EKSTRA
MENÜ

Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı Yiyecekler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sağlıklı Yiyecekler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.255 Sağlıklı Yiyecekler haberi bulunmuştur.

Sağlıklı Yiyecekler Haberleri

Yavru aslanlar gün ışığına çıktı

Yavru aslanlar gün ışığına çıktı

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde, 45 gün önce dünyaya gelen 6 aslan yavrusu, ilk kez gün ışına çıktı.

19.07.2002Gündem
Diyabet riskinizi düşürmek mi istiyorsunuz

Diyabet riskinizi düşürmek mi istiyorsunuz?

Diyabet olma şansınızı nasıl düşürebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemeniz ve patlamış mısır yeme keyfinize devam etmeniz gerekiyor. Yeni bir araştırma, içeriği tamamen tahıla dayalı olan yiyeceklerin tüketiminin hormon insülinine hassasiyeti geliştirerek şeker hastalığına karşı koruyucu etki yarattığını gösteriyor.

Sağlıklı bir beyin için beslenme tarzı

Sağlıklı bir beyin için beslenme tarzı

Evet, anneniz bir konuda daha haklı çıktı. Havuç, brokoli ve balık beyni Alzheimer hastalığından korunmak için birebir.Cleveland'in Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Okulu'ndan MD Robert P. Friedland, beyninizin sağlığına zararlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Beynin sağlıksız beslenmesine etki eden en önemli iki şey fazla yağ ve tuz içeren yiyecekler. Fakat Friedland asıl problemin çok fazla et yemek olduğunu söylüyor.

Püf noktalar

Püf noktalar!

Ekonomik ve sağlıklı beslenmek için, "alışveriş yaparken satın alınacak gıdaya ödenen para ile besleyici değeri arasındaki ilişki" ardı edilmemeli...

28.10.2002Gündem
Önce tatlı sonra beslenmeye dikkat

Önce tatlı sonra beslenmeye dikkat

Uzmanlar uyarıyor, oruç döneminin ardından ağır ve aşırı yemek yenilmesi halinde sindirim zorlukları ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabilir. Özellikle Bayram'da tatlılara ve bayram sonrasında beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor.

4.12.2002Gündem
Alışkanlığını değiştir sağlıklı yaşa

Alışkanlığını değiştir sağlıklı yaşa

Mutfaktaki yanlış alışkanlıklar sağlığı tehdit ediyor. Sebzelerin doğrandıktan sonra yıkanması C vitamini kaybına, makarna ve mantıların pişirme suları dökülmesi ise B vitamini kaybına neden oluyor.

9.12.2002Kelebek
Alışkanlığını değiştir sağlıklı yaşa

Alışkanlığını değiştir sağlıklı yaşa

Mutfaktaki yanlış alışkanlıklar vitaminleri öldürüyor. Makarna suyunun dökülmesi B vitamini, pirincin kavrulması protein kaybına neden oluyor.

9.12.2002Kelebek
2003de sağlıklı olmak için 30 ipucu

2003'de sağlıklı olmak için 30 ipucu

İngiliz doktorlar yeni yılda daha sağlıklı olmak için 30 öneri getiriyor. Doktorlar, sarmısağı eksik etmeyin derken, sık sık balık yemeyi ve egzersiz yapmayı öneriyor.

3.01.2003Kelebek
İnsan gelişiminde en önemli etken

İnsan gelişiminde en önemli etken

Fosil kayıtlarına göre, atalarımız olan austrolopithecine’ler, 4 milyon yıl önce 2 ayak üzerinde yürümeye başladı. En eski insansılardan olan A. Afarensis (sağda), ayakta kemer ile diz ve pelviste belirli karakteristiklere sahiptir. Ancak, uzun kollar, kısa bacaklar ve bükümlü ayak parmakları, bu insansıların bizim gibi yürümediğini ve ağaçlarda yaşadığını gösteriyor. Dik yürümek için gereken ayak oranları ve pelvis şekli kendi cinsimiz olan Homo’da (solda) belirginleşiyor.

13.01.2003Spor
Yağlı yemek bebeğin kalbini etkiliyor

Yağlı yemek bebeğin kalbini etkiliyor

İngiliz bilim adamları, hamilelikleri döneminde aşırı yağlıyiyecekler yiyen kadınların çocuklarının, ileriki yaşlarda kalphastalıklarına yakalanma riskinin arttığını açıkladı.

14.01.2003Kelebek
Lifli gıdalar da kadınların dostu

Lifli gıdalar da kadınların dostu

Bir büyük araştırmanın sonuçlarına göre, lifli gıdalar kolon ve rektum kanseri riskini yüzde 40 azaltıyor. 68 bin kadını kapsayan bir başka araştırmanın sonuçlarına göre ise, lifli gıdalar, kadınları kalp hastalıklarından koruyor.

26.01.2003Diyet Rehberi
Kilo verememenin yedi nedeni var

Kilo verememenin yedi nedeni var!

Diyet yapıyorum, yediklerime dikkat ediyorum ama yine de kilo veremiyorum diyorsanız, uzmanların sözlerine kulak verin. Kilo verememinizin sebepleri bilimsel bir araştırma sonucu ortaya çıktı...

Sağlıklı yaşam için elmayı sofradan eksik etmeyin

Sağlıklı yaşam için elmayı sofradan eksik etmeyin

Dünyada 5 binden fazla türü olan elma, kabuğu, sirkesi, suyu ve çiğ haliyle insan yaşamında çok önemli bir besin ve yaşam kaynağı oluşturuyor. İçerdiği organik asitlerle beyin, karaciğer ve mideye çok iyi geliyor.

Reflü: Modern çağın hastalığı

Reflü: Modern çağın hastalığı

Mide yanmasından ve mide içeriğinin yemek borunuza yükselmesinden şikayetçiyseniz, reflü hastalığına yakalanmışsınız demektir. Hastalığın ayrıntılarını ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek istiyorsanız, bu yazı tam size göre.

Migrene yeşil sebze, sistite yaban mersini: Bitkiler her derde deva

Migrene yeşil sebze, sistite yaban mersini: Bitkiler her derde deva

Sağlıklı beslenmenin insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri bulunuyor. Bu yüzden doğru yiyecekleri tüketmenin ne denli önemli olduğunu biliyor musunuz?

Sigarayı bırakmanın yolları

Sigarayı bırakmanın yolları

Sigarayı bırakanlar, kilo alırlar. Bu doğru, ama sigarayı bırakırken kilo almamak için ağır bir rejim uygulamanız da söz konusu değil. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeter de artar bile. Özellikle yaşamınıza hareket gelmeli. Yemek pişirmede devrim yapın, arabayı asansörü unutun, bol bol yürüyün.

13.03.2003Kelebek
Sağlıklı yaşamın lezzetli sırrı: Elma

Sağlıklı yaşamın lezzetli sırrı: Elma

Dünyada 5 binden fazla türü olan elma, kabuğu, sirkesi, suyu ve çiğ haliyle insan yaşamında çok önemli bir besin ve yaşam kaynağı oluşturuyor.

Kilo almadan sigarayı bırakın

Kilo almadan sigarayı bırakın

Sigarayı bırakanlar, kilo alırlar. Bu doğru, ama sigarayı bırakırken kilo almamak için ağır bir rejim uygulamanız da söz konusu değil. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeter de artar bile.

Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Yaşlanmak yüzyıllardır insanoğlunun çare bulmaya çalıştığı ancak bir türlü engellenemeyen doğal bir süreçtir. Yaşlanma hızımızı belirleyen iki ana unsur vardır. Biri kalıtımsal özelliklerimiz, diğeri de hava kirliliği, sigara, kötü beslenme alışkanlıkları gibi dış etkenlerdir. Özellikle günlük diyet ve yaşam biçiminin doğru planlanması ve bu konudaki kozmetik ürünler hem kişinin yaşlanmasını geciktirmekte hem de daha genç görünmesini sağlamaktadır.

21.04.2003Kelebek
Doğal zayıflama ilacı: Mantar

Doğal zayıflama ilacı: Mantar

İçeriğinde yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kolesterol bulunmayan mantarın, sağlıklı bir diyet listesinin ilk sırasında yer alması gerektiği bildirildi.

Pozitif düşünün, stres ve kaygıyı ortadan kaldırın

Pozitif düşünün, stres ve kaygıyı ortadan kaldırın!

Pozitif düşünce, stres, heyecan, kaygı, kendine güvensizlik ve sinirlilik gibi insan hayatını etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırıyor.

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları

Sigarayı bırakanlar, kilo alırlar. Bu doğru, ama sigarayı bırakırken kilo almamak için ağır bir rejim uygulamanız da söz konusu değil.

Zeytinyağı, terayağından daha kalorili

Zeytinyağı, terayağından daha kalorili

Besinlerdeki yağın cinsinden çok, ne kadar tüketildiğinin daha önemli olduğu saptandı.

4.07.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Niye pırasalı kuru fasulye olmasın?

Hangi ciddi yemek kitabımıza baksam, bu harika yiyecek için verilen tarifleri piyaz, zeytinyağlı, etli ve hadi bilemediniz sucuklu ve pastırmalı olanı ile kısıtlı bulmaktayım. Oysa Paul Bocuse'ün kuru fasulye tarifinde pırasa da var. Vedat Başaran, bir sohbetimizde eski tariflerde kereviz yaprağı ve Arnavut biberi kullanıldığını söylemişti.

1.12.2002

Bir gün gelecek bu sağlıklı yaşam beni öldürecek

Yıllar önce bir yurtdışı gezisinde aniden tansiyonum düşmüş, soluğu doktorda almıştım.

1.02.2003

Bedeninizi ve ruhunuzu detokslayın

Bedenimizin toksinlerle mücadelesi, sağlığınızı etkileyen önemli bir faktördür. Toksinler bedeninizde oluşabildikleri gibi çevreden de alınabilirler. Bedensel faaliyetlerle, metabolik işlemlerin doğal bir sonucu oluşan toksin miktarını yaşam biçimimizle etkileyebiliriz. Aynı şekilde yaşadığımız çevreden vücudumuza giren toksin miktarını da azaltabiliriz.

23.03.2003

İyi bir detoks programına başlamak için pazartesi ideal

İyi bir detoks programında başlangıç için pazartesiyi seçebilirsiniz. Pazar akşamından itibaren alkolü bırakın veya akşam yemeklerinde içeceğiniz bir bardak kırmızı şarapla sınırlayın. Sigarayı tamamen terk edin. Kafeinli yiyecek ve içeceklerden, kafein ihtiva eden ilaçlardan uzaklaşın.

30.03.2003

İyi beslenmenin ağız tadıyla ilgisi yok

Sağlıksız beslenme, bize gereken gıdaların çok az veya çok fazla alınmasından doğar. Yani gıdanın azı da, çoğu da zarar! Bu arada bir not düşmek adına söyleyeyim: Kararında beslenmenin ağız tadıyla bir ilgisi yok ve olamaz. Güzel ve lezzetli yiyecekleri tüketmek sağlık adına asla yasaklanamaz.

25.05.2003

Kalsiyum kemiklerinizin bekçisidir

OSTEOPOROZ ile mücadelede doğru ve dengeli beslenmeniz son derece önemlidir. Gıdalarla yeterli kalsiyum almanız kuvvetli ve sağlıklı kemiklere sahip olabilmenizin ilk adımıdır.

31.05.2003

Beyni kendi haline bırakmayacaksınız

Amerikan Beyin Cerrahları Birliği'nce 1999 yılında ‘‘Yüzyılın Adamı’’ unvanı verilen ve dünyanın gelmiş geçmiş sayılı beyin cerrahlarından biri kabul edilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil, arkadaşımız Yener Süsoy'a beyni sağlıklı tutmanın yollarını açıkladı.

2.06.2003

Çocuk sağlığı için yaz kılavuzu

Kış aylarını geride bırakmak, hele hele bu soğuk kışı geride bırakmak pek çok anneyi sevindirdi. Zira bu kış, çoğu anne için hastalıklarla boğuşmakla geçti. Neyse ki yaz ayları anneleri rahatlatacak gibi...

6.06.2003

Kırmızı mucize Likopen

Likopen, domatese, karpuza ve pembe greyfurta kırmızı rengini verir. Sıradan bir renklendirici değil, güçlü bir antioksidandır. Detoks yapıcı etkisi vardır, erkeklerde prostat kanserine karşı benzersiz bir koruma sağlar.

28.06.2003