EKSTRA
MENÜ

Sahur

Sahur ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sahur haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.439 Sahur haberi bulunmuştur.

Sahur Haberleri

Ramazanı kilo almadan geçirin

Ramazanı kilo almadan geçirin

Ramazan ayında beslenme şekli ve saatleri değişir. Birkaç kilo fazla ile ay kapatılır. İşte bu ayı kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için örnek mönüler...

Yazar ve oyuncu Hasan Nail Canat öldü

Yazar ve oyuncu Hasan Nail Canat öldü

Oyuncu ve yazar Hasan Nail Canat (61),geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
Hasan Nail Canat'ın, Necip Fazıl Kısakürek anısına şairin aynı adlı şiirinden esinlenerek yazdığı ”Aynalar Yolumu Kesti” adlı oyunu, dün akşam Üsküdar Belediyesi İftar Vapuru'nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın önünde sergilendi.

21.10.2004Gündem
Sağlıklı beslenme nasıl olmalı

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenme kurallarına uyarsanız çok daha rahat edersiniz.

Oruç tutarken kilo vermenin formülü

Oruç tutarken kilo vermenin formülü

Pek çok kişi Ramazan'da şişmanladığından yakınıyor. Bilinçsizce yapılan beslenme hataları, gün boyu bir şey yenmemesine rağmen kilo aldırıyor. İftar ve sahur mönülerinde uzmanların önerilerine kulak verirseniz, Ramazan'dan zayıflamış olarak çıkabilirsiniz.

Ramazan hırsızı

Ramazan hırsızı

Yıllar önceydi. Çocuktuk henüz. Ramazan yine bu mevsimlerdeydi. Yazın sonları, kışın başları gibi… Damdan yeni inilmiş ama henüz pencereler açık uyunuyordu geceleri. Sahura kalkıldığında, komşular birbirinin sesini duyuyor, sahurluk yiyecek ikramları oluyordu evler arasında… Ezan vaktine kadar bir araya gelip sohbetler ediliyor, çaylar içiliyordu… (Mustafa Öncel e-dostum bir Ramazan hikayesi göndermiş bize. Geciktirmeden kullanıyorum.)

27.10.2004Kelebek
Kuran Kursu’nun en başarılı öğrencisi

Kuran Kursu’nun en başarılı öğrencisi

Sağ olsunlar, eş dost bize omuz veriyor son günlerde. Şu mubarek Ramazan’da, bu sayede bir iki sahur hikayesi, iftar hikayesi attırabiliyorum ben de. Bu sefer ‘Kuran Kursu’nun en başarılı öğrencisi’nin hikayesini aktarıyorum size. Bilin bakalım kimin çocukluk anısıdır bu? Benim mi?

28.10.2004Kelebek
Mezarlıkta bulunan ramazan topu

Mezarlıkta bulunan ramazan topu

Vahit korkuyla sindi çukura. O anda yer müthiş bir gürültüyle sarsıldı. Top nihayet patlamıştı ama patlayan sanki ramazan topu değil, bombaydı. Karamürsel ahalisinin korkudan iştahı kesilmiş, bazı evlerde camlar kırılmıştı. Zeytin ağaçları da dilek ağacına dönmüştü.

2.11.2004Kelebek
Kralları ağırlayan iki yüzyıllık binada eğitim yolculuğu

Kralları ağırlayan iki yüzyıllık binada eğitim yolculuğu

Geçmişte manastır ve kiliseydi. 15. yüzyılda İtalya’daki Monte Cassino benediktenlerinin yönetimine bırakılınca adı bu Hıristiyan tarikatına adını veren azizin, Saint Benoit’nın ismini aldı.

23.04.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Buz gibi hoşafın sırrı

Sultan Mahmut devrinin ünlü Şeyhülislamlarından Dürrizade’nin sunduğu iftar yemeklerinin ünü saraya dek ulaşmış.

19.10.2004

Tüller içinde limonlar

Şimdi, Osmanlı’nın son yıllarında Balıkhane Nazırlığı yapan Ali Rıza Bey’e kulak verelim ve o dönemde hazırlanan iftar sofralarının şıklığından dem vuralım.

20.10.2004

Oruç vakti yemek yiyene sınır dışı cezası

Altmışlı yıllarda Hacc seferleri düzenleyen, hacı adaylarına “delillik” yapan Hacı Hidayet adlı bir tanıdığım vardı.

21.10.2004

Hayali fener gibi

Osmanlı döneminde akşam saatlerinde dükkan açma izni sadece ramazana mahsusmuş. O nedenle ramazan akşamlarında alışveriş mahalleri çok hareketliymiş.

24.10.2004

Savaş yıllarında

Kurtuluş Savaşı yılları. Ramazan da savaşın etkisiyle daha bir soluk geçiyor. Her zaman orucunu zemzemle, hurmayla bozan ve altmış beş ramazan görmüş olan büyükhanım, şahadet parmağını tuza banıyor.

25.10.2004

Kışa Hazırlık - 1

Osmanlı mutfağının ünlü tatlılarından biri olan elmasiyeyi bilmeyenler için, bu özel tatlıyı tanıtalım. Bir tür meyveli jöle elmasiye. Biz bugün yaparken jöle ya da yaprak jelatin kullanıyoruz ama Osmanlı döneminde yapılışı biraz daha zahmetliymiş.

26.10.2004

Şişli’de bir iftar

İftara 10 dakika kala Şişli Camii Pasajındayım. Esnafta tatlı bir telaş. Kiminin annesi elinde bir tencere et yemeğiyle gelmiş, kimi pideleri kapmış.

27.10.2004

İftar Sofrasının Sultanı:.Pide

Ramazan pidesi olarak bildiğimiz ve ekmek hamurunun biraz daha cıvık olanından yapılan pide, ekmek hamurundan farklı olarak fırının kapağı açık pişirilir.

28.10.2004

Saçları böyle de güzel

Mehmet Aslantuğ ve eşi Arzum Onan, önceki akşam nadir göründükleri İstanbul gecelerinin tadını çıkardılar. Nişantaşı’ndaki bir kulüpten çıkışta objektifimize takılan çiftin neşeleri yerindeydi.

1.11.2004

Yeniçerilere giden baklavalar

"Ramazan geldi hoş geldi, Baklava tepsisi boş geldi"

1.11.2004

Kışa Hazırlık - 1

Evin küçüğünün, iftar saatine 10-15 dakika kala yerine getirmesi gereken önemli bir görevi vardır : Fırına gidip sıcak sıcak ramazan pidelerini almak.

1.11.2004

Garip davulcu

ÖZETLİYORUM, son derece kibar bir okurumdan şu serzeniş iletisi geldi:

‘Türkiye’deki Hıristiyan ve Musevilerin her yortusunu kutluyorsunuz ama, şu biz ‘garip’ Müslümanların Ramazan’ını şimdiye kadar neden tebrik etmediniz’

1.11.2004

Garip davulcu

ÖZETLİYORUM, son derece kibar bir okurumdan şu serzeniş iletisi geldi:

‘Türkiye’deki Hıristiyan ve Musevilerin her yortusunu kutluyorsunuz ama, şu biz ‘garip’ Müslümanların Ramazan’ını şimdiye kadar neden tebrik etmediniz’

1.11.2004

‘Aşçı Güzeli’ olmadan olmaz

Ramazanda iftar masasında çorba olmazsa olmaz. Her gün birbirinden güzel çorbalar, sofralara gelir.

2.11.2004

Diyabet ve oruç

Şeker hastalığı olarak da bildiğimiz diyabet, oruç tutmayı engeller mi? Diyabet hastaları üç ana öğün ve üç de ara öğün yemelidirler çünkü, vücutlarında eksik salgılanan insülin ancak bu sık sık ve belli miktarda yenen yemeklerle dengeli bir şekilde kullanılır.

4.11.2004

Ramazan: Dikkat ayı

İftara üç dakika kalmış. On saniyede bir saate bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Sofrada çeşit çeşit yemek sizi bekliyor. Ancak dikkatli olmazsanız iftarda ya da sahurda yediğiniz yiyecekler ramazandan önceki kilonuzun iki veya üç kilo artmasına neden olabiliyor.

5.11.2004

TMSF, Tatlıses Show’a ‘Dur’ dedi

GEÇEN hafta cuma günü bu köşede bir okur eleştirisi yayınlandı.

7.11.2004

Ramazanda eğlence

Kim ne derse desin, ramazan deyince akla gelen ilk sözcüklerden biriymiş Direklerarası.

8.11.2004

Maniler duyulmaz oldu

"Akşamdan pilavı pişirdim/ Gene karnımı şişirdim/ Çok mani diyecektim ama/ Defteri yolda düşürdüm." Artık oturduğumuz apartmanlar çok katlı olduğundan duyamıyoruz davulcu manilerini.

8.11.2004

Ramazanda eğlence

Kim ne derse desin, ramazan deyince akla gelen ilk sözcüklerden biriymiş Direklerarası.

8.11.2004

Minareler arasındaki yıldızlar

"Gökten yıldızları alıp minareler arasına yazı yazmak" yabancı bir gezgin ilk kez Türkiye’de gördüğü mahyalar için böyle demiş işte.

9.11.2004

Unutma beni dolması

Osmanlı döneminde gedikli, bir meyhaneye girdiğinde, tezgahta hazır bekleyen mezeler olurmuş.

10.11.2004

Çiçekli Bayram Namazı

Bugün şerife. Yani arifenin bir gün öncesi. Bayram sabahları, birçok evin erkeği sabahın erken saatinde kalkar, bayram namazına gider.

11.11.2004

Özgürlük ve başkalarının hayatı

ŞU günlerde bir televizyon dizisinde rol alan bir hanım arkadaşım anlattı. Bir dinlenme arasında çekimin yapıldığı hastanenin kantininden kahve alıp asansöre biniyor.

29.11.2004