EKSTRA
MENÜ

Şeker Yükleme Testi

Şeker Yükleme Testi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şeker Yükleme Testi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 145 Şeker Yükleme Testi haberi bulunmuştur.

Şeker Yükleme Testi Haberleri

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli?

Uzmanlar hamilelik döneminde yapılması gereken testlerin hem bebeğin hem de annenin bu süreci sağlıkla geçirmesine yardımcı olduğuna ve gerekli durumlarda zamanında tedavi olanağı sağladığına dikkat çekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar da, gebelik döneminde yapılması gereken testlerin bu nedenle çok önemli olduğunu söyledi.

Gebelik Şekerine Dikkat Hangi Önlemler Alınmalı

Gebelik Şekerine Dikkat! Hangi Önlemler Alınmalı?

Gebelik şekerinin erken doğum, bebekte aşırı büyüme (tosuncuk bebek) ve doğum sonrası bebekte kan şekeri düşmeleri gibi anne ve bebek açısından önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. M. Muzaffer İlhan, konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Diyabetli hasta sayısı arttı… Kimler risk altında

Diyabetli hasta sayısı arttı… Kimler risk altında?

“Çağın salgını” ilan edilen diyabet Türkiye'yi de tehdit ediyor. Araştırma sonuçlarına göre hasta oranı yüzde 13,7’ye kadar yükselmiş durumda.

16.11.2020Sağlık
Yorgunluğunuzun sebebi hipoglisemi olabilir

Yorgunluğunuzun sebebi hipoglisemi olabilir

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nujen Çolak Bozkurt, ''Günlük yaşamda karşılaşılan yorgunluk, soğuk terleme, titreme gibi basit belirtiler hipoglisemiden kaynaklı olabilir'' dedi.

14.01.2021Sağlık
Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Yaşanır

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Yaşanır?

Gebelikte; karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, sık idrara çıkma, kabızlık, kramplar birçok kadının yaşadığı şikayetler arasındadır. Bu belirtiler çoğunlukla gebeliğin doğasında yer alır. Ancak gebelikteki her şikayet dikkatle sorgulanmalıdır, kimi zaman fizyolojik görünen sorunlar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Hamilelikte sık idrara çıkma konusunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay bilgiler verdi.

En tatsız şeker DİYABET

En tatsız şeker DİYABET

Diyabet henüz klasik bulgularını, yani çok su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo alma gibi belirtilerini vermeden 15 - 20 yıl süresince belirtisiz gelişebiliyor.

Şeker bir salgın gibi yayılıyor

Şeker bir salgın gibi yayılıyor

Şeker hastalığı dünyada ve Türkiye'de en hızlı artış gösteren hastalıkların başında geliyor. Obezitenin en büyük etken olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ziya Mocan şişmanlık konusunda uyarıyor.

Çikolata krizi diyabet alarmı

Çikolata krizi diyabet alarmı

Sabahları acıkmıyor, öğle yemeğini hafif geçiştiriyor, uyuyuncaya kadar atıştırıp tatlı ya da çikolata krizine mi tutuluyorsunuz? Gizli şekeriniz olabilir.

Bebekler şeker riski altında

Bebekler şeker riski altında

Gebelikte şeker hastalığı ciddiye alınmazsa hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

9.10.2009Kelebek
Diyabet bunama riskini artırıyor

Diyabet bunama riskini artırıyor

Yapılan araştırmalar diyabetin bunama riskini yüzde 63 oranında artırdığını gösteriyor. Bu nedenle henüz kesin tedavisi bilinmeyen Alzheimer'da risk faktörlerini düşürmek için öncelikle kan şekerini kontrol altında tutmak gerekiyor.

Bu hastalığı tanıyor musunuz

Bu hastalığı tanıyor musunuz?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu hipoglisemi hastalığının belirtilerini yazıyor.

18.02.2010Kelebek
Hipoglisemi işaretlerini tanıyor musunuz

Hipoglisemi işaretlerini tanıyor musunuz?

Hipoglisemi denince, yemeklerden, özellikle fazla miktarda şeker ve unlu mamuller içeren yiyecek-içeceklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan aşırı terleme, çarpıntı, halsizlik, bulantı, dikkat kaybı, hatta el titremeleri ve sonra da uyuklama gibi belirtiler akla gelse de, son yıllarda hipoglisemik işaretlerin oldukça farklı olabileceği anlaşıldı.

19.02.2010Kelebek
Hamilelik diyabetiyle baş etme yolları

Hamilelik diyabetiyle baş etme yolları

Gebelerin yüzde 4-8’i hamilelik diyabetiyle karşı karşıya kalıyor. 36 yaşındaki Başak Uzman Nijs de gebeliğinin 28. haftasında bu sorunla karşılaştı. İlk 6 ayda 10 kilo alan, artan şeker oranı nedeniyle insülin kullanımı gündeme gelen Nijs, sadece doğru beslenme ve yürüyüşle sorununu kontrol altına almayı başardı.

26.03.2010Kelebek
Hamilelik diyabetiyle baş etme yolları

Hamilelik diyabetiyle baş etme yolları

Gebelerin yüzde 4-8’i hamilelik diyabetiyle karşı karşıya kalıyor. 36 yaşındaki Başak Uzman Nijs de gebeliğinin 28. haftasında bu sorunla karşılaştı.

29.03.2010Kelebek
Hipoglisemi işaretlerini tanıyor musunuz

Hipoglisemi işaretlerini tanıyor musunuz?

Mesela tatlı-unlu yiyeceklere aşırı ilgi duymak, özellikle "tatlı krizleri" yaşamak, gün boyu tekrarlayan sinirlilik, gerginlik, yorgunluk, uyku halleri de hipoglisemi ile ilişkili olabiliyor.

Gebelik diyabeti düşüğe neden oluyor

Gebelik diyabeti düşüğe neden oluyor!

Diyabet mutlaka kontrol altında tutulmalı.

Hamilelikteki bu hastalıklar tekrarlayabilir

Hamilelikteki bu hastalıklar tekrarlayabilir!

Gebelik dönemi hastalıklara önlem açısından bir şanstır.

Hamilelikte çıkan hastalıklar tekrar edebilir

Hamilelikte çıkan hastalıklar tekrar edebilir

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Kelekçi, gebelikte ortaya çıkan diyabet, tansiyon ve kalp hastalıklarının kadınların yaşamının geri kalan bölümünde tekrar edebileceğini söyledi.

22.08.2013Sağlık
Normal gebelik takibi

Normal gebelik takibi

Gebeliğin erken döneminde jinekoloğa ilk başvuru yapılmalıdır.

Gebelikte kan şekeri testinden korkmayın

Gebelikte kan şekeri testinden korkmayın

Prof. Dr. Canan Karatay’ın gebelikte yapılan diyabet testinin anne adayı ve bebeği için risk yarattığı iddiasına bir yalanlama da Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nden geldi. Derneğin Amerikan Endokrin Derneği ile birlikte Antalya’da düzenlediği EndoBridge toplantısında, testin hiçbir risk yaratmadığı buna karşılık gebelik şekerinin hem anne adayı hem de bebek açısından ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğu birkez daha vurgulandı.

10.11.2014Sağlık
Tarım Bakanlığı Canan Karatay’ı şikâyet etti

Tarım Bakanlığı Canan Karatay’ı şikâyet etti

Ekmek için “en zararlı alışkanlık” diyen Prof. Dr. Canan Karatay’dan şikâyetçi olanlar kervanına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da eklendi.

13.01.2016Sağlık
Gebelikle ilgili merak edilen 8 soru ve yanıtı

Gebelikle ilgili merak edilen 8 soru ve yanıtı

Bebek bekleyen anne adaylarının aklına takılanları konunun uzmanı cevapladı.

Diyabetsavar egzersiz ile sağlıklı hamilelik mümkün

Diyabetsavar egzersiz ile sağlıklı hamilelik mümkün

Hamileliğin ilk 5 – 6. aylarında ortaya çıkan ve doğum sonrası sıklıkla ortadan kalkan gebelik diyabeti, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak sık görülen bir durumdur. Yapılan testler ile tanısı konulan gebelik diyabetinde anne adayları, doğumdan sonraki süreçte de Tip 2 diyabet hastası olabilir ya da ikinci gebeliklerinde de aynı sorunu yaşayabilirler.

Hipoglisemi nedir Neden olur

Hipoglisemi nedir? Neden olur?

Hipoglisemi nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan hastalıklar arasında yer almaya başladı. Son yıllarda daha çok bilinmeye başlanan bu hastalığın nedenleri ve tedavi yöntemi merak ediliyor. Peki, Hipoglisemi nedir? Neden olur?

18.09.2018Sağlık
Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır

Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Bebeklerini kucaklarına alacakları günü sabırsızlıkla bekleyen birçok anne adayı, gebelikte şeker yüklemesi hakkında bilgi almak istiyor. Özellikle gebelikte şeker yüklemesi testinin ne zaman yapılmasını gerektiğini merak eden kadınlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

11.11.2018Sağlık
Hamilelik sürecinde hangi testler yapılmalı

Hamilelik sürecinde hangi testler yapılmalı?

Hamilelik döneminde mutlaka yaptırılması gereken test ve kontroller hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Aksakallı, hangi testin gebeliğin hangi döneminde ve nasıl yapılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Obezite arttıkça diyabete eğilim de artıyor

Obezite arttıkça diyabete eğilim de artıyor

Diyabet için 2 riskin genetik faktörler ve obezite gibi sonradan kazanılmış çevresel faktörler olduğuna işaret eden Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Erdoğmuş, "Toplumumuzun maalesef üçte biri obez. Obezite arttıkça diyabete eğilim de artıyor. Diyabeti kontrol altına alırsanız birçok hastalığı kontrol altına almış oluyorsunuz" dedi.

21.08.2020Sağlık
Pek çok kişide var Pandemiyi daha sağlıklı geçirmenin anahtarı ise...

Pek çok kişide var! Pandemiyi daha sağlıklı geçirmenin anahtarı ise...

Günümüzde artık pek çok kişide görülen diyabet, kanda dolaşan glukoz, yani kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığı. Pandeminin yaşantımızda getirdiği birtakım değişikler, diyabet hastaları için çeşitli problemleri de beraberinde getirdi. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Temel Yılmaz ile hem diyabeti hem de salgın sürecinin hastalara etkisini konuştuk.

12.11.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Bu yılki doğum gününüzde kendinizi gözden geçirin

Ellili yaşlara girerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini şimdi daha iyi biliyorsunuz.

17.03.2004

Bu yılki doğum gününüzde kendinizi gözden geçirin

Ellili yaşlara girerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini şimdi daha iyi biliyorsunuz.

18.03.2004

Tiroid hastalıkları neden önemlidir?

Tiroid hastalıkları bizde (özellikle kadınlarımızda) sık görülüyor.

7.12.2006

Kolesterol sorunu genetik mi?

Kolesterolü veya trigliseritinin yüksek olduğunu öğrenen hastalarımın yüzünü hemen bir şaşkınlık ifadesi kaplar.

25.12.2006

Hipoglisemi işaretlerini tanıyor musunuz?

Hipoglisemi denince, yemeklerden, özellikle fazla miktarda şeker ve unlu mamuller içeren yiyecek-içeceklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan aşırı terleme, çarpıntı, halsizlik, bulantı, dikkat kaybı, hatta el titremeleri ve sonra da uyuklama gibi belirtiler akla gelse de, son yıllarda hipoglisemik işaretlerin oldukça farklı olabileceği anlaşıldı.

17.02.2010

Her yaşın bir CHECK-UP’ı var

Hastalıklarla mücadelede en önemli etkenlerin başında, erken teşhis geliyor. Erken teşhis için de en önemli adım, ‘check-up’ diye bilinen kapsamlı taramalar. Peki, her yıl yaptırdığımız, yüklüce para ve ciddi zaman harcadığımız bu tarama ve testlerden daha etkili sonuçlar alabilmek için ne yapmalıyız? İşte bu sorunun yanıtları...

27.02.2011

Polikistik over sendromu nedir, kısırlığa yol açar mı?

Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluktur. PKOS olan kadınlarda genelde adet düzensizliği, adet görememe, aşırı tüylenme, sivilcelenme, aşırı kilo alımı gibi sorunlara neden olur. Evli çiftlerde çocuk sahibi olamama gibi problemlere de neden olabilir.

2.12.2020