EKSTRA
MENÜ

Salep Bitkisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 37 haberi bulunmuştur.

Salep Bitkisi Haberleri

S Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

S Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

R harfinden sonra gelen S, alfabenin 22. harfidir. Periyodik tabloda kükürt elementinin kısaltması olarak yazılan ''S'' harfi, aynı zamanda saniyenin sembolüdür. S harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (artist) isimleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.

13.04.2021Sözlük
İzinsiz toplayınca... Dudak uçuklatan ceza

İzinsiz toplayınca... Dudak uçuklatan ceza

Samsun'da izinsiz olarak, koruma altında olan 10 kilo yabani orkide (salep bitkisi) toplayan 2 kişiye, toplam 160 bin 930 lira ceza kesildi.

17.02.2021Gündem
Salep Bitkisi Nasıl Yetişir Salep Bitkisi Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Salep Bitkisi Nasıl Yetişir? Salep Bitkisi Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Kış aylarında içimizi ısıtan salep, lezzetiyle de tüketilen bir çeşit içecektir. Özellikle süt ve tarçın ile birlikte tüketilen salep aslında bir bitkiden elde edilen tozdur. Peki salep bitkisi nasıl yetişir? Salep bitkisi Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve yetiştirilir? Salep bitkisi yetiştiriciliğine dair bilmeniz gerekenleri derledik.

16.02.2021Bitki Bakımı
Salep bitkisi toplayan 2 kişiye 153 bin lira ceza

Salep bitkisi toplayan 2 kişiye 153 bin lira ceza

ELAZIĞ'da, salep bitkisi toplarken jandarma tarafından suçüstü yakalanan 2 kişiye toplam 153 bin 794 lira para cezası verildi.

27.04.2020Gündem
Elazığda salep bitkisi toplayanlara 294 bin TL ceza

Elazığ'da salep bitkisi toplayanlara 294 bin TL ceza

ELAZIĞ'da, koruma altındaki salep bitkisini toplayan 4 kişi jandarmanın düzenlediği operasyonla yakalandı. Şüphelilere biyolojik çeşitliliğin tahrip edilmesi suçundan 294 bin 988 lira idari para cezası uygulandı.

16.04.2020Gündem
Samsunda bir usta üretti... Tadına bakan bayılıyor

Samsun'da bir usta üretti... Tadına bakan bayılıyor

Samsun’un Ondokuzmayıs ilçesinde tarımı yapılan orkide bitkisinin toprak altındaki yumrularının kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilen dondurmanın hammaddesi salepten, baklava yapımına başlandı.

Toros Dağlarının zirvesinde yetişiyor... Fiyatına şaşıracaksınız

Toros Dağları'nın zirvesinde yetişiyor... Fiyatına şaşıracaksınız

Toros Dağları'nın zirvesindeki yabani orkidelerin yumrularından elde edilen Bucak salebi, kış aylarında tercih edilen içeceklerin başında geliyor. Kendine has tadı ve kıvamı bulunan salep, kilosu 700 TL'den satılıyor.

Dünyanın en kaliteli salebine patent başvurusu

Dünyanın en kaliteli salebine patent başvurusu

Dünyanın en kaliteli salebinin yetiştiği bölgelerden biri olan Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde belediye tarafından salep bitkisi için patent başvurusu yapılacak.

Kaçak yabani orkide toplayan 2 kişiye 120 bin TL ceza

Kaçak yabani orkide toplayan 2 kişiye 120 bin TL ceza

Samsun'un Kavak ilçesinde koparılması yasak olan yabani orkideden (salep bitkisi) 43 kilogram toplayan 2 kişiye toplam 120 bin 326 TL para cezası kesildi.

11.06.2019Gündem
Kış aylarının vazgeçilmezi salepte hasat başladı

Kış aylarının vazgeçilmezi salepte hasat başladı

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti salebin Yalova’da üretimine başlandı ve ilk hasat alındı.

Kış aylarının vazgeçilmezi salep

Kış aylarının vazgeçilmezi salep

Havaların soğumasıyla birlikte, sıcak içecekler daha fazla tüketiliyor. Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan salep bu listenin başında geliyor.

Salep hangi bitkiden yapılır İşte salep tarifi

Salep hangi bitkiden yapılır? İşte salep tarifi

Tarihi çok eskilere dayanan salep, kış mevsiminde her zamankinden çok daha fazla rağbet görüyor. Evde yapılan salebin yerini ise hiçbir şey tutmuyor. Peki, salep hangi bitkiden, nasıl yapılıyor? İşte, salebin nereden geldiğini merak edenler için detaylı bilgi…

Kış aylarının içimizi ısıtan vazgeçilmez lezzeti: Salep

Kış aylarının içimizi ısıtan vazgeçilmez lezzeti: Salep

Osmanlı'dan günümüze geleneksel damak tadına hitap eden salep içeceği, vücut sıcaklığını artırması, hoş kokusu ve şifa özelliğiyle soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerinden.

Kışın vazgeçilmez içeceği salebin faydaları

Kışın vazgeçilmez içeceği salebin faydaları

Sindirim sitemine olumlu etkileri bulunur. Hazmı kolaylaştırır, özellikle şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız salebi deneyebilirsiniz.

19.10.2018Ebeveyn
Bu bitkiyi koparmanın cezası 38 bin lira

Bu bitkiyi koparmanın cezası 38 bin lira

Likya kum zambaklarını koparan ya da yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, ‘Biyolojik Çeşitliliği Tahrip Etmek’ suçundan 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor.

9.10.2017Gündem
Salepin kilosu tarlada 30 TLden satıldı

Salep'in kilosu tarlada 30 TL'den satıldı

Salep bitkisi (orkide) yumrularının yaş hali kilosu 30 TL'den satıldı. Orkide üretimi bölgede çiftçilerin yeni geçim kapısı olurken birçok çitfçi ürününü daha tarladayken sattı.

5.08.2017Gündem
İzinsiz topladı, 41 bin lira ceza yedi

İzinsiz topladı, 41 bin lira ceza yedi

Samsun'da nesli tehlike altında bulunan yabani orkideyi izinsiz topladığı belirlenen kişiye 40 bin 913 lira para cezası verildi

19.05.2016Gündem
Salep bitkisinin fiyatı altınla yarışıyor

Salep bitkisinin fiyatı altınla yarışıyor

VAN’ın Gevaş İlçesi’nde dağlık alanda yetişen salep bitkisi bölge sakinlerinin geçim kaynağı oluyor. Yaklaşık bir ay boyunca toplanabilen bitkinin kilosu ise altınla yarışıyor. Mahalleliler, büyük bir çabayla topladıkları ve dondurmanın mayası olarak bilinen salepin kilosunu geçen yıl 290 liradan sattı.

14.06.2015Ekonomi
Yabani orkideler tarlada yetişecek

'Yabani orkideler' tarlada yetişecek

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde, yaz aylarında doğada kendiliğinden yetişen salep orkidelerinin, tarlada ekilerek çoğaltılması ve yöre halkına gelir sağlaması için çalışma başlatıldı.

23.06.2016Ekonomi
Yabani orkide toplayanlara 327 bin lira ceza

Yabani orkide toplayanlara 327 bin lira ceza

Erzincan’da nesli tehlike altında olup, korunması gereken bitki türleri arasında yer alan endemik yabani orkide toplayan 8 kişi yakalandı. Salep yapımında kullanılan yabani orkide bitkisini toplayanlara kişi başı 40 bin 913 lira olmak üzere, toplamda 327 bin 300 TL idari para cezası uygulanacak.

2.06.2016Gündem
Salep artık kültür bitkisi

Salep artık kültür bitkisi

EGE Tarımsal Araştırma Enstitüsü, dondurma yapımında kullanılan salebin elde edildiği orkideleri kültür alanına taşıdı.

19.05.2011Ege
Bitki çeşitleri tehlikede

Bitki çeşitleri tehlikede

Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özcan Seçmen, Türkiye`de yetişen yaklaşık 11 bin doğal bitki çeşidinden 13`ünün yok olduğunu, 180 kadarının da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

11.01.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Salep mi sahlep mi?

Dünyada yapılabilecek en güzel keyiflerden biri Uludağ’a çıkıp kar manzarası eşliğinde, pistte kayanları izleyerek salebinizi yudumlamaktır. Çünkü dünyanın en güzel içeceklerinden biri olan salep genelde kışın ve mümkünsede kar yağışı eşliğinde içilir.

3.02.2020

Kestane mevsimi salep zamanı

Hava soğuk artık. Kışlık kazaklar, ceketler, yün çoraplar, atkılar ve eldivenler gardırobumuzda, kestane ise sokaktaki yerini alır.

1.11.2018