EKSTRA
MENÜ

Sakine Cansız

Sakine Cansız haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sakine Cansız hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 229 Sakine Cansız haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sakine Cansız Haberleri

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kaftancıoğluna 500 bin liralık tazminat davası

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kaftancıoğlu'na 500 bin liralık tazminat davası!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

27.05.2021Gündem
İçişleri Bakanı Soylu: ‘CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP’nin elemanıdır’

İçişleri Bakanı Soylu: ‘CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP’nin elemanıdır’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır. CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP terör örgütlerinin elemanıdır. DHKP-C ve PKK/KCK propagandası yapmaktan İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2019/171 esas No’lu dosya kapsamında 1 yıl 8 ay ceza almıştır. MLKP’nin sözde kurucu liderlerinden Hasan Ocak, PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, DHKP-C’li Ebru Timtik; sözde liderleştirdiği teröristlerden sadece birkaçıdır” ifadelerini kullandı.

10.01.2021Gündem
İçişleri Bakanı Soyludan Canan Kaftancıoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu'dan Canan Kaftancıoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, "Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır. CHP İstanbul İl Başkanı DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP Terör Örgütlerinin elemanıdır. DHKP-C ve PKK/KCK propagandası yapmaktan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesindeki 2019/171 esas no’lu dosya kapsamında 1 yıl 8 ay ceza almıştır. MLKP’nin sözde kurucu liderlerinden Hasan Ocak, PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, DHKP-C’li Ebru Timtik... Sözde liderleştirdiği teröristlerden sadece bir kaçıdır." ifadelerini kullandı.

9.01.2021Gündem
İçişleri Bakanlığından flaş açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama

İçişleri Bakanlığı, ''Eylemlere karışan ve PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürüten 49 şahıstan 47’si yakalanarak gözaltına alınırken, bu şahıslardan 17’si tutuklandı.'' açıklamasında bulundu.

4.01.2021Gündem
Son dakika haberler...  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğluna verilen ceza onandı

Son dakika haberler... CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen ceza onandı

İstinaf, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama", “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasını usul ve yasaya uygun buldu.

23.06.2020Gündem
Son dakika haberi: TBMM Başkanlığından o kitapla ilgili açıklama: Söz konusu değildir

Son dakika haberi: TBMM Başkanlığı'ndan o kitapla ilgili açıklama: Söz konusu değildir

TBMM Başkanlığınca, terör örgütü PKK kurucularından Sakine Cansız'ın bir kitabının Meclis Kütüphanesinde bulunduğu yönündeki haberlere ilişkin, "Haberlerde bahsi geçen kitap, Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu hükümleri uyarınca TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmiş ve aynı kanun gereğince derleme kütüphanesi olarak TBMM Kütüphanesi kataloğuna kaydedilmiştir. Dolayısıyla TBMM Kütüphanesi tarafından söz konusu eserin satın alınarak kütüphane envanterine eklenmesi gibi bir durum da söz konusu değildir." açıklaması yapıldı.

14.01.2020Gündem
Son dakika... Canan Kaftancıoğluna 9 yıl 8 ay hapis cezası

Son dakika... Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl 8 ay hapis cezası

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle yargılanan Canan Kaftancıoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama", ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

6.09.2019Gündem
Canan Kaftancıoğlu hakkındaki iddianame kabul edildi

Canan Kaftancıoğlu hakkındaki iddianame kabul edildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama", ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşma 28 Haziran'da yapılacak.

27.05.2019Gündem
17 yıla kadar hapis talebi

17 yıla kadar hapis talebi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 2012-2017 yılları arasında sosyal medyada yaptığı paylaşımlarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu sekiz kişi müşteki olarak yer aldı.

24.05.2019Gündem
HDP milletvekili hakkında zorla getirilme kararı

HDP milletvekili hakkında zorla getirilme kararı

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir'in, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen Sakine Cansız ve arkadaşları için Mersin'de düzenlenen anma etkinliğinde yaptığı konuşmadan dolayı "terör örgütü propagandası yapma" suçundan yargılanmasına devam edildi.

30.10.2018Gündem
İlker Başbuğa ABDde terör yandaşlarından protesto

İlker Başbuğ'a ABD'de terör yandaşlarından protesto

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un ABD'de yaptığı konuşma, terör örgütü PKK/PYD/YPG yandaşlarının protestosu üzerine yarıda kaldı. Başbuğ polis eşliğinde salondan çıkarıldı. Salondaki çok sayıda kişi terör örgütü yandaşlarının protestolarına sert tepki gösterdi.

7.03.2018Dünya
Dikkat çeken Çarşamba’nın tesadüfü

Dikkat çeken Çarşamba’nın tesadüfü 

PARİS’te PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Ömer Güney tarafından öldürülmesini konu alan sinema filminin çekimlerine başlandı.

7.04.2017Keyif
Cezaevinde öldü, dava düştü

Cezaevinde öldü, dava düştü

Paris’te 4 yıl önce terör örgütü PKK bağlantılı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in öldürülmesine ilişkin dava, tutuklu tek sanık Ömer Güney’in ölümü nedeniyle düştü.

24.01.2017Gündem
Ömer Güneyin yargılandığı dava düştü

Ömer Güney'in yargılandığı dava düştü

Fransa’nın başkenti Paris’te PKK bağlantılı üç kadının öldürülmesine ilişkin davanın, tek sanık Ömer Güney'in hayatını kaybetmesi nedeniyle düştüğü bildirildi.

24.01.2017Dünya
Ömer Güney sırlarıyla öldü

Ömer Güney sırlarıyla öldü

9 Ocak 2013’te Paris’te PKK’lı üç kadının öldürülmesiyle ilgili tek tutuklu olan Ömer Güney’in (34) ölümü arkasında cevaplanmamış birçok soru bıraktı. Beyin tümörü olan Güney, yaşasaydı ocak ayında ilk duruşmasına çıkacaktı.

18.12.2016Dünya
Paris suikastları sanığı Güney öldü

Paris suikastları sanığı Güney öldü

Fransa’nın başkenti Paris’te PKK bağlantılı 3 kadını öldürdüğü iddia edilen Ömer Güney, duruşmasına 36 gün kala öldü. Daha önce beyninde tümör olduğu saptanan Güney’in ölümünün ardından, öldürülen PKK’lıların aileleri ortak bir açıklama yaparak, "Neden bugüne kadar ifadesi alınmadı?" sorusunu yöneltti.

17.12.2016Dünya
Komisyon Gültan Kışanakı dinledi

Komisyon Gültan Kışanak'ı dinledi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı dinledi. Kışanak'a özellikle Zaman Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın ziyaretine ilişkin sorular soruldu. Komisyonda zaman zaman gergin diyaloglar yaşandı. Kışanak, Aytun Çıray'ın 'Dumanlı size geldiği zaman PKK'ya sızan istihbarat elemanlarının listesini vermiş bu doğru mu?' sorusuna tepki gösterdi. Kışanak, bu kişilerin 5 dakika görüşmek için çok ısrar ettiklerinin kendisine iletildiğini söyledi. Dumanlı'ya 'Düşün bu milletin yakasından dediğini, kalkıp gittiklerini' söyledi. İşte o diyaloglar:

25.10.2016Gündem
Gizemli kadın

Gizemli kadın

TERÖR örgütü PKK’nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Ocak 2013’te Paris’te öldürülmesine ilişkin soruşturma dosyasında dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı.

15.05.2016Gündem
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak beraat etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak beraat etti

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla açılan davadan beraat etti.

7.04.2016Gündem
Esenyurtta polis müdahalesi

Esenyurt'ta polis müdahalesi

Paris'teöldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’'in ölümyıldönümünde Esenyurt meydanında toplanan gruba polis müdahale etti.Esenyurt meydanında toplanan grup, basın açıklamasının ardından oturmaeylemi yapmak istedi.HDP Milletvekili Pervin Buldan'ın da destekverdiği eylemde polis, basın açıklamasının ardından gruba dağılmalarıyönünde uyarıda bulundu. Grubun dağılmaması üzerine kalabalığa tazyiklisu ve biber gazı ile müdahale edildi. Ara sokaklara dağılan grup da polise havai fişeklerle polise saldırdı.

9.01.2016Haber
Kadın protestosuna gözaltı

Kadın protestosuna gözaltı

İZMİR’de, kendilerini ’Kadın koordinasyonu üyeleri’ olarak nitelendiren bir grup Paris’te, hem de Silopi’de öldürülen kadınlar için basın açıklaması yapmak istedi. Kadınlara polis müdahale etti. Protestonun hemen başındaki müdahalede, aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 25’i kadın 4’ü erkek toplam 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar sırasında arbede çıktı.

9.01.2016Ege
Esenyurtta polis müdahalesi

Esenyurt'ta polis müdahalesi

Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’'in ölüm yıldönümünde Esenyurt meydanında toplanan gruba polis müdahale etti. Esenyurt meydanında toplanan grup, basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapmak istedi.

9.01.2016Gündem
Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız için Tunceli’de anıt mezar yaptırıldı

Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız için Tunceli’de anıt mezar yaptırıldı

PARİS’te 2 yıl önce uğradığı suaikast sonucu Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte hayatını kaybeden PKK’nın kurucularından Sakine Cansız için Tunceli Asri Mezarlığında anıt mezar yaptırıldı.

1.08.2015Gündem
Figen Yüksekdağ: Size savaş yaptırmayacağız, barışı katlettirmeyeceğiz

Figen Yüksekdağ: Size savaş yaptırmayacağız, barışı katlettirmeyeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Biz onlara nasıl 'Seni başkan yaptırmayacağız' deyip sözümüzü tuttuysak, bugün de onlara ikinci sözümüzü söylüyoruz, 'Sana, size savaş yaptırmayacağız, barışı katlettirmeyeceğiz' ve bu sözümüzü de tutacağız. Buna emin olun" dedi.

1.08.2015Gündem
MİT’in kod adı ‘Anne’

MİT’in kod adı ‘Anne’

PARİS’teki Kürt Enformasyon Merkezi’nde 9 Ocak 2013’de PKK bağlantılı Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak hazırlanan iddianamede suikastla ilgili olarak yakalanan tek isim olan Ömer Güney’in cezaevindeki görüşmelerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) için “Anne” kod adını kullandığı iddia edildi.

25.07.2015Dünya
Ömer Güney için dava başvurusu

Ömer Güney için dava başvurusu

Fransa’nın başkenti Paris’te 2013 yılında 3 Kürt kadının öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın tek zanlısı konumundaki Ömer Güney hakkında dava açılması talebinde bulunuldu. Yetmiş sayfalık iddianameden alıntılara yer veren Fransız gazetesi Le Monde'a göre, Paris Savcılığı, MİT şüphesi üzerinde duruyor. Gazete, "Fransız savcılık kaynakları, MİT'in, cinayetin hazırlık aşamasına katıldığını düşünüyor. Ancak MİT ajanlarının bu cinayete amirlerinin emriyle doğrudan ya da MİT yönetiminden habersiz katıldıklarına dair yeterli kanıt bulunmadığını belirtiyorlar" iddiasında bulundu.

24.07.2015Dünya
Paris cinayetleri ağır ceza yolunda

Paris cinayetleri ağır ceza yolunda

PARİS Savcılığı, 9 Ocak 2013’te Kürt Enformasyon Merkezi’nde PKK bağlantılı Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Fransız yargısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti.

16.07.2015Dünya
‘Paris cinayetleri’ soruşturması bitti

‘Paris cinayetleri’ soruşturması bitti

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te Kürt Enformasyon Merkezi’nde PKK bağlantılı Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Fransız yargısı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

22.05.2015Dünya
Mesajını okudular

Mesajını okudular

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yürüyüş ve miting düzenledi, Abdullah Öcalan’ın mesajı okundu.

9.03.2015Gündem
Diyarbakır’daki Cizre yürüyüşünde trene PKK flaması asıldı

Diyarbakır’daki Cizre yürüyüşünde trene PKK flaması asıldı

DİYARBAKIR’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl başkanlığının Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde çıkan olaylarda 6 kişinin ölümünü protesto etmek düzenlediği yürüyüşte, yüzü kapalı 1 kişi geçen trene PKK flaması astı.

19.01.2015Gündem
Sebahat Tuncel: (Cizre Emniyet Müdürü) paralel ise senin denetiminde, sen gönderiyorsun

Sebahat Tuncel: (Cizre Emniyet Müdürü) paralel ise senin denetiminde, sen gönderiyorsun

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclis Toplantısı'na katılan eş sözcü ve aynı zamanda HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Cizre'de yaşanan olayları değerlendirerek, çözüm sürecinin provoke edilmek istendiğini ileri sürdü.

17.01.2015Gündem
AVM’ye saldırıya giderken yakalanan iki YDG-H’liden biri lise öğrencisi

AVM’ye saldırıya giderken yakalanan iki YDG-H’liden biri lise öğrencisi

ŞİŞLİ’de bir AVM’ye bombalı saldırı için giderken MİT ve Emniyet İstihbarat ile Terörle Mücadele Şubesi’nin ortak çalışmasıyla yakalanan bombacılar İ.Y. ve D.O., 16 yaşında çıktı. PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi 2 kişiden D.O.’nun lise öğrencisi olduğu belirlenirken, 2 bombacı tutuklandı.

13.01.2015Gündem
Bombalı saldırı son anda önlendi

Bombalı saldırı son anda önlendi

PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi 2 kişi bombalı saldırı için yola çıkınca güvenlik güçleri alarma geçti.

9.01.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Bu çürüme ceza ile tedavi edilmez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili hapis cezasının istinaf mahkemesince usul ve yasaya uygun bulunmasını “Vesayet altındaki bir yargının alacağı karar bizim için yok hükmündedir” sözleriyle eleştirmiş. Atladığı şey ise şu: Mesele sadece hukuk, yargı, ceza ile ilgili değil; mesele insan olmak, utanmakla ilgili. Eğer Kılıçdaroğlu, “yok hükmünde” dediği istinafın da onadığı İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararının 7’nci sayfasında bulunan 8 numaralı tweet’i okursa ne dediğimi anlayacaktır.

29.06.2020

Üç suikastçı istihbaratı ciddiye alınmalı

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında elindeki önemli bir istihbaratı AK Parti hükümetiyle paylaştığını açıkladı.

21.12.2017

Açık hava reklamında AKP ezici üstünlükte

SEÇİM kampanyası için İstanbul’u dolaşırken, AKP’nin afişlerinin ezici bir üstünlüğü olduğu dikkat çekiyor.

23.05.2015