EKSTRA
MENÜ

Sazlık

Sazlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sazlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 877 Sazlık haberi bulunmuştur.

Sazlık Haberleri

Burdur Gölü kenarındaki sazlık alanda yangın

Burdur Gölü kenarındaki sazlık alanda yangın

Burdur Gölü kenarındaki sazlık alanda çıkan yangın, itfaiye ile Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin bir saat süren çalışmasıyla söndürüldü.

26.02.2021Haber
Burdur Gölündeki sazlıkta korkutan yangın

Burdur Gölü'ndeki sazlıkta korkutan yangın

Burdur Gölü kenarındaki sazlık alanda çıkan yangın, itfaiye ile Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin bir saat süren çalışmasıyla söndürüldü.

26.02.2021Gündem
Türkiyede ilk kez görüldüğü ortaya çıktı Bodrumda ölü bulunmuştu...

Türkiye'de ilk kez görüldüğü ortaya çıktı! Bodrum'da ölü bulunmuştu...

Muğla'nın Bodrum ilçesinde ölü bulunan kuşun türü ilk etapta belirlenemediği için büyük merak uyandırmıştı. Yapılan araştırmada, kuşun, Afrika kökenli Çizgili Yelve olduğu, Türkiye'de ilk kez görüldüğü belirlendi.

26.02.2021Gündem
Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir Sultan Sazlığı Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sultan Sazlığı Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Ülkemizde yer alan ve gezebileceğiniz birçok milli park bulunmaktadır. Sultan sazlığı milli parkı da oldukça değerli milli parklar arasında yer almaktadır. Gitmeyi düşünen kişiler ise Sultan sazlığı milli parkı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor. Sultan sazlığı milli parkı nerede ve nasıl gidilir? Sultan sazlığı milli parkı konaklama, kamp, giriş ücreti ve özellikleri hakkında bilgiler nelerdir? Sizin için Sultan sazlığı milli parkı hakkında daha ayrıntılı bilgileri derledik.

24.02.2021Seyahat
Antalyada yangın paniği Seraları tehdit ediyor

Antalya'da yangın paniği! Seraları tehdit ediyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde sazlık alanda çıkan yangın seralara sıçramadan kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, alevlerin seralara sıçramaması için yoğun çaba harcıyor.

17.02.2021Gündem
Antalyada sazlık alanda yangın çıktı

Antalya'da sazlık alanda yangın çıktı

Antalya'nın Kaş ilçesinde bataklıktaki sazlıklarda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Bölgedeki seraları tehdit eden yangına ekipler müdahaleye başladı.

17.02.2021Haber
Elektrikler ne zaman gelecek 29 Ocak İstanbul arıza ve kesinti listesi

Elektrikler ne zaman gelecek? 29 Ocak İstanbul arıza ve kesinti listesi

BEDAŞ ve AYEDAŞ bugün için belirlenen planlı kesinti listesini resmi internet sitesi üzerinden vatandaşlara duyurdu. Sabah saatlerinden itibaren elektrik kesintisi ile karşılaşan vatandaşlar da 'elektrikler ne zaman gelecek?' sorusuna internetten yanıt arıyor. İşte, 29 Ocak 2021 İstanbul BEDAŞ planlı elektrik kesinti programı listesi...

29.01.2021Gündem
Dünyanın en güzel köyü… Yol yok, araba yok, gürültü yok hatta…

Dünyanın en güzel köyü… Yol yok, araba yok, gürültü yok hatta…

Bir tane bile arabanın olmadığı bir yerde yaşamak ya da böyle bir yeri gezip görmek, sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Hollanda'daki Giethoorn köyü araba kullanmanız yasak! Kullanabileceğiniz ulaşım araçları tekneler ya da bisikletler... İşte Giethoorn köyü hakkında bilgiler…

25.01.2021Seyahat
Karadenizdeki tehlike... Geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz

Karadeniz'deki tehlike... 'Geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz'

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin, yer altı sularına karışan Karadeniz'in tuzlu suyu nedeniyle tehdit altında olduğu ortaya çıktı. Prof.Dr. Yusuf Demir, bugün alınacak tedbirlerle bundan 10 sene sonra alınacak tedbirlerin çok farklı olacağını dile getirerek, "Hem maliyeti çok yüksek olur hem de bedeli ağır olur hepimiz için ülke, dünya, insanlık için. Onun için bugünden alınması gereken tedbirler var. Bu günden tuzlu suyun girişini engelleyecek çalışmaları özellikle DSİ'nin yaptığı çalışmaların biraz daha artırılması gerekiyor. Bölgedeki araştırmaların desteklenip ortaya konduktan sonra deltamızı kurtaracak çalışmaların ulusal bazda büyük projelerle desteklenmesi olabilir. 3- 5 yıl sonra 10 yıl sonra geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz böyle bir riskle de karşı karşıya kalabiliriz.'' dedi.

24.01.2021Gündem
Size helal olsun

Size helal olsun

Soğuk hava ve kar yağışı, insanlar kadar hayvanları da olumsuz etkiliyor.

21.01.2021Gündem
Buzlu sudan kurtardığı yavru köpeğin annesini de 7 yavruyla bulup, sahiplendi

Buzlu sudan kurtardığı yavru köpeğin annesini de 7 yavruyla bulup, sahiplendi

Van'ın Erciş ilçesinde Seyfullah Kasımoğlu (49), yüzeydeki buzun kırılmasıyla Zilan Çayı'na düşmesi sonucu donarak ölmek üzereyken kurtardığı yavru köpeğe 'Buz' adını verdi. Kasımoğlu, yaptığı aramalar sonucu anne köpeği ve 7 yavrusunu buldu. Kasımoğlu, anne köpek ve 8 yavrusunu yaşadığı eve götürerek sahiplendi.

20.01.2021Haber
Son dakika... Kocaelinde 5 gündür kayıp olan doktor Uğur Tolun ölü bulundu

Son dakika... Kocaeli'nde 5 gündür kayıp olan doktor Uğur Tolun ölü bulundu

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 13 Ocak günü kamyoneti ile gezmeye çıkan Doktor Uğur Tolun (51) ölü bulundu. Doktor Tolun'un, villasına yaklaşık 300 metre uzaklıkta kamyonetinin demir yolunun altından geçen menfeze düşmesi sonucu meydana gelen kazada öldüğü belirlendi.

18.01.2021Gündem
Kızılırmak Deltası’ndan sonra Gediz Deltası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda... Darısı diğerlerinin başına

Kızılırmak Deltası’ndan sonra Gediz Deltası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda... Darısı diğerlerinin başına

Her karışı farklı bir canlıya ev sahipliği yapan Anadolu’da, UNESCO kriterlerini karşılayan, insanlığa miras onlarca yer var. Hepsi barındırdığı doğal güzellikler ve canlı türleri açısından ayrı öneme sahip. Bu değerlerimizin farkına varmak için aralarından öne çıkanlarda güzel bir gezintiye var mısınız?

17.01.2021Hürriyet Pazar
Van Gölü kıyıları kısmen dondu

Van Gölü kıyıları kısmen dondu

VAN’da geçen hafta yağan karın ardından etkili olan soğuk hava nedeniyle Van Gölü'nün tatlı su kaynaklarına yakın Erciş sahillerinin bir bölümü dondu.

31.12.2020Gündem
Van Gölü kıyıları kısmen dondu

Van Gölü kıyıları kısmen dondu

Van’da geçen hafta yağan karın ardından etkili olan soğuk hava nedeniyle Van Gölü'nün tatlı su kaynaklarına yakın Erciş sahillerinin bir bölümü dondu.

31.12.2020Gündem
Van Gölü kıyıları kısmen dondu

Van Gölü kıyıları kısmen dondu

Van’da geçen hafta yağan karın ardından etkili olan soğuk hava nedeniyle Van Gölü'nün tatlı su kaynaklarına yakın Erciş sahillerinin bir bölümü dondu.

31.12.2020Seyahat
Edirnede evlat vahşeti İfadeleri ortaya çıktı... Kanınız donacak

Edirne'de evlat vahşeti! İfadeleri ortaya çıktı... Kanınız donacak

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde, evinden 3 gün önce çıktıktan sonra haber alınamayan ve sazlıklar arasında cansız bedeni bulunan Fatma Günay'ın (61) katil zanlıları oğlu Murat Günay ile komşuları Ercüment Arslan ile Jülide Aygün'ün yargılanmalarını başlandı. İddianamede, Aykut Günay ile arkadaşı Ercüment Arslan'ın, Fatma Günay'ın öldürülmeden 20 gün önce önünü keserek, bıçak gösterdikten sonra, "Beni Burada kessek, atmak, gömsek, hiç kimsenin ruhu dahi duymaz, seni burada kimse burada bulamaz" dedikleri ifade edildi. Ayrıca sanıklardan Jülide Aygün, Aykut Günay'ın annesini ormanlık alanda başına taşla vurduktan sonra boğazını keserek öldürdüğünü söyledi.

30.12.2020Gündem
Dünya haritasının yeni üyesi… Avrupa’nın en heyecan verici projesi olarak adlandırılıyor

Dünya haritasının yeni üyesi… Avrupa’nın en heyecan verici projesi olarak adlandırılıyor

Marker Wadden… Dünya haritasına en son eklenen Robinson Crusoe tadında bir takımada. Hollanda’da Marker Wadden adası aynı zamanda vahşi hayatı koruma amacıyla yaratılmış muhteşem bir model.

30.12.2020Seyahat
Leylanın cesedi 18 gün sonra bulunmuştu... Yeniden yargılanacaklar

Leyla'nın cesedi 18 gün sonra bulunmuştu... Yeniden yargılanacaklar

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, Ağrı'da 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in öldürülmesine ilişkin yargılanan 7 sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

21.12.2020Gündem
Sığırcık kuşlarının gökyüzündeki dansı görüntülendi

Sığırcık kuşlarının gökyüzündeki dansı görüntülendi

BURSA’nın Karacabey ilçesinde, sığırcık kuşu sürüsü gökyüzünde görsel şölen sundu. Kuş sürüsü, kışı geçirmek için geldikleri Uluabat Gölü havzasında doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından görüntülendi. Sığırcık kuşlarının zaman zaman yollara da konduklarını belirten Tüydeş, “Bazı sürücüler, kalabalık kuş sürüsünü anayola konmuş şekilde görünce kalkacaklarını sanarak hız kesmeden aracı üzerlerine sürüyor. Ancak soğuk hava ve kuş sürüsünün kalabalık olması gibi etkenler yüzünden kuşlar yaklaşan araçları geç fark edebilirler. Bu yüzden sürücülerden böyle bir manzara ile karşılaştıklarında hızlarını yavaşlatmalarını ve mutlaka korna çalmalarını rica ediyoruz” dedi.

19.12.2020Güncel
Göçmen kuşlar Ekşisu Sazlığını mesken tuttu

Göçmen kuşlar Ekşisu Sazlığı'nı mesken tuttu

Erzincan'daki sazlıkta yapılan gözlemlerde, turna gibi bazı göçmen kuşların elverişli iklim şartları, güvenli ortamın varlığı ve beslenme kaynaklarının zenginliği sayesinde bölgede yerleşik yaşama geçtikleri tespit edildi.

11.12.2020Gezi
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde sonbahar manzaraları

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde sonbahar manzaraları

Samsun'da 359 kuş türünün yanı sıra yılkı atları ve manda varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine sahip, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, sonbaharda seyrine doyulmaz güzellikler sunuyor.

25.11.2020Seyahat
Beyşehir Gölünde sular çekildi, kıyılarda sazlıklar oluştu

Beyşehir Gölü'nde sular çekildi, kıyılarda sazlıklar oluştu

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyılarında su seviyesinin düşmesi sonucu suların çekildiği alanlarda, sazlık ve balçık sahalar oluştuğu belirtildi.

12.11.2020Seyahat
Leyla Aydemirin ailesi karara itiraz etti

Leyla Aydemir'in ailesi karara itiraz etti

Ağrı'da kaybolduktan 18 gün sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, çocuğun ölümüne ilişkin amcası Yusuf Aydemir'in "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı, 6 sanığında beraat ettiği davada verilen karara itiraz etti.

3.11.2020Gündem
Hataydaki yangında 55 dönümlük kuş cenneti de zarar gördü

Hatay'daki yangında 55 dönümlük kuş cenneti de zarar gördü

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşanan orman yangınlarında kuş cenneti olarak bilinen sazlık alan da yanarak kül oldu. Mahalle muhtarı, binlerce kuşun telef olduğunu söyledi.

31.10.2020Gündem
İstanbul’un kuş bankası Küçükçekmece

İstanbul’un kuş bankası Küçükçekmece

Dev bir metropol de olsa İstanbul halen birçok doğa hazinesine sahip. Küçükçekmece Gölü gibi... Yeni yayımlanan ve bölgedeki kuşları tanıtan ‘Küçükçekmece: Kuşların Evi’ kitabı bunun kanıtı. Hemen yola çıkarsanız şu türleri görebilirsiniz...

18.10.2020Hürriyet Pazar
Gül Gülsüm cinayetinin faili ortaya çıktı Cinayet zanlısını intihar teşebbüsü ele verdi

Gül Gülsüm cinayetinin faili ortaya çıktı! Cinayet zanlısını intihar teşebbüsü ele verdi!

İstanbul Çatalca'da ortadan kaybolduktan 3 gün sonra sazlık alandaki bir evde cansız bedeni bulunan Gül Gülsüm cinayetinin faili ortaya çıktı. İmam nikahlı eş Fikret Çakmak cinayetin ardından, ilaçla intihar girişiminde bulunurken, yakınları tarafından fark edilerek hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınmasının ardından cinayeti kendisinin işlediğini itiraf eden Fikret Çakmak, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İşte, Gül Gülsüm cinayeti hakkında acılı anne ve görgü tanıklarının açıklamaları

12.10.2020Gündem
Sazlık yangını büyümeden söndürüldü

Sazlık yangını büyümeden söndürüldü

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde çıkan sazlık yangını itfaiyenin hızlı müdahalesi ile büyümeden söndürüldü.

7.10.2020Gündem
Son dakika... Yakarım bu Dikiliyi diyerek yangın çıkaran şüpheli serbest

Son dakika... 'Yakarım bu Dikili'yi' diyerek yangın çıkaran şüpheli serbest

İzmir'in Dikili ilçesinde ailesiyle tartıştıktan sonra "Yakarım bu Dikili'yi" diyerek sazlıkları tutuşturup 2,5 hektar alandaki zeytin ve çam ağaçlarının zarar görmesine neden olduğu öne sürülen M.C., emniyetteki ifadesinin ardından akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle savcı talimatıyla serbest bırakıldı. M.C.'nin ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmeyip, yangını kendisinin çıkarmadığını savunduğu öğrenildi.

22.09.2020Gündem
Kızılırmak Deltasındaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Kızılırmak Deltası'ndaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

SAMSUN'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık yangınında zarar gören 2000 dönümlük alanın Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamındaki koruma altında bulunan 5 bin 174 hektarlık bölgenin dışında kaldığı belirlendi. Yangının, deltanın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınma sürecini etkilemeyeceği belirtildi.

17.09.2020Gündem
Kızılırmak Deltasındaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Kızılırmak Deltası'ndaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Samsun'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık yangınında zarar gören 2000 dönümlük alanın Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamındaki koruma altında bulunan 5 bin 174 hektarlık bölgenin dışında kaldığı belirlendi. Yangının, deltanın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınma sürecini etkilemeyeceği belirtildi.

17.09.2020Seyahat
Kuş cennetinin yeni konukları flamingolar bu yıl erken geldi

Kuş cennetinin yeni konukları flamingolar bu yıl erken geldi

Antalya'nın Demre ilçesinde, dünya cenneti Kekova'ya açılan Çayağzı yolundaki Andriake Antik Kenti ve Likya Uygarlıkları Müzesi önündeki Noel Baba Kuş Cenneti'nin yeni konukları flamingolar oldu. 4 yıldır kuş cennetine gelen flamingolar bu yıl erken geldi.

17.09.2020Seyahat
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetindeki yangında 2 bin dönüm alan zarar gördü

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki yangında 2 bin dönüm alan zarar gördü

SAMSUN'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık alanda dün çıkan yangında yaklaşık 2 bin dönümlük alan zarar gördü. Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi’nde görevli öğretim görevlisi Dr. Cemal Özsemir, yanan bölgedeki bitki örtüsünün ve sürüngen hayvanların zarar gördüğünü, göç döneminde olan kuşların ise büyük oranda uçarak kurtulmuş olabileceğini söyledi.

16.09.2020Gündem
Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda yangın kontrol altına alınırken, 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu yangınla ilgili açıklamada bulundu.

15.09.2020Gündem
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde yangın

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

15.09.2020Gündem
Mençuna Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Mençuna Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mençuna Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Mençuna Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz’in en önemli doğa harikası olarak öne çıkıyor. Derin ve dar bir vadi içinde bulunduğundan, ulaşılması güçtür. Buna rağmen, gidenlere eşsiz bir doğa manzarası sunuyor. Mençuna Şelalesi hakkında detaylı bilgiyi derledik.

7.09.2020Seyahat
Aydın açıklarında 30 sığınmacı kurtarıldı

Aydın açıklarında 30 sığınmacı kurtarıldı

Aydın'ın Didim ve Kuşadası ilçesi açıklarında 30 sığınmacı kurtarıldı.

24.08.2020Gündem
Burdur Gölü kıyısındaki sazlık alanda yangın

Burdur Gölü kıyısındaki sazlık alanda yangın

BURDUR Gölü kıyısındaki Şeker Plajı sahilinde çıkan yangında 10 dönüm sazlık ve otluk alan zarar gördü. Yangın, silajlık mısır ekili alan ve evlere sıçramadan söndürüldü.

24.08.2020Gündem
’Gece oluşan ışık süzmesi bir doğa olayıdır, korkulacak bir şey yok’

’Gece oluşan ışık süzmesi bir doğa olayıdır, korkulacak bir şey yok’

İzmir ve çevre illerde, dün gece saatlerinde bir ışık süzmesinin vatandaşlar tarafından fark edilmesi sonrası, gök taşının düştüğüne dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal da korkulacak bir şey olmadığını belirterek, "Gökyüzünde doğu ufkundan batı ufkuna gidecek şekilde gök taşının atmosfere girdiğini atmosferde yanıp yok olduğunu gördük. Bu bir doğa olayıdır" dedi.

20.08.2020Teknoloji
Son dakika: İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı Flaş meteor açıklaması

Son dakika: İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı! Flaş meteor açıklaması

Son dakika haberi.. İzmir ve çevre illerde, dün gece saatlerinde bir ışık süzmesinin vatandaşlar tarafından fark edilmesi sonrası, gök taşının düştüğüne dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal da korkulacak bir şey olmadığını belirterek, "Gökyüzünde doğu ufkundan batı ufkuna gidecek şekilde gök taşının atmosfere girdiğini atmosferde yanıp yok olduğunu gördük. Bu bir doğa olayıdır" dedi.

19.08.2020Gündem
İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı Flaş meteor açıklaması

İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı! Flaş meteor açıklaması

İzmir ve çevre illerde, dün gece saatlerinde bir ışık süzmesinin vatandaşlar tarafından fark edilmesi sonrası, gök taşının düştüğüne dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal da korkulacak bir şey olmadığını belirterek, "Gökyüzünde doğu ufkundan batı ufkuna gidecek şekilde gök taşının atmosfere girdiğini atmosferde yanıp yok olduğunu gördük. Bu bir doğa olayıdır" dedi.

19.08.2020Gündem
İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı Flaş meteor açıklaması

İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı! Flaş meteor açıklaması

İzmir ve çevre illerde, dün gece saatlerinde bir ışık süzmesinin vatandaşlar tarafından fark edilmesi sonrası, gök taşının düştüğüne dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal da korkulacak bir şey olmadığını belirterek, "Gökyüzünde doğu ufkundan batı ufkuna gidecek şekilde gök taşının atmosfere girdiğini atmosferde yanıp yok olduğunu gördük. Bu bir doğa olayıdır" dedi.

19.08.2020Gündem

İzmir ve çevre illerde heyecan yaratmıştı! Flaş meteor açıklaması

İzmir ve çevre illerde, dün gece saatlerinde bir ışık süzmesinin vatandaşlar tarafından fark edilmesi sonrası, gök taşının düştüğüne dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal da korkulacak bir şey olmadığını belirterek, "Gökyüzünde doğu ufkundan batı ufkuna gidecek şekilde gök taşının atmosfere girdiğini atmosferde yanıp yok olduğunu gördük. Bu bir doğa olayıdır" dedi.

19.08.2020Gündem
Manisada meteor yangını olduğu iddia edilen alanda gök taşı aradılar

Manisa'da meteor yangını olduğu iddia edilen alanda gök taşı aradılar

MANİSA'nın Salihli ilçesi Pazarköy Mahallesi'nde aniden görülen ışık huzmesinin hemen sonrasında, sazlık alanda yangın çıkması meteor (gök taşı) düşmesi ihtimalini akıllara getirdi. Sosyal medyada olayla ilgili görüntüler paylaşılırken, köylüler ise yangın çıkan alana akın ederek büyük mıknatıslarla göktaşı aramaya başladı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan ise, daha önce meteor sonrası yangına rastlanmadığını ancak yine de mümkün olduğunu ifade ederek konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

19.08.2020Gündem
Salihlide gökyüzünü aydınlatan ışık hüzmesi sonucu sazlık alanda yangın çıktı

Salihli'de gökyüzünü aydınlatan ışık hüzmesi sonucu sazlık alanda yangın çıktı

MANİSA'nın Salihli ilçesinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor (gök taşı) olduğu öne sürülen ışık hüzmesi sonucu Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktı. EGE Bölgesi'nde bazı illerde görülen ve Manisa'nın Salihli ilçesinde de fark edilen ışık hüzmesi sonucu Tekelioğlu ve Pazarköy Mahalleleri arasında sazlık alanda yangın çıktı.Salihli'nin Pazarköy Mahallesi Muhtarı Ercivan Konuk, şimşek çakar gibi ışık gördüklerini bu ışığın ardından Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktığını söyledi.

19.08.2020Haber
Telliturnadan haber beklemeyin

Telliturnadan haber beklemeyin

Binlerce yıldır insanoğlu sanata dair tüm ilhamını doğadan alıyor. Bir kuşun hareketlerine bakıp, dans edip şiir yazdık; dertlerimizi duygularımızı türkü yaptık, dereye döktük; etkilendiğimiz doğayı ve canlıları önce mağara duvarlarına, oradan tuvallere taşıdık. Peki, ilham kaynağımız yok olursa elimizde ne kalacak? Hem doğa hem de türkü araştırmacılarıyla konuştuk.

16.08.2020Hürriyet Pazar
Beyşehir Gölü yeşil dokusuyla görenleri adeta büyülüyor

Beyşehir Gölü yeşil dokusuyla görenleri adeta büyülüyor

Türkiye'nin sınırları itibarıyla en büyük ikinci milli parkı Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda, sazlıklarla bütün oluşturan yeşil doku görenleri adeta büyülüyor.

12.08.2020Seyahat
Edremit Körfezinde yangın

Edremit Körfezi'nde yangın

Balıkesir'e bağlı Edremit Körfezi kıyısındaki sazlık alanda yangın çıktı.

11.08.2020Gündem
Son dakika... Edremit Körfezinde yangın

Son dakika... Edremit Körfezi'nde yangın

Balıkesir'in Edremit ilçesinin turistik Altınkum Mahallesi'nde, sazlık alanda çıkan yangın havadan ve karadan yapılan müdahalenin ardından, alevler yazlık sitelere yaklaşık 15 metre kala kontrol altına alındı. İddiaya göre yangın, 3 çocuğun yerde bulunan bir yorganı yakmasıyla başladı.

11.08.2020Gündem