EKSTRA
MENÜ

Sektör

Sektör haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sektör hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 57.471 Sektör haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sektör Haberleri

Sakarya’da peyzaj ve bahçe fuarı

Sakarya’da peyzaj ve bahçe fuarı

Sapanca ilçesi Kırkpınar mevkisinde hazırlanan 60 bin metrekarelik alanda Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) iş birliğiyle gerçekleştirilecek festivalde yurtiçi ve dışından firmalar ürünlerini sergileyecek.

8.09.2021Ekonomi
Son dakika... Prof. Dr. Şener: Merkez Bankasının rezervleri 11 milyar dolar daha artacak

Son dakika... Prof. Dr. Şener: Merkez Bankası'nın rezervleri 11 milyar dolar daha artacak

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener, Merkez Bankası'nın rezervlerinin yıl sonuna kadar 11 milyar dolar daha artacağını söyledi. Şener, brüt rezervlerdeki artışın reeskont kredilerinden kaynaklandığını belirtti.

7.09.2021Ekonomi
İsmail Demir açıkladı 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

İsmail Demir açıkladı! 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (HAB OSB) 150'si sanayi kuruluşu 300 işletmenin yer almasının planlandığını, yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

7.09.2021Ekonomi
Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede! Yabancılardan dev rakam

Borsa İstanbul, yüzde 3,98 ile ağustos ayında en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; yıllık bazda da TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,46 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Yabancı yatırımcının Türkiye piyasalarına ilgisi artarken; Borsa İstanbul’da yaşanan yükselişin devamı bekleniyor. Inveo Portföy - Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı ve Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Eda Karadağ Borsa İstanbul özelinde yaşanan gelişmeleri ve olası beklentilerini hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

7.09.2021Ekonomi
Ayakkabı ihracatında tüm zamanların ağustos ayı rekoru kırıldı

Ayakkabı ihracatında tüm zamanların ağustos ayı rekoru kırıldı

Geçen ay 157 milyon 80 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren deri ve deri mamulleri sektörü, yılın 8 ayında ise 1 milyar 95 milyon 217 bin dolarlık dış satıma imza attı.

7.09.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Hayırlı olsun mesajıyla paylaştı 3 senenin yol haritasını içeriyor

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Hayırlı olsun' mesajıyla paylaştı! 3 senenin yol haritasını içeriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından önümüzdeki 3 senenin ekonomideki yol haritasını içeren Orta Vadeli Program'a ilişkin paylaşım yaptı. Erdoğan paylaşımında "Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomiye ilişkin flaş mesajlar vermişti.

7.09.2021Gündem
İşte ekonominin 3 yıllık yol haritası

İşte ekonominin 3 yıllık yol haritası

2022- 2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da büyüme ve enflasyon hedefi için neler yapılacağı tek tek sıralandı. Mali disiplinin kararlılıkla devam edeceği mesajı verilirken, yeşil dönüşüm de programa girdi. İşte gelecek üç yılda atılacak adımlar...

7.09.2021Ekonomi
Yeni yasalar için çalışmalar hızlandı

Yeni yasalar için çalışmalar hızlandı

TBMM’nin yeni yasama dönemine başlamasına bir ay kala, bakanlıklardaki yasal altyapı düzenlemeleri konusundaki çalışmalar hızlandı.

7.09.2021Ekonomi
Milli gelirde hedefimiz 1 trilyon dolar

Milli gelirde hedefimiz 1 trilyon dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız” dedi. Erdoğan dün Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası ekonomik gelişmelerden, afetler ve salgınla mücadeleye kadar çeşitli konularda açıklamalarda bulunurken özetle şunları söyledi:

7.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Erdoğandan kabine toplantısı sonrası flaş ekonomi mesajları Milli gelir hedefi 1 trilyon dolar

Son dakika haberi: Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası flaş ekonomi mesajları! Milli gelir hedefi 1 trilyon dolar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de dün onaylanan Orta Vadeli Program'la ilgili olarak, "Milli gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız" ifadelerini kullandı

6.09.2021Gündem
Müteahhitler, çimento fiyatlarının düşmesini bekliyor

Müteahhitler, çimento fiyatlarının düşmesini bekliyor

Müteahhitler, çimento fiyatlarında gerçekleşen yükselişin ardından bu alanda getirilen bazı ihracat kısıtlamalarının fiyatlara düşüş olarak yansımasını bekliyor.

6.09.2021Ekonomi
OVPde yıllık 1 milyon 170 bin istihdam hedefi

OVP'de yıllık 1 milyon 170 bin istihdam hedefi

Türkiye'de istihdamın, yeni Orta Vadeli Program (OVP) döneminde yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artması öngörülüyor.

6.09.2021Ekonomi
Yurtgaz’dan 1.500 istasyon ile 3 bin kişiye istihdam

Yurtgaz’dan 1.500 istasyon ile 3 bin kişiye istihdam

Türkiye otogaz pazarının lideri Yurtgaz, 1.500 istasyon açarak 3 bin kişiye iş imkanı sağlamayı hedefliyor. Yurtgaz Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gümüş “Tüm dünyada otogaz kullanımı teşvik ediliyor. Devletler belli vergi indirimleri uyguluyor. Aynı desteklerin Türkiye pazarında da verilmesi hem sektöre hem de çevreye büyük katkı sağlar” dedi.

6.09.2021Enerji
Emine Erdoğandan, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının tanıtımına katılanlara teşekkür

Emine Erdoğan'dan, "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabının tanıtımına katılanlara teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının tanıtım programına katılan tüm misafirlere, danışmanlara, şeflere ve sektör temsilcilerine teşekkür etti.

6.09.2021Gündem
1.5 milyar TL yurtiçinde kalacak

1.5 milyar TL yurtiçinde kalacak

Türk Reasürans’ın ikinci yılı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Genel Müdür Selva Eren, 1.5 milyar liralık reasürans priminin yurtiçinde kalmasını sağlayacaklarını söyledi.

6.09.2021Ekonomi
Otomotivden ağustosta 2.4 milyar dolarlık ihracat

Otomotivden ağustosta 2.4 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatının 15 yıldır sektörel bazda birincisi olan otomotiv endüstrisi, ağustos ayında 2.4 milyar dolarlık ihracata imza attı.

6.09.2021Ekonomi
Çevre konusunda geç kalıyoruz

'Çevre konusunda geç kalıyoruz'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Türkiye’nin dijital ve çevreci dönüşüm eylem planları olması gerektiğini bildirdi.

6.09.2021Ekonomi
Asırlık tarifler dünyaya açıldı

Asırlık tarifler dünyaya açıldı

Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’nda, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneksel yemek tarifleri sağlıklı ve atıksız olarak dünyaya açıldı. Emine Erdoğan, “Kitap dünyanın en önemli kütüphaneleri ve gastronomi raflarında yer alacağı gibi kültürel diplomasi alanında da yeni bir köprü olacak” dedi.

6.09.2021Gündem
ABD tüm dünyaya duyurmuştu... Tedarik tehdit altında, 100 bin şoför lazım

ABD tüm dünyaya duyurmuştu... Tedarik tehdit altında, 100 bin şoför lazım!

Mobilya devi Ikea, şoför sıkıntısı sebebiyle zor günler yaşıyor. İşletmeleri vurmaya devam eden bu sorun karşısında şirket, yaklaşık 1.000 ürün hattını tedarik etmekte zorlanıyor. Ancak sorun sadece İkea'da bitmiyor. Birleşik Krallık'taki birçok sektör sürücü sıkıntısıyla başa çıkmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD'de de aynı sorunla karşı karşıya kalmış, tüm dünyada 100 binden fazla kamyon şoförü alacaklarını duyurmuştu.

6.09.2021Ekonomi
Resmi Gazetede yayımlandı Orta Vadeli Program onaylandı

Resmi Gazete'de yayımlandı! Orta Vadeli Program onaylandı

2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'ın onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Orta Vadeli Program'a göre; Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 9, 2022'de yüzde 5, 2023 ve 2024'te yüzde 5.5 büyümesi öngörülüyor. Bakan Elvan, OVP ilişkin yaptığı açıklamada, "Özel sektör öncülüğünde dayanıklı bir büyüme için makroekonomik istikrarı daha da güçlendireceğiz." ifadesini kullandı.

5.09.2021Ekonomi
Bakan Varank startı vermişti... TEKNOFESTte ödüller sahiplerini buldu

Bakan Varank startı vermişti... TEKNOFEST'te ödüller sahiplerini buldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından bu yıl 17'ncisi organize edilen Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç ve 1. Liseler Arası Elektrikli Araç yarışlarında öğrencilerin yaptığı araçları inceledi ve yarışlarda start verdi. Kıyasıya süren mücadelede ödüller sahiplerini buldu. Dereceye giren takımlar ödüllerini TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Fatih Kacır’dan aldı.

5.09.2021Ekonomi
İstanbullu şirketlerin ürünlerine talep 7,5 milyar doları aştı

İstanbullu şirketlerin ürünlerine talep 7,5 milyar doları aştı

İstanbullu şirketlerin dış satımı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,8 artarak 7 milyar 535 milyon 743 bin dolara ulaştı.

5.09.2021Ekonomi
Afetlerde sigortalıların hasar tutarı 200 milyon lirayı aştı

Afetlerde sigortalıların hasar tutarı 200 milyon lirayı aştı

Son dönemde yaşanan afetlerde hasar tutarı, Rize ve Artvin'de 35 milyon TL, Manavgat, Marmaris, Milas ve Bodrum’da 71 milyon TL, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 107 milyon TL olarak belirlendi.

5.09.2021Ekonomi
ABD’li markalardan Türkiye’de üretim atağı

ABD’li markalardan Türkiye’de üretim atağı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gültepe, ihracatın artışında salgın sürecinde tedarik zincirindeki değişimine işaret etti.

5.09.2021Ekonomi
Emine Erdoğandan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının tanıtımında önemli mesajlar

Emine Erdoğan'dan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabının tanıtımında önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk mutfağının sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle dünya mutfaklarında öncü bir yer edineceğini belirterek, "Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz." dedi.

4.09.2021Gündem
Son dakika... Tarım ihracatında tarihi zirve

Son dakika... Tarım ihracatında tarihi zirve

Türkiye'nin tarım ihracatı ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artarak 17 milyar 953 milyon dolara yükseldi.

4.09.2021Ekonomi
Kantinciler hazırlandı, öğrencileri bekliyorlar

Kantinciler hazırlandı, öğrencileri bekliyorlar

Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin "Mart ve nisan ayında haftada iki gün seyreltilmiş eğitimle açılan okullarda kantinler, salgın kurallarının en ince ayrıntısına kadar hazırlıklarını tamamladı ve testi geçti" dedi.

4.09.2021Ekonomi
Ayaklarımız kafese girdi

Ayaklarımız kafese girdi

Bu sonbahar kapalı mokasenler yerine, ilhamını balıkçı ayakkabılarından alan kafes sandaletler giyeceğiz. Bu modeller, havalı ve modern olduğu kadar nostaljik ruhuyla da dikkat çekiyor.

Türk tekstil sektöründen 8,2 milyar dolarlık ihracat

Türk tekstil sektöründen 8,2 milyar dolarlık ihracat

Tekstil sektörü, yılın ocak - ağustos döneminde 8,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

3.09.2021Ekonomi
Avrupa ülkeleri zorlayıcı tedbirleri devreye koyuyor

Avrupa ülkeleri zorlayıcı tedbirleri devreye koyuyor

Avrupa'da birçok ülke, sosyal hayatın pek çok alanında, vatandaşlarının yeni tip koronavirüs riski taşımadığını belgelemesini zorunlu kılan tedbirleri devreye koyuyor.

3.09.2021Dünya
Kimya sektörünün ihracatı 2 milyar doları aştı

Kimya sektörünün ihracatı 2 milyar doları aştı

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 49,1 artarak 2 milyar 46 milyon dolar oldu.

3.09.2021Ekonomi
İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 47 arttı

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 47 arttı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Ağustos 2021 Sektör Raporu'na göre, iç ve dış pazarda artan talebin etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde inşaat malzemeleri sanayi üretiminde yüzde 47 artış gerçekleşti.

3.09.2021Ekonomi
Amerika tarım dışı istihdam verisi ne zaman açıklanacak

Amerika tarım dışı istihdam verisi ne zaman açıklanacak?

Amerika tarım dışı istihdam verisi, uluslararası piyasaların da yakından takip edeceği veriler arasında yer alacak. Uzmanlar, özel sektör istihdamında Ağustos ayı verisinin iş gücü piyasasındaki toparlanmanın yavaşladığını gösterdiğini belirterek, bugün açıklanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin beklendiğini kaydetti. Peki, ABD tarım dışı istihdam verileri ne zaman, saat kaçta açıklanacak? ABD tarım dışı istihdam verileri…

3.09.2021Ekonomi
Başkentten ihracat 8 ayda 5,9 milyar dolara ulaştı

Başkentten ihracat 8 ayda 5,9 milyar dolara ulaştı

Ankara'dan bu yılın ocak-ağustos döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 21,8 artarak 5,9 milyar dolara yükseldi.

3.09.2021Ekonomi
Son dakika... Enflasyon rakamları açıklandı

Son dakika... Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamlarını duyurdu. Ağustos'ta enflasyon yüzde 19.25 oranında geldi.

3.09.2021Ekonomi
Küresel piyasalar ABDnin istihdam verilerine odaklandı

Küresel piyasalar ABD'nin istihdam verilerine odaklandı

Küresel piyasalar ABD'de bugün yayımlanacak istihdam raporundaki verilere odaklanırken, yurt içinde ise ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri takip edilecek.

3.09.2021Ekonomi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Irkçılık yapmıyorum

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Irkçılık yapmıyorum

“Bütün Suriyelileri, Afganları geri göndereceğiz hiç merak etmeyin. Irkçılık yapmıyorum” diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, çiftçilere “Türkiye’nin dokusunu değiştirdiler, etnik yapısını değiştiriyorlar. Biz bunları kaldıracağız. Allah sonumuzu hayreylesin diyorum. Sandık gelecek, bundan kaçma şansları yok” diye seslendi.

3.09.2021Gündem
Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar

Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar

Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 18.9 milyar dolar oldu. Ocak-ağustos döneminde ise ihracat geçen yıla göre yüzde 37 artışla 140.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Yıl sonunda 210 milyar dolara ulaşacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

3.09.2021Ekonomi
Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,34 değer kazanarak günü 1.479,12 puandan tamamladı.

2.09.2021Ekonomi
Ağustosta en fazla ihracat otomotiv endüstrisi sektöründe gerçekleşti

Ağustosta en fazla ihracat otomotiv endüstrisi sektöründe gerçekleşti

Geçen ay 2 milyar 420 milyon 28 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv sektörünü, 2 milyar 295 milyon 473 bin dolarla çelik, 2 milyar 46 milyon 142 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti.

2.09.2021Ekonomi
Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

Dolar fiyatları, doların dünyada yaşadığı güç kaybının sürmesi ve dün rekor seviyede gerçekleşen ikinci çeyrek büyüme verilerinin etkisi ile yaklaşık olarak 4 ayın en düşük seviyesini gördü; Euro fiyatları ise 4,5 ayın en düşük seviyelerinde hareket ediyor. Inveo Portföy - Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, hurriyet.com.tr'ye verdiği görüşte "DolarTL cephesinde ben aşağı yönlü risklerin 8,02 civarı ile kısıtlı olduğunu, bu seviyeye kadar gerilemenin sürmesinin ise önemli ölçüde dış iklime bağlı olacağını düşünüyorum" şeklinde belirtti.

2.09.2021Ekonomi
Bakan Bilgin: 3600 ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız

Bakan Bilgin: 3600 ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge sorununu sözleşmeyle kayıt altına aldıklarını belirterek, "Bütün memurlar için fiili bir sorun olan ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız. Şimdi onun çalışma programını hazırlıyoruz" dedi.

2.09.2021Ekonomi
Kriz onu da vurdu Otomotiv devi üretimi durduruyor

Kriz onu da vurdu! Otomotiv devi üretimi durduruyor

Çip krizi günden güne artış gösteriyor. Şirketler üretimlerini durdurma kararlarını arka arkaya alırken son olarak Tesla da açıklama yaptı. Tesla Şangay'daki fabrikasında operasyonlarını küresel çip krizi nedeniyle geçici olarak durdurdu.

2.09.2021Ekonomi
Çaykur rekora hazırlanıyor

Çaykur rekora hazırlanıyor

En fazla çay alımını 1999'da gerçekleştiren ÇAYKUR, 2021 alım kampanyası sonunda bu rakamın üzerine çıkmayı hedefliyor .

2.09.2021Ekonomi
Son dakika... Dış ticaret verisi açıklandı Cumhuriyet rekoru geldi

Son dakika... Dış ticaret verisi açıklandı! Cumhuriyet rekoru geldi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Ağustos ayında ihracat yüzde 52'ye yakın artışla 19 milyar dolara ulaştı. Yıllık bazda ihracat 207 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekoru kırılmış oldu.

2.09.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

PCR testinin sahtesi mümkün mü

Pazartesi’den itibaren COVID-19 aşısı olmayan kişiler; konser, sinema, tiyatro gibi toplu etkinliklere katılmak, şehirlerarası uçak, tren, otobüs yolculuğu yapabilmek için ‘negatif sonuçlu PCR testi’ ibraz etmek zorunda. Uygulamanın aşıya olan ilgiyi arttırması bekleniyor. Kararı uygulayacak olanlar ‘Her şey bizim sağlımız’ için diyerek karardan memnuniyetlerini belirtse de kafamda deli bir soru var; ‘Bu testin sahtesini yapmak mümkün mü?’

5.09.2021