EKSTRA
MENÜ

Rota Virüsü

Rota Virüsü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rota Virüsü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 Rota Virüsü haberi bulunmuştur.

Rota Virüsü Haberleri

Bulaşıcı hastalıklara karşı çocuklarda aşı etkin bir yöntem

Bulaşıcı hastalıklara karşı çocuklarda aşı etkin bir yöntem

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, "Aileler, çocuklarında görülebilecek olan bulaşıcı hastalıkları ne kadar iyi tanırsa, çocuklarını o derece bu hastalıklara karşı savunabilir. Bulaşıcı hastalıklara karşı çocuklarda aşı etkin bir yöntemdir" dedi.

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır İşte rota virüsü aşısı ve belirtileri

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte rota virüsü aşısı ve belirtileri

Rota virüsü nedir? Rota virüsü, uzmanların az pişmiş ette hastalığın kendini gösterebileceğini söylemesinin ardından gündeme geldi. 4 - 5 yaştaki çocuklarda görülen kusma, ishal belirtileriyle kendisini gösteren rota virüsü nedeniyle, Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, dünyada her yıl 200 bin çocuğunun hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, rota virüsüne karşı en iyi koruma yöntemi olan aşılama, 2. ay ile 3. ayda yapılmaya başlanmalı. İşte, rota virüsü belirtileri ve aşısıyla ilgili ayrıntılar.

19.10.2020Sağlık
Az pişmiş ette rota virüsü tehlikesi; her yıl 200 bin çocuk ölüyor

Az pişmiş ette rota virüsü tehlikesi; her yıl 200 bin çocuk ölüyor

Az pişmiş veya çiğ olarak tüketilen ette hastalık yapan bakteri ve virüslerin olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, “Arjantin, Brezilya gibi ülkelerdeki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda ishalle kendini gösteren rota virüsü bulunmuş. Dünyada her yıl 200 bin çocuk bu virüsten hayatını kaybediyor. Dönerin hijyenik koşullarda doğru ısıl işlemle pişirilmesi çok önemli” dedi.

18.10.2020Haber
Az pişmiş ette büyük tehlike Her yıl 200 bin çocuk ölüyor

Az pişmiş ette büyük tehlike! Her yıl 200 bin çocuk ölüyor

Az pişmiş veya çiğ olarak tüketilen ette hastalık yapan bakteri ve virüslerin olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, “Arjantin, Brezilya gibi ülkelerdeki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda ishalle kendini gösteren rota virüsü bulunmuş. Dünyada her yıl 200 bin çocuk bu virüsten hayatını kaybediyor. Dönerin hijyenik koşullarda doğru ısıl işlemle pişirilmesi çok önemli” dedi.

18.10.2020Gündem
‘Çayda çıra’dan virüs avcılığına

‘Çayda çıra’dan virüs avcılığına

TV kanallarında sanatçı ve siyasetçilerden daha sık gördüğümüz, son dört ayımızda neredeyse ailemizden biri gibi olan enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın bir zamanlar halk dansları festivallerinin aranılan ismi olduğunu biliyor muydunuz? Peki 1960’lı yıllarda Elazığ’ın köylerini kiminle ve ne için arşın arşın geziyordu? Mehmet Hoca’yla geçmişe ufak bir yolculuk yaptık, sanat ve dans dolu bir gençlikten virüslerin cirit attığı tıp dünyasına nasıl geçiş yaptığını dinledik...

19.07.2020Gündem
Rota virüsü nedir, çocuklarda kaç yaşında görülür

Rota virüsü nedir, çocuklarda kaç yaşında görülür?

Rota virüsü enfeksiyonu ilk 4 - 5 yaştaki çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerindendir. Rota virüsü yoğunlukla 2 yaş altındaki çocuklarda bağırsak iltihabına yol açan bir virüstür. Dünya genelinde 5 yaş altındaki çocuklarda en az bir kere görülmektedir. Ve çocuklar bu yaş grubunda bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini gösterir. Hastalığın bulaşma yolu oral - fekal (ağız - dışkı) yoludur.

12.11.2019Sağlık
Rota virüsü nedir Rota virüsü nasıl bulaşır

Rota virüsü nedir? Rota virüsü nasıl bulaşır?

İshaller, dünya genelinde çocuklarda görülen en sık bulaşıcı hastalıklardandırlar. 20’den fazla mikrobiyal etkeni olabilmesine rağmen bunların içinde ilk sırada Rotavirüs enfeksiyonları yer almaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Özberk Koç konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Rota virüsü enfeksiyonu ilk 4 - 5 yaştaki çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerindendir. Peki Rota virüsü nasıl bulaşır ve Rota virüsünden nasıl korunulur?

12.09.2019Sağlık
İki haftayı geçen uzun süreli ishallere dikkat

İki haftayı geçen uzun süreli ishallere dikkat!

Uzun süren ishale neden olan dizanteri ve parazitler; tedavi edilmezse, beyin iltihabı veya karaciğer kistine varıncaya kadar birçok tehlikeli hastalığa öncülük edebilir. İki haftayı geçen uzun süreli ishaller; doğumsal bağırsak hastalıklarının da habercisi olabilir’’ diyen Dr. Musa Bostancıoğlu, ishallere karşı ebeveynleri uyardı.

3.09.2019Sağlık
Rota virüsü nedir Nasıl tedavi edilir

Rota virüsü nedir? Nasıl tedavi edilir?

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? Rota virüsünden korunma yolları neler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Gürel, her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen rota virüsü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Norovirüsle tanışmış olabilirsiniz

Norovirüsle tanışmış olabilirsiniz!

Görülme sıklığı giderek artan ve şiddetli karın ağrısı, ishal, kusma ve iştahsızlıkla kendisini gösteren Norovirüs, her yaş grubunu tehdit altına almış durumda. Kreşler, okullar, askeri birlikler, restoranlar, tatil kampları, göçmen kampları ve gemilerde salgınlara neden olan bu yeni virüsün bağışıklık bırakmadığından tekrarlanabilir olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, hastalıktan korunmak için ellerin sık sık yıkanması, kalabalık ortamlara çok fazla girilmemesi ve sağlıklı beslenilmesi gerektiğini vurguluyor.

‘Rota virüsünün Suriyelilerle ilgisi yoktur’

‘Rota virüsünün Suriyelilerle ilgisi yoktur’

CHP Aydın Milletvikili Süleyman Bülbül, “Türkiye’de son 5 yılda rota virüsü teşhisi konulan vatandaş sayısını ve virüsün özellikle Türkiye’nin Suriye’den göç almaya başladığından itibaren görüldüğü” iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

22.02.2019Gündem
Çocukları bekleyen gizli tehlike: Rota virüsü

Çocukları bekleyen gizli tehlike: Rota virüsü

Kış aylarında çocuklarda görülen rota virüsü, anne babaların korkulu rüyası olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı kusma, ishal ve halsizlik gibi belirtilerle çocukların hayatını kâbusa çeviriyor. Peki, rota virüsü nasıl bulaşıyor? Rota virüsünden korunmak yolları neler? Detayları uzmanlardan öğrenelim.

Çocuklarda rota virüsü uyarısı Ülkemizde çok yaygın

Çocuklarda rota virüsü uyarısı! Ülkemizde çok yaygın

2-3 yaş dönemine kadar çocuklarda yaygın olarak gözlenen rotavirüsüne bağlı bağırsak enfeksiyonu, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Tuvalet temizliğinde gösterilecek özene rağmen rotavirüs enfeksiyonuyla karşılaşmak mümkün. Araştırmalar, rotavirüs aşısının hastalık yükünü yüzde 75’e kadar düşürdüğünü gösteriyor.

Rota virüsü nedir Rota virüsü enfeksiyonu

Rota virüsü nedir? Rota virüsü enfeksiyonu

Aşırı kusma, ishal ve halsizlikle ortaya çıkan ve sıvı kaybetmeye bağlı olarak bebek ölümlerine kadar önemli sonuçlara neden olabilen rota virüsüne karşı, özellikle kış aylarında dikkatli olmak gerekiyor. Bu virüs kış aylarında bebek ve çocuklarda önemli ölçüde salgına neden olabiliyor. Peki, rota virüsü nedir?

20.07.2018Gündem
İshalle birlikte kusma varsa dikkat

İshalle birlikte kusma varsa dikkat!

Özellikle 2 yaş altı çocukların risk altında olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, kusmanın da eşlik ettiği durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Seyahate çıkmadan önce aşı olmayı ihmal etmeyin

Seyahate çıkmadan önce aşı olmayı ihmal etmeyin!

Gittiğiniz yerdeki bulaşıcı hastalıklara karşı seyahatten önce aşı olmak şart.

24.05.2016Sağlık
Galatasaraya TBFden olumsuz yanıt

Galatasaray'a TBF'den olumsuz yanıt

Rota Virüsü bulaşan üç oyuncusunun hastalanması nedeniyle Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi'ndeki Abdullah Gül Üniversitesi maçının ikinci kez ertelenmesini isteyen Galatasaray'a, olumsuz yanıt geldi.

13.04.2016Basketbol
G.Sarayın rakibi AGÜ: Bizden saygı beklemeyin

G.Saray'ın rakibi AGÜ: Bizden saygı beklemeyin!

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi'ndeki Galatasaray-Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) maçını, başlamasına 2 dakika kala ertelemesi büyük yankı yarattı. AGÜ yönetimi, karşılaşma ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

12.04.2016Spor Arena
İshal ve kusma nedeni “rota virüsü” olabilir

İshal ve kusma nedeni “rota virüsü” olabilir!

Özelikle 2 yaşından küçük çocuklar için çok tehlikeli!

Kurbağalıderenin suyunu test ettik: Sonuç korkunç

Kurbağalıdere'nin suyunu test ettik: Sonuç korkunç!

Kadıköy’deki Kurbağalıdere tarihinde olmadığı kadar pis ve bütün bir semti geniz yakacak kadar kötü kokutuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin söylediğine bakılırsa yıl sonuna kadar kokuya talim! Dere uzmanı Prof. Meriç Albay’la suyu test ettik. Sonuçlar vahim.

7.08.2015Hayat
Çocuklara havuzdan gelen 3 hastalık

Çocuklara havuzdan gelen 3 hastalık!

Mutlulukları havuzdan kaptıkları hastalıklarla kabusa dönüşmesin.

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar neler

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar neler?

Kimimiz iş için, kimimiz ise tatil için… Sıkça seyahat ediyoruz. Ancak keyifli başlayan bir seyahat, bazen, o ülkede kapılan bulaşıcı bir hastalık yüzünden ölümle noktalanabiliyor.

9.07.2015Avrupa
Bu virüse karşı en etkili yol aşı

Bu virüse karşı en etkili yol aşı

Dr. Zafer Kurugöl, bu aşının takvime girmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu aşı takvime girmeli

Bu aşı takvime girmeli

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda ishal dolayısıyla ölümlere, 500 bine yakınının da hastanede tedavi görmesine neden olan rota virüsüyle ile uyarıda bulundu.

24.02.2014Kelebek
Korkutan virüsün ilacı bulundu

Korkutan virüsün ilacı bulundu

Çocuklarda ishale yol açan ve kaybettirdiği sıvı dolayısıyla ölüme neden olabilen “rota virüsü” ilacının anne sütü olduğu bildirildi.

6.12.2012Sağlık
Çocuklarda ishalin en önemli nedeni : Rota virüsü

Çocuklarda ishalin en önemli nedeni : Rota virüsü

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyda Ekiz anlatıyor.

Çocuklarda Hepatit A aşısı uyarısı

Çocuklarda Hepatit A aşısı uyarısı

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklara Hepatit A aşısı yapılmazsa karaciğer yetmezliğine kadar varan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

2.03.2011Gündem
Salgın yok ancak aşı şart

Salgın yok ancak aşı şart

Sağlık Bakanı İstanbul'da görülen kızamık hastalığına ilişkin 'endişeye gerek yok' dedi. Ancak Recep Akdağ, gerekirse aşı yapılacağını da açıkladı. Uzmanlara göre ise aşı şart. Çünkü kızamıktan bir tek aşı koruyor.

27.02.2011Gündem
Çocuklara ve yetişkinlere takvimli aşı rehberi

Çocuklara ve yetişkinlere takvimli aşı rehberi

Çoğumuz aşıların sadece çocuklara yapıldığı yanılgısına kapılıyoruz. Oysa aşılar biz yetişkinlere de uygulanıyor ve yaşamsal önem taşıyor. Özellikle de bulaşıcı hastalıkların kapıda beklediği sonbahar ve kış mevsiminde!

11.09.2007Sağlık
Malatya şimdi de hava kirliliği tehdidi altında

Malatya şimdi de hava kirliliği tehdidi altında

İnönü Üniversitesi (İÜ), kentteki hava kirliliğiyle ilgili çalışma yapacak.

8.12.2005Gündem
Rektör: Tifo ve hepatit vakaları var

Rektör: Tifo ve hepatit vakaları var

Binlerce kişinin ishal şikayetiyle hastanelere koştuğu günlerde Malatya’da, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, şebeke suyunda rota virüsü ve koli basili olduğunu açıklarken, aynı gün basın toplantısı yapan AKP’li Belediye Başkanı H.Cemal Akın, suyun temiz olduğunu savunmuştu. Sağlık Bakanlığı’ndan talimat gelene değin süren 9 günlük gecikmenin ardındaki gerçek ise binlerce insanın hastalanmasına maloldu.

4.12.2005Gündem
Malatya’da virüsün adı; rota

Malatya’da virüsün adı; rota

Malatya’da 6 bin kişinin etkilendiği ishal salgınının 8’inci gününde, Ankara ve yerel kuruluşların tahlillerinin sonuçları belli oldu. Bu raporlara göre; hastalığa sudan geçen ‘rota virüsü’ neden oldu.

29.11.2005Gündem
Malatya Belediye Başkanı: İki çeşme dışında problem yok

Malatya Belediye Başkanı: İki çeşme dışında problem yok

Malatya Belediye Başkanı H. Cemal Akın, kentteki iki çeşme dışında sularda problem olmadığını, kentteki suyun temiz olduğunu söyledi.

29.11.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Gelibolu ve Sivastopol kardeş şehir olacak: Gelibolu’ya Ruslar geldi

ÜNLÜ Rus şairi Vladimir Mayakovski yaklaşık bir asır önce Gelibolu’da yaşananları şöyle anlatıyor:

8.05.2018

Savaşçı bir kadın

Müthiş bir kadınla tanıştım.

10.12.2013

Kısa yazılar

Pınar Selek’in "Sürüne Sürüne Erkek Olmak" isimli yeni kitabıyla ilgili Şirin Sever’e verdiği röportajı okuyordum. Erkeklerin kışkırtıldığından ve tokat yediğinden bahsediyordu.

7.11.2008

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklar arasında ilk sırada yer alan ishalin görülme sıklığı yazın artıyor.

13.07.2008

İhtiyaçları karşılayan değil, hayalleri gerçekleştiren dernek

Bir Dilek Tut Derneği ile ilgili ilk haberi gazetede gördüğüm zaman, gerçekten değişik ve farklı bir şey yapıldığına inanarak size bu kuruluş hakkında ufak bir haber vermiştim.

19.01.2007

Malatya Belediye Başkanı istifa etmek zorundadır

ÖNCE gazetelerden bir alıntı: ‘...Binlerce kişinin ishal şikáyetiyle hastanelere koştuğu günlerde Malatya’da, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, şebeke suyunda rota virüsü ve kolibasili olduğunu açıklarken, aynı gün basın toplantısı yapan AKP’li Belediye Başkanı H.Cemal Akın, suyun temiz olduğunu savunmuştu.

5.12.2005

İlginç 3 rapor

DÜNKÜ ‘Tekelcilere ilginç beraat’ yazımızın ardından Tekel’in 2. el makinelerinin Türkiye’ye girişi ve çıkışı hakkında üç ayrı rapordan söz etmek istiyoruz bugün...

29.11.2005