EKSTRA
MENÜ

Salgın Hastalık

Salgın Hastalık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Salgın Hastalık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.151 Salgın Hastalık haberi bulunmuştur.

Salgın Hastalık Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere ramazan ayına ilişkin talimatname gönderdi

Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere ramazan ayına ilişkin talimatname gönderdi

Diyanet İşler Başkanlığı, ramazan ayında uyulacak Kovid-19 tedbirleri, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

11.04.2021Gündem
Fen Lisesinde skandal uygulama Öğretmenlere Kovid-19 nöbeti

Fen Lisesi'nde skandal uygulama! Öğretmenlere Kovid-19 nöbeti

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Göynük Fen Lisesi'nde 11 öğrenci, koronavirüse yakalandı. Okul pansiyonunda nöbete kalan öğretmenlere ise idare tarafından, karantinaya alınan öğrencilerin yemeklerini vermeleri, ateşlerini ölçmeleri ve yoklama almaları gerektiğinin söylendiği ileri sürüldü.

7.04.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ramazan ayı açıklaması

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ramazan ayı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek bir insanın bile salgın hastalık sebebiyle acı çekmesine, hayatını kaybetmesine gönüllerinin razı gelmeyeceğini belirterek, "Ramazan ayının manevi ikliminde, tuttuğumuz oruçlar, kıldığımız namazlar ve diğer ibadetlerimiz ruhumuzu zenginleştirirken, salgının boynunu da Allah'ın izniyle kıracağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, amaçlarının Türkiye'yi ramazan ayında genel olarak dinlendirerek bayram sonrasındaki güzel günler için hazırlamak olduğunu vurguladı.

7.04.2021Gündem
Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi

Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi

6.04.2021Gündem
Son dakika... Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan teravih namazı açıklaması

Son dakika... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'teravih namazı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş teravih namazıyla ilgili önemli açıklamada bulundu. Erbaş, "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik." dedi. Erbaş, "Oruçlu iken aşı olmakta sakınca yoktur. Bu durum orucu bozmaz." açıklamasında bulundu.

6.04.2021Gündem
Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un bir salgın romanı üzerinde çalıştığı biliniyordu. 'Veba Geceleri'nin çıkması dört gözle beklenirken akla gelmeyecek bir şey oldu; dünyayı yeni bir salgın esir aldı. Pamuk: “Bugün çok malumat sahibiyiz. Hangi ülkede, mahallemizde durum ne hemen görüyoruz. Bu, romandaki dönemle bugün arasında büyük fark yaratıyor. Biz başımıza ne gelebileceğini, neyin ne olduğunu biliyoruz, bu yüzden çok daha fazla korkuyoruz. Ama romanım bugünden daha korkutucudur” diyor.

29.03.2021Kitap Sanat
Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un bir salgın romanı üzerinde çalıştığı biliniyordu. Kitabın çıkması dört gözle beklenirken akla gelmeyecek bir şey oldu; dünyayı yeni bir salgın esir aldı. Pamuk: “Bugün çok malumat sahibiyiz. Hangi ülkede, mahallemizde durum ne hemen görüyoruz. Bu, romandaki dönemle bugün arasında büyük fark yaratıyor. Biz başımıza ne gelebileceğini, neyin ne olduğunu biliyoruz, bu yüzden çok daha fazla korkuyoruz. Ama romanım bugünden daha korkutucudur” diyor.

28.03.2021Hürriyet Pazar
14 Mart’a buruk kutlama Asıl bayram salgın bitince

14 Mart’a buruk kutlama! Asıl bayram salgın bitince

COVID-19 nedeniyle son bir yılda çok sayıda mesai arkadaşını kaybeden ve gece gündüz demeden olağanüstü şartlarda görev yapan sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı’nı buruk kutladı...

15.03.2021Gündem
Avcılarda palyaçolu, halaylı restoran açılışı İnanılmaz görüntüler

Avcılar'da palyaçolu, halaylı restoran açılışı! İnanılmaz görüntüler

İstanbul Avcılar'da kontrollü normalleşme döneminde bir restoranın açılışında müzikli, palyaçolu, halaylı gösteriye polis müdahale etti. Ekipler 'sosyal mesafe kurallarına' uyulmadığı gerekçesiyle gösteriyle izin vermezken, polisin uyarısı üzerine halay ve müzikli eğlenceye son verildi.

5.03.2021Gündem
İTÜnün 248 yıllık birikimi, Doğa Kolejine taşındı

İTÜ'nün 248 yıllık birikimi, Doğa Koleji'ne taşındı

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, İTÜ ETA Vakfı ile bu büyük eğitim geleneğini, Doğa Koleji'ne taşıdıklarını, İTÜ'nün 248 yıllık birikiminin, Doğa Koleji'nin en büyük zenginliğine dönüştüğünü söyledi.

5.03.2021Eğitim
Maltepe’de çöpleri İBB toplayacak

Maltepe’de çöpleri İBB toplayacak

İstanbul Maltepe Belediyesi’nde çalışan işçilerin greve gitmesinin ardından ilçede biriken çöp yığınlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından kaldırılacağı açıklandı.

28.02.2021Gündem
Nürnberg’de rakamlar yükseldi, sokağa çıkmak kısıtlandı

Nürnberg’de rakamlar yükseldi, sokağa çıkmak kısıtlandı

Almanya’da salgın hastalıkları takip eden Robert Koch Enstitüsü (RKI), bugün için Nürnberg’de 7 günlük salgın yayılma değerini 101.5 olarak bildirdi. Bu nedenle bir hafta önce kaldırılan sokağa çıkma yasağı da yeniden yürürlüğe girmiş oldu.

22.02.2021Avrupa
Ailelere uygunsuz içerik uyarısı

Ailelere uygunsuz içerik uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın hastalık ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evde kalan çocukların internette geçirdiği zamanın arttığına dikkati çekerek, uygunsuz içerikler konusunda ebeveynlere uyarıda bulundu.

14.02.2021Eğitim
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuzdan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'de ağırlıkla İngiltere varyantının görüldüğünü açıkladı. Yavuz, İngiltere mutasyonunun bulaşma hızının yüksek olduğu için endişe yarattığını belirterek "Mevcut kısıtlamalara devam etmek zorundayız. Buna rağmen bu varyant ülkemizde de baskın hale gelirse, bu önlemleri de artırmamız gerekebilir. Okulların tamamen açılmasını bu nedenle ötelenecek” dedi.

12.02.2021Gündem
Galatasaray ve Fatih Terimden Arda Turan tepkisi

Galatasaray ve Fatih Terim'den Arda Turan tepkisi!

Galatasaray, derbi maçın ardından çıkan görüntüler nedeniyle 2 maç men cezası alan Arda Turan için açıklama yaptı. Sarı kırmızılılar, Arda Turan'a verilen 2 maçlık cezanın hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu belirtti. Alanyaspor maçı öncesi Arda Turan'ın aldığı ceza hakkında konuşan Terim de "Ceza alması için Galatasaray forması giymesi yeterli" ifadelerini kullandı.

10.02.2021Futbol
Hatay’da toplantı ve gösteri yürüyüşleri geçici olarak yasaklandı

Hatay’da toplantı ve gösteri yürüyüşleri geçici olarak yasaklandı

Hatay Valiliği, huzur ve güvenliğin sağlanması, milli birlik ve beraberliği zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilebilmesi için il sınırları içerisinde 15 gün süreyle toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

4.02.2021Gündem
Britanya Alevi Federasyonu yerleşkesi test merkezi oldu

Britanya Alevi Federasyonu yerleşkesi test merkezi oldu

Londra’da artan koronavirüs vakalarıyla başa çıkma kapsamında, özellikle virüsün takibi ve yaygınlaşmasını önlemek amacıyla yerel yönetimler aracılığıyla oluşturulan lokal test merkezleri artırılıyor. Daha fazla ve hızlı test imkânı sağlanması için yaklaşık 40 dönüm arazi üzerine kurulu olan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) yerleşkesi, Covid-19 test merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

3.02.2021Avrupa
Okullar, mağazalar, iş yerleri açılacak ama...

Okullar, mağazalar, iş yerleri açılacak ama...

Avusturya’da koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 26 Aralık’ta kapatılan okul, iş yeri, alışveriş ve kişisel bakım merkezlerinin 8 Şubat’tan itibaren yeniden açılacağı duyuruldu.

2.02.2021Avrupa
Pandemi korkusu çocuklarda kaygıları tetikleyebilir

Pandemi korkusu çocuklarda kaygıları tetikleyebilir

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hem yetişkinlerin hem çocukların ruh sağlığını etkileyen bir etken olarak değerlendiriliyor. Konu ile ilgili konuşan Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özden Şükran Üneri, pandeminin çocuklarda ruhsal değişimler ve korkuları artırabileceğini söyledi. Üneri, pandemi, izolasyon ve günlük rutinlerinin değişimine bağlı olarak çocuklarda ortaya çıkabilecek korku duygusunun, çocuklarda çeşitli kaygıları tetikleyebileceğini, bazen de zarar verici davranışlarda artma, nedeni bilinmeyen ağrılar, konuşma sorunları gibi belirtilere yol açabileceğini söyledi.

Olimpiyat hazırlıkları corona gölgesinde sürüyor

Olimpiyat hazırlıkları corona gölgesinde sürüyor

Japonya’da temmuzda başlaması beklenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları son 6 aylık sürece, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gölgesinde giriyor.

22.01.2021Diğer
Tip 2 diyabet görülme yaşı 25’li yaşlara kadar geriledi

Tip 2 diyabet görülme yaşı 25’li yaşlara kadar geriledi

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydın, ‘’Diyabet yani şeker hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Toplumumuzda yapılan çalışmalarda yüzde 15 oranında diyabet olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak yüzde 10 oranında diyabet kadar prediyabet hastamız da bu rakama eklenince %25’e yakın oranda kan şekeri yüksekliği ile giden klinik durum olduğu ortaya konulmuştur’’ dedi.

20.01.2021Sağlık
1.3 milyon emekliye ‘Temel Emeklilik’ müjdesi

1.3 milyon emekliye ‘Temel Emeklilik’ müjdesi

Geçen haftaki yazımızda, Almanya’da yeni yılla birlikte bir dizi yeniliklerin yürürlüğe girdiğinden bahsetmiştik ve bu hafta için yeni hayata geçirilen temel emeklilik hakkını konu edeceğimizi duyurmuştuk. Almancası ‘Grundrente’ olan temel emeklilik hakkı kimler için geçerli olacak? Şartları nedir ve ne zamandan itibaren geçerli olacak? Kime ne kadar aylık temel emeklilik aylığı bağlanacak? Bu ve buna benzer aklınıza takılabilecek tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

16.01.2021Avrupa
Liselerde ‘online sınavın önü açıldı

Liselerde ‘online' sınavın önü açıldı

Millî Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaparak "uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz" şeklindeki hükmü yürürlükten kaldırdı. Yapılan değişiklikle istendiği takdirde uzaktan da sınav yapılabilecek.

2.01.2021Eğitim
TSB Başkanı Benli sigortacılık sektörünü değerlendirdi

TSB Başkanı Benli sigortacılık sektörünü değerlendirdi

TSB Başkanı Atilla Benli "Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 18 Aralık 2020 verilerine göre BES ve otomatik katılımdaki toplam katılımcı sayısı 12,6 milyonu aştı. Devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü ise yaklaşık 171 milyar TL’ye ulaştı" dedi.

2.01.2021Ekonomi
Diyabet kontrol altına alınmazsa pek çok hastalığa sebep oluyor

Diyabet kontrol altına alınmazsa pek çok hastalığa sebep oluyor

Çağımızın yaygın görülen ve giderek artan hastalıkları arasında bulunan diyabet yani halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu kan şekeri yükselmesi ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Peki diyabet neden olur? Diyabetin belirtileri nelerdir? Diyabet hastaları nasıl beslenmelidir? Dahiliye Uzmanı Rıfat Bozkuş yetişkinlerde diyabeti açıklarken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Melis Bayram Şirinoğlu çocuklarda diyabeti açıkladı. Diyetisyen Nurdan Balakçı ise diyabet hastaları için beslenme önerilerinde bulundu.

29.12.2020Sağlık
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan din görevlilerine çağrı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan din görevlilerine çağrı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, görüntülü mesajla din görevlilerine seslenerek, "Özellikle çocuklar, gençler, aileler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bizlere her açıdan ihtiyacı olduğu bu salgın hastalık günlerinde, sosyal medyayı ve dijital ortamları da düzenli kullanarak bıkmadan, usanmadan vaaz, irşad ve eğitim faaliyetlerimize devam edelim" dedi.

28.12.2020Gündem
Rusyadan OPECe arz artışı talebi

Rusya'dan OPEC'e arz artışı talebi

Rusya OPEC'ın petrol üretiminde Şubat'tan itibaren 500 bin varil artışa gitmesini istiyor.

25.12.2020Ekonomi
Osmanlı’nın afetle imtihanı

Osmanlı’nın afetle imtihanı

Yaron Ayalon, kuruluşundan sonra ‘doğal bir felaketin yaşanmadığı neredeyse tek bir on yılın bile olmadığı’ Osmanlı’nın bu felaketler karşısında aldığı tutumu ele alıyor. Yazar, ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Doğal Afetler’ kitabında beş ana başlık altında hem doğal afetlerin kurucu yönüne hem de bunlar karşısında alınan önlemlere yoğunlaşıyor.

24.12.2020Kitap Sanat
Son dakika: Bakan Fahrettin Koca korona aşısı için müjdeli haberi verdi Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Fahrettin Koca korona aşısı için müjdeli haberi verdi! Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu, korona virüsünün mutasyon geçiren varyantlarının dünyayı tedirgin ettiği süreçte kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Çin'den gelecek aşının pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını belirtti. Ayrıca İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon koronavirüsün Türkiye'de görülmediğini açıkladı. Yerli korona aşısı konusunda son durum ne? Alınan tedbirler sonuç veriyor mu? Tüm merak edilen soruları tek tek yanıtladı.

24.12.2020Gündem
Mozambikte 250 bin çocuk salgın hastalık tehdidi altında

Mozambik'te 250 bin çocuk salgın hastalık tehdidi altında

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çatışmalar ve terör saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan 250 bin Mozambikli çocuğun salgın hastalıkların tehdidi altında olduğunu açıkladı.

23.12.2020Dünya
Arap ülkelerinde koronavirüs ölümleri arttı

Arap ülkelerinde koronavirüs ölümleri arttı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Filistin'de 29, Irak'ta 15 ve Suudi Arabistan'da 8 kişi hayatını kaybederken, Katar'da da vaka sayısı arttı.

22.12.2020Dünya
Bebeğini camdan atmıştı Ağırlaştırılmış müebbet istendi

Bebeğini camdan atmıştı! Ağırlaştırılmış müebbet istendi

Büyükçekmece’de evinin tuvaletinde doğurduğu bebeğini evinin üçüncü kattaki penceresinden atarak öldürdüğü iddia edilen E.Ç. hakkında ‘alt soya ve kendini savunamayacak çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

22.12.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, salgında ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler için dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, salgında ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler için dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, salgın hastalıkta ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler ile tedavileri devam eden vatandaşlar için dua etti.

17.12.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaştan, vatandaşlara duaya iştirak daveti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan, vatandaşlara 'duaya iştirak' daveti

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, vatandaşları, salgın hastalık ve doğal afetler için bu akşam yapacağı duaya katılmaya davet etti.

17.12.2020Gündem
12 bin yıllık siyez tohumları kadın girişimci eliyle sofralara lezzet katıyor

12 bin yıllık siyez tohumları kadın girişimci eliyle sofralara lezzet katıyor

İzlediği bir televizyon programından ilham alan 57 yaşındaki Sevim Özsoy, 12 bin yıllık ata tohumu siyezi tanıtmak için 4 yıl önce kolları sıvadı. Eskiden sofralarda yer almayan, hayvanlara yem olarak verilen siyezden 20'den fazla ürün elde edip sofralara taşıyan Özsoy, kek ve kurabiye yaptığı ata tohumunu dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

14.12.2020Yemek
Yeni nesil, riyakâr markaları şıp diye tanıyor

Yeni nesil, riyakâr markaları şıp diye tanıyor

Zamane tüketicisi artık ‘bencil’, ‘iletişime kapalı’, ‘ikiyüzlü’ ve ‘tutarsız’ markaları tercih etmiyor. Bu devirde itibarını korumak isteyen büyük şirketler için samimi olmak kaçınılmaz. İDA Başkanı Esra Şengülen Ünsür, insanların markaları artık arkadaşını değerlendirir gibi değerlendirdiğini söylüyor.

13.12.2020Hürriyet Pazar
Epic ardından Valve de iptal haberini duyurdu

Epic ardından Valve de iptal haberini duyurdu

İptal edilen etkinlikler listesi yavaş yavaş büyürken rekabetçi oyuncuları üzen bir sonraki açıklama Epic Games’in ardından Valve’den geldi.

7.12.2020eSpor
Karavanda beş yıldızlı otellerin yanı başında izole yaşam

Karavanda beş yıldızlı otellerin yanı başında izole yaşam

Antalya'nın Kemer ilçesi, Covid-19'dan korunmak için izole yaşamı tercih eden karavancıların merkezi oldu. Karavanlarıyla gelenler, 5 yıldızlı tesislerin yanı başında, deniz kenarında hayatlarını sürdürüyor.

7.12.2020Seyahat
Dünya koronavirüsle mücadele ederken gizemli bir hastalık ortaya çıktı

Dünya koronavirüsle mücadele ederken gizemli bir hastalık ortaya çıktı!

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken Hindistan'da gizem bir hastalık ortaya çıktı. Andhra Pradesh eyaletinde 140 kişiyi hastanelik eden hastalığın ne olduğu netlik kazanmış değil...

6.12.2020Dünya
Son dakika haberler... Diyanetten Cuma namazı açıklaması.. Öğle namazını kılmakla yükümlüler

Son dakika haberler... Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması.. 'Öğle namazını kılmakla yükümlüler'

Son dakika haberler.. Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, Cuma namazına ilişkin Twitter hesabından son dakika açıklaması bulundu. Din İşleri Yüksek Kurulu; hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalığın da cuma namazının farz olmasını düşüren mazeretler kapsamında olduğunu bildirdi.

4.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

İmtiyazlı ortaklık hikâyesi

Ülkemizin AB’ye üyelik konusunda imtiyazlı ortaklık görüşü, çok eskilerde, Helmut Kohl’un başbakanlık döneminde başlar. 1989’da AB Karma Parlamento Komisyon Eşbaşkanlığı’nı yürüttüğüm dönemde bu konu ilk defa Hıristiyan Demokrat Partili bir milletvekili (Merkel’in partisi) tarafından dile getirilmişti.

23.02.2021

Borsalarda iyimser hava

Son dönemlerde dış borsalarda yaşanan yükseliş iç piyasalara da yansımaya devam ediyor. Zirve seviyelerinden kâr satışlarıyla uzaklaşan Borsa İstanbul, tekrar yükselmeye başladı. Piyasalardaki düşük faiz ve bol likiditeyle birlikte iyimserlik sürerken, döviz kurlarında yaşanan düşüş de görünüme destek verdi.

7.02.2021

Piyasalarda gözler Biden’da

ABD’de yeni başkan Joe Biden göreve başladı. İlk etapta bazı tedirginlikler olsa da uygulanması planlanan ekonomi politikalarına piyasalar olumlu yaklaştı. Trump’ın ekonomide büyüme odaklı politikalarıyla borsalar önemli bir çıkış trendi yaşarken, yine bol para harcama vaadiyle iş başına gelen yeni başkan Biden ile bakalım önümüzdeki süreç nasıl gelişecek?

24.01.2021

Turizmde ne umduk ne bulduk ne bekliyoruz

COVID-19 salgını nedeniyle turizm sektöründe 2020 yılı “kayıp yıl” olarak kayıtlara geçti. Hepimiz evlerde geçmiş yılların seyahat anılarına dair fotoğraflarla avunduk, sosyal medya hesaplarımızda eski kareleri tekrar paylaştık.

3.01.2021

BAY ACİL’den yeni yıl reçetesi

 YILBAŞI geleneğimizdir... Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uz. Dr. Ülkümen Rodoplu’yu konuk ederim bu köşede. Genelde yeni yılla ilgili önerilerini dile getirir, ben de sizlerle paylaşırım.

29.12.2020

Sonunda gidiyorsun 2020

ARKASINDA gözyaşı ve acı bırakarak gidiyor 2020. Bu perşembe saatler 24.00’ü gösterdiğinde hatırlamak istemeyeceğimiz bir yılı geride bıkacağız. Her yıl büyük umutlarla girilen yılbaşı gecesini bile hapis olarak evde tek başına geçireceğiz. Ne arkadaşlarımız olacak yanımızda, ne de akrabalarımız.

28.12.2020

Virüs Savar: Zeytin Ağacı Çayı

2020 yılının il aylarında tüm dünyaya yayılan Covid-19, ‘Koronavirüs Pandemisi’ bütün insanlığı tehdit eden bir salgın hastalık haline geldi. Virüsün insandan insana hızlıca bulaşması ve yüksek ölüm oranı, standart tedavi uygulamalarının geliştirilmesi ve protokollerinin çeşitlendirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkardı. Virüse karşı etkili bir sonuç almak için virüsün yapısal özellikleri, biyolojisi ve konak hücredeki enfeksiyon mekanizmaları araştırılıyor. Aşı çalışmaları da bu yönde ilerliyor.

14.12.2020

Bitmeyen bahar hüzün getirdi

 KARAKIŞ aylarına girdik, ama hala güller açıyor, kelebekler daldan dala konuyor.

7.12.2020

Ekonomilerin performansı aşıya bağlı

2020 yılında salgın hastalıkla küçülen ekonomilerin 2021 performansı daha çok salgın hastalığın seyri ve geliştirilen aşının başarısına bağlı olacak. Mevcut gelişmeleri belli ölçüde fiyatlayan borsada devam eden çıkışın yıl sonu rallisine dönüşümü için yeni beklenti, gündem veya para girişlerinin devamı gerekecek.

6.12.2020