EKSTRA
MENÜ

Rekabet İhlali

Rekabet İhlali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rekabet İhlali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 258 Rekabet İhlali haberi bulunmuştur.

Rekabet İhlali Haberleri

Rekabet Kurulu 6 ayda 176 işlemi karara bağladı

Rekabet Kurulu 6 ayda 176 işlemi karara bağladı

Rekabet Kurulu, yılın ilk yarısında, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 176 işlemle ilgili incelemelerini sonuçlandırdı.

7.08.2020Ekonomi
E-pazarlar mercek altında

E-pazarlar mercek altında

Rekabet Kurumu son dönemde çok fazla şikâyete konu olan e-ticaretyerlerini mercek altına alıyor. Kurul bünyesinde oluşturulan ekip e-pazaryerlerinde tüketici ve satıcıların yaşadığı sıkıntıları, veri ve rekabet ihlallerini inceleyecek. En düşük fiyat zorunluluğu ya da ayrımcılık durumunda da cezalar kesilecek.

16.07.2020Ekonomi
Gıda ve tarım sektörüne rekabet ihlalinden bir yılda 156,7 milyon lira ceza

Gıda ve tarım sektörüne rekabet ihlalinden bir yılda 156,7 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu tarafından geçen yıl tamamlanan soruşturmalarda, rekabet ihlallerine uygulanan idari para cezalarında ilk sırayı 156,7 milyon lirayla gıda ve tarım sektörü aldı.

9.03.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Rekabet Kurumundan bir Google açıklaması daha

Son dakika haberi: Rekabet Kurumu'ndan bir Google açıklaması daha

Rekabet Kurumu'ndan Google açıklaması yapıldı... Açıklamada "Google'ın diğer ülkelerde yaptığı gibi kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde getirmesi gerekmektedir. Google'a günlük idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır" denildi.

17.12.2019Ekonomi
Tavukçulara 156 milyon liralık şok

Tavukçulara 156 milyon liralık şok

Beyaz et sektörüne Rekabet Kurulu’ndan 156 milyon 703 bin TL’lik ceza geldi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) ve 9 firmaya kesilen cezanın gerekçesi ise rekabet ihlali oldu. Rekabet Kurulu’na göre söz konusu firmalar fiyat düzeyini birlikte belirlerken, Ege Bölgesi’nde arzın kontrolüne yönelik bilgi paylaşımında bulundu. BESBİR Başkanı Sait Koca ise, karara itiraz edeceklerini söyledi.

16.03.2019Ekonomi
‘Artık replikleri iktidar yazacak’

‘Artık replikleri iktidar yazacak’

Salon işletmecileriyle yapımcılar arasında bilet fiyatına ilişkin ‘patlamış mısır’lı kriz sürerken sinema teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi. Muhalefet, “Uygun bulunmayan filmler gösterime sunulmaz” hükmünü sansür olarak niteledi. AK Parti ise teklifin ortak akılla hazırlandığını söyledi.

10.01.2019Gündem
Son dakika... 12 MDF üreticisi hakkında soruşturma açıldı

Son dakika... 12 MDF üreticisi hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurumu, MDF üreticisi 12 firma ile sektörel dernek MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği hakkında soruşturma başlattı. Şirketler, rekabet ihlali yapmakla suçlanıyor. Hakkında soruşturma açılan firmalar arasında sektör devleri de yer alıyor.

1.12.2018Ekonomi
Yemek şirketlerine rekabet ihlali cezası

Yemek şirketlerine "rekabet ihlali" cezası

Rekabet Kurulunca, yemek kartı sektöründe faaliyet gösteren 3 şirkete rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle 7,7 milyon lira idari para cezası verildi

16.11.2018Ekonomi
Rekabette dijitalleşme dönemi

Rekabette "dijitalleşme" dönemi

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, son dönemde dosya konularının önemli bir kısmını dijital platformların oluşturduğunu belirterek, "Dijitalleşmeyle birlikte rekabet otoritelerinin de kendilerini bunun getireceği sonuçlara hızlı şekilde uyarlamaları gerekiyor. Biz de bu çaba içindeyiz." dedi.

25.10.2018Teknoloji
Son dakika... Rekabet Kurumu Başkanından flaş açıklama

Son dakika... Rekabet Kurumu Başkanı'ndan flaş açıklama

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak: "Yaklaşık 7-8 sektörde aşırı fiyat artışlarına ve bunların rekabet ihlali olup olmadığının tespitine yönelik ön araştırmalarımız devam ediyor. Rekabet Kurulunca kuruluşumuzdan bu yana 21 yılda toplam 3,5 milyar lira, bu yıl içinde ise yaklaşık 340 milyon lira ceza kesildi. Biz cezalarla sürekli gündeme gelmeyelim, tam tersine piyasaların iyi işlemesi için var olan bir kurumuz, dolayısıyla bunu hatırlatmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

25.10.2018Ekonomi
Google rekabeti ihlalden savunma yaptı

Google "rekabeti ihlal"den savunma yaptı

Rekabet Kurulunca, "Google'ın mobil işletim sistemi, mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerin rekabeti ihlal ettiği" iddiasıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.

28.08.2018Teknoloji
Geçen ay 4,3 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı Dünya devi Googledan Türkiyede savunma

Geçen ay 4,3 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı! Dünya devi Google'dan Türkiye'de savunma

Rekabet Kurulunca, rekabeti ihlal ettiği iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'nin sözlü savunması alındı.

28.08.2018Ekonomi
Ucuz ette kasaplara kötü haber

Ucuz ette kasaplara kötü haber

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Et ve Süt Kurumu’nun ithal ettiği ucuz etin sadece iki market zincirinden satılmasının rekabeti ihlal ettiğini iddia etti. Bu gerekçeyle TESK, on binlerce kasap esnafı adına Rekabet Kurumuna başvurdu. Ancak Kurum Başkanı Ömer Torlak, ucuz et miktarının piyasanın yüzde 3’ünün altında kaldığını, dolayısıyla pazarda hakim durum oluşturmadığını söyledi.

1.12.2017Ekonomi
Karsan Otomotive rekabet soruşturması

Karsan Otomotiv'e rekabet soruşturması

Rekabet Kurulunca, Karsan Otomotiv Sanayi Mamülleri Pazarlama AŞ hakkında soruşturma açıldı.

22.06.2017Ekonomi
Sahibinden.coma rekabet soruşturması

Sahibinden.com'a 'rekabet' soruşturması

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Soruşturmaya gerekçe ise, 'hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı' iddiası olarak açıklandı.

5.06.2017Ekonomi
Rekabet Kurulu, bilgi ve iletişim sektörüne ceza yağdırdı

Rekabet Kurulu, bilgi ve iletişim sektörüne ceza yağdırdı

Rekabet Kurulunun geçen yıl verdiği para cezaları arasında en yüksek payı 95 milyon lira ile bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü aldı.

28.05.2017Ekonomi
Rekabet Kurulu 325 dosyayı karara bağladı

Rekabet Kurulu 325 dosyayı karara bağladı

Rekabet Kurulu, görev alanına giren konularda geçen yıl 325 dosyaya ilişkin karar verdi.

25.05.2017Ekonomi
Harekete geçilmişti... Detaylar belli oldu

Harekete geçilmişti... Detaylar belli oldu

Rekabet Kurumu, geçen hafta yaş meyve sebze piyasasında fiyatları yükseltenlerle ilgili inceleme başlattığını kamuoyuna duyurdu. İncelemenin detaylarını ise Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Hürriyet'e anlattı.

22.05.2017Ekonomi
Tüketicinin cebinden çalana ağır ceza geliyor

Tüketicinin cebinden çalana ağır ceza geliyor

Rekabet Kurumu, sahaya indi; yaş meyve sebze piyasasında fiyatları yükseltenlere ağır cezalar kesmeye hazırlanıyor. Kurum, bugüne kadar sergilediği tavırdan çok farklı bir şekilde "Rekabeti engelleyen ve tüketicinin cebinden çalmaya yönelik her türlü rekabet ihlali, karşısında Rekabet Kurumu’nu bulur!" açıklaması yaptı.

17.05.2017Ekonomi
booking.com’a TÜRKİYE YASAĞI

booking.com’a TÜRKİYE YASAĞI

HOLLANDA merkezli online otel rezervasyon servisi Booking.com’a Türkiye’de mahkeme kararıyla yasak getirildi. Hollanda ile yaşanan kriz dönemine denk gelen bu karar, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TURSAB) başvurusuyla ve haksız rekabet suçlamasıyla görülen davanın sonunda alındı. BOOKING.com için alınan karardan sonra sitenin erişme kapatılıp kapatılmayacağı tartışma konusu oldu. BTK yetkililerinden alınan bilgilere göre haksız rekabetten dolayı sitelere erişim engeli kararının daha önce hiç uygulanmadığı belirtildi.

30.03.2017Ekonomi
Çimento sektörü büyümeye devam ediyor

Çimento sektörü büyümeye devam ediyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Mustafa Şefik Tüzün, çimento satışlarının bu yıl yüzde 5 oranında arttığını belirterek, "Bu yılı 68 milyon tonla kapatacağız, gelecek sene için de benzer bir büyüme bekliyoruz" dedi.

24.12.2016Ekonomi
AB’den Google’a yeni soruşturma

AB’den Google’a yeni soruşturma 

AB, Google’ın reklam uygulamalarına yönelik soruşturma başlatma kararı aldı - AB, böylece Google'a yönelik incelemelerini alışveriş, reklam ve Android olmak üzere 3 alana genişletti.

14.07.2016Ekonomi
Rekabet Kurulu Yemek Sepetinin savunmasını aldı

Rekabet Kurulu "Yemek Sepeti"nin savunmasını aldı

Rekabet Kurulunda, rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Yemek Sepeti AŞ'nin sözlü savunması alındı. Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul Başkanı Ömer Torlak başkanlığında gerçekleştirildi.

31.05.2016Ekonomi
Rekabet Kurulu, Türk Telekomun savunmasını aldı

Rekabet Kurulu, Türk Telekom'un savunmasını aldı

Rekabet Kurulu, rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Türk Telekomünikasyon AŞ'nin savunmasını aldı.

25.05.2016Ekonomi
Yüksek trafik sigortasını geri alma umudu doğdu

Yüksek trafik sigortasını geri alma umudu doğdu

Şirketlerin haksız olduğuna yönelik karar çıkması halinde tüketiciler ödedikleri yüksek sigorta bedellerini geri alabilecek.

29.03.2016Ekonomi
Rekabet Kurulu, TTNET ve Türk Telekomun sözlü savunmasını aldı

Rekabet Kurulu, TTNET ve Türk Telekom'un sözlü savunmasını aldı

Rekabet Kurulu, Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan TTNET AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ'nin sözlü savunmalarını aldı.

8.03.2016Ekonomi
Uzlaşmacı rekabet

Uzlaşmacı rekabet 

REKABET Kurumu, Rekabet Yasası’nda üç kritik değişikliğe hazırlanıyor. Buna göre soruşturmalara, ‘süreyi beklemeksizin’ son verilebilecek; ön araştırma süreleri uzatılabilecek; vergide olduğu gibi rekabet soruşturmalarında da ‘uzlaşma’ mümkün olabilecek.

13.01.2016Ekonomi
Kuyumculara şok soruşturma

Kuyumculara şok soruşturma

REKABET Kurulu, altın satış fiyatını belirlediği iddiasıyla İzmir Kuyumcular Odası hakkında soruşturma açtı.

25.07.2015Ekonomi
ABden Gazproma yeni suçlama

AB'den Gazprom'a yeni suçlama

Avrupa Birliği, Rus doğalgaz şirketi Gazprom hakkında Ekim 2012'den beri yürüttüğü soruşturmayı yeni bir aşamaya taşıyarak, şirketi piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçladı.

22.04.2015Avrupa

AB'den Gazprom'a 17 milyar dolarlık suçlama

Avrupa Birliği, Gazprom'u hakim durumunu kötüye kullanmakla suçladı. Gazprom hakkındaki soruşturmada rekabet ihlali kesinleşirse Rus şirketine 17 milyar dolara kadar para cezası gelebilecek.

22.04.2015Ekonomi
ABden Googlea Android ile ilgili soruşturma

AB'den Google'a Android ile ilgili soruşturma

AB Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet işletim sistemi Android ile adil rekabeti engelleyip engellemediğini tespit için şirkete yeni bir soruşturma başlatma kararı aldı. AB Komisyonu 10 hafta içinde Google'ın atacağı adımlardan tatmin olmazsa şirkete 6.6 milyar dolar para cezası kesilebilecek.

15.04.2015Teknoloji
90 milyonluk ceza çözüm olmadı

90 milyonluk ceza çözüm olmadı

REKABET Kurulu, bugüne kadar 90 milyon lira para cezası kestiği çimento sektörüne yönelik sürekli artan şikayetleri önleyemeyince çareyi yaptırımları ağırlaştırmakta buldu. Otomotiv ve telekominikasyondan sonra en çok “rekabet ihlali” cezası verilen çimento sektörüyle ilgili inceleme başlatan Rekabet Kurulu, yapılacak görüşmelerden sonra para cezalarının caydırıcılık boyutunu yeniden ele alacak. 2013 yılında yüzde 12’lik büyüme oranını yakalayan ve 4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektöre en çok şikayet yüksek fiyat artışları nedeniyle geliyor.

29.05.2014Ekonomi
Binlerce esnafa ‘itibar’ uyarısı

Binlerce esnafa ‘itibar’ uyarısı

REKABET Kurumu, binlerce esnaf ve sanatkara TESK aracılığıyla “itibar” uyarısında bulundu.

24.04.2014Ekonomi
Rekabet Kurumu ceza rekoru kırdı

Rekabet Kurumu ceza rekoru kırdı

TÜPRAŞ, Turkcell ve 12 bankaya verdiği para cezalarıyla konuşulan Rekabet Kurumu, 2013 yılında rekabet ihlalleri nedeniyle toplam 1 milyar 203 milyon lira para cezası verdi. Ceza faturasını “rekabet ihlali” nedeniyle sermaye piyasası, finans ve sigortacılık sektörleri kabarttı. Kurumun en çok mercek altına aldığı sektörler ilaç, petrol, finans ve sigortacılık oldu.

16.04.2014Ekonomi
Rekabet cezasında toplam ciro yerine ilgili pazara bakılacak

Rekabet cezasında toplam ciro yerine ilgili pazara bakılacak

12 BÜYÜK bankayla sanayi devi Tüpraş için verdiği kararlarla gündeme gelen Rekabet Kurumu, idari para cezaları yönetmeliğini baştan aşağı yeniliyor. Taslak düzenlemeyle kanunda yer almadığı için hukuki tartışmalara neden olan “kartel” tanımı kaldırılıyor. Bununla birlikte literatürde kartel olarak ifade edilen ihlallerde daha ağır yaptırımlar uygulanması yaklaşımı sürdürülüyor. Bugüne kadar para cezasında toplam ciroyu dikkate alan kurul, bundan sonra ihlalin yapıldığı ürün pazarındaki ciroyu göz önünde bulunduracak.

27.01.2014Ekonomi
Şikayet arttı soruşturma genişledi

Şikayet arttı soruşturma genişledi

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Turkcell’e verilen 39 milyon liralık para cezasıyla ilgili ilk kez konuştu.

21.12.2013Ekonomi
Rekabet Kurulundan Çimsa ve Oyak Adana Çimentoya soruşturma

Rekabet Kurulu'ndan Çimsa ve Oyak Adana Çimento'ya soruşturma

Rekabet Kurulu, Çimsa Çimento ve Oyak Adana Çimento hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

10.06.2013Ekonomi
Bankalar ceza kararını yargıya taşıyacak

Bankalar ceza kararını yargıya taşıyacak

Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB), Rekabet Kurulu'nun, 12 bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında rekabeti ihlal ettiğine ilişkin kararının, bankalarda üzüntü, şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile karşılandığını bildirdi. TBB kararı yargıya taşıyacaklarını da açıkladı.

9.03.2013Ekonomi
Dalları bastı kiraz

Dalları bastı kiraz

Son yılların en büyük cezası bankalara geldi. Rekabet Kurulu (RK), rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle bankalara para cezası verdi. Kurul, soruşturma raporundaki kartel iddialarını ise kabul etmedi. En yüksek cezayı alan Garanti Bankası, kararı yargıya taşıyacak.

8.03.2013Ekonomi
Kiraz kadar küçük olsun

Kiraz kadar küçük olsun

Rekabet Kurulu’nun açtığı soruşturmada savunma veren bankalardan birinin avukatı kiraz üreticilerine yönelik soruşturmaya atıfta bulunarak, “Ceza verecekseniz kiraz gibi küçük olsun” dedi.

25.02.2013Ekonomi
Rekabet Kurumundan 12 bankaya ağır iddia

Rekabet Kurumu'ndan 12 bankaya ağır iddia

Rekabet Kurulu’nun 12 bankaya ilişkin soruşturmasında sözlü savunmalara geçilirken; soruşturma heyeti bankaları birlikte hareket ederek kredi faizleri ile kredi kartı ücret ve komisyonlarını yükseltmekle, mevduat faizlerini ise düşürmekle suçladı. Bankacılar suçlamaları kabul etmezken, ‘ceza verecekseniz bari kiraz kadar verin’ talebinde bulundular.

25.02.2013Ekonomi
Rekabet Kurumundan ekmek üreticilerine mektuplu uyarı

Rekabet Kurumu'ndan ekmek üreticilerine mektuplu uyarı

Rekabet Kurumu, fırıncıların bir araya gelerek ekmek fiyatını belirlediği, anlaşmak suretiyle satış noktalarına bırakılan kar marjının sabitlendiği, meslek odalarının hazırladığı azami satış fiyatını gösteren tarifelerin sabit ya da asgari satış fiyatına dönüştürüldüğü ve bunun için baskı yapılıp yaptırım uygulandığı gibi çok sayıda şikayet üzerine ekmek üreticilerine uyarı mektubu gönderdi.

21.02.2013Ekonomi
Sekiz firmaya rekabet ihlali sorgusu

Sekiz firmaya 'rekabet ihlali' sorgusu

Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan trafik işaretleme sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin sözlü savunmaları alındı.

20.09.2012Ekonomi
Şirketlerden çalışanlarına “Rekabet Karnesi”

Şirketlerden çalışanlarına “Rekabet Karnesi”

Rekabet ihlallerine verilen para cezalarına karşı tedbirli davranan şirketler, çareyi çalışanlarını rekabet eğitimi aldırmakta buldu. Bu alanda hizmet veren ACTECON, Rekabet Uyum Programı (RUP) çerçevesinde 100 firmada rekabet eğitimleri vererek, 10.000’den fazla çalışana Rekabet Karnesi verdi.

6.08.2012Ekonomi
Rekabet Kurulu ceza yağdırdı

Rekabet Kurulu ceza yağdırdı

Rekabet Kurulu'nun geçen yıl verdiği para cezası tutarı, önceki yıla göre 10 kattan fazla artarak 460,4 milyon liraya ulaştı.

20.07.2012Ekonomi
‘Şike’ Rekabet Kurulu’nu böldü

‘Şike’ Rekabet Kurulu’nu böldü

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın mahkum edildiği şike tartışmaları bu kez Rekabet Kurulu’nu böldü.

6.07.2012Ekonomi
AB, Google’a bir şans daha tanıdı

AB, Google’a bir şans daha tanıdı

Avrupa Birliği (AB), rekabet ihlali gerekçesiyle aleyhinde soruşturma yürüttüğü internet devi Google’a dosyayı kapatma şansı tanıdı.

21.05.2012Ekonomi

Yazar Sonuçları

Özel sektörün yeni öcüsü: Rekabet Kurumu

REKABET Kurumu, bir süredir özel sektöre kök söktürür oldu.

16.11.2012

850 milyon liralık rekabet cezası

GEÇEN hafta Rekabet Kurumu Başkanı Profesör Nurettin Kaldırımcı, rekabet ihlallerinden bugüne kadar kesilen cezanın 850 milyon lirayı bulduğunu söyledi.

19.06.2012