MENÜ

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Safranbolu Evleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Safranbolu Evleri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 270 Safranbolu Evleri haberi bulunmuştur.

Safranbolu Evleri Haberleri

Osmanlının yaşama biçimini yansıtan konak: Kaymakamlar Evi

Osmanlı'nın yaşama biçimini yansıtan konak: Kaymakamlar Evi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Osmanlı'nın yaşama biçimini yansıtan Kaymakamlar Evi’nin restorasyonu için hazırlanan proje onaylandı.

16.09.2019Seyahat
Geyik boynuzları Safranbolu evlerinin sigortası gibi görülüyor

Geyik boynuzları Safranbolu evlerinin 'sigortası' gibi görülüyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarihi evlere koruyucu ve uğur getirici özelliğe sahip olduğu inancıyla asılan ‘geyik boynuzları’ dikkati çekiyor. ‘En iyi korunan 20 kent’ arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. İşte Karabük ve Safranbolu hakkındaki detaylar…

23.05.2019Seyahat
Safranboluda 1,5 milyon turist hedefi

Safranbolu'da 1,5 milyon turist hedefi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu, geçen yıl ağırladığı 1 milyon 263 bin turist sayısını arttırarak, 2019 yılında 1,5 milyon yerli ve yabancı konuğunu zamanda yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

29.03.2019Seyahat
Tarihi Tabakhane Bölgesi restore edilmeyi bekliyor

'Tarihi Tabakhane Bölgesi' restore edilmeyi bekliyor

Orta Çağ'ın en önemli seyyahı kabul edilen İbn-i Battuta'nın Safranbolu'ya gelişinde ‘hendek’ olarak bahsettiği dericilikte önemli bir üretim alanı olan Tabakhane bölgesinin restorasyonuyla ilgili Safranbolu Belediyesince plan değişikliğine gidildi.

13.03.2019Seyahat
Yatay mimari çağrısı: Para nelere muktedir

Yatay mimari çağrısı: Para nelere muktedir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Yerel Yönetimler Sempozyumu’ndaki konuşmasında dikey mimariye karşı yatay mimari çağrısı yaptı. Erdoğan, “Tüm yerleşim yerlerinde yatay mimari konusunda ısrar ediyorum. Ya şu para var ya nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil. Bize de örnek veriyor, Manhattan şöyle. Ya bırak, batsın senin Manhattan’ın” dedi.

10.01.2019Gündem
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖcülere sesleniyorum artık sonunuz geldi

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ'cülere sesleniyorum artık sonunuz geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuştu.

9.01.2019Gündem
Strazburg’da inşa edilen Eyüp Sultan Camii, Avrupa’nın en büyüğü olacak

Strazburg’da inşa edilen Eyüp Sultan Camii, Avrupa’nın en büyüğü olacak

Fransa’nın Strazburg kentinde inşa edilen Eyüp Sultan Camii’nin inşaatının 3.5 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. 3 bin 500 kişi aynı anda namaz kılabileceği, 14 bin 500 metrekare alana inşa edilecek cami, Avrupa’nın en büyüğü olacak.

22.12.2018Avrupa
Uzaklardaki yalnız kardeş: Pakistan

Uzaklardaki yalnız kardeş: Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti, seyahat destinasyonu deyince akla gelen ilk yerlerden biri değil. Sahip olduğu onca doğal ve kültürel güzelliğe rağmen üstelik... Oysa Lahor ve Karaçi, kültür turizmiyle ilgilenen gezginleri memnun edecek hemen her şeye sahip. İslamabad’ın da bu iki şehirden aşağı kalır yanı yok. ‘Başkent sıkıcılığı’ndan çok uzak, vakit ayırıp gezeni etkileyici hikâyeleriyle şaşırtan, çok canlı, çok renkli, çok sürprizli bir durak İslamabad. Seyahatseverler tarafından bu kadar göz ardı edilmeyi kesinlikle hak etmiyor. Hele de görmek için en uygun mevsimi olan sonbaharda...

12.11.2018Seyahat
Meşhur evleri ve daha fazlası ile Safranbolu

Meşhur evleri ve daha fazlası ile Safranbolu

Haftasonu arabaya atlayıp; İstanbul’a yakın nereye gidebiliriz diye düşünürken, direksiyonu Batı Karadeniz’in incisi, içinde yüzlerce tarihi eseri barındıran, Karabük’ün ilçesi, tarihi evleriyle meşhur Safranbolu’ya çevirdik. Tüm günü Safranbolu’da geçirip, gece Amasra’da konakladık. Bu yazıda ise sadece Safranbolu’yu okuyacaksınız.

11.10.2018Seyahat
Safran tadında bir rota

Safran tadında bir rota

Safranbolu tarihi, sokakları, geleneksel Türk mimarisiyle yapılmış Safranbolu evleri, yemyeşil vadileri ve ormanları, mis gibi safran kokusu ile Batı Karadeniz’in en özel duraklarından. Bu hafta sonu ben de rotamı Safranbolu’ya çevirdim. Bu defa seyahatimin amacı; Safranbolu evlerini görmek değil, mevsim itibariyle son günlerine yetişeceğim safran hasadını gözlemlemek ve safran çiçeğini tanımak. İşte size Safranbolu gezi rehberi…

24.11.2017Seyahat
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Tatilde oradan oraya

Tatilde oradan oraya

Finaller, en yoğun zamanlar, sınavlar, dersler bitiyor. Artık şu yoğun sezonu bir kenara bırakıp tatil günlerini düşünmeye başlamak lazım.

25.05.2017Hayat
Üniversiteliler için 250 bin kapasiteli yeni yurtlar açılacak

Üniversiteliler için 250 bin kapasiteli yeni yurtlar açılacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, Türkiye genelinde 475 bin 702 yatak kapasitesine ilave olarak projelendirilen, planlanan ve inşaatı devam eden 250 binlik ek kapasitenin hizmete açılması için gün sayıldığını söyledi.

4.05.2016Eğitim
23 Nisan’da yapılacak en iyi 10 etkinlik

23 Nisan’da yapılacak en iyi 10 etkinlik

Bırakın bu 23 Nisan'da çocuklar ne istiyorsa öyle olsun! 23 Nisan'da çocukların doya doya eğlenecekleri ve öğrenecekleri en iyi seçenekleri jürimize sorduk.

22.04.2016Seyahat
Suyla kutsanmış Makedon

Suyla kutsanmış Makedon

Vodina (Edessa), Yunanistan’ın kuzeyindeki Orta Makedonya bölgesinde. Osmanlı’nın 522 yıl hâkimiyetinde kalan şehirden 1912’deki mübadeleyle yaklaşık 22 bin Müslüman, Trakya ve Anadolu topraklarına göç etmek zorunda kaldı. Vodina sular şehri anlamına geliyor. Şehir bu adı içinden geçen su kanallarına borçlu.

26.05.2013Seyahat
Türkiyede Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer!

Türkiye'de gezilecek 20 tabiat harikasını sizler için seçtik...

Avare

Avare

26.08.2012Kelebek
Restorasyon kredisine yoğun ilgi

Restorasyon kredisine yoğun ilgi

Unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma tehlikesi taşıyan tarihsel değerleri, gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan TOKİ, restorasyon kredileri kapsamında bu yıl üst limiti 105 bin lira olarak belirledi. Kredi talebindeki yoğunluk nedeniyle başvurular, 16 Mart'a kadar uzatıldı.

3.03.2012Ekonomi
Tarihi binası olanlara restorasyon kredisi

Tarihi binası olanlara restorasyon kredisi

TOKİ'nin 2012 yılı restorasyon kredisi başvuruları yarın başlıyor. Başvurular 2 Mart'a kadar kabul edilecek.

5.02.2012Ekonomi
Gündüzü harabelere geceyi kulüplere ayırın

Gündüzü harabelere geceyi kulüplere ayırın

Tipik Akdeniz iklimine sahip şehrin kalbine bir cuma akşamı indik. Akşam güneşi denizi kızıla boyamaya başlamıştı bile. Önümüzdeki 48 saat içinde, sahil yoluna açılan bakımlı sokakları, yerelle evrenseli birleştiren yemek ve eğlence mekanları, alışveriş merkezleri, muhteşem mimarisiyle Lübnan’ın başkenti Beyrut’un, bir kez daha küllerinden doğduğuna tanık olacağız.

13.10.2010Seyahat
Efes koruma altına alınıyor

Efes koruma altına alınıyor

Efes'in Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için gerekli olan Alan Yönetim Planı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Selçuk Belediyesi ile anlaşmaya vardığı, planın hazırlanmasından sonra UNESCO'ya müracaat edileceği bildirildi.

9.07.2010Gündem
Kabe maketi yaptı

Kabe maketi yaptı

Afyonkarahisar'da oturan, boş zamanını değerlendirmek için ahşap süs eşyaları yapan emekli motor ustası 50 yaşındaki Orhan Gümüşkanat, 4 yıllık çalışma ardından 40 kilogram ağırlığında, 2 metre uzunluğunda ve 1.5 genişliğinde Kabe maketi oluşturdu.

28.03.2007Gündem
Avare

Avare

15.10.2006Kelebek
Anadolu Yakasında 4 günlük elektrik kesintisi

Anadolu Yakası'nda 4 günlük elektrik kesintisi

Anadolu Yakası'nda trafo merkez binalarının bakım-onarım çalışmaları nedeniyle yarından itibaren 15 Mayıs Pazar gününe kadar bazı semtlerde elektrik kesintisi uygulanacak.

10.05.2005Gündem

Yazar Sonuçları

81 ilden insan manzaraları

Seymen Bozaslan (32) 10 yıldır işten artakalan bütün zamanını seyahat ederek değerlendiriyor. Ama daha önemlisi, bu yolculuklarda tanıştığı insanların hikâyelerini topluyor. Bugüne kadar 9 bin kilometreden fazla yol yapıp Türkiye’nin 81 iline gitti ve bu şehirlerde konuştuğu insanların hikâyelerini ‘İçinden Yol Geçen Hayatlar’ kitabında anlattı. Bozaslan ile hem kitabını hem de seyahat maceralarını konuştuk.

22.12.2019

Meşhur evleri ve daha fazlası ile Safranbolu

Haftasonu arabaya atlayıp; İstanbul’a yakın nereye gidebiliriz diye düşünürken, direksiyonu Batı Karadeniz’in incisi, içinde yüzlerce tarihi eseri barındıran, Karabük’ün ilçesi, tarihi evleriyle meşhur Safranbolu’ya çevirdik. Tüm günü Safranbolu’da geçirip, gece Amasra’da konakladık. Bu yazıda ise sadece Safranbolu’yu okuyacaksınız.

10.10.2018

Küçük bir Safranbolu turu

Güzel bir resme davet edeyim sizi; tepelerin arasına kurulmuş arnavutkaldırımlı bir kasaba, kiremit damlı ahşap, eski Osmanlı evleri, zanaatlarını bugün de yaşatan eyercilerin ve yemenicilerin olduğu cıvıl cıvıl bir pazaryeri; bir de bu resmi Türk mutfağına damgasını vurmuş muhteşem lezzetlerle tamamlayın. İşte benim Safranbolum...

12.01.2017

Pamuklara sarıp sarmalamamız gereken dünya mirasları

Artık, daha fazla seyahat edip, daha fazla yer gezip, görmek istiyoruz. Hatta hafta sonları yakın çevrede nereye gitsek diye araştırıyoruz. Yazın tatil yöreleri, kışınsa kayak merkezleri vazgeçilmez rotalarımıza giriyor. İşte birçoğumuzda oluşan seyahat alışkanlığından yola çıkarak elinizin altındaki hazineleri hatırlatmak için tavsiyede bulunmak istedim.

12.01.2013

Michelin’i hak eden KOCADON

Kocadon şu koca yarımadanın bence, sadece bence de değil yemeğe düşkün herkesçe en iyi lokantası.

31.07.2009

Masal masal içinde

BİZ masal anlatmayı seven, masal dinlemeyi seven bir topulumuz.. Başka ülkelerde ortalığı toz duman eden olaylar bizde halkın yüzde 30’u tarafından bilinmez. Yüzde 30’u tarafından önemsenmez. Geri kalan 40’ın söyledikleri, yaptıkları ise diğer tarafa masal gibi gelir..

25.07.2008

Baykal'dan şimdilik 'Gel... Gel...'politikası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Hilton'un 9. katında bir grup gazeteci ile önceki akşam yemek yediği salona girdiğimizde "Cumhuriyet birikimlerini tehlikeye sokacak bir tehdit algılaması olduğu ortada...

24.11.2006