EKSTRA
MENÜ

Rolf Mützenich

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 54 haberi bulunmuştur.

Rolf Mützenich Haberleri

İsrail’e SPD de isyan etti: Sözümüzün geçme hakkı olsun

İsrail’e SPD de isyan etti: Sözümüzün geçme hakkı olsun!

SPD Eş Başkanı Norbert Walter-Borjans’ın İsrail’e savunma malzemesi ihracının bazı koşullara bağlanması açıklamasına sert tepkiler geldi. CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak açıklamayı ‘skandal’ olarak nitelerken FDP dış politika uzmanı Alexander Graf Lambsdorff SPD’nin bu tutumuyla İsrail’e zarar verdiğini söyledi.

19.05.2021Avrupa
Maske skandalının yankıları sürüyor: Rüşvet cürüm değil, ağır suç sayılsın

Maske skandalının yankıları sürüyor: Rüşvet cürüm değil, ağır suç sayılsın!

SPD Meclis Grup Başkanı, maske skandalına adı karışan CDU ve CSU milletvekili gibilerinin en az bir yıl hapis cezasına çarptırılması gerektiğini savundu.

11.03.2021Avrupa
Ne zaman, ne kadar ve hangisi Bir an evvel çözün

Ne zaman, ne kadar ve hangisi? Bir an evvel çözün!

Almanya’da aşı dar boğazını aşmak amacıyla yarın Başbakan Merkel’in eyalet başbakanları ve ilaç sanayi temsilcileriyle yapacağı zirveye yoğun kamuoyu baskısı geldi. Belediyeler Birliği, eyaletler, işverenler birliği zirveden belirsiz vaatler yerine kesin çözüm planları beklediklerini açıkladı. Belediyeler Birliği Başkanı “El freniyle çalışıyoruz” dedi.

31.01.2021Avrupa
Meclis’te önlemleri savundu: ‘Bu hızla giderse...’

Meclis’te önlemleri savundu: ‘Bu hızla giderse...’

Kovid-19 salgının ikinci dalgasının hissedildiği Almanya’da 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren uygulanacak katı önlemlerle ilgili kararlar, Federal Meclis’te tartışıldı. Alınan önlemlerle ilgili Meclis Genel Kurulu’na bilgi veren Başbakan Angela Merkel, atılan adımları savundu.

29.10.2020Avrupa
Merkelden acil çözüm istediler: 2 bin mülteci Almanya’ya getirilmeli

Merkel'den acil çözüm istediler: 2 bin mülteci Almanya’ya getirilmeli

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria mülteci kampında çıkan yangından sonra binlerce kişinin evsiz kalmasının ardından Almanya’nın farklı şehirlerinde düzenlenen eylemlerde sığınmacıların ülkeye getirilmesi istendi. Hükümete Avrupa Birliği’nin (AB) ortak kararını beklemeden harekete geçme çağrısı yapıldı. Kabine üyesi bazı bakanlar da çağrıya destek verdi.

10.09.2020Avrupa
SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

Almanya’da genel seçimler muhtemelen gelecek yıl eylül ayında yapılacak. Böyle olduğu halde hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), daha şimdiden başbakan adayı aramaya başladı. Hükümetin büyük kanadı Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) de öyle.

30.05.2020Avrupa
Şimdi de atom bombası kavgası

Şimdi de atom bombası kavgası

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da hem federal hükümet hem eyalet hükümetleri hem de vatandaşlar var güçleriyle koronavirüs belasıyla boğuşurken, şimdi de ‘atom bombası’ kavgası başladı.

6.05.2020Avrupa
Kavganın fitilini ateşledi

Kavganın fitilini ateşledi

Almanya’da hükümet ortağı SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, ABD’nin Almanya’da konuşlandırdığı atom silahlarını artık kapatma zamanı geldiğini söyledi. Tagesspiegel gazetesine konuşan Mützenich, “Alman topraklarında atom silahları, bizim güvenliğimizi artırmıyor. ABD’nin nükleer silahlarını çekmesi adımının NATO’yu zayıflatacağı ve etki kaybına yol açacağı eleştirilerine katılmıyorum. Bunu yapan başka ülkeler var” dedi.

4.05.2020Avrupa
‘İnce bir buz üzerindeyiz’

‘İnce bir buz üzerindeyiz’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada korona önlemleri konusunda daha fazla açılım taleplerini çok açık bir dille geri çevirdi. Önlemlerin devam ettiğini belirten Merkel, elde edilen ara başarının rehavete kapılmak için asla bir gerekçe sunmaması gerektiğini söyledi:

23.04.2020Avrupa
Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Parlamentoda hükümet programını açıklayan Başbakan Merkel çok açık konuştu. Merkel, "Biz pandeminin son aşamasında değil, halen başlangıcındayız. Aldığımız ara başarı sizleri yanıltmasın. Çok ince bir buz üzerindeyiz. Bu virüsle daha uzun süre yaşamak zorundayız." ifadelerinde bulundu.

23.04.2020Dünya
AfD sıralarına döndü ve... Federal Meclis’te sert tartışmalar

AfD sıralarına döndü ve... Federal Meclis’te sert tartışmalar

Hanau’daki ırkçı terör saldırısından iki hafta sonra Federal Meclis’te ‘aşırı sağ terör ve nefret’ üzerine bir oturum düzenlendi. Sert tartışmaların yaşandığı oturumda, SPD Grup Başkanı Rolf Mützenich, saldırılardan aşırı sağ parti AfD’yi sorumlu tuttu. AfD ise toplumun bölünmüşlüğünden siyasi partileri sorumlu tuttu.

5.03.2020Avrupa
Göç müzesine 22 milyon Euro ödenek

Göç müzesine 22 milyon Euro ödenek

1990 yılından bu yana faaliyette olan Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi (DOMiD) çatısı altında Köln’de kurulması planlanan müze için finansman sağlandı. Federal Meclis Bütçe Komisyonu, müze için 22 milyon 130 bin Euro’luk kaynak ayrılmasını onayladı.

18.11.2019Avrupa
‘Koalisyonda huzursuzluk yaratıyor’

‘Koalisyonda huzursuzluk yaratıyor’

Barış Pınarı harekâtı üzerine Kuzey Suriye’de uluslararası kontrolde bir güvenli bölge ile Almanya’nın askeri alanda daha fazla aktif olması önerileri getiren Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’e, SPD Grup Başkanı Rolf Mützenich’ten sert tepki geldi.

15.11.2019Avrupa
‘Hiçbir NATO üyesi, Türkiye kadar mülteci almadı’

‘Hiçbir NATO üyesi, Türkiye kadar mülteci almadı’

Almanya’da hükümet ortağı SPD Parlamento Grup Başkanı Rolf Mützenich’in Barış Pınarı harekâtı nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gerektiği sözlerine, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ten çok net mesajlar geldi.

3.11.2019Avrupa
Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Almanya’da aynı zamanda hükümetin büyük ortağı olan Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Genel Başkanı Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye-Suriye sınırı boyunca uluslararası güçlerin denetiminde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulmasını gündeme getirdi.

26.10.2019Avrupa
SPD’li Mützenich’e cevap CDU’lu Röttgen’den geldi

SPD’li Mützenich’e cevap CDU’lu Röttgen’den geldi

Almanya’da yapılan son seçimlerde büyük oranda oy kaybettiği için siyaset sahnesinden silinme tehlikesi yaşayan SPD tabanında hükümetten çekilme talepleri yükselirken, parti yönetimi ise krizden çıkış yolları arıyor. SPD, hükümetin büyük ortağı CDU ile arasındaki Türkiye üzerine başlayan görüş ayrılığından nemalanmak istiyor.

25.10.2019Avrupa
Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan AfD Grup Eş Başkanı Alice Weidel, Almanya’nın olası ekonomik krize hazır olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Olaf Scholz’a cevap verdi.

11.09.2019Avrupa
SPD’yi ikna etti Askerler kalıyor

SPD’yi ikna etti! Askerler kalıyor

CDU Genel Başkanı ve Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, hükümet ortağı SPD’yi, Irak ve Suriye’deki Alman askerlerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda ikna etti.

8.09.2019Avrupa
Dediği gibi oldu: SPD geri adım attı, Alman askeri kalıyor

Dediği gibi oldu: SPD geri adım attı, Alman askeri kalıyor

SPD ve muhalefet partilerinin kesin bir dille reddettiği Irak ve Suriye’de istihbarat görevi yapan Alman askerleri ve Tornado uçaklarının görev süresinin uzatılması konusunda Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’in dediği oldu. SPD geri adım atınca hükümet içinde olması beklenen kriz de teğet geçti.

1.09.2019Avrupa
Geçici olarak geldi, kalıcı olmak istiyor

Geçici olarak geldi, kalıcı olmak istiyor

SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, geçici olarak üstlendiği görevinde kalıcı olmak istiyor.

9.08.2019Avrupa
Hükümet yıl sonunu görür mü

Hükümet yıl sonunu görür mü?

Almanya’nın Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde 1 Eylül’de, Thüringen’de ise 27 Ekim’de seçim var. Son yapılan kamuoyu araştırmalarına göre mültecileri seçim malzemesi yapan aşırı sağ AfD, doğu eyaletlerinde yüzde 23 oyla birinci parti görünüyor. CDU yüzde 22 ile ikinci, SPD ise yüzde 11’le 5’inci sırada.

4.08.2019Avrupa
SPD: Büyük koalisyon 2021’e kadar iktidarda

SPD: Büyük koalisyon 2021’e kadar iktidarda

Almanya’da CDU/CSU ile SPD koalisyonun ne kadar iktidarda kalabileceği tartışmalarına SPD’den tepki geldi. SPD Parlamento Çalışma Grubu Başkanı Carsten Schneider, “2021 yılına kadar iktidardayız” dedi.

13.06.2019Avrupa
SPD Federal Meclis Grup Başkanı Mützenich

SPD Federal Meclis Grup Başkanı Mützenich

Yarın yapılması düşünülen SPD Federal Meclis Grup Başkanlığı seçimlerinde planlar değişti. Andrea Nahles’in istifasıyla boşalan koltuğa Rolf Mützenich atandı.

3.06.2019Avrupa
Suudi Arabistan’a silah satışı ikiye böldü

Suudi Arabistan’a silah satışı ikiye böldü

Almanya’da hükümet, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki iç savaş nedeniyle kamuoyundan gelen yüksek baskı üzerine, Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu. Ancak bu yasağın ne kadar süreceği sorusu, koalisyon hükümetini ikiye böldü.

27.03.2019Avrupa
SPD, Suudi Arabistan’a silah satışına karşı

SPD, Suudi Arabistan’a silah satışına karşı

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich, Suudi Arabistan’a silah satışına karşı olduklarını ifade etti.

18.03.2019Avrupa
ABD Büyükelçisi krizi... Berlin açıklama bekliyor

ABD Büyükelçisi krizi... Berlin açıklama bekliyor

Berlin'deki ABD Büyükelçisi'nin tartışma yaratan sözleriyle ilgili Almanya Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi. Başka bir ülkenin içişlerine karışmakla suçlanan büyükelçiden sözlerine açıklık getirmesi istenecek.

5.06.2018Dünya
Leopard krizi... Almanya modernizasyon kararını yeni hükümete bıraktı

Leopard krizi... Almanya modernizasyon kararını yeni hükümete bıraktı

TSK’nın Afrin operasyonunda Almanya’dan satın alınan Leopard tankları kullanmasına Alman muhalefetinden büyük tepki gelince Merkel hükümeti tankların modernizasyonu planını askıya aldı. Buna göre tanklarla ilgili karar için yeni hükümetin kurulması beklenecek. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da tanklarla ilgili komisyon toplantısının ertelendiğini ama bir askıya alma durumu olmadığını söyledi.

25.01.2018Dünya
Rapor gerilimi

Rapor gerilimi

Alman İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’yi, “İslamcı grupların merkezi eylem platformu” olarak değerlendirdiğinin ortaya çıkması Almanya’da hükümet ortaklarını karşı karşıya getirdi. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), İçişleri Bakanlığı’ndan bu suçlamalara yönelik delilleri istedi. Türk Dışişleri de rapordaki iddialara sert tepki gösterdi.

17.08.2016Dünya
Dostluğa soykırım

Dostluğa soykırım

Almanya Parlamentosu tek bir belge ortaya koymadan ve hiçbir yetkisi olmadan, 1915 Ermeni tehcirini, “soykırım” diye kabul etti. Oylamaya Başbakan Merkel ve birçok bakan katılmadı. Bazı Ermeniler, “Başbakan ve bakanların gelmemesi, tasarının yarı kalple kabul edildiği anlamına geliyor” yorumları yaptı. İftira kampanyasının başını Yeşiller Partisi’nin Eşbaşkanı Cem Özdemir çekti. Parlamentodaki en az 7 Türkiye kökenli milletvekili iftira tasarısına “kabul” oyu verdi.

2.06.2016Dünya
Ermeni Soykırımı oylamasının sonucu belli oldu

'Ermeni Soykırımı' oylamasının sonucu belli oldu!

Almanya'da Federal Meclis, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı. Türkiye'nin sert tepki gösterdiği tasarının oylandığı oturuma Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmadı. Sembolik anlam taşıyan karar tasarısı, bir ret ve bir çekimser oyla kabul edildi. Kenya ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Alman parlamentosunun almış olduğu bu karar, Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyebilecek olan bir karardır" dedi.

2.06.2016Dünya
Tasarı gerilimi

Tasarı gerilimi

Alman Meclis’i, 1915 olaylarını nasıl niteleyecek? 2 Haziran’da Meclis’e gelecek tasarıda ‘soykırım’ kavramı geçecek mi? Karar tasarısını hükümet ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller birlikte hazırladı. Meclis’te üç çalışma grubu şubat ayından bu yana tasarının üzerinde çalışıyor.

21.05.2016Avrupa
Şiir krizi bitmeden yenisi geliyor

Şiir krizi bitmeden yenisi geliyor

Almanya ile Türkiye arasında yeni bir krizin ayak sesleri şimdiden duyulmaya başlandı... Osmanlı’da yaşanan 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanımlanması için koalisyon partileri ve Yeşiller, ortak önerge üzerinde çalışma kararı aldı.

13.04.2016Dünya
NATO OLMAZ

NATO OLMAZ

Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Merkel, Ankara’da yaptıkları görüşmede, “Mülteci sorununu NATO gündemine getirme” konusunda anlaştıklarını açıklamıştı. Ancak Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, NATO’nun devreye girmesine karşı çıktı.

11.02.2016Avrupa
Alman Meclisi tezkereyi kabul etti

Alman Meclisi tezkereyi kabul etti

Almanya'nın Suriye'ye Tornado keşif uçağı göndermesinin oylandığı meclis oturumunda, 'bilgiler Türkiye ile paylaşılacak mı' sorusu gündeme geldi. Yeşiller, Tornado keşif uçaklarının elde ettiği bilgilerin Türkiye'ye verilmesinin önlenmesini istedi.

4.12.2015Avrupa
Soykırım baskısı

Soykırım baskısı

Almanya’da hükümete 1915 olaylarının soykırım olarak adlandırılması için milletvekillerinden ve kamuoyundan baskı artıyor. Perşembe günü mecliste yapılacak oturumda hükümetin karar önergesi taslağında ‘tehcir’ ve ‘katliam’ sözcükleri kullanılıyor.

17.04.2015Avrupa
PKK Almanyadan özür diledi

PKK Almanya'dan özür diledi

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, Almanya'dan PKK adına özür diledi. Alman WDR ve NDR yayın kuruluşlarına demeç veren Bayık, 1990'lı yıllarda Almanya'da otoyolların kapatılması ve göstericilerin kendini ateşe verdiği eylemler için özür diledi.

9.04.2015Dünya
Yabancı düşmanları karanlıkta kalacak

Yabancı düşmanları karanlıkta kalacak

Köln Katedrali'nin dini yönetimi, Pegida gösterisine katılanları karanlıkta bırakmaya karar verdi.

2.01.2015Avrupa
Gabriel’e silah tepkisi

Gabriel’e silah tepkisi

KISA bir süre önce otoriter rejimlere silah satışını durduracağı açıklamasıyla hükümet içinde eleştirilere hedef olan Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, 6 Arap ülkesine silah ihracatını onayladı.

6.10.2014Avrupa
Ortaklar bölündü

Ortaklar bölündü

Türkiye’nin yoğun dinlendiği haberlerine hükümet ortakları arasında farklı tepkiler var.

18.08.2014Avrupa
Dinleme skandalı Almanyayı karıştırdı

Dinleme skandalı Almanya'yı karıştırdı

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi Alman hükümet kaynaklarının Federal İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye’ye yönelik istihbarat faaliyetleri için görevlendirilmiş olduğunu doğruladığını yazdı.

17.08.2014Dünya
Schröder, yaş gününü Putin ile kutladı

Schröder, yaş gününü Putin ile kutladı

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Rusya'nın St. Petersburg şehrinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 70. yaş gününü kutlaması Almanya'da eleştirilere neden oldu.

29.04.2014Gündem
Türkiye ile AB görüşmelerini durduralım

'Türkiye ile AB görüşmelerini durduralım'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada muhaliflerini sert sözlerle hedef alması, Alman siyasetçilerin tepkisine neden oldu. Almanya’da iktidarın küçük ortağı olan Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU), Türkiye ile AB müzakerelerinin durdurulmasını istedi. İktidarın ana ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) de eleştirel tepkiler geldi.

1.04.2014Dünya
Türkiye ile AB görüşmelerini durduralım

'Türkiye ile AB görüşmelerini durduralım'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada muhaliflerini sert sözlerle hedef alması, Alman siyasetçilerin tepkisine neden oldu. Almanya’da iktidarın küçük ortağı olan Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU), Türkiye ile AB müzakerelerinin durdurulmasını istedi. İktidarın ana ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) de eleştirel tepkiler geldi.

1.04.2014Gündem
Gerhard Schröder de dinlendi

'Gerhard Schröder de dinlendi'

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder'i de dinlediği ileri sürüldü.

5.02.2014Dünya
Merkelin partisi, Türkiyenin AB üyeliğine yine karşı çıktı

Merkel'in partisi, Türkiye'nin AB üyeliğine yine karşı çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece başlayan Almanya ziyareti öncesi iktidardaki Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi'nden (CDU) Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda bir kez daha karşıt açıklama geldi.

4.02.2014Gündem
Haberal ve Balbay, Alman Meclisi’nde

Haberal ve Balbay, Alman Meclisi’nde

ALMANYA Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyeleri Ergenekon davasından Silivri’de tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ile İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ı ziyaret etti.

6.06.2012Gündem
Alman meclisi Gazzeye abluka kaldırılsın dedi

Alman meclisi 'Gazze'ye abluka kaldırılsın' dedi

Alman Meclisi (Bundestag), Gazze Şeridi'ne İsrail tarafından uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedi.

2.07.2010Dünya

Yazar Sonuçları

‘İki Türkiye var’

SİLİVRİ’nin önceki sabah Almanya’dan gelen üç ziyaretçisi vardı; Dr. Rolf Mützenich (F. Almanya SPD Grupu Dışişleri Sözcüsü), Tayfun Keltek (SP üyesi, Almanya Göçmen Meclisleri Birliği Başkanı) ve Erdal Tekin (Köln, Türk Sosyal Demokratlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi)...

22.05.2012

Hayal yargılanıyor

BU mektubu sade bir vatandaş olarak artık tarihe not düşmek adına yazıyorum.

21.05.2012

Goethe ve Göbbels’Ten örneklerle Silivri

ALMANLARIN anlayabileceği pek çok edebiyatçı, politikacı, müzisyen, filizof, bilim adamı arasında mutlaka Goethe ile Göbbels de yer alıyor. Çok ayrı kutuplarda, ikisi de özel.

21.05.2012