EKSTRA
MENÜ

Roza

Roza haberleri sayfasında güncel ve son dakika Roza hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 440 Roza haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Roza Haberleri

Ona bir oda ver...

Ona bir oda ver...

Hacim olarak az, sıkılık yönünden esaslı metinler yazıyor Helen Garner. ‘Misafir Odası’ da öyle. Bir insanın bir insana sadece odasını değil dünyasını açmasının da öyküsü.

7.10.2021Kitap Sanat
Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın

Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın!

Pandemi sezonu, yaz rehaveti derken durağan bir dönem geçiren yayın dünyası sonbaharla başlayan yeni sezona heyecan verici kitaplarla giriyor. Hürriyet Kitap Sanat’ın her sene hazırladığı yeni sezon dosyasında bu kez 29 yayınevinin, önümüzdeki üç ay içinde raflara çıkaracağı yerli-yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları sizi bekliyor. Kitaplığınızı gözden geçirip yeni okumalara alan açmanın tam sırası...

26.08.2021Kitap Sanat
Nona Fernandezden bir neslin hikayesi

Nona Fernandez'den bir neslin hikayesi

“Bir oyunun devasa taşıyız, ama hangi oyunun, henüz bilmiyoruz…” Şilili yazar Nona Fernández’in birçok dile çevrilen romanı “Space Invaders: Diktatörlüğün Gölgesinde” İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

20.07.2021Keyif
Güneş kremleri ne kadar korur Esmer tenliler şanslı mı | 13 SORU 13 YANIT

Güneş kremleri ne kadar korur? Esmer tenliler şanslı mı? | 13 SORU 13 YANIT

İngiltere’de yapılan bir araştırma, bazı güneş kremi markalarının üzerinde yazan koruma iddialarını karşılamadığını öne sürdü. Bu iddialardan yola çıkarak güneş kremleriyle ilgili merak edilen soruları uzmanlara yönelttik.

8.07.2021Gündem
Gül Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Gül Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Gül Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Gül Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Gül alerjisi ciltte meydana gelen sivilce benzeri kabartılar, iltihaplı kızarıklıklar, yüzeysel damar genişlemeleri biçiminde beliren, daha çok yüzde ve burun çevresinde görülen bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Sizin için Gül alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Gül alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi konu başlıklarını tüm detayları ile derledik.

15.05.2021Sağlık
Dario Moreno kimdir Çocukluk ve gençlik dönemini İzmirde geçirdi

Dario Moreno kimdir? Çocukluk ve gençlik dönemini İzmir'de geçirdi

İzmir´e olan sevgisiyle tanınan Yahudi asıllı şarkıcı ve sinema oyuncusu Dario Moreno´nun doğumunun 100. yılında adının verildiği sokağa "İzmir Dario Moreno´yu seviyor" adlı portresi resmedildi. Dario Moreno, çocukluğunu ve gençliğini İzmir´de geçirmişti. Peki, Dario Moreno kimdir?

7.04.2021Hayat
Coşkun Sabahın kızı Roza Sabah kimdir

Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah kimdir?

Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah, magazin gündeminde yer almaya devam ediyor. Kızı Roza hakkında bazı dönemlerde açıklamalar yapan Coşkun Sabah, kızının giyimi hakkındaki yorumları ile gündemde yer alıyor. Peki, Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah kimdir? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

1.04.2021Hayat
Coşkun Sabah: Bülent Ersoy beni kıskanıyordu

Coşkun Sabah: Bülent Ersoy beni kıskanıyordu

Armağan Çağlayan’ın programına konuk olan Coşkun Sabah, kariyerinin ilk yıllarında Bülent Ersoy’un kendisini kıskandığını söyledi: “Bana sahnede kumpas kurdu, udumu alıp çıktım. O gün şarkıcı olmaya karar verdim.”

1.04.2021Magazin
Son dakika... İşte HDP iddianamesinin detayları... Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

Son dakika... İşte HDP iddianamesinin detayları... Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'ye açılan kapatma davasındaki 604 sayfalık iddianamesinde, HDP'nin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi. 580 şüphelinin eylemleriyle yer aldığı iddianamede aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Pervin Buldan'ın da olduğu bazı isimlere siyaset yasağı, HDP'nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

18.03.2021Gündem
Sır asla bilinmeyecek

Sır asla bilinmeyecek

Erken yaşta hayatını kaybeden Francisco Casavella, Türkçedeki ilk romanı ‘Eğlencelerin Sırrı’nda Galiçya’nın bir köyünde başlayıp Barselona’da süren gerçekten de eğlenceli bir hikâye anlatmış. Büyüyünce normal olmayı hedefleyen ‘acayip’ bir çocuğun büyüme, modern topluma ayak uydurma sancılarını izliyoruz.

5.03.2021Kitap Sanat
Siyah beyaz filmlerin usta oyuncusu: Vahi Öz

Siyah beyaz filmlerin usta oyuncusu: Vahi Öz

Siyah beyaz Yeşilçam filmlerinin, güler yüzlü oyuncusu Vahi Öz, vefatının 52. yılında yad ediliyor.

11.02.2021Keyif
Mehmetçik, Tuncelide 2020de düzenlediği 826 operasyonla teröristlere göz açtırmadı

Mehmetçik, Tunceli'de 2020'de düzenlediği 826 operasyonla teröristlere göz açtırmadı

Teröristlerin geçmişte terör eylemleri yapmanın yanı sıra barınma ve üslenme amacıyla kullanmaya çalıştığı kentte geçen yıl düzenlenen ve 3'ü kırmızı, 5'i turuncu, 6'sı gri kategoride 27 örgüt mensubunun ölü ele geçirildiği operasyonlara, 2 bin 265 tim ve 34 bin 6 personel katıldı. Güvenlik güçleri, operasyonlarda örgütün kış üslenmesi hazırlıklarını önleyerek, teröristlerin hareket kabiliyetini kısıtlayıp yaşam koşullarını zorlaştırdı ve bölgeler arası geçişleri de engelledi. Operasyonlarda, teröristlerin barınma ve üslenme bölgesi olan 512 sığınak ve mağara kullanılamaz hale getirildi, 23 kalaşnikof piyade tüfeği, 6 M-16 piyade tüfeği, 20 el bombası ve yüklü miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

30.01.2021Gündem
Uzmanlar uyardı: Deri hastalıkları korona virüs belirtisi olabilir

Uzmanlar uyardı: Deri hastalıkları korona virüs belirtisi olabilir

Ortaya çıktığı ilk günden itibaren tüm hayatı değiştiren Covid-19 virüsü hakkında yapılan araştırmalar, bu virüsün vücudun hemen hemen her sistemini etkilediğini ortaya koydu. Ciltteki kızamık ya da su çiçeği benzeri döküntüler ya da kaşıntılar da Covid-19 belirtileri arasına eklendi. Dermatoloji Uzmanı Dr. Deniz Çetinkünar, başlangıçta solunum sistemi hastalığına neden olduğu düşünülen bu virüsün deri üzerindeki etkileri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

28.01.2021Sağlık
Nedeni tam olarak anlaşılamıyor... Gül hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır

Nedeni tam olarak anlaşılamıyor... Gül hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Deri hastalıklarında başı çeken problemlerden biri de gül hastalığıdır. Genellikle yüzde meydana gelen, yaygın bir cilt rahatsızlığı olan roza hastalığında, çoğunlukla alın, çene, burun, yanaklar gibi yüzün orta bölümünde daha yoğun olur. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım ve Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Deniz Yardımcı gül hastalığının belirtilerini, tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

20.01.2021Sağlık
Yeni Lazer Teknolojisi Zümrüt Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır

Yeni Lazer Teknolojisi Zümrüt Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Dermatolog Doç. Dr. Ali Balevi, yeni lazer cihazı Zümrüt’e ilişkin, “Zümrüt lazeri ince kılcal damarlı varislerde, kırmızı et benlerinin yok edilmesinde, leke, roza tedavisinde kullanıyoruz. Ayrıca çocuklarda Portwine leke tedavisinde de Zümrüt lazer ile başarı sağlayabiliyoruz” dedi.

17.01.2021Kişisel Bakım
Gizli tanıklar her şeyi anlattı... Teker teker deşifre ettiler

Gizli tanıklar her şeyi anlattı... Teker teker deşifre ettiler!

Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da olduğu 108 sanıklı davanın iddianamesinde tanıklar, HDP'li bazı isimlerin terör örgütü PKK/KCK ile bağlarını ortaya koydu. Ayhan Bilgen'in 2011 ile 2015 yılları arasında legal yollardan Kandil'e giderek PKK/KCK'nın sözde eş başkanlığı ile görüşmeler yaptığını söyleyen gizli tanık Ulaş, "Ayhan Bilgen'in en son yine Kandil KCK eş başkanlığının talimatı ve KCK Türkiye sözcülüğünün önerisi ile Kars Belediye Başkanı olarak aday gösterilerek seçilmesi sağlandı." ifadelerini kullandı. Ulaş, BDP El Başkanlığını yapan Gültan Kışanak'ın, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın talimatıyla belediye başkanı seçildiğini bildirdi.

8.01.2021Gündem
Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
Coşkun Sabah kimdir kaç yaşında Şarkıcı Coşkun Sabahın hayatı ve biyografisiyle ilgili merak edilenler

Coşkun Sabah kimdir kaç yaşında? Şarkıcı Coşkun Sabah'ın hayatı ve biyografisiyle ilgili merak edilenler

Coşkun Sabah'ın hayatı, katıldığı televizyon programları ve magazinde yer alan haberlerin ardından gündeme geliyor. 1990 yılında piyasaya çıkan Beni Unutma-Aşığım Sana adlı albümü ile döneme damga vuran Coşkun Sabah, canlı performansları ve konserleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Son yılların önemli ud virtüözlerinden olan sanatçı, en iyi bestesinin Anılar olduğunu ifade ediyor. İşte, Coşkun Sabah'ın biyografisi ve hayatıyla ilgili merak edilen bazı bilgiler.

26.12.2020Televizyon
İbo Showun bu haftaki konukları belli oldu- İşte İbo Show yeni bölüm konukları

İbo Show'un bu haftaki konukları belli oldu- İşte İbo Show yeni bölüm konukları

İbo Show'un bu haftaki konuları belli oldu. 9 yıllık aradan sonra ekran macerasına geri dönen İbo Show, bu hafta 7. Bölümüyle izleyici karşısına çıkacak. İbo Show’un yayınlanan son bölümünde Zara, Oktay Kaynarca, Oya Başar ve Yılmaz Vural ağırlanmıştı. Peki, İbo Show'un bu haftaki konukları kimler? İşte İbo Show yeni bölüm konukları…

22.12.2020Televizyon
Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü’nün başlattığı ‘umut sahada’ projesinin 10 haftalık ilk etabı sona erdi.

13.12.2020Basketbol
Roza hastalığı tamamen iyileşmemekle birlikte tedavi ile kontrol altında tutulabilir

Roza hastalığı tamamen iyileşmemekle birlikte tedavi ile kontrol altında tutulabilir

Genellikle yüzde meydana gelen, yaygın bir cilt rahatsızlığı olan roza hastalığında, çoğunlukla alın, çene, burun, yanaklar gibi yüzün orta bölümünde lezyonların daha yoğunlukta olduğuna vurgu yapan Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım, roza hastalığının (gül hastalığı veya gülleme) tamamen iyileşmemekle birlikte, tedavi ile kontrol altında tutulabileceğini söyledi.

24.11.2020Sağlık
SMA hastası Roza bebeğin annesinden yardım çığlığı: Yavrularımızı kurtarın

SMA hastası Roza bebeğin annesinden yardım çığlığı: Yavrularımızı kurtarın

SMA hastası yakını olan 35 aile, çocuklarının yurtdışında bulunan ilaçlara ulaşarak sağlığına kavuşması umuduyla sosyal medyada yardım kampanyası başlattı. Türkiye’de tanısı konulmuş en küçük SMA hastası Roza Arı’nın annesi Şehriban Arı, “Vicdanınızın sesine kulak verin, yavrularımızı kurtarın. İlaçların ruhsat sürecini bekleyecek zamanları olmayabilir” dedi.

21.10.2020Gündem
Tuncelide, yerleri tespit edilen teröristlere hava destekli operasyon düzenlendi

Tunceli'de, yerleri tespit edilen teröristlere hava destekli operasyon düzenlendi

Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsalında, yerleri tespit edilen bir grup teröristin etkisiz hale getirilmesi amacıyla hava destekli operasyon düzenlendi.

2.10.2020Gündem
Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: Kırmızı ve Gri Listeden 1er terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: Kırmızı ve Gri Liste'den 1'er terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kırmızı Kategori"deki Erol Volkan İldem ile "Gri Kategori"deki Fadime Çakıl'ın etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

9.09.2020Gündem
Coşkun Sabah kimdir, kaç yaşında Coşkun Sabah ve kızı ile ilgili bilgiler

Coşkun Sabah kimdir, kaç yaşında? Coşkun Sabah ve kızı ile ilgili bilgiler

Coşkun Sabah ve kızı gündemde yer alan isimler arasında bulunuyorlar. Başarılı sanatçı Coşkun Sabah’ın hayatı araştırılıyor. Ünlü sanatçının kızı Roza Sabah, Coşkun Sabah'ın Ceyda Okay ile evliliğinden dünyaya gelmiştir. İşte 16 Ekim 1952’de doğan, çok sayıda hit olmuş bestesi bulunan Coşkun Sabah ve kızı ile ilgili bilgiler..

24.08.2020Magazin
Coşkun Sabah, kızı Rozanın Instagram hesabını kapattırmıştı... Takip ettiği hesaplar çok konuşuldu

Coşkun Sabah, kızı Roza'nın Instagram hesabını kapattırmıştı... Takip ettiği hesaplar çok konuşuldu

Bikinili pozlar paylaştığından ötürü kızı Roza'nın Instagram hesabını kapattırdığını açıklayan Coşkun Sabah'ın takip ettiği hesaplar, sosyal medyanın gündemine oturdu.

1.08.2020Magazin
Roza Sabah kimdir kaç yaşında Coşkun Sabahın kızı Roza Sabah hakkında bilgiler

Roza Sabah kimdir kaç yaşında? Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah hakkında bilgiler

Roza Sabah, Coşkun Sabah'ın yaptığı açıklamaların ardından araştırılan isimler arasında yer alıyor. Eğitimini yurt dışında gören Roza Sabah, paylaştığı bikinili fotoğrafları nedeniyle babasının talebiyle hesabını kapatmak durumunda kaldı. Coşkun Sabah, kızı Roza için 'Üniversite öğrencisi bir kızın mayolu fotoğrafı Instagram'da olmaz. Kapattırdık Instagram'ını' ifadelerini kullanmıştı. Peki, Roza Sabah kimdir ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

1.08.2020Hayat
Coşkun Sabah: Üniversite öğrencisi bir kızın mayolu fotoğrafı Instagram’da olmaz. Kapattırdık Instagram’ını

Coşkun Sabah: Üniversite öğrencisi bir kızın mayolu fotoğrafı Instagram’da olmaz. Kapattırdık Instagram’ını

Coşkun Sabah’la bestelerini yaptığı evinin kış bahçesinde buluştuk. Her zamanki gibi enerji doluydu, bayram konserlerine ve “Yalan Yıllar”ın yeni aranjmanlarını yapmaya hazırlanıyordu. “Film gibiydi” dediği hayatını anlatırken bir yandan da genç ve zinde kalma formüllerini dinledim. Sabah en büyük hayalinin, bestelerini dünyaya açmak olduğunu söyledi.

31.07.2020Magazin
Maske Takarken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz

Maske Takarken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Covid-19’dan korunmak amacıyla takılan yüz maskeleri, ciltte istenmeyen sivilcelenmelere, kızarıklık ve kaşıntılara neden olabiliyor. Maske takma sonrası ciltte oluşan yağlanma, tahriş ve sivilce oluşabiliyor. Vücudumuzun en hassas organı olan derimizin bu dönemde bakımı oldukça önem taşıyor. Bütün gün maske takma zorunluluğu olanlar, ciltlerini nasıl daha etkili bir şekilde koruyabilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın anlattı.

16.07.2020Kişisel Bakım
Kızımın okul masrafları çok fazla demişti...İşte Coşkun Sabahın kızı Roza

"Kızımın okul masrafları çok fazla" demişti...İşte Coşkun Sabah'ın kızı Roza

Sanatçı Coşkun Sabah’ın pandemi döneminde “Geçinemiyorum” sözleri uzun süre gündemde yer almıştı.

15.07.2020Magazin
Roza Sabah kimdir Coşkun Sabahın kızı Roza Sabah kaç yaşında

Roza Sabah kimdir? Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah kaç yaşında?

Roza Sabah, son günlerin araştırılan isimleri arasında yer almaya devam ediyor. Ünlü sanatçı Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah'ı yurt dışında okutmak için çok iyi para ödediğini açıklamasının ardından pek çok kişi, Roza Sabah kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah kimdir ve kaç yaşında? İşte, Roza Sabah hakkında bazı bilgiler

15.07.2020Hayat
İşkenceyle video çekip bu yalanı attılar İşte PKKnın iki yüzlülüğü

İşkenceyle video çekip bu yalanı attılar! İşte PKK'nın iki yüzlülüğü

Annelerin eyleminden etkilenerek örgütten kaçan 3 PKK’lı, peşlerine düşen örgüt infazcısı tarafından yakalanarak mağaraya kapatıldı. İşkenceyle katledilen 3 PKK’lının ardından örgüt yayın organında yayımlanan videoda, “Yoldaşlar direniş ruhuyla çatışmada öldü” diye sahte ağıtlar yakıldı...

9.07.2020Gündem
Nefes olarak Yort

Nefes olarak Yort!

Beni uzakta ama hep Eskişehirli olarak sevindiren bir şey var: Yort Kitap. Yort’u Georges Rodenbach’ın ‘Ölü Brugge’ kitabıyla tanıdım. Devamı Girish Shambu’nın ‘Yeni Sinefili’, Anne Carson’ın ‘Albertine Temrini’, Levent Şentürk’ün ‘Plastik Melek’, Osman Şişman’ın ‘Photo Graphis’, Franco Berardi’nin ‘Nefes Kaos ve Şiir’iyle geldi.

2.07.2020Kitap Sanat
Zuhal Topal yeni bölüm ne zaman Zuhal Topal sezon finalinde kim birinci oldu

Zuhal Topal yeni bölüm ne zaman? Zuhal Topal sezon finalinde kim birinci oldu?

Hafta içi her gün aynı saate izleyicilerle buluşan Zuhal Topal'la Sofrada yarışması bugün yayınlanmadı. Programın son bölümünü kaçıranlar, 'Zuhal Topal neden yok, yeni bölüm ne zaman?' sorularına yanıt arıyor. Zuhal Topal'la Sofrada programı en son 12 Haziran Cuma günü izleyici karşısına çıkmıştı. Peki, Zuhal Topal yeni bölüm ne zaman? Zuhal Topal sezon finalinde kim birinci oldu? İşte Zuhal Topal'la Sofrada yeni bölümleriyle ilgili açıklama...

15.06.2020Televizyon
12 Haziran Zuhal Topalla Sofrada birincisi kim oldu  Zuhal Topalla Sofrada sezon finali kazananı ve haftanın puan durumu

12 Haziran Zuhal Topal'la Sofrada birincisi kim oldu? Zuhal Topal'la Sofrada sezon finali kazananı ve haftanın puan durumu

Zuhal Topal'la Sofrada birincisi yarışmanın 12 Haziran Cuma akşamı ekranlara gelen 420. bölümünde belli oldu. Sezon finaline giren yarışmanın seyirci karşısına çıkan son bölümünde, kayınvalidelerin yaptıkları oylama ile haftanın birincisi seçildi. Gerginliğin eksik olmadığı Zuhal Topal'la Sofrada yarışmasında haftanın son gününde, diskalifiye konusu gündeme geldi. Peki, Zuhal Topal'la Sofrada sezon finali birincisi kim oldu? İşte, Zuhal Topal'la Sofrada kazananı ve haftanın puan durumu.

12.06.2020Televizyon
Mardinli gencin CERN’e uzanan büyük başarısı

Mardinli gencin CERN’e uzanan büyük başarısı

Mardin’de lise 3’üncü sınıf öğrencisi Markus Acar, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN), lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada 500 proje arasından finale kaldı. Çin’den iki ve Şili’den üç öğrenciyle birlikte hazırladığı 'e-dedektör’ projesiyle ilk 20’ye kalan Markus Acar, Türkiye adına kazanan ilk takım olarak CERN’e gitmek istiyor.

1.06.2020Eğitim
Mardinli Markusın CERNe uzanan büyük başarısı

Mardinli Markus'ın CERN'e uzanan büyük başarısı

Mardin'de lise 3'üncü sınıf öğrencisi Markus Acar, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN), lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada 500 proje arasından finale kaldı. Çin'den 2 ve Şili'den 3 öğrenciyle birlikte hazırladığı 'e-dedektör' projesi ile ilk 20'ye kalan Markus Acar, Türkiye adına kazanan ilk takım olarak CERN'e gitmek istiyor.

1.06.2020Gündem
‘Hatıra aydınlık bir doğumdur’

‘Hatıra aydınlık bir doğumdur’

‘Raydan Çıkan Trenler’le dikkat çeken günümüz Latin Amerika edebiyatının parlak isimlerinden Hernan Ronsino, ‘Ateş’ adlı romanında okurunu bir kez daha sanki zaman ve uzamda ‘taşlaşmış’ bir Arjantin kasabasına götürüyor ve bireysel hafıza ile toplumsal tarih arasındaki ilişkiyi sorguluyor.

16.04.2020Kitap Sanat
Gecikmiş bir aile toplantısı

Gecikmiş bir aile toplantısı

Tanınmış kitap eleştirmeni James Wood, ‘İyi Bir Hayat’ romanında birbirleriyle bağlantıları zayıf bir ailenin yıllar sonra bir araya gelişini ve hayatın anlamını sorgulayışlarını anlatıyor. Söylenelerden ziyade zihinden geçenlere ağırlık veren zarif bir anlatı...

2.04.2020Kitap Sanat
Siyah flamingo yeniden Türkiyede

Siyah flamingo yeniden Türkiye'de

Türkiye, dünyada çok az görülen siyah flamingoya bu yıl ikinci kez ev sahipliği yapıyor. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bahar aylarıyla birlikte milyonlarca göçmen kuşun geldiği Türkiye, bu yıl siyah flamingoyu da ağırlıyor.

13.03.2020Seyahat
Kırgız ve dünya edebiyatının önemli ismi Cengiz Aytmatovun hayatına kısa bir bakış

Kırgız ve dünya edebiyatının önemli ismi Cengiz Aytmatov'un hayatına kısa bir bakış

Kırgızistan, doğal güzelliğinin yanı sıra Edebiyat denilince akıllara gelen ülkelerden bir tanesi. Bu ülkede yaşamış ve hem Kırgız hem de Dünya edebiyatına önemli katkılar yapmış bir isim olan Cengiz Aytmatov’un yaşadığı ev şu an bir müze haline dönüştürülmüş durumda... Bu müzede Aytmatov’un çocukluğundan başlayarak son nefesini verdiği zamana kadar olan tüm eşyaları, madalyaları, kitapları burada sergileniyor.

4.03.2020Seyahat
Yeşilçamın Horoz Nurisi: Vahi Öz

Yeşilçam'ın 'Horoz Nuri'si: Vahi Öz

"Horoz Nuri" ve "Rüknettin" tiplemeleriyle büyük beğeni kazan oyuncu Vahi Öz, vefatının 51'inci yılında anıldı.

12.02.2020Keyif

Yazar Sonuçları

Yüzünüzdeki kılcal damar probleminden kurtulabilirsiniz

Kılcal damarlar, küçük kan damarlarının çapı büyüdüğünde ve yüzeye yakın görünür ince çizgiler haline gelmesi sonucu oluşur. Toplumda oldukça yaygın olan bu damarlanma türü daha çok yüz ve bacaklarda görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yerinde de oluşabilmektedir.

23.09.2021

Düğün şarkıcısıyla aynı odada kalan meçhul beyefendi kimdi

Şimdi anlatacağım olayı okurken, sonunda adını göreceğim kişinin o olacağını hayalimden bile geçiremezdim.

27.06.2021

Tiyatro Müzesi kurulmalı

Türkiye Tiyatro Vakfı Kurucu Başkanı Esen Çamurdan’ın mektubundan bir bölüm:

17.06.2021

Maske takmak sivilce yapar mı?

Pandemi ile birlikte hayatımıza cerrahi maskeler girdi. Kurallar gereği maske takmak ise zorunlu. Cerrahi maskeler ile artan sivilce sorununu Dermatoloji Uzmanı Dr. Nezih Karaca sizler için anlattı.

28.04.2021

Ohhhhh be Şeyma döndü!

Sosyal medya detoksundaydı Şeyma Subaşı. Bitirdi.

3.04.2021

Hayatım Türk filmi gibi

Coşkun Sabah’la bestelerini yaptığı evinin kış bahçesinde buluştuk. Her zamanki gibi enerji doluydu, bayram konserlerine ve “Yalan Yıllar”ın yeni aranjmanlarını yapmaya hazırlanıyordu. “Film gibiydi” dediği hayatını anlatırken bir yandan da genç ve zinde kalma formüllerini dinledim. Sabah en büyük hayalinin, bestelerini dünyaya açmak olduğunu söyledi.

31.07.2020