EKSTRA
MENÜ

Sahurda Beslenme

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 520 haberi bulunmuştur.

Sahurda Beslenme Haberleri

Hatalı beslenme kilo aldırıyor

Hatalı beslenme kilo aldırıyor

Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Taylan Kabalak, Ramazan ayında doğru beslenmenin önemine dikkat çekerek, "Ramazan’da özel beslenme programı uygulama geleneği nedeniyle oruç tutanların çok büyük bölümü kilo alıyor" dedi.

2.09.2008Ege
Oruç tutacaklara uyarılar

Oruç tutacaklara uyarılar

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber oruç tutacak olanlara uyarılarda bulundu. Bakanlık, yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi amacıyla, günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğine işaret etti. Bakanlık, sahuru atlamanın yaklaşık 12 saat olan açlığı, ortalama 18 saate çıkardığını belirterek, bu durumun günün daha verimsiz geçmesine neden olacağını bildirdi.

2.09.2008Kelebek
Ramazanda sıcaklara dikkat

Ramazan'da sıcaklara dikkat

Sıcak mevsime rastlayan ramazan aylarında oruç tutanların yeterli miktarda sıvı almaya dikkat etmesi gerektiği bildirildi.

1.09.2008Kelebek
Güllaçsız Ramazan mı olur

Güllaçsız Ramazan mı olur?

Osmanlı'dan günümüze saraylar ve evlerdeki Ramazan davetlerinin gözdesi güllaç, iftar sofralarının en çok tercih edilen tatlısı.

Reflü oruca engel mi

Reflü oruca engel mi?

Kadıköy Şifa Hastanesi'nin Reflü merkezindeki artış; Ramazan ayının gelmesiyle yüzde 30'lara varıyor. Ramazan ayı boyunca yanlış beslenen kişiler, Reflü olma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

25.09.2007Sağlık
Çocuk iftarları

Çocuk iftarları

Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Sevgi Özküzne: "Eskiden ramazanda çocuklar için ayrı iftar düzenlenirdi. Bir arada oruç açmanın zevki, masalları, tekerlemeleri, bilmeceleri, Karagöz ve Hacıvat’ı, davulcusu, Nasreddin Hocası ile emsalsiz güzellikteydi. Çocuk iftarlarında miniklere ayrıca hediye olarak bayrak da verilirdi’’ dedi.

21.09.2007Ege
Ramazanda kilo almama ve sağlığı bozmama rehberi

Ramazanda kilo almama ve sağlığı bozmama rehberi

Ramazanda dini görevinizi yerine getirirken kronik hastalığınız varsa, diyetteyseniz veya kilo almaktan çekiniyorsanız bazı detaylara dikkat etmenizde yarar var. Uzmanların önerisi, sürekli ilaç alması gerekenler, diyabetliler, kronik böbrek yetmezliği, kanser, kalp ve tansiyon, bazı beyin hastalıkları (Parkinson, sara gibi), ciddi mide sorunları bulunanların oruç tutmaları.

20.09.2007Kelebek
Hastalara oruç uyarısı

Hastalara oruç uyarısı

DENİZLİ Devlet Hastanesi'nde görevli Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, “Böbrek yetmezliği, akciğer yetmezliği, karaciğer yetmezliği, ağır hipertansiyonlular, şeker hastaları, kanser hastaları gibi ağır hastalığı olan kişiler oruç tutamazlar” dedi.

17.09.2007Sağlık
Sağlıklı oruç önerisi

Sağlıklı oruç önerisi

Ramazan ayında oruç tutanlar genelde yediklerine, içtiklerine pek dikkat etmez. Diyetisyen Burçin Çelikezer, keyifli bir Ramazan için öneriler sıraladı.

14.09.2007Ege
Hedef 200 bin kişi

Hedef 200 bin kişi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ramazan nedeniyle onbinlerce kişiye gıda ve para yardımı yapacak. Kurban Bayramı’na kadar devam edecek gıda yardımı 200 bin kişiye ulaştırılacak. En az 15 bin kişiye de 200 YTL’lik bayram çekleri dağıtılacak.

13.09.2007Ege
Sağlık Bakanlığından Ramazan uyarıları

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan uyarıları

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için gün içerisinde en az üç öğünün tamamlanması, bu nedenle de sahur öğün atlanmaması gerektiği bildirildi.

13.09.2007Sağlık
Sahurda çok çeşitli yemeyin

Sahurda çok çeşitli yemeyin

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Uzun, yurt dışında yapılan araştırmalarda, oruç tutan kalp hastalarında zararlı kolesterolün azaldığı, faydalı kolesterol denilen HDL-C'nin yüzde 30 oranında arttığının tespit edildiğini bildirdi.

13.09.2007Sağlık
Ramazan’da sebze ağırlıklı beslenin

Ramazan’da sebze ağırlıklı beslenin

Ramazan ayında, sağlıksız ve dengesiz beslenen kişilerde halsizlik, depresyon, mide ağrısı, hazımsızlık, tansiyon düşmesi gibi bir çok sağlık problemi yaşanabiliyor. İftar ve sahurda tüketilen gıdalara dikkat edilmesini öneren uzmanlar ağır ve yağlı gıdaların yerine hafif, posalı ve sebze ağırlıklı beslenmeyi öneriyor.

12.10.2006Gündem
En çok yapılan diyet hataları

En çok yapılan diyet hataları

Sadece salata ve meyve yiyerek kilo vermeye çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu aslında birçok kişinin yaşadığı bir problem ve çoğunlukla diyet sırasında yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Biz de diyetisyen Aşkın Yüksel ile en çok yapılan diyet hataları ve çözümleri üzerine konuştuk.

9.10.2006Kelebek
Ramazanı kilo almadan geçirin

Ramazan'ı kilo almadan geçirin!

Ramazan ayında beslenme şekli ve saatleri değişir. Birkaç kilo fazla ile ay kapatılır. İşte bu ayı kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için örnek mönüler...

Bir yıldır ramazan bekleyen bakliyatçı ’zamlı iftar’ yaptıracak

Bir yıldır ramazan bekleyen bakliyatçı ’zamlı iftar’ yaptıracak

Ramazan ayı dolayısıyla bakliyat ürünlerinde yüzde 30’luk talep artışı olduğunu belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, "Ramazan dolayısıyla bakliyatta suni fiyat artışları yaşanıyor. Bu artışlar için 11 aydır pusuda bekleyenler var. Talep patlamazsa bile arzı kısıyorlar. ’Fiyatlar artacak daha fazla ürün alayım’ diye düşünen tüketiciler de, buna zemin hazırlıyor" diye konuştu.

22.09.2006Ekonomi
Beslenmenize özen gösterin

Beslenmenize özen gösterin

Bir ay boyunca tutulan orucun ardından bayramda aşırı yemek ve tatlı tüketimi, sağlık sorunlarına yol açabilir.

3.11.2005Kelebek
Tablo gibi iftar sofraları

Tablo gibi iftar sofraları

Ünlü Türk Ressamı Hoca Ali Rıza'nın "İftar Sofrası" tablosu, sağlıklı ve hafif yiyeceklerle oruç açmada ilham kaynağı oldu. Uzmanlar, esas yemeğe yaklaşık 1.5 saat sonra geçilmesini öneriyor.

İftar ve sahurda ziyafet çekilmez

İftar ve sahurda ziyafet çekilmez

Müzik dünyasının duayenlerinden Ali Kocatepe, yıllardır orucunu aksatmayan ünlülerden... Beslenmesine çok dikkat ettiğini, iftar ve sahur sofralarında ziyafet çekenlere şaşırdığını söyleyen Kocatepe’yi çıldırtansa, camilerin kötü ses tesisatları!

24.10.2005Kelebek
Ramazanda midenize dikkat

Ramazanda midenize dikkat!

İftarda çok yemek yemek reflü hastalarının şikayetlerini çoğaltıyor.

Oruç enerji biriktirir

Oruç enerji biriktirir

Ramazan ayı ve oruç ruhsal detoksun bilinen en etkili ilacıdır.

İftarda karbonhidrata dikkat

İftarda karbonhidrata dikkat!

Ramazanda yanlış beslenme alışkanlığı sağlıktan edebilir.

Baykent uyarıyor

Baykent uyarıyor!

Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi oruç, kabız, yanlış bilgisayar kullanımı ve sigara konularında sizi uyarıyor!

Kilo almamak için...

Kilo almamak için...

Ramazanda yanlış beslenme alışkanlıkları çoğu zaman ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Ramazanda sağlıklı beslenin

Ramazan'da sağlıklı beslenin

Ramazan ayında özellikle mide rahatsızlıklarında ciddi artış görülüyor. İftarda çok yemek yemek, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmak reflü hastalarının şikayetlerini çoğaltıyor.

Ramazanda diyet olmaz

Ramazanda diyet olmaz

Ramazan'ı yemek ya da yememek üzerine değil, beden ve ruhunuzu terbiye etmek üzere kurgulamalısınız.

Ramazanı kilo almadan geçirebilirsiniz

Ramazanı kilo almadan geçirebilirsiniz

Ramazan ayında beslenme şekli ve saatleri değişir. Birkaç kilo fazla ile ay kapatılır. İşte bu ayı kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için örnek mönüler...

Sahura kalkmaya üşenmeyin, sık ve az yiyin

Sahura kalkmaya üşenmeyin, sık ve az yiyin

l Oruç tutarken bir gün içinde hangi besinleri ne miktarlarda tüketmeliyiz?

6.10.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Tuzu azaltmak için 10 emir

Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı çok önemli bir araştırma sonucuna göre Türk halkı eskisinden daha fazla tuz tüketiyor. Bu iyi bir haber değil. Çünkü aşırı tuz tüketimi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

2.09.2008

Doğal yollardan zayıflayın

Doğal Ürünler Uzmanı Volkan Kurt, Mahmure kullanıcılarının bitkisel zayıflama ile ilgili sorularına cevap veriyor.

4.03.2008

Tiroit nodülü neden oluşur

Her gün onlarca elektronik posta ve mektup alıyoruz.

24.09.2007

Yumurta aklanıyor mu

Yumurtanın eski itibarının iade edilip edilmeyeceğini tartışmadan evvel yeni ve çok önemli bir bilgiye değinmek istiyorum.

19.09.2007

Lenfomanın tedavisi mümkün

Eğer sürekli kilo kaybediyor ve herhangi bir sebebe bağlayamadığınız terlemeler, özellikle gece terlemeleri ve bunlara eşlik eden ilerleyici bir yorgunluk problemlerinden yakınıyorsanız ve bu belirtilere zaman zaman tekrarlayan, bir süre sonra sürekli hale gelen ateş de eklenmişse, ateşinizi başka bir sebebe bağlamakta güçlük çekiyorsanız sorunun "lenf sistemi"nden kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

17.09.2007

Tuz kısıtlaması kalp hastalığı riskini azaltır mı

Hastalarımızın muayenesi tamamlanıp, reçeteleri hazırlandığında son bölüm "yeme-içme faslı"dır.

12.09.2007

Ellerim neden soğuk

El ve ayakların fazlaca üşümesi, zaman zaman soluk ve hafif mor bir görünüm alması, bilhassa kadınlar ve genç kızlarda sık rastlanan bir sorundur.

10.09.2007

Oruçla hem beden hem ruh iyileşiyor

Bizi iç hesaplaşmalar yapmaya, yanlışlarımızı, doğrularımızı gözden geçirip fazlalıklarımızı atmaya, ailemiz, dostlarımız, akrabalarımızla ve yaşadığımız toplumla kaynaştırmaya yarayan en güzel zamanlardan birini kutlamaya hazırlanıyoruz.

9.09.2007

Oruç enerji biriktirir

Orucun ‘içinizdeki doktor’u göreve çağıran doğal bir iyileşme aracı olduğunu düşünebilirsiniz. Oruç tutanların yetenekli bir ‘içsel doktor’un koruması ve tedavisi altına girdiğini bilirseniz, aç kalmanıza rağmen bağışıklık sisteminizin niçin daha da güçlendiğini anlamakta zorluk çekmezsiniz.

6.10.2005

Ramazanda diyet olmaz

Ramazan ile birlikte hoş bir telaş başlar: Nasıl besleneceğiz?.. Doktor veya diyet uzmanı ile karşılaşanların ilk sorusu neleri yiyeceği ya da yemeyeceğidir.

3.10.2005

Ramazanda diyet olmaz

Ramazan ile birlikte hoş bir telaş başlar: Nasıl besleneceğiz?.. Doktor veya diyet uzmanı ile karşılaşanların ilk sorusu neleri yiyeceği ya da yemeyeceğidir.

3.10.2005