EKSTRA
MENÜ

Sarayburnu

Sarayburnu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sarayburnu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.172 Sarayburnu haberi bulunmuştur.

Sarayburnu Haberleri

Darbe sanığı pilot kendini böyle savundu

Darbe sanığı pilot kendini böyle savundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanığın yargılandığı davanın 25. duruşması tamamlandı. Eski pilot üsteğmen Kerime Yıldırım savunma yaptı.

17.01.2018Gündem
Bakan açıkladı 44 yılın en kötüsü...

Bakan açıkladı! 44 yılın en kötüsü...

Türkiye genelinde son 44 yılın en kurak döneminin yaşandığı belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Melen’de üretilen su miktarı ile İstanbul’un su ihtiyacı karşılanmaktadır. Önümüzdeki iki yıl kuraklık olsa dahi İstanbul’da bir su sıkıntısı olmayacak” dedi.

28.12.2017Gündem
Bir ‘yas günü’ hikâyesi

Bir ‘yas günü’ hikâyesi

‘10 Kasım Yas Günü’, Yapı Kredi Bankası Tarihi Arşivi, Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan seçilen fotoğraflar ve o günün gazetelerinden yapılan alıntılarla hem o güne tekrar uzanıyor hem de resmi tarihin yazdıklarının tam ortasına fotoğraflardan oluşan bir duygu gerçekliği tüneli açıyor.

9.11.2017Kitap Sanat
1. derece sitte ihya edemiyoruz

1. derece sitte ihya edemiyoruz

Dün Hürriyet’in ‘‘Hasbahçeye İmar’’ başlığı ile duyurduğu Topkapı Sarayı’nın sit derecesinin 3. dereceye düşürülmesi haberi büyük tepki çekti. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

13.10.2017Gündem
Topkapı Sarayının Hasbahçesi denetimli inşaata açılıyor

Topkapı Sarayı'nın Hasbahçe'si 'denetimli inşaat'a açılıyor

Koruma Kurulu Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldı.

12.10.2017Gündem
İstanbul Boğazında can pazarı Sadece 4 dakikada geldiler

İstanbul Boğazı'nda can pazarı! Sadece 4 dakikada geldiler

İstanbul Boğazı Üsküdar Kız Kulesi açıklarında dün akşam saatlerinde vapurdan atlayan yaşlı bir adam, 4 dakikada bölgeye gelen Deniz Arama ve Kurtarma ekipleri tarafından nefes kesen bir operasyonla boğulmaktan son anda kurtarıldı. Denizde yaşanan can pazarı cep telefonu kamerasına yansırken, kıyıya çıkartılan adam ambulansla hastaneye kaldırıldı.

26.09.2017Gündem
Kendini  role kaptıran oyuncuya  yuh diyoruz

Kendini role kaptıran oyuncuya 'yuh' diyoruz

Ekranda bu kadar çok askeri dizi olması normal mi? Bu dizilerdeki oyuncuların kendilerini role kaptırdığı doğru mu? Güvenlik güçlerinin dertlerini doğru anlatıyor mu bu diziler? Kafamda bu sorularla “İsimsizler” dizisinin kapısını çaldım. Karşımda oyunculuğu, arkadaşlığı, ne yaptığını bilen, hayata bakışıyla taş gibi 5 adam çıktı: Atsız Karaduman, Kayra Şenocak, Uğur Güneş, Bülent Alkış ve Musab Ekici... Atsız Abi ve Kayra kadronun en yenisi... Laf oynadığı rolün etkisiyle yürüyüşü değişen oyunculara gelince Atsız Abi, “Onlara yuh diyorum” dedi, hepimizden alkışı aldı...

17.09.2017Televizyon
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Erdoğan yoklama yaptı, bir partili iki kez ayağa kalkınca...

Erdoğan yoklama yaptı, bir partili iki kez ayağa kalkınca...

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle geldiği Giresun'da partisinin İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Partide yeni bir yapılanmaya gitmeye kararlı olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti teşkilat kademelerini ve ilçeleri sayarak yoklama yaptı. Yoklama sırasında bir partilinin iki kez ayağa kalktığını fark eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ya Alucra'da kalktın, Çamoluk'da kalktın, vekalet mi aldın yoksa" demesi gülüşmelere neden oldu. Giresun’un belediye meclis üyesi sayısını soran ve 12 cevabını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan salonda 4’ünün olduğunu öğrenince, "Ben anlamam. Ben buraya gelene bakarım" dedi ve "Şimdi burada önümüzdeki seçim için il başkanımız, teşkilatlanma başkanımız, milletvekillerimiz bundan sorumlu. Bunları çözmemiz lazım" diye konuştu.

9.08.2017Gündem
Çin donanmasından dostluk ziyareti

Çin donanmasından dostluk ziyareti

Çin Deniz Kuvvetleri’nin (PLAN) kuruluşunun 68’inci yılında başlattığı 20 ülkeyi kapsayan dünya turu kapsamında üç gemiden oluşan filoyla dün İstanbul’a geldi. Fırtına ve şiddetli sağanak yağışa rağmen Sarayburnu’na demirleyen filonun amiral gemisi olan Changchun muhribini karşılama törenini Hürriyet’te izledi. Mustafa BAKACAKFotoğraflar: Levent KULU

18.07.2017Haber
Çin donanmasından dostluk ziyareti

Çin donanmasından dostluk ziyareti

Çin Deniz Kuvvetleri’nin (PLAN) kuruluşunun 68’inci yılında başlattığı 20 ülkelik dünya turu kapsamında üç gemiden oluşan filosu dün İstanbul’a geldi. 180 gün sürecek turda dostluk ziyaretleri yapacak olan filonun amiral gemisi olan Changchun’u karşılama törenini Hürriyet de izledi.

18.07.2017Gündem
Topkapıya yoğun bakım

Topkapı'ya yoğun bakım

Çökme noktasına gelen Topkapı Sarayı Müzesi elektronik cihazlara bağlandı. Yoğun bakım hastaları gibi her yerine cihazlar yerleştirilen tarihi yapı 30 yıl boyunca takip edilecek. Tüm beton yapılardan kurtarılan sarayın 2018 yılında ziyarete açılması planlanıyor.

30.05.2017Kitap Sanat
Biz geldik, Boğaz’da buluşalım mı

Biz geldik, Boğaz’da buluşalım mı?

Bahar doğada birçok canlı için göç demek. Şu aralar kuşlar üzerimizden geçerek Avrupa’ya doğru yol alıyor. Aynı şekilde denizlerin içi de hareketli. Tam da bugünlerde göç yolunda olan balıklar Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e hareket ediyor. Onlar gider de denizlerin neşeli ve haşarı çocukları yunuslar durur mu? Karınlarını doyurduklarında neşeden yerinde duramayan yunusları izlemenin tam zamanı.

6.05.2017Hayat
Maketli savunma

Maketli savunma

Sarayburnu açıklarında, Sahil Güvenlik Botu ile çarpışan ve 4 askerin şehit olmasına neden olan kazaya karışan kuru yük gemisinin kaptanı ve diğer iki şüphelinin avukatı, duruşmada gemi maketiyle savunma yaptı.

21.04.2017Gündem
İstanbul Turizm Merkezi Katarda tanıtıldı

İstanbul Turizm Merkezi Katar'da tanıtıldı

İstanbul Turizm Merkezi, ilk kez Expo Turkey By Qatar fuarında tanıtıldı. DATİ Yatırım Holding’in iki milyar ABD Dolarına yaklaşan yatırımları ile gerçekleştirilen ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen dev kompleks yaklaşık 500 bin metrekare bir alan üzerinde geliştiriliyor.

21.04.2017Ekonomi
4 askerin şehit olduğu gemi kazasının görüntüleri ortaya çıktı

4 askerin şehit olduğu gemi kazasının görüntüleri ortaya çıktı

Sarayburnu açıklarında yük gemisinin Sahil Güvenlik Komutanlığı botuna çarptığı kazanın görüntüleri ortaya çıktı. 4 askerin şehit olduğu kaza, o sırada boğazdan geçen Rus savaş gemisi Caesar Konikov'un mürettebatı tarafından görüntülendi. Sarayrburnu açıklarında 17 Ağustos 2016 sabahı meydana gelen kazada kuru yük gemisi M/V Tolunay, sahil güvenlik hücumbotuna çarpmış, kazada bot komutanı kıdemli üsteğmen Ali Rıza Yücel, ikinci komutan astsubay Yavuz Gökhan Şahin, er Sinan Göktaş ve uzman çavuş Bülent Demirkaya şehit olmuştu. Türkiyeyi yasa boğan kazanın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Hücumbotun eşlik ettiği Rus Savaş gemisi Caesar Kunikov askerlerince çekilen görüntüler, kazanın dehşetini de gözler önüne serdi.Görüntülerde, hücümbot ile yük gemisi M/V Tolunay uzun süre yan yana seyrediyor. Bir süre sonra hücumbot yük gemisinin altında kalarak birden alabora oluyor.

12.04.2017Haber
220 milyon TL’lik restorasyon

220 milyon TL’lik restorasyon

Duvarlarında büyük yarıkların oluştuğu Topkapı Sarayı kapsamlı restorasyon sürecine girdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi’nde devam eden restorasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşayan müzede devam eden 24 işin toplam maliyetinin 220 milyon lirayı bulacağını söyledi.

9.04.2017Kitap Sanat
Bot faciasına 22.5 yıla kadar hapis istendi

Bot faciasına 22.5 yıla kadar hapis istendi

Sarayburnu açıklarında, 17 Ağustos 2016’da Rusya Federasyonu’na ait bir mayın tarama gemisine refakat eden Sahil Güvenlik Botu’nun geçirdiği ve 4 askerin şehit düşmesiyle sonuçlanan kazayla ilgili iddianame tamamlandı.

8.03.2017Gündem
Topkapı Sarayı denize yürüyor

Topkapı Sarayı denize yürüyor!

Topkapı Sarayı’nın zemininde Sarayburnu’na doğru bir kayma ve zemin sıvılaşması tespit edildi. Binaların duvarlarında ve kubbesinde oluşan yarıkların zemindeki kaymanın etkisiyle oluştuğu sonucuna varıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapının kurtarılması için çalışmalara başladı.

21.01.2017Gündem
Megakentten ilginç görüntüler

Megakentten ilginç görüntüler

İstanbul'da kar yağışının ardından oldukça ilginç görüntüler yaşandı.

8.01.2017Gündem
Kar ve soğuk havaya aldırmadan denize girdiler

Kar ve soğuk havaya aldırmadan denize girdiler

SARAYBURNU Sahili’nde sabah saatlerinde biraraya gelen yaklaşık 20 kişilik grup, denize girmek için hazırlık yaptı.

8.01.2017Gündem
Buz gibi havada denize girdiler

Buz gibi havada denize girdiler

Sarayburnu Sahili’nde de sabah saatlerinde biraraya gelen yaklaşık 20 kişilik grup, denize girmek için hazırlık yaptı. Soğuk hava ve kar yağışına aldırış etmeyen ve kendilerine ‘Sarayburnu Fatihleri’ ismini veren grup, tek tek denize atladı ve kısa süre yüzdükten sonra denizden çıktı. Dondurucu soğuğa rağmen denize girmenin, kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını söyleyen Yüksel Sönmez, “Denize girmeye yazın başlıyoruz ve kar da olsa fırtına da olsa fark etmiyor. 12 ay boyunca sürekli girdiğimiz için vücudumuz suya artık dayanıklı. Bu, suyun bize vermiş olduğu bir şifa” dedi. Yusuf Özinal ise, vücudu dinç tutmak için denize girdiğini ve soğuk havadan etkilenmediğini söyledi. (İHA-DHA)

8.01.2017Haber
Memleketin hiç bitmeyen  Atatürk heykeli tartışması

Memleketin hiç bitmeyen Atatürk heykeli tartışması

Rize’de belediyenin kaldırttığı Atatürk heykeli kamyon kasasına bindirildiği an, büyük bir tartışmanın başlayacağını tahmin etmek güç değildi. Çünkü Atatürk heykelleri on yıllardır siyasi tartışmaların değişmeyen gündem maddelerinden biri.

31.12.2016Gündem
10 gün geliri şehitlere

10 gün geliri şehitlere

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde 1 milyar 245 milyon dolara mal olan projede yılbaşına kadar tüm gelirin şehit ve gazilere aktarılacağını duyurdu. Ayrıca yılbaşına kadar geçiş ücreti de 15 TL olacak.

20.12.2016Ekonomi
Avrasya Tüneli için tarihi gün

Avrasya Tüneli için tarihi gün

Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi açıldı. Bugün doğumgünü olan Başbakan Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada "Dün gece Rusya’nın Ankara Büyükelçisi hayatını kaybetti. Terör bir kez daha alçak yüzünü gösterdi. Bu olay Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik alçak bir provokasyondur" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada, Avrasya tünelinden geçişlerin yılbaşına kadar 15 TL olacağını ve toplanan gelirin Aile ve Sosyal politikalar bünyesinde, şehitlerin aileleri için açılan hesaba aktarılacağını duyurdu.

20.12.2016Ekonomi
Deniz otobüsündeki yangın kamerada

Deniz otobüsündeki yangın kamerada

İstanbul Sarayburnu'nda deniz otobüsünden yangın çıktı. İskeleye çekilen deniz otobüsündeki yolcular tahliye edildi. O anlar cep telefonu kamerasına böyle yansıdı.

16.12.2016Haber

Yazar Sonuçları

Tarihi yarımada ve Gülhane Parkı

CUMARTESİ günümü tarihi yarımadada geçirdim. Atatürk Bulvarı’ndan Sirkeci’ye giden yola saptık.

25.12.2017

Kendini role kaptıran oyuncuya yuh diyoruz

Ekranda bu kadar çok askeri dizi olması normal mi? Bu dizilerdeki oyuncuların kendilerini role kaptırdığı doğru mu? Güvenlik güçlerinin dertlerini doğru anlatıyor mu bu diziler? Kafamda bu sorularla “İsimsizler” dizisinin kapısını çaldım. Karşımda oyunculuğu, arkadaşlığı, ne yaptığını bilen, hayata bakışıyla taş gibi 5 adam çıktı: Atsız Karaduman, Kayra Şenocak, Uğur Güneş, Bülent Alkış ve Musab Ekici... Atsız Abi ve Kayra kadronun en yenisi... Laf oynadığı rolün etkisiyle yürüyüşü değişen oyunculara gelince Atsız Abi, “Onlara yuh diyorum” dedi, hepimizden alkışı aldı...

16.09.2017

Ocakbaşı, meyhane, balıkçı üçü bir arada

Ev sahibi AKFEN. İşletmeci, Raffles ve Fairmont gibi otel zincirlerini elinde bulunduran ACCOR. Danışman, dünyanın en iyi 56’ncı restoranı Mikla’nın sahibi ve şefi Mehmet Gürs. Bu üçlüyü bir araya getirense Karaköy’ün en yenisi Mürver. Ama durun, hemen elitizm titremesine kapılmayın...

4.08.2017

Baharda İstanbul'un erguvan şölenine tanıklık eden 12 yer

İstanbul ve bahar dendi mi akla ilk gelen güzelliktir erguvanlar. Kendinizi bahar kokusu ve morun en güzel halleriyle şımartmanız için bu hafta İstanbul'un erguvan rehberini hazırladım.

3.05.2017

Resim-Heykel Müzesi ve renklerin efendisi

Namazgâh Tepesi’ni taçlandıran Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun iki anıtsal yapısı bulunur; Etnografya ve Resim Heykel Müzeleri.

10.04.2017

Krippel’in heykellerinde bitmeyen mücadele

Heinrich Krippel memleketin dört yanında Atatürk anıtları yapan bir mimardır.

3.04.2017

Sarayburnu niye düzenlenmez? Atatürk heykeli var diye mi

SARAYBURNU, İstanbul’un en güzel sahil yerlerinden biriydi. İstanbul’u panoramik olarak görebilirsiniz.

6.03.2017