EKSTRA
MENÜ

Şeker Yükleme Testi

Şeker Yükleme Testi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şeker Yükleme Testi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 143 Şeker Yükleme Testi haberi bulunmuştur.

Şeker Yükleme Testi Haberleri

Diyabetli hasta sayısı arttı… Kimler risk altında

Diyabetli hasta sayısı arttı… Kimler risk altında?

“Çağın salgını” ilan edilen diyabet Türkiye'yi de tehdit ediyor. Araştırma sonuçlarına göre hasta oranı yüzde 13,7’ye kadar yükselmiş durumda.

16.11.2020Sağlık
Gebelik Şekerine Dikkat Hangi Önlemler Alınmalı

Gebelik Şekerine Dikkat! Hangi Önlemler Alınmalı?

Gebelik şekerinin erken doğum, bebekte aşırı büyüme (tosuncuk bebek) ve doğum sonrası bebekte kan şekeri düşmeleri gibi anne ve bebek açısından önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. M. Muzaffer İlhan, konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli?

Uzmanlar hamilelik döneminde yapılması gereken testlerin hem bebeğin hem de annenin bu süreci sağlıkla geçirmesine yardımcı olduğuna ve gerekli durumlarda zamanında tedavi olanağı sağladığına dikkat çekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar da, gebelik döneminde yapılması gereken testlerin bu nedenle çok önemli olduğunu söyledi.

3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

Anne adaylarının özellikle gebeliğin 24’üncü haftasında karşılaştığı gebelik diyabeti hakkında uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, “Fazla yemek yeme, fazla su içme ve fazla idrara çıkma gibi belirtiler; gebelik diyabetinin habercisi olabilir” dedi.

18.09.2020Sağlık

Gebelik şekerinden kurtulmak mümkün mü?

Gebelik şekeri hastalığı için sadece diyet ve egzersiz ile birlikte ideal kan şekerine ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı Dr. Emine Karhan Demir, diyet ve egzersize rağmen ideal kan şekeri sağlanamayan durumlarda insülin tedavisine başlandığını ifade etti.

Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Hamile olduğunuzu öğrendiniz! Heyecan ve mutlulukla birlikte korku ve anksiyete de sizinle olacak. Özellikle de ilk hamileliğiniz ise! Daha önce tecrübe etmediğiniz 40 haftalık bir yolculuğun başındasınız. Merak duygusuyla beraber internetten, kitaplardan ve çevrenizdeki tecrübeli kişilerden bazı soruların cevaplarını aramaya başladınız. Peki eş dosttan duyduğunuz öneriler gerçekten doğru mu, yoksa sizi yanlışa sürükleyebilen efsaneler mi?

Gebelik Diyabeti Nedir Gebelik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Gebelik Diyabeti Nedir? Gebelik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem anne hem bebeğin hayatını riske sokan gebelik diyabeti görülme sıklığı arttı. Şeker yükleme testi olarak bilinen glukoz tolerans testinin ihmal edilmemesi ve doğum sonrası da annenin takip edilmesi gerekiyor. Gebelik diyabetinin erken teşhis ve tedavi edilmezse hastalığın anne ve bebeğin hayatını riske sokacağı konusunda uyaran Kadın Doğum Uzm. Dr. Adnan Haşimi gebelik diyabeti hakkında uyarılarda bulundu.

Gebelik diyabeti nedir, neden olur İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelik diyabeti nedir, neden olur? İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelikte diyabet nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hangi anne adayları risk altında? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Hamilelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelik, hormonal ve fiziksel değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte hem hamilelik döneminin doğal etkileri, hem de gebelik komplikasyonları meydana gelir. Bu komplikasyonlar hamilelerin negatif bir psikolojiye girmesine neden olabilir. Peki bu komplikasyonlar nelerdir? Yaşanması durumda neler yapılmalı? Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Çocuklarda şeker hastalığı sinsi başlıyor Bu belirtiler varsa…

Çocuklarda şeker hastalığı sinsi başlıyor! Bu belirtiler varsa…

Vücutta insülin hormonunun bulunmaması ya da azlığı nedeniyle görülen Tip 1 diyabet özellikle çocuklarda sinsi bir şekilde kendini gösterebilir. Vücudun besinlerden yararlanmasını sağlayan normal süreçleri bozan ve kandaki glukoz düzeylerinin yükselmesine neden olan diyabet genetik nedenlerle görüldüğü gibi beta hücrelerinde bağışıklık yanıtının bozulmasına neden olan virüsler, toksinler ve bazı gıda maddeleri nedeniyle de meydana gelebiliyor.

Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik dönemindeki şeker yükselmesi nedeniyle bebeklerin bir kısmı anne karnında ya da doğum sırasında kaybedilebiliyor. Doğum sonrasında ise diyabete bağlı olarak bebeklerin % 25’i, annelerin ise % 33,3’ü şeker hastası olabiliyor. Bu nedenle anne adaylarının şeker düzeylerinin kontrol altına alınması gerekiyor.

Hamileler şeker yükleme testi yaptırmalı mı, uzmanlar ne diyor

Hamileler şeker yükleme testi yaptırmalı mı, uzmanlar ne diyor?

Bebek bekleyen birçok anne adayı şeker yükleme testi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Konuyla ilgili şeker yükleme testi nedir, şeker yükleme testi neden yapılır gibi sorular internette sıkça aranıyor. Peki, şeker yükleme testi gerçekten zararlı mı? İşte uzmanından önemli bilgiler…

Gebelik şekeri ile depresyon arasında bağlantı var

Gebelik şekeri ile depresyon arasında bağlantı var

İngiltere kökenli Diabetic Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir makale, gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet) ile depresyon ilişkisini ortaya koydu.

Gebelikte şeker yükleme testi anneye ve bebeğe zarar verir mi

Gebelikte şeker yükleme testi anneye ve bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte şeker yükleme testi sağlığı tehdit ediyor mu? Şeker yüklemesi her hamileye yapılmalı mı? Bu testin anne ve bebeğe etkisi var mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel anne adaylarının kafasını karıştıran şeker yüklemesinin neden yapılması gerektiğini anlatıyor.

Riskli bir gebelik yaşamamak için bunlara dikkat edin

Riskli bir gebelik yaşamamak için bunlara dikkat edin

Yaşı 35’in üzerinde olan, diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan anne adayları yüksek riskli gebelik sınıfında yer alıyor. Ancak hamile kalmadan önce doktor kontrolünde alınacak önlemlerle olası tehlikeler elenerek, anne ve bebeğin sağlıklı kalması sağlanabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, riskli gebeliklerin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Gebelik şekeri nedir, belirtileri nelerdir

Gebelik şekeri nedir, belirtileri nelerdir?

Gebelik şekeri nedir, neden olur? Gebelik şekeri kimlerde görülür? Hamilelikte merak edilen bu konu ile ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç anlatıyor.

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır?

Hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tedbir alınmadığı takdirde anne sağlığı için ciddi sorunların yanı sıra bebeğin erken doğumundan bebekte hipoglisemiye kadar birçok probleme neden oluyor. Gebelik şekerinin tespiti için mutlaka şeker yükleme testi yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. İsmail Kestane, gebelik şekeri hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Gebelikte Tarama Testleri Önemli mi

Gebelikte Tarama Testleri Önemli mi?

Gebelik dönemi, bebeğin gelişimi için neredeyse tüm organların seferber olduğu bir dönem. Bebek gelişimini tamamlarken bir yandan da riskleri anlamak ve önlem almak son derece önemli. Gebelik sürecinde bebeğin kromozomal olarak sorunlu olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemli. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, belirli dönemlerde uygulanan tarama testleri hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

15 soru 15 cevapta gebelik serüveni

15 soru 15 cevapta gebelik serüveni

Gebelik boyunca vücutta pek çok değişiklik olur. Bu değişimlerin normal mi yoksa patolojik mi olduğunun saptanması son derece önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Faruk Abike, gebelikte sık rastlanan sorunlar ve çözümleri ile ilgili önemli konulara dikkat çekti.

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat!

Hamilelik şekeri nedir? Hamilelik şekeri sebepleri nelerdir, nasıl kontrol altına alınabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçenur Gönenç, hamilelik şekeri hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabetin görülme sıklığı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerle hızla artıyor. Yapılan çalışmalara göre 2035 yılında dünyada 600 milyona yakın diyabet hastası olması bekleniyor.

13.11.2018Sağlık
Adım adım anneliğe giden yolda en çok merak edilen sorular

Adım adım anneliğe giden yolda en çok merak edilen sorular

Anne olmaya hazırlanan ya da yeni anne olan her kadının aklında onlarca soru oluşuyor. Gerekli önlemlerin alınması bebeğin dünyaya sağlıklı gelebilmesinde anahtar role sahip.

Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı

Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?

Söz konusu sağlık oluğunda gündem çoğu zaman karışık olabiliyor. Ancak olması gereken; karışık bir gündemden ziyade tıbbın ve uluslararası platformların delilleri ışığında kamuoyunu bilgilendirmekten geçiyor.

Gebelik dönemi obezitesinin 8 tehlikesi

Gebelik dönemi obezitesinin 8 tehlikesi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre her üç kişiden birinin obez olduğu ülkemizde obezite özellikle gebelik döneminde de önemsenmemekte ve ihmal edilmekte. Kadınların üreme çağında en sık rastlanan bu sağlık problemi çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
Diyabetten korunma yolları

Diyabetten korunma yolları

Meydana gelmesinde çevresel faktörlerin yanı sıra hayat tarzının da etkisi var.

14.11.2016Sağlık
Canan Karatayın cezası onaylandı

Canan Karatay'ın cezası onaylandı

Türk Tabipleri Birliği, Prof. Dr. Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı. Gerekçede, Karatay’ın söylediklerinin bilimsel gerçeği yansıtmadığı, halk sağlığına zarar verdiği savunuldu.

30.06.2016Sağlık
Cinselliğin tadını kaçıran hastalık

Cinselliğin tadını kaçıran hastalık

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu şeker hastalığının cinsel yaşamı da etkilediğini söyledi.

21.04.2016Sağlık
Canan Karatayın suç duyurusuna takipsizlik

Canan Karatay'ın suç duyurusuna takipsizlik

Gebelikte şeker yüklemesi üzerine yaptığı açıklama nedeniyle hakkında meslekten 15 gün süreyle men cezası verilen Prof. Dr. Canan Karatay suç duyurusunda bulundu. Kararı kesinleşmeden yayınlayan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

4.04.2016Gündem
Canan Karataya Türk Jinekoloji Derneğinden cevap

Canan Karatay'a Türk Jinekoloji Derneği'nden cevap

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğince (TJOD), "Dr. Canan Efendigil Karatay, meslekten men edildiği iddialarının gerçek olmadığını beyan ederek, 'Kimse beni meslekten men edemez, men edilmedim' şeklinde açıklamada bulunmuştur. Bu açıklaması gerçek durumla bağdaşmamaktadır" ifadesi kullanıldı.

14.01.2016Sağlık
Gebelikte sık rastlanan 15 sorun ve çözümü

Gebelikte sık rastlanan 15 sorun ve çözümü!

Doç. Dr. Faruk Abike, hamilelikte en çok yaşanan problemlere dikkat çekiyor.

Hamilelikte el ve ayak karıncalanmalarına dikkat

Hamilelikte el ve ayak karıncalanmalarına dikkat!

Sık sık terleme ve titreme atakları geçiriyorsanız bu testi yaptırmalısınız.

Prof. Dr. Karatay meslekten men edildi mi

'Prof. Dr. Karatay meslekten men edildi mi?

Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süre ile meslekten men edildiği iddiası sosyal medyada en çok tartışılan konular arasında yer aldı. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (TJOD) yaptığı başvuru sonrası alındığı iddia edilen 'men kararı'nı ise İstanbul Tabip Odası (İTO) yetkilileri doğrulamadı. Dr. Hasan Oğan, Karatay ile ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiğini ancak alınan bir karar olmadığını aktardı. TJOD ise, sitesine koyduğu açıklamayı gün içinde kaldırdı.

31.07.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Gebelik ve diyabet

Gebelik ve diyabet konusu; gebelikte ortaya çıkan diyabet (gestasyonel diyabet) ve diyabetik gebe (pregastasyonel diyabet) olmak üzere başlıca iki çerçevede ele alınmaktadır.

22.09.2020

Gebelikte şeker hastalığı ve tedavi yöntemleri

Diyabet (şeker hastalığı), kan glukoz düzeylerinin yüksek olması ile karakterize kronik bir hastalıktır. Gebelerde şeker hastalığı oldukça sık görülmekte olup tüm gebeliklerin %5-10'unda ortaya çıkmaktadır. Gebelikte şeker hastalığı 2 şekilde incelenir. Birincisi gebelikten önce var olan şeker hastalığının (aşikar diyabet) gebelikteki devamı, ikincisi ise gebelikle birlikte ortaya çıkan ve gebelikten sonra düzelen şeker hastalığıdır. (gestasyonel diyabet)

13.11.2019
Hamilelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır

Hamilelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Hamilelerde kan şekerinin yükselmesine neler sebep olur?

27.06.2019

Anne adaylarının kabusu: Tekrarlayan düşükler

Anne adaylarının en büyük kabusu tekrarlayan düşükler. Kadının bütün psikolojisini bozan ve evde adeta bir yas havası oluşturan düşükler için herhangi bir önlem alınabilir mi, düşüklerin nedeni nedir, kaçıncı haftaya kadar düşük tehlikesi var, genetik etkenler ne kadar etkili, kadının yaşı önemli bir risk faktörü müdür…İşte bütün bu soruların yanıtlarını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş anlattı.

20.06.2019

Gebelikte şeker yükleme testi tehlikeli mi?

Geçen haftaki yazımızda sizlerle gebelik öncesi var olan şeker hastalığının gebelikteki etkileri hakkında bilgi paylaşımı yapmıştık. Bu hafta sizlere gebelikte şeker yükleme testleri ve gebelik şekerinin etkileri hakkında bilgi vereceğim.

7.05.2019

Gebelikte tarama testleri büyük önem taşıyor

Gebelik sürecinde bebeğin kromozomal olarak sorunlu olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bebek gelişimini tamamlarken bir yandan da riskleri anlamak ve önlem almak gerekir. Bu nedenle gebelik döneminde yapılan tarama testleri hayati önem taşır.

11.02.2019

Depresyon mu hipotiroidi mi?

“Yorgunum, halsizim, bitkinim!” diyorsanız... Her sabaha yorgun uyanıyor, gün boyu isteksiz ve keyifsiz kalıyorsanız... “Enerjim azaldı” veya “Sanki pilim bitti” gibi cümleler kuruyorsanız... Hele bir de “Canım evden çıkmak istemiyor” demeye de başladıysanız aman dikkat! Depresyon tuzağına siz de düşmüş olabilirsiniz.

19.12.2017

Gebeler için en uygun seyahat zamanı

Gebelik seyahat için bir engel değil. Ancak seyahat planlarken, bilhassa yurtd ışına giderken bazı detayları göz önünde bulundurmak ve planlama yapmakta yarar var. Gebelikte en güvenle seyahat edilebilecek zamansa 18 ve 24’üncü haftalar.

18.12.2017
Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte uygulanan şeker yükleme testi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, testin içeriği hakkında bilgilendirme yapıyor.

26.02.2017
Fazla kilolu kişilerde şeker hastalığı görülebilir

Fazla kilolu kişilerde şeker hastalığı görülebilir

Yağları vücudun bel bölgesine toplanmış kişiler de risk grubunda...

18.05.2016