EKSTRA
MENÜ

Resim

Resim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Resim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 38.224 Resim haberi bulunmuştur.

Resim Haberleri

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Charles Michel ile telefonda görüştü

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Charles Michel ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

15.12.2020Dünya
Banksy’nin son eserini duvarına yaptığı evin fiyatı 17 kat arttı

Banksy’nin son eserini duvarına yaptığı evin fiyatı 17 kat arttı

İngiliz grafitti sanatçısı Banksy'nin İngiltere’de Bristol kentinde geçen hafta yeni eserini yaptığı evin satış değeri, yaklaşık 17 kat yükseldi. Gayrimenkul uzmanları, evin 300 bin pounddan 5 milyon pounda yükseldiğini belirtti.

15.12.2020Dış Haberler
Sanat Felsefesi nedir Sanat Felsefesi Temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

Sanat Felsefesi nedir? Sanat Felsefesi Temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

Sanat felsefesi, resim, şiir, belagat, müzik gibi sanat türlerini belli başlı metotlarla inceleyen ve yorumlayan bir disiplindir. Tarihi Antik Yunan filozoflarına kadar uzanır. İlk kez 18. yüzyılda ''Estetik'' adıyla ortaya çıkan bu felsefe edebiyat, tiyatro, heykel gibi sanat türlerini de kapsar. Sanat felsefesinin en ünlü temsilcileri kimdir, estetiğin temel kavramları nelerdir? Sizin için araştırdık.

15.12.2020Araştırma
Kışın Kilo Alımını Önleme Kılavuzu

Kışın Kilo Alımını Önleme Kılavuzu!

Hemen hepimiz kışın az da olsa kilo alıyoruz. Özellikle pandemi ile geçen kış aylarında evden hiç çıkmıyoruz. Öte yandan kışın daha fazla hamur işi, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye meyilli oluyoruz, az hareket ediyoruz ve belki de ısınmak için daha fazla sıcak çikolata, salep, latte içiyoruz... Sebep ne olursa olsun bu kış kilo alımının önüne geçebilirsiniz. İşte size özel bir kılavuz...

14.12.2020Diyet Rehberi
‘Çin’de ekstrem uygulamalara şahit olduk ama artık virüs korkusu yok’

‘Çin’de ekstrem uygulamalara şahit olduk ama artık virüs korkusu yok’

Şimdiye kadar 1.58 milyon kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs etkisini sürdürmeye devam ediyor. Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 69 milyonu geçerken pandeminin müsebbibi olarak görülen Çin’de salgının kontrol altında olduğu söyleniyor. Çin’de yaşayan Türklere, oradaki son durumu ve önlemleri sorduk.

13.12.2020Hürriyet Pazar
Şaşırtmak ve nostalji yaşatmak istiyor

Şaşırtmak ve nostalji yaşatmak istiyor

Cumhuriyet Berberi’nin duvarında Ayhan Işık ve Tarık Akan’ın posterleri asılı. İlhan Bakkaliye’nin tartısında bir kalıp peynir, Vita yağlar sıra sıra rafta... Oganaki’nin 24 minyatür diorama eserden oluşan ‘Fısıldayan Kutular’ başlıklı ilk sergisi, gözlerinizi alamayacağınız ayrıntılarla dolu. 18 Aralık’ta açılacak sergi öncesi sanatçıyla konuştuk.

İstifa edip organik tarıma başlayan da var hayalindeki seramik atölyesini kuran da

İstifa edip organik tarıma başlayan da var hayalindeki seramik atölyesini kuran da

Pandemi hepimizin alışkanlıklarını değiştirdi. Virüsten korunmak için bazı rutinlerimizi rafa kaldırdık. Sosyal hayat dijitalleşti, bazılarımız evden çalışıyor. Ama bu dönemde daha büyük, daha köklü değişiklikler yapanlar da oldu. Sizi yaşları, meslekleri, şehirleri farklı beş örnekle tanıştıracağız. Kim bilir, belki de bazılarımız için ilham kaynağı olurlar.

‘Minik Picasso’ tablodan kazandığı parayı depremzedeler için AFAD’a yatırdı

‘Minik Picasso’ tablodan kazandığı parayı depremzedeler için AFAD’a yatırdı

Almanya’da ‘Minik Picasso’ olarak tanınan 8 yaşındaki ressam Mikail Akar, Yunan ressam Niko Nikolaidis ile yaptığı resmin satışından elde ettiği 7 bin 500 euroyu, İzmirli depremzedelerin yararına kullanılması için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) banka hesabına yatırdı.

11.12.2020Avrupa
Minik Picasso İzmir için çalıştı

Minik Picasso İzmir için çalıştı

‘Minik Picasso’ yaptığı resmin satışından kazandığı parayı İzmirli depremzedelere bağışladı.

11.12.2020Eğitim
III. Selim kimdir III. Selim dönemi olayları ve 3. Selimin hayatı

III. Selim kimdir? III. Selim dönemi olayları ve 3. Selim'in hayatı

III. Selim, 24 Aralık 1761 tarihinde doğdu. 34 yıl sonra doğan ilk Osmanlı şehzadesi olduğu için, doğduğu gün başta İstanbul olmak üzere birçok kentte kutlamalar düzenlendi. Annesi Mihrişah Valide Sultan, babası III. Mustafa'dır. Amcası I. Abdülhamid tahta çıktığında, şehzadenin iyi bir eğitim görmesini sağladı. III. Selim kimdir, hüküm sürdüğü dönemde hangi olaylar yaşandı? Sizin için araştırdık.

10.12.2020Araştırma
III. Ahmed kimdir III. Ahmed dönemi olayları ve 3. Ahmetin hayatı

III. Ahmed kimdir? III. Ahmed dönemi olayları ve 3. Ahmet'in hayatı

III. Ahmed, 30 Aralık 1673 tarihinde Bulgaristan'a bağlı Dobriç şehrinde dünyaya geldi. 23. Osmanlı padişahı olan III. Ahmed ''Lale Devri Padişahı'' olarak bilinir. 12 yıl süren Lale Devrinin ardından Patrona Halil Ayaklanması çıkmış ve tahtından indirilmiştir. III. Ahmed kimdir, hüküm sürdüğü dönemde hangi olaylar gerçekleşti? Merak edenler için detaylı bir şekilde araştırdık.

10.12.2020Araştırma
Çocuklarda sağ beyin nasıl geliştirilebilir

Çocuklarda sağ beyin nasıl geliştirilebilir?

İlkokulun başlamasıyla birlikte sol beyini geliştiren sayısal derslerin daha fazla alındığını söyleyen Eğitim Uzmanı Abdulkadir Özbek, çocukların sağ beynini geliştirmek için neler yapılması gerektiğini anlattı.

9.12.2020Eğitim
Edirne Belediyesi’nde 1 asırlık tablodaki detay restorasyon sırasında fark edildi

Edirne Belediyesi’nde 1 asırlık tablodaki detay restorasyon sırasında fark edildi

Edirne Belediye binasında bulunan 5 tarihi tablonun restorasyon çalışmaları sırasında ilginç bir detaya rastlandı. Ressam Hasan Rıza’ya ait, 'Osmanlı’nın Rumeli’ye Geçişi' isimli tablonun tuvalinde önce başka bir resme başlandığı sonra bundan vazgeçilip mevcut yağlı boya resmin yapıldığı anlaşıldı.

8.12.2020Güncel
Salgın günlerinde sanat eğitimi

Salgın günlerinde sanat eğitimi

Uzaktan eğitim yeni bir model değil. Ama pandemiyle birlikte tüm dünyada büyük bir yaygınlık kazandı ve eğitimde en çok kullanılan model haline geldi. Bazı okullarda ise eğitimin uzaktan sürdürülmesi zor. Mesela güzel sanatlar fakültelerinde. Çünkü bu okullarda uygulamalı dersler eğitimin önemli bölümünü oluşturuyor.

8.12.2020Eğitim
Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde meslek seçimi oldukça önemli bir konudur. Üniversite sınavına girecekler gençler yapmak istedikleri meslekleri seçmek için araştırmalarda bulunur. Özellikle sayısal çıkışlı öğrencilerin meslek seçebilmesi için oldukça fazla alternatif vardır. Ziraat Mühendisliği de ülkemizde oldukça bilinen ve sayısal alandan öğrenci alan bölümler arasında yer alır. Ziraat mühendisliği ile ilgili detayları derledik.

Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üretim sistemleri mühendisliği sistemler oluşturan, bu sistemlerin altyapılarını üreten ve tasarımını hazırlayan kişilerdir. Genel olarak birçok farklı dalda bu meslek grubu iş yapabilmektedir. Teknik, ekonomik veya sosyolojik durumları değerlendirerek proje için araştırma yapmaktadır. Genel olarak firmanın çalışma şeklini ve zaman durumunu ölçerek projelere destek olmaktadır. Sizler için üretim sistemleri mühendisliği hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Tekstil Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tekstil Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tekstil mühendisi, giyin ve konfeksiyon alanındaki makinelerin işleyişini yönetmek, tekstilde kullanılacak malzemeleri geliştirerek alet ve ekipmanların sorunsuz ve düzenli çalışmasını sağlar. Ürünlerin üretiminde karşılaşabilecek risklerin en aza indirilmesine imkan tanır. Tekstil mühendisi nedir? Dersleri nelerdir? Mezunları ne iş yapar? Gibi çok sorulan soruların cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Orman endüstri Mühendisi, ormandan elde edilen ana ürünlerin işlenerek elde edilen ürünlerin kalitesini, yapısını ve standartlara uygunluğunu kontrol eden kişilerdir. Orman endüstri Mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar? Sizler için derledik.

İnşaat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İnşaat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İnşaat Mühendisliği bölümü her yıl pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki, bölümün amacı nedir, mezunlar ne iş yapar, bölüm kaç yıllıktır? İşte, tüm detaylar.

İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İmalat mühendisliği, üretim sektörü için hayati önem taşır. Endüstriyel ürünlerin üretiminde pek çok aşamadan geçirilir. Bu aşamalarda uzmanlaşan kişiler imalat mühendisleridir. İmalat mühendisi nedir? Mezunları ne iş yapar? Sorularının cevabını sizler için derledik.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gemi makineleri işletme mühendisliği bölümü gemilerde elektrik sistemlerini inceleyen ve bunlardan sorumlu olan bir bölüm dalıdır. Bununla beraber bu bölümü okuyan kişiler gemilerde olan kazan sistemleri, itici güç sistemleri ve sistem operasyonlarından sorumludur. Sizler için Gemi makineleri işletme mühendisliği hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Enerji Ve Malzeme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Enerji Ve Malzeme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Enerji ve malzeme mühendisliği son yılların gözde meslekleri içerisinde bulunuyor. Hal böyle olunca enerji ve malzeme mühendisliği nedir, kaç yıllıktır, mezunları ne iş yapar gibi merak edilen soruları sizin için cevapladık.

Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Sanat hayatı boyunca 50'nin üzerinde sergiye imza atan usta ressam Abidin Dino, vefatının 27'nci yılında anılıyor.

7.12.2020Keyif
Bu çocuklar varsa gelecekten umut var

Bu çocuklar varsa gelecekten umut var

TÜBİTAK 2020 Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'na BİLSEM (Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi) öğrencileri damga vurdu. Finalde 20 bini aşkın öğrenci arasından dokuz farklı alanda 37 derece yapan BİLSEM öğrencileri matematik, coğrafya ve değerler eğitimi alanlarında da birincilikler elde etti.

7.12.2020Eğitim
Erken çocukluğun önemi

Erken çocukluğun önemi

Yaşamın her evresi, kendine özgü gereksinimler, özellikler ve gelişimsel performanslarla tanımlanır. Ancak, yaşam döngümüz içinde dinamik bir etkileşim içinde olan her bir evre kendinden önceki ve sonraki evreden bağımsız düşünülemez. Özellikle de erken çocukluk olarak tanımlanan 0-6 yaş döneminde, kazanılan bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıklar, tecrübeler, maruz kalınan olanak ve sınırlılıklar, yaşam boyu etkisini devam ettirir. Erken çocukluk yıllarındaki doğru başlangıçlar, çocukların hayata güçlü ve sağlam adımlarla başlamasının garantisidir ve tüm yaşamı etkiler.

7.12.2020Eğitim
Çevre Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çevre Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çevre Mühendisliği bölümü nedir? Çevre mühendisliği okumak isteyen bir bireyin mezun olduktan sonra elde edeceği iş imkanları, bu bölüme sahip olan üniversitelerin reçetesini çıkartmak yazımızın devamında yer almaktadır. Bunun haricinde çevre mühendisliği okumak isteyen kişiler hangi derslere tabi tutulur ve iş imkanlarına sahip olur diye öğrenmek isterseniz, sizler için tüm detayları derledik.

Uçak Gövde Motor Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uçak Gövde Motor Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uçak Gövde Motor Bakımı bölümü, havacılık sektörü için yeterli donanıma sahip ve işinde yetkin kişiler yetiştirmektedir. Sizin için Uçak Gövde Motor bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları konularını tüm detayları ile derledik.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite bölümleri pek çok öğrenci bakımından araştırılmaktadır. Son dönemlerde sıklıkla araştırılan bölümlerden birisi de Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüdür. Peki Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü nedir ve mezunları ne iş yapar? Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü dersleri nelerdir? Hangi okullarda bulunmaktadır? Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü hakkında merak edilenleri sizlere detaylıca açıkladık.

Tarım Ekonomisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tarım Ekonomisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gerek ülke gerekse ülkede yaşayan vatandaşlar için tarım vazgeçilmez bir sektör olmaktadır. Bu sebeple tarım ile ilgilenen kişilerin verimliliği arttırma ve sürdürülebilirliği sağlama gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları yerine getirebilecek uzman kişilerin yetiştirilmesi ise üniversitelerin tarım ekonomisi bölümleri ile ilgili olmaktadır. Tarımının işletmenlik kısmı ile daha çok ilgili olan bu bölüm hakkında daha detaylı bilgileri sizler için derledik.

Yeşilçam’ın efsane jönü Cüneyt Arkın: Bostan bekçiliği de yaptım amelelik de

Yeşilçam’ın efsane jönü Cüneyt Arkın: Bostan bekçiliği de yaptım amelelik de

Türk sinemasının en iyi oyuncularından… Bir efsane… Yıllar geçse de ne filmleri eskiyor ne de kendisine olan sevgi azalıyor. Uzun bir aradan sonra ‘Kuruluş Osman’ dizisiyle ekranlara dönen usta Cüneyt Arkın’la çocukluğuna, doktorluk günlerine, ‘Fahrettin Cüreklibatur yılları’na gittik; bize yokluk ve duygu dolu anılarını anlattı...

6.12.2020Gündem
Binaların siciline tek tıkla erişim

Binaların siciline tek tıkla erişim

Tapu ve Kadastro Müdürü Mehmet Zeki Adlı, binalara ilişkin inşaat başlama-bitiş tarihi, zemin yapısı, mülkiyet durumu, riskli alanda olup olmadığı gibi bilgilere tapu kaydında tek tıkla ulaşılacağını söyledi.

6.12.2020Ekonomi
İstanbul sanatla ışıl ışıl

İstanbul sanatla ışıl ışıl

Çağdaş İstanbul Vakfı’nın ‘İstanbul The Light’ projesi kapsamında şehrin park ve meydanları sanatın ‘parlak ışığıyla’ buluşacak... Projede 54 sanatçının, 59 farklı lokasyondaki eserleri yer alıyor.

Hangisi yalancı

Hangisi yalancı?

Sevilen çocuk klasiği ‘Mumi’ serisiyle bilinen Tove Jansson’un 1982 yılında yazdığı yetişkinlere yönelik üçüncü kitabı ‘Dürüst Yalancı’, bireyin kendisine ve başkalarına söylediği yalanlar etrafında ustaca kurgulanmış, rahatsız edici ama insana dair bir umudu da barındıran, sade ve etkileyici bir roman.

4.12.2020Kitap Sanat
Süt Teknolojisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Süt Teknolojisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Süt teknolojisi, sıklıkla kullanılan kelimeler arasındadır. Özellikle kullanım anlamı bakımından önem taşıyan kelimelerdir. Bu nedenle süt teknolojisi kelimelerinin ne anlama geldiğini öğrenebilir ve buna göre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizin için süt teknolojisi ne demektir? Süt teknolojisi kelimelerinin anlamı nedir, işte tüm detaylar.

Eğitimde yeni teknolojiler... MEB Ajanda ve e-Okul hayata geçti

Eğitimde yeni teknolojiler... MEB Ajanda ve e-Okul hayata geçti

Bürokratik işlemleri sadeleştirip eğitime daha fazla zaman ayrılmasına yardımcı olacak yeni mobil uygulamalar bir toplantıyla tanıtıldı.

3.12.2020Eğitim
194 yıllık CSO’ya yeni bina

194 yıllık CSO’ya yeni bina

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 62 bin 500 metrekarelik yeni yerleşkesi bu akşam açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu merkezle birlikte Ankara’da bir kültür vadisi oluşturulacağını söyledi.

3.12.2020Gündem
Sahne Ve Dekor Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sahne Ve Dekor Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü, sahne ve dekor materyalleri en doğru şekilde öğrenerek bunu en iyi şekilde kullanabilecek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü nedir? Mezunları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Yazar Sonuçları

Mavinin ressamı

Deniz, sandallar, deniz fenerleri, sahil boyunca kimi belirgin kimi soyutlanmış insan figürleri... Tuvale taşıdığı temalar nedeniyle maviyi çok tercih ediyor. Maviyi öylesine çok sevip kullanıyor ki, isminin ve soyadının ilk harfleriyle “ozblue-ozmavi” isimlendirdiği özel bir mavi rengi üretip, tescil ederek piyasaya sunmuş. Atölyesinin ismi de mavi.

14.12.2020

Stil vücut tipine uyumlu olandır

Başarılı tasarımcı Ayşen Armağan, bedenin stile değil, stilin bedene uyduğu özgün tasarımların yaratıcısı... Stili ve şıklığı, “Kişiye ve vücut tipine uyumlu olan” diye tanımlayan Armağan, özgün, zamansız, şık, gün ve geceyi birleştiren tasarımlarla dikkat çekiyor. ‘Şıklık detayda gizlidir’ felsefesiyle çalışmalarını sürdüren Armağan ile tasarım yolculuğu ve modayı konuştuk.

13.12.2020

Bugün ne yapsak

Şaka değil suyumuz azaldı. Bugünden başlayalım mı suyu tasarruflu kullanmaya...

10.12.2020

Tuncel’in sergisinde kadınlar başrolde

Funda İyce Tuncel, Canvas Art Gallery’de (Kavaklıdere) 4 Ocak’a kadar sürecek sergisine “Transcendent” ismini vermiş. Olası deneyimleri aşan, duyumsama ötesi şeyler diyebiliriz “Transcendent” için.

7.12.2020

Bu maskeli adam ve onun başka yüzleri

Efsanevi film serisi ‘Star Wars’da Darth Vader maskesini taşıyan David Prowse hayatını kaybetti. İki lafımızdan birinin maske olduğu şu günlerde gelmiş geçmiş en ünlü maske ve onun altındaki adamla ilgili biraz konuşalım.

6.12.2020

A’dan Z’ye Tevfik Fikret

İnceleme ve biyografi kitaplarıyla tanıdığımız Beşir Ayvazoğlu, ‘Tevfik Fikret Biyografisi’yle Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

5.12.2020

Sanat eğitimi sadece internetten olur mu?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden uzaktan eğitime geçtik. Sanat eğitimi alan öğrenciler için durum epey zor. Eğitimciler ve veliler çocukların geri kalacağından endişeli, bilim insanlarıysa biraz daha dişimizi sıkmamızı söylüyor. Pandemi süreci öğrenciler için oldukça zorlu geçiyor. Hele de sanat öğrencileri için... Çünkü sanat, uzaktan eğitime uyarlanması en zor branşlardan biri. Bu alanda eğitim veren kurslar yeni kısıtlamalar kapsamında yeniden kapatıldı. Artan vaka sayıları nedeniyle önlem almak kaçınılmaz olsa da sanat eğitimcileri bir ara formül bulunabileceğini düşünüyor. Tan Sağtürk: “Küçük öğrenci gruplarıyla zaman zaman uzaktan uygulamayı da kullanan bir sistem kurarak kurs programlarının devamlılığını sağlamak mümkün.”

5.12.2020

Tatlı bir sanat kaçamağı, her çocuğun hakkı

İçinde bulunduğumuz Covid19’la mücadele kapsamında evde geçirdiğimiz bu süreçte, ebeveynlerin gündelik rutinlerini yerine getirirken çocuklarıyla keyifli vakit geçirmeleri tüm aile bireylerinin mutluluğu için önemli bir etkendir.

3.12.2020

194 yıllık CSO’ya yeni bina

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 62 bin 500 metrekarelik yeni yerleşkesi bu akşam açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu merkezle birlikte Ankara’da bir kültür vadisi oluşturulacağını söyledi.

3.12.2020