zaman tam bilmiyoruz ama okuduğumuz yazarların ve şairlerin tarzları hakkında bir fikrimiz vardır. Kelime tercihleri bile bazen bir eserin kime ait olduğu hakkında fikir verebilir.

8.01.2021

Yapay zekayı nasıl daha iyi tanıyabiliriz?

Hayatlarımıza yeni şekiller veren yapay zekayı nasıl öğrenebiliriz ve öğretebiliriz?

25.12.2020

Corona ile sınav verirken sınav yapmak!

Eski, güzel günlerde sınav verirken her şey çok güzeldi! Birinci sınav, ikinci sınav, ara sınav, final sınavı ve benzeri adlarla bir dönem içerisinde her dersten sınav verip öğrencileri notlandırabiliyorduk. Öğrencilerin kopya çekmesini yüksek oranda kontrol altında tutabiliyor, sınav esnasında ne yaptıklarını gözlemleyebiliyorduk.

11.12.2020

Uzaktan eğitim ve yaşanan sorunlar

Salgının artması ile birlikte eğitimin uzaktan devam etmesi ile birlikte yaşanan problemler de daha görünür olmaya devam ediyor. Öğrencilerin, bu konudaki seslerini duyurmak adına onların sosyal medya paylaşımlarından bazılarını ortaya koyarak bazı çözüm önerilerini değerlendirmek istedim.

4.12.2020

Çocuk Hakları Sözleşmesi ve sosyal medya paylaşımları

20 Kasım 1989 – Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. Bugün, “Çocuk Hakları” günü. Çocuklarımızın haklarının güvence altına alındığı gün. Bu sözleşme, çocuklarımızın haklarını onları en çok seven bizlerden de koruyor. Tehlike bazen en yakınlarınızdan ve bir kötü niyet olmadan da gelebiliyor.

20.11.2020

Okullara kısa bir ara: Nasıl bir “tatil” yapmalısınız?

Sonbaharların ayrı bir güzelliği vardır. Ağaçlar yapraklarıyla bir renk şöleni sunar. Yemyeşil yapraklar sonbaharın bütün tonlarını bütün canlılığı ile gösterir.

14.11.2020

Eğitim Teknologları kimdir, ne yaparlar?

COVID-19 pandemisi ile onlara daha çok ihtiyacımız var ama onların görev ve sorumlulukları sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. Onlar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümlerinden mezun bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenleri. Onları, eğitim teknoloğu veya öğretim tasarımcısı olarak da adlandırabiliriz.

12.11.2020

Bu yıl müzikseverleri neler bekliyor?

Zor bir yılı geride bıraktık, yenisinden de beklentimiz sınırlı. Sevdiğimiz müzisyenleri ne zaman canlı canlı izleyeceğiz bilmiyoruz ama birçok isim yeni yıla yeni şarkı ve albümleriyle hazır! Kimisi eserlerini yayımlamak için gün sayıyor, kimi son dokunuşları yapıyor.

2.01.2021

Parti bahçede olunca tamam mıyız?

İsimlere bakın.Kenan İmirzalıoğluKıvanç TatlıtuğBaşak DizerÖzge ÖzpirinçciBarış ArduçVe kim bilir daha kimler...

26.12.2020