EKSTRA
MENÜ

Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı Yiyecekler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sağlıklı Yiyecekler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.255 Sağlıklı Yiyecekler haberi bulunmuştur.

Sağlıklı Yiyecekler Haberleri

6 Adımda Kilo Verdiren Bahar Reçetesi

6 Adımda Kilo Verdiren Bahar Reçetesi

Kış yaklaşırken hafiflemenin tam zamanı! Sağlıklı yiyecekler tüketerek bu kışı fit ve enerjik bir şekilde karşılayabilirsiniz. Yazın aldığınız fazla kilolarınızdan arınmak için bahar reçeteniz bizden!

Yemek seçen çocuğunuzu nasıl sağlıklı beslersiniz

Yemek seçen çocuğunuzu nasıl sağlıklı beslersiniz?

Çocuklarda iştahsızlık en çok 2-5 yaşları arasında yaygındır. Bu yaşlarda onun küçük midesine küçük lokmalarla büyük besin değerlerinin girmesini sağlamanız gerekmektedir ve eğer yemek seçen çocuğunuz var ise bu dönem bir hayli zor olur. Onların öngörülemeyen yeme alışkanlıkları ve sınırlı gıda tercihleri bu dönemi zorlaştırır. Çocuğunuzda sağlıklı beslenme davranışını pozitif olarak ona empoze etmek için bu basit stratejileri benimsemeyi deneyebilirsiniz.

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik”

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik!”

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik!”… Günümüzde pek çok anne babadan böyle bir serzenişi duymak ve çözüm arayışlarına tanık olmak mümkün. Özellikle de çocukları zorlu bir ergenlik süreci geçiriyorsa...

Kalbinizi seviyorsanız yemeniz gereken 43 gıda

Kalbinizi seviyorsanız yemeniz gereken 43 gıda

Kalp sağlığınız için neler yemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı?

Beslenmenin amacı, canlılığın devam ettirilmesi ve günlük aktivitelerimiz için enerji sağlanması. Ancak çocuklukların beslenmesinin, erişkinlerden farklı olarak önemli bir amacı daha var. Çocukluk yaş grubunun en önemli özelliği, süregelen büyüme. Büyüme ve beslenme arasındaki ilişki nedeniyle, çocuklarda beslenmenin en önemli amaçlarından biri de büyümenin çocuğun genetik potansiyeli doğrultusunda en iyi şekilde sürdürülmesi. Burada önemli bir hatırlatma yapmakta yarar var. Beslenme her yaşta yaşamsal olup, çocukluk yaş grubunda büyümenin temelini oluştursa da, hiçbir besin çocuğu genetik potansiyelinin ötesine taşıyamaz.

26.11.2018Eğitim
Sivilce Savaşçısı 7 Besin

Sivilce Savaşçısı 7 Besin

Dürüst olalım, her ne kadar makyajla kapattığımızı düşünsek de sabah aynada gördüğümüz o sivilce tüm moralimizi bozuyor. Sivilcelerden kurtulmak için maskeler, sivilce kremleri, dermo kozmetik ürünler gibi birçok ürüne sarılıyoruz. Peki tertemiz bir cilde sahip olmaya, sivilcelerden kökten kurutulmaya ne dersiniz?

17.12.2018Kişisel Bakım
Modern Zamanın Hastalığı: Krono-Aksaklık Nedir

Modern Zamanın Hastalığı: Krono-Aksaklık Nedir?

Yediklerimiz, egzersiz sıklığımız, ne kadar uyuduğumuz hakkında hepimiz kafa yoruyoruz. Ancak en az bunlar kadar önemli bir faktör daha var: Vücudun iç saatine aykırı yaşamamaya özen göstermek… Aksi takdirde siz de bir modern çağ sorunundan, krono-aksaklıktan nasibinizi alabilirsiniz…

Nasıl hamile kalabilirim Hamile kalmanın yolları

Nasıl hamile kalabilirim? Hamile kalmanın yolları

Hamile kalmak için en uygun zaman hangisi? Hamile kalma ihtimalinizi artırmak için beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz? Hamile kalmak istiyorsanız vakit kaybetmeden yapmanız gereken beslenme değişikliklerini ve dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Hamile kalmak isteyen kadınlar için derlediğimiz bu yazımızda hamile kalmanın yollarını detaylarıyla ele aldık.

Bu Besinleri Tüketmek Mutlu Ediyor

Bu Besinleri Tüketmek Mutlu Ediyor

Hayatımıza huzur ve mutluluk getirmenin iyi bir uyku çekmek, meditasyonla ruhumuzu dinginleştirmek, sevdiklerimizle zaman geçirmek, gülmek gibi pek çok yolu var. Ancak öyle bir şey var ki bizi mutlu ettiği ve daha iyi hissettirdiği artık bilimsel olarak da kanıtlandı: Yemek! Doç. Dr. İsmet Tamer, yediğimizde bizi mutlu eden besinleri anlattı…

Nasıl hamile kalınır Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir

Nasıl hamile kalınır? Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir?

Hamile kalmak için en uygun zaman hangisi? Hamile kalmak için hangi günler cinsel ilişkiye girilmeli? Hangi pozisyonlar hamile kalmayı kolaylaştırır? Hamile kalmak için ne sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli? Hamile kalma ihtimalinizi artırmak için beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Cilt dostu yiyecekler

Cilt dostu yiyecekler

Düzenli ve dengeli beslenmek, cilt sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Güzel bir cilt için kozmetik ürünleri kullanmanın yanında cilt dostu besinleri de tüketmek gerekiyor. Daha fazlası için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın:

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür!

Küresel Pazarda Yeni Bir Endüstri: Sağlıklı Yiyecekler

Küresel Pazarda Yeni Bir Endüstri: Sağlıklı Yiyecekler

Yemek ve insan ilişkisini bambaşka bir gözle inceleyen İlkay Kanık’ın Gastro Sinema kitabının ardından çıkan yeni kitabı Gastro Endişe Alfa Yayınları etiketini taşıyor.

19.04.2019İyi Yaşam
En Sağlıklı 8 Yağ

En Sağlıklı 8 Yağ

Yağ yemek her zaman kilo almamızı sağlamaz. Bazı yağlar var ki, vücudumuza hiçbir zararının olmamasının yanı sıra bir de yararları var.

Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir Sahurda sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir? Sahurda sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Müslümanlar için mübarek olan ve oruç ibadetinin idrak edildiği Ramazan ayı tüm yurtta karşılandı. Ramazan ayı ile beraber, vatandaşlar da sahur ve iftar sofralarında tüketilmesi gereken gıdalarla ilgili araştırma yapmaya başladı. Sahurda tüketilen sağlıksız besinlerle mide yorularak, sindirim sorunlarına neden olabiliyor. Peki, sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir? İşte, o konu hakkında merak edilenler.

7.05.2019Gündem
Dondurmanın Bilinmeyen 5 Önemli Faydası

Dondurmanın Bilinmeyen 5 Önemli Faydası

Vanilyalısından kavunlusuna, çikolatalısından limonlusuna… Rengarenk görüntüleri, damakta unutulmaz tat bırakan lezzetleriyle özellikle sıcak yaz aylarının en tercih edilen tatlısıdır dondurma…

Sanat dünyasında en iyi vücut bende

'Sanat dünyasında en iyi vücut bende!'

“Sanat dünyasında en iyi vücut bende” iddiasındaki Yılmaz Morgül, form sırrını açıkladı: “Sağlıklı yiyecekler, düzenli egzersiz ve insan detoksu yapıyorum.”

4.08.2019Magazin
Sigara düşmanı 4 besin

Sigara düşmanı 4 besin!

Bağımlılığı günümüzde fazlasıyla yaygınlaşmış sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar saymakla bitmiyor. Uzman Doktor Abdullah Açıkgöz'ün önerdiği bu 4 besin ile vücudunuzu sigaradan arındırabilirsiniz.

11.09.2019Sağlık
Yiyeceklerin Psikolojimize Etkisi

Yiyeceklerin Psikolojimize Etkisi

En temel fizyolojik ihtiyaçlarımızın başında yeme-içme gelir. Bebeklikten itibaren sağlıklı gelişimin olmazsa olmaz parçası olan yiyecekler, insan sağlığı için oldukça önemli yer tutmaktadır. Gün içinde sağlıklı ve doğru beslenme; fizyolojik gelişim ve sağlık açısından önemli olmakla birlikte, ruh sağlığımız içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna konu ile ilgili bilgiler verdi.

Meme kanserine bu 10 besinle meydan okuyun

Meme kanserine bu 10 besinle meydan okuyun

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, meme kanserine mücadelede ayrı bir önem taşıyan besinleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

8.10.2019Saglik
Sonbahar renklerine uygun besinlerle sağlık kazanın

Sonbahar renklerine uygun besinlerle sağlık kazanın

Diyetisyen Berna Ertuğ, sonbahara özel sağlıklı yiyecekler hakkında bilgi verdi.

30.10.2019Saglik
Kışı Enerjik Geçirmenizi Sağlayacak 6 Besin

Kışı Enerjik Geçirmenizi Sağlayacak 6 Besin

Kış aylarında hava sıcaklığının düşmesi ile beraber enerji harcaması da artıyor. Vücudumuz soğuktan kendini koruyabilmek için içeride sürekli çalışmaya ve ısı üretmeye devam ederken, gerekli kaynağı bulamadığında da yorgunluk ve çabuk acıkma kaçınılmaz oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan kışı enerjik geçirmenizi sağlayacak 6 besini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

24.12.2019İyi Yaşam
Kış Aylarında Cildi Koruyan 10 Besin

Kış Aylarında Cildi Koruyan 10 Besin

Kış soğuklarına karşı cildinizin nemini koruyup sağlıklı bir görüntü kazandırmak için uyguladığınız bakım kadar, tükettiğiniz besinler de son derece önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, kış aylarında cildi koruyan 10 besini anlattı.

17.02.2020Kişisel Bakım
Obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada günde yarım çay kaşığı tüketenler...

Obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada günde yarım çay kaşığı tüketenler...

Hayatın devamlılığı için vazgeçilmez organların başında gelen kalp sağlığı söz konusu olduğunda önemli rol oynayan gıdaları biliyor musunuz?

Gençlik Kaynağı 8 Besin Grubu

Gençlik Kaynağı 8 Besin Grubu

Ortalama yaşam süresi uzadı fakat yaşlanmaya hepimiz karşı koymaya çalışıyoruz. Üstelik sadece sağlıklı olmak değil, dinç ve güzel de görünmek istiyoruz. Hem uzun yaşamın hem de güzelliğin yolunun sağlıklı yaşamdan geçtiğini artık hepimiz biliyoruz.

Rüyada ıspanak görmek ne anlama gelir Rüyada ıspanak yemek, toplamak ve yıkamak tabirleri

Rüyada ıspanak görmek ne anlama gelir? Rüyada ıspanak yemek, toplamak ve yıkamak tabirleri

En lezzetli ve sağlıklı yiyecekler arasında ıspanak gelir. Oldukça önemli bir sebze kaynağı olması ile beraber, aynı zamanda birçok insanın rüyasına girer. İnsanlar farklı şekillerde rüyasında ıspanak gördüğü zaman bunun yorumunu öğrenmek için internetten araştırma gerçekleştirir. Peki, rüyada ıspanak görmek ne anlama gelir? Rüyada ıspanak yemek, toplamak ve yıkamak tabirlerini derledik.

29.07.2020Rüya Tabirleri
Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli?

“Tüp mide ameliyatı sonrasında diyetisyeninizin sizin için oluşturacağı diyet listesine uymanız çok önemlidir” diyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Karabuğa, ameliyat sonrası beslenme düzeni ve uyulması gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

4.08.2020Sağlık
3-10 Yaş arası çocuklar için boy tahmin rehberi

3-10 Yaş arası çocuklar için boy tahmin rehberi

Çocuklar, yeni yürümeye başladıklarında ve ara yıllarda genellikle büyüme atakları göstermezler. Peki bu dönemlerde nelere dikkat edilmeli?

Dondurulmuş gıdaları güvenle yiyelim mi

Dondurulmuş gıdaları güvenle yiyelim mi?

Dondurulmuş gıdaların değeri yeterince bilinmiyor. Günlük hayatın yoğun temposu içinde hayat kolaylaştıran dondurulmuş gıdaları değerlendiren Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, taze ürünün sofraya ulaşana dek besin değeri kayıpları yaşadığını buna rağmen dondurulmuş gıdaların ‘Tek Tek Hızlı Dondurma’ yöntemi ile besin değerlerini koruduğunu vurguluyor.

16.09.2020Sağlık
Uzaktan eğitim sürecinde çocuklar nasıl beslenmeli

Uzaktan eğitim sürecinde çocuklar nasıl beslenmeli?

Koronavirüs salgını ile birlikte eğitim alanında zorunlu dijitalleşmeye geçildi. Online eğitim sürecinde bilgisayar başında uzun saatler geçiren çocuklarda beslenme ve yeme bozuklukları görülmeye başlandı.

Bilim insanları duyurdu: Günde yarım çay kaşığı tüketen aşırı kilolu kadınlarda...

Bilim insanları duyurdu: Günde yarım çay kaşığı tüketen aşırı kilolu kadınlarda...

Hayatın devamlılığı için vazgeçilmez organların başında gelen kalp sağlığı söz konusu olduğunda önemli rol oynayan gıdaları biliyor musunuz?

Hastalıklara karşı vücudu koruyor Bu ara mutlaka tüketin

Hastalıklara karşı vücudu koruyor! Bu ara mutlaka tüketin

Diyetisyen Berna Ertuğ, sonbahara özel sağlıklı yiyecekler hakkında bilgi verdi.

13.10.2020Sağlık
Bunları ye, doktoru unut İşte uzman tavsiyesi süper besinlerin listesi…

Bunları ye, doktoru unut! İşte uzman tavsiyesi süper besinlerin listesi…

Sağlığın kıymetini bilenlerden ve ‘sağlığıma sağlık katmak için neler yemeliyim’ diye düşünenlerdenseniz size doktorun kapısını unutturacak besinler var… Neler mi? Diyetisyen Deniz Zünbülcan’ın süper besin listesine mutlaka göz atın.

15.11.2020Sağlık
Sağlıklı Beslenmeye Çalışırken En Çok Yapılan Hatalar

Sağlıklı Beslenmeye Çalışırken En Çok Yapılan Hatalar

Çoğu insan daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye karar verdiğinde, ilk olarak diyet listelerini yeniden gözden geçirir. Belki de bunu, yeme alışkanlıklarını değiştirmenin daha kolay olduğunu düşündüğümüz için yapıyoruz. Ancak nedeni ne olursa olsun, sağlıklı beslenmek her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Turizmde Kovid-19 bu yıl karavan ve yat turizmine yaradı

Turizmde Kovid-19 bu yıl karavan ve yat turizmine yaradı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreciyle bu yıl turizmdeki yoğunluğun azaldığı Türkiye'de, insanların korunaklı tatil yapma ihtiyacı karavan ve yat turizmine ilgiyi artırdı.

31.12.2020Ekonomi
Uzmanlardan depresyon ve kaygıya karşı badem sütü önerisi

Uzmanlardan depresyon ve kaygıya karşı badem sütü önerisi

BADEM sütü, inek sütüyle ilgili tüm problemlerin kaynağı olan laktoz içermediğinden özellikle laktoza alerjisi olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Badem sütünün düşük protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral, "İçeriğindeki folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olur" dedi.

8.01.2021Sağlık
Hem lezzetli hem de besleyici… Depresyon ve kaygıyı azaltıyor, mutluluk veriyor

Hem lezzetli hem de besleyici… Depresyon ve kaygıyı azaltıyor, mutluluk veriyor

Badem sütü, inek sütüyle ilgili tüm problemlerin kaynağı olan laktoz içermediğinden özellikle laktoza alerjisi olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Badem sütünün düşük protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral, "İçeriğindeki folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olur" dedi.

8.01.2021Sağlık
Bu hatalar çocukların sağlıklı beslenmesini engelliyor

Bu hatalar çocukların sağlıklı beslenmesini engelliyor

Ebeveynler doğal olarak çocuklarının sağlığı ve yeme alışkanlıkları ile ilgilenirler. Ancak bazen yanlış yaklaşımı benimsiyor olabilirler. İşte birçok ebeveynin yaptığı ve çocukları üzerinde olumsuz etkileri olabilecek beslenme alışkanlıkları…

Yazar Sonuçları

Sağlıklı mangal yapmanın püf noktaları

Yaz aylarında ailece piknik yapmayı herkes çok sever. Türk milletinin vazgeçilmezlerinden biri de piknikte mangal yapmaktır. Metabolizma ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, sağlıklı mangal yapmanın püf noktalarını sıraladı ve mangalla ilgili diğer merak edilen konuları da anlattı.

10.06.2019
Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emzirme süresince beslenmede dikkat edilmesi gerekenler...

24.06.2019

Artık ‘mutfak reformu’ yapmalıyız

Çocukların sağlıklı beslenmesi için ‘Karnım Zil Çalıyor’ kitabını yazan Obezite ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya: “Tabağındakini bitir demeyin, mutfağa girin, birlikte yemek sohbetleri yapın.”

8.02.2020

Karantina kilolarını atacaklar

Cemiyetin “Altın Kızları” Zeynep Çarmıklı, Selma Türkeş, Sennur Çiftçi, Aslı Kuseyrioğlu, Dilek Hanif ve Sedef İybar, karantina sürecinde aldıkları kilolardan Bodrum’daki bir detoks otelinde kurtulacak.

10.06.2020

İnsan stil için önce kendi vücudunu tanımalı

Fulya Gündoğdu, araştırmacı, kendini geliştiren, öğrenmeye açık ve yenilikçi bir kadın. Koku konusunda hassas olan olan Fulya Gündoğdu, koku da hep doğalı bulmaya çalıştı. Koku tutkusunun peşinden giden sevgili Fulya, ilk önce kendisi ve evi için ürettiği kokulardan yola çıkarak bir marka oluşturdu. Birçok marka, otel, restoran ve ofis için özel koku üreten Fulya Gündoğdu, ile koku, stil ve modayı konuştuk.

26.07.2020

İnsan stil için önce kendi vücudunu tanımalı

Fulya Gündoğdu, araştırmacı, kendini geliştiren, öğrenmeye açık ve yenilikçi bir kadın. Koku konusunda hassas olan olan Fulya Gündoğdu, koku da hep doğalı bulmaya çalıştı. Koku tutkusunun peşinden giden sevgili Fulya, ilk önce kendisi ve evi için ürettiği kokulardan yola çıkarak bir marka oluşturdu. Birçok marka, otel, restoran ve ofis için özel koku üreten Fulya Gündoğdu, ile koku, stil ve modayı konuştuk.

26.07.2020

Yemekle ilişkiniz hayatla ilişkinizdir

NEYİ, nasıl, ne zaman, nelerle birlikte yemeliyim sorusunun yanıtlarını merak ediyorsanız buyurun...

3.08.2020

Sağlıklı beslenmeye engel olan 5 davranış

Yemek pişirmeyi sevmiyor musunuz? Sağlıksız atıştırmalıkları bırakamıyor musunuz? Pratik tüyolar ile sağlıklı beslenme görevini yerine getirebilirsiniz.

12.08.2020

COVID-19’dan korunmak için doğru beslenerek sağlıklı olalım

Koronavirüs süreciyle birlikte, yeni normal yaşamda tüm alışkanlıklarımız değişime uğradı.

3.10.2020

Sizi yedikçe mutlu edecek sağlıklı yiyecekler

Araştırmacılar yıllardır yediklerimizin duygularımızda etkisi olduğunu ve ağzımıza koyduğumuz şeyin zihnimizi etkilediğini söylüyor. Bu durumda aslında yediğimiz şey tam da biziz.

14.01.2021