EKSTRA
MENÜ

Sempozyum

Sempozyum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sempozyum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.659 Sempozyum haberi bulunmuştur.

Antik Yunan'da, sempozyum bir içki davetiydi. Sempozyumda geçen veya sempozyumu betimleyen edebi eserler iki Sokratik Diyaloğu, Platon'un Sempozyum'unu ve Ksenefon'un Sempozyum'unu, ayrıca Megaralı Theognis'in ağıtları gibi birkaç Yunan şiirini içerir. Yunan ve Etrüsk sanatında tasvir edilen sempozyumlar benzer mizansenler göstermektedir.

 

Sempozyum Haberleri

Topkapı Sarayı’nın efsane müdürüne veda

Topkapı Sarayı’nın efsane müdürüne veda

Topkapı Sarayı’nın dünya çapında bir müze olmasını sağlayan isimlerin başında gelen, Türkiye’nin en önemli tarihçi ve müzecilerinden Dr. Filiz Çağman, 81 yaşında hayata veda etti. Çağman, 41 yıl çalıştığı Topkapı Sarayı’nda 1997-2005 yılları arasında ilk kadın müdür olarak görev yapmıştı.

12.01.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentoptan önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalar

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, parti kapatmadan ABD Kongresi'nin basılmasına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'sözde Cumhurbaşkanı' ifadesinden Rekabet Kurulu'nun Whatsapp'a soruşturma açmasına kadar bir çok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

11.01.2021Gündem
TBMM Başkanı Mustafa Şentoptan flaş açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan flaş açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ABD'de Kongre binasında yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Şentop, ''Gerekli prosedürler, adımlar çerçevesinde sürecin tamamlanması lazım. Dolayısıyla demokrasiye ve hukuka, her yerde olduğu gibi ABD'de de herkesin sahip çıkması ve demokrasi içerisinde sorunlarını çözmesi gerekir.'' dedi.

8.01.2021Gündem
YÖK üniversitelerin 2019 karnelerini açıkladı

YÖK üniversitelerin 2019 karnelerini açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her bir üniversiteye ait 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'nu, YÖK'ün internet sitesinde kamuoyuna açtıklarını belirtti. Prof. Dr. Saraç, "Geçen yıl ilki yayımlanan raporlarla kıyaslandığında bu yıl üniversitelerimizin göstergelerinde gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu göstergeleri hedef alarak gelişme kaydeden üniversitelerimizin yöneticilerini tebrik etmek isterim" dedi.

4.01.2021Eğitim
Öğretim Üyesi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Öğretim Üyesi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Öğretim Üyesi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Öğretim Üyesi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Öğretim üyesi; öğrencilerin yetiştirilmesinde yahut akademik çalışmalar yapmak gibi birbirinden farklı görevlerde rol üstlenebilmektedir. Sizin için Öğretim Üyesi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Öğretim Üyesi olma şartları, maaşları ve iş imkanları konularını tüm detaylarıyla derledik.

22.12.2020Meslekler
Lukas Podolski: Türkiye ikinci vatanım

Lukas Podolski: Türkiye ikinci vatanım

Antalyaspor ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) iş birliğiyle Patara'da çekilen tanıtım videosunun lansmanına katılan yıldız futbolcu Lukas Podolski, Türkiye'nin ikinci vatanı olduğunu belirterek, "İkinci vatanımı tanıtmaya, bu güzel şehri desteklemeye devam edeceğim." dedi.

26.11.2020Futbol
Biyoçeşitlilik normal hızının bin katı bir hızla kayboluyor

'Biyoçeşitlilik normal hızının bin katı bir hızla kayboluyor'

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) ev sahipliğinde 2. Uluslararası Biyoçeşitlilik Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirildi.

24.11.2020Teknoloji
Ünlü besteci Beethoven 250. doğum gününde sempozyumla anılacak

Ünlü besteci Beethoven 250. doğum gününde sempozyumla anılacak

Ünlü besteci Ludwig van Beethoven, Trakya Üniversitesince düzenlenecek "250. Doğum Gününde, Türkiye'de Ludwig van Beethoven Sempozyumu" ile anılacak.

19.11.2020Keyif
TCDD üniversite işbirliği

TCDD üniversite işbirliği

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında eğitim, danışmanlık ve araştırma konularında işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği protokolüne İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun imza attı.

17.11.2020Eğitim
‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’

‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’

Adalet Bakanı Gül hâkim ve savcılara “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Bizim yargı mensuplarından beklediğimiz budur. Hiç kimsenin talimatına, telkinine bakarak değil, dosyaya bakarak vicdanınıza göre karar verin, 83 milyon geleceğe daha güvenle baksın” diye seslendi.

13.11.2020Gündem
10 yıllık okulun artık öğrencisi var

10 yıllık okulun artık öğrencisi var

Muş Alparslan Üniversitesi pandemi nedeniyle henüz öğrencileriyle buluşamasa da bugünlerde oldukça hareketli. Çünkü artık neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir fakülte kapılarını açtı. 10 yıl önce kurulan iletişim fakültesi, Azerbaycanlı Dekanı Prof. Tamella Aliyeva ve ekibinin gayretiyle ilk öğrencilerine kavuştu. Gazetecilik bölümü 52 öğrencisiyle yeni eğitim-öğretim sezonuna başladı.

8.11.2020Eğitim
Mozaiğin devamı aranıyor

Mozaiğin devamı aranıyor

İstanbul’un sur dışında bilinen tek mozaiği Zeytinburnu’nda ortaya çıkmıştı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un dikkati sayesinde belediye binasının dışında da yapılan araştırmada mozaiğin devamı ortaya çıkarıldı. Hürriyet’e konuşan Arısoy, “Binanın bahçesinde yeni mozaikler var mı diye araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

29.09.2020Kitap Sanat
TBMM Başkanı Şentop ‘Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuştu

TBMM Başkanı Şentop ‘Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye her zaman maddi, manevi bütün gücüyle Azerbaycan'ın yanındadır. Bir an tereddüt göstermeden her zaman yanında olmaya devam edecektir." dedi.

28.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ermenistan saldırısı sonrası sert sözler: Şu mantığa, şu akla bakın

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermenistan saldırısı sonrası sert sözler: Şu mantığa, şu akla bakın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuştu. "Ermenistan işgal ettiği yerlerden çekilmeli. Bölgede Dağlık Karabağ'ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmelidir." diyen Erdoğan, 'Artık hesap vakti geldi' diyen Azerbaycan, ister istemez kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Minsk Üçlüsü" denilen, ABD-Rusya-Fransa bu güne kadar yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemişlerdir. Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdi ise akıl veriyorlar. Zaman zaman ise tehdit ediyorlar." diye konuştu ve "Bunu söyleyenler Suriye kuzeyini parselleyen, orada üstleri kuranlardır. Bunu söyleyenler Koalisyon Güçleri ile Suriye'de cirit atanlardır. Şu mantığa, şu akla bakın!" dedi.

28.09.2020Gündem
3. Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu kapılarını açıyor

3. Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu kapılarını açıyor

Manisa'daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı, 2021'de düzenlenecek 3. Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumuna ev sahipliği yapacak.

25.09.2020Teknoloji
25 Eylül cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı Cuma hutbesinin konusu: Cami ve İlim

25 Eylül cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı! Cuma hutbesinin konusu: Cami ve İlim

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. 25 Eylül cuma hutbesinin konusu bu hafta Cami ve İlim olarak belirlendi. Cuma namazı ibadetlerini idrak etmeye gelen Müslümanlara okunacak olan cuma hutbesinde önemli öğüt ve önemli bilgiler anlatılacak. Cuma hutbesinde camiler, mescitler ve İslâm dininin güzelliklerinden bahsedilecek. İşte, 25 Eylül 2020 cuma hutbesinin tam metni ve bu haftaki cuma hutbesinin konusu.

25.09.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Kovid-19la mücadelede birlik ve beraberlik vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Kovid-19'la mücadelede birlik ve beraberlik vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kovid-19 salgınına ilişkin, "Bugün hepimize düşen görev, insanlığın maruz kaldığı salgını birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etmek için azim, sabır ve sebatla mücadele etmektir, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

23.09.2020Gündem
AYM Başkanından Bakan Soyluya yanıt

AYM Başkanı'ndan Bakan Soylu'ya yanıt

AYM Başkanı Zühtü Arslan, yüksek mahkemenin kararını eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt verdi. Arslan, yargı kararlarının eleştirilebileceğini söylerken üslup uyarısı yaptı.

23.09.2020Haber
Son dakika haberler... AYM Başkanından Bakan Soyluya yanıt

Son dakika haberler... AYM Başkanı'ndan Bakan Soylu'ya yanıt

AYM Başkanı Zühtü Arslan, yüksek mahkemenin kararını eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt verdi.

23.09.2020Gündem
Ayasofya’daki yeni keşifler bilim dünyasıyla paylaşılacak

Ayasofya’daki yeni keşifler bilim dünyasıyla paylaşılacak

Ayasofya’yı yapımından bu yana geçen 1483 yıldır havalandırarak ayakta tutan yeraltı menfezlerinin 3 boyutlu görüntülenmesi projesinde elde edilen veriler, “Uluslararası Ayasofya Sempozyumu”nda bilim dünyasıyla paylaşılacak.

23.09.2020Seyahat
Ayasofya’daki yeni keşifler bilim dünyasıyla paylaşılacak

Ayasofya’daki yeni keşifler bilim dünyasıyla paylaşılacak

Ayasofya’yı yapımından bu yana geçen 1483 yıldır havalandırarak ayakta tutan yeraltı menfezlerinin 3 boyutlu görüntülenmesi projesinde elde edilen veriler, “Uluslararası Ayasofya Sempozyumu”nda bilim dünyasıyla paylaşılacak.

23.09.2020Gündem
Gastronominin önemli isimleri Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumunda bir araya geldi

Gastronominin önemli isimleri Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu'nda bir araya geldi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ve gastronomi alanındaki bilim insanlarını bir araya getiren I. Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu online ortamda açılış programı ile başladı.

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede Sakıp Sabancı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede? Sakıp Sabancı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sakıp Sabancı, ülkemizin yetiştirdiği yaptığı başarılı işlerle herkes tarafından büyük bir sevgi, özlem ve saygı ile anılan değerli bir iş adamı. Sakıp Sabancı ismini taşıyan Sakıp Sabancı Müzesi nerede? Sakıp Sabancı Müzesi tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) bilgilerini derledik.

9.09.2020Seyahat
Baksı Müzesi Nerede Baksı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Baksı Müzesi Nerede? Baksı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Baksı Müzesi, mimari yapısıyla, bulunduğu coğrafi konumu ve içeriğiyle özel bir konuma sahiptir. Devlet desteği olmadan inşa edilen özel bir müzedir. Müze bir sergi salonundan farklı olarak bulunduğu bölgeyle direk etkileşim halindedir. Baksı Müzesi ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı kapsamında 554 bin hisse kurban kestik. Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık." ifadesini kullandı.

24.08.2020Gündem
Tek taş bile yerinden oynatılmasın çağrısı

"Tek taş bile yerinden oynatılmasın' çağrısı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kaya, Ağrı Dağı eteklerinde Nuh’un Gemisi'ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanın korunması gerektiğini belirtti.

21.08.2020Keyif
İsmail Koyuncu kimdir İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu nereli

İsmail Koyuncu kimdir? İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu nereli?

İsmail Koyuncu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü olarak atanmasının ardından araştırılan isim olmaya başladı. İTÜ bünyesinde pek çok görevde bulunan İsmail Koyuncu, TÜBİTAK bünyesinde de bazı görevlerde bulundu. Peki, Prof. Dr. İsmail Koyuncu kimdir ve nereli? İşte, İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu hakkında merak edilen bazı bilgiler

14.08.2020Gündem
Ali Erbaş kimdir, kaç yaşında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaşın biyografisi ve hayatı

Ali Erbaş kimdir, kaç yaşında? Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın biyografisi ve hayatı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hayatı ve biyografisi ile merak edilen isimler arasında yer alıyor. 86 yıl sonra sonra ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi'nde ilk namazı kıldıracak olan Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya'ya 3 imam ve 5 müezzinin atandığını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul Fatih Müftülüğüne bağlı çeşitli camilerde din görevlisi olarak vazife yaptı. Peki, Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir, kaç yaşında? İşte, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın biyografisi ve hayatıyla ilgili bilgiler.

23.07.2020Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Bu millet demokrasiyi sadece kazanmış değil hakketmiştir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Bu millet demokrasiyi sadece kazanmış değil hakketmiştir

İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında dördüncüsü düzenlenen "Demokratik Hukuk Devletini Yeniden Düşünmek Sempozyumu" bugün gerçekleşti. Sempozyuma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Programın başında konuşma yapan İçişleri Bakanı Soylu, "Dünya, 21. yüzyılda bir etik ve samimiyet testinden geçmektedir. Hem terörle, hem göçle, hem de demokrasiyle, hem de medeniyet değerleriyle bu testten geçmektedir. Türkiye'nin soruları herkesten zordu ama bu testte bana göre Türkiye başarılıdır. Ve Türk demokrasisi, 21. Yüzyılın etik anlamda ayakta kalan, kendini inkar etmeyen, yalanlamayan tek demokrasisidir. Ve Türk demokrasisi ham değildir, olgunlaşmış bir demokrasidir. Darbelerle, yaşadığı acılara, halen yönettiği güvenlik tehditleriyle olgunlaşmış bir demokrasidir. 15 Temmuz sonrası bu ülkenin attığı stratejik adımları, günlük siyasi tartışmalar asla örtmemelidir. Türkiye büyük bir değişim yaşamıştır ve 15 Temmuz'dan sonra geleceğini yeniden şekillendirmiştir. Bunu yapmak kolay değildir. Bu vizyonda, Sayın Cumhurbaşkanımızın payı gerçekten büyüktür. Rutinin devamı tercihi yerine, değişim gibi zor bir yolu tercih etmiştir. Geçmişten, vesayetle mücadele eden eski siyasetçilerimizden doğru dersler çıkarmış ve gereken adımı atmıştır. Her şerde bir hayır vardır, belki 15 Temmuz'unki de budur. Bunu ancak çocuklarımız, bizden sonraki nesiller yaşayıp görecekler ve analiz edeceklerdir. Ama şunu ifade edebilirim ki bu ülke, doğru bir ülkedir, başarılı bir ülkedir ve bu millet, demokrasiyi sadece kazanmış değil, hakketmiştir." açıklamasını yaptı

15.07.2020Haber
Bakan Soylu: Bu millet demokrasiyi sadece kazanmış değil hak etmiştir

Bakan Soylu: Bu millet demokrasiyi sadece kazanmış değil hak etmiştir

İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen sempozyuma katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında 'Bu ülke, doğru bir ülkedir, başarılı bir ülkedir ve bu millet, demokrasiyi sadece kazanmış değil, hak etmiştir' dedi.

15.07.2020Gündem
Koronavirüs Devam Ederken Düğünler Nasıl Olacak

Koronavirüs Devam Ederken Düğünler Nasıl Olacak?

Koronavirüs, evlenmek isteyenleri fazlasıyla etkiledi. Düğünler iptal olunca çiftler, yaptıkları hazırlıkları ve evliliklerini ertelemek zorunda kaldı. 1 Haziran itibari ile normalleşme süreci başlasa da düğünler için henüz bir tarih verilmedi. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüs devam ederken düğünler için önerilerde bulundu.

4.06.2020Evlilik
Düğün yapacaklar dikkat Tarih verdi ve uyardı...

Düğün yapacaklar dikkat! Tarih verdi ve uyardı...

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Virüs Salgını Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, yeni normalleşme süreciyle düğünlerin ağustos ayında başlamasının uygun olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Yalçın, evlenecek çiftlere, kır düğünü önerisinde bulundu.

4.06.2020Gündem
Azerbaycan Cumhuriyetinin 102. yılı

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 102. yılı

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin 102. yılı dolayısıyla video konferans yoluyla sempozyum düzenlendi.

27.05.2020Dünya
Dijital Etkinlik Merkezi kapılarını açıyor

Dijital Etkinlik Merkezi kapılarını açıyor

Türkiye’nin Tam Etkileşimli Dijital Etkinlik Merkezi, 6 Haziran’da (TSRM) Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği’nin Online Sempozyumu ile kapılarını açıyor.

18.05.2020Teknoloji
İlhan Berki anarak...

İlhan Berk'i anarak...

İlhan Berk için, doğumunun 100’üncü yılında bir sergi ve sempozyum gerçekleştirilmiş, etkinliklerden süzülenler de bir kitapta toplanmıştı. Şairi, oğlu Ahmet Berk’in sözleriyle analım: “İlhan Berk yarattıklarıyla dünyaya açıldı, başka dillere çevrildi, başka ülkelerde var oldu. Şimdiyse dünyanın İlhan Berk’e açılma zamanı geldi.”

30.04.2020Kitap Sanat
Yaşadığımız yeryüzü yıllardır yaşam mücadelesi içinde

Yaşadığımız yeryüzü yıllardır yaşam mücadelesi içinde

Yaşadığımız yeryüzü yıllardır yaşam mücadelesi veriyor. Doğa, çevre, hayvanlar alemi zarar görmüş durumda.

23.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Necati Cumalı Mardin’de anılıyor

Necati Cumalı doğumunun yüzüncü yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde anılıyor. Anmanın logosu şöyle:

12.01.2021

Necip Fazıl Ödülleri belli oldu

2020 Necip Fazıl Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. Seçiciler Kurulu aşağıdaki adlardan oluşuyordu:

8.12.2020

Atatürk neden büyüyor?

Kendi kaderini belirleyecek insanlar yarattığı için, her geçen gün daha da büyümektedir Atatürk.

11.11.2020

Yıldırım Seferi yapan ilk mareşal Yavuz Sultan Selim

Tam 500 sene evvel, 20 Eylül gününde cihan tarihinin ve ateşli silahlar devrinin en önemli mareşallerinden biri Yavuz Sultan Selim Han vefat etti. Babasının öldüğü noktada ölmüştü. Rumeli seferi yolunda... Dünya tarihinde ateşli silahlar döneminin başlangıcında “Yıldırım Seferi” yapan ilk mareşal olduğunu belirtmek abartma sayılmamalıdır.

27.09.2020

‘Asos’ta Felsefe’ başlıyor

20 yıldır yapılmakta olan ‘Asos’ta Felsefe’ adlı uluslararası sempozyum bu yıl 30 Eylül–3 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

15.09.2020

Erdoğan hangi gazete haberini inceledi?

27 Mayıs darbesinden sonra hukuk tarihimize bir yüz karası olarak geçen yargılamalarının yapıldığı Yassıada’da 12 Eylül’ün yıldönümü nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından bir sempozyum düzenlendi.

14.09.2020

Duygu sömürüsüne karşı dikkatli olun

“AMAN dikkat” diye başlıyorum bugün. Neye mi dikkat edeceğiz? Özellikle bu salgın belasını fırsat bilip gözünü iyilikseverlerin cüzdanlarına diken uyanıklara... Fazla da yorum yapmayayım, bazı haber ve uyarılardan örnekler vereyim... İlki Torbalı’dan:

12.09.2020

Her yerde şiir okunuyor

Youtube’da, radyo istasyonlarında, tiyatro dünyasından profesyonel isimler ya da amatörler şiir okuyor.

10.07.2020

Yaşamın her alanında kalite arayışı var

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi, artık sadece ürün ve hizmette değil yaşamın her alanında kalite arayışının olduğunu belirtirken, güncellenen mükemmelik modeli uygulamasıyla bir çalışanın emeğinin tüm dünya insanlarının geleceğine katkı sağlamasının amaçlandığını söyledi. “Yerelden küresele” sloganını çok önemsediğini anlatan Başkan Direkçi, “Gönülden inanarak söylüyorum ki, tüm birey ve kurumlar mükemmellik modelini iş ve yaşam tarzı haline getirse, insanlar cenneti dünyada yaşarlar” dedi.

10.07.2020

Yeni bir sanal çağa doğru

Korona salgını ve kriziyle giriş yaptığımız 2020 yılı hem dünya hem de kişisel tarihlerimizin unutulmazları arasına girecek. Yaşanan zorlukların, olumsuzlukların ve kayıpların yanı sıra birçok alan ve sektör için de milat olacak. Farklı alanlarda farklı şekillerde düşünmeyi öğrendik. Hepimiz farklı dersler çıkardık. Bazen planların programların ne denli anlamsız olduğunu, bazı durumlarda da ne denli önemli olduğunu kavradık. Kimin aklına gelirdi ki bir yemek sempozyumu, bir gastronomi festivali, yemek etkinliği sanal ortamda gerçekleşsin...

27.06.2020

Fiziki albüm değil deneyim alıyorlar

Covid -19 pandemisinde en çok etkilenen ve kayıp yaşayan alanlardan biri de kültür-sanat oldu. Salgının uluslararası sempozyumları zorlaştırmasıyla da Etnomüzikoloji Derneği Türkiye’de ilk kez online uluslararası bir sempozyum gerçekleştirdi. İçinde bulunduğu dezavantajlı durumu avantaja dönüştüren dernek, üç gün boyunca alanında 16 bildirinin sunulmasını sağladı. 

26.06.2020

Dengenin korunması

Dünya genelinde yaşadığımız COVID-19 pandemisi sürecinde, ülkece genel olarak başarılı olduğumuz bir gerçektir.

22.04.2020