MENÜ

Sabancı Vakfı

Sabancı Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sabancı Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.754 Sabancı Vakfı haberi bulunmuştur.

Sabancı Vakfı Haberleri

Liseli gençlere çevrimiçi yazılım ve donanım eğitimi

Liseli gençlere çevrimiçi yazılım ve donanım eğitimi

Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle hayata geçirilen “Hayalini Tasarlayanlar” projesi kapsamında, COVID-19 salgını sürecinde öğrencilerin evde geçirdiği zamanı daha verimli değerlendirmelerini sağlayacak çevrimiçi ders portalı açıldı.

22.05.2020Teknoloji
Liseliler hayallerini tasarlayacak

Liseliler hayallerini tasarlayacak

COVID-19 salgını sürecinde öğrencilerin evde geçirdiği zamanı daha verimli değerlendirmelerini sağlayacak, Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle hayata geçirilen 'Hayalini Tasarlayanlar' projesi kapsamında çevrimiçi ders portalı açıldı.

21.05.2020Eğitim
Çiftçi tarlaya gidemezse sorunumuz büyük olur

Çiftçi tarlaya gidemezse sorunumuz büyük olur

Türkiye’nin ilk ‘akıllı köy’ünü kuran TABİT kurucusu, girişimci Tülin Akın: “Çiftçiler ‘Salgın var’ deyip, şimdi ekim yapmayıp tarlalarını ilaçlamazsa ürünlerini kaybederler. Sorunumuz daha da büyük olur. Önlem alıp tarıma devam etmeliyiz.”

4.04.2020Ekonomi
Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi yüz koruyucu maske üretecek

Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi yüz koruyucu maske üretecek

Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) doktorlar ve sağlık çalışanları için 3D yazıcılarda yüz koruyucu siper maske üretimine başlayacak.

27.03.2020Teknoloji
Gençler STK’larda çalışsın

'Gençler STK’larda çalışsın'

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, çeyrek asır boyunca rekabete dayalı ve finans üzerine çalışma süresinin ardından sivil toplum kuruluşuna (STK) geçti. Çocukluğundan itibaren hayali olduğunu söylediği alanda çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Safkan, gençlere de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını önerdi.

23.03.2020Eğitim
Güler Sabancıdan Dünya Kadınlar Günü mesajı

Güler Sabancı'dan Dünya Kadınlar Günü mesajı

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir mesaj yayınladı.

6.03.2020Ekonomi
Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması ilk kez İstanbul’da

Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması ilk kez İstanbul’da

Her yıl Avusturya'nın Salzburg kentinde düzenlenen “Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması” bu yıl ilk kez Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Müzesi’nin desteğiyle İstanbul’da yapılacak. 62 yarışmacının kabul edildiği yarışmanın ödül töreni 25 Ocak’ta Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de gerçekleştirilecek.

24.01.2020Keyif
4. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

4. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması'nın ödül töreni gerçekleştirildi.

16.01.2020Keyif
‘Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’ başvuruları başladı

‘Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’ başvuruları başladı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından, Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle 2004’ten bu yana her yıl düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansları (İÖK) başvuruları başladı. Başvurular 2-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 17’ncisi düzenlenecek İOK, 9 Mayıs’ta Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi’nde düzenlenecek.

2.01.2020Eğitim
Bakan Selçuk: 7 bin köy okulu öğretmenine destek vereceğiz

Bakan Selçuk: 7 bin köy okulu öğretmenine destek vereceğiz

MEB ve Sabancı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Köy Öğretmenleri Mesleki Gelişim Programı’nın tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, köy okullarının ülkenin yüreği, kalbi ve geleceği olduğunu söyledi. Projeyle birleştirilmiş sınıflardaki 7 bin öğretmene ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bakan Selçuk, “Eğer öğretmenimiz güçlü olursa, öğretmenimiz mutlu olursa bizler de mutlu olacağız” dedi.

26.12.2019Eğitim
Mardin’in emektar Chevrolet’si müzede

Mardin’in emektar Chevrolet’si müzede

Mardin’in kent belleğinde önemli bir yeri olan şehrin emektar taksisi 1952 model kiremit rengi Chevrolet, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde sergileniyor.

26.12.2019Kitap Sanat
Sabancı Vakfı 2020 Hibe Programı başvuruları 2 Ocakta başlayacak

Sabancı Vakfı 2020 Hibe Programı başvuruları 2 Ocak'ta başlayacak

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan "Türkiye'de hibe programlarını uygulayan ilk vakıf olarak, 13 yılda 164 projeye 26 milyon TL'yi aşkın destek verdik. Birlikte yol aldığımız sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla yüz binlerce bireyin hayatına dokunduk" dedi.

23.12.2019Ekonomi
Bir avukatın hikâyesi: Kimse benimle evlenmeyecek kimse çeyiz getirmeyecekti

Bir avukatın hikâyesi: Kimse benimle evlenmeyecek kimse çeyiz getirmeyecekti

Sabancı Vakfı tarafından 2007 yılından bu yana düzenlenen Sabancı Vakfı Filantropi Semineri bu yıl “Engelsiz Yaşam Teknolojileri – Eğitim ile Güçlenme” başlığıyla yapıldı. Etkinliğe ev sahipliği yapan  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’dan sonra kürsüye çıkan Etiyopyalı İnsan Hakları Avukatı Yetnebersh Nigussie, soluk kesen yaşam hikayesini seminere katılanlarla paylaştı:

3.12.2019Gündem
Güler Sabancı: Ülkemiz için öncü modeller ortaya koymaya çalışıyoruz

Güler Sabancı: Ülkemiz için öncü modeller ortaya koymaya çalışıyoruz

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı, "Tüm dünyada bir 'zihniyet dönüşümü' var. Biz de, Sabancı Vakfı olarak hayırseverliği farklı bir bakış açısıyla ele alıyor ve ülkemiz için öncü modeller ortaya koymak için çalışıyoruz." dedi.

2.12.2019Ekonomi
Engelsiz yaşam teknolojileri

Engelsiz yaşam teknolojileri

Sabancı Vakfı’nın sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerini uluslararası uzmanlarla buluşturan Filantropi Semineri, 12. yılında yeni teknoloji ve inovasyonların engelli bireylerin eğitimine katkısını tartışacak.

28.11.2019Keyif
Sabancı Vakfı’ndan eğitime 45 yılda 4,5 milyar TL destek

Sabancı Vakfı’ndan eğitime 45 yılda 4,5 milyar TL destek

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan "Eğitime yatırımın, sürdürülebilir değişim için kilit olduğunu düşünüyoruz. Kurulduğumuz yıldan bu yana eğitimin ve öğretmenlerin güçlenmesi için 4,5 milyar TL kaynak ayırmış olmaktan mutluluk duyuyor ve bir dokunuşla hayatlarımızı değiştiren öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz" dedi.

22.11.2019Ekonomi
26. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri verildi

26. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri" verildi

Kariyerlerinin başındaki genç sanatçıları desteklemek amacıyla 1994 yılında Sakıp Sabancı'nın başlattığı sanat ödülleri, 26'ncı kez sahiplerini buldu.

14.11.2019Keyif
Kadınların, ‘Sen neden bu kadar zulmediyorsun’  diyebilecek durumda olması lazım

Kadınların, ‘Sen neden bu kadar zulmediyorsun’ diyebilecek durumda olması lazım

Türkiye’de ergen kız çocukların yüzde 5’i çocuk doğuruyor. Bu, her yıl sayısı 100 bini aşan çocuğun sağlığının tehlikede olması demek. Üstelik ifşa olmak istemediği için hastaneye gitmeyen, yasal olmayan bu evlilikler nedeniyle sağlık hizmetlerden yararlanamayan binlercesi daha var. Sabancı Vakfı erken yaşta evliliklerin önlenmesi ve yerelde kapsamlı bir müdahale mekanizması kurulması amacıyla Nevşehir’de bir hibe programı uyguladı. Bu şehrin seçilmesi tesadüf değil. Çünkü buradaki oran, Türkiye ortalamasının da üzerinde. Proje için kendisi de çocuk yaşta evlendirilmiş kadınlar, kapı kapı gezdi, erken yaşta evliliklerin önlenmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Otizmli çocuklar için el ele

Otizmli çocuklar için el ele

Tohum Otizm Vakfı, “Süper İyi Günler” oyunuyla yeni bir işbirliğine gidiyor. Oyunun galası 12 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Galanın tüm geliri de Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak. Peki Vakıf ile tiyatro ekibinin yolları nasıl kesişti? Süreci Tohum Otizm Vakfı Başkanı Mine Narin ve Tiyatrokare’nin kurucusu Nedim Saban anlattı.

26.10.2019Magazin
Ödüllü eğitimci Paul Collard: Başarı için ısrar şart

Ödüllü eğitimci Paul Collard: Başarı için ısrar şart

Yaratıcı Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı, ödüllü eğitimci Paul Collard, gençlerin mesleklerinde başarılı olmak için beş beceriye ihtiyacı olduğunu söylüyor: Merak, ısrar, yaratıcılık, disiplin ve işbirlikçilik. Oluşturduğu program dünyada yüzlerce okulda uygulanan eğitimciye göre, bu becerilerin geliştirilmesi için öğretmenlere büyük görev düşüyor.

22.10.2019Eğitim
Öğretmenlere online sosyal duygusal öğrenme eğitimi

Öğretmenlere online sosyal duygusal öğrenme eğitimi

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Ashoka Türkiye ile işbirliği yaparak, 'Fark Yaratan Sınıflar' projesi kapsamında yeni bir eğitim içeriğini hayata geçirdi. ÖRAV’ın eKampüs platformunda yayınlanacak eğitim programı, uzaktan eğitim aracılığıyla binlerce öğretmene ulaştırılacak.

20.10.2019Eğitim
Kızlara: Hayal et ve üret

Kızlara: Hayal et ve üret

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda kız çocuklarına seslenerek “Hayal et ve üret, hepimiz için elinden gelenin en iyisini yap” dedi.

12.10.2019Eğitim
Dijital yalnızlık filmlere taşınıyor

Dijital yalnızlık filmlere taşınıyor

“Klavye başında herkes yalnız. Birbirimize olan duygularımız bitti”, “Çocuklarımızın arkadaşı yok, olan da artık tabletlerde”, “Bir yerlerde saklı kalabalık onların hepsi. Aslında tek başımızayız sanal dünyanın içinde”... Bunlar, Mardin sokak röportajlarında kurulan cümleler. Mardin’de insanlar bu sıralar ‘dijital yalnızlığı’ konuşuyor.

24.09.2019Gündem
Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar Devam Ediyor

'Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar' Devam Ediyor

Sabancı Vakfı’nın desteğiyle Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde devam eden 'Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar' sergisi gördüğü yoğun ilgi sebebiyle 29 Aralık Pazar gününe kadar uzatıldı.

Genç müzisyenler İstanbullu müzikseverlerle buluştu

Genç müzisyenler İstanbullu müzikseverlerle buluştu

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Avrupa turnesi öncesi, 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.

23.07.2019Keyif
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası müzikseverlerle buluşuyor

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası müzikseverlerle buluşuyor

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat’ta müzikseverlerle buluşuyor. Orkestrayı bu konserlerinde şef Cem Mansur yönetecek.

17.07.2019Keyif
Sabancı Vakfı 4.Kısa Film Yarışmasına başvurular başladı

Sabancı Vakfı 4.Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı

Sabancı Vakfı’nın düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı başvuruları başladı. Kısa Film Yarışması’nın bu yılki teması 'Dijital Yalnızlık'.

8.07.2019Kitap Sanat
Kısa Film Yarışmasının Bu Yılki Teması Dijital Yalnızlık

Kısa Film Yarışmasının Bu Yılki Teması ''Dijital Yalnızlık''

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı başvuruları başladı. “Kısa Film Uzun Etki” sloganı ile gerçekleştirilen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu yılki teması “Dijital Yalnızlık”. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kısa Film Yarışması’na başvurular 22 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

Liselilerden çevre kirliliğine karşı atık pil ünitesi

Liselilerden çevre kirliliğine karşı atık pil ünitesi

Konya'da lise öğrencilerinin geliştirdiği, elektrikle çalışan "Altilium Atık Pil Ünitesi", haznesine atılan pillerin doluluğunu ölçerek boşları tutuyor, diğerlerini ise iade ediyor.

4.07.2019Teknoloji
Liselilerden çevre kirliliğine karşı atık pil ünitesi

Liselilerden çevre kirliliğine karşı atık pil ünitesi

Konya'da lise öğrencilerinin geliştirdiği, elektrikle çalışan ‘Altilium Atık Pil Ünitesi’, haznesine atılan pillerin doluluğunu ölçerek boşları tutuyor, diğerlerini ise iade ediyor.

3.07.2019Eğitim
Başarılı mezunlara burs desteği

Başarılı mezunlara burs desteği

Başarılı öğrencilerin eğitimleri teşvik ediliyor. Ortaokul mezunlarından ilk üç dereceye sahip olan öğrenciler, eğitimlerine burs desteğiyle devam edecek.

22.06.2019Eğitim
Liseliler akıllı sera geliştirdi

Liseliler akıllı sera geliştirdi

Konya'da 5 lise öğrencisi tarafından geliştirilen, içinde klasik müziğin çalındığı, bitki gelişimini hızlandıran mor ışık teknolojisine sahip prototip Ek-Yat Akıllı Sera'da, sensörler ve telefonla kumanda edilen yazılımla sulama ve iklimlendirme otomatik yapılıyor.

19.06.2019Teknoloji
Başarılı öğrencilere cumhuriyet altını

Başarılı öğrencilere cumhuriyet altını

Eğitim alanındaki başarıları teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen ödül programlarından biri olan ‘Dilek Sabancı Eğitim Ödülleri’, törenle sahiplerini buldu. Merhum Sakıp Sabancı’nın teşviği üzerine Dilek Sabancı tarafından yaptırılan Dilek Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden ilk üç derece ile mezun olan öğrencilere toplamda 50 Cumhuriyet altını verildi.

14.06.2019Eğitim
Liselilerden yaratıcı projeler

Liselilerden yaratıcı projeler

‘Yarını İnşa Et’ projesi kapsamında düzenlenen yarışmada, teknoloji kitleriyle; çevre, enerji ve akıllı şehirler alanında yaratıcı projeler geliştiren lise öğrencilerine ödülleri verildi.

29.05.2019Eğitim
Liseliler teknolojiyle yarını inşa ediyor

Liseliler teknolojiyle yarını inşa ediyor

Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle düzenlenen “Yarını İnşa Et” projesi kapsamında düzenlenen yarışmada, teknoloji kitleriyle çevre, enerji ve akıllı şehirler alanında yaratıcı projeler geliştiren lise öğrencilerine ödülleri verildi.

29.05.2019Teknoloji
Engelliler Haftasını kutladılar

Engelliler Haftası'nı kutladılar

Engelliler Haftası’nı kutlamak amacıyla iki ayrı okulda düzenlenen festivaller düzenlendi. 1500 öğrenci katıldığı festivallerde 11 atölye yer aldı.

20.05.2019Eğitim
Anlatılanları hatırlama oranı düşük

Anlatılanları hatırlama oranı düşük

Öğrencilerin derslerde sürekli olarak pasif durumda olmaları en büyük problem. Araştırmalar, anlatılanların 24 saat sonra hatırlanma oranının yüzde 5’i geçmediğini gösteriyor. Derse etkin katılım sağlandığında, öğrenci motivasyonunun, öğrenmenin ve sınav başarısının arttığını görüyoruz.

13.05.2019Eğitim
Liseden mezunlarına ödül

Liseden mezunlarına ödül

İstanbul’da bir Anadolu lisesi, dereceyle mezun olan üç öğrencisini, toplam 50 Cumhuriyet altını bedeli Türk lirasıyla ödüllendirdi.

7.05.2019Eğitim
Mardinli gençlerin gözünden Mardin

Mardinli gençlerin gözünden Mardin

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi - Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde kapılarını açan ‘Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye- Mardin’den Fotoğraflar’ sergisinde fotoğraf sanatçıları Murat Germen ve Ahmet Elhan,17 Mardinli genç sanatçıyı buluşturarak yaptıkları atölye çalışmalarının sonuçlarını izleyiciyle buluşturuyor.

2.05.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Bu zorlu dönemi fırsat bilenlere ‘insaf ve yuhh’

ÇEŞME Belediye Başkanı Ekrem Oran, vatandaşı fırsatçılara karşı uyaran bir duyuru yayınladı.

2.05.2020

Sanatı, kitabı, sinemayı es geçmeyen bir yaz

Ben tatile gidenlerin gittikleri yerde de edebiyattan, sanattan, kitaptan, müzikten uzak kalmamaları için çaba gösteriyorum, uzun yaz günleri bir türlü geçmek bilmez. Deniz-güneş ikilisi tatilciyi bıktırır.

11.08.2019

‘İşimiz bilim, gücümüz sanat’

İki günlüğüne ‘huzur ve güven şehri’ Adıyaman’a gittik. Güzel, küçük, tarihi dokuya sahip, şirin bir doğu vilayeti. Her gün İstanbul’dan uçak var. Adıyaman’da bir köye (Sarıharman) konuk olduk, köy çocukları yararına yapılmış bir projeyi yerinde inceleyip çocukların sevinçlerine ortak olduk. Proje çok anlamlı. MEB’e bağlı bilim sanat merkezlerinde sınavla seçilmiş üstün yetenekli öğrencilere verilen atölye eğitimleri bu proje ile köy çocuklarına da veriliyor. ‘Sabancı Vakfı’ projeyi destekliyor, Bilal Zemin adlı öğretmenin bu işin koordinatörlüğünü yürütmesi Adıyamanlılar için büyük şans...

31.07.2019

Dinlenin, eğlenin ama...

TATİL konusunda tavsiyelerde bulunacak kadar deneyimli bir turist değilim. Konferanslar, kitap fuarları, önemli açılışlar dışında pek İstanbul’u terk etmedim.

23.07.2019

Sanatlı, kitaplı bir yaz

Yaz mevsiminde yapılan her etkinlik, her konser kış mevsimine göre çok daha önemlidir. Çünkü kışın yoğun iş temposu içinde, sanata, kitaba uzak duranlar yazı fırsat bilirler. Okumadıkları kitapları okurlar, dinlemedikleri müzikleri dinlerler.

18.07.2019