EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Sahur

Sahur ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sahur haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.442 Sahur haberi bulunmuştur.

Sahur Haberleri

Şehitler Parkına top

Şehitler Parkı'na top

KARABÜK’teki Şehitler Parkı’na, 1937 yapımı sahra tipi top konuldu. Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer topun şehitlerin anısına parka konulduğunu belirterek, “Top, Türkiye’nin gücünü ve ülke bütünlüğünde ne kadar kararlı olduğumuzu simgeliyor” dedi.

22.11.2006Gündem
AKP’yi sevmeyen Yılmaz’a gidiyor

AKP’yi sevmeyen Yılmaz’a gidiyor

TOPLAM 12 ilçesi, 9 beldesinde 360 bin kişinin yaşadığı, onların da 160 bininin oy kullandığı bir yer burası ama sanırsınız ki, Rize’yi alan, Türkiye’yi de alır. İki başbakan çekişince, gürültü kaçınılmaz oluyor tabii.

19.06.2007Gündem
Sahur programı sunacak

Sahur programı sunacak

Türk Sanat Müziği'nin sevilen sesi Umut Akyürek, ramazan ayında TV8'de sahur programı sunmaya hazırlanıyor.

21.08.2007Gündem
Yazlık otellerde Ramazana hazırlanıyor

Yazlık otellerde Ramazan'a hazırlanıyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, yaz sezonu sonuna gelen Ramazan nedeniyle yazlık otel ve tesislerin de oruç tutanlara yönelik çeşitli hazırlıklar yaptığını belirterek, tatillerini bu dönemde geçirmek isteyenlere yönelik hizmette sorun yaşanmayacağını duyurdu.

25.08.2007Gündem
Ramazanda tatil yapan hizmette sorun yaşamayacak

Ramazanda tatil yapan hizmette sorun yaşamayacak

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, yaz sezonu sonuna gelen ramazan nedeniyle yazlık otel ve tesislerin de oruç tutanlara yönelik çeşitli hazırlıklar yaptığını belirterek, hizmette sorun yaşanmayacağını duyurdu.

25.08.2007Kelebek
Tavukçunun Kara Eylül de ramazan umudu

Tavukçunun "Kara Eylül" de ramazan umudu

Tüketici giderlerinin arttığı Eylül ayında satışlarının düşmesinden yakınan tavuk üreticileri, bu yıl Ramazan'ın Eylül'e denk gelmesiyle umutlandı.

8.09.2007Gündem
With Ramazan approaching, President Gul heads off to the Southeast

With Ramazan approaching, President Gul heads off to the Southeast

President Abdullah Gul, who heads off on his first national trip tomorrow to the Turkish Southeast, will eat his first "iftar," or traditional Ramazan evening meal, on September 13 with Turkish soldiers in Sirnak.

10.09.2007Gündem
Ramazanda beslenmeye dikkat

Ramazan'da beslenmeye dikkat

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, Ramazan ayınında günlerin uzun olması nedeniyle, beslenme biçiminin normalden farklılık göstermemesi gerektiğini söyledi.

11.09.2007Sağlık
Sahurda çok çeşitli yemeyin

Sahurda çok çeşitli yemeyin

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Uzun, yurt dışında yapılan araştırmalarda, oruç tutan kalp hastalarında zararlı kolesterolün azaldığı, faydalı kolesterol denilen HDL-C'nin yüzde 30 oranında arttığının tespit edildiğini bildirdi.

13.09.2007Sağlık
Sağlık Bakanlığından Ramazan uyarıları

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan uyarıları

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için gün içerisinde en az üç öğünün tamamlanması, bu nedenle de sahur öğün atlanmaması gerektiği bildirildi.

13.09.2007Sağlık
Gündüz boşaltılan bina, gece çöktü

Gündüz boşaltılan bina, gece çöktü

BURSA’da dün duvarlarında ve kolonlarında çatlaklar meydana gelmesi nedeniyle boşaltılan 3 katlı binanın mutfak duvarı sahur saatinde büyük bir gürültü ile çöktü.

13.09.2007Gündem
İstanbul’da 18 ilçede davul yok

İstanbul’da 18 ilçede davul yok

İSTANBUL’un bazı ilçelerinde ramazan davulcularına izin verilmedi.

13.09.2007Gündem
Bir büyük sahabe: Sabit bin Kays

Bir büyük sahabe: Sabit bin Kays

İslam tarihini, Allah Resulü’nün etrafındaki o muhteşem hayatları incelediğimizde her bir teferruatın hayret verici bir rahmete, hayret verici bir güzelliğe ve geleceğe ışık olduğunu görürüz. Kime sorulursa sorulsun, Hz. Ebubekir tanınır, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Aişe bilinir. Bunu hak etmişti o büyük insanlar.

13.09.2007Gündem
İftarda her otelde bir fasıl grubu var

İftarda her otelde bir fasıl grubu var

Her yıl İstanbul’un ünlü otelleri Ramazan ayında çok zengin mönülerle iftar saatleri düzenliyor. Son yıllarda bu iftar saatlerine fasıl müziği eşlik etmeye başladı. Bu sene hemen hemen tüm otellerde iftarda fasıl müziği var. Misafirler, iddialı şeflerin hazırladığı özel iftar sofralarında, çeşitli fasıl gruplarının çalacağı Türk müziği eşliğinde oruçlarını açacaklar. İşte otellerden iftar sofraları.

13.09.2007Kelebek
Bitlisliler, Ramazan ayını susuz geçiriyor

Bitlisliler, Ramazan ayını susuz geçiriyor

BİTLİS'te yaşanan içme suyu kesintileri, kent halkına zor anlar yaşatıyor. Ramazan ayında susuz kalan Bitlisliler, su ihtiyaçlarını eski çeşmelerden karşılamak zorunda kalıyor.

16.09.2007Gündem
Kime sadaka verilir

Kime sadaka verilir

Özellikle Ramazan aylarından yardımlaşma ve dayanışma artınca, biraz da konulara yabancı olanlarımız tarafından merak edilen bir husus vardır; sadaka kime verilir, kime verilmez?

16.09.2007Gündem
Sohbetlerin hikmeti

Sohbetlerin hikmeti

Ege Kültür Vakfı Başkanı Azra İnmeler, "Değişen koşullar eski ramazan alışkanlıklarını ortadan kaldırdı. Sahura kadar yapılan sohbetler toplumsal dayanışmayı ve birlikteliği güçlendiriyordu. Bunları dinleyen çocuklar da büyük dersler alırdı" dedi.

17.09.2007Ege
Eşini sahurda boğdu

Eşini sahurda boğdu

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir kişi, sahurda tartıştığı eşini boğarak öldürdü.

18.09.2007Gündem
Kudüs topuna engel

Kudüs topuna engel

20 yıldır sahur ve iftarda Kudüs’teki ramazan topunu patlatan Recai Sanduka, bu yıl İsrail’den zar zor izin alabildiğini iddia ediyor. İngiliz The Times Gazetesi’ne göre 7 ayrı makamdan onay alan Sanduka, 2 bin dolarlık patlayıcı kursundan geçmezse gelecek ramazan ayında topa veda etmek zorunda kalabilir.

18.09.2007Dünya
Belgesiz davulculara gürültü cezası

Belgesiz davulculara gürültü cezası

İZMİR'in Yeşilyurt semtinde izin belgeleri olmadığı halde sahur vakti davul çalan A.S. ve S.K., polis ekipleri tarafından yakalandı. Zanlılara Kabahatler Kanunu'na göre, ‘gürültü yapmaktan’ 58'er YTL para cezası kesildi.

19.09.2007Gündem
Mezarlıkta Fatiha’yı ihmal etmeyin

Mezarlıkta Fatiha’yı ihmal etmeyin

En yakın mezarlığı ziyaret ediniz. Mezarlar arasında bir dolaşın. Ne bir ses, ne bir hareket, ne bir şikáyet ne de bir kahkaha sesi duyamazsınız. Suskundurlar, konuşamazlar. Yaşadıklarını anlamazlar.

19.09.2007Gündem
Ramazanda kilo almama ve sağlığı bozmama rehberi

Ramazanda kilo almama ve sağlığı bozmama rehberi

Ramazanda dini görevinizi yerine getirirken kronik hastalığınız varsa, diyetteyseniz veya kilo almaktan çekiniyorsanız bazı detaylara dikkat etmenizde yarar var. Uzmanların önerisi, sürekli ilaç alması gerekenler, diyabetliler, kronik böbrek yetmezliği, kanser, kalp ve tansiyon, bazı beyin hastalıkları (Parkinson, sara gibi), ciddi mide sorunları bulunanların oruç tutmaları.

20.09.2007Kelebek
Sahura orkestra eşliğinde kalkıyorlar

Sahura orkestra eşliğinde kalkıyorlar

Kocaeli'nin Bekirpaşa beldesinde yaşayan Makedonya göçmenleri, kültürlerini yaşatmak için sahura orkestra eşliğinde kalkıyorlar.

23.09.2007Gündem
Namık Ekin, rekor denemesine başladı

Namık Ekin, rekor denemesine başladı

Emekli SAT komandosu 65 yaşındaki Namık Ekin, “Bir denizden diğer denize yüzme rekoru” denemesine başladı.

27.09.2007Gündem
Sahurda patlama korkuttu

Sahurda patlama korkuttu

ÇANAKKALE’de beyaz eşya tamiri yapan dükkanda meydana gelen şiddetli patlamayla birlikte yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürülürken, patlamanın etkisiyle çevredeki çok sayıda işyerinin camları kırıldı. Sahur vakti meydana gelen patlama sırasında ölen ya da yaralanan olmadı.

28.09.2007Gündem
Hem iftar yapıp hem eğleniyorlar

Hem iftar yapıp hem eğleniyorlar

Yenimahalle Belediye Başkanlığı, ilçede kurduğu dev Ramazan çadırında, vatandaşların iftar yapmalarını sağladığı gibi aralarında fasıl, animasyon, Hacivat-Karagöz, Nasrettin Hoca ve sihirbazın yer aldığı geniş yelpazeli kültür-sanat etkinlikleri de düzenliyor.

28.09.2007Gündem
Sahurda patlama

Sahurda patlama

Çanakkale’de önceki gece saat 04.30 sıralarında beyaz eşya tamiri yapan bir dükkanda şiddetli patlama meydana geldi.

28.09.2007Ege
Sahura Aman Bre Deryalar ile kalkıyorlar

Sahura Aman Bre Deryalar ile kalkıyorlar

Kocaeli’nin Bekirpaşa İlçesi’nde, Güneş Sokak’a ramazan davulcuları giremiyor. Çünkü bu sokakta ramazan davulu yerine, ramazan orkestrası var. Klarnet, akordeon, saksofon, davul ve darbukadan oluşan orkestra, Makedon türküleri çalarak sokak sakinlerini sahurda kaldırıyor.

28.09.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Şoförler Odası’nda neler oluyor

ANKARA Şoförler Odası adını Afganistan Şoförler Odası olarak değiştirmeli...

24.10.2006

Ramazanınız mübarek olsun

Kiminiz günler önceden başladınız Ramazan hazırlıklarına, kiminiz iş güç telaşı derken "evde ne varsa" deyip hazırlık yapmadınız.

12.09.2007

Sağlıklı bir Ramazan için

Suyun vücudumuz bakımından ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bu köşede defalarca yazmıştık.

14.09.2007

Lenfomanın tedavisi mümkün

Eğer sürekli kilo kaybediyor ve herhangi bir sebebe bağlayamadığınız terlemeler, özellikle gece terlemeleri ve bunlara eşlik eden ilerleyici bir yorgunluk problemlerinden yakınıyorsanız ve bu belirtilere zaman zaman tekrarlayan, bir süre sonra sürekli hale gelen ateş de eklenmişse, ateşinizi başka bir sebebe bağlamakta güçlük çekiyorsanız sorunun "lenf sistemi"nden kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

17.09.2007

Düşük tansiyon tehlikeli mi

Yorgunluk, tekrarlayan baş dönmeleri ve bayılma nöbetleri yakınmaları ile birçok defa muayene olan orta yaşlı kadın hastam, bu şikayetlerinin neredeyse 10-15 yıldır sürüp gittiğini ve artık bunaldığını söylüyordu.

18.09.2007

Yumurta aklanıyor mu

Yumurtanın eski itibarının iade edilip edilmeyeceğini tartışmadan evvel yeni ve çok önemli bir bilgiye değinmek istiyorum.

19.09.2007

Mahalle baskısı, aile baskısı, koca baskısı

Sevgili üniversite hocam Prof. Şerif Mardin "Mahalle baskısına dikkat" diye uyarıyor.

20.09.2007

Tiroit nodülü neden oluşur

Her gün onlarca elektronik posta ve mektup alıyoruz.

24.09.2007

Mahalleden çıkış

"MÜSLÜMAN mahallesinde salyangoz satmak".

26.09.2007