EKSTRA
MENÜ

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit haberleri sayfasında güncel ve son dakika Romatoid Artrit hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 363 Romatoid Artrit haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Romatoid Artrit Haberleri

Her Eklem Ağrısı Korona Belirtisi Değildir

Her Eklem Ağrısı Korona Belirtisi Değildir!

Çoğunlukla yaşlı kişilerde görülen eklem ağrıları aslında her yaşta görülebilen bir problemdir. Bu rahatsız edici ağrılar çeşitli sebeplerle meydana gelebilmektedir. Korona günlerinde eklem ağrısı yaşayan insanlar hemen ''Korona mı oldum acaba?'' gibi bir endişeye kapılabilmektedir. Çünkü her eklem ağrısı korona belirtisi değildir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.

27.10.2020İyi Yaşam
Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

Kemik yaşayan bir dokudur ve güçlendirilebilir. ‘Kemik sağlığı’ denilince aklımıza ileri yaşlardaki insanların kemik sağlığı geliyor. Oysaki kemik sağlığı her yaşta önemlidir.

20.10.2020Sağlık
Dizde sıvı toplaması neden olur Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Dizde sıvı toplaması neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Diz efüzyonu veya dizdeki sıvı toplanmasının birçok sebebi olabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

14.10.2020Sağlık
Omuz Ağrısını Tetikleyen 6 Neden

Omuz Ağrısını Tetikleyen 6 Neden!

Tüm eklemlerin arasında, omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir. Omuz eklemi; çalışma hayatı, spor faaliyetleri ve gündelik işlerde büyük avantaj sağlayan aynı zamanda travmaya da açık bir eklemdir. Bazı faktörler var ki omuz ekleminde ağrılara neden olur. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.       

14.10.2020İyi Yaşam
Beslenmenin önemli bir etkisi var Gelişimini engellemek için...

Beslenmenin önemli bir etkisi var! Gelişimini engellemek için...

Romatoid artritte beslenme önerilerinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hüban Gönülol, haftada 2-3 kez fırında veya ızgarada pişirilmiş balık tüketmenin romatoid artrit gelişiminde belirgin bir azalmaya neden olduğuna dikkat çekerek, “Romatoid gelişiminin engellenmesinde balık ve balık yağının önemi büyüktür” dedi.

14.10.2020Sağlık
Romatizma her yaşta görülebiliyor En fazla karşılaşılanı ise...

Romatizma her yaşta görülebiliyor! En fazla karşılaşılanı ise...

Romatizmanın ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi.

12.10.2020Sağlık
Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyanıyorsanız dikkat

Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyanıyorsanız dikkat!

Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, eklem iltihabı olan artritin hayatı kabusa çevirebildiğine dikkat çekerek, “Artrit, iltihaplı romatizmaların önemli bulgularından biridir. Daha hastalığın başında iken romatizmal hastalığın tanınması hem gereksiz tedavilerin alınmasını hem de hastalığın ilerlemesini engelleyecektir” dedi.

12.10.2020Sağlık
Eklemlerin sinsi düşmanı… Kadınlarda daha sık görülüyor

Eklemlerin sinsi düşmanı… Kadınlarda daha sık görülüyor

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Eren Erken, artritin, romatizmal kas ve iskelet sistemi hastalıklarının önemli bir bulgusu olduğuna dikkat çekerek “Bu hastalıkların erken tanısı, hastaların tedaviye erişebilmesi ile mümkün. Bu nedenle eklemlerde meydana gelen şişlik, kızarıklık, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler ihmal edilmeden hekime başvurulmalı” dedi.

9.10.2020Sağlık
Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, diş ve diş eti hastalıkları olanların koronavirüse yakalanma riski daha yüksek. Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, salgın günlerinde ağız ve diş sağlığının önemini anlattı.

5.10.2020Sağlık
O hastalığa dikkat Poşet bile taşıyamayabilirsiniz

O hastalığa dikkat! Poşet bile taşıyamayabilirsiniz

Sürekli, aynı şekilde yapılan hareketler el, bilek ve dirseklerde önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunların başında ise daha çok bilgisayar başında çalışanlarda görüldüğü için halk arasında ‘Mouse Hastalığı’ olarak da bilinen ‘Karpal Tünel Sendromu’ geliyor.

14.09.2020Sağlık
En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi?

Sabah kalktığınızda beliniz, sırtınız veya boynunuz ağrıyorsa yanlış pozisyonda uyuyor olabilirsiniz. Peki doğru uyku pozisyonları neler? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır anlatıyor.

14.09.2020İyi Yaşam
El ağrısı neden olur El ağrısı nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir

El ağrısı neden olur? El ağrısı nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir?

El ağrısının sebepleri nelerdir? Nasıl geçer? El ağrısının tedavi yöntemleri nelerdir? Elde meydana gelen ağrıların pek çok sebebinin ve türünün olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

3.09.2020Sağlık
Diz ağrılarını göz ardı etmeyin Altında birçok hastalık yatıyor olabilir

Diz ağrılarını göz ardı etmeyin! Altında birçok hastalık yatıyor olabilir

Diz ağrılarına dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet İnanır, diz ağrısının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. İnanır, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

28.08.2020Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Huzursuz bacak sendromu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun, genetik kökenli olarak ve bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında açıklamalarda bulundu.

14.08.2020Sağlık
Hidroksiklorokin nedir İşte Hidroksiklorokin ilacının coronavirüs etkileri

Hidroksiklorokin nedir? İşte Hidroksiklorokin ilacının coronavirüs etkileri

Hidroksiklorokin ilacı nedir? sorusu Sağlık Bakanı Fahretttin Koca'nın son yaptığı açıklama ile gündeme geldi. Sıtma ilacı olarak kullanılan Hidroksiklorokin COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılıyor. Hidroksiklorokin ilacı uluslararası makale ve bilim insanlarının açıklamalarında da yer almıştı. İşte, Hidroksiklorokin ilacının coronavirüs etkileri hakkında ayrıntılar.

2.07.2020Gündem
Klorokin corona virüsü iyileştiriyor mu Klorokin nedir

Klorokin corona virüsü iyileştiriyor mu? Klorokin nedir?

Klorokin corona virüsü iyileştiriyor mu? Corona virüs tedavisinde ilaç çalışmaları devam ederken, Klorokin'in virüs üzerindeki etkileri gündemde yer almaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer alan ve sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan Klorokin, kırmızı kan hücresi içinde yer alan aseksüel sıtmaya karşı etkilidir. İşte, Klorokin ilacıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

23.06.2020Gündem
Hidroksiklorokin nedir Hidroksiklorokin ilacı koronavirüste etkili mi

Hidroksiklorokin nedir? Hidroksiklorokin ilacı koronavirüste etkili mi?

Hidroksiklorokin nedir? Sıtma ilacı olan ve koronavirüs hastalarını tedavi etmede kullanılan Hidroksiklorokin ilacını ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 'faydasız' olduğu gerekçesiyle kullanımını iptal etti. Koronavirüs salgınından korunmak amaçlı kullanılan Hidroksiklorokinin ilacı, uluslararası makale ve bilim insanlarının açıklamalarında da yer almıştı. İşte, Hidroksiklorokin ilacının kororunavirüs üzerindeki etkisi hakkında detaylar.

15.06.2020Gündem
Anti Ccp testi nedir Nasıl yapılır

Anti Ccp testi nedir? Nasıl yapılır?

Romatoid Artrit hastalığı, dünya çapında her yerde yaygın bir şekilde görülmektedir. Eklemlerin iltihaplanmasına neden olan bu hastalık, otoimmün hastalıkları içerisinde yerini almaktadır. Hastalığa yakalanmış bireylerin hayat kalitesini düşürüp, olumsuz durumlara sebep olan pek çok belirtiyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın, fiziksel muayene, doktorlar bakımından hastalığın detaylarının alınması, tıbbi görüntüleme metotlarının kullanımı ve kan testleri sayesinde teşhis edildiğini söylemek mümkün. Peki, anti CCP testi nedir? Nasıl yapılır? Hangi durumlarda yapılır ve sonuçları nelerdir? İşte ayrıntılar.

12.06.2020Sağlık
Granülosit nedir Granülosit değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Granülosit nedir? Granülosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Granülosit, insan vücudu için önemli bir savunma sistemidir. Vücudu mikroplara, bakterilere ve yabancı cisimleri karşı koruyarak ilk mücadeleyi başlatırlar. Sağlıkçıların sıklıkla kullandığı bu tıbbi terimin ne olduğunu öğrenip, buna göre terbinizi alabilirsiniz. Granülosit ile ilgili detaylı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

12.06.2020Sağlık
NEU (nötrofil) nedir NEU değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

NEU (nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kan testleri kişilerde pek çok hastalığın belirlenmesi için yapılmaktadır. Yapılan bu testlerden birisi de NEU yani nötrofil testleridir. Nötrofil testlerinin yüksekliği ve düşüklüğü pek çok hastalığının belirtisi olabilir. Bu sebeple çok önemli bir testtir. Peki NEU (Nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Sizlere nötrofil testi hakkında merak edilen soruları detaylıca açıkladık.

9.06.2020Sağlık
Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir Değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir? Değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin ve Anti TPO bağışıklık sistemini önemli derecede etkileyen antikorlardır. Tiroid bezi hastalıklarının tespit edilmesinde önemli rol oynarlar. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO testlerini yaptırarak, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO hakkında detaylı bilgileri derledik.

8.06.2020Sağlık
Klorokin nedir Sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin corona virüste etkili mi

Klorokin nedir? Sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin corona virüste etkili mi?

Sıtma hastalığı tedavisinde kullanılan Klorokin ilacıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası corona virüs salgınıyla ilgili değerlendirme yapan Koca, Kovid-19 tedavisinde sıtma ilacı kullanımına dünyadan farklı olarak erken dönemde başlandığını ve faydasının görüldüğünü, kullanmaya devam edileceğini bildirdi. Klorokin ilacı sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. İşte, 'Klorokin nedir ve ne demek' sorusunun yanıtı...

3.06.2020Gündem
Tedavi out koruma in

Tedavi out koruma in

Zeynep TUNA soruyor: Bu sürecin sonunda dünya ve ‘sağlık sistemi’ nereye gidecek? Sizin beklentileriniz neler?

23.05.2020Gündem
Enflamasyon hastalığı nedir

Enflamasyon hastalığı nedir?

Enflamasyon, tıp dilinde geçen terimlerden biridir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Enflamasyonun uzun süre devam etmesi, vücudun kronik hastalık gibi sorunlarla karşılaşacağının göstergesi olarak kabul edilebilir. Peki, enflamasyon nedir?

30.04.2020Gündem
Evde ve Hareketsizseniz Dikkat Korona Eklemleri de Vuruyor

Evde ve Hareketsizseniz Dikkat! Korona Eklemleri de Vuruyor

Koronavirüs salgını nedeniyle giderek daha da hareketsiz hale gelen yaşam tarzımız, başka rahatsızlıkların da kapımızı çalmasına neden olabilir. Durağan yaşam tarzı ve eklemlerin kötü kullanımına bağlı olarak 40 yaşından sonra ve özellikle kadınlarda daha çok görülen kireçlenme riskine dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Zeynep Sağırkaya, “Kireçlenmeye karşı kilonuzu koruyun, mevcut koşullarınıza en uygun hareket olanaklarını hayatınıza katın. Pilates ve yogaya başlayın” çağrısında bulunuyor.

28.04.2020İyi Yaşam
Kanada, Hindistandan hidroksiklorokin kapsülü sipariş etti

Kanada, Hindistan'dan hidroksiklorokin kapsülü sipariş etti

Kanada hükümetinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tedavisinde kullanılmak üzere Hindistan'dan, ABD Başkanı Donald Trump'ın "virüse karşı bir çare" olarak lanse ettiği hidroksiklorokin kapsüllerinden sipariş ettiği bildirildi.

18.04.2020Dünya
Romatoloji nedir Romatoloji ne demek Romatoloji neye ve hangi hastalıklara bakar

Romatoloji nedir? Romatoloji ne demek? Romatoloji neye ve hangi hastalıklara bakar?

Romatoloji; yumuşak dokular, eklemler, kalıtsal bağ dokusu, otoimmün hastalıkları gibi hastalıklar ile ilgilenen iç hastalıkları ve pediatri alanında alt uzmanlık alanı şeklinde tanımlanabilir. İşte ramotoloji nedir, ramotoloji doktoru hangi alanlarda uzmandır gibi sorulara hazırladığımız cevaplar.

9.03.2020Sağlık
Kadınlarda bu hastalık 9 kat daha fazla görülüyor

Kadınlarda bu hastalık 9 kat daha fazla görülüyor

Sjögren Sendromu, kuru göz ve kuru ağıza sebep olan bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı bir hastalık olduğunu ifade eden İç Hastalıları Uzmanı Dr. Aysun Özbek, kadınlarda 9 kat daha sık görüldüğünü söyledi.

24.02.2020Sağlık
Balık yağı faydaları neler Balık yağının (omega 3) sağlık açısından etkileri

Balık yağı faydaları neler? Balık yağının (omega 3) sağlık açısından etkileri

Balık yağı, tavsiye edilen miktarda balık yiyemeyen fakat omega-3 yağ asitlerinin faydasına ihtiyaç duyanlar tarafından yaygın olarak tüketiliyor. Yapılan araştırmalar balık yağının faydaları üzerine önemli tespitleri ortaya koyuyor. İşte zihin ve kemik gelişimine katkı sağlayan balık yağı faydaları!

21.02.2020Sağlık
Her Sabah Boyun Ağrısı İle Uyanıyorum Neden

Her Sabah Boyun Ağrısı İle Uyanıyorum Neden?

Sabahları boyun ağrısı ile uyanıyorsanız ve bu durum kronikleşmeye başladıysa bir çok nedeni olabilir. Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ateş Önal, yaşam kalitesini oldukça düşüren boyun ağrılarının 9 nedenini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

6.01.2020İyi Yaşam
CRP nedir CRP yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir

CRP nedir? CRP yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Literatürde C-Reaktif Protein olarak anılan CRP, yüksekliği ve belirtileri ile araştırılan konular arasında yer alıyor. Yüksek değerler çıkması vücuttaki itihabi durumu nitelerken, düşmesi ise bu reaksiyonun azalmaya başladığına işaret etmektedir. Peki, CRP nedir ve yüksekliği ne anlama gelmektedir? İşte, CRP yüksekliği nedenleri hakkında detaylı bilgiler

24.12.2019Sağlık
Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli

Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli?

Bacak ağrısı problemi, günlük yaşam içinde yoğun şekilde çalışan kişilerin sık sık başına gelen bir durum olarak dikkat çekiyor. Bu sorundan muzdarip vatandaşlar, hangi doktoradan randevu almaları gerektiğini sorguluyor. Peki Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli?

6.12.2019Sağlık
Enflamasyon nedir

Enflamasyon nedir?

Enflamasyon, tıp dilinde geçen terimlerden biridir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Enflamasyonun uzun süre devam etmesi, vücudun kronik hastalık gibi sorunlarla karşılaşacağının göstergesi olarak kabul edilebilir. Peki, enflamasyon nedir?

3.12.2019Sağlık
Sedimantasyon nedir Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir

Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda en fazla sayıda bulunan hücre türüdür. Peki Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

5.11.2019Sağlık
Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) nedir

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) nedir?

Romatoid artrit nedeni tam olarak bilinmeyen, özellikle eklemlerde simetrik artrit ile karakterize, vücudun diğer organ (kalp, akciğer, göz, deri) ve sistemlerini de tutabilen kronik seyirli bir hastalıktır. Peki Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) belirtileri nelerdir?

12.09.2019Sağlık
CRP nedir CRP yüksekliği neden olur

CRP nedir? CRP yüksekliği neden olur?

CRP yani C-reaktif protein değerinin yüksek ve düşük olması bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Kan tahlili ile belirlenen CRP değerleri özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarının takibi açısından oldukça faydalıdır. Peki, CRP nedir? CRP yüksekliği neden olur?

2.08.2019Sağlık
CRP nedir CRP yüksekliği ve düşüklüğü neden olur

CRP nedir? CRP yüksekliği ve düşüklüğü neden olur?

C-reaktif protein ya da bilinen adı ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir. CRP yüksekliği ve düşüklüğünün ne anlama geldiği ise vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, CRP nedir? CRP yüksekliği ve düşüklüğü neden olur? İşte, CRP hakkında merak edilen tüm detaylar...

22.07.2019Sağlık
Kurkumin nedir

Kurkumin nedir?

Kurkumin, bilim dünyasında özel bir yeri olan zerdeçalın bileşenlerinden biridir. Kurkuminin inflamatuar hastalıklar olan sedef hastalığı ve romatoid artrit şiddetinde azalmaya neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Kurkumin nedir?

21.07.2019Sağlık
Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Uzman Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, beslenmenin ağrı üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

Tırnaklarınız size ne söylüyor

Tırnaklarınız size ne söylüyor?

Tırnaklar görüntüsü ile estetik bir bilgi verdiği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Dr. Buket Pençe, tırnaklarda görülen değişikliklerin hangi hastalıkların işareti olduğunu anlattı.

18.06.2019Sağlık
Kemik Sağlığınızı Etkileyen Hastalıklar

Kemik Sağlığınızı Etkileyen Hastalıklar

Genetik mirasınızın yanı sıra ne kadar dikkat ederseniz edin kemik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek hastalıklarınız söz konusuysa sağlık problemleriyle erken dönemde karşılaşma ihtimaliniz artıyor. Kemik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıkları Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sidar Öztürk anlattı.

Aşırı terleme nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır

Aşırı terleme nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Sağlıklı insan bedeni terler ancak aşırı terleme problemi kişinin günlük hayatını zorlaştıran bir durumdur. Peki aşırı terleme neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Sıkıntı verici bir problem olan bu durum hakkında çözüm önerileri…

21.05.2019Sağlık
Düztaban nedir, nasıl anlaşılır

Düztaban nedir, nasıl anlaşılır?

Düztabanlık, halk arasında taban düşüklüğü olarak bilinir. Peki, düztabanlık neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

14.05.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Boyun Ağrınız Mı Var? Nedeni ve Tedavisi Ne Olabilir?

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. Kafadan gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinirleri korumakla görevlidir. Boyun, vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli parçasıdır.

26.08.2020

Suyun İyileştirici Gücü: Hidroterapi Uygulamaları

Hidroterapi, hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinin suyun fiziksel özelliğinden (yani suyun kaldırma kuvvetinden) faydalanılarak uygulanan çok kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının arasında yer alan su içi tedavi programıdır. Son yıllarda Türkiye’ de hidroterapi alanında büyük gelişmeler oluşmuştur ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Geniş kapsamlı rehabilitasyon programlarının önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

30.06.2020

Ramazan Ayında Kimler Nelere Dikkat Etsin?

Oruç tutmak dikkat edilmesi gereken kurallara ve beslenme şekline uymak kaydıyla sağlıklı ve vücudumuzu dinlendiren bir ibadettir. Peki kimler hangi kurallara uymalı, nasıl beslenmeli gelin birlikte inceleyelim.

24.04.2020

Enflamasyon

Enflamasyon, vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı kullandığı savunma mekanizması sonucu oluşturduğu yanıttır. Bir nevi cevaptır aslında, bu nedenle kızarıklık, ağrı, ısı artışı, şişkinlik vb. durumlar enflamasyon belirtisidir.

17.04.2020
Zencefil çayı kilo vermeye yardımcı oluyor

Zencefil çayı kilo vermeye yardımcı oluyor

Çaylardan, kremlere kadar birçok alanda kullanılan zencefilin özellikle gribal enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğunu söyleyen Diyetisyen Oya Neva Demirkol, zencefil ve zencefil çayının faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

29.07.2019
Biyolojik ilaçlar güzel olduğu kadar küstah da olabilir

Biyolojik ilaçlar güzel olduğu kadar küstah da olabilir

Biyolojik ilaçlar, yüksek teknoloji ürünü olması nedeniyle diğer ilaçlara kıyasla pahalı ilaçlardır.Tıpkı şeker hastalarının hepsine insülin önermediğimiz gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde de hastaların tedavisini tamamen o hastanın mevcut durumun

22.05.2019