EKSTRA
MENÜ

Saksonya Anhalt

Saksonya Anhalt haberleri sayfasında güncel ve son dakika Saksonya Anhalt hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 382 Saksonya Anhalt haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Saksonya Anhalt Haberleri

Almanya’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığı endişesi

Almanya’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığı endişesi

Doğu Almanya’nın yıkılıp Batı Almanya ile birleşmesinin 26. yıl kutlamaları 3 Ekim’de yapılacak. Hükümetin, kutlamalar öncesinde hazırladığı raporda ise yeni eyaletlerde artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yer aldı.

21.09.2016Dünya
KAYBEDEN HALK PARTİSİ

KAYBEDEN HALK PARTİSİ

İKİNCİ Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Anayasa’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tarihindeki tüm seçimlerde hep iki kanat söz sahibi oldu.

20.09.2016Dünya
Almanya göç almazsa 53 kuşak sonra yok olacak

Almanya göç almazsa 53 kuşak sonra yok olacak

Yapılan bilimsel hesaplamalara göre Almanya göç almazsa, 3705 yılında tarihe karışacak.

13.09.2016Avrupa
AfD’nin durmayan yükselişi: 9. seçimden de başarıyla çıktı

AfD’nin durmayan yükselişi: 9. seçimden de başarıyla çıktı

Mülteci ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD), son iki yılda girdiği 9 seçimden de başarıyla çıktı. İki yıl önce Saksonya Eyalet Meclisi’ne milletvekili sokan AfD, Saksonya-Anhalt Eyaleti’nde yüzde 24.3 ile en yüksek oy oranına ulaştı. Pazar günü ise yüzde 20.8 ile iktidar partisinin bile üstüne çıktı. Şimdi Almanya’da herkes AfD’nin bu yükselişini konuşuyor.

6.09.2016Avrupa
Cami girişine Alman duvarı

Cami girişine Alman duvarı

Parchim kasabasında cami olarak kullanılan binanın girişine bir gecede duvar örülüp üstüne, “Siz işgalcisiniz” yazıldı.

30.08.2016Dünya
Müslümanlar tedirgin

Müslümanlar tedirgin

Almanya’nın Mecklenburg- Vorpommern eyaletinde kimliği belirsiz kişiler tarafından cami olarak kullanılan bir binanın kapısına duvar örüldü.

30.08.2016Dünya
Almanya’da yoksulluk okul bıraktırıyor

Almanya’da yoksulluk okul bıraktırıyor

Köln Alman Ekonomisi Enstitüsünün çalışmasına göre, Almanya’da yüksek yoksulluk oranına sahip bölgelerde gençlerin çoğu okulu bırakmak zorunda kalıyor.

25.08.2016Avrupa
Çifte vatandaşlığı kaldırmak, çağdışılık olur

Çifte vatandaşlığı kaldırmak, çağdışılık olur

Almanya’da Hıristiyan Birlik partili eyalet içişleri bakanları perşembe günü yeni güvenlik önlemleri taleplerini kamuoyuna açıklayacak. Ancak Saksonya Anhalt’ın Hıristiyan Birlik Partili İçişleri Bakanı Stahlknecht, çifte vatandaşlığın kaldırılması talebine karşı çıktı.

16.08.2016Avrupa
Kohl, bunu da mı görecekti

Kohl, bunu da mı görecekti

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2000 yılından beri genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), yıllarca Baden-Württemberg Eyaleti’nde rakip tanımadı.

4.05.2016Avrupa
Avrupanın aşırı sağ haritası

Avrupa'nın aşırı sağ haritası

Avrupa'da aşırı sağın son zaferi Avusturya'da yaşandı. Almanya, Fransa ve Danimarka'da da aşırı sağcı partiler yükselişte. Hedefleri ortak: Mülteciler sınır dışı edilsin, AB'den vazgeçilsin.

27.04.2016Dünya
Apaçık İslam düşmanlığı

Apaçık İslam düşmanlığı

AfD gibi sağ popülist bir partinin meydanlara çıkıp, çok açık bir biçimde İslam ve Müslüman düşmanlığı yapması, barış içinde birlikte yaşamı tehlikeye sokacaktır.

20.04.2016Avrupa
Almanya ile bir kriz daha

Almanya ile bir kriz daha

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaleti’nde öğretmenlerin derslerde kullanması için hazırlanan yardımcı ders kitabında, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımlanıyor. Kitap nedeniyle Türkiye, Alman Büyükelçiyi, Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve tepkisini dile getirdi. Ancak kitabı hazırlatan Saksonya-Anhalt Eğitim Bakanı Stephan Dorgerloh, Hürriyet’e, “Kitapta düzeltecek bir durum yok” dedi. Dorgerloh söyleşi talebimizi zaman darlığı gerekçesiyle yazılı kaydıyla kabul etti ve sorularımızı yazılı yanıtladı.

9.04.2016Dünya
3 eyalette koalisyon görüşmeleri başladı

3 eyalette koalisyon görüşmeleri başladı

3 Mart’ta eyalet meclisi seçimlerinin yapıldığı Saksonya Anhalt’ta koalisyon hükümeti için ilk adımlar atılıyor.

5.04.2016Avrupa
Sığınmacı yurtlarına 268 saldırı

Sığınmacı yurtlarına 268 saldırı

Almanya'da yılın ilk üç ayında sığınmacı yurtlarına düzenlenen saldırıların sayısı 268'i buldu. Bu yıl sığınmacı yurtlarına yönelik saldırıların sayısının 2015'i geri bırakacağı tahmin ediliyor.

5.04.2016Dünya
Alman Büyükelçi üç kez çağrılmış

Alman Büyükelçi üç kez çağrılmış

Alman Spiegel dergisinin haberine göre Türkiye, yılbaşından bu yana Alman Büyükelçi Martin Erdmann'ı iki değil, üç kez Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

3.04.2016Dünya
AfD sendikalarda güçleniyor

AfD sendikalarda güçleniyor

Alman Sendikalar Birliği (DGB) üyelerini AfD’ye, PEGIDA’ya karşı uyarmasına rağmen sendika üyeleri arasında AfD’nin seçmen sayısı yüksek.

29.03.2016Avrupa
Jamaika’dan sonra Kenya

Jamaika’dan sonra Kenya

Almanya’nın Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Saksonya Anhalt eyaletlerinde geçen pazar günü yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) beklentilerin üzerinde oy alması, köklü partilerin tüm hesaplarını altüst etti.

16.03.2016Avrupa
Merkel: Türkiye ile anlaşmaya bağlıyız

Merkel: Türkiye ile anlaşmaya bağlıyız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iç politikada yaşanan tartışmalar karşısında Türkiye ile varılan anlaşmaya bağlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Merkel AB zirvesi öncesinde bugün hükümet açıklaması yapacak.

16.03.2016Dünya
Bu seçimleri kim kazandı

Bu seçimleri kim kazandı

Almanya pazar günü üç eyalette yapılan seçimlerin şokunu yaşıyor. Seçim sonuçları Alman basınına göre hükümet partileri için felaket. Merkel de, “Bizim için ağır bir gün” dedi. Seçimin galibi yabancı karşıtı AfD, seçim sonuçlarını, “Almanya için güzel bir gün” diye niteledi. Üç eyalette de seçim kampanyasına tek bir konu hakim oldu: Mülteci sorunu. AfD, milliyetçi ve mülteci karşıtı seçim kampanyası yürüttü ve kazandı. Üç eyalette de meclise girdi. Hatta Saksonya Anhalt’ta ikinci güçlü parti çıktı. Ama seçimin tek galibi gerçekten AfD mi?

16.03.2016Avrupa
Pegida AfDyi kontrol etmek istiyor

Pegida AfD'yi kontrol etmek istiyor

Yabancı ve İslam karşıtı Pegida hareketi partiye dönüşüp, Almanya'nın üç eyaletinde meclise girmeyi başaran sağ popülist Almanya İçin Alternatif'in (AfD) kontrol organı olmayı istiyor.

15.03.2016Dünya
Merkel: Ankara’ya ödün yok

Merkel: Ankara’ya ödün yok

Almanya’nın üç eyaletindeki seçimlerde partisi oy kaybeden Başbakan Merkel, sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde Türkiye ile mülteci pazarlığını savundu, ancak herhangi bir taviz verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

14.03.2016Dünya
Baden Württemberg’te iki Türk kökenli meclise girmeyi başardı

Baden Württemberg’te iki Türk kökenli meclise girmeyi başardı

Almanya'nın Saksonya Anhalt ile Rheinland Phalz eyaletlerinde Türk kökenli hiçbir aday seçilemezken, Baden Württemberg'ten iki Türk kökenli meclise girmeyi başardı. Yeşiller'den Muhterem Aras (solda) ile Neşe Erikli, milletvekili seçildi.

14.03.2016Dünya
Almanyanın siyasi koordinatları kaydı

'Almanya'nın siyasi koordinatları kaydı'

Alman gazetelerinin yorum sütunlarında yer alan konuların başında pazar günü üç eyalette yapılan parlamento seçimleri geliyor. Yorumlarda sağcı popülistlerin seçimlerdeki başarısı mercek altına alınıyor.

14.03.2016Avrupa
Almanyada eyalet seçim sonuçları belli oldu

Almanya'da eyalet seçim sonuçları belli oldu

Almanya'nın Baden Württemberg, Saksonya Anhalt ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde 13 Mart Pazar günü yapılan seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçları belli oldu. Seçimlerde göçmen ve Müslüman karşıtı olan sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) beklentilerin üzerinde oy alarak oylarını artırdı.

14.03.2016Dünya
Merkel zorda

Merkel zorda

Mülteci akını sonrası Almanya’da ilk kez halk sandık başına gitti. Üç eyalette yapılan parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre mültecilere yönelik ‘açık kapı’ politikasında ısrar eden Başbakan Merkel’in partisi CDU kan kaybederken, göçmen karşıtı Almanya İçin Alternatif Partisi üç eyalette de meclise güçlü olarak girdi.

13.03.2016Dünya
Almanya’da Merkele süper pazar testi

Almanya’da Merkel'e 'süper pazar' testi

Almanya'da üç eyalette de aynı gün düzenlendiği için 'süper pazar' olarak anılan yerel meclis seçimlerinin heyecanı yaşanıyor. Söz konusu seçimler, mülteci akını nedeniyle zor günler geçiren ve göçmen krizinin çözümü için Türkiye ile anlaşılması konusunda AB'ye baskı yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel için bir siyasi sınav niteliğinde.

13.03.2016Dünya
Merkel için mini referandum

Merkel için mini referandum

Pazar günü üç eyalette yapılacak parlamento seçimleri, Başbakan Angela Merkel’in sığınmacı politikası açısından bir halk oylaması niteliği taşıyor.

12.03.2016Dünya
Almanya’da gözler üç eyalette

Almanya’da gözler üç eyalette

Almanya sağa mı kayacak? Başbakan Merkel ve hükümetin ömrü ne kadar? Pazar günü üç eyalette yapılacak seçim sonuçları, bu sorular için hayati önem taşıyor.

12.03.2016Dünya
Almanya’da AfD tedirginliği

Almanya’da AfD tedirginliği

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde geçen hafta pazar günü yapılan yerel seçimlerde, sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD), sandığa giden seçmenlerin yüzde 13.2’sinin desteğini alırken, sağduyulu kesimlerin tedirginliğini de artırdı..

11.03.2016Dünya
Merkel’e Türkiye tepkisi yağıyor

Merkel’e Türkiye tepkisi yağıyor

Türkiye’nin Brüksel’deki AB zirvesinde mülteci krizine getirdiği yeni öneriler, Almanya’da siyaseti altüst etti. Merkel’in ortakları Türkiye’ye fazla ödün verildiği görüşünde.

9.03.2016Dünya
Almanya Başbakanı Merkele partisinden uyarı

Almanya Başbakanı Merkel'e partisinden uyarı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'e partisi Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) milletvekillerinden uyarı geldi. Türkiye-AB zirvesinde Türkiye'ye fazla taviz verildiği görüşünü savunan Alman politikacılar, büyük vaatlerden kaçınılması çağrısında bulundu.

9.03.2016Dünya
Almanların ömrü uzuyor

Almanların ömrü uzuyor

Almanların yaşam süreleri arttı. Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, Almanya’da yeni doğan bir kişiyi uzun bir ömür bekliyor.

4.03.2016Avrupa
Almanyanın kader seçimleri

Almanya'nın kader seçimleri

Almanya’nın dört eyaletinde seçim var... Hessen’de bu pazar yerel, Rheinland Pfalz, Baden Württemberg ve Saksonya Anhalt’ta da 13 Mart’ta eyalet meclisi seçimleri yapılacak...

4.03.2016Avrupa
Almanyada ırkçı afişe inceleme

Almanya'da ırkçı afişe inceleme

"Die Rechte" adlı aşırı sağcı partinin seçim kampanyası için kullandığı yazılı afişler hakkında inceleme başlatıldı.

1.03.2016Avrupa

Koalisyonda sancılar artıyor

Hiç şüphesiz her ülkede köklü partiler de politika sahnelerine yeni çıkan partiler de hedefledikleri politikaları hayata geçirebilmek için tek başına iktidar olmak ister.

29.02.2016Dünya
Almanyada sığınmacıların kalacağı binaya silahlı saldırı

Almanya'da sığınmacıların kalacağı binaya silahlı saldırı

Almanya’nın Graefenhainichen kentinde sığınmacıların kalmasının öngörüldüğü bir binaya silahla ateş edildiği bildirildi.

28.02.2016Dünya
Almanyada seçim kampanyası sertleşiyor

Almanya'da seçim kampanyası sertleşiyor

Almanya'nın üç eyaletinde seçimler için geriye sayım başladı. Düşen anket sonuçları üzerine siyasi partiler sertleşti.

27.02.2016Dünya
AfD yükseliyor partiler gergin

AfD yükseliyor partiler gergin

Almanya’da Baden Württemberg, Saksonya Anhalt, Rheinland Pfalz eyaletlerinde 13 Mart’ta eyalet meclisi seçimleri yapılacak. Seçim sonuçları Merkel ve hükümetin mülteci politikasının kabulü ya da reddi anlamına geliyor. Üç eyalette de mülteci karşıtı kampanya yürüten AfD’nin oyları yükseliyor. Koalisyon için diğer partilerin oyları yetmiyor.

24.02.2016Dünya
AB kararlı: Türkiye ile çözeriz, başka yolu yok

AB kararlı: Türkiye ile çözeriz, başka yolu yok

Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle AB Türkiye ile mülteci zirvesini Mart ayına erteledi. Almanya Başbakanı Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Juncker, “Türkiye ile işbirliğinin başka alternatifi yok” dedi.

20.02.2016Dünya
Irkçılar yolda

Irkçılar yolda

Çeşitli Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, son dönemlerde artan sığınmacı sayısı ve buna paralel olarak yoğun bir biçimde sürdürülen tartışmalar yüzünden ırkçılık Almanya’nın gündemine de iyice yerleşti.

19.02.2016Dünya
Korkutan araştırma: Almanların 3te 1i Frauke Petry gibi düşünüyor

Korkutan araştırma: Almanların 3'te 1'i Frauke Petry gibi düşünüyor

Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin lideri Frauke Petry’nin, Emniyet güçlerinin ülkeye yasadışı yollardan girmeye çalışan sığınmacıların üzerine gerekirse ateş açmasının yerinde olacağını açıklaması Almanya’da tepkilere yol açmıştı. Ancak yapılan bir kamuoyu araştırması, AfD liderinin yalnız olmadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre; Almanların yaklaşık 3‘te 1‘i silahsız sığınmacıların üzerine gerekirse ateş açılmasından yana…

6.02.2016Dünya
Kaçak sığınmacıya kurşun

Kaçak sığınmacıya kurşun

Kendi ülkelerindeki iç savaştan kaçan insanlar.Sıkılan silah kurşunlarından, atılan bombalardan kaçan insanlar.

3.02.2016Dünya
Yasa dışı göçmenlerin vurulmasını isteyen Frauke Petrynin partisi AfD güç kazanıyor

Yasa dışı göçmenlerin vurulmasını isteyen Frauke Petry'nin partisi AfD güç kazanıyor

Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi lideri Frauke Petry'nin, "Yasa dışı yollarla ülkeye giren mülteciler gerekirse vurulsun" önerisine tepki yağarken, öte taraftan partisine benzeri görülmemiş bir destek geldiği belirtiliyor.

1.02.2016Dünya
Merkel: Türkiyeden gelenlere öncelik tanıyacağız

Merkel: Türkiye'den gelenlere öncelik tanıyacağız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriyeli sığınmacıların ailelerini Almanya'ya daha kolay getirebileceklerini işaret ederek, "Türkiye, Ürdün ve Lübnan'dan gelen Suriyeli sığınmacılara öncelikli olarak kontenjan ayrılması konusunda anlaşmaya vardık" dedi.

29.01.2016Dünya
Almanyada AfD korkusu

Almanya'da AfD korkusu

Almanya'nın üç eyaletinde seçimler var. Mülteci krizi en çok yabancı karşıtı Almanya için Alternatif Parti'ye (AfD) yaramış görünüyor. AfD gibi bir partide Türk soyadlı ilçe Başkanı bile var.

23.01.2016Dünya
Ha üst sınır ha somut kontenjan

Ha üst sınır ha somut kontenjan

Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın geçen yıl eylül ayında ülke sınırlarını dikenli tellerle kapatması üzerine, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin kapılarını sığınmacılara açtı.Hem de sonuna kadar.

18.01.2016Dünya
NPD yasağına destek

NPD yasağına destek

Aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) kapatılmasına Eyalet Temsilciler Meclisi de yeşil ışık yaktı. Temsilciler Meclisi, aşırı sağın etkisini azaltmak için NPD'nin yasaklanması gerektiğini savunuyor.

3.01.2016Dünya
Noel Baba’dan kar istediler

Noel Baba’dan kar istediler

Dünyanın dört bir yanından çocuklar her Noel öncesi Almanya’nın Himmelpfort köyüne Noel Baba’ya hitaben binlerce mektup gönderiyor. Çocuklar bu yıl Noel Baba’dan kar yağdırmasını istedi.

25.12.2015Dünya
SPD rakipten öğrensin

SPD rakipten öğrensin

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) kurultayı vardı geçen hafta Berlin’de.

16.12.2015Avrupa